DE LEIDSE BIOSCOPEN? DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS De Hongaarse opstand voor de UNO De onlusten in Singapore Polen in afwachting De onrust in Afrika Aktieve belangstelling op KVP-afdelingsvergadering NaarHUIBERS Ge^oorleaankondigingen Scherp „TRIANGEL" voor K O ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 P- DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Overleg nog gaande [^"co S£rschap van In Washington is gisteren officieel meegedeeld dat Amerika op 't ogen blik met Engeland, Frankrijk en an dere bevriende mogendheden over leg pleegt over de mogelijkheid en wenselijkheid de toestand in Honga rije aan de Ver. Naties voor te leggen. Een van de vragen waarover het overleg gaat, is of het ingrijpen van Russische troepen in Hongarije recht matig is volgens het verdrag van Warschau. Men denkt ook aan een aanbod van financiële en economische hulp aan Hongarije, Polen en andere satelliet staten, en r.an een scherp protest in Moskou tegen het doden van Hon gaarse burgers door de troepen van het rode leger. In diplomatieke kringen gaat het gerucht, dat het denkbeeld van een stap bij de Ver. Naties vooral in het brandpunt kwam nadat Hongaarse demonstranten voor de Britse ambas sade in Boedapest om zo'n stap ge vraagd hadden. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, heeft gisteren tijdens een perslunch verklaard: „Het einde van de verafgoding van Stalin heeft de tegenwoordige gebeurtenissen in de satellietlanden teweeggebracht en zal, daar ben ik zeker van, hetzelfde gevolg hebben in Rusland". Spanje zet door. Naar uit Madrid gemeld wordt, zal Spanje bij de Verenigde Naties pro testeren tegen „de interventie van de Sowjat-troepen in Polen en Honga rije" en de wereldorganisatie vragen in deze zaak tussenbeide te komen. Hiertoe heeft de ministerraad vrij- Bij de onlusten, die zich de afgelo pen twee dagen te Singapore hebben voorgedaan, zijn tot dusver volgens officiële cijfers elf personen om het leven gekomen en 989 gewond. Er zijn 219 arrestaties verricht. De ongeregeldheden ontstonden, toen de politie trachtte stakende leerlingen van twee Chinese middel bare scholen, die zich in hun school gebouwen hadden verschanst, te ver drijven. De actie van de scholieren was bedoeld als protest tegen de ont binding van hun bond, die volgens de autoriteiten onder communistische invloed stond en een haard van agita tie vormde. Volgens de overheid hebben on gure elementen van het conflict tus sen de politie en de studenten ge bruik gemaakt om moordaanslagen op leden van de politie te doen, barri cades op te richten en auto's met stenen en andere projectielen- te be stoken. Er werd op enkele plaatsen brand gesticht. De politie maakte gebruik van traangasbommen om de menigte te verspreiden. Aan deze actie namen ook twee hefschroefvliegtuigen deel, terwijl er eveneens straaljagers van de R.A.F. laag over de stad vlogen. Tenslotte opende de politie het vuur op de betogers. De autoriteiten hoopten, dat door een intensieve controle door de poli tie en het leger op de naleving van het uitgaansverbod zaterdagavond de rust in de stad zou zijn hersteld. Het presidium van de Poolse cen trale raad van vakverenigingen heeft bekend gemaakt, dat het op de ko mende plenaire bijeenkomst zal af treden. Vele hoofden van de partij, van hoog tot laag, verkeren naar men gelooft, thans in een wankele positie als gevolg van kritiek. Naar verluidt, is het vertrek van de Poolse delegatie onder leiding van Gomoelka en Cyrankiewicz naar Mos kou, dat op vrijdag was vastgesteld, enige dagen uitgesteld. Regering Marokko afgetreden De Marokkaanse regering van pre mier Si Bekkai heeft vrijdag haar ont slag ingediend. Sultan Mohammed Ben Joessef heeft het ontslag aanvaard. Dit aftreden komt na maanden van druk van de Istiqlalpartij, die de meerderheid in het parlement heeft en die er op aandrong, dat Bekkai, een onafhankelijke, zou aftreden, op dat er een zuivere Istiqlal-regering zou kunnen worden gevormd. HONGAARSE TEGEN-REGERING. In de nacht van yrijdag op zater dag is in Noordwest-Hongarije een anti-communistische Hongaarse rege ring gevormd, aldus deelden Oosten rijkse grenswachten, die dit nieuws hadden gehoord van bemanningen van Hongaarse ambulance-auto's za terdag mede. De bemanningen, die naar de Oos tenrijks-Hongaarse grens waren ge komen om medische bijstand te ha len, zeiden, dat deze regering ge vormd is met steun van raden van arbeiders, studenten en soldaten. Voedse'gebrek in Boedapest De gemeenteraad van Boedapest heeft via radio-Boedapest meege deeld, dat „de toestand met betrek king tot de voedselvoorziening wan hopig wordt". Het ministerie van voedselvoorzie ning heeft een beroep op de bevol king gedaan om de ziekenhuizen on der alle omstandigheden van brood, melk en andere levensmiddelen te voorzien. Het Weense blad „Neuer Kurier" heeft bericht, dat een groep Hongaar se studenten uit het westen van Oos tenrijk naar Wenen is gekomen „om wapens te kopen". Zij willen zo spoedig mogelijk naar Hongarije gaan, aldus het blad. Vals gerucht over koning Hoessein Door een onjuiste mededeling van een assistent-woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs werden gistermiddag berichten verspreid, dat de 21-jarige koning Hoessein van Jordanië ver moord zou zijn. De woordvoerder zei zonder omhaal: „Wij hebben zojuist bericht ontvangen dat koning Hoes sein bij een aanslag is gedood". Ook in Londen waren de geruchten door gedrongen. Spoedig volgde een tegenspraak uit Amman, de Jordaanse hoofdstad, en ook de Jordaanse ambassade te Lon den dementeerde de geruchten offi cieel. „Zijne Majesteit verkeert in de beste welstand en alles is normaal", verklaarde een zegsman van de am bassade. Intussen heeft het onjuiste bericht gistermiddag een koersdaling veroor zaakt van oliefondsen op de Am sterdamse beurs. In Tunesië kwam het vrijdag bij Boe Arkoeb tot een botsing tussen Franse militairen en Tunesische bur gers, waarbij vier Fransen en zes Tunesiërs werden gewond. Het incident ontstond, doordat twee vrachtauto's met Franse verlofgan gers by Bou Arkoeb, veertig km. van Tunis, kwamen te staan voor een versperring van stenen, die door Tu nesiërs werd bewaakt. De Fransen Nobelprijs voor literatuur De Nobelprijs voor literatuur 1956 is gisteren toegekend aan de Spaanse dichter Juan Ramon Jiminez. De Zweedse academie voor litera tuur zei dat zij deze 75-jarige de prijs van 200.122.92 Zweedse kronen heeft toegekend voor zijn lyrische poëzie die een voorbeeld van hoge geest en artistieke zuiverheid is. Jiminez, die Spanje heeft verlaten na de burgeroorlog en die op het westelijk halfrond heeft rondgereisd tot hij professor aan de universiteit van San Juan in Portorico werd, is de derde schrijver van Spaanse af komst die die prijs ontvangt. Jiminez wordt uitgenodigd de prijs op 10 de cember, de sterfdag van Alfred Nobel, Oostenrijk versterkt grenswacht De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken, Helmer, heeft vrij dag bekend gemaakt, dat de Oosten rijkse bewaking langs de Hongaarse grens zal worden versterkt. Deze maatregel is noodzakelijk, al dus de minister, om Oostenrijkers in de grensgebieden te beschermen tegen onplezierige verrassingen. Minister Helmer gaf uiting aan de sympathie van het Oostenrijkse volk voor de Hongaren, die voor hun vrij heid strijden. Het Oostenrijkse ministerie van defensie maakte bekend, dat een com pagnie lichte infanterie naar het grensgebied is gezonden. Deze com pagnie wordt gelegerd bij Bruck an der Leitha, dertig kilometer van de Hongaarse grens. De Oostenrijkse minister van jus titie, dr. Otto Tschadek, inspecteerde vrijdagavond de Hongaarse grens post bij Nickelsdorf. Hij verklaarde, dat de post bezet was door opstandige Hongaarse militairen en burgers met machinegeweren. Straaljager beschoot zichzelf Een nieuwe straaljager van de Amerikaanse marine, de Grumman F-ll-F-1, is tijdens een proefvlucht getroffen door de mitrailleurgranaten, die het toestel enkele seconden te vo ren zelf had afgeschoten, zo hebben marine-autoriteiten officieel meege deeld. De testvlieger, Tom Attridge, vloog boven de Atlantische Oceaan bij Long Island om vier nieuwe 20 mm kanonnen te proberen. Op een hoog te van ruim vierduizend meter gaf hij een vuurstoot, terwijl hij met een snelheid van 1.350 kilometer per uur vloog. Tegelijkertijd gaf hij de straal jager een lichte neerwaartse richting. Ongeveer vier kilometer verder werd hij getroffen door de granaten, die hij had afgeschoten en die zich aanvan kelijk 550 meter per seconde sneller dan het vliegtuig hadden voortbewo gen, doch snel vaart hadden verloren en in een vallende beweging waren overgegaan. Attridge dacht eerst, dat een vogel tegen zijn toestel was gevlogen en vond het veiliger naar het vliegveld terug te keren. Even later evenwel sloeg de motor af en hij moest een noodlanding maken in een bos op een kilometer afstand van het vlieg veld. Attridge brak hierbij een been en drie ruggwervels en moest in een gingen versterldngen halen en met hospitaal worden opgenomen. behulp daarvan werd de doortocht geforceerd. De Franse gezant Gillet heeft met premier Boerguiba een onderhoud over het gebeurde gehad. Ook elders in Tunesië zijn wegver sperringen opgeworpen, die door Tu nesische troepen worden bewaakt. Deze eenheden hebben bevel gekre gen zich „dood te vechten" om be wegingen van Franse troepen tegen te gaan. De Grumman F-ll-F-1 bleek ge troffen te zijn door drie granaten, waarvan geen was geëxplodeerd. Een van de granaten had evenwel de mo tor doorboord. De marine sprak over „een toeval ligheid, die zich waarschijnlijk nooit meer zou herhalen en ook nog nooit was voorgekomen". Niettemin zullen de testvliegers de raad krijgen om hun toestel op te trekken na het afvuren van een salvo. Levendig begin van nieuw seizoen De eerste bijeenkomst in het verga derseizoen van de afdeling Leiden van de KVP werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" gehouden. In zijn openingswoord uitte de voorzitter, de heer S. Menken, zijn waardering 'voor de plaatselijke werkzaamheden in verband met de gehouden verkie zingen. Weliswaar had de K.V.P. te Leiden enkele honderden stemmen minder verworven, dan waarop men gerekend had, maar over het geheel gezien was de heer Menken niet van mening, dat er reden zou zijn voor ontevredenheid. Spreker gaf bericht van verhinde ring van de sekretaris, de heer Th. H. de Wilde, die door zeer zorgelijke huiselijke omstandigheden verstek had moeten laten gaan. Als plaats vervanger voor de heer De Wilde trad op de heer W. v .d. Klugt. Staan de werd vervolgens het overleden bestuurslid, de heer C. W. J. Co- nijn herdacht, waarna een circulaire van het partijbestuur werd voorgele zen inzake contributieverhoging. In een summiere toelichting op dit schrijven zette de penningmeester, de heer A. C. H. Speel uiteen, dat van de minimumcontributie, die twee gulden vijftig per jaar bedraagt, 1.95 moet worden afgedragen. Van de overige vijfenvijftig cent moet de afdeling dan alle kosten ook ver kiezingscampagnes bestrijden, Tegenover de voorgestelde contribu tieverhoging stelt het partijbestuur de regelmatige ontvangst door de leden van het partij-orgaan „Op mars", dat binding met en voor lichting door de partij beoogt. Daar de voorzitter het aannemen van de verhoging een aanleiding zag voor het dalen van het ledental, vroeg hij de vergadering om suggesties in deze voor het bestuur zo moeilijke situatie. Na uitvoerige discussies over het vraagstuk, kwam men tot de slot som, dat langs geleidelijke weg tot de gestelde contributieverhoging zal worden overgegaan, wanneer blijkt, dat het partijblad aan zijn doel en opzet voldoet. Bestuursverkiezing. Het bestuur trad in zijn geheel af zoals te doen gebruikelijk is na de Tweede Kamer-verlcizingen de heer N. Vreeburg was niet herkies baar en ook moest worden voorzien in de vacature van de onlangs over leden heer Conijn. Als bestuurscan- didaten werden gesteld mevrouw M. G. 'van NeerBraam en de heer A. A. M. van Leeuwen. Door een groep jongeren werd nog een candidaat naar voren gebracht in de persoon van de heer W. J. Juffermans. Het bestuur, dat volgens de statuten né gen leden moet tellen, werd na de verkiezing als volgt jamengesteld: voorzitter de heer S. Menken, secre taris de heer Th. H. de Wilde, pen ningmeester de heer A. Speel. Ove rige leden zijn: mevrouw G. Linden- hofHop, mevrouw Van Neer Braam en de heren De Bree, Van Zijp, Van Leeuwen en Juffermans. Bij de verkiezing van een voorzit ter deden zich in de vergadering tv;ee stromingen gelden: Indien de heer Menken zich wederom beschik baar zou stellen voor het voorzitters- ambt, zou hij practisch gekozen moe ten worden bij ontstentenis van 'n te- gencandidaat. Hoewel er leden waren, die zich niet vertrouwd zeiden te kunnen ma- Haarlemmerstraat 1 23, Lelden (Advertentie) WAT BRENGEN POTLOOD en GEEST Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. porselein, 8. roe, 9. one, 10. E.K., 11. pek, 13. kg, 14. Oerle, 16. eelt, 17. eden, 18. menie, 20. er, 22. ren, 23. mi, 24. neb, 26. Dee, 27. Tub'bergen. Verticaal: 1. preferent, 2. ook, 3. re, 4. ever, 5. e.o., 6. ink, 7. negen tien, 11. Peter, 12. klein, 14 olm, 15. Ede, 19. Nede, 21. reu, 23. mee, 25. b.b., 26. dg. CasinoHet geheim van het suc ces, dat Graham Greene in de he- daagse litteratuur oogst, moet ge zocht worden in het feit, dat hij de wereld grauw dus reeël tekent en de mensen zwak en soms slecht, maar dat hij de schijnbaar meest ver- dorvene uit zijn roman kiest tot held van het verhaal en zó de vaak de faitistische en nihilistisch ingestelde wereld het vertrouwen geeft, dat achter het masker van onverschillig heid en harteloosheid bij iedere mens een vonk aanwezig is, die hem waardig maakt een „evenbeeld van God" te zijn. „The stranger's hand" vertelt de geschiedenis van een klein Engels jongetje, dat na drie jaren van schei ding van zijn vader in Venetië zal cntmoeten. De vader wordt echter door een spionnage-bende ontvoerd en het jongetje, dat van officiële in stanties weinig of geen medewer king krijgt, begint een eigen speur tocht met zelf-gevonden vrienden, die hem tenslotte bij zijn vader te rugvoert. De grote figuur uit het werk is een dokter, die de golfslag van het leven tot een out-cast ge maakt heeft; hij werkt voor de ben de en zorgt, dat de ontvoerde perso nen verdoofd blijven, totdat zij bui ten territoriale wateren zijn. Deze dokter, die ogenschijnlijk een mislukte zwakkeling is, volgens de normen der mensen een misdadiger, laat hij door een diep-mensebjke en subtiel-gevoerde inspiratie stijgen I tot een hoogte, die de teleurgestelde mensheid precies weer voldoende vertrouwen in zichzelf geeft. De filmmakers hebben de intentie van Graham Grene voldoende begrepen om hun filmische inspiratie te be perken tot het gegeven van de schrij ver. De spanning wordt tot zeer gro te hoogte gebracht, zonder pistool gevechten of klaterende achtervol- gin?s-scènes, maar met de voortref felijke ingrediënten, die Graham Greene zelf verschaft. Een film van uitzonderlijk for maat, door de K-F.C. voor 14 jaar en ouder gekeurd. Luxor. Als eerste Duitse operet tefilm verscheen vijfentwintig jaar geleden het verhaal van drie onder nemende jongelui, die een pompsta tion begonnen: „Die Drei von der Tarakstelle" (De drie van de ben zinepomp). Die rolprent had een over weldigend succes door zijn frisse blij heid en niet het minst door de oor spronkelijke liedjes van Werner R. Heyman. Nog dagelijks wordt dat suc ces geprolongeerd want nog altijd worden die melodietjes geneuried of gefloten. Nu, na een kwart-eeuw heeft men ook het verhaal doen herleven. Die Drei von der Tankstelle zijn herboren, weliswaar in een moder ne omgeving en opmaak, maar de oude-getrouwen zullen nog in „con sul Willy Kossmann" hun favoriet herkennen: Willy Fritsch. Aan verschillende van zijn oude succesnummers voegde Heyman en kele melodietjes toe om een moderne entourage te scheppen rond het ver haal dat nog hetzelfde is. Alle leef tijden. Lido. Door de K.F.C. ontoelaat baar verklaard. Trianon. In de Duitse film „Ave Maria" bespeurt men enerzijds de harde realiteit van de na-oorlogstijd en anderzijds de hang naar romantiek, waarin men de werkelijkheid ont vluchten kan. Het verhaal begint en eindigt met het bekende „Ave Ma ria", gezongen door Zarah Leander, de actrice met de merkwaardig diepe altstem, die de hoofdrol vervult. In het nonnenklooster, waarin zij haar dochtertje heeft ondergebracht, ont moet zij een rijke fabrikant, wiens dochter in dat klooster de vriendin is van het andere meisje. Hij meent, dat de zangeres, die op het koor zo mooi zong, een beroemde oratorium zangeres uit Scandinavië is en no digt haar uit op zijn buitenverblijf. De zangeres is evenwel de eigena res van een beruchte nachtkroeg. Zij wil dat leven graag vaarwel zeggen, maar haar illusie vervliegt, als haar ware beroep bekend wordt. Zij „ver dwijnt uit het leven" door op naam van een ander naar Finland te gaan. Gelukkig is er een terugkeer moge lijk en het eind is een gelukkige her eniging. Geweldige hoogtepunten heeft-deze film niet, maar het ver haal is goed verteld en de opbouw geett een stevig sluitend geheel. Het tikkeltje sentimentaliteit nemen we op de koop toe, want tens^tte is deze film er toch wel één van formaat. Boven 14 jaar. Rex. Eveneens door de K.F.C afgekeurd. ken met het denkbeeld, dat de heer Menken als voorzitter ging verdwij nen, die jarenlang het roer zo vast in handen heeft gehad, waren er anderen, dit de functies van raads lid wethouder en KVP-voorzitter niet met elkaar verenigbaar vonden. De heer Menken antwoordde hier op dat hij de laatste zienswijze vol komen deelde, maar dat hij geen lust had, als voorzitter de KVP te verla ten, indien er geen capabele opvol ger beschikbaar was. „Waarom geen vrouwelijke voorzit ter, nu we ook een vrouwelijke mi nister hebben?" vroeg zich de jon geren-groepering af en mevrouw Van Neer gaf als haar mening te ken nen, dat Leiden daar waarschijnlijk nog. niet rijp voor was. Er volgde dan toch een verkiezing, waarbij in de uitslag de heer Men ken met 15 en mevrouw Van Neer met 11 stemmen de koplopers waren. „Niet de bedoeling". In antwoord op deze uitslag ant woordde mevrouw Van Neer, dat ze totaal beduusd was door de verras sende uitslag. Zij stelde de vergade ring voor, uit te kijken naar iemand met capaciteiten en de voorzitters verkiezing te verdagen naar de eind november te houden ledenvergade ring. In een voorstel van orde door de voorzitter werd deze verdaging aangenomen. Als afgevaardigden naar de kring Leiden der K.V.P. werden door het bestuur tien leden aangewezen, maar voor het Kringbestuur zijn geen can- didaten gesteld, daar, naar de me ning van de voorzitter, het kringbe stuur niet altijd de houding heeft aangenomen jegens de afdeling Lei den, die wenselijk zou zijn. De heer Oostdam meent, dat dat een gevolg was van de eigen gedrags lijn. Hij verwijt de voorzitter het on derhouden van te weinig contact met de omliggende afdelingen. De voorzitter meent daarentegen dat het Kringbestuur niet zo afhan kelijk is als de heer Oostdam dat doet voorkomen en dat het zeker niet de candidaatstelling van de afdelingen mag corrigeren. De heer Schinck is van oordeel, dat een groot deel van de moeilijkheid schuilt in het maken van onderlinge afspraken en het voeren van een niet- open en onzakelijke politiek. Hij van mening, dat door een gesprek met een plattelandsafdeling, die even veel leden telt als de stadsafdeling Leiden, wel overeenstemming bereikt zal worden. Maar de heer De Bree komt daar tegenop: Over de rechten, die Leiden ais stad reeds heeft hoeft niet gesproken te worden. Dit is zon der meer duidelijk. De benoeming van een kascom- missie, zo wordt besloten, wordt ver daagd tot op de vergadering in no vember. Maar zelfs dit besluit levert weerstand: Er blijkt nog geen finan cieel verslag over 1954 te zijn uitge bracht. De kascommissie voor het jaar 1955 is zijn werk nog niet be gonnen en dus hoort zeker de kas controle tot de toekomstmuziek. Bij de rondvraag worden vragen gesteld betreffe "e de werkwijze van de heden zaterdag te houden kringvergadering en de mogelijkheid de leden ook daarvan op de hoogte te houden. De aandacht van de raadsfractie wordt gevraagd voor de behuizing, ook wat betreft de buitenterreinen van de orgeorganiseerde jeugd. De fractie belooft de afdoening van het rapport dat over deze kwestie zal worden u:t?ebrae't. naar vermogen te zullen bespoedigen. Voorts wordt er een verzoek ge daan om contact tussen de K.V.P. en haar leden niet slechts tot uiting te doen komen na vier jaar van rust in een stapel folders en papieren twee weken voor de verkiezingen. En als laatste verzoekt een van de frac tieleden de belangstelling van de K. V.P.-ers te wekken voor de aanstaan de behandeling van de begroting. Tegen elven ging de vergadering uiteen. Voor Matrassen-reparatie altijd weer JAN VONK Goedkoper beter en in één dag gereed. Matrassenmakerij - SloffeerderiJ Haarlemmerstraat 81 Leiden Telefoon 2.25.80 K 1710 (Advertentie) De K. O.-leden, die gisteravond de Leidse Schouwburg bevolkten, hebben zich kostelijk kunnen amu seren met het programma, dat onder de naam „Triangel" bekende radio- artisten voor het voetlicht bracht. Wim lbo, de man die de luisteraars in het „huis dat in Holland staat" van de keuken naar de huiskamer brengt, kondigde de artisten aan. Feitelijk konden wij in dit pro gramma al door een venster een blik slaan in het interieur van huize „Doorsnee". Sjaan (Hetty Blok) was er en Moeder Doorsnee (Sophie Steijn). Zij brachten beiden op hun iegen wyze kostelijke voordrachten. Vooral het zangnummer van „de vrouw die haar steentje wil bijdra gen" door Hetty Blok was zeer amu sant. Jan Oradi, nam de bezoekers mee naar een interland-wedstrijd, voortreffelijke imitaties!; Wim lbo, leidde de artisten in en zong enige liedjes. Een en ander werd muzi kaal ondersteund door de pianist Cor Lemaire, die ook enige eigen composities uit het Doorsnee-pro gramma voorspeelde. Tenslotte dienen wij de Spaans- Zuid-Amerikaanse zang van Thom Keiling te vermelden. KERSTVEE-TENTOON STELLING VEBO. Naar wij vernemen heeft het be stuur van de VEBO te Leiden beslo ten de eerste Kerstveetentoonstelling te houden op vrijdag 14 december 1956, op de veemarktterreinen te Lei den. Inschrijvingen worden zo spoedig mogelijk verwacht bij het sekretariaat van de Vebo, Waaggebouw, Leiden. Het bestuur verwacht een grote in schrijving. Burgerlijke Stand Geb.: Johanna Wilhelmina dr. v. H. A. van Dijk en W. M. J. Spierings; Morjo Ingrid dr. v. P. D. van Zeist en J. Tegelaar; Eleonora dr. v. B. M. Can- dido en P. M. v. Iterson; Adriaan Pie- ter dr. v. F. Arnoldus en M. de Leeuw Bernardus zn v. J. van der Weijden en D. P. Wijfje; Wouter Gerardus Leonardus zn. v. W. M. L. v. Ruiten en J. M. Q. Hoekstra; Yvonne Mat- thea Madeleine dr. v. M. v. d. Lin den en C. Bloem; Richard Arie Mat- thijs zn. v. M. v. d. Berg en C. v. d. Meer. Overl.: P. Bleiji, zoon, 1 jr. J. C. Burggraaf, huisvr. v. de Lange, 63 jaar. Getr.: W. Vochteloo en C. Vogelen zang. Ondertr.: G. Hendriks en D. M. Donker; J. Kagenaar en C. de Roode; C. Minderman en J. G. Azier; G. B. de Nooijer en M. W. de Nie; J. H. Schouten en H. J. F. van der Zee; H. Valkenburg en J. G. H. Versteeg; J. J. Zuijderveldt en M. C. Oudwater; A. Zweistra en G. van Helden. Marktberichten LEEUWARDEN 26 oct. Kaas. Gouda v.v. 2.022.04; Edammer 40 plus 1.84^—1.85; broodkaas 40 plus 1.851.87. Stemming goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 oct. Groente Bloemkool A 25.0039.00 bloemkool B 17.0023.00; bloemkool C 10.00—14.00; bospeen 22.00—35.00; waspeen A 16.0030.00; waspeen B 18.00—27.00; rode kool 12.00—17.00; groene kool 8.0016.00; spruiten 18.00—44.00; kroten A 2.70—3.10; kroten B 1.101.30; peterselie 4.60 7.40; kervel 3.004.00; selderie 6.20 6.40; knolselderie 14.0016.00; uien 10.00—12.00; andijvie 7.00—15.00; princessebonen 90.00126.00; kom kommers 8.0010.00; tomaten A 41.00—45.00. 2226 oktober 1956. Laagste Hoogste Vrijdag 26 oktober 1956. koers koers. laatste tijdvak koersverschil t.o.v. 19 okt. Alg. Kunstzijde Unie 225 1/2 234 227 101/4 Van Berkels Patent189 192 1/2 189 5 3/4 Van Gelder Zonen 205 1/2 214 206 1/2 11 1/2 Kon. Ned. Hoogovens327 334 327 9 Ned. Kabelfabriek 295 310 295 19 Philips 265 279 26S1/4 151/4 Unilever 389 403 390 1/2 15 3/4 Wilton-Fijenoord 330 348 1/2 330 25 Kon. Petroleum793 1/2 814 794 3/4 20 Holl.-Amerika Lijn 191 1031/2 194 4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 172 177 1/2 172 6 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 164 167 164 1/2 2 3/4 Van Ommeren 321 336 321 17 Amsterdam Rubber73 76 1/4 74 3/4 -f 1/4 H.V.A93 93 1/2 93 1/4 3 Ver. Deli Miien104 103 3/4 104 1/8 1 3—Nederland 1947 89 7/8 91 90 1/4 3/4 3 Invest, cert. Ned91 3/4 92 7/8 92 1/16 25/32 3 Nederland 1962—64 91 1/4 923/8 91 7/8 11/16 Omzetten (nominaal): Vorige week (dcf.) Aandelen 6.899.007 Deze week (voorl.)Aandelen 7.222.344 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100 Vrijdag 19 oktober '56 Internationale concerns290,81 Industrie165,28 Scheepvaart 174,70 Indonesische fondsen 103,97 Algemeen 214,64 Obligaties 10.372.431 Obligaties 10.260.143 vrijdag 26 okt. '53 280,44 160,41 168,74 102,24 207,32

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2