Heel prettig begin in Katwijk Ts hJU& sfea» Met de tem de taan uit AAN DE ZIJDE VAN DE BURGEMEESTER V met melk meer mans Ned. mijnwerkers braken het Ned. diepterecord „Het Derde Rijk en de Joden" uitgesteld ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 \7oor burgemeester en mevrouw v Duiker van Katwijk hebben de zomermaanden veel drukte meege bracht. Van pijnacker kwam het echtpaar met hun twee zoons naar deze kustplaats om zich voorlopig in een woning aan de Parklaan te ves tigen, totdat de nieuwe ambtswo ning, die dicht bij het raadhuis wordt gebouwd, gereed zal zijn. Mevrouw Duiker—van Hasselt vindt het wel prettig niet aan de boulevard, maar dicht bij de grens tussen Kat wij k- Binnen en Katwijk aan Zee te wo nen, midden tussen de inwoners van deze beide plaatsen in. „Natuurlijk kan ik nog niets zeg gen van Katwijk,, ik ben nog niet m de gelegenheid geweest de mensen goed te leren kennen, maar dat komt nog wel". „Sinds de tijd dat we hier kwa men (eind juni) hebben we veel be zoek gehad. Er waren de gewone kennismakingen en daarnaast kregen we veel gasten te logeren, die eens kwamen kijken, hoe we het maak ten. Het was een hele drukte; eigen lijk hebben we in de mooie dagen van september voor het eerst eens rustig kunnen genieten". \7an de winter zal het wel anders Wbrden, dan komt de represen tatie, en zal er meer gelegenheid zijn met de inwoners kennis te maken". Mevrouw Duiker wil zoveel mogelijk met haar man samenwerken. Dat is ook de reden waarom zy in de vo rige plaatsen, waar haar echtgenoot burgemeester was, liever niet in alle mogelijke besturen zit+ing nam, want dat zou de samenwerking kun nen schaden aangezien het werk van beiden dan op den duur wel eens op verschillend gebied zou kun nen gaan liggen. Zij is ook erg gesteld op een vrije zaterdagmiddag en zondag, die dan in huiselijke sfeer, of in ieder geval mèt de andere huisgenoten wordt doorgebracht. Zo'n korte rustpauze is ook wel nodig om weer vol moed een nieuwe week te beginnen eti bovendien om het contact met el kaar niet te verliezen, vindt me vrouw Duiker. „Om nog even op de indrukken van Katwijk terug te komen, wij stonden versteld wat V.V.V. hier al lemaal voor de badgasten heeft ge daan. Ook het aantal vakantiegangers verbaasde ons: ongeveer 30.000 op 27.000 inwoners. Alleen al in de maand augustus!" |>e herinneringen aan Hendrik Ido Ambacht, waar zij ruim elf jaar woonde, en ook de zorgelijke oorlogs jaren doorbracht, en Pijncker, zijn mevrouw Duiker zeer dierbaar, dat merken we wel. Zij spreekt op bij zonder hartelijke wijze over de men sen daar. Afscheid nemen is dikwijls een beetje moeilijk en vooral van mensen met wie men lief en leed Geen angst voor nare dagen Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. WITTE KRUIS (Advertentie) heeft gedeeld. Katwijk is nóg nieuw, en alles wat nieuw is heeft een aparte bekoring, of het nu mensen of levenloze voorwerpen zijn. Enmevrouw Duiker heeft een herinnering aan deze plaats. Toen ze zeven jaar was logeerde ze er met haar ouders en ze heeft altijd onthouden, hoé de kleine vissersbo ten, die op het strand werden ge trokken, er uitzagen. Sindsdien is er in Katwijk heel wat veranderd. Van een typische vissersplaats is het een familiebadplaats geworden met moderne allures. „Wij hadden niet verwacht een dergelijke woning- 3J§j PPKr Advertentie) NIEUWE KAMERLEDEN. Voor de P.v.d.A. zijn tot leden van de Tweede Kamer benoemd mevrouw U. TellegenlVeldstra te Maarssen en de heer J. J. Kramer te Brunssum (resp. vacatures dr. Drees en dr. Mansholt). Mr. J. Luns, minister van bui tenlandse zaken, zal op donderdag 1 november a.s. via Parijs naar New York vertrekken, ter bijwoning van de elfde algemene vergadering van de Verenigde Naties. Hij wordt eind november in De nHaag terug ver wacht. Bij het „afdiepen" van de vier de Hendrik-schacht zijn schachtdel- vers de 1000 meter grens gepasseerd. Het is voor de eerste maal in de ge schiedenis van de staatsmijnen en tegelijk van de Nederlandse mijn bouw, dat mijnwerkers tot 1 km. diep in de bodem zijn doorgedrongen. Aan. genomen wordt dat. deze nieuwe schacht eind 1959 begin 1980 voor gebruik gereed zal zijn. STELENDE CHAUFFEURS. De gemeentepolitie te Veenendaal heeft drie chauffeurs werkzaam bij een firma te Veenendaal gearresteerd, omdat ze verdacht worden van dief stal. Zij schijnen reeds jaren de firma benadeeld te hebben door het stelen van balen suiker, pakken boter, kof fie en thee. Zij zouden hun buit aan ongeveer 25 winkeliers beneden de vastgestelde prijzen hebben verkocht. De winkeliers, die de goederen heb ben gekocht, zullen vermoedelijk we gens heling worden vervolgd. bouw hier te vinden. De boulevard is prachtig". Als we weer in de richting van Leiden fietsen denken we nog even terug aan deze vriendelijke vrouw, die zo open en eerlijk over j de gewone dingen van het leven ver- I telt, of het nu de verzorging van een plant betreft, of het leed, door velen tijdens de watersnoodramp geleden. En dan herinneren we ons haar warme belangstelling voor de men sen en gebeurtenissen om haar heen. Mevrouw Duiker moet een grote dosis levensvreugde bezitten. Verschenen is „Het derde rijk en de joden", een bekorte geïllustreerde Nederlandse editie van de in decem- der 1955 verschenen Duitse uitgave „Das dritte Reich und die Joden" van Leon Poliakow en Joseph Wulp, ver meerderd met stukken over de Joden vervolgingen in Nederland. De keuze voor de Nederlandse uit gave is gemaakt door de heer H. Wie. lek en vertaald door mevrouw H. Wielek-Berg. Het is uitgegeven door Scheltema en Holkema te Amster dam. Met die uitgave wordt geen com mercieel doel nagestreefd. De bedoe ling is de publikatie binnen het be reik van een zo groot mogelijk pu bliek te brengen en met name de jon gere generatie, die van de gruwelen der tweede wereldoorlog vrijwel niets afweet, met de systematische massa moord op de joden te confronteren. Mocht er winst op het boek gemaakt worden, dan zal dit geld worden uit gekeerd aan een charitatieve instel ling in Israël: het kinderdorp Kfar Juliana. Z AAK-SCHMIDT De protestbijeenkomst, die het be stuur van het Jungschlaegerfonds voor morgen georganiseerd had in het Concertgebouw te Amsterdam, is uit gesteld tot dinsdag 27 november (eveneens in het Concertgebouw). Het bestuur deelt mede, dat de donderdag „door de regering afgeleg de verklaring t.a.v. het tegen onze onschuldige landgenoot Schmidt ge wezen vonnis in Indonesië, noopt het karakter van de bijeenkomst te wijzi gen. De bijeenkomst was belegd met de uitsluitende bedoeling te proteste ren tegen het onrecht, dat in de za ken Jungschlaeger en Schmidt is ge schied en in komende zaken dreigt te geschieden. Thans is het waarschijnlijk, dat zij tevens zal moeten dienen om blijk te geven, dat ons volk meent, dat in I deze slechts de krachtigste interna- j tionale rechtelijke stappen, van rege ringszijde ondernomen, kunnen ba ten", aldus net bestuur. Jhifdawag. Wat Is gezelliger, dan vanaf 'n terrasje de drukte te aanschou wen in een zonnige straat? In de hierbij afgebeelde straat zijn geen terrasjes. Er is alleen maar drukte, omdat de straat nauw is. Maar des ondanks is het er wel gezellig. Welke straat is het en in welk dorp moeten wy die zoeken. De vorige week Hoorden we onlangs, dat er abon nees zijn die de zaterdagmiddag ge bruiken om te ontdekken welke laan de lens van onze fotograaf is uitge gaan, afgelopen week was het te merken, dat het kouder wordt: Zelfs de meest hartstochtelijke speurders bleven te dicht bij huis. Wanneer zij door de Schoolstraat in Zwam- merdam waren gereden en ze een blik hadden geworpen door het Kcrklaantje, dan hadden ze het zelfde beeld waargenomen, dat wij de vorige week afdrukten. Lieke Verlaat, Prins Hendrikstraat 20 te Bodegraven, werd met haar inzending de winnares van een waardebon van 5 gulden. Wat U moet doen Schrijft U gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactle van onze courant, welk plekje in deze foto meent te herkennen. Envergeet vooral niet Uw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. föe ideate dtackt vaat an& klimaat Reeds yoor de oorlog kenden we de tricot-onder- kleding. Mocht er dan al eens een tricot-jurkje op de markt komen, dan stonden wij daar toch wat vreemd tegenoyer. Het dragen van tricot-onderkleding nam echter geleidelijk af en zo werd, eigenlijk noodgedwongen, overgeschakeld naar de vervaar- §p diging van bovenkleding. Er Hl ontstond dan ook een geheel nieuwe industrie, die van de jersey kleding. Hl Werd deze jersey aanvanke- lijk maar in enkele kwaliteiten H| gemaakt, allengs werd hieraan jg uitbreiding gegeven. Immers de vervaardiging van deux-pièces H| en mantelpakjes eist een goede m kwaliteit en vooral sinds de we- ven it zijn intrede in de jersey- §jg familie heeft gedaan beschikt ÜH men over een hoeveelheid varia- ties, die de confectie-fabrikanten alle mogelijkheden bieden. Hl Ook in Nederland, waar de vrouw in elk jaargetijde wel iets van jersey in haar garderobe §H kan gebruiken, heeft de ver- vaardiging en de verwerking |g van jersey een grote vlucht ge- nomen. De Nederlandse artike- fül len kunnen met de buitenlandse =s op één lijn worden gesteld en zullen vaak in prijs gunstiger liggen, omdat de bijkomende §H kosten vanzelfsprekend lager kunnen zijn. H§ Wat is jersey? Hl Jersey is een produkt van de breimachine en aanvankelijk werd ze alleen geleverd in uni- soorten. Thans is men gekomen tot allerlei ingebreide effecten H| zoals cotelé. jacquard-motieven in verschillende fantasie-orna- menten,, de thans zoveel ge- vraagde Prince-de-Galles-ruiten, =H streepmotieven enzovoort Het plissé, dat door de wijze van breien permanent is en de !H plissé-garneringen zijn him rol Hl gaan spelen. En nog steeds wor- den nieuwe vondsten gedaan. Men weet thans zelfs een tweed te vervaardigen op de breima chine. Aan de achterkant van de stof is het zeer fijne breiwerk nog zichtbaar, doch aan de goe de kant zijn alleen de verschil lend gekleurde effectdraden te zien, die het uiterlijk van tweed suggereren. Mode en kleur. Jersey heeft zeer vele verwer kingsmogelijkheden en de mode kan dan ook op de voet worden gevolgd. Ook hier geldt dat de lijn het moet doen en de even tuele garnering sober moet wor den gehouden. Parijs heeft korte jasjes gedecreteerd, die als het ware op de heup rusten en de deux-pièces en pakjes zullen dan ook deze nieuwe lijn vol gen. Onder deze jasjes zullen zowel strakke als plissé-rokken worden gedragen. Bij de jum pers en vesten blijft het lange model zich handhaven. Door de goede kwaliteit van de jersey is het in deux-pièces en mantel- pakvorm ook zeer geschikt voor de wat meer geproportioneerde figuren. Dunne jersey is ideaal voor avondblouses en cocktail toiletjes. Men zou zich van des morgens vroeg tot 's avonds laat in jersey kunnen steken dat prettig in het dragen is. Dat de Nederlandse industrie zich op dit gebied een naam aan het veroveren is binnen en bui ten onze grenzen is ons kli maat in aanmerking genomen niet vreemd. THEE EN NEDERLAND In het Noorden van Nederland is het theeverbruik groter dan in het overige gedeelte van het land. Tot deze conclusie komt de Nederlandse Stichting voor Statistiek in haar onlangs ver schenen tweede rapport over het theeverbruik in Nederland. Andere interessante gegevens, die uit het gehouden onderzoek zijn verkregen, zijn onder meer, dat ongeveer 80 van de Ne derlandse huisvrouwen altijd suiker in de thee gebruikt, ter wijl voor de mannen dit per centage nog hoger ligt. Dit in tegenstelling tot het percentage mannen, dat de voorkeur geeft aan thee met melk. 25 van de dames gebruikt melk in de thee, voor de mannen ligt dit percentage slechts iets lager. Bij het ontbijt wordt door 86 van de ondervraagden thee gedronken; in 'het hoorden door 91 „in de loop van de middag". Het merendeel der onder- j vraagden wist slappere thee dan men zelf gewoonlijk zet, slechts zeer matig te waarderen, het geen onomwonden uit de ant woorden bleek. Meer dan de helft der onder- Vraagde huisvrouwen had de rgouden theeregels" ter harte genomen en was sterkere thee gaan zetten. IBanten wat et ap. lifkt EEN NYLON MANTEL TUTet het koude seizoen komen natuurlijk ook weer de bont mantels uit de kast. Door de jaren' heen is deze stof voor de vervaardiging van mantels steeds gewild gebleven. Al mogen de verschillende soorten bont nog wel eens wisselen wat betreft de mode, bont in het algemeen is toch in trek. Nu is bont over het algemeen kostbaar en er zijn heel wat vrouwen, die zich de luxe niet kunnen permitteren, een bont jas aan te schaffen. Dat is ook de reden dat verschillende imi taties een succes zijn geworden. Oh, neen, deze stoffen preten deren niet bont te zijn. Iedereen weet het, maar het harig effect wekt toch de suggestie en dat is voor velen de aantrekkelijkheid. Zo zien wij vele dames in lan ge, driekwart en korte teddy jasjes lopen, een stof die veel succes heeft en ook werkelijk aardig is om te zien. Al is het geen bont, het geeft de draagster -altijd iets gedistingeerds. De moderne stof nylon heeft zich ook reeds op dit terrein be geven en zo toont onze illustra tie een lange jas, die ogenschijn lijk een bontjas van ocelot lijkt, maar in wezen geheel uit nylon is vervaardigd. Slechts de don kerbruine garnering van kraag en manchetten is origineel bont. Een dergelijke jas zit heerlijk warm en kleedt schitterend af. De stof is oersterk en wordt niet bedreigd door de gevaren die bont bedreigen, hetgeen een zeer groot voordeel derne stofindustrie niets Uit de keuken geklapt Karnemelkpudding met vanillesaus. 1. karnemelk, sap van 1 ci troen, geraspte schil van 1 ci troen 140 gr. suiker, 20 gr. ge latine, dl. water. Het water koken, van het vuur nemen, de suiker en de geweek te, goed uitgeknepen gelatine er in oplossen. De karnemelk vermengen met de geraspte citroenschil en het citroensap, de opgeloste suiker en gelatine er aan toevoegen en goed dooreen roeren. Zodra de puddingmassa stijf begint te worden, deze overdoen in een met water omgespeolde pudding vorm. Bij de pudding een vanil lesaus presenteren. Goulash van vis. 1 kg vis, 10 gr zout, 1 theele pel paprika, 3 eetlepels fijnge snipperde ui, 50 gr boter. De vis ontgraten, in stukjes snijden, met zout en paprika be strooien en tesamen met de ui in de boter goudbruin bakken. Daarna iets water er bij gieten zodat de vis juist onder staat en 't geheel nog 5 minuten door la ten koken. lIllllllilillllllilllillllilllililiilllllB

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12