Resultaten wet verkoop op afbetaling kunnen niet ongunstig genoemd worden MINISTER AAN DE TWEEDE KAMERt QefiitiUiefi óucccó meet nay Blijken PRINS BERNHARD OVER BETER OVERLEG Ladder schoof in elkaar Zichtfrate teó uitaten aan 'n ywat& dwaaei VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Over de inhoud van de afbetalings beschikking is met het bedrijfsleven uitvoerig overleg gepleegd. Dit over leg geschiedde met de vertegenwoor digers van de belanghebbenden in industrie, groothandel en detailhan del, alsmede van de uiteindelijke ge bruikers en grotendeels met inscha keling van de organisaties van het bedrijfsleven. Dit delen de minister en de staatssecretaris van economi sche zaken mede in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Door een bevredigende medewer king van particuliers geldschietban- ken, de betaalzegelkassen en de volkscredietbanken, is door deze in stellingen de beoogde afremming van verkoop op afbetaling niet te niet ge daan. De minister en de staatssecretaris zullen de gang van zaken in deze sec tor nauwkeurig blijven volgen, als mede de neiging bij sommige hande laren om afbetalingstransacties ge heel of gedeeltelijk met behulp van verleend krediet te doen plaatsvin den. Wettelijke regeling voor crediet- verlening gewenst. Ofschoon de minister en de staats secretaris vertrouwen, dat met het grootste deel van de belanghebben den in de genoemde sectoren steeds op vrijwillige basis zal kunnen wor den samengewerkt, zijn zij van oor deel, dat mede uit een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover dat deel van de handel, dat wèl onder de wer king van de afbetalingsbeschikking 1956 valt, een aanpassing van de geldschieterswet en van de wettelijke regeling op de betaal- en spaar- zegelkassen ernstige overweging ver dient. Zij zijn hierover in overleg ge treden met de minister van maat schappelijk werk. De naleving van de afbetalingsbe- schiklking is tot dusverre in het al gemeen zeer redelijk. Ontheffingsverzoeken werden afgewezen. Verschillende verzoeken om - ont heffing zijn in de verslagperiode in- TWEEDE KAMER. De voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten-^eneraal is voorne mens de Kamer weder bijeen te roe pen tegen dinsdag 6 november a.s., in welke vergadering, voor zover mo gelijk, de beëdiging van de nieuwe leden der Kamer zal geschieden. Het zal afhangen van de tijdstippen, waarop de betreffende memories van antwoord zullen inkomen en de be treffende eindverslagen zullen zijn uitgebracht, of hij dan zal voorstel len in die vergadering een aanvang te maken met de algemene finan ciële beschouwingen over de rijks begroting voor 1957, dan wel met de verschillende ontwerpen inzake de pensioenen. In ieder geval zal hij voorstellen een aantal wetsontwerpen, waarom trent blanco of nagenoeg blanco eind verslag is uitgebracht, die dag in openbare behandeling te nemen. gediend, waarvan één betrekking had op een gehele sector, n.l. een ver zoek van de Nederlandse Vereni ging „De rijwiel- en automobiel-indus trie" van 10 juil jl. om een verla ging van de minimumkassastorting voor bromfietsen van 30 tot 20 pet. De minister en de staatssecretaris heb ben gemeend dit verzoek niet te kun nen inwilligen. In de eerste plaats wordt opge merkt, dat het voorgeschreven per centage van 30 als minimumkassa storting voor bromfietsen past in het systeem van de beschikking. Voorts moeten voor ogen worden gehouden de wel zeer snelle stijging van de omzet van bromfietsen gedurende de laatste jaren en het in verschillende gevallen onverantwoord lage peil van de kassastorting, dat in deze branche voorkwam. Vele invloeden. Het is echter gebleken en door het bedrijfsleven erkend dat de daling in de verkoop van bromfiet sen aan meerdere invloeden is toe te schrijven. Van deze invloeden dragen som mige een tijdelijk of incidenteel ka rakter, zoals de slechte weersom standigheden en de invoering van de snelheidsbeperking voor bromfietsen. De vraag is verdei in hoeverre de daling is toe te schrijven aan struc turele oorzaken, zoals een zekere ver zadiging van de markt. Omtrent bedoelde invloeden kun nen nog geen juiste conclusies wor den getroken; een wijziging van de beschikking op dit punt kan derhal ve niet in overweging worden geno men. Een verzoek van de vereniging van exploitanten van elektriciteitsbedrij ven in Nederland om voor haar le den een algemene ontheffing te ver krijgen is afgewezen. Eveneens werd afgewezen een verzoek om algehele ontheffing van de vereniging van borgstellingsfondsen voor de midden stand in Nederland. Een ontheffing zou in dit geval discriminerend heb ben gewerkt ten opzichte van de huurkoopfinancieringsmaatschappijen Resultaat nog onzeker. Over de mate, waarin de verkoop op afbetling is afgeremd, kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Hiervoor is een langere periode van waarneming vereist, te meer, daar seizoensinvloeden een belangrijke rol kunnen spelen. De directeur van het Centraal Bureau voor de Statis tiek is verzocht maatregelen te ne men om periodiek recente gegevens te kunnen verstrekken omtrent de omvang van de verkoop op afbeta ling en van de overige vormen van volkskredietwezen. Er is thans een permanente statistiek van het afbe talingswezen in opbouw, maar het kan nog wel enige tijd duren, voor dat de eerste resultaten hiervan ter tafel komen. Alsnog minister van Overzeese Rijksdelen? Het is niet uitgesloten dat voor het departement van Overzeese Gebieds delen alsnog een bewindsman zal worden aangetrokken. Dit zei dr. Drees in zijn gistermid dag gehouden rede, waarmede hij de opmerkingen uit de Tweede Kamer over de regeringsverklaring beant woordde. Tussen Europa en Amerika Veel meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Europa zouden waarschijnlijk voorkomen kunnen worden wanneer meer voorafgaand overleg werd gepleegd voordat open bare stappen worden gedaan. Dit ver klaarde Z.K.H. prins Bernhard in een rede, die hij hield voor de vereniging tot bestudering van internationale vraagstukken te New Orleans. Prins Bernhard meende, dat nau were samenwerking op het gebied van economische en technische hulp verlening aan achtergebleven gebie den een wezenlijke versterking van de positie van het Westen in vele be langrijke delen van de wereld zou kunnen opleveren. Wel zal althans de algemene lijn van de buitenlandse politiek los moe ten blijven van partijpolitiek, wan neer men voorkomen wil dat de gees telijke boodschap van het Westen overstemd wordt door het lawaai van onze - interne geschillen. Behalve overleg op regeringsniveau kunnen en moeten ook particuliere groepe- Prins Bernhard beproefde een straaljager Z.K.H. Prins Bernhard heeft een tweedaags onofficieel bezoek gebracht aan de Atlantische vloot van de Verenigde Staten. Z.K.H. Prins Bernhard steeg van het vliegveld bij Jacksonville in een Thunder-fighter op om zich naar het vliegdekschip „Forrestal" te begeven. Op de foto ziet men Z.K.H. Prins Bernhard die zijn reddingsgordel om doet. ringen bijdragen tot wederzijds be grip tussen Europa en Amerika, al dus prins Bernhard. „In de laatste twee jaren", zo voeg de hij hieraan toe, „heb ik het voor recht gehad vier grote particuliere bijeenkomsten van die soort bij te wonen. Een van onze conclusies was dat er gelukkig geen principieel ver schil van inzicht tussen Amerika en Europa bestaat en detailverschillen zouden voorkomen of verholpen kun nen worden wanneer de manier van overleg plegen verbeterd werd". „Van jaar tot jaar, van boek tot boek" Mr. Cals opende tentoonstelling Minister Cals heeft gisteravond in het Haagse gemeentemuseum de ten toonstelling „Van jaar tot jaar; van boek tot boek" geopend. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van de conferentie der Nederlandse letteren, die belegd is als onderdeel van de tienjarige her denking van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord. Op de expositie zijn een kleine tachtig schrijvers ver tegenwoordigd, ieder met een frag ment van hun werk. Minister Cals wees er in zijn ope ningswoord op dat men bij de opzet van de tentoonstelling ervan is uit gegaan dat de letterkunde van het hele Nederlandse taalgebied (15 mil joen zielen) als een eenheid moest worden geëxposeerd. Consequent is de eenheid tussen zuid en noord doorgevoerd.. De invloed der resolu ties, aangenomen op verschillende conferenties der Ned. letteren, waar in op deze eenheid werd aangedron gen, wordt steeds duidelijker merk baar, aldus de minister. De tentoonstelling is een vervolg op „de Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers" welke tentoon stelling eind 1952 in het Haags ge meentemuseum werd geopend. DODELIJKE AANVARING Bij een botsing tussen het 689 ton metende m.s. „Vertrouwen" en het 333 ton metende m.s. „Actief" in de mond van de Maashaven te Rotter dam Is de 28-jarige zoon van de schipper van de „Actief", de 28 jarige W. Konings uit Raamsdonkveer gis termorgen verdronken. De „Vertouwen" voer met stukgoed uit de Maashaven en raakte daarbij met de voorsteven de achterkant aan bakkoordzijde van de „Actief, die juist leeg binnenvoer. Het lege schip liep zware schade op en de schipperszoon, die op het dek stond, werd door de schok in het water ge slingerd. Zijn vader wierp hem nog een reddingsboei toe, maar dit mocht niet baten. In Stoop's bad te Overveen is don derdagmiddag de 35-jarige C. A. Bis schop, leraar Engels aan het Trini- teitslyceum te Overveen, die daar met een aantal zijner leerlingen aan het zwemmen was, verdronken, ver moedelijk als gevolg van een hart verlamming. „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonderieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margrietis véél gezelliger (Advertentie) 24 EN 31 DECEMBER Vrije dagen kunnen worden ingehaald Dit jaar vallen 24 en 31 december tussen een zon- en een feestdag. Aangenomen mag worden, dat ver scheidene bedrijven de arbeid op deze brugdagen stopzetten en het verlet willen laten inhalen. Teneinde hierin tegemoet te ko men heeft de staatssecretaris van so ciale zaken algemene vergunning verleend om de verzuimde uren tot een maximum van 17, onder be paalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar en ouder te laten inha len in het tijdvak van 1 november 1956 t.m. 15 januari 1957. 1767 Ongelukken in september te A'dam 200 Zeer ernstige Gedurende de maand september van dit jaar zijn door de Amsterdam se politie 1767 verkeersongevallen ge rapporteerd, zo blijkt uit een voor lopige telling van het gemeentelijk bureau van statistiek. Dit aantal be tekent een stijging met 4,5% sedert september van het vorige jaar, toen 1691 ongevallen ter kennis van de politie kwamen. September was dit jaar niet zoals veelal het geval is, de maand waarin de meeste ongelukken gebeurden; het aantal was o.m. in mei j.l. belangrijk hoger. In september 1956 waren 200 onge vallen van zo ernstige aard, dat zij de dood, ernstig letsel of zware schade tengevolge hadden; dit is 11,3% van het totaal (vorig jaar 12,5%). In september werden 452 personen in het verkeer meer of minder ern stig gewond; dit aantal was iets lager dan dat over september 1955, toen 461 personen ernstig gewond werden. Het aantal der gedoden en ernstig gewonden was in september j.l. ech ter iets hoger dan het jaar tevoren (157 of 34,7% van het totaal aantal slachtoffers tegen 147 of 31,9% van het totaal aantal in september 1955). Sedert 1 januari 1956 zijn 3494 slacht offers van het verkeer geteld tegen 3515 in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Tijdens een kort doch hevig on weer zijn gistermiddag bij een vee houder in de Graftermeer zes koeien door de bliksem getroffen en gedood. ROTTERDAMSE PLANNEN Autosilo's in de grote steden? Enkele Rotterdamse bouwbedrijven hebben plannen om door het bou wen van autosilo's een oplossing te vinden voor het parkeer, en stallings probleem in grote Ned. steden. Een autosilo is een gesloten ge bouw van vijf tot veertig verdiepin gen, waarin auto's naast en boven elkaar worden opgeborgen. Men ge bruikt daarbij een automatische ver rijdbare lift. De Rotterdamse firma's hebben de „Combinatie Autosilo Holland" ge vormd. Een Zwitserse onderneming, die zes jaar geleden is begonnen met het ontwerp van dit stallingsysteem heeft een contract met deze combina tie afgesloten. Vorig jaar is te Karlsruhe reeds een autosilo geopend. De plannen zijn in Nederland nog in een voorbereidend stadium, maar er zou volgens de organisatoren in Utrecht, Den Haag, Eindhoven, Delft, Arnhem en Rotterdam wel belang stelling voor autosilo's bestaan. 600,boete geëist Magnetiseur voor de rechtbank De officier van Justitie bij de Gro ninger rechtbank heeft donderdag ƒ600 boete subs, vier maanden ge vangenisstraf, waarvan 450 voor waardelijk, geëist tegen de magneti seur A. R., die van het vonnis van de kantonrechter 150 boete) in ho ger beroep was gekomen. De heer R. is een door de Ned. Werkgroep van Paranormale begaaf den erkende magnetiseur, die, zo bleek tijdens de zitting, talrijke zie ken heeft genezen. Verschillende ge- tuigen-cliënten, onder wie een ver pleegster en een onderwijzer, beves tigden dat. De officier van Justitie meende dat hij slechts te maken heeft met de wet, die onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde verbiedt. De raadsman, A. van Doorninck uit Deventer be pleitte in een zeer uitvoerig betoog, dat op verzoek van de president werd afgebroken, een minimumstraf. Monteur tussen hemel en aarde De 34-jarige monter G. J. van Za del uit de Bloklandstraat te Rotter dam kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven, toen de uitschuifbare ladder, waarop hij stond, plotseling naar beneden zakte en hij op negen meter hoogte opeens de „grond" on der zich voelde wegzinken. Hij had zoveel tegenwoordigheid van geest, dat hij zich vastgreep aan een draad van de verlichting en zo hing hij opeens negen meter boven de straat, waar tal van voorbijgangers 't ongewone schouwspel gadesloegen Als een volleerd acrobaat begon Van Zadel zijn handen te verplaatsen tot hij de naar rechts omgedraaide ladder weer kon bereiken. Een zucht van verlichting werd ge slaakt, toen het publiek de monteur langs de ladder naar beneden zag klimmen. GIESEKING OVERLEDEN. Professor Walter Wilhelm Gieseking, de befaamde Duitse concert-pianist, is vrijdagmorgen in een Londens zie kenhuis overleden. Gieseking was 60 jaar. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Highland Chief tain" (30 okt.). Australië: ras „Johan van Olden- barnevelt" (30 okt.) via Engeland. Brazilië: ss „Highland Chieftain" (30 okt.). Brits O.-Afrika: ss „Africa" (1 nov.). Canada: ms „Westerdam" (1 nov.). Chili: via New York. (1 nov.). Indonesië: ms „Willem Ruys" (3 nov.). Ned. An tallen: ms „Isiris" (29 okt). Nieuw Zeeland: via Engeland (3 nov). Suriname: ss „Johann Blumenthal" (30 okt).. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Arundel Castel" (3 nov.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. In de buurt van Elburg ia nu reeds duidelijk het resultaat te merken van het machtige karwei, dat de gema len rondom oostelijk Flevoland hebben ondernomen: het droogpompen van een nieuw stuk Nederland. Op diverse plaatsen zijn reeds grote oppervlakten drooggevallen. De foto toont een paar verbaasde leden van het dijk- leger die de modderige vlakte bekijken, welke straks ruisend koren zal gaan dragen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9