Hoe de bron van de „Sunday Pictorial" bekend werd De Soestdijk-verhalen Geef ouderen de kans om de stad te verlaten" Felle brand in 'n R.dams pakhuis Leraren nemen stelling Protest tegen uitsluiting van salarisverhoging De Kamercommissie tevreden over bestrijding kinderverlamming Breuk van auto-as had ernstige gevolgen Vrouw spoorloos verdwenen „rockt" DINSDAG 23 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 In Het Parool geeft de heer Friso Endt, redacteur-verslaggever van dit blad, een nader relaas van de om standigheden, waaronder het gerucht, makende artikel in het Engelse blad Sunday Pictorial over moeilijkheden op het Nederlandse hof werd voorbe reid. Hij schrijft dat de speciale verslag, gever van het Engelse blad, Victor Sims, in een telefoongesprek, dat hij op donderdag 11 oktober 's middags om één uur had gevoerd met de par ticuliere secretaris van H.M. de Ko ningin, de heer W. S. baron van Heeckeren van Molecaten, afgespro ken had om 's middags vijf uur in hotel Trier te Soest te zijn. De heer Van Heeckeren had gezegd, dat hij om vijf uur 's middags iemand zou sturen „om hem op de hoogte te stel len". Nadat in het Parool uiteengezet is dat Sims, toen hij met de opdracht „nieuws" te verzamelen in Holland arriveerde, met de heer Endt contact zocht omdat laatstgenoemde corres pondent is van de Daily Mirror, waar. toe ook de Sunday Pictorial behoort, vervolgt het artikel: Woensdagavond bezocht Sims en ik was erbij de adressen van mej. Hofmans en de heer Kaiser te Baarn. Zonder enig resultaat. Donderdagmorgen ging hij op nieuw; het bleek toen, dat beiden bui tenslands waren. Toen omstreeks half een 's middags besloot hij de par ticuliere secretaris van de Koningin, W. J. baron van Heeckeren van Mo lecaten op te bellen. Hij deed dat in hotel Trier te Baarn. Gedeelten van dit gesprek, gevoerd in de telefooncel van dit hotel heb ik kunnen horen, staande naast Victor Sims. De heer Van Heeckeren begon met te zeggen, dat zijn mond verzegeld was. Na enkele minuten begon hij te praten; hij zei o.m., dat er meer een crisis in publikaties, dan een crisis bij het hof was. Hij maakte grapjes; zei, dat er waarschijnlijk bij het g: diner op het paleis ter gelegenheid van het Liberaans bezoek, 13 minis ters aan tafel zouden zitten („als u begrijpt, wat ik bedoel, mr. Sims?"). Tot zover heb ik het gesprek woorde lijk kunnen volgen. Hij vroeg, naar Sims mij mededeel de, of de heer Sims Nederlandse jour. nalisten kende, of journalisten van het dagblad „De Telegraaf'. De heer Sims moest „de Telegraaf" van 8 en 9 oktober lezen, of doen vertalen, want daar werd de zienswijze van de heer Van Heeckeren in gepubliceerd; zijn naam stond er niet bij, maar het was wel van hem afkomstig. Victor Sims betoogde hoe invloed rijk zijn Sunday Pictorial toch wel was, dat zijn blad bereid was een vol. ledige opheldering te geven van de „moeilijkheden bij het Nederlandse hof". Aanvankelijk zei de heer Van Heeckeren, dat het allemaal door de publikaties veel erger werd, maar hij besloot ten slotte te overdenken, hoe hij de Engelsman aan gegevens en inlichtingen zou kunnen helpen. Hij beloofde hem binnen tien minuten terug te zullen bellen. En dat ge beurde inderdaad. „Paleis Soestdijk" belde tien minuten later op, men vroeg naar de heer Sims; de heer Van Heeckeren kwam opnieuw aan de lijn. Hij verzocht Victor Sims om vijf uur terug te komen naar hotel Trier. Er zou iemand namens hem komen om de Engelsman op de hoogte te stel len. Het klonk allemaal te ongelofe lijk om waar te kunnen zijn". „Ik vroeg Victor Sims, of de heer Van Heeckeren bij het laatste tele foongesprek gezegd had, zelf te ko men. Sims wist het niet; hij dacht van niet, „er zou iemand namens hem komen". Nu kent de heer Van Hee ckeren mij, en ik nam aan, dat er be paald „niemand" zou komen, wanneer de heer Van Heeckeren zou zien, dat er een Nederlandse journalist aanwe zig was. Ik vestigde mij dus, als ge zegd, in het café-restaurant enkele honderden meters verder, en ontving daar de telefonische boodschap van Sims met o.m. het langzamerhand be faamd geworden nummer RG 85-19 Ik zag het allmaal voor mijn ogen gebeuren en ik moest ze van tijd tot tijd wel eens even uitwrijven". Daarna volgt in Het Parool het re laas over de tocht naar Den Haag. Volgens Sims heeft de man in de auto gezegd: „Ik ga u „red-hot news" ver tellen". De verslaggever had twee da gen later een foto van dr. I. G. van Maasdijk in handen, en herkende hem als de zegsman. „Victor Sims heeft nog gezegd, dat de chauffeur-kamerheer mr. dr. I. G. van Maasdijk bij het afscheid gezegd zou hebben, „dat hij over deze rit in Amsterdam maar niet moest spre ken", aldus het Parool. tf Beleefde insluiper verontrust Hengelo „Ik zoek een bal", zei de insluiper tot de doktersvrouw, die hem aantrof op het dak van de serre. De man groette beleefd en liet zich weer op de grond zakken. Pas later besefte de vrouw, dat zij te doen had gehad met de befaamde insluiper, die Hengelo en omgeving verontrust. Deze man is zo grenzeloos brutaal en zo rustig, dat hij tot nu toe niet gegrepen kon worden. Hij klimt meestal via het dakraam de huizen naar binnen. Het interes seert hem niet of de familie thuis is of niet. Op deze wijze heeft hij al voor duizenden guldens aan geld en waardevolle voorwerpen buit kunnen maken. Hij pleegt zijn slag te slaan in de avonduren. BESTRIJDING WONINGNOOD Zegt de Raad v. d. Woningbouw De Raad voor de Woningbouw heeft minister Witte aanbevolen om de woningnood in de grotere gemeenten te bestrijden door gepensioneerden, bejaarden, invaliden e.d. gemakkelijker in de gelegenheid te stellen naar een landelijke omgeving te verhuizen. In het nationaal belang zou dan van bepaalde plattelandsgemeenten gevraagd moeten worden een deel van de extra-verkregen woningen voor deze gezinnen te reserveren. Voorlopig denkt de Raad aan een regeling ten behoeve van gezinnen uit de drie groot ste gemeenten, doch, indien de regeling zou voldoen, zou zij kunnen worden uitgebreid tot andere grote gemeenten. De Raad komt, tot deze aanbeve ling, omdat hij verwacht, dat de klei. ne gemeenten meer van het gewijzig. de subsidie, en goedkeuringsbeleid (waarvan men mag verwachten, dat het de bouw van meer woningen tot gevolg zal hebben) zullen kunnen profiteren dan de grotere. De laatst genoemde zullen niet veel méér wo ningen kunnen bouwen dan vroeger, ten gevolge van het ;feit, dat in de grotere gemeenten spoedig spannin gen op de bouwmarkt ontstaan, mede door de beperkte onmiddellijk be schikbare bouwgrond. Aan de plattelandsgemeenten, waarvoor bejaarden enz. de voorkeur hebben en die haar woningtekort snel kunnen inhalen of die grotendeels door de woningnood heen zijn, zou bij de besteding van bouwcapaciteit de voorwaarde moeten worden ge steld, dat een deel van de extrawo ningen voor huisvesting van gezin nen uit grote steden wordt bestemd. Verder zouden alleen de gezinnen van de regeling moeten kunnen pro fiteren, die in Amsterdam, Den Haag of Rotterdam een huurwoning vrij maken. De raad is er zich van bewust, dat de regeling geen grote bijdrage tot leniging van de woningnood kan opleveren. Er wordt eahter toch enige ontlasting voor de grote steden mee bereikt. Op de duur zal de regeling in betekenis winnen. De Raad voor de Woningbouw heeft verder een aanbeveling met betrek king tot het overwerk. Dit wordt in beginsel „ongewenst en ongezond" genoemd, doch in bepaalde gevallen kan het gunstige resultaten geven. Het moet daarom mogelijk zijn daar voor vergunning op korte termijn te verkrijgen. Een algemene overwerkvergunning, zoals het vorig jaar mogelijk was, acht de Raad ongewenst. Bij de ver gunning dient geen verschil te wor den gemaakt tussen woningbouw en burgelijke- en utiliteitsbouw. Zo dit nodig mocht zijn, moet de mogelijk heid tot overwerken ook gelden voor de toeleveringsbedrijven. Een werktijd van 55 uur (10 uur per dag 5 uur op zaterdag lijkt de Raad acceptabel. Verboden zou moe ten worden te werken tussen 's za terdags 14.00 uur en 's maandags 7.00 uur (voor de toeleveringsbedrijven 6.00 uur). Voor het overwerk moet zo moge lijk een hogere toeslag verleend wor den dan thans het geval is. Boven dien zou kunnen worden onderzocht of het mogelijk is fiscale faciliteiten te geven. MEVROUW BOUMAN OP CATSHUIS ONTVANGEN. De heer en mevrouw Goekoop hebben gisteravond ter ere van me vrouw Mieke Bouman in het Cats- huis Sorghvliet, een ontvangst ge houden, welke bijzonder druk be zocht was. Zeer vele belangstellen den, onder wie vooraanstaande per soonlijkheden, hebben de heer en mevrouw Bouman eer en hulde ge bracht; mevrouw Bouman kreeg bloe men en geschenken. Zoals bekend was mr. A. Goekoop een van de onderte kenaars van het manifest van zeven, dat tot doel had recht te verkrijgen voor nu wijlen de heer Jungschlager. nog medegedeeld. NIEUWE KAMERLEDEN. In de plaats van de heren Suur- hoff, Luns en Zijlstra, die doordat zij ook in het nieuwe kabinet zitting hebben, hun benoeming tot leden der Tweede Kamer niet konden aanne men, zijn benoemd verklaard tot le den der Kamer de heren J. H. Lam berts te Rotterdam (Pv.dA..), C. F. Kleisterlee te Rotterdam (K.V.P.) en L. W. G. Scholten te Utrecht (A.R.). In de plaats van .de heren J. de Wilde en J. W. van der Linden, die eveneens hun benoeming niet hebben aangenomen, zijn benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer resp. mej. J. Th. ten Broecke Hoekstra te 's-Gra- venhage (V.V.D.) en de heer I. N. Th. Diepenhorst te Epe (C.H.U.). Tot lid der Eerste Kamer is be noemd verklaard de heer J. van Brug gen te Heemstede (C.H.U.), in plaats van de heer J. Rustiger, die zijn be noeming niet heeft aangenomen. Schade loopt in de tienduizenden Gisteravond omstreeks acht uur is vermoedelijk tengevolge van kort sluiting tussen een zoldering en een vloer brand uitgebroken in een pand aan de Burgemeester Hoffmanstraat te Rotterdam, dat deels gebruikt wordt door de distillateurs en likeur stokers Hulstkamp en zoon en Mou- lijn nv. en deels door Cinzano nv. De omvang van de schade, die door ver zekering Avordt gedekt, is nog niet be kend, maar zou volgens schatting van de directie in de tienduizenden gul dens lopen. Aan de Burgemeester Hoffman straat bevindt zich een pand, dat is aangebouwd tegen het oorspronkelijk pand van Hulstkamp aan de Maas kade. De brand woedde op de derde étage, die door Hulstkamp voor de opslag van oude meubelen wordt ge bruikt, en op de tweede, waar Cin zano tienduizend lege flessen heeft opgeslagen. Het vuur werd door tw.ie luchtkokers aangezogen en zodoende sloegen op zeker ogenblik de vlam men boven het dak uit. Beneden de flessenzolder bevindt zich de reclame- afdeling van de distilleerderij er daaronder het ketelhuis van hetzelf de bedrijf, dat evenals de reclame-af deling waterschade opliep. Naast het ketelhuis bevinden zich in grond ingebouwd tien grote vaten tezamen bevattend 140.000 liter jene ver. Zouden deze door het bluswa ter worden aangetast, dan zou de drank onbruikbaar worden, maar de kans hierop verminderde, toen rond de vaten dammen werden opgewor pen om het bluswater fe keren. Tij dens de watersnoodramp was het be drijf, dat op 't Noordereiland ligt, on dergelopen, waarna men materialen heeft aangeschaft om dit een tweede maal te kunnen voorkomen. Deze materialen kwamen nu goed van pas. Personeelsleden zijn over het dak naar het brandende gedeelte geklom men en hebben het vuur bestreden totdat de brandweer arriveerde, die hun taak overnam en na ongeveer anderhalf uur aan het nablussen kon beginnen. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie van de brand, zo werd ons President nam bezit van de zetel Tijdens een bezoek van de president van Liberia aan de beide Kamers der Staten-Generaal, krijgt de president gezeten in de voorzitterszetel van de Tweede Kamer, enige uitleg door de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst. In haar voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de be groting van Sociale Zaken en Volks gezondheid voor 1956 verklaart de vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer, dat algemeen de besteding van een niet onaanzienlijk bedrag uit de rijksmiddelen aan de bestrij ding van de gevolgen van de kin derverlamming ten zeerste werd toe gejuicht. Men sprak de hoop uit, dat onze nationale krachtsinspanning zo spoedig mogelijk de achterstand zal hebben ingehaald, welke ons land te dezen aanzien, vergeleken bij andere Maandagochtend vond op de rijksweg UtrechtAmsterdam een ernstig auto-ongeval plaats, Avaarbij twee personen ernstig Averden geAvond. Een grote Amerikaanse wagen (Buick) vloog door asbreuk bovenop een aan de kant geparkeerde wagen (Volkswagen). Beide auto's tolden van de Aveg en kwamen voorbij de berm tot stil stand; de grote Amerikaan boven op de andere: zoals bijgaande foto toont. Westeuropese landen, vertoont. Daar een wezenlijke bestrijding van de kinderverlamming voorts de preventie omvat, werd van verschil lende zijden gevraagd, of er ook in dit opzicht niet een duidelijke ach terstand is, met name bij die West europese landen, waar het z.g. Salk- A-accin toepassing heeft gevonden. Is te verwachten, dat binnenkort ook in ons land op het gebied van de preventie activiteit zal worden ont wikkeld? Voorts werd gevraagd, of een goe de volksvoorlichting in enige mate zou kunnen bijdragen tot de voor koming van kinderverlamming. WONINGEN NIET GOED ONDERHOUDEN. Na de jongste wijziging van de huurwet waarbij de huren in 1955 met 5 pet. werden verhoogd, kon men verzoeken indienen bij het ge meentebestuur Om de verhoging ver vallen te verklaren als de verhuur der de Avoning niet behoorlijk onder houdt- Thans is bekend geworden hoe op deze bepaling is gereageerd. Van de tot 1 juli van dit jaar inge komen 3156 verzoeken waren er op die datum 2794 afgehandeld. Hiervan zijn 1553 verzoeken ingewilligd, 434 werden aangehouden, 732 afgewezen en 75 op andere wijze afgedaan, b.v. door intrekking of wegens niet-ont- vankelijkverklaring. AFSCHAFFING GEVRAAGD INTERN. RIJBEWIJS. De Limburgse Kamers van Koop handel hebben een adres gericht tot de minister van verkeer en water staat, betreffende afschaffing van het internationaal rijbewijs en het inter nationale bewijs voor motorrijtuigen in het verkeer met België en Duits land. Het practisch nut van deze in ternationale rijbewijzen althans in het verkeer met België en Duits land achten de Kamers zeer gering. Het internationaal verkeer, vooral 't toeristisch verkeer en het grensver keer zal met afschaffing van het in ternationale rijbewijs zijn gediend. Een groot aantal Kamers van Koop- In een protestvergadering te Am sterdam, georganiseerd door de vier lerarenorganisaties AV.M.O., C.V.H. M.O., Genootschap en St. Bonaven- tura, bijgewoond door 400 leraren, werd met kracht stelling genomen te gen de door de regering genomen maatregelen om de docenten bij het voorbereidend en hoger middelbaar onderwijs niet te laten delen in de jongste algemene salarisverhoging voor hogere ambtenaren. De vergadering nam een motie aan, waarin verontwaardiging wordt uit gesproken over de genomen rege ringsbeslissing. Vastgesteld wordt, dat: 1. de door de regering gebezigde motivering der uitsluiting in alle op zichten onjuist is; 2. van een goede functionering van het V.H.M.O. geen Sprake is ge zien de resultaten van de laatste enquête ingesteld door de raad van leraren; 3. de discriminatie van de docen ten, veroorzaakt door de gewraakte maatregel der regering, het V.H.M.O. nog verder zal ontwrichten en onher stelbare schade zal toebrengen; 4. de regering hierdoor de belan gen van het gehele Nederlandse volk verwaarloost en de positie van ons land cultureel en economisch onder graaft. De leraren verzoeken in de motie ARTSEN GEVEN GEEN INLICHTINGEN. De medici hebben besloten voortaan geen inlichtingen meer over de doodsoorzaak van een patiënt aan een levensverzekeringsmaatschappij te geven .alvorens de maatschappij de premie heeft uitgekeerd. Ook zullen zij niets meer medede len over de te verwachten loop en de duur van een ziekte. De levensverzekeringsmaatschap pijen willen deze inlichtingen hoofd zakelijk hebben voor het samenstel len van statistieken. Het kan echter ook voorkomen, dat zij weigeren de premie te betalen, om dat de verzekerde een kwaal heeft verzwegen. MYSTERIE in AMSTERDAM De Amsterdamse recherche ziet zich gesteld voor de oplossing van een mysterieuze zaak. Sinds dinsdagnacht van de vorige week is de 56-jarige mej. E. L. Schevenhoven als van de aarde verdwenen, meldt het Alg. Dagblad. De vrouw, die een café exploiteerde in de St. Jansstraat in Amsterdam, wandelde iedere avond na haar zaak te hebben gesloten, naar de Dam, waar zij de tram nam. Op het Rembrandtsplein placht zij uit te stappen om vandaar naar haar wo ning in de Halvemaansteeg te wan delen. Dinsdagnacht sloot zij om half een haar café, haar buffetjuffrouw zag het haar doen. De twee vrouwen praatten nog een paar minuten en liepen toen elk een andere kant uit. Sindsdien is mejeuffrouw Scheven- hoven niet meer gezien. Voor zover bekend, had de vrouw niet meer dan 150 bij zich. De politie weet dat de vrouw de dag voorafgaande aan haar verdwijning hooglopende ruzie heeft gehad met een door haar ontslagen personeelslid. Het onderzoek in die richting heeft echter niets opgeleverd. De mogelijk heid dat de vrouw slachtoffer is de regering met de meeste aandrang de onrechtvaardige achterstelling van de leraren onmiddellijk ongedaan te maken. PER 1 JANUARI s W. en W-premie 0.8. pCt. lager Het kan Avel als vaststaand Avorden aangenomen, dat met ingang van 1 jan. a.s. de werkloosheidspremie zal worden verlaagd. Dank zij de gun stige conjunctuur van de laatste jaren hebben thans de reserves van het werkloosheidsfonds een niveau be reikt, waarop een verlaging met 0.8 procent verantwoord kan worden ge acht. Aangezien de werkloosheidspremie voor de ene helft door het rijk en voor de andere helft door werkgevers en werknemers wordt gedragen, komt de verlaging voor werkgevers en werknemers neer op 0,2 procent vervolgt „Trouw". Vermoedelijk zal ook de kinderbijslagpremie iets verlaagd kunnen worden, doch moet anderzijds rekening worden gehou den met een verdere stijging van de ziekenfondspremie. Als gevolg van deze verschuivin gen zal er waarschijnlijk per saldo weinig overblijven dat zou kunnen dienen als gedeeltelijke compensatie voor de premie ingevolge de nieuwe algemene ouderdomsverzekering. De berekeningen zijn.nog in volle gang. De verlaging van de werkloosheids premie zal in elk geval voor het rijk een kostenbesparirtg opleveren van ca. 25 miljoen gulden per jaar. Apeldoorn nog handel in ons land heeft instemming worden van een misdrijf wordt niet met het adres betuigd. i uitgesloten geacht. Het rumoer om het vertoningsver bod van de film „Rock around the clock" was gisteravond in Apeldoorn nog steeds niet geluwd. Reeds vroeg in de avond was het in het centrum bijzonder druk en de politie moest verscheidene malen van de gummi stok gebruik maken om groepen de monstranten uiteen te jagen. Tot ernstige baldadigheden kwam het echter niet, omdat er een versterkte politiemacht op de been was. Een groep marechaussee, die in de Koning Willem III-kazerne gereed werd ge houden, behoefde niet uit te rukken. Er werden enkele demonstrerende jongelieden naar het bureau overge bracht. HAAS OORZAAK VAN VERKEERSONGEVAL. Een haas, die onbevangen in een koolveld rondsprong heeft gistermid dag omstreeks half tAvaalf een bot sing veroorzaakt tussen tAA'ee perso nen-auto's op de rijksweg Amster damUtrecht bij de gemeente Kreu kelen. De auto's reden op dezelfde rijbaan, in de richting Amsterdam, toen de bestuurder van de voorste auto even stopte om naar de haas in het kool veld langs de weg te kijken. Hij heeft het niet lang kunnen zien, want de achter hem rijdende auto botste, doordat de bestuurder het schouw spel ook niet wilde missen, met een flinke snelheid tegen hem op. Twee personen werden hierbij ge wond en naar het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht overge bracht.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8