De REGERINGSVERKLARING Tuinders hadden belangrijke voorstellen voor de Vakgroep KRING VEENSTREEK L.T.B. Bestuur van Statenkring Leiden KVP bij acclamatie herkozen DINSDAG 23 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De hoofdpunten op de vergadering van de kring „De Veenstreek" van de L.T.B., welke gehouden is in café Hoogendijk té Langeraar hebben een zeer uitgebreide bespreking gebracht. Het waren de voorstellen voor de al gemene vergadering van de vakgroep Tuinders, en een reeds langer lopen de kwestie over moeilijkheden ten aanzien van een kring Bloemisterij. Naast afgevaardigden van de afde lingen Roelofarendsveen, Langeraar, Nieuwveen, Noorden, Aarlander- veen en De Kwakel, waren aanwe zig de heren ir. G. W. van der I-Ielm, rijkstuinbouwconsulent, G. Eibers, hoofd der R.K. Tuinbouwschool, Ter Aar, Baars, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der L.T.B. en C. Hoogervorst, dir. van de veiling Ter Aar. De heer G. Kerkvliet uit R'veen, voorzitter van de kring sprak aan het begin der vergadering een woord van welkom/- Het is gewoonte na het zo merseizoen de kringvergadering te houden, aldus de voorz., en het ver heugde hem ten zeerste dat alle af delingen aanwezig waren. Spr. wijdde dan een korte beschouwing aan de uitkomsten der bèdrijven. We weten, dat de weersomstandigheden ongun stig zijn geweest en daardoor in som mige streken slechte uitkomsten waren. In de Veenstreek is er vooral wat de groente-sector betreft geen re den om te klagen. Incidentele geval len daargelaten waren de uitkomsten over het algemeen bevredigend. Bij de mededelingen werd bekend gemaakt, dat de vakgroepsvergade ring die gehouden zou worden op 17 November, nu is verschoven naar een datum in het begin van decem ber. Voorstellen. Hierna komt aan de orde het in dienen van voorstellen voor de vak- groepsvergadering. Van de afd. Aar- landerveen is een drietal voorstellen binnengekomen: le. om de inkom stenbelasting vast te stellen naar een gemiddelde over drie jaren. Over dit voorstel was men het gauw eens en het zal worden inge diend. 2e. was een voorstel om te ko men tot een belastingvrije reserve groot 1000,om bedrijfsrisico's te kunnen opvangen. In een toelichting zeide de afge vaardigde van Aarlanderveen, dat men met dit voorstel de bedoeling heeft, om een jaar met slechte be- drijfsuitkomsten te kunnen opvan gen. Over dit voorstel werd van ge dachten gewisseld. Sommigen meen den, dat voor dit doel een reserve ring van duizend gulden te laag is. Ook ging er een stem op om geen bedrag in dit voorstel te noemen en dan ook het hier genoemde risico uit te breiden tot algemene bedrijfs risico's. Na brede bespreking zal het voor stel worden geformuleerd in deze zin, dat er een verzoek gedaan wordt om te komen tot de mogelijkheid van vorming van een belasting-vrije rè- Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.0017.30 Voor de jeugd. NCRV: 20.00 Filmkader. 20.16 Het schip, TV-spel. 21.30 Rep. vergade ring Raad van Europa. 22.00 Dag sluiting. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. .925 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Surinaamse volksmuz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 De gouden vuilnisman, hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Negro spirituals. 1-2.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Pro menade ork. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.00 Gemengd koor. 18.20 Gram. 18.30 Viool, cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Verenigingsleven, caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con- certgebouwork. en soliste. 21.10 Weg en werk der Kerkhervormers, caus. 21.30 Gram. 21.40 Muz. vragenbeant- woording. 22.00 Filmbeschouwing. 22.10 Kamermuz. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- uitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7,20 De Ontbijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 de Ont- bijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 10.45 Idem. 11.30. Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nieuws. 13.16 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Idem. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee. Bloemen en planten in Suriname, door A. Pen gel. 18.00 Nieuws, en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 1-8.50 Pianospel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Bezitsvorming, caus. 19.25 VARA- varia. 19.30 Voor de jeugd. 2000 Nieuws. 20.05 Tien jaar Belgisch-Ne derlands Cultureel Accoord. 20.15 In opa's jonge jaren. 22.35 Ritm. strijk orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. serve, zonder een bepaald bedrag te noemen. Het derde voorstel was om de ge legenheid tot melden van schade als gevolg van de weersomstandigheden te verlengen tot 1 december a.s. Dit kan echte, geen voorstel van de al gemene vergadering zijn. Wel wil de kring zich wenden tot de plaatselijke bureauhouder, om nog een verlen ging van b.v. acht dagen. Kolenpositie. Een punt dat vele tongen in bewe ging bracht werd door de heer Ver del ter tafel gebracht n.l. de kolen- positie. Deze ziet er nogal somber uit en misschien is het nuttig dit punt onder de aandacht te brengen van het hoofdbestuur. De toewijzin gen zijn nog gebaseerd op oude cij fers, die voor deze streek hun waarde hebben verloren. De voorz. zegt, dat de voorziening vorig seizoen in de knel kwam dooi de niet verwachte zeer strenge vorstperiode. De heer Baars gelooft, dat de moeilijkheden plaatselijk lig. gen. De heer J. Volgering deelt mede, dat in de afdeling Langeraar de brandstoffenvoorziening van de be drijven ter sprake is geweest. In de afgelopen zomer is er reeds een on derhoud geweest met de Staatsmijnen en werd er verbetering in het voor uitzicht gesteld. Een toezegging, ie later weer is ingetrokken. Dat er hier een nijpende vraag is om verbete ring komt door de sterk gewijzigde omstandigheden. De grote glas uit breiding, die zich de laatste jaren heeft voltroUk/en en ook de voort schrijdende aanleg van verwarming in de kassen heeft geleid tot een toestand die om verbetering vraagt. Ir. v. d. Helm zegt dat van-vege de voorlichtingsdienst de mijnen op het hart is gebonden, dat er in de Veen streek meer kolen nodig zijn. Spr; wijst er op, dat in deze kwestie de kolenhandelaren belangrijk zijn. De voorz. is van mening, dat niet via de kring maar plaatselijk het meeste te bereiken zal zijn. De heer Eibers in formeert of er soms ook financiële moeilijkheden zijn. Is er geen moge lijkheid voor b.v. een koiencrediet. Voor de handelaren is het misschien moeilijk de grote voorraden te finan cieren. De heer Volgering wijst er op, dat de Boerenleenbank waar moge lijk wel te hulp komt. Uit deze be spreking kwam men niet tot een voorstel maar wel tot het besluit om plaatselijk de moeilijkheden te be zien. Door de heer Lek, De Kwakel, wordt het verstrekken van teeltrecht voor de bloemisterij aan beginnende kwekers besproken. Het product schap heeft ten deze reeds een be sluit genomen. De heer Verdel is van mening, dat wat de heer Lek wil, niet op korte termijn te bereiken zal zijn. Hij is er wel voor om deze zaak warm te houden. Men besloot dan ook om een geformuleerd voorstel in deze aangelegenheid door te ge ven aan de Ned. Kath. Bloemisterij- vereniging. Machinaal plukken. De heer Lek sprak vervolgens over het machinaal plukken van stambonen. Hij vreest dat hierdoor ook de stambonen een teelt in de landbouw zal worden. Hij zou gaarne maatregelen zien om dit te voorkomen. Ook de heer Eibers voorziet een verloren gaan van deze teelt voor de tuinbouw. Nog andere leden pleiten ook voor maatregelen die voorkomen dat met contracten deze teelt naar de landbouw zou gaan. De heer Baars Is van mening, dat de economische gang niet is tegen te houden. Als tuin ders zullen we moeten zien, wat ons te doen staat. Meestal valt het wel mee. Er zal een voorstel worden ge daan in de geest van de voorstellen, dat zal dienen als remmende wer king op deze ontwikkeling. Geruime tijd is er besteed aan de moeilijkheden die gerezen zijn rond de bloemisterij kring. Reeds vroeger is er gesproken over een bloemiste rij la-in g R'veen en een die de andere afdelingen zou omvatten. Tot heden is men er nog niet in geslaagd om tot een definitieve oplossing te ko men. Vele afgevaardigden geven hun visie op het hangende vraagstuk. Algemeen heerst echter de geest dat men in eL: geval in de kring de Veen streek het orgaan zal behouden waar men tezamen de belangen behartigt. Oer het algemeen is men geneigd om een compromis wel te aanvaar den als er maar geen verbrokkeling van krachten uit voortkomt. Ook de heer Baars geeft zijn mening over deze zaak. Na een zeer langdurig debat over deze aangelegenheid dat gevoerd werd open en eerlijk maar toch in alle opzichten de wens naar een defi nitieve oplossing als uitgangspunt had kwam men tot het besluit om te trachten via besprekingen een voor ieder aanvaardbare oplossing te vin den. Verder werd besloten om de heer J. Volgering die aftredend is als lid van het vakbondsbestuur weer can- didaat te stellen. Wil men nog andere candidaten opgeven dan is hiervoor nog enkel dagen gelegenheid bij het secretariaat. Na de vele besprekingen die ge voerd waren, was de rondvraag ^eer kort en slechts enkele puntjes kwa men aan de orde. Met een propagandistisch speechje heeft de voorzitter de vergadering gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN K.J.M.V. Ter inleiding van het winterprogramma hebben de K.J. M.V.'ers maandagavond in hotel „Centraal", o.l.v. de heer T. Winning- hoff een gezellige bijeenkomst ge houden. Behalve vele Alphense le den waren er ook van de afdelingen Gouda en Bodegraven aanwezig. Ook de g.a. van de gastheren, kapelaan C. J. Heijnen woonde een gedeelte van de avond bij. Het duo Gé van Mild verzorgde de muziek. Tweekamp klaverjassen. Bij de eerste ontmoeting in café „De Kroon" Hooftstraat voor het tweekamp van de Klaverjasclub „De Kroon" en van de Alphense Klaver jasclub „A.K.C." behaalde de eerste 112.390 punten, de laatste 102.338 punten. Tijdens de re turnwedstrijd, die maandagavond in restaurant J. Winkel aan de Steek- terweg plaats vond waren de totaal punten respectievelijk 106.508 en 110.308. Met 3800 punten méér heeft de klaver jasclub „De Kroon" beslag gelegd op de beker. De persoonlijke prijzen vielen van avond: 1. F. v. d. Linden, A.K.C. 5737 punten; 2. Jac. Bruggeman, De Kroon, 5480 p.; 3. B. van 't Wout. id. 5398 p.; 4. J. de Vries, A.K.C., 5255 p.; 5. Uitvlucht, de Kroon, 5250 p.; 6. J. Zirkzee, id. 5245 p.; 7. mevr. Os- sevoort, A.K.C., 5099 p.; 8. mevr. Sijs de Kroon, 4998 p.; 9. J. Hendriks, A.K.C., 4919 p.; 10. Fr. Pruimboom, id., 4899 p.; 11 D. Groenendijk id. 4879 p. ALKEMADE MISHANDELING VAN ONDERWIJZER. Toen een jongen door de meester was gestraft met schoolblijven en de vader van dit jongetje zulks ver nam, kon deze zich daarmede niet verenigen. Vader stapte naar school, alwaar hij de meester in de gang te gen kwam. Zonder iets te zeggen stompte vader deze onderwijzer in zijn gelaat waardoor hij bloedend werd verwond. Van deze mishande ling werd aangifte gedaan bij de po litie die procesverbaal zal opmaken terzake mishandeling. Gemeenteraad. Punten welke zullen worden behandeld in de open bare vergadering van de raad der gemeente Alkemade Pp 26 oktober, aanvangende 19.30 uur. Verzoek van de r.k. voetbalveren. Wet. Boys te O. Wetering ter verkrij ging van een bijdrage uit de ge meentekas voor totstandbrenging van een drinkwatervoorziening in de kleedgelegenheid op het voetbalveld. Verzoek van het r.k. Kerkbestuur van de H- Jacobus de Meerdere te Oude-Wetering om op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 gelden be schikbaar te stellen: a. voor aan schaffing van 2 handnaaimachines; b. aanschaffing van leermiddelen wegens toename van het aantal leer lingen; c. voor inrichting en huur van een noodlokaal te Oude-Wete ring. Verzoek van de Kon. Land macht om aan het Rijk in erfpacht te geven een perceel bouwterrein gelegen langs de Galgekade nabij O. Wetering. Voorstel tot vaststel ling van een verordening tot rege- Het onderwijs. Bij de onderwijspolitiek staat voor op, dat, teneinde een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen te krij gen, allereerst een wet op het gehele voortgezette onderwijs tot stand moet worden gebracht, waarin op de grondslag van de in de onderwijs nota's neergelegde denkbeelden naast het huidige middelbaar, voorberei dend hoger en nijverheidsonderwijs ook het voortgezet gewoon lager on derwijs en het uitgebreid lager on derwijs een plaats vinden. Tegelij kertijd vereist de lager onderwijs wet een aanpassing als wet op het basisonderwijs. Ook het hoger onderwijs eist nieu we wettelijke regeling. Aan de com- missie-'sJacob zal worden verzocht om ter bevordering van gelijkwaar dige ontwikkelingsmogelijkheden voor alle instellingen van openbaar en bijzonder hoger onderwijs haar werkzaamheden zoveel mogelijk te bespoedigen. Geleidelijke verlaging van het klassegemiddelde is in voorbereiding. Daarna zal verlenging van de leer plicht worden voorbereid. Het is de bedoeling verder te gaan met afschaffing van schoolgeld en het beurzenstelsel uit te breiden. Een onderzoek zal worden inge steld naar herziening van de be heersvorm van het openbaar onder wijs ter versterking van de invloed der ouders, met behoud van het overheidskarakter. Een wettelijke regeling van streeks gewijs vastgestelde spreiding der schoolvakanties zal worden voorbe reid. De regering streeft ernaar de be moeienis van de overheid op het ter rein van de jeugdvorming, de volks ontwikkeling en de kunst zoveel mo gelijk een wettelijke grondslag te geven. Zij gaat ook overigens na hoe het subsidiebeleid der diverse departe menten op elkaar kan worden afge stemd en subsdiering kan plaatsvin den met hantering van objectieve normen, zoveel mogelijk in wettelij ke regelingen vastgelegd. Het rechtsbestel. De voorbereiding van een nieuw Burgerlijk Wetboek zal met kracht worden voortgezet. De toegenomen overheidsbemoeie nis ten aanzien van gedragingen in het maatschappelijk verkeer maakt ook voortzetting van de wetgevende arbeid met betrekking tot de verho ging van rechtsbescherming in zaken van administratief-rechtelijke aard gewenst. Ook op het gebied van het gevan geniswezen en van de kinderbe scherming blijft het oog gericht op modernisering van het rechtsbeleid Een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid ener herziening van het vennootschapsrecht met het oog op medezeggenschap der werk nemers en ter verbetering van de pu blieke verantwoording der open ven nootschappen. Verkeer en Waterstaat. Wat de Rijkswaterstaat betreft zal de uitvoering van het Deltaplan de bijzondere aandacht vergen. Het verkeer eist in verschillende opzichten toenemende overheids activiteit op. Naast "de uitvoering van de economische verkeerswetgeving staat het departement \an Verkeer en Waterstaat voor de taak van be vordering .der verkeersveiligheid en tevens voor die van de aanpassing der verbindingen aan de snelle vermeer dering van het aantal gemotoriseerde eenheden in het wegverkeer. Voorts dient ons land zijn bijdrage te leveren in de bevordering van de internationale samenwerking op ver keersgebied. Met betrekking tot het salarisstelsel van het overheidspersoneel zal aan dacht worden geschonken aan de be loningsstelsels, geldende in het par ticuliere bedrijf en aan de ontwik keling van het algemene loonpeil. De regering stelt prijs op zeer spoe dige behandeling van de aanhangige voorstellen inzake de pensioenen. Zij acht maatregelen nodig tot sa nering van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en het spoorwegpen sioenfonds. Het ligt in de bedoeling het ver bod van arbeid van de gehuwde vrouw in de overheidsdienst te doen vervallen. Wijziging van de in de artikelen 125 en 126 der ambtenarenwet 1929 neergelegde regeling ten aanzien van de materiële rechtstoestand is in ver band met de ontwikkeling, die de toepassing sedert het in werking tre den dier wet heeft ondergaan, in overweging. Beslist zal moeten worden omtrent een meer blijvende regeling ten aan- zoen van de ziektekosten van het overheidspersoneel. De provinciale wet behoeft wijzi ging ten gunste van verruiming van provinciale bevoegdheden. De regering zal wetsvoorstellen voorbereiden met betrekking tot de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor 1958 en vol gende jaren. Besluit. De regering is er zich van bewust, mijnheer de voorzitter, dat het in deze verklaring geschetste program, hoe uitgebreid ook, allerminst alle vraagstukken omvat, waarvoor rege ring en volksvertegenwoordiging zich in de naaste toekomst gesteld zullen zien. Anderzijds geeft zij er zich re kenschap van, zoals ik in het begin van deze verklaring aangaf, dat het niet zeker is, dat alles wat als wen selijk is aangegeven, ook zal worden verwezenlijkt. Economische en financiële omstan digheden kunnen grotere beperkin gen opleggen. Reeds dadelijk moet re kening worden gehouden met de moeilijke kaspositie en moet gewaakt worden tegen een inflationistische ontwikkeling. Ons volk wordt, te midden van een verheugende ontwikkeling van pro- duktie en werkgelegenheid, gecon fronteerd met nieuwe moeilijkheden op economisch en monetair terrein. De regering is er echter van over tuigd, dat het die zal weten te over winnen, zoals het 't hoofd heeft we ten te bieden aan de gevolgen van de oorlog, van de breuk met Indonesië, van de watersnood en van ongunsti ge internationale ontwikkelingen. Daartoe is echter een mate van sa menwerking vereist, die op het ogen blik moeilijker schijnt te verkrijgen dan op andere tijdstippen het geval is geweest. De lange duur van de kabinetsfor matie was in dit opzicht een waar schuwing. In de loop ener parlemen taire periode is in de regel echter een grotere eensgezindheid mogelijk gebleken dan het verloop van de for matie deed verwachten. Ik vertrouw, dat dit ook thans het geval zal zijn, dat een goede samen werking in het kabinet en tussen ka binet en Staten-Generaal kan worden verkregen en dat dat bevorderlijk zal zijn voor 't vertrouwen van ons «volk in te nemen beslissingen. De ontwerpen, die in deze verkla ring werden besproken, bewogen zich voor een groot deel op het ma teriële vlak De regering wil echter met nadruk stellen, dat zij er zich van bewust is, dat wij leven in een wereld van omvorming, waarin het meer dan ooit aankomt op de geestelijke krachten in ons volk Zij zal alles in het werk stellen om naar haar ver mogen de versterking daarvan te be vorderen Bij alle diepgaande verschillen van inzicht hebben wij de wil gemeen de geestelijke vrijheid en de waardigheid der menselijke persoonlijkheid te handhaven Wij weten ook, dat om de democratie sterk te doen staan daar naast een geleidelijke ontwikkeling der maatschappelijke structuur in de richting van grotere sociale recht vaardigheid geboden is. Ik spreek de hoop uit, dat wij in deze periode op die weg weer be- 'angrijke stappen voorwaarts zullen kunnen doen. Vlugge vergadering in „De Turk" Het mag gezegd worden, dat de Statenkring-vergaderingen van de K.V.P. niet de slechtst bezochte zijn. En toch moeten voor deze vergade ringen de deelnemers dikwijls van ver uit de omgeving komen. Ook gisteren gaven de afgevaardigden en de afdelingsbesturen van de Kath. Volkspartij er blijk van, dat zij hart voor de zaak hebben. De zaal in „De Turk' te Leiden was redelijk bezet, terwijl de agenda toch niet méér dan enige huishoudelijkheden vermeldde, die zeer snel afgewikkeld konden worden. De waarnemend voorzitter, de heer S. Menken, opende de vergadering, daar de voorzitter niet op tijd aan wezig kon zijn. In een kort overzicht van de politieke geschiedenis van het afgelopen jaar, sprak de heer Menken over de Tweede Kamer-ver kiezing en de kabinetsformatie. De heer Menken stelde vast, dat de re sultaten van de K.V.P. goed waren, echter werden overtroffen door de nog betere resultaten van de P.v.d.A. Al te dikwijls, aldus de heer Menken, werd in de perscommentaren verge ten, dat de K.V.P. een winst van drie zetels heeft gemaakt. Dit was „geen opgelegd pandoer" zoals door veel commentators al tevoren werd aan genomen. Van de kabinetsformatie zei de heer Menken, dat men zou moeten hopen, dat er nimmermeer in de po litieke historie van ons land een ka binetscrisis zal komen, die 118 dagen moet duren. Men zou er zich bijna over generen, dat de politieke kop stukken het zó oneens kunnen zijn. In dit verband citeerde hij woorden van minister Marga Klompé: de po litici zullen vanuit het landsbelang elkaar trachten en weten te vinden. Tenslotte wees de heer Menken er op, dat het toch maar de „conserva tieve" K.V.P. is geweest, die het land de eerste vrouwelijke minister heeft geleverd. Na de verslagen van de heer Van Mil, die de functies van secreiaris en penningmeester in zich verenigt, kwam de verkiezing van een geheel nieuw bestuur aan de orde. Na de Kamer-verkiezing dient een nieuw bestuur gekozen te worden. De heer P. Oosterveer werd met 31 van de 40 stemmen opnieuw voor de periode van vier jaar tot voorzitter gekozen. De vergadering meende, dat de overige bestuursleden bij accla matie herkozen konden worden, er waren immers geen andere kandida ten gesteld. Aldus sprak de heer Oos terveer de herbenoemde voorzitter, die tijdens de vergadering was bin nengekomen, een woord van welkom tot de bestuursleden. Hij stelde óók de vergadering een gewetensvraag: moeten de studie avonden, die voornamelijk worden belegd tot ontwikkeling van de ge meenteraadsleden in de kring Leiden gehandhaafd blijven? De belangstel ling de secretaris wees er al op in zijn jaarverslag is nl. minimaal. De vergadering was van mening van wel. Men stelde enige onderwer pen voor zoals: de nieuwe regeling in het verdelen van het woningbouw volume, bezitsvorming in de praktijk, planologie, streekplannen, annexatie of zelfstandigheid van kleine ge meenten? Om half tien sloot de voor zitter de vergadering. Bestuursleden. De nieuw gekozen bestuursleden van de statenkring Leiden zijn: C. Beijersbergen te Hillegom; A. A. van Delft te Leidschendam; A. Q. Does- wijk te Voorschoten; S. Menken te Leiden; H. J. van Mil (secr.) te Zoe- terwoude; P. Oosterveer (voorz.) te Sassenheim; F. W. van der Ploeg te De Zilk; J. C. Schrama te Sassen heim. ling van het georganiseerd overleg voor de ambtenaren in dienst dezer gemeente. Circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken betreffen de uitkering ineens aan het Rijks personeel van 6 der wedde over het tijdvak 1 sept.31 dec. 1956, met verzoek een overeenkomstige rege ling voor het gemeentepersoneel te treffen. Voorstel tot het vaststellen van het ontwerp ener nieuwe alge mene Politieverordening. Voorstel van b. en w. tot vaststelling van de gem. begroting voor het dienstjaar 1957 met de begrotingen van het grond- en woningbedrijf van dat jaar. Schrijven van Gcd. Staten waarin het gevoelen van de raad wordt ge vraagd omtrent hun voornemen tot grenswijziging tussen de gemeenten Woubrugge en Alkemade. Vernieling. De heer Van Eg- mond te Oude-Wetering achtte het noodzakelijk om voor de veiligheid van zijn kinderen een hek te plaat sen tussen zijn woning en die van zijn buurman. Buurman T., die des middags thuis kwam en het nieuwe hek zag, kon zich daar niet mee ver enigen. T. trok het hek weg waar door dit werd vernield. Van Egmond deed aangifte terzake en procesver baal zal worden opgemaakt. Z0ETERWGUDE JONGETJE VERDRONKEN. De lH-jarige Martinus v. d. Lubbe is aan de Weipoortseweg te water ge raakt en verdronken. Terwijl zijn moeder het grint harkte, was het kind van de schommel gesprongen en naar 't water gegaan. Het werd spoedig ontdekt en op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling en zuurstof apparaten mochten niet meer baten. VOORSCHOTEN PROVINCIE BEREID AANLEG RIJWIELPADEN TE STEUNEN. De gemeente Voorschoten had enige bedenkingen tegen het plan van de Provinciale Waterstaat met betrek king tot de aanleg van een verbin dingsweg tussen -de Wijingaardenlaan en de spoorwegovergang in de Pape laan. De bedenkingen 'betroffen voor al de rijwielpaden langs deze weg. Immers de rijwielpaden waren aan beide zijden van deze weg geprojec teerd, dit zou tot gevolg hebben, dat wielrijders komende uit de richting Wassenaar vlak voor de spoorweg overgang op een snnal en onoverzich telijk gedeelte de verkeersweg zouden moeten oversteken om vervolgens het zuidelijk gelegen rijwielpad in de richting van de Wijngaardenlaan te moeten volgen. In het college is toen de wens naar voren gekomen om dit zuidelijk gelegen rijwielpad te laten vervallen en te vervangen door een breder rijwielpad voor verkeer in beide richtingen, hetwelk direct aan sluit, enerzijds aan de oude Papelaan en anderzijds aan de noordoostelijke parallelweg van de Wijingaardenlaan. Hieromtrent hebben B. en W. zich tot Gedeputeerde Staten gewend en verzocht aan deze wens tegemoet te komen. Gedeputeerde Staten hebben daarop een onderzoek ingesteld en zijn tot een andere aanvaardbare op lossing gekomen, die aan de wens van B. en W. tegemoet komt. Bij dit nieuwe plan is de oude Papelaan over de spoorweg als dienweg voor het langzame verkeer doorgetrokken tot de noordoostelijke parallelweg langs de Wijngaardenlaan. Het langs de zuidzijde van de verbindingsweg ont worpen rijwielpad zal dan aan de westzijde eindigen en aansluiten aan het aan de Gemeente over te dragen gedeelte van de Papelaan. De dubbele rijbaan ter hoogte van het eindpunt van laatstbedoeld rijwielpad maakt het dan mogelijk op gemakkelijke en overzichtelijke wijze de rijweg over te steken. Hoewel dit plan aanzien lijk hogere kosten met zich mede brengt zijn gedeputeerde Staten be reid van het totaal bedrag der meer kosten ad 139.000.de helft voor rekening van de Provincie te nemen. De meerdere kosten van de provin ciale weg kunnen worden geschat op 40.000.terwijl de meerkosten van de spoorwegovergang een bedrag van 90.000.zullen vorderen. De Spoorwegen hebben de Provincie laten weten, dat slechts aan de uit voering van het gewijzigde plan kan worden meegewerkt, indien de extra kositen door de Provincie c.q. door de Gemeente wordien gedragen. B. en W. weten dat de financiële consequ enties van dit plan aanzienlijk zijn, doch zij achten het niet verantwoord deze door de Provincie gevonden op- rossing af te wiijzen. 3. en W. stellen daarom voor met dit gewijzigde plan in te stemmen en de meerdere kosten voor de helft voor rekening van de gemeente te namen en voorts te dezer zake een crediet ad 65.000.be schikbaar te stellen. Plannen voor étagebouw. In de vorige raadsvergadering is aan de heer W. A. van Rossen .grond verkocht voor een blok woonhuizen en winkels in de Oranjewijk. Voor de nog over blijvende bouwgrond in dezie wijk hebben J. 't Hart en consorten te Rot terdam zich als gegadigden gemeld. De tekeningen vermelden voor de noordwestelijke bebouwing langs de Koningin Ernmialaan 16 eengezinswo ningen en voor de zuidelijke bebou wing langs de Prins Bernhardlaan 48 étage woningen in drie woonlagen en voor de noordoostelijke kopbebouwing langs de Prinses Marijkelaan een zes tal winkels met bovenwoningen. Het ligt in de bedoeling voor de 48 étage- wbningen rijkspremie te verkrijgen, en deze woningen voor de verhuur te bestemmen. Daarom zal in de over eenkomst tot verkoop van de bouw grond worden bepaald, dat bij deze verhuur aan Voorschotenaren dan wel aan Voorschoten economisch-gebon- denen voorkeur zal worden verleend en dat, wanneer uit beide categorieën niet voldoende candidaten zullen ko men, andere, van elders komende ge zinnen hierin kunnen worden gehuis vest. In de verkoopaetie zal voorts worden bepaald, dat zodra de premie- beschikking zal zijn afgekomen, met de bouw van het hele complex zowel de eengezinswoningen als de étage- bouw en de winkels met bovenwonin gen) een aanvang zal moeten worden gemaakt. De verkoopsprijs van de grond in deze wijk bedraagt 22. per m2. B. en W. stellen de raad voor de grond voor dit bouwplan groot 7830 m2 te verkepen voor de prijs van 22.per m2 ann J. 't Hart c.s. te Rotterdam. Agenda gemeenteraad. Vrijdag avond worden de leden van de Raad van de gemeente Voorschoten bijeen geroepen voor een openbare raads vergadering die aanvangt om 8 uiur. Het eerste punt dat in behandeling wordt genomen is het voorstel inzake de kleedgelegenheden op het sport terreinencomplex. In de laatste ver gadering staakten de stemmen 77 aangaande dit voorstel. Vervolgens komt aan de orde de aanleg van rij wielpaden langs de aan te leggen ver bindingsweg tussen de Wijngaarden- laan en de spoorwegovergang in de Papelaan. Voorts de verkoop van bouwterrein tussen de Koningin Ern mialaan en de Prins Bernhardlaan aan de heer J. 't Hart te Rotterdam. Tengevolge van een verkeerson geluk is gistermiddag ter hoogte van de Oude Buurserdijk op de Haaks bergerstraat onder Boekelo een 79 jaar oude landbouwer om het leven gekomen. Bij het oversteken van de straatweg werd hij gegrepen door een personenauto. De oude man overleed ter plaatse.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6