ONBEVESTIGDE GERUCHTEN OVER TROEPEN BEWEGINGEN IN POLEN Hongarije gaat zelfde weg op als Polen KROESTJEF KONDIGT Als Rusland democratisch wordt Onzekerheid over 't lot van maarschalk Rokossowski de democratisering aan KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 23 OKTOBKR 1956 48ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, 12.35 p. mnd„ tl.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes i1.50 Poolse volk schaart zich achter Gomoelka Zowel te Warschau als te Poznan hebben maandag vele onbevestigde be richten de ronde gedaan over troepenbewegingen. Volgens één ervan zou zaterdag een groot aantal voertuigen van het Sowjet-leger uit Oost-Duits- land in de richting van Warschau zijn gereden. Een correspondent van het Britse persbureau Reuter, die maandag van Warschau naar Poznan is gereden, meldde in een dorp tussen beide steden vrachtauto's van het Sowjet-leger te hebben gezien. In enkele van de wa gens zaten gewapende soldaten. Het merendeel van deze auto's reed in de richting van Lodz. Het Westberlijnse blad BZ meldde maandag, dat vijf Sowjet-divisies in allerijl van Oost-Duitsland naar Polen waren gezonden. Twee divisies zou den uit het gebied van Zossen zijn gekomen, één uit het gebied van Maag denburg. Over de andere twee divisies wordt niets meegedeeld. Volgens BZ hebben de Oo§tduitse spoorwegen in de afgelopen dagen 4.000 goederen wagons ter beschikking van het Sowjet-leger moeten stellen. In Oost- en Westberlijnse kringen kon geen bevestiging van deze berichten worden ge kregen. De strijdgroep tegen onmenselijkheid, een anti-communistische or ganisatie te West-Berlijn, sprak maandagavond het bericht van BZ tegen. Een woordvoerder van de organisatie zei, dat overbrenging van één divisie, laat staan vijf, zeker dadelijk bij de strijdgroep, die goede contacten in Oost- Duitsland heeft, bekend zou zijn. Er is echter niets vernomen van bewegin gen van Sowjet-troepen van enige omvang, aldus de woordvoerder. MANOEUVRES? De „New York Times" meldde van daag in een telegram uit Warschau, dat de Sowjetrussische strijdkrachten in Polen maandag met „manoeuvres" zijn begonnen. Twee Russische kruisers, die zich, voor een verblijf van drie dagen, in de baai van Danzig bevonden, heb ben volgens dit bericht maandagoch tend vergunning gevraagd de haven van Danzig te mogen binnenvaren, hetgeen hun door de Poolse autoritei ten zou zijn geweigerd. De „oefeningen" houdende Russi sche troepen in Polen staan volgens het Amerikaanse blad onder bevel van maarschalk Ivan Konjef, die. te vens hoofd is van het verenigde mi litaire opperbevel, dat de Oost-Euro- pese communistische staten en de Sowjet-Unie hebben ingesteld. De Poolse strijdkrachten^ de politie en de binnenlandse veiligheidsdienst hebben zich maandagavond achter Gomoelka geschaard en hem steun toegezegd. Goedgevulde Regeringsverklaring denmiddag in de Tweede Ka mer is afgelegd, is een in lijnen en kleuren uitgewerkt schilderij van de tijdens de kabinetsvorming in elkaar gepeuterde schets. In zoverre bevat zij dus geen nieuws. Men vindt er alle „knelpunten" van de vijf formatie-pogingen in te rug alsmede de gevonden verzoe ning in de formulering. Het sterkst komt dit wel tot uiting in de para graaf bezitsvorming, welke letterlijk uit het bereikte accoord is overgeno men, uit een soort scrupuleuze angst dat er anders weer moeilijkheden dreigden! De moeilijkheid met de bij de P. v. d. A. zo geliefde huurbelasting is weggenomen. Er komt geen huurbe lasting, maar de weldra (met ingang van het nieuwe jaar?) in te voeren huurverhoging moet voor de helft worden gestort op een geblokkeerde rekening. Ook de andere struikelblokken bij de kabinetsformatie liggen thans als onschuldige paragraafjes in de woor denstroom van de regeringverkla ring. Belangrijk zijn o.m. de aankondi gingen van een kinderbijslag van het 3e kind af, weduwen- en wezenpen sioen, en de herziene kostprijsbere kening voor de landbouw. Deze laat ste zal prijsverhogend werken. Niet temin blijft de regering over de ge hele lijn bedacht op handhaving .van het prijspeil. Er dreigt bij alle wel vaart, een overpanning, welke tot in flatie zou kunnen leiden; daarvan is het toenemend tekort op de beta lingsbalans een symptoom. De rege ring neemt een krachtige houding aèn tegen alle stromingen, welke drijven naar de draaikolk van de in flatie, waarbij zij ook haar eigen in vesteringen in het gezicht houdt. De regeringsverklaring bevat, behalve enkele zeker te realiseren punten, vele goede voornemens ten aanzien van het gehele economische, sociale en politieke leven. Terecht houdt zij een slag om de arm, of al deze voor nemens verwezenlijkt kunnen wor den. Niet voor niets herinnert zij in de aanhef aan de vorige 4-jarige re geringsperiode, welke begon met «werkloosheidsbestrijding en Korea! Ook de regering is geen profetes. De toekomst is gesloten. Het zal van de ontwikkeling van de hoogconjunctuur volkomen afhankelijk van de inter nationale toestand, afhangen in hoe verre de goede voornemens gestalte krijgen. Het samengevat oordeel over de regeringsverklaring kan niet an ders zijn, dan dat voor een „enigs zins" extra-parlementair kabinet het programma er goed-gevuld uitziet. Zie voor regerings verklaring pag. 5. POZNAN UITGESTELD. Radio-Warschau heeft maandag meegedeeld, dat het gerechtshof te Poznan erin heeft toegestemd, drie beklaagden, die gearresteerd waren in verband met de rèlletjes van 28 juni j.l. te Poznan, uit voorarrest te ontslaan. Het hof hééft ook het huidige pro ces tegen een aantal personen, be schuldigd van deelneming aan deze relletjes, verdaagd tot 6 november om alsnog een aantal getuigen te kunnen horen, aldus radio-Warschau. WAAR IS MAARSCHALK ROKOSSOWSKI? Van gewoonlijk betrouwbare rijde te Warschau in maandagavond verno men, dat het politieke bureau van de communistische partij maandagavond heeft gesproken over de toekomst van maarschalk Rokossowski. Volgens on bevestigde berichten zou de maar schalk naar Moskou zijn gegaan. Velen in Warschau zeiden te gelo ven, dat de maarschalk Rokossowski nog een tijdlang in functie zal blij ven. Dit zou een compromis zijn tus sen de Polen en de eerste secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Kroestsjef. Radio-Warschau heeft maandag ge meld, dat de Sejm (het parlement) dinsdag bijeen zal komen voor een zit ting, die waarschijnlijk een week zal duren. Er zal onder meer worden ge sproken over een wetsontwerp tot be taling van schadeloosstelling aan per sonen die het slachtoffer vani onjuist optreden van de staat zijn geweest. VRIJLATING VAN MGR. WYSZYNSKI GEëlST. Op een bijeenkomst in de polytech nische school van Warschau, waaraan studenten en arbeiders deelnamen, is een resolutie aangenomen, waarin vrijlating wordt geëist van mgr. Wyszynski, primaat van Polen. De plaatselijke partij-organisaties te Szscecin (het vroegere Stettin) hebben maandag op een gemeen schappelijke vergadering de repa triëring van de Poolse burgers geëist, die zich nog in de Sowjet-Unie be vinden, voorts het eerherstel van de generaals Berling en Spychalski en excuus van de schrijver van het re cente artikel in de „Prawda", dat be ledigend is voor de Poolse pers. Aldus een bericht van radio-Warschau. Generaal Waclaw Komar MOSKOU HAD GEEN COMMENTAAR. Het Sowjet-persbureau Tass heeft maandag zonder commentaar de ver kiezing van Wladyslaw Gomoelka tot eerste secretaris van de Poolse com munistische partij gemeld. Het pers bureau zweeg over het feit, dat de Sowjet-opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten, maarschalk Konstantin Rokossowski, niet werd herkozen in het politieke bureau van de partij. Een woordvoerder van de regering van de Duitse Bondsrepubliek zei, dat zijn regering zou afwachten hoe „de bijna adembenemende loop der ge beurtenissen" in Polen zich ontwik kelt alvorens te beslissen of zij al dan niet betrekkingen met dat land zal aanknopen. De persdienst van Adenauers christen-democratische partij voor spelde, dat de gebeurtenissen in Polen zullen leiden tot de val van de leider van de Oostduitse communistische partij, Walter Ulbricht. De verkoop van het enige Oost duitse blad, dat gedeelten van de toe. spraak van Gomoelka in het weekend had gepubliceerd, „BZ am Abend'' is maandagmiddag gestaakt, aldus heeft het Westduitse persbureau D. P.A. gemeld. Postbeambten en per sonen in burger namen in de middag uren alle nummers van het blad in de kiosken mee. Studenten voor Nagy De Hongaarse en Zuidslavische communistische partijen heben gister avond formeel hun samenwerking hersteld, die bij de uitstoting van Tito uit de Kominform in 1948 volledig verbroken werd. Dit was het resul taat, dat na besprekingen tussen een Hongaarse delegatie met de Zuidsla vische leiders in Tito's jachthuis in Belje aan de Donau bereikt werd. Terwijl de Hongaren, onder leiding van partijleider Ernoe Geroe, met de Zuidslavische dictator het slotcom muniqué over hun officiële verzoe ning opstelden, werden in Belgrado alweer besprekingen geopend tussen Roemeense en Zuidslavisdhe leiders over het herstel van de betrekkingen met Boekarest. De Roemeense dele- Slechts strijd der beginselen De eerste secretaris van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, Kroestsjef, heeft maandag avond tot een Italiaanse afvaardiging gezegd, dat er in de Sowjet-Unie een nieuwe wet wordt opgesteld tot de mocratisering en wijziging van de taken van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie, al dus is van Italiaanse zijde in de hoofdstad van de Sowjet-Unie ver nomen. Van Italiaanse zijde werd verno men, dat Kroestsjef in antwoord op vragen had gezegd, dat de destalini- sering in afgelegen delen van de Sowjet-Unie op enig verzet was ge stuit, maar niet in de grote steden. De destalinisering wordt echter voortgezet, zo betoogde Kroestsjef Russen storen B.B.C. niet meer Volgens het handboek voor 1957 van de Britse radio-omroep, dat maandag in Londen is uitgekomen, blijken de uitzendingen van de B.B. C. naar de Sowjet-Unie niet meer ge stoord te worden. De storingen verminderden na het bezoek van Boelganin en Kroestsjef aan Groot-Brittannië, aldus het handboek. De buitenlandse uitzendingen van de B.B.C., die nog steeds worden ge stoord, zijn in volgorde van he vigheid de uitzendingen in het Pools, Tsjechisch, Slowaaks, Hon gaars, Fins, Bulgaars Roemeens, Perzisch, Duits, Turks, Hebreeuws en Albanees. Uit mededelingen van vluchtelingen en uit andere bronnen is gebleken, dat er in Polen, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Roemenië, de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland een groot aantal mensen zijn, die naar de buitenlandse uitzendingen van de B-B.C. luisteren. en als voorbeeld noemde hij de nieu we wet op het Sow jet-parlement. De Moskouse correspondent van „Unita" meldt, dat Kroestsjef de de legatie heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie bereid is, een interna tionale overeenkomst, die het nemen van proeven met kernwapens ver biedt, te sluiten. Hij voegde hieraan toe: „De Sow jet-Unie heeft absoluut niets bij een oorlog te winnen, doch ook andere landen kunnen er niet veel beter van worden. Mén beschuldigt ons ervan, dat wij de gehele wereld willen verove ren. Ik zou geen communist zijn, wanneer ik niet de wens koesterde, dat de arbeidende klasse in alle lan den ter wereld de macht in handen krijgt. Doch er mag over één ding geen misverstand bestaan. Wanneer er wordt gesproken als over de drie er inderdaad één krijg, die wij aan vaarden, namelijk een ideologische worsteling, de botsing der beginse len", aldus de eerste secretaris der Sow jet-Russische communistische partij. Poolse communistische kringen hebben gisteravond meegedeeld, dat in het Kremlin een nieuw drieman schap te voorschijn is gekomen, dat klaarblijkelijk van plan is om Kroestsjef te ontheffen van de hoog ste posten in de Russische commu nistische partij. Over het nieuwe driemanschap wordt gespproken als over de drie M's Molotof, Malenkof en Miko- yan. Hun oppositie tegen Kroestsjef zou haar oorsprong vinden in zijn politiek, maar in hoofdzaak in zijn persoonlijkheid en de wijze waarop hij zijn politiek uitvoert. Het driemanschap zou Kroestsjef beschouwen als heftig en te loslip pig. Het vreest klaarblijkelijk, dat deze eigenschappen hem in een po sitie zullen brengen, die rampzalig zou kunnen zijn voor de Sowjet-Unie en de communistische zaak. gatie staat onder leiding van de eer ste partij-secretaris Georgiu-Dej en premier Stoika. Terwijl Geroe nog met Tito confe reerde, werd op een stormachtige vergadering van studenten van de universiteit van Boedapest het her stel van de vroegere partijleider Imre Nagy in zijn vroegere positie geëist. Nagy is vroeger premier van zijn land geweest, maar werd in april '55 afgezet op beschuldiging van rechtse neigingen. Hij werd in augustus van dit jaar gerehabiliteerd en in het be gin van dit jaar weer tot de partij toegelaten. De studenten, ettelijke duizenden, spraken in een motie hun broederlijke sympathie uit voor hun Poolse kame raden in hun strijd voor nationale onhafhankelijkheid en vrijer bestuur. Al deze bijzonderheden werden door radio Boedapest omgeroepen kort na dat het rode Hongaarse partij-orgaan „Szabad Nep" met een opvallend ar tikel was verschenen, waarin gezegd werd, dat Hongarijë zijn eigen weg naar het socialisme (communisme) moest gaan. En de katholieke kerk. De katholieke primaat van Honga rije, aartsbisschop mgr. Groesz, heeft bepaald, dat van nu af aan geen staatsinmenging in kerkelijke confe renties behoeft te worden geduld. Het Comité van vredespriesters dat mede werkt met het rode regiem, schijnt opgeheven te zijn. Kort geleden liet de Hongaarse primaat, mgr. Groesz, de voorzitter van deze groep, mgr. Beresztoczy, verslag uitbrengen over het werk van het comité; daarna zette hij alle priesters, die daarvan gepro fiteerd hadden, terug en tenslotte be noemde hij Beresztoczy zelf tot ge woon pastoor. Thans is het Duitstalige geïllu streerde propagandablad dat door deze priesters werd uitgegeven in nieuwe vorm en onder andere titel verschenen. De namen van de pre laten Beresztoczy en Brezanoczy zijn verdwenen alsmede de vermelding van het Priester-Vredescomité. KANS OP REGEN De afgelopen 24 uur bleef het weer in onze streken bepaald door het om vangrijke hogedrukgebied, waarvan 't centrum vanmorgen met 1032mb boven Zuid-Duitsland was gelegen. In het hogedrukgebied ontstaat in de nacht uitgebreid mist, die overdag op vele plaatsen oplost, waarna het weer een zonnig karakter verkrijgt, maar in enkele gebieden overgaat in een laaghangend wolkendek, dat de gehele dag aanwezig blijft. Intussen is de depressieactiviteit op de oceaan weer toegenomen. Een vrij actieve depressie lag vanmorgen bij IJsland met een randstoring hal verwege Ierland en New-Found- land. Onder invloed van de.depres sieactiviteit verplaatst het hogedruk gebied zich nu in oostelijke richting, met het gevolg, dat ons land morgen geleidelijk binnen de invloedssfeer van de oceaandepressies gaat komen. De kans op regen vooral voor het westen en noorden van het land neemt daardoor toe. In het temperatuur verloop komt nog niet veel verandering Als commandant van de Poolse veiligheidstroepen wordt genoemd gene raal Waclaw Komar. Op de foto ziet men de generaal, die een rede houdt tijdens de 20ste verjaardag van de Poolse brigade die mee streed in de Spaanse oorlog. Polens vrijheid NIKITA KROESTSJEF is een man, die soms in een verbazend lollige bui kan verkeren, maar als het hem niet zint ook ontstellend grof kan uit vallen Wij weten niet, in welk hu meur hij op het ogenblik verkeert, nadat hij bij zijn thuiskomst te Mos kou het laatste nieuws uit Polen te horen had gekregen, maar wij kun nen het wel raden. Het destalinisatie-proces in Polen is hem kennelijk uit de hand gelopen. Met instemming van Moskou is de ex-verrader en ex-gevangene Go moelka gerehabiliteerd, maar 0 zijn ster begon zo ontzettend hard te stijgen aan de Poolse hemel, dat het Kremlin een verzoek je naar Warschau babbelde om het wat piano aan te doen en met de ver wijdering van de Stalinisten in elk geval te wachten todat de kwestie eerst met Moskou was doorgepraat. Dit verzoek werd in de wind gesla gen, waarop Kroestsjef in hoogst eigen persoon, vergezeld van Miko- jan, Molotof en Kaganowitsji, naar Warschau vloog, om de Polen even op hun vingers te tikken. Met name dreigde hij de in Polen gelegerde rode troepen naar Warschau te laten opmarcheren, als men de Russische maarschalk Rokossowsky (minister van defensie en opperbevelhebber van het Poolse leger) uit de leiding zette. Nauwelijks hadden Kroestsjef en de andere groten hun hielen ge licht, of het eerste wat het centrale comité van de Poolse communistische oartij deed was: Gomoelka tot eerste secretaris (dus praktisch dictator) benoemen en Rokossowsky aan de dijk zetten. Er werd een nieuw pro gramma aangenomen, dat een geheel aparte koers, los van Moskou, uit stippelt. Kortom Warschau zegde de dienst aan Moskou op en volgt het voorbeeld van Tito. Onmiddellijk bleek, hoezeer het Poolse volk in al z'n geledingen (ook niet-communistische) zich schaarde achter de man, die men thans be schouwen kan als de bevrijder van Polen. Het afschudden van het Rus sische juk is van hoog tot laag met enthousiasme begroet. Overal hoort men: „Wij zijn de Rubicon overge trokken, er kome nu wat wil. Nu moeten wij ons niet vergissen en menen, dat Polen opeens van ach ter het IJzeren Gordijn vandaan stapt, om zich te voegen bij het Wes terse kamp der vrije landen. Zover is het nog geenszins. Evenals Tito is ook Gomoelka door en door commu nist en wanneer hij voortaan zijn eigen weg gaat, is het nog maar de vraag, waarheen die weg zal leiden. In Tito heeft de Westerse wereld zich ook vergist; men zal z'n verwachtin gen ten opzichte van Gomoelka wel niet zo hoog spannen. Maar men heeft wel gespannen aandacht voor hetgeen zich nu in en rond Polen zal gaan afspelen. De eerste gedachte was: dat neemt Moskou niet; vandaar de vele ge ruchten omtrent troepenbewegingen van Oost-Duitsland naar Warschau. Deze geruchten worden evenwel niet bevestigd. De tweede gedachte is: als Kroests- jef onmachtig blijkt om de „afval" van Polen af te straffen en ongedaan te maken, betekent dat de val van Kroestsjef. Misschien, afwachten. Een derde gedachte is: nu volgt de rest van de satellietlanden vanzelf en loopt de hele ontwikkeling in Oost- Duitsland de Sowjets uit de hand Dit lijkt wel waarschijnlijk. Een klein beetje lawine is een onmogelijkheid; 't wordt altijd een grote lawine. Dit blad bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OVERWEGEND ZWAAR BEWOLKT. Overwegend zwaar bewolkt met later enige regen en hoofd zaak in het noorden en westen van het land. Dezelfde tempe raturen als vanaaag 24 Okt.: zon op 7.22, onder 17.29; maan op 21.06, onder 12.31. Hoogwaterstanden 24 Okt. v.m. 5.55; n.m. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regen 14 C. zwaar bew. 16 zwaar bew. 13 mist 14 licht bew. 11 nevel 14 mist 12 mist 16 nevel 21 nevel 20 licht bew. 22 zwaar bew. 15 motregen 10 mist 13 mist 10 mist 16 nevel 19 mist 18 mist 18 nevel 25 onbew. 22 regen 23 Korreltje Wat een fatsoenlijk mens niet be hoor te zeggen, behoeft een fatsoen lijk mens niet beantwoorden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1