®t hè-hè Soldaat meende overtuigd te zijn dat het geweer niet geladen was DE SPOKENJAGE ET HUIS Rock and Roll bracht Apeldoorn en Leeuwarden onrustig weekend Ruiten werden ingegooid en autnmobiiisten gemolesteerd dank zij Mijnwerker won een wereldreis en verkocht deze voor f. 17.500 Bezorgde echtgenote zegde de passage at! MAANDAG 22 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De „rock and roll"-waanzin heeft het afgelopen weekend in twee Neder landse plaatsen een vorm aangenomen, die beangstigend wordt. Zowel in Leeuwarden als in Apeldoorn heeft de politie herhaaldelijk met gummi stokken moeten ingrijpen om meester van de straat te blijven en grote schade werd aangericht aan gebouwen en aan auto's die toevallig passeer den. Als bewijs, dat niet de film „Rock around the clock", maar de duistere drang van jongemensen om herrie te schoppen de oorzaak van de moeilijk heden is, geldt, dat in Apeldoorn, waar de film niet gedraaid heeft, omdat i burgemeester de vertoning verboden had, de grootste moeilijkheden zijn lorgeki voorgekomen. In Leeuwarden begonnen de moei lijkheden vrijdagavond, toen de jeugd uit de eerste avondvoorstelling van „Rock around the clock" kwam, op straat baldadig begon te worden en onmiddellijk assistentie kreeg van een aantal jongeren, dat voor de bio scoop wachtte voor de tweede voor stelling. In Leeuwarden verboden. De politie liet hen eerst maar uit razen, doch toen de lieve jeugd rij- wielrekken de straat opsleepte, rui ten insmeet, auto's beschadigde en de politiemannen begon lastig te vallen, werd de straat door een charge met gummieknuppels schoongeveegd. Daar ook zaterdagavond moeilijkhe den ontstonden na de film, heeft de burgemeester van Leeuwarden in het belang van de openbare orde de ver dere vertoning van de film verboden. De burgemeester gaf als zijn overtui ging, dat de Amerikaanse film „Rock around the clock" geen directe oor zaak van de relletjes is, maar door 'n aantal jongelieden als welkome aan leiding wordt aangegrepen. „Roll" zonder „Rock" Zo de burgemeester van Leeuwar den hieraan nog zou hebben getwij feld, dan had hij een mooi bewijs voor zijn stelling gevonden in Apel doorn, waar de film door de burge meester verboden werd en de politie de grootste moeite heeft gehad om zich te handhaven. Het feit dat de Apeldoornse burge meester de vertoning van deze film had verboden, heeft een aantal jon gelui aanleiding gegeven tot het or ganiseren van een protestbetoging, die ontaardde in een tarten en uit dagen van de politie. Gewapend met een bord „Wij willen rock and roll" trokken zij eerst zaterdagavond door het centrum van de stad. Arrestaties. De bedoeling was voor het huis van de burgemeester een protestdemon stratie te houden, doch later keerden de jongelui, die reeds op weg waren, terug naar het centrum. Twee van hen werden door de politie in de kraag gegrepen en naar het bureau overgebracht. Achter hen trok een steeds aangroeiende groep jongelui mee naar het politiebureau, dat met stenen en bierflessen bekogeld werd. Vele verkeersborden moesten het ontgelden. Toen de rel bij het politie bureau té grote vormen dreigde aan te nemen, gebruikte de politie gum mistokken om de jongelui uiteen te drijven, waarbij nog drie jeugdige demonstranten, onder wie een meisje OFFlCIëLE ZENDING AAN 5 LEKENMISSIONARISSEN. Gistermiddag is in de St. Jans- kerk te Arnhem de officiële zending verleend aan 5 lekenmissionarissen, gevolgd door de uitreiking van het missiekruis. Deze lekenmissionarissen 5 dames die zich contractueel verplicht hebben als verpleegster of onderwijzeres werkzaam te zijn in het Pakistaanse bisdom Karachi, ont vingen de zending nadat 5 priester missionarissen 't misiekruis hadden ontvangen. De plechtigheid werd verricht door de provinciaal der pa ters Franciscanen, pater Van Leus den o.f.m., die aan de 5 priestex's zending verleende namens de gene raal der Franciscanen te Rome, en aan de 5 dames namens mgr. A. van Miltenburg o.f.m, aartsbisschop van Karachi. De 5 lekenmissionarissen zijn: mej. H. van Riezen, econome te Den Haag; mej. J. Wienk, verpleeg- J ste ruit Hengelo; mej. G. Kuipers, verpleegster uit Overlangel, mej. A. Peeters, verpleegster uit Oisterwijk en mej. G. Poiesz, onderwijzeres uit Steenwij k. in de kraag werden gegrepen en naar het bureau gebracht. Tot laat in de avond bleef het in de binnenstad ru moerig en werden beledigende woor den gericht aan het adres van de bur gemeester en de politie. Sigarettenpeukjes Zondagavond was het in Apeldoorn •nog veel erger. Een optocht van met grote borden gewapende demonstran ten moest met behulp van politiehon den en de gummistok uiteen geslagen worden. Bij de burgemeester sneu velde een ruit en later op de avond werden van 't politiebureau ook di verse ruiten ingegooid. Verscheidene politieagenten raakten gewond en een groot aantal raddraaiers werd opgepikt. De gehele avond bleef het zeer onrustig in de stad. Rumoerige jongelui trachtten met gloeiende si garettenpeuken de vachten van de vrouw Tubman hun opwachting Dank zij 'ASPRO' kon ik weer gauw met de was verder gaan. Ik had ineens zo'n hoofdpijn, dat ik even moest gaan zitten. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten nuten was de hoofd- President Tubman bezocht Maassluis Zondagmorgen bracht de president van Liberia en mevrouw William V. S. Tubman een informeel bezoek aan Maassluis. Omstreeks zes uur arriveerde het hoge gezelschap met gevolg te Maas sluis, waar kort na de' aankomst de loco-burgemeester en mevrouw Van der Snoök bij de president en me- politiehonden in brand te steken, ter wijl passerende automobilisten met stenen en klinkers werden bekogeld, zodat extra politietroepen in de stad moesten blijven surveilleren. maakten. Het bezoek droeg een in tiem karakter en nqdat het souper gebruikt was, keerde het gezelschap in de loop van de avond naar Wasse naar terug. HET ONGELUK TE ARNHEM De soldaat, die vrijdagavond voor weer ontladen en het magazijn op de 't Ongeval te Oosterhout De 2 kinderen waren niet meer te redden Schipper Van der List, die zaterdag morgen 2 kinderen en zijn schip ver loor, toen zijn boot „De nieuwe zorg" in 't Wilhelminafcanaal nabij Oos terhout, onverwacht in zinkende toe stand geraaikt, heeft later op de dag verteld, dat hij zaterdagmorgen om half zes wakker werd en bemerkte, dat het schip zinkende was. In paniek wist hij en zijn vrouw het oudste kind van 5 jaar te grij pen en een veilig heenkomen te zoe ken. De jongste kinderen, die in het achteronder sliepen, dat toen reeds bijna geheel onder water gelopen was, kon men niet meer bereiken. Twee uren later arriveerden 6 man van het detachement torpedisten uit Keizersveer om hulp te bieden. Om 10 uur werd het eerste en drie kwartier later het tweede lijkje ge borgen. de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem de 8-jarige Michiel Ver meer neerschoot is volkomen over stuur in de ziekenbarak van de ka zerne opgenomen. Naar het eerste onderzoek van de marechaussee uitwijst, is de jongen volkomen overtuigd geweest, dat het betreffende geweer niet geladen was. In de middaguren had hij zelf het ge- KROON PRINS ES NAAR FRANS CABARET. Prinses Beatrix heeft zich zaterdag avond bijzonder -geamuseerd ge toond bij het nummer van de kaar senverzamelaar en bij „Les quatre jeudis". In klein gezelschap bezocht zij de voorstelling in het nieuwe De La Mar-theater te Amsterdam van het Franse cabaret-programma, dat maandagavond in ons land de laatste voorstelling in Rotterdam zal geven. Oak over dè chanteuse Beatrice Mou lin toonde onze prinses zich opge togen. SNELLE PONTVERBINDING OVER DE WAAL BIJ OCHTEN. Zoals ibekend zal de commissaris van de Koningin in de provincie Gel derland, jhr. dT. C. G. C. Quarles van Lfford vanmiddag de nieuwe moderne pontverbinding over de Waal te Och - ten ingebruik stellen. Deze pont is een schakel in de zgn. noord-zuid verbinding, welke van Veeneudaal, via Rihenen, Kesetren, Ochten en Me- gen naar Oss loopt. Tevens zal vandaag voor het ver keer worden opgenigesteld het her ziene weggedeelte tussen Kesteren en Och/ten, zodat het verkeer op deze route dan geen vertraging door om leggingen meer zal hebben. Deze verbinding zal nog aan be langrijkheid winnen zo meldt de ANWB wanneer de nieuwe brug over de Rijn bij Rihenen tegen mid den 1057 door het verkeer in gebruik kan worden genomen. Het hierop aansluitende weggedeelte van Keste. ren naar het noorden is zo goed als gereed, terwijl binnen enkele weken het gedeelte van de brug tot de oude Ouneraweg te Rhenen voltooid tafel van het wachtlokaal gelegd. Toen in de avonduren de kinderen met steentjes gooiden en zij op zijn waarschuwing niet weggingen, dreig de hij hen, spelendferwijs, te zullen schieten. De kinderen lieten zich niet af schrikken en om zijn bedreiging kracht bij te zetten, ging hij naar het wachtlokaal, waar hij een ongeladen geweer meende te vinden. Vanaf de heup richtte hij op de kin- déren en haalde de trekker over. Tot zijn grote ontsteltenis ging toen het schot af, waardoor het 8-jarige knaap je zodanig in de hartstreek gewond werd, dat het tijdens het transport naar een ziekenhuis overleed. (Advertentie» Koningin Juliana op Sicilië aangekomen Koningin Juliana, die momenteel een verlate vakantiereis maakt, is za terdagavond te Rome aangekomen, vanwaar zij gisteren doorvloog naar Catania, de hoofdstad van Sicilië. Bij aankoms op het vliegveld van Catania werd een groot aantal pers fotografen en journalisten door de politie op eerbiedige afstand gehou den en kranten-auto's, die de konin gin wilden volgen, werden aan de in gangen van het vliegveld, die alle bewaakt werden tegengehouden. De koningin is van Catania ver trokken naar Taormina, nadat zij op het vliegveld van Fontana Rossa door de autoriteiten van Catania ontvan gen was. SUBSIDIE VOORSTELLEN AAN PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Gedeputeerde staten van Zuid Holland hebben aan provinciale sta ten voorgesteld subsidies voor res tauratiewerkzaamheden te verlenen tot een maximum van de volgende bedragen: De grote kerk te 's-Gravenhage 83.750,de oud-katholieke kertc te 's-Gravenhage 29.478,het „pavil joen Von Wied" van de nieuwe of litteraire sociëteit „De Witte" 's-Gravenhage 11.933,70,het Prinsenhof complex te Delft 26.700, de St. Lodewijkskerk te Leiden 27.000., het Waaggebouw met boter- hal te Leiden 22.575., het pand Ra penburg 6 te Leiden, van de stich ting „Het Leids Universiteitsfonds" 12.367,20., de grote kerk te Dor drecht 38.400., het raadhuis te Via- nen 66.750, hervormde kerk te Lex- mond 20.419,65., de .toren van de hervormde kerk te Asperen 35.700., het ambachtshuis te Heenivliet 16.375., de toren van de gemeente Een Amsterdammer, die in de Lim burgse mijnen werkt, won enige tijd geleden bij een wedstrijd van de Duitse televisie een wereldreis ter waarde van 20.000 mark. Toen de prijs binnenkwam, lag de mijnwerker juist met een gecompli ceerde beenbreuk op bed en de tele visiemaatschappij stelde hem voor de wereldreis te verkopen, omdat het haar verboden was een geldsbedrag uit te keren. Advertenties in Duitse bladen lever den geen serieuse candidaat-wereld- reiziger op en een Nederlands week blad, dat 6.500 gulden bood, voldeed weer niet aan de eisen, door de tele visie-maatschappij gesteld. Ten einde raad liet de mijnwerker de reis toch maar boeken bij Cook, doch zijn vrouw vond de gezondheid van haar man meer waard dan een wereldreis en schreef buiten mede- De Lier 100.483.hervormde kerk te Schipluiden 13.989,45., de toren van de gemeente Voorschoten 43.410, de toren van de hervormde kerk te Sassenheim 20.462., de toren van het voormalige „Huis te Nieuwkoop" te Nieuwkoop 13.436., de hervormde kerk te Rijnsaterwoude met toren 53.969,50. Met deze subsidies en nog een aan tal bedragen van geringere omvang is 'n uitgaaf van in totaal 683.803, gemoeid. weten van haar man de passage af. Toen de tijd verstreek, de passage maar steeds niet afkwam en de mijn werker de laatst hoop verloren had nog ooit plezier van zijn prijB te heb ben, kreeg hij een briefje van zijn di recteur, die hem vertelde de wereld reis voor 17.500 over te zullen ne men ten behoeve van mijnfunctiona- rissen. Enkele mijn-employé's zullen dus binnenkort op een meer kostbare wijze, dan met het historische kwart je, de wereld rondgaan. (43) Aetherklanken Televisieprogramma. NTS: 13.00—14.00 Regeringsver klaring door Z.E. Minister-President dr. W. Drees. 20.30 Journ. en weer- overz. 20.4522.35 Filmprogr. HILVERSUM I, 402 M. 7.0024.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gemengd ikoor. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.45 Nieuws. 13.00 Rege ringsverklaring door Z.E. Minister President dr. W. Drees. Pl.m. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Cabaret. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Pater M. Kammerer O.F.M^: De Missie in Centraal Nieuw-Guinea^ 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Ds. A. Pos: De geeste lijke revolutie van de Aziatische vol keren. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Concertgebouw orkest en sol. 21.55 Kampvuren langs de evenaar, caus. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de 'kleuters. 11.00 Amus. muz. 11.30 Cello en piano. 11.50 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.45 Nieuws 13.00 Regeringsverklaring door Z.E. Minister-President dr. W. Drees. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pia- novoordr. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Een Canadese bruidswinkel, caus. 18.40 Dansmuz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Kamerkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Viool en altviool. 22.55 Ik ge loof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York, journ. en New York calling. 23.3523.55 Gram. Ir door ALAN SULLIVAN. 3). Absalom maakte geen gebaar om de 'hand uit te steken. Hij leek onbe wegelijk, slechits zijn ogen glinsterden belangstellend. Hij duidde op 'n stoel naast het buireau en zijn trekken ont spanden zich in een glimlach niet gedwongen niet tot welkom maar van een zekere voldoening. „U hebt ongetwijfeld kennis geno men van de bewoordingen van mijn advertentie?" Hector knikte. Hij had een gevoel, dat hij liever niet zou spreken vóór het onvermijdelijk was. „Dan zal ik beginnen met u enkele vragen te stellen, welke u, naar ik hoop, niet al te onbescheiden zult vinden". Het was een eigenaardige stem, zonder enige modiulaftie of stembui ging, helder maar dun, zonder enig accent „Ik ben bereid, meneer". „Ik verlang een secretaris zonder enigerlei persoonlijke verplichtingen. Hebt u soms trouwplannen?" „Genade, neen ik denk er niet aan. Ik kan trouwens geen vrouw onderhouden'". „En bent u, als ik vragen mag, ook niet verloofd of iets dergelijks?" Hector smoorde een lach. „Volgens mij is dat al even duur". Absalom, ogenschijnlijk verheugd, trommelde met de wasbleke vinger toppen op tafel. „Uw leeftijd?" „In maart wondt ik vijfentwintig". „En u bent, naar ik aanneem, ge heel vrij in andere opzichten; ik be doel, dat uw familie of vrienden niet verlangen, dat u een bepaald beroep kiest?" Hector glimlachte innemend. „Mijn familie -- uitsluitend bertaande uit mijn grootvader had bepaalde plannen in die richting, maar die heeft hij al een tijd geleden laten va ren". „Mag ik vragen waarom?" „Wel eh ziet u, ik ben nogal dol op sport, jacht en zo. Dat is hm de reden, dat ik hier ben wat u zei, weet u. Om u de waarheid te zeggen", liet hij er vrolijk op vol gen, „is er verder niet veel, dat ik ken. Ik kan niet typen of stenografe ren, dus om eerlijk te zijn, meneer, kan ik me zelf helemaal niet als een gewoon secretaris voorstellen". Hij deed dit relaas met een oprechte glimlach, aangezien het nu eenmaal gezegd diende te worden. Als hij des ondanks zo gelukkig was aangeno men te worden, had hij zich in de toekomst ixiets te verwijten. Het volgend ogenblik was hij blij, dat hij het gezegd 'had. Absalom boog zich voorover, met schitterende ogen, en zijn belangstelling in de bezoeker was merkbaar toegenomen. „Meneer Court, dit strekt u tot eer en laat ik u genist stellen. Ik verlang niet de diensten van een gewone privé-secretaris. Als u een goed ge heugen bezit, een nette hand schrijft, als' hier zweeg hij nadrukkelijk even „als u bereid bent de ver plichting op u te nemen, geheim te houden wat u ziet en hoort dan dunkt me, dat u zeer geschikt zult zijn". „Geheimhouding!" Hector kreeg een kleur en voelde zich onlbethagelij'k. „Ik hoop, dat u het niet brutaal van me vindt, meneer, maar wel verdraaid ik mag zeker wt-1 aannemen, dat eh „Het strekt u integendeel tot eer". Kier verried het wassen gezicht toe nemende hilariteit. „Neen u be hoeft niet ongerust te zijn. Ik ben eon Engelsman en mijn vader heette ook Absalom. Dit is vermoedelijk het ant woord op uw onuitgesproken vraag. Ik ben geen vervalser of oplichter ik ben geen spion ik vervaardig geen goud uit lood en handel niet in verdovende middelen. In politiek stel ik geen belang. Ik word niet ge zocht door de politie van dit of enig ander land". Hij knikte en lachte spottend. „Is dat omvattend genoeg?" „Ja", zeide Hector met de stijve voi'melijkheid der jeugd, zonder een zweem van een glimlach. „Dan nog dit. Ik ben een man der wetenschap. Mijn werk, dat zeer tech nisch is" op dit punt klonk de leeftijd-loze stem zeer indrukwek kend „vereist geen assistentie. Ik vereng enkel de aanwezigheid van een aangename en gezellige jonge man, wiens taak er voornamelijk m zal bestaan, om hier te zijn. Ik héb een leeftijd bereikt, waarop mijns inziens, de omgang met jonge mensen gewenst is, maar het moeten jonge mensen zijn van 'het slag, waartoe u dunkt xne, behoort. U bent zeker wel spoiUef?" Hector haalde het papier te voor schijn, waarover hij die morgen ge zwoegd had. „Ik eh heb dit qpgepend voor het geval u er belang in mocht stel len. Ik heb het zilverwerk thuis staan, als bewijs. En dat is ook alles, wat ik van mezelf kan zeggen. We zijn afkomstig uit Hampshire hébben een huis bij Salisbury verhuurd! Zouden het niet zelf kunnen be wonen, al wilden we. MÜjn vader is in de oorlog gesneuveld, mijn moeder stierf kort daarna kon niet zonder hem leven. Mijn grootvader is zeven- enachitig en nog gezond als een vis. Zijn vader is drie en negentig gewor den. Ik heb een inkomen van drie honderd pond per jaar, waarmee ik kan doen wait ik wil, maar het is óf te veel óf te weinig. En dat is alles". Mr. Absalom maakte een handge baar. Dit scheen als voorlopig ant woord bedoeld te zijn en hij staarde die jonkman ondoorgrondelijk aan. Zijn blik verried voldoening en hij scheen en zekere gedach bengang te volgen, punt voor punt overwegend. Dit proces sloot de jonge Court voor lopig buiten, en scheen toch hem als middelpunt var! de cirkel te hebben. Het was een vreemde gewaarwor ding, zo over 'het hoofd gezien en toch in de zaak betrokken te worden. Hec tor zich ervan bewust zwijgend ge taxeerd te worden, keek de kamer eens rond. Eén muur was geheel be dekt met boeken. In de tweede muur was een breed venster, dat op het grasveld uitkeek, dus dit was het oostelijk einde van de nieuwe vleu- De muur aan de noordzijde, die de bezoeker het meeste belang inboe-* zemde, had twee deuren, één gewone en de andere zó zwaar gebouwd en gegrendeld, dat het wel de ingang van een kluis leek. In een hoek stond een globe. Daarnaast lag een zware ijzeren halter, een geweldig ding, absoluut buiben elke verhouding tot Atsaloms tere lichaamsbouw. Er stond geen asbf'je op tafel, dus hiy rookte blijkbaar niet. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5