„Kort-straalbuisroer" doet zijn intrede bij Katwijkse vissersvloot Nood heeft onhoudbare toestand in agrarische bedrijven gebracht Duinstreek Enorme brandstofbesparing KRING LEIDEN VAN L.T.B. jiUJDAbï 19 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT f Aoiii/i. Trots als een pauw lag de K.W. 99 Maria Theriesia, 'n motortrawllogger, welke gebouwd werd door de N.V. „De Hoop" v/h gebr. Boot te Leiden voor rekening van de Katwijkse re derij N.V. v/h N. Haasnoot, gister morgen in Vlaardingen gereed voor de proefvaart. Het is de eerste traw ler, die is uitgerust met een kort- straalbuisroer, een vinding, waardoor men in dit geval een 420 P.K. Stork- motor dezelfde capaciteit kan laten ontwikkelen als een motor van 550 P.K. Bij de Maria Theresia levert dit reeds een besparing aan brandstof op van rond 20.000 per jaar. Vele belangstellenden uit scheep vaartkringen en de burgemeester van Katwijk, de heer Duiker, met zijn echtgenote maakte de proefvaart mee. Het weer was slecht. De regen kwam in stromen omlaag en ook de wind was niet gunstig. Buitengaats werd derhalve slechts een klein boogje be schreven, maar dit was reeds vol doende om enkele patiënten op te doen, welke aan „de gevreesde" zee ziekte leden. Overdracht. Tijdens deze beperkte tocht konden toch de nodige proeven worden ge nomen met als resultaat, dat de over dracht direct daarna plaats vond. De heer P. Boot jr., die de over dracht verrichtte, zei o.m. dat het zo wel voor de rederij als de scheeps werf een belangrijke dag was, daar dit het eerste schip is met een kort- straalbuisroer. Een enorme stap voor waarts voor de scheepvaart en in het bijzonder voor de visserij. De heer N. Haasnoot zei vervolgens, dat hij gaarne dit fraaie schip bij de vloot van de rederij voegde en wees er op, dat hier beslist niet van moe ten aanvaarden gesproken mag wor den, maar dat het een vreugde is Z0ETERMEER R.K. Ontwikkelingsclub. De R.K. Ontwikkelingsclub hield gisteravond in rest. Ons Genoegen een buiten gewone clubavond, waarop niemand minder dan de bekende Hoofdvloot- aalmoezenier Mgr. J. de Sain het woord voerde. Daar monseigneur de wens te ken nen gegeven had kennis te willen maken met het clubleven van de ver eniging werd eerst een normale club avond gehouden, waarop enige leden een spreekbeurt vervulden en de critiekcommissie zijn op- en aanmer kingen maakte. Na de pauze sprak monseigneur J. de Sain over het on derwerp: De belevenissen van een aalmoezenier. Op smeuige wijze, waarbij plots de ernst van de onder vonden moeilijkheden boven kwam, gaf monseigneur een verslag van zijn belevenissen tijdens de oorlogsjaren in Duitsland, waar hij in krijgsge vangenschap was. VERMOND Rectificatie. De laatste herhaling van de winter uitvoering van St. Matthias zal worden gehouden op zaterdag 20 oktober a.s. en niet zoals eerder vermeld op zondag 21 oktober. WEDERINVOERING MAXIMUM SNELHEID BEPLEIT. De voorzitter van de Nederlandse vereniging Bescherming Voetgang de heer Admiraal, heeft heden aan de Minister van Verkeer en Water staat een telegram gezonden, waarin hij met de minister de trieste resul taten van de veilig verkeersdag, diep betreurt. Deze resultaten zijn helaas verklaarbaar, aangezien een beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel op de grote massa geen invloed heeft, aldus de heer Admiraal. Ex wordt opnieuw bij de minister op aange drongen, strenge, voor iedereen be vattelijke verkeersvoorschriften in te voeren, waaronder wederinvoerig van die maximum snelheid van 40 km, per uur. voor de rederij de K.W. 99 straks aan de Nederlandse Visserij vloot te kun nen toevoegen. Beide heren brachten dank aan de talrijke leveranciers terwijl de heer N. Haasnoot de schipper Jan Dijkhui zen een succesvolle vaart en goede vangst toewenste. Tijdens de heenreis bood de heer D. B. van Wageningen een vriend van de fam. Haasnoot een rederijvlag aan. De K.W. 99 is naast de toepassing van het kort-straalbuisroer bovendien nog voorzien van de modernste peil en meetinstrumenten. De heer Boot vertelde, dat nog zes van dit type schepen gebouwd moeten worden, waarbij het experiment met het straalbuisroer even aangezien wordt. Bij deze zes zullen er zijn met een 660 p.k.-motor en een opladingsver mogen tot 1000 p.k. Ook zullen hierbij de winchmoto- ren belangrijk versterkt worden wat weer de mogelijkheid tot sneller vis sen mogelijk maakt. Het binnenha len van een net met een snelheid van 85 meter p. minuut wordt dan moge lijk. De technische ontwikkeling bij de modernisering van onze vloot is wel zeer stormachtig, aldus vertelde de heer Boot, waarbij de toepassing van het straalbuisroer nu weer het beste bewijs is. De inrichting. De Maria Theresia heeft een lengte van totaal 40 meter een breedte van 7,60 meter en een holte van 3.80 me ter. Er kunnen 2680 kisten vis ge plaatst worden en het schip met 278 bruto ton. Zoals reeds vermeld is het uitgerust met een 420 PK. Stork mo tor, alsmede een 140 P.K. motor voor de winch en een 40 P.K. motor voor de opwekking van elektriciteit. De meest moderne peilapparaten maken het varen zonder kaarten vrijwel mo gelijk. De verblijven zowel voor de schipper met zijn stuurman als voor de overige leden van de bemanning zijn prima verzorgd en laten inder daad niets te wensen over. Het is een schip dat zoals burgemeester Duiker zich uitdrukte eerder doet denken aan een modern pleiziervaartuig dan aan eeh schip, dat ter visvangst zal worden uitgezonden. Met zulke schepen uitgerust kan onze Nederlandse Visserij vloot beslist een goede toekomst tegemoet gaan. Bouwers en rederij kunnen dan ook met recht trots zijn op deze nieu we aanwinst voor onze vloot. KATWIJK Raadszitting. De raad komt donderdagavond 25 oktober nam. half 8 bijeen. Punten der agenda zijn o.m.: Voorstel tot voorziening in de vacature van onderwijzeres aan de openbare school. Voorstel tot aankoop van de woning Nieuwe Duinweg 2. Voorstel tot het kopen van een perceel grond in „Cleyn Duin". Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Cantineweg. Voorstel vóór grondruiling met J. Hoek. Voorstel tot verhuur van een strook grond langs de Karei Door manlaan. Voorstel tot het instellen van een commissie van bijstand be treffende het beheer der gemeente- financiën, het vaststellen van een verordening regelende de werk kring, en benoeming van deze uit 6 leden bestaande commissie. Voorstel tot het verkopen van grond aan Katwijkse Bouwvereniging voor het stichten van 47 woningen in ,De Koestal". Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de Katwijkse Reddingsbrigade in de kosten van aanschaffing van twee reddingsvlo ten met buitenboordmotoren. LEIBSCHENDAM MOEILIJKHEDEN OPGELOST BIJ SINT CECILIA-HARMONIE. In de vergadering van de leden van „St. Cecilia" heeft de voorzitter, de heer Adr. Blokland, uitleg gegeven van de moeilijkheden, welke de laat ste tijd gerezen waren. Op de eerste plaats ging het om het niet-optre- den tijdens de in augustus j.l. ge houden Wilhelminafeesten. De har monie zou tijdens de feesten mede werking verlenen voor één avond en twee volle dagen en het bestuur achtte hiervoor een vergoeding van 450,gemotiveerd, in ogenschouw genomen, dat een groot aantal leden twee dagen van hun werk moest ver zuimen. De Wilhelminavereniging kon hierop wegens te hoge kosten niet ingaan en vroeg medewerking alleen voor de openingsavond ter ge legenheid van de étalage-wedstrijd. „St. Cecilia*' was hiertoe bereid, doch door onvoorziene omstandighe den was de accoordbevestiging niet tijdig verzonden, waaruit de Wilhel minavereniging de conclusie trok dat St. Cecilia er niet op inging. Ook tijdens de middenstandsweek bleef St. Cecilia afwezig, echter geheel buiten haar bedoeling. Het bestuur van de Middenstands-centrale pas seerde St. Cecilia en ging een over eenkomst aan met het Voorschotense muziekcorps. Het ook hieromtrent gerezen misverstand is inmiddels besproken en uit de wég geruimd. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van de ondervonden moei lijkheden wat betreft een repetitie lokaal. Reeds zes maal moest van lokaal veranderd worden en nu weer moet de harmonie de school aan; de Kon. Julianaweg verlaten en heeft alleen voor de winter onder dak gekregen in het theehuis van de jachthaven. Besloten werd verder alles in het werk te stellen voor het aanwinnen van nieuwe leden en donateurs ter wijl met algemene stemmen werd toegestemd voor het houden van een festival ter gelegenheid van het a.s. gouden bestaansfeest van de harmo nie. De wens werd daarbij te ken nen gegeven dat zo mogelijk wordt overgegaan tot uniformering van de leden. Van bestuurszijde werd die wens onderschreven, maar wegens de hoge kosten moet voorlopig van dit plan worden afgezien. Wel zal getracht worden een speciaal fonds te vormen om eerlang tot uniforme ring te kunnen overgaan. Gemeenteraad. De gemeente raad zal bijeenkomen op woensdag avond 31 oktober te 8 uur. De be groting voor 1957 zal naar verwacht wordt behandeld worden in de ver gadering van midden volgende maand. Geboren: Catharina L. M. d. van M. J. van Haaster en H. J. Janson. Willem H. z. van G, de Boer en H. A. Hoogstraten. Maria d. van R. M. van Veen en C. Oudshoorn. Maria d. van R. M. van Veen en C. Oudshoorn. Ma ria H. J. d. van G. J. Huls en H. E. Breukers. Ondertrouwd: Pieter de Vries te Nootdorp en Geertruida B. Opstal. Gerrit G. P. van Dam en Jacoba Riet- Ikerk. Cornelis Knijnenburg en Pe- tronella C. M. Duyvestijn te Den Haag. Getrouwd: Antonius H. Trompert te Den Haag en Elisabeth M. Lelie veld. Louis A. J. Hoelen te Den Haag en Wilhelmina E. Jaakke. óverleden: Cornelis van Santen 76 j. echtgenoot van J- Brouwer. LISSE Reinigingsrechten. Onder ver wijzing naar blz. 4 van de nota van toe lichting bij de -begroting 1957 betref fende verhoging van de tarieven van de reinigingsrechten, hebben b. en w. de raad voorgesteld vast te stellen de gewijzigde verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van huisvuil, keukenafval, scherven, tuinafval, brandstofresten en dergelijke stoffen. De tariefsverho ging houdt in dat voor de eerste em mer per jaar 7.moet worden be taald in plaats van 6.en voor elke volgende emmer 5.in plaats van SA. Geslaagd voor het kandidaats examen in de economische weten schappen de heer C. M. Storm. N00RDWIJKERH0UT „Kom eens even aan". Met deze uitnodiging bood de Bond zonder Naam gisteravond de medewerkers en belangstellenden in Noordwijker- hout een propaganda-avond aan. Velen hebben aan die oproep ge hoor gegeven en Nelly en Dick Rec tor hebben hen een bijzonder aange name avond bezorgd. Na het openingswoord van kape laan A. Harding begon een non-stop- cabaretprogramma van uitsekend ge- hale, waarin Dick Rector met gezel lige liedjes en geestige conferences en mevr. Rector met> een potpourri van bekende Weense liedjes de avond voor de pauze vulden. Na de pauze zong mevr. Rector en kele lidjes uit Nederlandse films en vertoonde Dick Rector zijn telepati- sche gave. Deze experimenten en de bewijzen van zijn vingervlugheid dwongen de zaal veel bewondering af. De collecte ten bate van de anti- Opgeblazen vinding van zuiver nylon Een opblaasbaar tentje is voor velen al niets nieuws meer; anders is het met een opblaasbaar pakhuis. Toch kan men zich voor tweeduizend dollar reeds zo'n tent aanschaffen natuurlijk in Amerika. Drie mannen kunnen het gevaarte in een uur opzetten; de capaciteit bedraagt dan 64000 kubieke voet. Om te voorkomen dat de wind ermee vandoor gaat, wordt de rand, die op de grond rust, gevuld met water. De tent zelf is van een soort geprepareerd nylon vervaardigd. hongercampagne van de Bond zon der Naam, die na een propaganda- speech van de heer Rector gehouden werd, bracht een bedrag van ruim 60,bijeen. N00RDWIJK Naar wij vernemen zal met ingang van dinsdag 23 October a.s., de des tijds aangekochte villa „Mignon" hoek Wilhelminastraat, als kantoor voor de gemeente-ontvanger in ge bruik worden genomen. Bridgeclub „Noordwijk". De stand van de onderlinge parenwed strijd luidt na de derde ronde als volgt: 1. Van KampenKaptein 233 m.p.; 2. Vinkv. d. Holst 199; 3. Hoo- gervorstBeugelsdijk 195; 4. Rijn bendeHoogendam 184; 5-6. v. Eg- mondv. d. Berg 183; 5-6. v. d. Berg v. d. Holst 183; 7. mevr. Rijnbende partner 182; 8. de heer en mevr. De Haan 152. Schaken. De tweede ronde om het schaakkampioenschap van Noord- wijk, leverde een gevecht op tussen de voornaamste favorieten J. Slee boom en J. Turk, waarbij* laatstge noemde overwinnaar werd. De uit slag is als volgt: G. VinkJ. Plug 10; A. DrostJ. Bizot 01; F. Hoek W. v. Rooijen 10; J. Sleeboom J. Turk 01; A. LeenheerA. Veef- kind uitgesteld. Volleybal-competitie. In de vol leyball-competitie van sportvereni- gen uit Noordwijk en omgeving werd een wedstrijd gespeeld tussen de da mesteams van Teylingen en de P.T.T. De daimes uit Sassenheim bleken de sterksten en. sleepten met 30 de puntjes in de wacht. Bij de heren kampte een zestal van KUC 2 uit Katwijk tegen een teaan van NPSV. De Noord wij kse politiemannen zagen zidh de tweede overwinning door de vingers glippen. De stand werd 22. MSV verloor met 31 van KPSV. Met dezelfde cijfers ging het Raadlhiuis ten onder tegen SIOS. De Raadhuis- ploeg kwam net iets te laat in vorm. Daar kwam nog bij, dat SIOS aan merkelijk beter speelde dan in de vorige wedstrijd. Het programma voor de volgende week luidt: damesteams 18 okt.: KUC 2—MSV; 2i3 okt.: SIOS 2—KUC. Herenteams 18 okt.: PTT 1Tey lingen; 19 okt.: NPSV—KPSV en MSV—Raadhuis; 22 okt.: Teyl. Raadhuis; 23 okt.: KUC 2SIOS; 25 okt.: PTT 1—NPSV; 26 okt.: KPSV —PTT 2. Alle wedstrijden zijn vastgesteld op vrijdagavond in 'het gymnastieklokaal aan de Abr. van Rooijenstraat en van gen een half urur later aan dan het tijdstip vermeld In het wedstrijd- prograrrama. VOORSCHOTEN Damnieuws van DES. DES I heeft haar eerste wedstrijd in de LDDB verloren van SDV te Sassen heim anet 146. De uitslagen van* de dam wedstrijd luiden': W. Krom (Sas senheim)v. di. Meij (Voorschoten) 20 (regL),; De JongOostergo 1tl; Couvee—J. van Bemmelen 11 DemmenieiB. van Bemimelen 11; J. Krom (res.)Zitman 20; Dreef Ouidshoortn 1'1. BekebredeWeg gen 11; Snel-Stauthamer 2-0; Pauw (res.)De Bruyn 11. DES H verloor van Samen Sterk met 128. De uitslagen van de on derlinge bordenwedstrijden zijn: Eerste klasse: Storm'B. van Bem- melen 02; J. van BemmelenOos tergo 20; WeggenZitman 11; StauthaimerJ. v. d. Vlekkert 20; De BruijnOudshoorn 11; J. v. d. Veldenv. d. Meij O2; J. v. d. Vel denDe Bruijn 1<1. Tweede klasse: BuskiensTuren- hout 0—2; H. v. d. VlekkertOoster- om 20. KnolDe Ruijter 20; Ha- na'mevr. Vermeulen 20; Wester beek—'Knol 2—0; Van Egmond—Hana 20; Van DelftH. v. d. Vlekkert 11; De Ruijter—jv. d. MuntO2; Th. v. d. Hulst'Buskens 0—2. Schaakvereniging „Voorschoten". Uitslagen groep I: Van OsJansen JansenBraggaar 01; Waas dorp'Braggaar 10; Van OsWaas dorp Vtdr. VermetBoven 1-0. Groeg ITa: Lobbezov. d. Kooy 01. Braggaarv. d. Marei 10; HonsbeekHeyer 01. Groep lib: GrobbenM. Segaar 10; v. d. Werf—Kuneken Y,Vt. Gisteravond kwamen de vertegen woordigers van de afdelingen van de L.T.B. in algemene vergadering van de kring Leiden bijeen in „de Har monie" om de ingediende voorstellen te behandelen. Hoewel de voorzitter blij was zo ontzaggelijk veel afgevaardigden te mogen begroeten betreurde hij het, dat deze grote opkomst in feite te danken is aan de onhoudbare toe stand, welke er op vele bedrijven is ontstaan door de abnormale weers omstandigheden en de wel zeer schrale prijsregeling ten opzichte van de producten, welke de landbouw levert. Ondanks dat enkele polders niet zoveel last hebben gehad van het water, moet toch worden gezegd, aldus de voorzitter, dat in zijn alge meenheid de zomer voor de boeren zeer slecht is geweest. Met angst en vreze gaan vele veehouders de win ter tegemoet, waarin tot uitdrukking zal komen, dat de schade groot is. Men zou kunnen zeggen, aldus spre ker, dat er sprake is van bedrijfsri sico's. Zulks is echter niet het geval daar er sprake is van een bijzondere situatie en bovendien de Nederlandse landbouw de laatste jaren zo schriel is bedeeld, dat practisch geen enkele boer beschikt over reserves om be paalde harde schokken op te vangen. Schade en public relations. De vergadering stelde, dat verschil lende overheidspersonen proberen om de schade in de Landbouw weg te redeneren. De vergadering gaf daar op als antwoord, dat een oproep moet worden gedaan tot alle veehouders om de aanwezige en te verwachten schade onverwijld te laten registre ren bij de P.B.H.'s. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het feit, dat het Neder landse volk eigenlijk niet weet, dat een belangrijke bevolkingsgroep, de boeren, al jaren lang onderbetaald wordt voor hun langdurige en moeizame arbeid. De vergadering besloot er op aan te dringen dat: a. het landbouwschap regelmatig de Nederlandse pers op de hoogte stelt; b. de K.N.B.T.B. regelmatig pers conferenties belegt; c. de streekpers door de streekor- ganen wordt voorzien van die zaken die er bij de boeren leven; d. een fonds moet worden gevormd om door middel van radio, televisie en ander publiciteitsmiddelen het wel en wee van de boeren te bren gen bij het volk. Ten deze keurde de vergadering het goed, dat besprekingen worden gehouden met de andere landbouw organisaties. Melkprijs en groot agrarisch K.V.P.-congres. De hoofdschotel van de vergadering vormde een bespreking over de melk prijs voor het jaar 1956—1957 en de prijs voor de toekomst. Van alle kan ten kwam naar voren, dat het water bij de boeren tot aan de lippen ge stegen is. De boer heeft na de oórlog alles in het werk gesteld om het Ne derlandse volk te voorzien van goede en goedkope producten. De boer heeft daarvoor in een tijd van schaarste zijn offers gebracht. Nu vraagt de boer aan het Nederlandse volk, dat toch een zekere welvaart kent, niet anders dan goede prijs, een goede beloning van zijn producten. Heel deze bespreking was een wek roep aan de regering en volk om een belangrijke en waardevolle volks groep niet te laten verpauperen. Na met feiten de verschillende prima op merkingen te hebben gestaafd be sloot de vergadering voor te stellen aan het Hoofdbestuur: a. de gesignaleerde schade door weersomstandigheden te doen uitbe talen; b. voor het nu lopende melkjaar een extra toeslag van 1 cent per liter; c. voor de toekomst het opnemen in de kostprijsberekening van de eigenaarslasten van 190 gulden per hectare met een afschrijving op ge bouwen over 75 jaar; d. de ondernemersbeloning aan te passen op 100,per hectare; het volk de kans te bieden volle melk te kunnen kopen; e. de arbeidersbeloning aan te pas sen tot 6 van het huidige niveau; f. de normalisatie van kosten terug te brengen op gemiddelden van drie jaar; g. één garantiebewijs met een basis tegen een hogere prijs. Als één man stond de vergadering achter het beleid van het Landbouw schap inzake de presentatie van de re kening aan de regering. Men onder kende spits, dat er sprake is van ka- binetspolitiek en van een landbouw- schapspolitiek. De kabinetspolitiek werd, zo onderkende de vergadering, sterk beinvloed door de heren Von deling, Heringa, Mansholt en Drees, allemaal mensen uit de gelederen van de P. v. d. A. Met klem bracht de vergadering naar voren, dat er een groot KVP- congres diende te worden gehouden teneinde uitsluitend de Landbouw problemen daar aan de orde te stel len. Men achtte dit in verband met de kabinetspolitiek dringend noodza kelijk. Nog andere voorstellen ten aanzien van melkprijs werden ge daan, welke nader uitgewerkt moe ten worden. De abortus-bang bestrijding kan verplicht gesteld worden voor het jongvee. De vervoerbewijzen ten behoeve van de mond en klauwzeerbestrijding dienen te wordeh afgeschaft. De Ge zondheidsdienst voor Dieren dient snel te komen onder en bij het Land bouwschap. De belastingheffing van gebaseerd dient voor de landbouw gebaseerd te zijn over drie jaren. Voor de kinderen zal een belasting vrij sparen moeten komen. Vrijstel ling van de belasting voor de stille reserve, bij overdracht van het be drijf aan de kinderen, zal moeten worden bewerkstelligd. De bondscon- tributie lokte een geweldige discus sie uit. De vergadering stond niet af wijzend tegen verhoging. Meer krach ten dienen te worden aangetrokken in de organisatie. Het werk onder de jongeren moet nog sterker worden uitgebouwd. De leeftijdsgrens vette kalveren moet zijn 2 tot 3 maanden voor het verplicht inenten tegen mond- en klauwzeer. De invoer van melk uit niet T.B.C.-vrije landen dient te worden stopgezet. Bij ont eigeningen dient alles in het werk gesteld te worden dat de gedupeerden een ander bedrijf krijgen. De grond lasten dienen te verdwijnen. Het on derwijs op het platteland dient uit breiding in de richting van Mulo, H. B.S. en Technische school te onder gaan. De woningen, die nog geen elek tra en waterleiding hebben dienen daarvan te worden voorzien. Voor de landbouw zal meer bouwvolume die nen te komen. De melkprijs moet tij- diger bekend! gemaakt worden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9