Z .7 v^2 REGEIT Utrechtse jeugdbende „beheerst de straat" en de politie blijft passief VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT President van Liberia officieel vertrokken Monument voor Alcide de Gasperi £i&etiaanse gatten ap paleis Saestdijfi Deze aardige groepsopname werd donderdagmiddag gemaakt tijdens de ontvangst van de Liberiaanse gasten op het paleis Soestdijk door het ^Koninklijk Paar. V.l.n.r.: mevrouw Tubman, president Tubman, mej. Bankie King, HM. de Koninging, H.KJL prinses Marijke, ïLK.H. prinses Wilhelmina, mej. Tubman, mevrouw Tolbert, ZJLH. prins Bernhard, H.KJL prinses Irene, HJLH. prinses Margriet en H.K.H. prinses Beatrix. Kapelaan zag zijn Jeugdhuis verwoest Moedeloos stond kapelaan De Vries van de parochie St. Gertrudis, Mijdrechtstraat, Utrecht, woensdag avond bij een enorme ravage, die enkele ogenblikken daarvoor nog een clubhuis was geweest. De beruchte bende, die deze parochie al een jaar lang terroriseert, had een bezoek ge bracht aan het jeugdhuis en dit als een puinhoop verlaten. Dit is geen bende van opgeschoten jongens, maar van knaapjes rond 12 jaar, die zich in deze buurt meester van de straat voelen. Terecht wellicht, want zelfs de politie is hen niet meer de baas. Toen deze boefjes een jaar gele den „bezit van de straat" namen en op de meest brutale wijze vernielin gen aanrichtten, waarschuwde men de politie, die een paar maal kwam kijken, weinig of geen succes boek te en tenslotte tegen de kapelaan zei: „Probeer ze zelf maar in be dwang te houden!" Sindsdien komt de Utrechtse po litie zelfs niet meer kijken en toen woensdagavond de bende zijn aan val op het clubhuis begon, vroeg de kapelaan de politie tevergeefs om bijstand. Vernielingen. De bende had dus vrij spel en daarvan is danig gebruik gemaakt: stoelen en tafels werden stukgesla gen en een grote haard werd met vereende krachten op de grond ka pot gegooid. Het in de buurt staande verken nershuisje is al eerder een prooi van de 'bende geworden; het dak is thans ingestort en een muur werd finaal weggebroken. De kapelaan wijt dit alles aan de gemeente, die ondanks belof ten in gebreke is gebleven het terrein, waarop deze gebouwtjes staan, open te leggen. Via tien tallen geheime toegangswegge tjes bereikte de bende het terrein en dit tegengaan is een onbe gonnen taak, voor de leek trou wens ook vrij gevaarlijk. Niet alleen de verenigingsgebouw tjes zijn aan de vernielzucht van deze Utrechtse jeugdbende ten prooi ge- R.K. CURSUS- EN VORMINGS CENTRUM „MOORWIJK" GEOPEND. Gistermiddag is te Boxtel het r.k. cursus- en vormingscentrum „Moor- wijk" door de vicaris-generaal van het bisdom 's Hertogenbosch mgr M. Oomens plechtig ingezegend, waarna de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, dr J. de Quay, het na een toespraak officieel opende. Dit vormings-centrum dat is opge richt en wordt geëxploiteerd door de Johannes Bosco-stichting zal voorna melijk gebruikt worden voor de op leiding van het kader der mannelijke jeugdbeweging in het bisdom 's Her togenbosch. De openingsplechtigheid werd on der meer bijgewoond door de heer Van der Mey, hoofd van de afdeling jeugdwerk van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen en door vertegenwoordigers van ver scheidene diocesane en landelijke organisaties. Het gebouw is ontworpen door de architect J. Strik uit Boxtel. Het Centrum „Moorwijk" is gebouwd op het ongeveer 10 ha grote landgoed „Moorwijk". Het gebouw heeft een capaciteit van ongeveer 80 bedden, een recreatie- en een eetzaal, twee grote cursuslokalen, enige stafkamers en een moderne keuken. vallen, een kleuteronderwijzeres verklaart, hoe de jongens enige tijd geleden zonder angst voor moeilijk heden kalm en systematisch alle ruiten van de kleuterschool insloe gen, en kort geleden kwam men tot de ontdekking, dat zij de school on dergraven hadden, zodat de vloer ieder ogenblik had kunnen instor ten. Hoe gevaarlijk deze erperimenten ook voor de 'boefjes zelf zijn, blijkt uit de beschrijving van het hol on der de school, dat zo groot was, dat er een tafel, wat stoelen en een olie lamp aanwezig waren. De jongens hebben daar tot aan de optdekking doorlopend het risico gelopen le vend begraven te worden. Vragen over proces-Schmidt Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijckevorsel heeft aan de minis ter van Buitenlandse Zaken de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de woordvoerder van het Nederlandse Hoge Commis sariaat te Djakarta, na afloop van het strafproces in eerste aanleg tegen on ze landgenoot Schmidt, heeft ver klaard, dat naar zijn mening het pro ces „op legale wijze" was verlopen? Zo ja, acht de minister de mening van deze woordvoerder dan niet vol strekt in strijd met het door de Ne derlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek „administration of justice in Indo nesia"? Welke maatregelen zal de minister nemen om de onjuiste in druk, die de mededelingen van de woordvoerder ook in het buitenland hebben gemaakt en nog zullen ma ken, weg te nemen, te meer daar het Engelse woord „legal" een andere be tekenis heeft dan het door de woord voeder gebezigde woord „legaal"? Is de minister voornemens te be vorderen, dat ter zake van de on rechtmatige procesvoering tegen Schmidt en het kennelijk misbruik van het Indonesische justitiële appa raat voor andere doeleinden dan te komen tot strafvonnisen, die in wer kelijkheid rechtspraak zijn, een vor dering tegen de republiek Indonesië bij het Internationaal gerechtshof aanhangig wordt gemaakt? Tekort aan mijnwerkers Het tekort aan ondergrondse mijn werkers bij de mijnbedrijven in Lim burg bedraagt ruim 1300, aan boven grondse 800 en aan jeugdigen 1300. Teneinde de produktie van de mijnen op peil te houden, werden wervingen georganiseerd in Oostenrijk en Italië. Door particuliere mijnen werden sedert het vierde kwartaal 1954 in totaal 583 arbeidskrachten aangewor ven in Oostenrijk. Hiervan zijn er 244 overgebleven. Door de staatsmijnen werden sedert oktober 1955 in totaal 1096 Italianen aangenomen, van wie er nog 748 in dienst zijn. Ook de par ticuliere mijnen hebben thans, sedert het tweede kwartaal 1956, 125 Italia nen aangetrokken, van wie er nog 112 werkzaam zijn. In het aantal Nederlanders, werk zaam in het Belgische en Duitse grensgebied, kwam weinig verande ring. Er kon echter een veraieerde- ring van het aantal Belgische en Duitse grensgangers geconstateerd worden want door verscheidene Ne derlandse bedrijven, w.o. de mijnen en de aardewerkindustrie wordt ge regeld personeel in de grensstreken geworven. Het in- en uitgaande grensverkeer is ongeveer in evenwicht, nl uitgaand 3669 personen en inkomend 3488. Dit blijkt uit het rapport over de ontwik keling van de arbeidsmarkt in Lim burg, uitgebracht door het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in deze provincie. MINISTER LUNS NAAR AMERIKA De minister van buitenlandse za ken, mr. J. M- A. H. Luns, zal vrij dag 2 november naar New York ver trekken als leider van de Neder landse delegatie naar de elfde alge mene vergadering der Verenigde Naties, welke op 12 november wordt geopend. Verwacht wordt, dat mi nister Luns voor de duur van het algemene debat ongeveer drie wekenin New York zal blijven. AKTIECOMITé AFSCHAFFING RADIOBELASTING. Op initiatief van de heer H. Th. Soethout te Alkmaar is een aktie- comité gevormd, dat zich binnenkort tot de minister van O. K. en W. en tot de Tweede Kamer zal wenden i.v.m. een op handen zijnde verho ging van de luisterbijdrage. Het comité zal zich uitspreken o.a. voor afschaffing van de radiobelas ting. Circa 500.000 luisteraars, aldus de heer Soethout, betalen geen luister bijdrage, en het controle-apparaat kost meer dan het opbrengt. Af schaffing van deze bijdrage zou de verkoop van radiotoestellen bevorde ren, waardoor de belastingopbrengst weer wordt verhoogd. Voorts overweegt het comité een luisterboycot onder het Nederlandse volk, die „derving van miljoenen gul dens aan luistergeld tengevolge kan hebben", indien de verhoging van de radiobelasting een feit zou wor den. Officieus nog druk program Het officiële staatsiebezoek van de president van Liberia en mevrouw Tubman aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins is ten einde. Nadat het hoge gezelschap gistermiddag van het bezoek aan de Zuiderzeewerken was teruggekeerd, gebruikte het op paleis Soestdijk in intieme kring de thee. Om kwart voor vijf arriveerde het gezelschap op het paleis, en om streeks kwart voor zes vertrokken de president en rijn echtgenote met de Nederlandse eredienst naar kasteel Oud-Wassenaar. Dit betekende echter geen rust voor de president en zijn vrouw, want zij begonnen onmiddellijk met het afwikkelen van hun al even druk ke, minder officiële, programma in ons land. Tegen zes uur arriveerde hij met zijn echtgenote en vele leden van zijn gevolg bij kasteel De Hoge Vuursche te Baarn, waar de Holland West-Afrikalijn te zijner ere een cocktail party gaf. Verlegen glimlachend bood het dochtertje van Baarn's burgemeester, Claartje van Beeck Calkoen, mevr. Tubman bij Haar aankomst in het kasteel een boeket bloemen aan, waarna een der directeuren van de Holland West-Afrika lijn de presi dent en zijn gezelschap hartelijk be groette en het staatshoofd van de Afrikaanse republiek een Amster dams stadsgezicht van de kunstschil der Van Schagen aanbood. MINISTER STRUYCKEN 29 OKTOBER IN FUNCTIE. Minister Struycken is gistermid dag te Willemstad op Curagao aan gekomen. De minister zal zaterdag 27 oktober naar Nederland terugke ren om maandag 29 oktober zijn nieuwe functie te aanvaarden. Over zijn opvolging als gouverneur van de Antillen is nog geen enkele be slissing genomen. Voorlopig neemt mr. van der Valk de'functie waar. De minister deelde mede, dat hij indertijd voor particuliere zaken van de Antillen naar Nederland was gereisd en dat hij pas in Nederland had vernomen van de mogelijkheid, dat hij voor een ministerschap in aanmerking kwam. Hij verklaarde zijn nieuwe functie zeer zwaar te achten en haar met gemengde ge voelens te aanvaarden. Hij meende, dat hij geen bedenkingen had mo gen maken omdat de kabinetscrisis al lang genoeg had geduurd. Mysterieuze ster waargenomen in Londen Greta Garbo, de beroemde Zweedse filmster uit de dertiger jaren, is voor het eerst na ruim vier jaar afwezigheid weer in Londen opgedoken en heeft daar een bezoek gebracht aan premier sir Anthony Eden in diens ambts woning, Downingstreet 10. Zij werd vergezeld door de beroemde Engelse „society-fotograaf" Cecil Beaton, modern gekleed van top tot teen, die een oud-vriend van haar is. De foto laat zien hoe Garbo bij het verlaten van Downingstreet 10 haar gelaat met een hand bedekte om te voorkomen dat de fotografen haar zouden fotograferen. Op de voorgrond Beaton. De nog altijd mysterieuze ster verblijft onder de naam Harriet Brown in het Lon- dense Glaridge-hoteL M In aanwezigheid van de leiders van de Italiaanse christelijk-democratische partij o.w. de huidige Italiaanse premier Antonio Segni, en vele partijge noten, is op de openingsdag van het zevende nationale congres van deze partij in de Italiaanse stad Trento een monument onthuld ter nagedachtenis van wijlen premier Alcide de Gasperi, die in deze stad werd geboren. Voor een 28 meter hoge obelisk, herinnerend aan het nationaal monument op de Dam in Amsterdam, staat een 4,20 meter hoog bronzen beeld van de over leden staatsman, dat, doordat het in Rome vervaardigde monument op een heuveltop is geplaatst, zichtbaar is uit vrijwel geheel Trento. De foto toont de plechtigheid bij het juist onthulde monument. De „Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea" heeft bericht ontvan gen dat een particulier, die onbekend wenst te blijven, ten behoeve van de a.s. expeditie naar het Sterrenge bergte een bedrag van ƒ5.000.be schikbaar heeft gesteld. Gas doodde 17-jarig meisje Te Harderwijk Tóen de familie Polhend, wonen de in de Laan 1940-1945 te Harder wijk gistermorgen wakker werd, constateerde men een zeer sterke gaslucht, die afkomstig bleek van de openstaande hoofdkraan, waarvan de gasslang losgesprongen was. Op de meisjeskamer werd het 17- jarig en 14-jarig dochtertje leven loos aangetroffen; het oudste meisje bleek te zijn overleden en het jong ste werd bewusteloos naar het Pius- gesticht te Harderwijk gebracht. Gistermorgen omstreeks elf uur is op de rijksweg ten zuiden van Wol- vega, nabij de brug over de Linde, een personenauto tegen een met paard bespannen bodewagen gereden, waarbij een inzittende van de auto om het leven is gekomen. De bestuurder van de auto moest remmen voor een tegenligger en reed tegen de lading van de bodewagen. De heer G. Krol uit Amsterdam, werd door spoorbielzen die in de auto drongen getroffen. Hij moet hierdoor vrijwel onmiddellijk gedood zijn. De bestuurder van de auto, de heer A. Scholten uit Heemstede, werd naar het ziekenhuis te Heerenveen ver voerd. De auto werd zwaar bescha digd. De bestuurder vani de bescha digde bodewagen en het paard kwa men met de schrik vrij. ONDERNEMEND AANNEMER. Huis tweemaal verkocht. Een 43-jarige aannemer te Den Haag verkocht dezer dagen een huis en toen de nieuwe eigenaar zijn pas- verworven bezit kwam bekijken, hoorde hij van de bovenbuurvrouw, dat het huis al aan een ander ver kocht was. De recherche vond uit, dat de aannemer oplichting gepleegd had, waardoor de eerste koper enkele henderden en de tweede 600 gulden schade opliep. De ondernemende aannemer is in arrest gesteld. Ongeval doodde Goudse commissaris van politie Gisteravond omstreeks 18.30 uur, is de 63-jarige commissaris van po litie van Gouda, de heer C. Hess, bij een verkeersongeval om het leven ge komen. De heer Hess was per rijwiel op weg naar het St. Josephpaviljoen aan de Graaf Florisweg te Gouda, waar zijn echtgenote verblijft, en wilde voor het paviljoen de weg oversteken, toen hij werd gegrepen door een personenauto en aan de linkerzijde van de weg neerviel. Een geneesheer van het ziekenhuis was onmiddellijk aanwezig, maar even nadat de heer Hess het St. Joseph paviljoen was binnengedragen over leed hij. Auto tegen boom 1 Dode en 3 zwaar gewonden Een persoon werd gedood, twee ernstig gewond en een vierde licht gewond, toen gistermiddag te kwart over drie een auto op de rijksweg LeeuwardenHarlingen tussen Mars. sum en Dronrijp slipte en tegen een boom reed. Er zaten twee echtparen uit 's-Gra- venhage in de auto. Hiervan werd de 40-jarige E. A. M. Claushuis ge dood, zijn echtgenote, de 36-jarige chauffeur L. Claushuis werd licht ge wond en zijn echtgenote, de 40-jari- ge W. Claushuis-Wegmerg kreeg ern stig letsel. Allen zijn naar het Dia- conessenhuis te Leeuwarden overge bracht. Haagse bierbende wordt opgerold! Zware jongens in arrest De beruchte Haagse „bierbende", die caféhouders wil dwingen van be paalde maatschappijen hun drank te betrekken, *wordt lanezaam maar ze ker opgeruimd. Dezer dagen arres teerde de politie de 3de „gangster" en deze zal meer op zijn strafregis ter krijgen, dan alleen het deelne men aan kroegvechtpartijen. Tijdens een achtervolging in augustus j.l. sprong een politieman voor zijn stil staande auto, doch de man drukte ae gaspedaal in, zodat de agent ge schept zou zijn, als hij zich niet met een sprong in veiligheid had gesteld. Onder beschuldiging van poging tot doodslag is de man thans inge sloten. IIBPIIDIDIIIUIIIBIUIIIIIMIUIUIIUIBIIM Voor de roker die zich graag verwent: n reuse botknak voor ZZcf. (Advertentie)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5