©e£eidöe(Bou4ant Een herhaling van Poznan in Oost-Duitsland? Nieuw Poznan in O.-Duitsland? RODE POLITIE OMSINGELDE DE FABRIEKEN VERWARDE HEKSENKETEL Nobelprijs geneeskunde voor hartspecialisten Siaitte „£ifttna&te%" toch in zee? Ook de Belgen gaan naar de Zuidpool Meuwuia ffiauman ten paieize yeuddetd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13936 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7,— p. kwart. Franco p.p. f7.40 Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 Arbeidsonrust in verscheidene steden De Oostduitse regering heeft in allerijl noodmaatregelen moeten nemen om te voorkomen dat een golf van ontevredenheidsstakingen in de Oost duitse industriestad Maagdenburg omslaat in onlusten, aldus berichten, die gisteren in West-Berlijn zijn ontvangen. Wel heeft de Oostduitse radio gis teren met stelligheid tegengesproken, dat in Maagdenburg of andere Oost duitse steden stakingen zijn uitgebroken, doch in West-Berlijn werd in de loop van de dag van verschillende zijden het bericht, waarmee het Westber- lijnse blad Der Tag gisterochtend het eerste kwam, bevestigd. FABRIEKEN OMSINGELD. Volgens het anti-communistische comité van vrije juristen beschikt de ze organisatie over verklaringen van inwoners van Maagdenburg, waarin wordt gezegd dat ten minste vier gro te industrieën zijn omsingeld door politietroepen „teneinde een tweede Poznan te voorkomen". Hoewel een aantal arbeiders in verhoor is geno- IVAT ER EEN GEVAARLIJKE spanning heerst in het Midden- Oosten, weet iedereen te vertellen, maar de samenhang van het hele net werk van spanningen is minder dui delijk. Er zijn op het ogenblik twee knel punten en dat. zijn: het Suez-kainaal- probleem, ontstaan door de bruiuske naastingsmanoeuvre van president Nasser van Egypte, en de grensge vechten tussen Israël en Jordanië. De naasting van het Suez- 0 kanaal is een uitvloeisel van Nassers streven om een lei dende rol te spelen in de wereld van men, zouden er nog geen arrestaties zijn verricht. Uit andere bron komen berichten dat ook arbeidersonrust bestaat in de steden Erfurt en Chemnitz (thans Karlmarxstad geheten). In het oor spronkelijke bericht van Der Tag wordt gezegd dat tweeduizend poli tiemannen als versterking naar Maag denburg zijn overgebracht. Volgens de in West-Berlijn ontvan gen berichten hebbgn arbeiders van de Karl Marxfabrieken in Maagden burg, waar zware machines worden gefabriceerd, het werk neergelegd uit protest tegen een verhoging van de arbeidsnormen zonder loonsverho ging- Van de Karl Marxfabriek sloeg de onrust over naar drie andere indus trieën. De Ernst Thaelmannfabrieken in Maagdenburg zouden thans geheel stilliggen en omsingeld zijn door po litietroepen. De directie van de Karl Marxfabriek zou reeds hebben aange boden af te treden. Het Suez-kanaal IJit diplomatieke bron is donder dag in New York vernomen, dat de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjoeld, wel licht binnenkort naar Genève zal het Midden-Oosten en Jordanië is j gaan voor pogingen om verdere be- eén van de Arabische landen, welke het lijdend voorwerp is van het touwtrekken tussen het Westen en Egypte om de invloed. Zo hangt het één met het ander samen. Men 'herinnert zich, dat er een ver bod van Bagdad bestaat, dat de lan- dien Turkije, Irak, Iran en Pakistan verbindt met de Westerse politiek, want Engeland is er bij betrokken en bovendien is Turkije een Navo-bond- genoot. Jordanië is niet aangesloten 'bij het Bagdad-pact, maar was tot voor kort m de Britse invloedsfeer ingeschakeld. Thans is het land ver deeld: de koning en zijn regering zijn Westers georiënteerd, maar er is een sterke pro-Egyptische stroming, waaraan o.a. ook het Jordaanse leger meedoet, sinds de vermaarde Engels man Glubb Pasja als opperbevelheb ber is afgezet. De tegenwoordige op perbevelhebber Ali Abu Nluwar is een groot bewonderaar van Nasser. Van deze verdeeldheid proberen zo wel Egypte als Irak gebruik te ma ken; Irak heeft n.l. ook al aspiraties om in de Arabische wereld de toon aan te geven, een streven waartegen Enig-eland weinig bezwaar heeft, ge zien de Westerse instelling van Irak en de Britse rancune tegen Nasser. Nu is deze laatste spanning plot seling toegespitst door de recente ver- geldingsaanvallen van Israël, welk land behalve t.o.v. vam Jordanië ook t.o.v.' Egypte in staat van oorlog leeft. Het logische gevolg van deze Israë lische gewelddaden is, dat de stem ming in Jordanië tot kookpunt stijgt en de pro --Egyptische s troming aan invloed wint. De Jordaanse regering, die niet in Nassers vaarwater wil ge raken en in een hervattnig van de strijd tegen Israël geen heil ziet, loopt ernstig gevaar. In die penibele toe stand roep koning Hoessein van Jor danië de hulp in van zijn neef Feisal van Irak en deze zendt troepen naar de grens. Het was de bedoeling, dat zij die grens ook zouden oversteken, hetgeen gewenst werd door koning Hoessein en de instemming had van Engeland. Maar nu gingen heel merkwaardig zowel Egypte aLs Israël in koor protesteren; Egypte omdat het z'n rivaal Irak niet in het Jordaanse land wil ziien en Israël om dat het van de Iraakse soldaten een versterking van het Jordaanse oor logspotentieel vreest. Israël waar schuwt, dat 'het een eventuele intocht van Iraakse troepen in Jordanië als een schending van de wapenstilstand zal opvatten en als een daad van agressie, welke op haar beurt weer een Israëlische aanval zoiu recht vaardigen. Maar in dat geval za'. Jor danië de hulp mv- epen van Engeland, - dat daartoe krachtens verdrag ver- pi iirht is. Voorlopig blijven de Iraakse soldaten nu op eigen grondgebied Zo balanceert de vrede in het Mid den-Oosten thans op de scherpe kant van het mes, en er is maar één licht punt, n.1. dat zowel Engeland als Amerika en ook Frankrijk stevig van p'an zijn, zich te keren tegen elke staat in het Midden-Oosten die het t' t een daad van agressie zou willen laten komen. Hopenlijk heeft de Ara bische wereld zoveel ontzag Voor deze drie. dat zij haar oren dicht stopt voor de ophitserij en het aanbod van wa penleveranties van de kant van Mos kou. sprekingen tussen Engeland, Frank rijk en Egypte over de Suezkwestie te organiseren. Volgens de Londènse „Times" is de Deense consul-generaal in New York, Eyvind Bartels, donderdag door de bestuursraad vani de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal geko zen als administrateur van de orga nisatie. Klandestiene wapens voor Algerië Voor de Algerijnse kust hebben de Fransen woensdag een jacht aange houden met 70 ton wapens, bestemd voor de opstandelingen in Algerië en afkomstig uit Egypte. Van gezaghebbende Franse zijde wordt verklaard, dat hiermee bewe zen is, dat Egypte de opstand steunt. Volgens een eerste schatting ver tegenwoordigen de wapens een waar de van zes miljoen gulden. Zij zijn uit verschillende landen afkomstig en gedeeltelijk, nieuw. Er zijn automati sche geweren van het laatste type uit Italië bij en Britse geweren en bren- guns. Volgens een latere mededeling van officiële zijde zijn de inbeslaggeno- men wapens en munitie voldoende om er vier tot vijfduizend opstandelin gen mee te bewapenen. Het schip is in de Soedan geregistreerd. RUSSISCHE TROEPEN IN POLEN VERDUBBELD? In alle stilte hebben de Russen de laatste tijd hun veiligheidsmaatrege len in Polen aanzienlijk versterkt, zo heeft de werkgemeenschap van Duit se wetenschappelijke werkers giste ren in Göttingen bekendgemaakt. De sterkte van de Russische troe pen is meer dan verdubbeld, zo ver nam de werkgemeenschap uit Poolse bron. Prins Bernhard naar Dulles De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal op 23 oktober prins Bernhard be groeten bij de plechtigheid van de uitreiking van de Willem de Zwijger- prijs in Washington. Functionarissen te Washington, die te maken hebben met de betrekkin gen tussen Nederland en de Verenig de Staten, geloven dat door de ont moeting tussen de minister en de Prins de ontstemming in Nederland over de mislukte onderhandelingen over nieuwe KLM-routes zal worden weggenomen. De Prins zal door de Nederlandse ambassadeur, dr. van Roijen worden ingeleid. De weg naar het hart Twee Amerikanen en een Duitser hebben gisteren gezamenlij. de Nobel prijs voor geneeskunde 1956 gekre gen. Hun verdienste is, dat zij een eenvoudige methode hebben gevon den om het inwendige van het leven de menselijke hart in kaart te bren gen. De winnaars zijn de artsen André Fè Cournand (61) en Dickinson W. Richards jr. (61) beiden van de Uni versiteit van Columbia, en Werner Forssman (52) uit Bad Kreuznach in West-Duitsland. Voor hun bijdrage in de strijd tegen hartkwalen zullen de drie geleerden te zamen een bedrag van 150.000 gulden ontvangen. Door de prijs aan deze*drie geleer den te geven (ieder krijgt een derde deel) heeft het instituut kennelijk de strijd van de wetenschap willen aan moedigen tegen de rampspoedige ver spreiding van hartzieketen. Forssmann was tijdens de oorlog officier van gezondheid in de Duitse Wehrmacht en diende in Rusland en Noorwegen. Cournand en Richards werden al jaren geledèn genoemd voor de Nobelprijs. Gedurende het recente cardiologie- congres in Stockholm werd het be lang van hun werk opnieuw onder streept en geloofd wordt dat de een stemmige lof voor hen de doorslag heeft gegeven. Hartcatheterisatie het binnen brengen van een plastic of rubber- naald in het hart door een ader werd in 1929 uitgevonden door de toen 25-jarige Forssmann en het bleek het antwoord te zijn op eeuwenlan ge vragen hoe een veilige manier ge vonden kon worden om de toestand van het hart te bepalen. Hij probeerde het bij zichzelf. Toen hij niet de minste steun kreeg van zijn collega's in de chirurgische kliniek Eberswald bij Berlijn, bracht hij een geoliede catheter zijn eigen hart binnen en liep twee trappen op naar de röntgenafdeling van de kli niek, nog steeds met de naald in zijn hart, en liet een röntgenfoto van zijn hart maken, om te bewijzen dat de catheter de 65 centimeter van zijn arm en door de ader van zijn hart was gegaan. Hij deed dit verscheidene malen, doch ondervond de oude waarheid dat een profeet niet geëerd wordt in eigen land. Zijn collega's noemden hem een „circusartiest". De kritiek moe schakelde Forss mann op urologie over en thans heeft hij een algemene praktijk te Bad Kreuznach. Anderen zetten het werk voort. Nadat Forssmann zijn belangstel ling verlegd had, gebeurde praktisch niets op het gebied van hartcathete risatie en die techniek werd als eer chirurgische curiositeit beschouwd, uit vrees dat ze gepaard kon gaan met de vorming van thrombi. In het midden der dertiger jaren echter kwamen twee New Yorks< doktoren, Richards en de in Frank rijk geboren Cournand bij de bestu dering van de bloedsomloop het werk van Forssmann tegen. Zij probeer den zijn methode op apen en in 1941 maakten zij een verbeterde techniek bekend, waarbij de risico's trombi waren uitgeschakeld. Met Cournand en Richards in een leidende rol in de research, ontwik kelde hartcatheterisatie zich tot een superieure methode voor hartonder- zoek, de doktoren in staat stellend duizenden succesvolle operaties uit te voeren. De catheteri6atie kan thans worden uitgevoerd hetzij via aderen Nog gaat het zoeken voort naar het Amerikaanse troepenvliegtuig, van het type „Liftmaster", dat vorige week woensdag tijdens een vlucht van Laken- heath in het Engelse graafschap Suffolk naar de Azoren met 59 Amerikaan se militairen aan boord spoorloos verdween. De meeste reddingsploegen heb ben echter hun actieviteiten reeds gestaakt. Op de bovenste foto bekijken mannen van de Amerikaanse luchtmacht op de RJY.F.-basis St. Mawgan Cornwall een Amerikans model rubber-reddingsvlot, dat tijdens het oY'door directe" doorboring van bet opsporingswerk voor de Spaanse kust in zee werd gevonden. Op de onderste hart. Enig risico blijft bestaan, doch foto ziet men het onderzoeken van een van de twee vliegtuigwielen, die normale patiënten ondervinden alleen door een tankschip uit zee werden opgehaald, op dezelfde basis. Men ver lichte hoofdpijn na afloop. inoedt, dat vlot en wielen van de „Liftmaster" afkomstig zijn. In geofysische jaar Zestig jaar na de expeditie van de „Belgica" van commandant Adrien de Gerlache zullen 15 Belgen onder het bevel van zijn zoon Gaston de Gerlache nogmaals de nationale vlag gaan planten in het Zuidpoolgebied. De expeditie vormt een onderdeel van het internationale geofysische jaar. Zoals bekend heeft de internatio nale raad van wetenschappelijke ver enigingen onder de naam- „Interna tionaal geofysische jaar" voor 1957 '58 een omvangrijk program van ge lijktijdige waarnemingen in de ge hele wereld met betrekking tot de Donderdagmiddag hebben H.M. de Koning en Prins Bernhard de heer en mevrouw Bouman op het paleis Soest- dijk in audiëntie ontvangen. Hierbij heeft de Koningin de versierseleit van ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw aan mevrouw M. S. BoumanVan den Berg overhandigd. Op de foto ziet men (v.l.n.r.)de heer H. Bou man, H.M. de Koningin, mevrouw AL SBoumanVan den Berg en Prins Bernhard. geofysische wetenschap opgesteld. Een zeer bijzondere stelselmatige po ging wordt gedaan in het Zuidpoolge. bied, dat nog grotendeels onbekend gebied is en een oppervlakte heeft, gelijk aan de Verenigde Staten en Europa samen. België's aandeel in de aardrijkskun de en wetenschappelijke ontdekking van de Zuidpoolgebieden heeft op aandringen van het ministerie van openbaar onderwijs de regering er toe aangezet, een nieuwe expeditie aan te moedigen en haar een lu-ediet van 40 miljoen toe te kennen. Het doel van de expeditie is voor alles van wetenschappelijke aard. De Belgische basis zal bij de buitenland se, in het Zuidpoolgebied gevestigde basisinrichtingen aansluiten om sa men het program van waarnemingen op het gebied van de weerkunde, ionosfeer, het aardmagnetisme, de poollichten, de zwaartekrachtmeting en de gletsjerkunde af te werken. Een Amerikaans marinevliegtuig van het type Neptune is donderdag in het Zuidpoolgebied neergestort. Daarbij zijn drie bemanningsleden om het leven gekomen en vijf ge wond. Het toestel had uitrusting stukken aan boord voor de volgende Amerikaanse Zuiidpool-expeditie. Wisselvallig Tengevolge van een krachtige de pressie-activiteit op de Oceaan zijn polaire luchtmassa's de laatste dagen Tamelijk ver zuidwaarts doorgedron gen. Vanochtend vroeg lag het polaire front boven Noord-Duitsland van waar het via West-Frankrijk naar de Azoren liep. Een kleine storing, die reeds woensdagochtend ten noorden van de Azoren werd opgemerkt, irok sindsdien over het zuiden van Fnge- land en langs onze Waddenkusl naar het oosten. Ze veroorzaakte gisteren in het grootste deel van Nederland langdurige regenval. Een volgende storing, eveneens uit de omgeving van de Azoren afkom stig, ontwikkelde'zich tot een actieve depressie, die vanochtend vroeg Ier- lands westkust naderde. Ze zal zich waarschijnlijk naar het noorden van Schotland begeven en dientengevolge de wind op de Noordzee weer in kracht doen toenemen. De fronten van de depressie zullen ons land mor gen kuinnen bereiken en enige regen val veroorzaken. Het weer behoudt daarom een wisselvallig karakter. Dit blad bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). MEER WIND. Overwegend zwaar bewe'k* met plaatselijk enige regen. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige \pt krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. 20 Okt.: zon op 7.1'5, onder 17.38. maan op 17.44, onder 08.10. Hoogwaterstanden 20 Okt. v.m. 3.30; n.m. 3.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 13 C. OSLO onbew. 12 KOPENHAGEN zwaar bew. 13 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN mist. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 15 LUXEMBURG motregen 14 PARIJS geheel bew. 16 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE regen 15 NICE licht bew. 20 BERLIJN geheel bew. 15 FRANKFORT regen 17 MüNCHEN regen 17 ZüRICH zwaar bew. 12 GENèVE nevel 14 LOCARNO mist 15 WENEN regen 13 INNSBRUCK regen 13 ROME regen 23 AJACCIO zwaar bew. 21 MALLORCA onbew. 26 Korreltje Het leven is als een lastig schaak spel; achteraf ziet men pas een ver keerde zet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1