Leidse veiling naar een volledige modernisering Strandjutter stichtte ongemerkt Cranberry cultuur op Terschelling 5)e fiwcte&Cop aan een nieuiaeCing. Eén weg, drie ongelukken, vier doden VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Ruime cantine geopend Na de door ons reeds vermelde verbeteringen en uitbreidingen, zoals de bouw van een grote neerzethal, de verbouwing en modernisering van de verkoopruimten voor de fruitgros- siers, de aanleg van verwarming in de veilingzaal en de stichting van het uiencentrum, heeft thans de Coöp. Groente-, Fruit- en Bloemenveiling vereniging „Leiden en Omstreken" G.A. de volgende stap gezet op het pad naar de volledige modernisering van haar bedrijf aan de Zoeter woud- seweg. Vandaag wordt namelijk de geheel herbouwde cantine heropend. Na een diensttijd van ongeveer dertig jaar was het nu wel tijd dat ook dit on misbare onderdeel van het bedrijf verbeterd werd en wij mogen wel zeggen, dat men hierin schitterend geslaagd is. Onder leiding van het architecten bureau Chr. de Heer te Rotterdam is hier door de firma Bik en Breedeveld, aannemers, H. P. Jansen, schilder werk, De Best, stucadoorswerk, C. L. M. v. Cleef, electriciteit en Kret, sa nitair, een resultaat bereikt, dat met trots aan de bezoekers getoond kan worden. De grote, in moderne kleu ren geschilderde en schitterend ver lichte ruimte biedt plaats aan ruim 70 bezoekers, welk aantal bij gebruik als vergaderzaal e.d. gemakkelijk tot ongeveer het dubbele uitgebreid kan worden, zodat de nieuwe cantine ook een welkome uitbreiding van de schaarse vergaderruimte in onze stad betekent. Ook heext de vereniging nu de gele genheid gekregen de verschillende studieclubs uit haar midden, zoals de tomaten-, spruiten- en uienstudie- clubs enz., welke onder deskundige leiding regelmatig de problemen van de betreffende teelten bespreken, in een passende omgeving te ontvangen. Overigens is, zoals reeds gezegd, ook deze vernieuwing nog slechts een stap op de weg naar de verbetering van het bedrijf, daar het bestuur voor 1957 nog meerdere plannen op stapel heeft. De feestelijk ingerichte cantine op het veilingterrein te Leiden. Ook het in terieur is aanzienlijk verbeterd. (Foto: „De Leidse Courant".) Oogst dit jaar slecht De cranberry oogst op het eiland TerscheUing heeft grote schade on dervonden van de slechte zomer maanden en in het bijzonder van de nachtvorst van 16 juni van dit jaar. De plukproduktie van deze veenbes bedraagt dit jaar slechts 5% van de normale oogst, die 125 ton bessen per jaar is. Tal van binnen, en buiten landse orders moesten geannuleerd worden, waardoor de cranberry cul tuur op Terschelling een aanzienlijke schade leed. De cranberry is een veenbes, die voornamelijk in Amerika groeit, en die veelal als hoofdbestaanddeel voor compote wordt gebruikt. Nederland kende tot voor 1900 het bestaan ervan nauwelijks. In 1844 verging voor het eiland Terschelling een schip. Een vat met cranberries spoelde op het strand aan en werd gevonden door de strandjutter Jan Sipkes Cupido, die dacht een vat boter gevonden te hebben. Toen hij in een duinpan het vat openmaakte, bleek er echter geen boter in te zitten doch harde donker blauwe bessen, waarvan dc strandjut ter het bestaan niet kende. Hij heeft het vat in de duinpan leeggegooid en er verder geen aandacht aan besteed. De bessen bleven daar liggen en ver spreiden zich, toen de duinpan in de wintertijd onder water kwam te staan. Zij groeiden weelderig en vonden Op Terschelling een goede voedings bodem. De eilanders kenden de bes- WORDT ZWITSER NAAR LUXEMBURG UITGELEVERD? De rechtbank te Rotterdam zal over veertien dagen beslissen of zij ak koord zal gaan met het verzoek van de officier van justitie om de rege ring te adviseren de 40-jarige Zwit ser W. M. uit Zürich uit te leveren aan de Luxemburgse regering, omdat hij een auto verduisterd zou hebben en misbruik van vertrouwen zou heb ben gemaakt. De auto had hij in Luxemburg ge huurd om voor vijf dagen in Neder land als vertegenwoordiger op te tre den. Toen de zaken echter niet zo goed gingen, stuurde hij telegram men aan de verhuurder, dat hij lan ger wegbleef. Geld maakte hij echter niet over. Tenslotte werd de politie ingeschakeld en kon de Zwitser in Rotterdam gearresteerd worden. De Luxemburgse regering diende toen een verzoek tot uitlevering in en dit werd gistermiddag door de rechtbank behandeld. De advocaat mr. J. P. M. Mastboom meende, dat van uitlevering geen sprake kan zijn. Volgens hem is hier geen verduistering gepleegd. Zou de rechtbank wel die mening zijn toege daan, dan is er het feit, dat volgens de uitleveringswet het feit geschieden moet buiten het rijk. En dat is hier niet gebeurd, aldus de raadsman. Bo vendien zou de Zwitser wel de helft van het verschuldigde geld overge maakt hebben. Hij kon dit eerst niet doen omdat hij het niet had. Zijn verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling werd door de recht bank afgewezen. sen niet en lieten ze groeien, totdat een student tijdens een botanische excursie naar Terschelling ontdekte dat deze bes niet tot de autochtone bessen behoorde, doch geïmporteerd moest zijn. Export. r Later is het Cranberry-complex door het staatsbosbeheer gepacht en hebben zich hier 2 firma's gevestigd, die de bessen zijn gaan kweken, 50% van de oogst wordt voornamelijk naar Engeland, Zwitserland en België ge ëxporteerd, terwijl het binnenland de andere helft afneemt. Proeven heb ben uitgewezen, dat de cranberry elders in ons land niet wil gedijen. K.L.M. handhaaft emigratie-tarief Naar aanleiding van de bekendma king van „Pan American World Air ways" over verlaging van haar trans atlantische tarieven voor Europese immigranten, vernemen wij van de KLM, dat deze haar reeds enkele jaren bestaande regeling, voor Ne derlandse emigranten handhaaft. Nederlandse emigranten boven de twaalf jaar betalen voor een lucht reis per KLM naar New York 665.beneden twaalf jaar S 333. en beneden het jaar 50.Eerstge noemde categorie mag dertig kg. ba gage mee in het toestel nemen, de tweede groep 15 kg. en de derde vijf kg. Daarnaast wordt, indien nodig, nog 125 kg. gratis per schip ver voerd. Nederlandse emigranten die van Amsterdam naar Canada gaan moe ten resp. betalen 720.f 360.— of 50.—. 10-Jarige lijn van KLM op Zuid-Amerika Het was gisteren tien jaar geleden, dat de KLM haar geregelde dienst naar Zuid-Amerika opende. Gezag voerder Verhoeven vloog het eerste KLM—vliegtuig, de DC-4, FH-TDF („Friesland") van Amsterdam via Lissabon, Dakar, Natal en Rio de Ja neiro naar Montevideo, dat toen nog het eindpunt van de Zuid Amerika route was. De opening van deze route betekende toen niet alleen een nieu we luchtlijn op het net dat thans 118 steden in 74 landen bestrijkt, maar was vooral van belang voor het snelle herstel van de vooroorlogse verbin dingen met de Zuid-Amerikaanse landen, waarmede Nederland sinds eeuwen vele economische en culturele betrekkingen onderhoudt. Sinds 1946 heeft deze luchtroute zich ontwikkeld tot een van de lang ste KLM-luchtUjnen: 12.215 km. Ook het vervoer nam van jaar tot jaar toe. In 1947 bedroeg het aantal passagiers 5.419; het aantal vervoer de kg. vracht 60.000 kg. en post bij na 10.000 kg. Thans luiden deze cij fers 10.382 voor passagiers, 233.500 voor vracht eiw81.600 voor post. LIFT IN EIGEN GESTOLEN AUTO BERECHT. Een gevangenis van een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk, heeft vanochtend de officier van ju stitie bij de Haarlemse rechtbank ge- eist tegen een 30-jarige machinist uit Haarlem, verdacht van diefstal van benzine. Een 40-jarige verkoopsleider uit Leiden was in de nacht van 13 op 14 augustus tot de onaangename ont dekking gekomen dat zijn op de Raaks te Haarlem geparkeerde auto verdwenen was. Na aangifte te heb ben gedaan wilde hij liftend naar zijn woonplaats terug keren. De eerste automobilist, die op de Wagenweg te Haarlem op zijn verzoek stopte en een lift toestond, bleek verdachte te zijn, zittend achter het stuur van de „verdwenen" auto. De Leidenaar haalde het sleuteltje uit het contact, waarop de bestuurder de vlucht nam. Met hulp van een agent van politie, doch eerst nadat deze een waarschu wingsschot had gelost, kon de man worden aangehouden. De rechtbank zal Op 1 november uitspraak doen. Politie arresteerde veesmokkelaarsbende Vakwerk eiste goed speurwerk Ruim een half jaar geleden ont dekte de politie, dat een inwoner van IJzendijke op de veemarkten te Rotterdam en Purmerend grote aan tallen graskalveren kocht, die naar boerderijen te Steenbergen, Rucphen J en Roosendaal vervoerd werden. Maandenlang speurderswerk was no dig om een groots smokkelcomplot te achterhalen. Naar thans gebleken is, werden de dieren van de boerderijen in per sonenauto's weggehaald, onderweg verdoofd, gebonden en zo over de grens gebracht. De smokkelaarsbende had een ge heel wagenpark tot zijn beschikking, want behalve een aantal „patrouille auto's", waarmede de weg verkend werd, verwisselden de smokkelaars dikwijls van auto, zodat het speur werk zeer bemoeilijkt werd. Thans heeft de politie 11 in bet vak doorknede Nederlandse en Bel gische smokkelaars gearresteerd, af komstig uit IJzendijke, Roosendaal, Rucphen, Steenbergen, Achtmaal en Zundert. De Nederlandse hoofddader, af komstig uit IJzendijke, is thans in arrest, maar bij de drie gearresteer de Belgen bevindt zich nog niet de leider van het complot, die uit Kort- rijk afkomstig is. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Uruguay" 22 okt.; Brazilië: s.s. „Uruguay" 22 okt.; Brits O. Afrika: s.s. „Le Bourdonnais" 27 okt.; Canada: m.s. „Prins Alexander" 24 okt.; Chili: via New York 24 okt.; Indonesië: s.s. „Ulysses" 24 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" 23 okt; Ned. Nw. Guinea: m.s. „Japara" 25 okt.; Nieuw Zeeland: via Engeland 27 okt.; Unie van Z. Afrika: ms. „Pre toria Castle" 27 okt. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Salarisregeling voor kleuterleidsters De bezoldiging van de kleutersleid sters is bij K.B. geregeld met terug werkende kracht tot 1 januari 1956, de datum van inwerkingtreding der kleuteronderwij s wet. De bepalingen van het besluit, die op de onderwijzers van toepas sing zijn, gelden eveneens voor de leidsters, b.v. die betreffende klassen- aftrek, huwelijkstoelage, kindertoe lage, enz. De bepalingen, die speciaal op de leidsters van toepassing zijn zijn ondergebracht in 'n nieuw hoofd stuk. Als salarisancienniteit voor de be rekening van het salaris van de hoofdleidster geldt de tijd, die na 1 januari 1956 als zodanig aan een kleu terschool is doorgebracht. Voor hen, die vóór deze datum bij het kleuter onderwijs werkzaam zijn geweest, be vat het nieuwe hoofdstuk een over gangsbepaling, volgens welke de vaststelling van de anciënniteit is ge baseerd op de leeftijd. Als diensttijd wordt aan hen medegegeven de tijd, liggende tussen de eerste dag van de maand, waarop de 21-jarige leeftijd werd bereikt, en 1 januari 1956. Het overgangsrecht voorziet in een regeling voor het salaris van de hoofdleidster en de leidster, die niet in het bezit is van de voor haar func tie vereiste wettelijke akte van be kwaamheid. Op haar salaris wordt een korting toegepast van tien pro cent. Voor de hoofdleidster, die noch de akte van bekwaamheid als hoofd leidster, noch die van leidster bezit, geldt evenwel een korting van vijf tien procent op het maandsalaris. Het nieuwe hoofdstuk bevat voorts een aantal bepalingen, die zakelijk overeenstemmen met de desbetref fende bepalingen voor de onderwij zers. De aan dit hoofdstuk toege voegde salaristabel geeft een viertal salarisschalen voor hen, die werk zaam zijn in een gemeente der eer ste klasse, waarbij de volgende mini ma en maxima zijn vastgesteld: voor de leidster met akte van bekwaam heid als leidster 210282 (maxi mum te bereiken na 5 tweejaarlijkse verhogingen); voor de leidster met akte van bekwaamheid als hoofd leidster: 240378,50 (maximum na 10 tweejaarlijkse verhogingen); voor de hoofdleidster van een z.g. kleine school: 282419, (maximum na 10 tweejaarlijkse verhogingen); voor de hoofdleidster van een z.g. grote school: 310446, (maximum na 10 tweejaarlijkse verhogingen), waarbij met een kleine school wordt bedoeld een school, waarvan het aantal wet telijk verplichte leidsters, de hoofd leidster daaronder begrepen, wier bezoldiging voor rijksvergoeding in aanmerking komt, niet meer dan 4 bedraagt, terwijl voor een grote school dit aantal 5 of meer bedraagt. DAAR HEB JE HET WEER! De bedrijven van de N.V. Emaille- en Metaalwarenfabriek „Gelria' te Hattem en Amsterdam zullen tegen het einde van het jaar worden geslo ten. Het is de directie naar zij mee deelt, door de grote concurentie van Japan en andere Oosterse landen niet mogelijk het bedrijf, dat bijna vijftig jaar bestaat, nog langer in stand te houden. Naar de directie verder meedeelt is voor het personeel een alleszins bevredigende regeling getroffen. Paardenslagers zijn ongerust OVER GROTE EXPORT De paardenslageres zijn ongerust over de vergroting van de uitvoer van slachtpaarden naar Frankrijk. Deze uitvoer is de laatste maand uitgedijd tot honderd paarden per week De slagers vrezen dat hier door te weinig paardevlees voor de binnenlandse consumptie overblijft en dat zij dus in een moeilijke posi tie zullen raken. Zij hebben zich gewend tot het produktschap voor Vee en Vlees, doch dit heeft hun weinig troost kun nen geven. Daar het de uitvoer uit sluitend van slachtpaarden betreft, zal er volgens het produktschap wei nig aan te doen zijn. Als enige mo gelijkheid bestaat de gelegenheid het „opweiden" van paarden hier in het land nog uit te breiden. Bij de bespreking van de markt situatie in de te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap is het prijsbeeld van het rundvee als vrij rustig en constant geschetst. Een van de grote trekpleisters van de internationale automobieltentoon stelling, welke woensdagmiddag door de Britse premier Eden in Earls Court te Londen officieel wordt geopend, is de tweepersoons gastribune-auto van de Rover-fabrieken die men op de bovenste foto op deze tentoonstelling ziet staan. De onderste foto toont het hart van deze verrassende nieuweling: de turbine-motor, die achterin is gebouwd. De motor ontwikkelt 110 pk., de compressor maakt maximaal niet minder dan 52.000 toeren per minuut. Door aandrijving van alle vier de wielen kan de wagen een snelheid van 150 mijl per uur halen. Men hoopt het brandstof-verbruik, dat nu nog vrij hoog is, in de nabije toekomst aanzienlijk te verminderen. „Bram" 48 maal voor de rechter Voor de politierechter te Dor drecht heeft gistermiddag voor de 48ste maal terecht gestaan de 72-ja rige koopman Abraham van K. Bram, zoals de edelachtbare heren hem noemen, staat bekend als de man met de langste straflijst in het arrondissement Dordrecht. Hij maakt zich voornamelijk schuldig aan he ling van metalen. Ook nu weer had hij zich aan dit delict schuldig ge maakt. Hij had een bronzen cylin der, een koperen sluitring en een hoeveelheid lood, van diefstal af komstig, opgekocht zonder zich van de herkomst ervan vergewist te hébben. De verdachte deelde de politic- rechter mede, dat hij met ingang van 1 januari a.s. waarschijnlijk wel niets meer met „het gerecht" te maken zal hebben, omdat hij dan staatspensioen zal krijgen. De officier van justitie vond „dat hij voor die tijd nog maar eens een tijdje op een andere manier van de zorgen van de staat moest ge nieten". Hij eiste 2 maanden hechtenis. De raadsman, mr. W. Beernink, merkte op, dat verdachte wel niet meer aan een jubileumveroordeling zal toeko men. Hij verzocht daarom de politie rechter Bram voor een keer na zo veel jaren een voorwaardelijke straf op te leggen. De politierechter streek de hand over het hart en willigde het verzoek in. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. TUSSEN BREDA EN TILBURG Op de rijksweg BredaTilburg na bij laatstgenoemde gemeente is gis ter een personenauto met zeven inzit tenden geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Tengevolge daar van kwam de in de auto zittende ne genjarige zoon van de bestuurder, de heer J. Holtmans uit Amsterdam om het leven, evenals de 6-jarige P. van der Meer, die met zijn moeder en een 4-jarig kindje van het gezin van der M. uit Amsterdam in de auto zat. De heer Holtmans en zijn vrouw werden beiden levensgevaarlijk gewond, het 4-jarig kindje van der M. kreeg een gebroken arm. Mevrouw van der M. en haar jongste kind, dat eveneens in de auto zat. liepen geen letsel op. In de afgelopen nacht is op dezelf de weg in de buurt van de vliegbasis Gilzerfjen nog een dodelijk ongeluk gebeurd, dat aan de heer Van Gorp, een inzittende van de bestelwagen van de firma S. uit Tilburg, het leven kostte. De mede-inzittende, de heer De K. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Op de weg, door regen en gevallen blaideren glad geworden, moet de wagen aan het glijden gegaan zijn, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte. Beide inzit tenden werden uit de wagen geslin gerd en tegen het wegdek gesmakt. Op dezelfde weg is gisteravond de 65-jarige B. Kuysters uit Dorst bij het oversteken van de weg door een passerende auto gegrepen en op slag KORTE golf De Belgische douanekantoren zullen op 1 november (Allerheiligen) en. op 11 november (Belgische Wa penstilstandsdag) voor handelsver keer gesloten zijn. Goederenvervoer naar en door België is op deze data dus niet mogelijk. Daar voor het rei zigersverkeer enkele kleine grens posten gesloten zullen zijn, adviseert Oneerlijke postbesteller gearresteerd Na een zeer omvangrijk onder zoek door de postale recherche te Arnhem en de gemeentepolitie te Hengelo, een'onderzoek dat twee en een half jaar heeft geduurd, is te Hengelo een 50-jarige postbesteller uit die stad gearresteerd. De man wordt ervan verdacht in de afgelo pen jaren niet minder dan 200 voor het buitenland bestemde geschenk- pakketten met een gezamenlijk ge wicht van honderden kilo's te heb ben gestolen. De gearresteerde stond bij zijn su perieuren buitengewoon goed aange schreven. Lang werd dan ook ge aarzeld voor men tot aanhouding overging. Er kwam echter steeds meer be wijsmateriaal- De man heeft evenwel ontkend, zich aan diefstal schuldig te hebben gemaakt. Bij een huiszoeking werd een grote partij goederen gevonden, variërende van textiel en levens middelen tot speelgoed en schoenen. De pakketten werden uit het ge hele land gezonden aan familie en kennissen in Duitsland, Hongarije, dc Baltische landen en Polen. Een groot aantal klachten over pakketten die niet te bestemder plaatse arri veerden was aanleiding tot het on derzoek. Toen een keer vastgèsteld was, dat de pakketten niet in Duits land doch in Nederland verdwenen, leidde het spoor naar Hengelo. De opsporingsdienst der PTT, Ernst Casimirlaan 7 te Arnhem, ver zoekt allen, die in 19541955 of 1956 een postpakket naar het buitenland hebben verzonden naar, plaatsen ge legen in Duitsland, de Scandinavi sche, of Oosteuropese landen in dien vaststaat, dat dit pakket zijn bestemming niet heeft bereikt hiervan ten spoedigste kennis te ge ven. Voorts wordt diegenen, die over genoemd tijdvak eeh buitenlands postpakket hebben verzonden naar of van in Twente gelegen plaatsen, in de gevallen, waarin dit pakket is vermist, verzocht daarvan medede ling te doen. Een zo nauwkeurig mo gelijke omschrijving van de goede ren welke zich in de pakketten be vonden, is zeer gewenst. Indien ter zake reeds aangifte bij enigerlei PTT-instantie is gedaan, behoeft deze niet te worden herhaald. de ANWB, om op deze dagen via de grote douanekantoren te reizen. Door een slippende auto werd gistermiddag de heer J. Cosijn uit Middelburg tegen zijn eigen wagen gedrukt. Het ongeval gebeurde bij de Vlakerbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland, waar de heer Cosyn zojuist zijn wagen aan de kant van de weg geparkeerd had. Het slachtof fer, dat zwaargewond in het zieken huis te Goes werd opgenomen is in de loop van de middag bezweken.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13