Rein de Waal sprak over zijn hockeyploeg Pierre de Coubertin geëerd Voetbalpool „Vrienden van UVS" door politie in beslag genomen DamesPracht handen Nieuw Nederlands record op 10.000 m. van Frans Kuenen EEN MEISJEDE (wildwest) DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Uit de Olympische Hoek Nederlandse team is op alles voorbereid „Natuurlijk is er in het olympisch hockey- toernooi e^n kans op verrassingen", zei Rein de Waal, coach van de Nederlandse hockey ploeg, toen wij hem vroegen naar zijn opinie over de kansen van onze landgenoten. „We moeten niet ver geten, dat er uit de poule van vier teams slechts een naar de halve eindstrijden overgaat, zodat van de eerste wedstrijd af alles op alles gezet moet worden om een zo gunstig mogelijke uitslag te be reiken Een gelijk spel kan reeds een uitschakeling tot gevolg hebben". Het klonk als een waarschuwing, maar de man die het klaargespeeld heeft het nationale team, dat slechts enkele jaren geleden een drastische verjongingskuur onderging, tot de topklasse op te voeren (nummer twee op de ranglijst van de FIH), liet er onmiddellijk op volgen, dat zijn jongens op alles waren voorbereid. De wekelijkse conditietraining geduren de de laatste twee jaar en zelfs twee maal per week in de laatste maanden onder leiding van Chris Berger heeft onze hockeyers in een uitstekende vorm gebracht. Langzaam heeft Berger de con ditie opgevoerd zodat de 17 wereldrei zigers nu, ruim een maand voordat de spelen beginnen, bijna in topvorm zijn. Bijna, want die hoogste top moet in Australië komen, waar de jongens een week zijn voordat het hockeytoernooi begint. Coach De Waal heeft zich vooral in gesteld op de eerste wedstrijden in de poule, waarin waarschijnlijk Australië, Malakka en Kenya de tegenstanders zijn. Hij heeft zijn contacten overal uitgezet, zodat hij een inzicht heeft gekregen over de speelwijze van deze ploegen. Een van deze tegenstanders, Australië bijv., staat bekend om zijn buitengewone hard heid. „Maar", zo verzekerde De Waal ons lachend, „als het moet hebben wij ook een paar harde jongens, die een stootje kunnen verdragen". Rein de Waal heeft de organisatorische voorbereidingen op zich genomen. Zo heeft hij in de heer McNeill, een Neder landse hockey-enthousiast die in Mel bourne woont, een uitstekende medewer ker gevonden, die hem volkomen op de hoogte stelde van de Australische om standigheden. Informaties over de toe stand van de velden, over het klimaat, over de capaciteiten van de Australische tegenstanders, heeft De Waal van deze jonge landgenoot, een zoon van de oude keeper van HW, gekregen. Maar de vragen van de coach en de antwoorden van McNeill hadden eveneens betrek king op het voedsel, adressen van win kels, apotheken enz., waar men kan krij gen wat men in Nederland gewend is, ja zelfs kleine uitstapjes, die hij met de jongens kan maken om hun wat aflei ding te bezorgen. Dank zij de zorgvuldige en uitvoerige inlichtingen van McNeill is de leider van de Nederlandse hockeyploeg thans voldoende op de hoogte van de omstan digheden in Melbourne, zodat hij onmid dellijk na aankomst zijn weg zal kunnen vinden en geen tijd teehoeft te verliezen om zich te oriënteren. De laatste voorbereidingen. Nog drie weken zijn er voordat de ploeg op 11 november naar Melbourne vertrekt. Ook deze weken wordt nog intensief getraind; twee maal per week, dinsdag en donderdags houdt Chris Ber ger de conditie op peil en zaterdags wordt in clubverband op het veld ge traind. Voor de zondagen staan nog twee competitiewedstrijden op het program ma en wel op zondag 21 oktober tegen Hilversum en op zondag 28 oktober te gen de Stichtse te Bilthoven. Voor de competitie-wedstrijd Elink- wijkDOS van a.s. zondag heeft de ver eniging Elinkwijk een beroep moeten doen op haar oude keeper Piet Kraak, omdat Van der Schilden, die voor herha ling heeft kunnen krijgen. Piet Kraak zal dus weer voor een wedstrijd bij Elinkwijk het doel gaan verdedigen. Een 62-jarige weduwe uit Wuppertal heeft b j het wedden in de Duitse voet balpool 261.822 D.M. (ongeveer 235.640 gulden) gewonnen, voor een inzet van 1 mark. De oude dame had geen verstand van voetbal en liet daarom iedere week haar wedformulier invullen door een buur man. Daar zij jarenlang niets won be sloot 'zij verleden week, dat dit de laat ste maal zou zijn. De fortuin heeft haar eindelijk toegelachen en zij kan nu in volle gemoedsrust haar oude dag tege moet gaan. Aan de buurman schonk zij een bedrag van 130.000 mark, de helft van de gewonnen prijs De laatste zondag voor het vertrek op 4 november wordt in het Wagener sta dion een af scheidswedstrijd gespeeld. Uit c;e 17 olvmpische spelers worden er 11 gekozen voor het ene elftal, terwijl de 6 overigen in het tweede team worden opgenomen. Dit zestal wordt aangevuld met de twee veidspelers. Coehorst (Venio) en Minnema (BMHC), die in Nederland achterblijvt-.., maar wel de volledige training hebben meegemaakt opdat zij in geval van nood ppgeroepen kunnen worden. Voorts worden voor deze wedstrijd drie oud-internationals uitgenodigd. Deze drie, die bij vorige olympische wedstrijden de Nederlandse kleuren hebben hooggehouden, zijn Kruize, Van Heel en Ancion. De na-olympische tournee. Naar bekend, maken de hockeyers na de olympische spelen nog een tournee, zodat zij pas op 11 januari in Nederland terug worden verwacht. In het pro gramma van deze tournee zijn enkele wijzigingen gekomen. Zo zullen Malakka en Pakistan niet worden bezocht, terwijl het verblijf in India van 12 dagen ver lengd wordt tot 3 weken. Op 7 december vertrekken de spelers uit Melbourne naar Sydney waar zij twee dagen blijven. Dan volgt de vliegtocht naar Hongkong. Hier zijn onze landge noten van 11 tot 15 december. Van Hongkong gaat de reis naar Singapore (15 tot 19 december), en vandaar naar India. Na het drieweekse verblijf in India (van 19 december tot 8 januari) is Egypte aan de beurt. Verschillende officiële landenwedstrijden worden tij dens deze tournee gespeeld. En wel in Hongkong twee, in India tenminste drie en tot slot in Cairo op 10 januari een tegen Egypte. Deze postzegel met de beeltenis van baron Pierre de Coubertin, de Initiatief nemer tot de moderne olympische spe ler,. zal ter gelegenheid van dit olym pische jaar worde& uitgegeven door de Franse posterijen. WIELRENNEN ZESDAAGSE TE BERLIJN. Hedenmorgen vroeg was de stand in de Zesdaagse te Berlijn: 1. Nielsen Klamer (Den.) 309 pnt.; 2. Van Steen bergenSevereyns (Belg.) 242 pnt.; op een ronde: 3. RothBucher (Zwits.) 183 pnt.; 4. ArnoldBugdahl (Austr./Dld.) 178 pnt.; op twee ronden: 5. Ziege Terruzzi (Did./It.) 399 pnt.; 6. Derksen Van Vliet (Nederland) 189 pnt.; 7. PetrySchürmann (Did.) 172 pnt.; 8. Binther—Scholl (Did.) 138 pnt. De overige koppels volgden op drie of meer ronden. De Duitse combinaties Ziege Miiller en JunkermannReinecke zijn wegens hun grote achterstand uit de strijd genomen. Op last van het Openbaar Ministerie te Den Haag is de Leidse politie er in samenwerking met de rijkspolitie van Wassenaar, Voorschoten, Sassenheim, Voorhout, Noordwljkerhout en War mond toe overgegaan de voetbalpool „Vrienden van UVS" in beslag te nemen. Alle desbetreffende in omloop zijnde formulieren van pool 7 en 8 alsmede het uit te keren bedrag over pool 7 en de gelden van pool 8 vielen onder deze in beslagname. Ook de bescheiden van pen ningmeester en secretaris, betrekking hebende op deze inbeslagname, werden meegenomen. Het bestuur van de WU is medege deeld, dat het hier een principieel on derzoek betreft, waarbij zal moeten worden vastgesteld of de bij de loterij- wet bedoelde „besloten kring" is ge handhaafd geworden. Het bestuur van de supportersvereniging is van mening, dat zulks wel is geschied en laat gaarne en bereidwillig het oordeel aan de rech ter over. De manier waarop de pool werkte was in elk geval in volkomen overeenstemming met de statuten en het huishoudelijk reglement der vereniging en was daardoor uitsluitend opengesteld voor leden en ondersteunende leden der vereniging. In verband echter met een reeds in werking zijnde reorganisatie van de voetbalpool zal het verschijnen van pool 9 even worden uitgesteld en zal de vereniging zich, om zekerheids- wille, gaan beperken tot de contribue rende leden der vereniging. Gezien de ATLETIEK AAD DE BRUYN IN SPAANSE STIJL. Aad de Bruyn, die nu 46 jaar oud is en die in 1955 nog Nederlands record houder op het nummer discuswerpen was met een worp van 58.575 meter, heeft tijdens de training de speer 58.20 meter ver geworpen. De 34-voudige Ne derlandse kampioen, die zoals hij zelf zei, vroeger een slecht speerwerper was zijn beste persoonlijke prestatie staat op 39.95 meter bereikte dit resultaat in de nieuwe „Spaanse stijl". Toen enige dagen geleden aan De Bruyn werd ge vraagd of hij wilde meewerken aan een proefneming in deze stijl, welke hem door middel van foto's zo goed mogelijk werd duidelijk gemaakt, trok hij een be denkelijk gezicht en merkte op, dat hij het niet mogelijk achtte, de speer een behoorlijk eind weg te krijgen. Hoe lan ger hoe verbaasder keek hij woensdag avond, toen hij na enige worpen merkte, dat het „ging". Via afstanden van iets meer dan vijftig meter, bereikte hij in de stromende regen en nadat er een Finse speer was gesneuveld, met een vierde worp 58.20 meter. Nadat de afstand was opgemeten, zei Aad de Bruyn, dat hij niet kon begrij pen. dat de middelmatige Spaanse atle ten Salcedo en Erasquin resp. 82.50 en 83.40 meter hadden kunnen bereiken. De Bruyn was er van overtuigd, dat wan neer jonge atleten als Fikkert en Koch zich de „Spaanse" techniek eigen maken, het Nederlandse record zou sneuvelen. van deze leden in de afgelopen weken rekent de Supportersvereniging op een steeds stijgend aantal van be doelde leden, temeer daar de contribu tie slechts 10 cent bedraagt per week. Aan de deelnemers van de vorige pools volgt ln de loop van de volgende week een persoonlijke mededeling in verband met een e.v. schadeloosstelling tengevolge van de inbeslagname ont staan. Het bestuur acht het voorts van het grootste gewicht, dat de beslissing spoe dig moge vallen, opdat eindelijk aan de voetbalpool-toestand in Nederland om der wille van het recht vorm en inhoud wordt gegeven. Het is toch wel algemeen bekend, dat in het ene arron dissement tonnen worden gepoold zon der ingrijpen van het O.M., anderszijds echter in een ander arrondissement pools van naar verhouding geringe omvang het werken onmogelijk wordt gemaakt. BILJARTEN DE NED. KAMPIOENSCHAPPEN. Eerste klasse 47/2. Voor het kampioenschap van Neder land eerste klasse groot biljart 47/2 zijn veertien inschrijvingen binnengekomen, zodat voorwedstrijden gespeeld moeten worden. De kampioen van het vorige jaar, L. Nijnatten (Steenbergen), is hiervan vrijgesteld. Er zijn twee groepen ingedeeld, die op 12 november de voorwedstrijden beëin digd moeten hebben. In Amsterdam spe len: Ph. J. Beekman (Amsterdam), J. A Lamers (Beverwijk), J. P. Lighart (Alk maar), S. van Lochem (Amsterdam), H. Mol (Amsterdam) en P. Zondervan (Leeuwarden). De groep in Rotterdam bestaat uit: J. A. Eichelsheim (Rotterdam), P. Kruythof (Barendrecht), B. van Leeuwen (Nij megen), A. J. J. van Loon (Bergen op Zoom). G. Vink (Utrecht), J. W. Vul- tink (Den Bosch) en W. Soeterboek (Kaatsheuvel). De finale van dit kampioenschap wordt van 6 tot en met 9 december a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam gespeeld. Ereklasse bandstoten. Voor het kampioenschap van Neder land ereklasse groot biljart bandstoten zijn elf spelers ingeschreven, die dus in voorwedstrijden moeten uitmaken, wie de acht finalisten zullen zijn. De kam pioen van het vorige jaar, C. van Oos terhout (Rotterdam), is reeds zeker van een finaleplaats. De overige spelers zijn als volgt ingedeeld: Amsterdam: A. W. C. Jacobs (Amster dam), H. Mol (Amsterdam), Jan Swee- ring (Amsterdam), H. J. de Kleine (Zwolle) en H. Scholte (Eindhoven). Rotterdam: P. Kruythof (Barendrecht), H. Metz (Den Haag). P. van de Pol (Rot terdam), H. Popeijus (Barendrecht) en L. G. J. Teegelaar (Rotterdam). De finale van dit kampioenschap wordt op 29 en 30 november en 1 en 2 december a.s. gespeeld. Over de plaats wordt nog onderhandeld. PAARDENSPORT Het paard „Prelone", het enige merrie veulen dat aan de race te Newmarket deelnam, heeft de jaarlijkse Cesare- witch-stakes over 3500 meter gewonnen. „Prelone", die met driekwart lengte voorsprong door de finish ging en die gereden werd door de jockey Edward Hide, verdiende daarmee 29.110 gulden voor haar eigenaar Alien. Van de negentien deelnemende paar den werd „Kribi" tweede, vier lengten voor „Gads Hill". k KOERSEN TE DUINDIGT. De bezoekers van de gistermiddag op Duindigt gehouden koersen troffen het niet wat het weer betreft, maar deson danks viel er toch te genieten van goede paardensport. De belangstelling viel overigens best mee, gezien het feit, dat er nog een totalisator-omzet geboekt kon worden van ruim 57.000, De hoogste uitbetaling viel in de koers om de Lady Janetteprijs, waar Rina Gay met R. Bosma als berijder en Oranje Nassau met J. Heemskerk achter zich de eerste plaatsen wisten te veroveren, waarvoor als koppel 38,50 werd uitbe taald. Op deze uitbetaling per koppel volgde als tweede een bedrag van 14,30 in de Hanover's Peteprijs voor Rosa Dear en Postduif je K. De uitslagen waren: Asterprys. 1. Violetta D (N. J. Bloem- saat) 1.37.1; 2. Vrijbuiter; 3. Vrijdag. Toto: w. ƒ4,20; pl. ƒ1,70, ƒ4,30, ƒ1,70; gekoppeld: ƒ11,70; cov. ƒ9, Barolineprijs. 1. Umber (P. M. Smit) 1.33.8; 2. Tilda O; 3. Upupa S. Toto: w. ƒ7,60; pl.: ƒ2,40, ƒ4,80, ƒ5,10; gekop peld: ƒ13,20; cov.: ƒ20, Franciscaprijs. 1. Unworthy (M. Ver gay) 1.31.3; 2. Rudi Williams; 3. Sofien B. Toto: w. 2.90; pl. 1,40, 1,60, 5,40; gekoppeld ƒ6,60; cov. 5,20. Hannover Peteprijs. 1. Rosa Dear (J. M. v. d. Berg); 2. Postduif je K; 3. Rina V. Toto: w. 8,80; pl. 3,10, 3,30, 2,—; gekoppeld 14,30' cov. 8,50. Lady Janetteprtys. 1. Rina Gay (R. Bosma) 1.27.7; 2. Oranje Nassau; 3. Ru- dolf G. Toto: w. ƒ4,60; pl. ƒ1,80, ƒ2,70, 1*80; gekoppeld ƒ38,50; cov. ƒ9,20. Heldine Gregoreprijs. 1. Romeo Spen cer (M. Vergay) 1.25.1; 2. Quicksilver S; 3. Proximity. Toto: w. ƒ2,50; pl. ƒ1,10, ƒ1,50, ƒ1.40; gek. ƒ7,10; cov. 5,50. Fremontoprijs. 1. Faustinus (F. Del- brassinne) 1.14.3; 2. Hykala; 3. Princesse Aldis. Toto: w. ƒ2,50; pl. ƒ1,70, ƒ3,60; gekoppeld ƒ8,90; cov. ƒ7, Totalisatoromzet: 57.062, DAMMEN DAGENAIS NIET IN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Naar wij vernemen, zal de bekende Canadese dammeester R. Dagenais niet aan het toernooi om het wereldkam pioenschap, dat 3 november a.s. begint, deelnemen. Dagenais had aan het orga nisatiecomité gevraagd om ook de kos ten van zijn familieleden, die met hem mee naar Nederland zouden komen, te vergoeden, welk verzoek evenwel door de organisatoren is afgewezen. In de plaats van Dagenais zal aan het toernooi deelnemen M. Dionis, tweede aankomende achter Hisard in het kam pioenschap van Frankrijk. Frankrijk zal dus met drie spelers aan het toernooi deelnemen, nl. Hisard, Verse en Dionis. COMPETITIE LDDB. KDC I speelde een wedstrijd tegen Kijkuit I uit Oudewetering en KDC II tegen HDC II uit De Hoorn. De uitsla gen waren: KDC I—Kijkuit I: Jac. Freke—J. Me- ger 02; Fr. SpierenburgG. v. Leeu wen 20; J. SchoneveldJ. Gortzak 20; H. J. KoelewijnS. A. Blaag 02; A. A. VooysS. van Tol 20; C. van KlaverenF. Raadburg 11; J. Heems kerkn. o. 20; H. VoorzaatD. Lang- hout 20; H. KlinkenbergG. Roest 02; J. HouwerG. V^ 1—0. 128. KDC II—HDG II: J. Slootweg—C. Rooyestein 20; Ab. van BeelenJ. Vroolijk res. 02; B. BijsterboschW. Havenburg afgebr.; Am. v. BeelenC. Mechels 02; J. R. v. SlootenA. Dissel 20; C. de WinterH. de Vos 02; A. OuwehandW. Of wegen 02; J. Zwaan W. Baard 0—2; J. C. van Rijn—P. v. d. Spek 20; Ab. de KoningR. de Leeuw 0—2. 6—12. KUNSTZWEMMEN PERFECT AMERIKAANS OPTREDEN. Wat het meest naast de perfecte tech niek bij het eerste optreden in Neder land van de Amerikaanse kunstzwem- kampioenen in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam opviel was de „smile", die tijdens het zwemmen geen moment op de gezichtjes der lieftallige meisjes ver flauwde. Als volmaakte artisten gedra gen zich deze amateurs, die in hun tak van sport een zeer hoge trede hebben bereikt. Maar dat kan ook niet anders als men in de leidster, mevr. Norma j. Olsen, moeder van de olympische schoonspring- kampioene Zoe Ann Olsen, hoort, dat deze meisjes, voordat zij in de ploeg worden opgenomen, tenminste twee jaar lang twee uur per dag elk onderdeel tot in den treure hebben doorgenomen. Mevr. Olsen streeft er naar het kunst- zwemmen opgenomen te krijgen in het programma van de olympische spelen in 1960 en mocht zij slagen dan leidt het geen twijfel, of haar pupillen zullen het eerste goud veroveren, zowel in het groepszwemmen als in de solonummers. Voor het optreden van de Amerikaanse kunstzwemkampioene Joanne Royer Maury, voerde onaangekondigd in het programma, Hettie Balkenende haar „silver dream" op. Hettie mocht echter nog zo haar best doen, toen de Ame rikaanse in het water kwam, was het verschil wel zeer groot. In „Jazz 1956" leefde Joanne Maury zich geheel uit, bracht de kenners in vervoering met een perfecte vloeiende stijl en mocht bij het einde een applaus in ontvangst nemen, dat de ruiten van het dak bijna deed barsten Volmaakt samenspel en een tot grote hoogte opgevoerde techniek toonde ook de kunstzwemgroep van de Athens Ath letic club, acht meisjes die het Ameri kaanse kampioensteam vormen en bij de laatste PanamerikaanSa spelen eveneens de titel behaalden Zij brachten hun show niet alleen in het water, maar ook op de kant in „I've got rhythm", ..Tenneessee wig walk" en „Dance of the eagles". Voor en na het optreden van de Ame rikaanse leermeesteressen toonden de kunstzwemgroepen van de ZAR en de Meeuwen, hoever men in Nederland thans in deze tak van sport gevorderd is. Het werd duidelijk, dat wij nog een grote achterstand in te halen hebben, al mag het peil, dat onze meisjes in zo korte tijd bereikt hebben, verheugend genoemd worden. De Amerikaanse gasten zulen de ko mende dagen nog optreden in Rotter dam, Groningen en Den Haag en ver trekken 23 oktober naar Zwitserland. HAMEA- GELEI Hel li de Hamamells, die het 'm doet (Advertentie) Sierduivensport Woensdagavond hield de Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereni ging L.P.K.V. in „Oud-Hortuszicht" een speciale avond voor een tak van sport, die de laatste jaren in Leiden en omstreken op de achtergrond is geraakt, n.l. de sierduivensport. Voor dit doel sprak de heer J. v. d. Vooren, keurmeester van sierdui- ven te Amsterdam en als wij ons niet vergissen, zullen na dit boeiende en aangename betoog, vele liefhebbers zich omschakelen op de meest ge liefde sport, de sierduiven-teelt. Na een korte inleiding door voor zitter C. van Rooden sprak de heer v. d. Vooren allereerst over de duif als schepping vóór de zondvloed. Toen reeds deed deze vogel wonderen van bekwaamheid. In de laatste wereld oorlog heeft het dier zijn nut bewe zen. Een groot onderscheid bestaat er tussen de postduif en de sierduif. Op vele tentoonstellingen treden steeds meer de sierduiven op de voorgrond. Na 1900 kwamen deze vogels op alle tentoonstellingen en een keus uit 232 verschillende rassen is nu geen zeld zaamheid meer. Vervolgens weidde spr. uit over het fokken, de fassenfok en de huisves ting. Eef Kamerbeek verbeterde zijn persoonlijk record discus De internationale atletiekwedstrijden, die gisteravond in het Heysel-stadion te Brussel werden georganiseerd ten bate van de nabestaanden van de slachtoffers bij de mijnramp te Marcinelle, trokken slechts matige belangstelling ten gevolge van het bijzonder slechte weer, waar door ook de sportieve prestaties nadelig werden beïnvloed. Toch werden hier en daar heel goede prestaties geleverd, vooral ook door Ne derlanders. Zo verbeterde Eef Kamer beek bij het discuswerpen zijn persoon lijk record. Hij wierp de schijf 40.94 m. ver. terwijl zijn beste prestatie tot nu toe 40.85 meter was geweest. Op de 110 meter horden eindigde onze tienkamper op de vierde plaats met 15.2 sec., achter de Britse specialist Hildreth, die met 14.5 sec. als eerste over de eindstreep ging, gevolgd door Joehnemark (Zwe den) met 14.8 sec. en Depauw (België) met 15.1 sec. Merkwaardige 10.000 meter van Frans Koenen. Ondanks de slechts weersomstandig heden is Frans Kuenen er voorts in ge slaagd het Nederlandse record op de 10.000 meter te verbeteren. Voor de eerste maal in de historie is nu ook een Nederlandse atleet binnen de 30 minu- tengrens gekomen, want Kuenen won de race in 29 min. 47.2 sec. Jammer is het, dat Kuenen deze nationale recordver betering pas in de tweede helf van oct. maakte, want de sluitingsdatum voor de inschrijving der nummers voor de olym pische spelen was door het IOC gesteld op 10 October. Op dat moment was er voor het Nederlands olympisch comité geen aanleiding om voor de 10 km. in te schrijven, daar er nog geen atleet aan de eis van het NOC had voldaan. Frans Kuenen verrichtte zijn uitstekende pres tatie dus juist enkele weken te laat. Bovendien zou Kuenen met deze tijd van 29 min. 47.2 sec. nog niet geheel aan de eis van het NOC hebben voldaan. De limiettij d was nl. gesteld op 29 min. 40 sec. Frans Kuenen nam in de wedstrijd te Brussel na de start de leiding en behield deze 12 ronden lang. Daarna kwam de Brit Knight naar voren en in de vol gende kilometer nam deze zelfs een voorsprong van ongeveer 20 meter, welke hij geleidelijk vergrootte tot 50. 100 en 200 meter, zodat hij bijna zeker was, winnaar te zullen worden. Over 5000 meter werd voor Knight een tijd genoteerd van 14 min. 42.5 sec. Inmiddels hadden Van Laere en Muller reeds moeten lossen in het groepje ach tervolgers, terwijl Depauw na 7 kilo meter terugviel. De tijd over 8 km. be droeg 23 min. 52.6 sec. Toen lanceerde Kuenen een tegen aanval en zette alleen de achtervolging op de leider in. Drie ronden voor het einde passeerde onze landgenoot zijn Britse tegenstander. In een fel gevecht probeerde de Belg Herman nog de tweede plaats te veroveren op Knight, maar die mislukte. Kuenen won de race zonder verdere tegenstand. Toen hij over de eindstreep ging hadden de klokjes voor hem de nieuwe Nederlandse record tijd afgedrukt van 29 min. 47.2 sec. Het officiële record stond reeds op zijn naam met 30 min. 30.9 sec. sedert 27 juni van dit jaar. Op 9 september echter had Roovers eveneens te Rotterdam daar weer enkele seconden vanaf gehaald door een tijd te noteren van 30 min. 21.4 sec., doch deze prestatie is nog niet door de KNAU erkend en zal waar schijnlijk ook niet worden erkend. De uitslag luidde: 1. Kuenen (Ned.) 29 min. 47.2 sec., 2. Knight (G.B.) 29.57.8; 3. Herman (Bel gië) 30.0.4 (nieuw Belgisch record); 4. Vandendriesssche (België) 30.16.4. Blankenstein minder gelukkig. De Nederlander Blankenstein was op de 800 meter minder gelukkig. Nadat hij in de eerste ronde de leiding had gehad, passeerden vrijwel al zijn tegenstanders hem op het laatste gedeelte, zodat hij als tiende eindigde. Winnaar werd Klaus Richtzenheim (Oost-Duitsl.) in 1 min. 48.9 sec., vóór Farrell (G.B.) in 1.49.3 en Leva (België) in 1.49.4. In de finale van de 100 meter zegevierde Manfred Stein- bach (Duitsl.) in 10.5 sec., vóór de Brit Sandstrom met 10.6 sec. In zijn serie had Steinbach ondanks het slechte weer 10.4 sec. genoteerd. De finale 400 meter hor den was voor de Brit Kane met 52.5 sec. Tweede werd Johnson (Zweden) met 52.9 sec. en derde Lambrechts (Bel gië) met 53.1 sec., die daarmede het Bel gische record evenaarde. Kamerbeek vijfde bij het speer werpen. Eef Kamerbeek kwam bij het speer werpen, het derde nummer waar hij aan deelnam, tot 61.76 meter, waarmede hij de vijfde plaats bezette. Winnaar werd de Pool Radziwonowicz met 71.34 meter, terwijl de Fransman in de nieuwe „Spaanse stijl" de speer 67.51 meter ver wierp en de tweede plaats veroverde. Het polsstokhoogspringen was voor de Duitser Preussger met 4.30 m. Tweede was Sillon (Frankrijk) met 4.25 meter. Hermann (Duitsland) versloeg op de 1500 meter José Barthel. In 3 min. 45.2 sec. ging de Duitser het eerst door de finish. Op de 5000 meter zegevierde Zimmy (Polen) in 13 min. 58.6 sec., ge volgd door Leenaerts (België) met 14 min. 39.2 sec. 59) „Lady Jane, er zijn ogenblikken waarop ik zou wensen dat u niet zo allemachtig vrouwelijk was. Natuur lijk wist ik dat. Carver was 'n rechts geleerde en wist het ook. Eens heeft hij de waarheid gezegd.en dat was toen hij u zei, dat die documen ten van nul en gener waarde waren. „Maar waarom heb je dat dam al les gedaan?" „Een lastige vraag, geachte dame, dat ik reeds uiteenzette, Toen uw oom de oude Cortez bezitting kocht was mijn familie er weliswaar uit. Maar ik was niet van plan toe te staan dat Carver er bezit van zou nemen. De kleine ridder George schoot op draken, die trachtten kleine meisjes te verslinden". „Ridder Bayard," zei ze zachtjes. Ridder Geraing ook, en Raymond van Toulouse en Sir Nigel Loring. Ze keek langs hem heen, de can dour HOFFMANN BIRNEY yon in, waarvan de kleurige rotswan den in het licht van de zon donker groen en dieprood gloeiden. „Ik zal niet blozen. Lady Jane. Na de redevoeringen op het diner van gisteravond van de Kamer van Koop handel, kan ik niet meer blozen. U had die rede moeten horen, waaripee Morgan het voorstel om een monu ment voor Carver op te richten van de baan praatte „Ted, wat voelde je, toen je defini tief wist dat deze plaats waar de fa milie Cortez voor meer dan twee honderd jaren geleefd had, verkocht was en dat de verkoop wettig was?" „Een beetje vivisectie, niet? Als u de waarheid weten wilt zal ik u zeg gen dat de eerste gedachte die in mij opkwam was, dat oudoom Bar- tolomé een smerige streek tegenover de hele familie uitgehaald had". „Was dat alles?" „Hebt u nooit gezien, dat het een verdronken kalf levend maakte, als men de put ging dempen? Het kalf was verdronken en wat zou het dus voor de drommel, helpenen trouwens tweehonderd jaren zijn eigenlijk lang genoeg!" „Ik zal je nu een zeer nuchter en zakelijk voorstel doen, Mr. Teodoro Panfilo enzovoort enzovoort Cortez. Je weet, dat je recht hebt op de helft van de tungsten-winst". „Nee, daar komt niets van in, No- ra Jane. Dank u". „Wat denk je dat ik gedaan heb, terwijl jij van het ene diner naar het andere liep? Carver was niet de eni ge rechtsgeleerde in Black Butte, weet je! Ik heb Mr. Bell opgezocht en hij is nu bezig met de oprichting van de Cortez Mijn Maatschappij. Van wat jij er mee verdient zul je mij vijfenzeventig duizend dollar be talen; en verder draag ik de Cortez ranch weer aan jou en je familie over.... waartoe hij toch eigenlijk hoort, al was de koop van oom Tho mas wettelijk. Dat is een hoge prijs, maar ik laat je óók voor de sentimen tele kant van de zaak betalen. Wat denk je er van? Hij ging vlak tegenover haar zit ten. Hij legde zijn hand onder haar kin en duwde haar hoofd naar bo ven. Kijk me aan, Lady Jane. Ik dacht, dat je van de ranch hield. Dat doe ik ook. Slechts met inspanning van al haar wilskracht hield ze de tranen terug. Dat is in die vijfenzeventigduizend dollar inbegrependuw mijn hoofd niet zo naar boven, Ted. Hij liet haar los. De druk waarover ze zich beklaagd had werd nu op haar schouders overgedragen en trok haar onverbiddelijk dichter naar hem toe. Hij zei woorden, zo oud als de aarde waarop ze zaten, maar altijd nieuw: Kom hier, lieveling. De kleur der rotsen werd purper; het purper werd zwart. Een zilve ren licht verspreidde zich over het landschap; aan de oostelijke gezichts einder werd de Schedelrots slechts een donkere halve cirkel in het licht van de maan. Ted? —Hm? Waarom moeten mensen als ze gelukkig zijn eigenlijk altijd huilen? Ben een boon als ik het weet, schat, en ik heb nu geen tijd om er over na te denken. Kus me nog eens Eén der paarden, die onzichtbaar in de schaduw van de boom ston den, hinnikte van honger. Het an dere paard betuigde luid zijn in stemming. Het is.drommels, 't is avond, Lady Jane. We zullen twee uur no dig hebben om weer thuis te ko men. En wat zou dat? Mrs. Mace zal doodsangsten uitstaan, Ted. Het zou nét wat voor haar zijn om een hulp expeditie uit te zenden! Hopelijk doet ze het niet. Voor uit, de zware arbeid is steeds het lot van de man geweestik zal de paarden halen. Hy opende het hek in de omhei ning, die op Carver's bevel dwars door de Schapen Canyon gemaakt was. Aan de andere kant konden ze naast elkaar rijden.... Oostwaarts naar de „haciënda". Haar hand lag in de zijne. Ted, herinner je je Absoluut, een heleboel! .herinner je je die eerste dag, töen ik je vroeg wie je was en hoe je antwoordde, dat je een vreemde ling in Black Butte was? Geen van ons beiden had toen toen kunnen dromen, wat er allemaal gebeuren zou. Nee.... maar ik kan me over, het geheel over de gebeurtenissen niet beklagen. en ik verzocht je met niet Lady Jane te noemen, omdat het zo brutaal klonk en ik er niet van hield. Je was ook brutaal.... ontzettend brutaal. Zit in de familie! Komt in elke generatie van de Cortez weer terug. en je was niet eens een een vreemdeling. Jk dacht, dat je je naam afgeleid had van de woorden, die boven het gerechtsgebouw ston den, maar je was in werkelijkheid een Cortez. O, Ted Ja? We hebben er nog geen van beiden aan gedacht. Het i.al nu weer het oude land. van de Cortez zijn. Niet? Ze zag dat hij het hoofd ernstig boog. Dat zal het, alma de mi alma. Dat betekent „ziel van mijn ziel". Ik zal je les in 't Spaans moeten geven, het is een heerlijke taal voor de lief de. De vreemdeling in Black Butte is geen vreemdeling meer. Hij is op weg naarhuis. EINDE.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8