GOLDSTAR Regen verdreef vele Hagenaars bij liet bezoek van Liberia's president Elf voorstellen voor gaven uiting aan Vakgroepvergadering de ontevredenheid Prins Bernhard vertelde over Afrika 'n béste sigaret 75ct Zoeterwoudse boeren krijgen ge noeg van het landbouwbeleid President en mevrouw Tubman in Den Haag DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 J. KING SUE De president van Liberia en mevr. Tubman, die ons land tijdens de eer ste dagen van het staatsiebezoek in een stralende zon hebben gezien, heb ben gisteren met andere en meer voorkomende weersomstandighe den kennis gemaakt. Toen de hoge gasten om ongeveer drie uur in Den Haag arriveerden, viel er een miezerige regen en tij dens de rijtoer, die om kwart voor vier vanaf het Huis ten Bosch een aanvang nam, bleef alles grauw en nat. Op verzoek van de gasten werd niet in rijtuigen gereden, maar in auto's. Er werd in de straten, waar de stoet langs kwam, druk gevlagd, maar de drukte langs de straten was niet zo groot als men bij droog weer zou heb ben kunnen verwachten. Zelfs bij de raadzaal aan de Javastraat hadden zich slechts enkele honderden belang stellenden verzameld, die bij aan komst de hoge gasten hartelijk toe juichten. Zilveren mand. Voor het gebouw speelde de politie harmonie „Onderling Kunstgenot" het Liberiaanse volkslied en aan de ingang ontvingen, loco-burgemeester wethouder C. H. P. W. van den Oever en wethouder J. van Zwijn- dregt, de hoge gasten, terwijl aan me vrouw Tubman, aan de koningin en aan prinses Beatrix bloemen werden aangeboden. In de raadzaal namen president en mevrouw Tubman, de koningin, de prins en prinses Beatrix in hun zetels plaats, waartegenover zich de raads leden in twee rijen hadden opge steld. De loco-burgemeester hield hier een korte toespraak, waarna hij het ge- De K.L.M. en het vliegveld Wahn Het stadsbestuur van Keulen heeft er woensdag op energieke wijze op aangedrongen, dat de KLM, de Swiss Air en de Deutsche Lufthansa volle dige landingsrechten op het vliegveld Wahn van de Nato zullen krijgen. Het Westduitse ministerie van ver keer heeft de beide buitenlandse luchtvaartmaatschappijen op verzoek van de Engelsen de reeds verleende toestemming tot landen op Wahn weer ontnomen. Als reden werd op gegeven, dat de militaire vliegtuigen van de Nato gehinderd werden door de machines van de genoemde lucht vaartmaatschappijen. Raad en bestuur van de stad Keu len verlangen thans in een verkla ring, dat het militaire luchtverkeer op het vliegveld zo nodig geheel ten gunste van de burgerluchtvaart ge staakt zal worden. Op zijn minst dient het militaire luchtverkeer zo danig te worden ingekrompen, als voor de behoeften van het economi sche gebied van Keulen en Bonn noodzakelijk is. De stad Keulen dringt er bij de Bondsregering, de Bondsdag, de rege ring van de Landdag van Noord-Rij n- land-Westfalen op aan, energieke stappen te doen om een einde te ma ken aan de onhoudbare toestand op Wahn. MEER GELD VOOR ONDERWIJS. Er is meer geld nodig voor het on derwijs in Nederland dan in de be groting was voorzien. De loonronden en salarisherzieningen in '54—'55, het groter aantal leerlingen, dan werd verwacht en de algemene stijging van de kosten maken dat de begrotings post moet worden verhoogd. Een wetsontwerp tot wijziging van deze begroting beoogt een grotere tegemoetkoming aan gemeenten in gevolge de Lager Onderwijswet van ƒ5.4 miljoen, voor de bijzondere la gere scholen van 19 miljoen, hogere subsidies ten behoeve van bijzondere H.B.S.-en, lycea en middelbare scho len voor meisjes 10 miljoen. Voorts wordt nog een subsidieverhoging gevraagd voor nijverheidsscholen voor jongens, huishoudscholen vopr meisjes e.d van 10.8 miljoen. schenk van de gemeente, een zilveren mand, opgemaakt met lelietjes van dalen, aan de president aanbood. Twee handtekeningen. De hoge gasten tekenden vervol gens het gastenboek, waarna de champagne werd geoffreerd. De pre sident van Liberia en mevrouw Tub man, koningin en prins en prinses Beatrix mengden zich daarna tussen de wethouders en gemeenteraadsle den, met velen van wie zij een onge dwongen gesprek hielden. Prins Bern hard, pas teruggekeerd uit Afrika, zag zich op een ogenblik door vele raadsleden omringd, wie hij van zijn reis vertelde en president Tubman, een grdte sigaar rokend, zette bereid willig zijn handtekennig op een Libe riaanse postzegel, wat een der raads leden hem verzocht. Toen de muziek weer ging spelen, werden de balcondeuren geopend en verschenen de vijf hoge gasten op het balcon, hartelijk toegejuicht door de velen, die het slechte weer hadden getrotseerd en aan de overkant van het gebouw waren blijven wachtan. Tegen vijf uur verliet het gezel schap de raadzaal en reed in de auto's naar kasteel Oud-Wassenaar, waar koningin en prinses, van president Tubman en zijn echtgenote afscheid namen. 's Avonds werd in de residentie van de gezant van Liberia een gala-diner door de president van Liberia en me vrouw Tubman aangeboden. Scheepsberichten AALSDIJK, 19 te Makasar verw.; ALDERAMIN, 17 n.m. te Marseille; AM- STELMEER, 18 v.m. in Panamakanaal n. North Pacific; BILITON, 18 te La- buan; CALTEX DELFT (t.). 17 n.m. te Ras Tanura; EOS, 17 v. Rhodes n. Mu- zuna; ERINNA (t.)17 voor Balikpapan ten anker; GOOILAND, 17 v. Recife n. Las Palmas; HOUTMAN, 18 te Singa pore; HYDRA, 17 te Pt au Prince; KOTA INTEN, 17 v. Tegal n. Tj. Priok; LEKKERKERK, p. 17 Kp Finisterre n. Antw.; LIBERTY BELL (t.), p. 17 Aden n. Suez; OMALA (t.), 17 te Berre; OOSTKERK, 18 Dakar verw.; ORANJE, 17 te Suez verw.; ORANJEFONTEIN, 17 v. Southampton n. Antw.; POLYDO- RUS. 19 te Tj. Priok verw.; PR. FRE- DERIK WILLEM, 17 v. Bremen naar Hamburg; RADJA, p. 17 Kp Leeuwin RONDO, 18 te Aden; Mevrouw Tubman, vergezeld door Z.K.H. Prins Bernhard verlaat het Huis ten Bosch voor de ontvangst door het gemeentebestuur van de residentie. KORTE golf BUITENLAND Te Cachoeira in de Braziliaanse staait Baihia zijn woensdag bij een treinontsporing vier mensen om het leven gekomen en 190 gewond. De toestand van twintig gewondten is ernstig. Ex-koning Michael van Roemenië is benoemd tot directeur van een scihool voor vliegers, die binnen kort in Genève zal worden geopend. De school is gesticht door een Ameri kaanse fabriek van apparaten voor blind/vliegen. Een ernstig verkeersongeval heeft op 17 oktober in de Duitse stad Essen drie doden en 19 gewonden geëist Bij het inhalen van een per sonenauto kwam een zware vracht wagen in botsing met een tram, die gedeeltelijk werd opengereten. Daar bij vonidien twee meisjes van 15 en 16 jaar en een vrouw de dood. De brandweer mioest de slachtoffers met snijbranders uit de tram bevrijden. In de nacht van woensdag op donderdag zijn in een centrum van Buenos Aires helse machines ontploft, die, naar werd aangenomen, werden geplaatst door Peronisten om plech tigheden ter gelegenheid van de her denking van de afzetting van presi dent Peron te storen. Door de ontplof fingen werd niemand, gewond, maar wel werd materiële schade aange richt. BINNENLAND Te Moerkapelle zullen de heer en mevrouw J. BakkerVente op 21 oktober a.s. de dag herdenken, waar op zij 65 jaar geleden te Zevenhui zen in het huwelijk traden. De heer Bakker, die thans 92 jaar oud is, was gedurende 45 jaar organist van de Nederlands Hervormde kerk. Me vrouw BakkerVente is 84 jaar oud. (Advertentie; Bij het oversteken van de Berg- selaan te Rotterdam werd maandag een vijfjarige jongen uit de Troel- strastraat aldaar door een auto aan gereden en zwaar gewond. Gisteren is hij in het ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. In hetzelfde ziekenhuis stierf gisteren een tweejarig meisje, aan de gevol gen van een val van de tweede ver dieping van de ouderlijke woning. Aan de gevolgen van een val van een vier meter hoge zolder is een veertigjarige inwoner van Onst- wedde gisteren overleden. De man was gehuwd en vader van twee kin deren. De vele leden van de L.T.B. in Zoe- terwoude hadden op de gisteravond gehouden vergadering zonder uitzon dering behoefte hun ontevredenheid uit de spreken over de huidige land bouwpolitiek, waardoor de boer, in zonderheid de veehouder, niet deelt in de welvaart van de bevolking van ons land. De vergadering, verliep echter toch rustig en in grote overeenstem ming werden, nadat de grieven wa ren uitgesproken, elf ingrijpende voorstellen voor de Vakgroepverga dering aangenomen. De voorzitter, de heer J. J. J. Noordman, verwelkomde deken Juf fermans, die als geestelijk adviseur de eerste ledenvergadering zal bijwo nen. In zijn openingsrede begon de voor zitter vast te stellen, dat in de vee houderij alles in het werk wordt ge steld om de bedrijven intensief te maken: alles is er gekomen, behalve de welvaart voor de boer en zijn ge zin. Het zal nodig zijn, dat het L.E.I. zijn methodiek grondig herziet; de vaste lasten en de noodzakelijke in tensivering van de bedrijven moeten beter in de kostprijsberekeningen worden opgenomen. Ook zal de belastingheffing over het gemiddelde van vijf jaren moe ten worden berekend, om de magere jaren op te vangen. bestrijding abortus-bang zal veel te grote offers vragen. Na de grote investeringen voor de t.b.c.-be strijding moeten de bedrijven rust hebben om op verhaal te komen. De boer leeft in een gespannen tijd en de teleurstellingen mogen onze or- ROTTI. 17 v. Bombay n. Zd Afrika; I ganisatie niet verzwakken. Spr. waar- SCHIE. 18 te Tanger; STAD ARNHEM, schuwt voor pessimisme; als de nood 17 te Holtenau n. Middlesboro; 1 het hoogst is, komt de redding nabij. Onder de ingekomen stukken is een mededeling van het H.B. omtrent de zittingsdagen en plaatsen van een ambtenaar voor de buitendienst. Alle niet technische vragen kunnen gesteld worden waarop direct of la ter schriftelijk antwoord zal gege ven worden. Het gemeentebestuur van Zoeter - woude heeft op het* verzoek tot het plaatsen van een weegbrug geant woord, dat weegbruggen als regel in particulier initiatief worden geëx ploiteerd. Aan de H. Rijndijk ligt een weegbrug. Voostellen voor de Vakgroep vergadering. Van bestuurszijde worden geen voorstellen ter tafel gebracht, zodat het aan de vergadering wordt over gelaten zich uit te spreken. De heer J. Paardekooper, de bestrij ding abortus-bang besprekende, meent dat men geen haast moet ma ken met de nakoming van de nieuwe voorschriften; de boeren die het eerst de t.b.c.-bestrijding zijn begonnen, hebben 'geen vergoeding gekregen zo als degenen, die dit het laatst onder dwang hebben gedaan. De voorzitter zegt, dat nakaarten over de t.b.c.-bestrijding niet helpt. De gezondheidsdienst zal dit nu wel beter regelen, want de abortusbe- sanetting is zeer gevaarlijk. De heer C. v. Leeuwen heeft de ondervinding, dat vaak de beste koeien opgeruimd moeten worden; het is niet mogelijk dit opnieuw te investeren. Als de vraag gesteld wordt, of de genen, die het eerst met deze bestrij ding weer de dupe zullen worden, wordt een voorstel aangenomen de Tijdens de ontvangst in de Raadzaal aan de Javastraat werd aan de president en mevr. Tubman namens de gemeente een zilveren mand met bloemen aangeboden. V.l.n.r. H.K.H. Prinses Beatrix, Z.K.H. Prins Bernhard, mevr. Tubman, de president van Liberia, H.M. de Koningin en de waarnemend burgemeester weth. C. H. P. W. van den Oever. bestrijding onverplicht te laten en alleen met jong vee waarvoor de in spuiting kosteloos is te beginnen. Een heftige discussie ontstaat over de berekeningen van het L.E.I. Het is nu bewezen dat de berekeningen niet kloppen. De tekortkomingen in de investe ring; uitgesteld onderhoud van ge bouwen, vernieuwingen van machines enz. moet mee gecalculeerd worden. Vele leden oefenen critiek uit op deze treurige uitkomst, nadat jarenlang van vesrchillende landbouwers de be- drijfsboekhouding is verzameld. Als de voorzitter opmerkt, dat het L.EJ. aanvoert dat in vele gevallen de be drijfsvoering niet goed is, wordt scherp naar voren gebracht dat de uitgaven nodig voor de bedrijfsvoe ring niet konden worden gedaan, om dat het geld er niet was. Het voorstel: herzien van de metho diek van het L.E.L wordt aangeno men. Een voorstel tot het oprichten van een studiefonds voor priesterstuden ten, reeds eerder ingediend, wordt breedvoerig besproken. De voorzitter meent, dat beter ge denken van de wekelijkse collecte de beste oplossing is. Omtrent de gemaakte vergelijking met het fonds van de K.A.B. deelt de deken mede, dat dit ook geen vol doende oplossing van het vraagstuk geeft. Het bedrag daaruit gegeven is nog ver onvoldoende. Het studie fonds uit de wekelijkse collecte zal nog zeer nodig blijven, als de organi saties een fonds in het leven roepen. Er wordt nog gesproken over de in stelling van een speciale Studiefonds, zondag en propaganda voor dit doel. Het een zal gedaan en het andere niet gelaten worden; het voorstel zal weer ingediend worden. Nu de rundveestapel t.b.c.-vrij is, stelt de heer Chr. Straathof voor de vervoerbewijzen af te schaffen. Besloten wordt voor te stellen op de schets van de koe jaarlijks een stempel te zetten, verklarende dat de inenting tegen mond- en klauwzeer is gedaan. Op voorstel van de heer J. On derwater zal aangedrongen worden om de leeftijdsgrens voor vervoers bewijzen van kalveren van 2 op 3 maanden te brengen. Functionarissen. De voorzitter brengt een voorstel aan de orde het Hoofdbestuur te ver zoeken maatregelen te nemen tot aanstellen van gesalarieerde functio narissen. Ook dit voorstel maakt de tongen los en er worden uitroepen ged als: we moeten vechtjassen hebben in de hogere regionen. Onze belan gen kunnen niet meer uitsluitend ge diend worden door mensen, die een eigen bedrijf moeten regelen. Een enkele stem waarschuwt voor het wegnemen van het idealisme bij de boer zelf en het optreden van te veel ambtelijk beleid. Er wordt ook gesproken over te weinige boeren- kamerleden. Aangevoerd wordt dat de boeren stand de knappe koppen verliest, om dat deze het bedrijf ontvluchten, om dat het geen mogelijkheid en toe komst biedt. Na al deze en meerdere beschou wingen wordt besloten het voorstel te doen. Ook zal worden aangedron gen op het uitgeven van boerderijen in de nieuwe polders aan boeren wier bedrijf onteigend is. De bespreking van de vestigings eisen voor de boer ontlokt de voor zitter de uitspraak, dat de kinderen van de boeren worden opgeofferd aan de welvaart; zij moeten al jong hel pen in het bedrijf. Dé heer G. P. v. Leeuwen noemt dit weer een bewijs van de kwets baarheid van de bedrijven. Nadat de landbouw het Ned. volk na de oor- Een cursus in het gebruik van radar ten behoeve van gezagvoerders en stuurlieden van de koopvaardij is een dringende noodzaak. Aldus heeft de Amsterdamse gemeenteraad ver klaard. Het ligt in de bedoeling, zo wel in Rotterdam als in Amsterdam zo een cursus in het leven te roepen, zodat de rederijen niet meer aange wezen zuilen zijn op de buitenlandse cursussen. Een defect aan de beweegbare brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, was gis teravond de oorzaak van een grote verkeersopstopping van Rotterdam naar West-Brabant. Hoewel door de politie van Dordrecht en van Zwijn drecht direct maatregelen werden ge nomen om het verkeer om te leiden via de veerverbinding of over de brug te Alblasserdam, kon een ern stige stagnatie niet worden voorko men. Omstreeks tien uur was de de fecte brug hersteld. B. en w. van Haarlem hebben woensdag besloten tot verbetering van de normbedragen voor hen die «van de gemeentelijke dienst van so ciale zaken steun ontvangen. De brandstoffentoeslag wordt verhoogd voor gezinnen zowel als voor alleen staande kamerbewoners. De kinder bijslag voor kinderen boven tien jaar en ouder is verhoogd van vijf tot ze ven gulden per week. Voorts is de aftrekregeling van de verdiensten van inwonende kinderen verbeterd. log geholpen heeft aan een goedkoop voedselpakket, is de regering de be lofte tot het geven van een rendabel bedrijf niet nagekomen. Hierbij wordt weer een voorstel ge maakt n.l. betere voorlichting van het publiek. Melk van 1820 ets. waar aan het vet is onttrokken, wordt voor een straatprijs van 33 cents verkocht. Bij de uiting van grieven van de invoer van Belgische taptemelk van niet t.b.c.-vrije oedrijven, nadat de Hollandse boer zulke grote offers heeft gebracht tot het vekrijgen van t.b.c.-vrije melk, wordt aangedrongen op een wettelijk voorschrift, waarbij alleen melk mag worden ingevoerd van t.b.c.-vrije bedrijven. Het voorstel luidt: t.b.c.-vrije melk voor het Ned. volk. Als gesproken wordt over de be- lastingpolitiek en de mogelijkheid voor belastingvrije reserve wordt be sloten te wachten totdat de bedrijven reserves hebben. De heer G. P. v. Leeuwen deelt mede, dat boeren die schade hebben geleden van de natte zomer, aanvra gen kunnen doen voor een subsidie voor 20 oktober bij de pl. bureau houder. Grote verwachtingen worden niet gesteld; alleen bij oogstmislukkingen is er enige kans. Weer komen de verschillende spre kers terug op de lage productieprij zen. De voorzitter heeft vertrouwen dat minister Mansholt zijn beloften nakomen zal in de verkiezingsdagen gedaan Geen vertrouwen meer In de Minister. Als de vergadering blijkt alle ver trouwen te hebben verloren, wordt besloten voor te stellen, als er geen verbetering komt, alle medewerking aan de regering op te zeggen. Vijf ja ren lang heeft de minister teleurge steld; als niet aan redelijke eisen wordt voldaan, moet de boer weige ren de regeringsmaatregelen, o.a. voor de gezondheidsdienst na te ko men. Ook wordt besloten voor te stel len het vetgehalte voor de consump- tiemelk met j^% te verhogen en te bepalen als het gemiddeld bereikt vetgehalte is verhoogd, de uitkerings tabel op de oude voet te laten. De heer Q. Onderwater stelt voor de regering in kennis te stellen van de slechte financiële positie van de boeren, waardoor controleverenigin gen moesten worden opgeheven om dat de kosten niet meer betaald kun nen worden. Structuurplannen gewijzigd. Bij de rondvraag komen de struc tuurplannen in de gemeente ter spra. ke. Wethouder Van Leeuwen kan mededelen, dat de Planologische Dienst deze plannen weer aanmerke lijk heeft gewijzigd, waardoor het schema grote veranderingen heeft ondergaan. De heer C. van Leeuwen brengt de ruilverkaveling ter sprake en acht het gewenst een aanvraag voor Zoe- terwoude in te dienen. De L.T.B. zal deze aanvrage animeren bij de pol ders en deze winter een vergadering tot dit doel beleggen. De Oogstdankdag zal 21 novemlber gehouden worden. De H. Mis is dit jaar in de Kruisherenparochie en ook het avondfeest gaat weer door.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7