Imam &>ymam DE SPOKENfAGERS 112 Novieten werden vandaag op plechtige wijze Augustijn Weert bekrompenheid en onderzoekt alles' Diploma uitreiking door MIJ. VOOR PLANTKUNDE OMGEVING DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 x a Q fftny <lt> POEL VAN ELLENDE. Het is uit. We zitten aan een poel van ellende. Ons wekelijks gokje, waarop wij al onze hoop gebouwd hadden, dat ons uit de schemerin- gen-melancholie eens tot de hoogste gen-melanchelie eens tot de hoogste toppen der vreugde zou moeten oplichten, onze wekelijkse pool is niet meer. Het bericht, dat de voetbalpool van UVS door de politie in beslag is je- namen, trof ons vanmorgen als een verraderlijke slag in de nek. Waar imoet het met ons naar toe, als we zelfs dit lichtpunt in het duister moe ten missen? We hebben ons weke lijkse kwartje in de roes van de zater dagmiddag steeds met plezier geof ferd, omdat wjj wisten, dat dit be scheiden muntstuk willekeurig ge zaaid nog eens een duizendvoudige oogst zou afwerpen. We mogen u nu wel verklappen, dat wij een systeem hadden, dat ons de laatste keer zelfs tweede goede uitslagen heeft ge schonken. Maar nu is het uit. De poli tie, die de ddeipste roerselen van de ziel van een kleine gokker niet kan peilen, heeft ingegrepen. We kunnen ons niet meer onder „de vrienden van U.V.S." scharen. We staan weer aan die kant voor een poel van ellende met een doelloos kwartje in de hand. We mogen tegenwoordig ook niets meer! Trainingsavond „Sportief". Omdat het nieuwe traningslokaal nog niet gereed is, wordt de trai ningsavond van „Sportief" op vrij dagavond 19 oktober a.s. in de gym nastiekzaal aan het Vrouwenkerk hof, op de gewone tijden gehouden. De verschillende klubs worden dus verwacht tussen zes en tien uur 's avonds. Samenwoning blééf. Aan het jaarverslag van de vereni ging tot bevordering van de bouw van werkmanswoningen te Leiden over '55'56 ontlenen wij, dat door de vereniging in dit boekjaar geen nieu we woningen werden gebouwd. Voor aanbesteding van het door de ge meente Leiden goedgekeurde plan van de architect dervereniging,- ir. M. P. Schutte, tot herbouw van de ver woeste woningen in de Lopsenstraat en President Steijnstraat werd nog geen toestemming verleend. Het tekort aan woonruimte in de Burgerlijke Stand Gelb.: Jacobus Joannes, zn. v. G. J. Azier en M. C. de Ridder; Johannis Sornelis, zn. v. J. C. J. Abrahamse en M. Bogaards; Maria Louisa Huibertha, dr. v. J. H. Klimgens en M. L. H. Stoop; Yvonne Marjan, dr. v. C. M. Paes en J. W. Wassenaar; Robby, zn. v. J. de Ruiter en N. Tupanwael; Maria Anna, dr. v. W. J. Warmerdam en W. M. v. Noordenburg; Bouwe, zn. v. A. Nijigh en G. Kwijt. Getrouwd: C. T. van der Linden en J. Laven; A. P. Sep en M- C. Zirk- zee. D. Jonge waard en S. Zandman. Overleden: W. A. Laverman man, 77 jaar. Leidse Agenda DONDERDAG 18 OKTOBER R.K. Bond v. Sigarenwinkeliers. Bijeenkomst. Zomerzorg, 8 uur nam. R.K. E.HB.O. afd. Leiden, r.k. ly ceum. Mariënpoelstraat, 8 uur nam. VRIJDAG 19 OKTOBER „8t. Christoffel". Ledenvergade ring. „De Harmonie", 8 uur nam. Ver. v- r.k. Gezinsvoogdij. Lezing door prof. dr. D. Wiersma. „Het Gul den Vlies", 8 uur nam. „Oud-Leiden". „De geneeskundi ge verzorging in vroeger dagen", dr. Bik. „De Lakenhal", 8 uur nam. „St. Willibrordus". Propaganda- vergadiering. Zaal Mekel, Hogewoerd 87. 8 uur nam. Politieke Jongeren contactraad. Prof. mr. J. W. Rijperda Wierdsma: „De staatsrechterlijke betekenis van de kabinetsformatie". Stadhuis, kwart vóór acht nam. VOLA. Filmavond „Steengaas". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Conferentie niet-katholieken en katholieken. St. Leonarduskerk, 8.15 Inaugurele rede dr. B. H. M. Vlek- ke. Groot-auditorium Universiteit, 4 uur nam. NZH-jubileumfonds. Huldigings avond. Stadsgehoorzaal 7.30 uur nam. ZATERDAG 20 OKTOBER R.K. Instuif. Soos-avond: Plaatva- ria. Leonardushuis. 8 uur nam. R.K. Blindenbond „St. Odilia", „Daar liegen wij ons uit". St. Anto- nius-klubhuis, 8 uur nam. Dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wihel- mdnapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1926 ok tober zijn door de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Chantage", volwassenen. Lido: „Tralies van bamboe", 18 jaar. Luxor: „Ongetemd", 14 jaar. Trianon: „De avonturen van Quen- tin Durward", 14 jaar. Rex: „Een vrouw achter tralies", strikt volwassenen. gemeente Leiden bleef nog steeds zeer groot. Het aantal samenwonin gen in de woningen der vereniging bleef vrijwel onveranderd en be droeg op 15 sept. 1955: 153. Torenflat gaat niet hard. Het gaat niet hard met de bouw van de torenflat aan de Kanaalweg. In 1954 werden de plannen al gereed ge maakt. Gisteren vernamen wij, dat het tien verdiepingen hoge gebouw Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Thermal conductivities of some non-superconducting alloys at low temperatures", de heer M. S. R. Chari, geboren te Guntur (India) en thans wonende te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Exp. Natuurkunde de heer C. G- Sluyter te R'dam; voor het doet. ex. Ned. Recht de heer J. M. van Ba tenburg te Delft; voor het doet. ex. Indologie (Econ.) de heer T. Iskan- dar te Leiden. haalden C. G. A. Mulder uit Leiden, P. F. v. d. Poel uit Valkenburg, Chr. C Koom en uit Warmond, J. de Win ter uit Warmond, M. Bon uit Noord- wykerhout, C. Cramer uit Leiden, J. van Evert uit Leiden, W. Blok uit Oegstgeest, D. v. d. Kraats uit Lei den, J. Koudijs uit Leiden, J. H. Lekx uit Koudekerk a. d. Rijn,, C. M. B. de Fijter uit Warmond, C. v. Egmond uit Wassenaar, D. J. Tijssen uit Warmond, A. G. F. Borst uit Zoeterwoude, J. Buis uit Hazers- woude, J. J. v. Zeggelen ui War mond en J. A. Th. Hoek uit Voor hout. Lichtend voorbeeld. Vuurwerk verlichtte vannacht de omgeving van sociëteit „Minervu". Delftse studenten waren op bezoek, wat rumoerig en baldadig, maar er waren geen incidenten. SPIEKER. Inauguratie R.K.S.V. „Sanctus Augustinus" Gekoesterd door de zachte schijn van flikkerend kaarslicht hebben gisteravond 118 novieten van de r.k. Studentenvereniging „Sanctus Augus tinus" te Leiden, in het „Eigen Huis" aan het Rapenburg de wetten der vereniging getekend en vanmiddag werden zij in het Groot-Auditorium van de Universiteit plechtig in de vereniging opgenomen. Dit aantal nieuwe leden is aan zienlijk hoger dan vorig jaar, toen in totaal 87 nieuwe leden werden toegelaten. Vooral dames-belangstel ling is gestegen- zetten vorig jaar 25 dames nun handtekening in het gro te boek, dit jaar was hun getal ge groeid tot 43. Met de 13 aaspirant- leden, die over 14 dagen geïnaugu reerd zullen worden, heeft „Sanctus Augustinus" dit jaar de grootste aan was van haar geschiedenis bereikt. Vanmorgen begon de inauguratie dag met een Hoogmis in de St. Leo narduskerk, opgedragen door de studentenpastoor, prof. dr. H. L. M. van Rooyen O.S.C., en gezongen door het studentenkoor. Pastoor Van Rooyen zette in een korte preek de waarde van een r.k. studentenvereni ging uiteen, waar de katholieke in tellectueel van straks zyn beste vor ming kan krijgen. Afwijkend aspect. Na een gemeenschappelijk ontbijt in „De Burcht" sprak de praeses van „Sanctus Augustinus", de heer J. L. F. van Moorsel, vóór de inauguratie, in het Groot-Auditorium een rede voering uit, waarin hij 'het wezen van de r.k.s.v. „Sanctus Augustinus" uiteenzette. Wat Leiden deed op 17 oktober 1956 Negen aanrijdingen Leiden is de Veilig Verkeersdag zon der dodelijke ongelulkiken doorgeko men, maar het heeft het er in het algemeen maar slecht van afge bracht. Het politierapport gaf verslag van tal van /kneusjes" en stevige aan rijdingen. Het gemiddeld getal van aanrijdin gen per dag dat thans op 6 staat is gisteren overtroffen. Leiden voegde 9 ongelukken toe aan de totale reeks in het gehele land. Hier zijn ze: 8.37. u: een aanrijding tussen een tram en een vrachtauto op op de Haarlemmerstraatt: lichte schade. 8,53 u.: een 52-jarige wielrijdster uit Leiderdorp slipte op de Breestraat over de tram rails: schaafwonden. 8.30 u.: bij de uitrit van het Schut tersveld aan de Rijnsbur- gersingel vond een botsir.g plaats tussen een personen auto en een bromfiets. De 56-jarige onderwijzeres M. A„ die geen voorrang had verleend, brak een onder been op twee plaatsen. 9.25 u.: handwagen reed bij Lam- menschansweg 11 tegen een lantaarnpaal: de ballon van de lantaarn kwam naar beneden. 9.45 u.: een personenauto reed op de Hoge Rijndijk tegen een lantaarnpaal ter hoogte van de Kanaalstraat: mate riële scjiade aan auto en lantaarn. 12.30 u.: Aanrijding op de Haarlem merstraat tussen 'n vracht auto en een fietser. De fiet ser bleef met de mouw van zijn colbert aan een uitstekend deel van de vrachtauto hangen. Zijn kleding was beschadigd. 15.15 u.: Botsing tussen bestel-auto en personenauto op de Nieuwe Rijn bij de Karne- melkbrug. De bestelauto verleende geen voorrang: lichte materiële schade. 14.u.: Aanrijding tussen fiets en personenauto op de Witte Singel bij de Herenstraat. Richtingaanwijzer werd vernield. 15.40 u.: Bakfiets reed. op Kort Ra penburg op stilstaande per sonen-auto: materiële scha de. Dit deed Leiden op 17 oktober. De heer Van Moorsel wees op het speciale karakter van de Leidse r.k.s.v., dat afwijkt van de kath- stu dentenverenigingen in andere steden. Het „gezelligheidsaspect1' is losgela ten en als zuivere confessionele groe pering heeft „Sanctus Augustinus" zijn plaats gekregen in de Leidse Universitaire Gemeenschap. De men taliteit, die soms nogal, ongeïnteres seerd is, kan en zal op verschillende wijzen ten goede geactiveerd worden en het programma van het komende jaar schept vele mogelijkheden. Demonstratief katholicisme. „Sanctus Augustinus" eist van zijn leden een demonstratief katholicis me, hetgeen een grote individuele verantwoording betekent, die alleen gedragen kan worden met de soe pelheid, die een student eigen moet zijn. De praeses waarschuwde te gen bekrompenheid en advi seerde de nieuwe leden alle fa cetten van het universitaire ven te toetsen, zodat men ieder onderdeel op zijn juiste waarde leert schatten. De heer Van Moorsel besloot zijn inauguratierede met de wens, dat ondanks teleurstellingen, het ideaal van een goed katholiek studertt té zijn voor de nieuwe leden brandend zal blijven. Na de inauguratie der nieuwe le den sprak prof. dr. W. K. M. Gros- souw uit Nijmegen, een redevoering uit, getiteld: „De houding van de student in de katholieke gemeen schap", waarop wij morgen hopen terug te komen. Een diner in „De Burcht", gevolgd door een bal, besloot de inauguratie dag en over enkele dagen zullen de zwaar-gezegelde tullen de kamers van 112 nieuwe studenten sieren. In het Federatiehuis vergaderde gisteravond de afdeling Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw en Plantkunde. Mede in verband met het feit, dat later op de avond de diploma's algemene tuinbouwcursus en materialencursus zouden worden uitgereikt, was de bijeenkomst goed bezocht. De voorzitter; de heer J. Jonker, heette alle aanwezigen in het bijzon der de nieuwe leden van harte wel kom. Medegedeeld werd, dat 23 cur sisten zich voor het eerste leerjaar hebben opgegeven en voorts dat er binnenkort een cursus motorkennis gegeven zal worden. Zeer waar schijnlijk zal ook met een bloem- bindcursus begonnen worden. Naar de algemene vergadering in Amster dam, waar tevens een orchideeënten- toonstelling gehouden zal worden, zullen één bestuurslid en één gewoon lid (de heer H. Veendorp) afgevaar digd worden. In het hoofdbestuur moeten twee nieuwe leden gekozen worden. De vergadering ging akkoord met het bestuursvoorstel om de heer A. Sluis Jr. uit Enkhuizen als vak man en de heer G. J. Doornik uit Aalten als liefhebber kandidaat te stellen. Nadat de heer J. Vermande, hoofd opzichter bij de Leidse Plantsoenen dienst het een en ander over besdra- gende heesters voor kleine tuinen had verteld, werden de diploma's uitgereikt. Het diploma 3-jarige algemene tuinbouwcursus behaalden J. Q. de Winter uit Warmond (met vrucht), D. v. d. Hoek uit Voorschoten (met vrucht), A. Segaar uit Voorschoten (met veel vrucht), C. L. Mulder uit Leiden (met vrucht), J. Tukker uit Sassenheim (met vrucht), M. J. Bon uit Noordwijkerhout (met vrucht), A C. de Hertog uit Leiden (met zeer veer vrucht), P. F. v. d. Poel uit Valkenburg (met zeer veel vrucht). P. Staffeleu uit Leiden (met veel vrucht), J. v. Evert uit Leiden (met veel vrucht), J. Hoek uit Voorhout (met vrucht), C. Cramer uit Leiden (met vrucht), Chr. Komen uit War mond (met vrucht) en het diploma 2-jarige cursus A. J. Bon,uit Noord wijkerhout (met veel vrucht) en W. Kaoaan uit Leiden (met vrucht). Het diploma materialenkennis be- OEGSTGEEST TONEELUITVOERING VAN „DE LEKENSPELERS". De toneelvereniging „De Lekenspe- lers" gaf in het patronaatsgebouw 'n vertolking van het blijspel in drie be drijven „De vrije vogels", waarvan de hoofdpersoon, Bert v. Hameldonk, gedurende twee jaar aan bepaalde voorwaarden moest voldoen tot ver krijging van de erfenis van zyn oom. De tante van Bert, mevr. V.n Heimel- donikEik ens te ij n doet haar best te bewijzen, dat Bert niet aan de in het testament gestelden voorwaarden vol doet, waardoor dan de erfenis zou komien aan haar zoon Frans. Haar slimheid faalde echter. In vermakelijke scènes wordt dit alles ten tonele gebracht. Bij de ver eniging blijken nieuwe kradhten te zyn, die die noodzakelijke toneel-rou tine nog missen en men was zodoende ook niet altijd even goed op elkaar ingespeeld is. Met een krachtige regie is hier echter wel wat te bereiken, daar zich onder de oudere spelers goede krachten bevinden. Goed gety peerd waren de rollen vam mevr. Ha meldonk'Lindeman en Van Ees, terwijl de overige rollen zonder nu bepaald zwak te zijn, niet altijd vol doende werden uitgespeeld. In 't algemeen en met goede wil kan deze vereniging het wel verder brengen. Na ieder bedrijf was er een •gul applaus. - Geboren: Angelina Jacomina d. van W. Vletter en J. Tettelaar. Willem z. van P. Glasbergen en J. M. Nieuwenhuijs. Overleden: A. M. Veldhuijzen Zanten 84 j. Getrouwd: S. Kukler en M. Bakels. C. J. de Wolff en P. Ravensbergen. Ondertrouwd: H. G. Poser 39 j. Sin gapore (Malaya) en P. M. J. Blind 10 jaar. ZOETERWOUDE K.V.P. gaat nieuw bestuur kiezen. - Het gehele bestuur van de K.V.P. is afgetreden, zoals te doen gebruike lijk is na de Ttoeede Kamerverkie zingen. De volgende heren zijn herkiesbaar A. Berg, C. Berg, J. van Diemen, A. Noordman, A. Paardekooper en A. van der Poel. Ini het nieuwe bestuur keren niet terug de heren P. van Bemmelen, P. Overdevest en L. vay der Poel. Door het bestuur worden als nieuwe candidaten gesteld de he ren: Th. van der Fluit, L. v. d. Ham, C. van Leeuwen Azn. en H. Paarde kooper Czn. Dit zijn vier capdidaten in de plaats der drie aftredende he ren. Om verschillende redenen is het namelijk raadzaam het bestuur met één lid uit te breiden; op de vergade ring, die vrijdagavond in het paro chiehuis wordt gehouden, zal men hierover zijn oordeel kunnen geven. VOETBAL NEDERLAND B—DENEMARKEN B Det voetbalwedstrijd Nederland B Denemarken B zal op zaterdag 3 no vember a.s. in het Utrechtse station worden gespeeld. L.P.S.V. VERLIEST VAN S.V.K.M.H. Het Leidse Politie-elftal heeft in Den Haag de eerste competitiewed strijd voor de le klas van de N. P. S. B. met 4—2 van S.V.K.M.H. ver loren. Het zag er echter aanvanke lijk niet naar uit, want bij de rust hadden de Leidenaren door twee goede doelpunten van Westbroek een 20 voorsprong. Nadat de stand 21 was gewor den, was een verkeerde waarneming van de scheidsrechter de aanleiding tot de gelijkmaker. Dit deprimeerde de L.P.S.V.-ers schijnbaar en kort voor het einde wisten de Hagenaars nog twee doelpunten te scoren. SCHAKEN TOERNOOI VOOR HUISSCHAKERS In het Federatiehuis, Gerecht 10 te Leiden is het door de Leidse Schaak club „Philidor" georganiseerde toer nooi voor huisschakers, waaraan door 17 schakers wordt deelgenomen, be gonnen. De voorzitter van de toernQoicom- missie, de heer Schuss, die in dit toernooi tevens de leiding heeft, zei de in zijn openingswoord, dat hoewel het aantal deelnemers enigszins be neden de verwachting was gebleven, het door dit feit nu mogelijk was. het toernooi op de clubavonden van Philidor te laten verspelen, waardoor de huisschakers tegelijk bekend wor den met de in Philidor heersende ge zellige clubgeest. Hij wees er op, dat het spelen in clubverband de speelsterkt® aanzien lijk doet toenemen en hij sprak de hoop uit, dat zich na afloop van het toernooi vele deelnemers als clublid zullen aanmelden. Na nog enige belangrijke bepalin gen uit de regels van het schaakspel gememoreerd te hebben, nam het toernooi een aanvang. De eerste uitslagen waren: Qroep A: L. BroersL. Kok 01; H. W. DemminkG. M. van Houten 01; D. J. FabelJ. ter Haar 10; G. M. van Houten—L- Broers 1—0; H. W. DemminkL. Kok 01. Groep B: J. A. v. d. MeydenP. I^gendyk 10; T. OuwehandJ. W. Slicher 0—1; T. RijskampP. C. Schakenbos afgebroken. Groep C: P. J Bezemer—J. W. Vo degel 10, Laatste Berichten Mevrouw Bouman geridderd SPORT ZWEMMEN LOES ZANDVLIET naar Melbourne Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft besloten, ge hoord het advies van de Sportcom- missie van de Koninklijke Nederland se Zwembond, om Loes Zandvliet (Golfbrekers, Leiden) op te nemen in de Nederlandse ploeg voor Melbourne. Zij is de vierde zwemster, die in de estafette-ploeg zal uitkomen. Bouman bij Koninklijk Besluit van 27 september 1956 benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hare Majesteit heeft hedenmiddag op het paleis Soestdijk de heer en mevrouw Bouman ontvangen en daar bij de versierselen van deze onder scheiding overhandigd. REKORD AANTAL VERKEERS ONGEVALLEN IN AMSTERDAM. Tij-dens de Veilig Verkeersdag zijn in Amsterdam 109 verkeersongeval len alle van overigens geringe betekenis gerapporteerd. Dit getal is, volgens het politierapport van van daag, nog nooit zo hoog geweest. BIJ BOTSING OM HET LEVEN GEKOMEN. Op de rijksweg AmersfoortApel doorn in de kom van het dorp Voort huizen is vanochtend de 40-jarige handelsreiziger K. uit Amsterdam met zyn personenauto in botsing geki men met een slippende militaire vrachtwagen. De heer K. is zwaar gewond naar het St. Elizabethzieken buis te Amersfoort overgebracht, waar hij is overleden. KLOOSTERZUSTERS IN ALGERIë ONTVOERD. Op 13 september j.l. zijn twee Katholieke kloosterzusters door Alge rijnse rebellen ontvoerd. Eén van hen is levend teruagevonden, aldus is donderdag te Algiers meegedeeld. De andere bleek te zijn omgekomen. Men heeft haar lijk gevonden. Officieel afscheid van president Tubman Op enkele na alle hoge autoriteiten, die maandag j.l. op het hoofdstedelijk centraal station ter begroeting van de president van Liberia en mevrouw W- A. Tubman aanwezig waren, wa zen vanochtend in de burgerzaal van het Koninklijk paleis te Amsterdam wederom bijeengekomen. Het Liberiaanse presidentenpaar kwam te 10 uur officieel afscheid ne men van hen allen en uit de wyze waarop dat gesohiedde mag worden geconcludeerd dat de president en zyn echgtenote met dank zijn ver vuld voor de hartelijke ontvangst, die ons vorstenhuis en ons volk hen heeft bereid. Te kwart over tien was het Dam plein vor de laatste maal voor dit staatsbezoek het toneel van het plech tige ceremonieel dat een uitrit om lijst: het brengen der eerbewijzen door de in groot tenue aangetreden erewacht, het spelen van het volks lied <Jpor de Koninklijke Militaire Kapel, de vaandelgroet enz. De stoet, gevormd door de Konink lijke auto waarin met het presiden tenpaar H.K.H. prinses Beatrix was gezeten en 6 volgauto's met de leden der erediensten en gevolgen, ver trok na een korte rit door de stad naar de Flevo-polder (Lelystad) voor een bezoek aan een deel der Zuider zeewerken, het laatste onderdeel van het officiële programma van dit staatsbezoek. Felle brand in Ambonezenkamp Tien gezinnen dakloos Een felle brand in een barak in het woonoord der Ambonezen „Kamp Al- mere" te Huizen heeft vanochtend tien gezinnen dakloos gemaakt. De inboedels van deze gezinnen zijn bo vendien geheel verloren gegaan. Om streeks kwart over negen ging een alarmkreet door het kamp. Dikke rookwolken stegen omhoog uit de houten geteerde barak. Ondanks de grote verwarring schoten vele kamp bewoners toe om te pogen nog iets te redden. Slechts geringe gedeelten der inboedels werden naar buiten ge sleept en in de stromende regen neergeworpen. Intussen waren de brandweren van Bussum, Naarden en Huizen zeer spoedig na het alarm in het op de hei gelegen kamp gearriveerd. Met een twintigtal stralen werd het fel op laaiende vuur bestreden. Niet voor komen kon worden dat de barak ge heel uitbrandde. Kleine kinderen en ook ouderen liepen door elkaar. De onzekerheid, of alle bewoners, vooral de kinderen uit de brandende barak gered warep, deed, in het bijzonder onder de vrou welijke kampbewoonsters, aanvanke- 'iik veel verwarring ontstaan. Voor één der vrouwen, die een shock had opgelopen, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Van vele zijden werd spoedig hulp geboden. De kin deren werden zoveel mogelyk in de barak van de kampbeheerder onder gebracht. Links en rechts werd ge telefoneerd om mannelijke Ambone zen van hun werk te doen terug keren, daar vele vrouwen om hun echtgenoten riepen. Van alle kanten zag men de mannen naar het kamp snellen. De mannelijke kampbewo ners boden steeds onmiddellijk hulp waar deze nodig bleek. Na een goed uur was de brand in zoverre geblust, dat voor uitbreiding niet meer behoefde te worden ge vreesd. De nablussing vorderde nog geruime tijd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Aangezien de barak ken geheel van hout zijn opgetrok ken en in de betrokken dichtbewoon de barak ca. 15 kachels fel brandden, kan een vonkje uit een dier kachels voldoende zijn geweest om deze ramp te veroorzaken. De tien gezinnen van het Ambone zenkamp Almere, tesamen 26 kinde ren tellende, die vanochtend door de brand dakloos zijn geworden, zijn thans tijdelijk ondergebracht in de schoollokalen, cantine en ziekenzaal van het kamp zelf. Noenetrnfrvpent/eheb-1 ben de kom ontdekt mr I rar voormhhdt jfmtoude juwelen van de tormes 'jM emtteMzMwMi pp'V

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5