Is Rock and werkelijk m opwindend Spanning op arbeidsmarkt dwingt tot grotere invoer van confektie Merkwaardige gevolgen van de hoogconjunctuur Coy Koopal veroverde Venlo DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Hoewel men in de kleding-con- fectie-industrie gematigd geestdrif tig is over het op peil houden en zelfs verhogen van de produktie, on danks de steeds toenemende span ning op de arbeidsmarkt, constateert men tevens, dat een groot deel van de vermeerderde koopkracht, die aan kleding besteedt wordt, over de grens verdwijnt, omdat de invoer van con fectie nog steeds een stijgende lijn laat zien. Enorme kosten moeten door de bedrjjven gemaakt worden om het personeelstekort zoveel mogelijk op te heffen en daarom richt een bedrijf dikwijls zusterfabrieken in andere plaatsen op, hoewel .de produktie van haar hoofdfabriek voldoende Mej. mr. Tendeloo overleden Mej. mr. N. S. C. Tendeloo, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, is vannacht in haar woning te Wassenaar op 59-jarige leeftijd overleden. Nancy Sophie Cannélie Tendeloo is op 3 sept 11897 te Tefeing Tinggi op Deli géboren. Zij bezocht de meis jes-HBS en het gymnasium te Lei den en studeerde vervolgens Engelse taal- en letterkunde aan de universi teit te Leiden. Zij behaalde de akte M.O. Engels, waarna zij rechten ging studeren aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Gedurende haar studenten tijd gaf zij Engelse les aan een Mulo- school in de domstad. In 1-924 werd zij te Amsterdam beëdigd als advocaat Nadat zij enkele jaren werkzaam was geweest op een advocatenkantoor ini de hoofdstad, vestigde zij zich in 1927 als zelfstan dig adJvocate in Amsterdam. In laatst genoemd jaar werd zij benoemd tot secretaresse van de Nederlandse Vtrouwenklub te Amsterdam. Zij ver vulde diverse bestuursfuncties in de Vereniging voor Vrouwenbei angen met Academische Opleiding en de Ne derlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Zij is o.a vice-voorzitster geweest van de Vrijzinnig Democratische Bond. In 1938 werd zij voor deze par tij gekozen tot lid van de gemeente raad van Amsterdam. In deze raad had zij zitting van 19381941 en van 19451946. Van 20 november 1945 tot 3 juni 1946 en sedert 6 juni 1946 was zij lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Mej. Tendeloo was commissaris van een handelsvereniging en voor zitster van de Coöp. Woon vereniging „Ons Huis". Zij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. groot zou kunnen zijn om haar afzet te verzekeren. Duurkoop. Als tweede punt van de invoer uit het buitenland, noemt het jaarver slag van het Ned. Econ. Verbond van de Confektie-industrie, waaraan deze gegevens ontleend zijn, de drang van de Confectie-industrie, waaraan te kopen. De hogere loonschaal in het buitenland en de rechten, die op de goederen bij invoer geheven wor- I den brengen de confectie dan op het gewenste prijs-peil, hoewel de kwaliteit niet of nauwelijks afwijkt van de goedkopere Nederlandse pro- dukten. Tenslotte meent het jaarverslag, dat de mensen, nu zij een ruimere levensstandaard hebben, hun geld meer besteden aan artikelen, waar aan zij vroeger nooit gedacht zou den hebben. Hierdoor constateert men een mindere belangstelling voor kleding, die, wanneer zij bij een verandering van de conjunctuur ge handhaafd zou worden, noodlottig voor de Nederlandse confectie-in dustrie zou kunnen worden. WADDENEILANDEN BEZOCHT DOOR RUIM EEN KWART MILJOEN BADGASTEN. Gedurende twee dagen wordt op bet eiland Terschelling de jaarlijkse Waddenconferentie gehouden, waar aan onder meer wordt deelgenomen door de colleges van b. en w. der Woddeneilanden, vertegenwoordigers van de provinciale besturen van Noord-Holland en Friesland, afge vaardigden van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, besturen van de V.V.V.'s op Texel, Terschelling, Vlieland, Ameland en Schiermonnikoog en ver tegenwoordigers van de horeca, de middenstands-organisaties en het vervoers. en kam peerwezen. De deelnemers aan deze elfde wad denconferentie werden gisteravond door het gemeentebestuur van Ter schelling op het nieuwe gemeentehuis officieel ontvangen. Bij deze gelegen heid heeft de burgemeester van Ter schelling, de heer J. Okkinga, gewe zen op het steeds stijgende vreemde lingenverkeer op de Waddeneilanden, waardoor de Wadden-gemeentebestu ren zich voor schier onoverkomelijke moeilijkheden zien gesteld met be trekking tot de akkomodatie, de mo dernisering en uitbreiding hiervan. Terschelling zelf heeft tal van plannen in voorbereiding. Men hoopt de plannen voor een betere wegver binding tussen het Oostelijk en het Westelijk deel van het eiland spoe dig te realiseren. Verdere wensen zijn de bouw van enige hotels, een vakantiekolonie en verbetering van de waterleiding en de openbare ver lichting. Terschelling ontving dit jaar ruim 70.000 bezoekers. Voor de oorlog bleef dit aantal ver beneden de duizend. Het totaal aantal bezoekers aan de vijf waddeneilanden bedroeg in het afgelopen seizoen ruim 250.000. BOERDERIJBRAND TE ROTTERDAM. Door tot nu toe onbekende oorzaak, is vannacht brand uitgebroken in de boerderij van A. van den Heuvel aan de Rijsdijk in Rotterdam-Zuid. De schuur, die gevuld was met hooi, stro en landbouwwerktuigen, brandde ge heel uit. Het aan de schuur gren zende woonhuis kon door de brand weer worden gered. De omvang van de schade is nog niet bekend. (Advertentie). Miljoenen jongens en meisjes huilden, maar de grammo foonplaatkoningen la chen j^E ARGELOZE touristen, die de afgelopen augustusmaand een bezoekje brachten aan Londen, zagen 's avonds in de omgeving van bepaalde bioscopen een complete politiemacht en een straatje verder enkele brand weerauto's op wacht staan. Men was maar één keer nieuwsgierig, want na dat men meegemaakt had, hoe een verdwaasde massa jongens'en meisjes de bioscoop uitrolde en door politie en brandweerslangen in toom gehouden moesten worden, ging men bij het gezicht van politie en brandweer een straatje om; de richting van een brandslang* is feilbaar In de kranten las men vervolgens van de „Rock and Roll-madness" de Rock and Roll-waanzin en ingewikkelde artikelen legden uit, dat het motief van een verkracht soort jazz de jeugd rond 18 jaar tot razernij bracht. Het „Rock and Roll"-motief is na tuurlijk in Amerika ontstaan. Een 21-jarige straatveger zong al vegend een liedje op de hoek van straten, huurde een guitaar, stapte een gramofoanplatenstudio binnen en kwam er even later uit met een contract. De gramofoonplaat werd met miljoenen tegelijk verkocht en een paar maanden later had de straat veger 3 auto's en een paar buitenmo del scooters. Zijn vader was tegen die tijd in een landhuisje terecht ge komen en als de straatveger zich in het openbaar durfde te vertonen, scheurden opgewonden meisjes van beneden de 20 hem de kleren van het lijf, teneinde een souvenir te be machtigen. Dit is de geschiedenis van de „va der" van het „Rock and Roll"-motief, Elvis Presley zo heet hij thans ten minste en als de voortekenen niet bedriegen, zal hij zijn carrière wel weer eindigen als straatveger, met een onwerkelijke herinnering aan cadillacs, die een poosje zijn eigen dom zijn geweest. HET MOTIEF. De meer bezadigde mens gaat zich nu afvragen: „Wat is dit roemruchte motief, dat miljoenen jonge mensen tot de meest dolzinnige rage brengt?" De muziekresencent van het „Va derland" heeft een analyse van het motief gemaakt, dat voor de deskun dige wellicht wat zegt, waarom wij zijn visie hier laten volgen. „Rock'n roll en rhythme and blues" worden, waar het de muziek betreft, volgens hetzelfde recept bereid: Melodisch zoekt men het in toon reeksen, die in opbouw doen denken aan het melodietje, dat zelfs peuters van vijf en zes jaar al boeit, nl. het wijsje: „Gekke Jant-tjé, gekke J-antjè". Simpeler kan het al niet, sol - la- - sol - miiii! Harmonisch valt er totaal niets meer te beleven. Onafgebroken wordt hetzelfde type cadens gebruikt. Ver der dan tweeklahks-, bij hoge uit zondering, drieklanksakkoorden, komt hét nooit. Het ritme is dermate grof, dat zelfs negers Of beter gezegd juist ne gers er voor terug deinzen. Het is ook opmerkelijk dat rock'n roll bij de gekleurde Amerikanen absoluut niet in tel is. Het ritmisch patroon beperkt zich tot 12, 12, 12. Nu en dan slaat de drummer rudimen taire figuurtjes of accentueert een gitarist een syncoop. Deze drie factoren afzonderlijk Gisterochtend Is te Venlo de bekende voetballer van de Tllburgse voetbalver eniging „Willem II", Coy Koopal, in het huwelijk getreden met mej. Trees Ray- mann. Op de foto ziet men het gelukkige echtpaar nadat zjj de kerk te Venlo hadden verlaten. provocerend genoeg wanneer men er het etiket jazz opplakt zijn echter niet de essentialia van rock'n roll. Men dient ze daarvoor te combineren met nog twee ingrediënten, nl. her haling en voordracht. Het herhalen van melodie, harmo nie en ritme, het alsmaar herhalen, is de grote kracht van rock'n roll. Zoals de negers in Afrika op geheime bijeenkomsten door onophoudelijk gedreun der trommels in de trance toestand van „Macoumba" geraken, evenzo wordt de Westerse jeugd wild van rock'n roll. Tenslotte is er nog de voordracht. Daarvoor moeten we de figuur van Elvis Presley onder de loep nemen. LEIDEN ONBEWOGEN. OELANGRIJKER dan de technische zijde v^n dit motief, lijkt ons echter de psychologische kant van dé zaak. In het Leidse Trianon-theater heeft enkele maanden geleden de film „Rock around the clock", waarin het motief een grote rol speelt, slechts één week gedraaid en niemand heeft na afloop van de voorstelling behoef te gevoeld om een politie-agent te gen zijn benen te gaan trappen, of languit op straat te gaan liggen, zodat het gehele verkeer lam-gelegd werd. De „Rock around the Clock"-film liet na één week een onberoerd Lei den achter en de Jazz-liefhebbers, die het produkt gezien hebben, zullen zich bij het lezen van de latere kran tenberichten wellicht afgevraagd hebben, wat er nu feitelijk voor bij zonders aan de film te ontdekken viel. Wij geloven, dat de „Rock and Roll"-waanzin een der prachtige staaltjes van massa-psychose en mas sa-suggestie is, die de wereld tot nu toe gekend heeft. In Amerika begonnen enkele groe pen jongelui bij het optreden van de jonge straatveger met stoelen te gooien en met armen te zwaaien. Een enkele kreet van Elvis Presley, die vond, dat hij voor zijn auto's de maatschappij wel wat terug mocht geven, was voldoende om van een aardige dandszaal een ruïne te ma ken en toen hoorde Europa van deze waanzin. Omdat men Elvis Presley niet in levende lyVe te pakken kon krijgen, nam men genoegen met de film. Men wilde niet bij Amerika ach terblijven en de nieuwe cultuur moest en zou in het oude Europa ook begrepen worden. De nieuwe cultuur was in de film „Rock around the Clock" te vinden, dus moest men in extase geraken, als men deze film zag. Het motief is voor primitieve gees ten opwindend en als men dan nog naar de bioscoop stapt met het vaste voornemen om gek te doen, dan kan men zich gemakkelijk in een stadium brengen, waarin het inslaan van rui ten en het schreeuwen tegen vreed zame voorbijgangers tot de hoogste deugden en vreugden gaat behoren. KOELHEID EN EXTASE. De politie in Londen zag al gauw, dat alleen een zeer krachtdadig op treden ernstige ongelukken zou kun nen voorkomen en met brandslangen moest de tragisch-verdwaasde jeugd tegen zichzelf beschermd worden. Ondertussen was de film ook in Nederland gaan draaien, maar de be richten over de Engelse uitspattin gen waren iets langzamer. Daarom aanschouwden de grote steden, onwetend en onbewogen, de „Rock around the Clock"-film; ook Leiden, dat nogal „vooraan" zit bij de roulatiepolitiek van de film verhuurkantoren^ kon met een blank gemoed het rock and roll- motief verwerken. De meer landinwaarts gelegen steden hadden echter eerst via de kranten en tijdschriften van het „wonder" gehoord en als nieuwe Bacchanten dromde de jeugd naar de bioscopen om zich „eens echt lekker te laten gaan". In zo'n stemming konden in het riuchtere Nederland relletjes voorkó men, zoals Enschede ze gekend heeft enkele weken geleden, waar de politie voorzichtigheidshalve de Markt al voor verkeer afgesloten had, maar waar de uitgelaten jeugd een botsing forceerde, door bij ret politie bureau een provocerende demonstra tie te houden. WEER OUDERWETS. In Amerika is de „rock and roll"- koorts inmiddels alweer verleden tijd; Elvis Presley heeft voldoende dollars in het laatje van d-e gramo- foonplaten-koningen gebracht en mag weer straatveger worden, of zo lang men hem nog wil horen, in steeds kleinere cabaretjes optreden. Het motief is in het land van her komst allang weer ouderwets, omdat een ander motief nu weer in de mode is gekomen. De „Rock and Roll" op haar hoogte punt. De foto werd afgestaan door de „Columbia International Films",

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12