$e£d/dóeGotvfca/nt EDEN VLOOG onverwacht voor BERAAD naar PARIJS i Eden nam een heen-en-weertje Londen houdt vast aan een internationaal Suezkartaalbeheer Ook contact over Midden-Oosten SUEZ EN DE PORTEMONNME Hitlers mening over de Nederlandse soldaat „Vochten bijzonder dapper" Koninklijk bezoek aan Rijksmuseum te Amsterdam Hulpverlening aan bedreigd Jordanië Rijkaard, die door de gemeente werd gesteund Dulles over Suez en Jordanië Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13934 i i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. 17.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ150 De Britse premier sir Anthony Eden en zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn dinsdag onverwachts per vliegtuig uit Londen naar Parijs gevlogen om te spreken over de volgende stappen, welke in het geschil over het Suez-kanaal moeten worden gedaan. Zij zijn woensdag ochtend naar de Britse hoofdstad teruggekeerd. In een communiqué, dat dinsdagnacht na hun bespreking werd uitgege ven, verklaren de staatslieden, dat de voorstellen van de 18 westelijke lan den voor internationaal beheer van het Suezkanaal de grondslag moeten vormeif voor een regeling van de kanaalkwestie, tenzij de Egyptische rege ring met voorstellen komt, die aan dezelfde eisen voldoen. Zij zijn bereid dergelijke Egyptische voorstellen te bespreken. De Sowjet-Unie heeft zaterdag in de Veiligheidsraad haar veto over de westelijke voorstellen uitgesproken, omdat internationaal beheer van het Suezkanaal volgens haar schending van de Egyptische soevereiniteit be tekent. HET MIDDEN OOSTEN. Volgens het Parijse communiqué hebben de ministers ook gesproken over andere vraagstukken van het Midden-Oosten. Zij besloten voortdu rend contact over deze kwesties te onderhouden. De woordvoerder van de Britse de legatie, sir George Young, wilde te genover de pers geen commentaar op het communiqué leveren. De vier staatslieden hebben alleen, zonder deskundigen, hun besprekingen ge voerd. Hij was niet aanwezig geweest. Young had tevoren berichten te gengesproken, volgens welke de mi nisters de mogelijkheid zouden be spreken om een proefkonvooi, waarin Rakosi verbannen Het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepszava" schrijft, dat Matyas Ra kosi een maand of drie geleden werd gedwongen af te treden als eerste partijsecretaris en dat hij op het ogenblik niet in het land is. „Het zou onjuist en een vernede ring voor onze arbeiders zijn als wij niet openlijk meedeelden, dat Rakosi buiten het land is en dat noch de partij noch de natie dat anders wenst", aldus het Hongaarse blad. Hij is gedwongen ontslag te nemen, niet om gezondheidsredenen, maar „wegens medeplichtigheid aan de misdaden, waarvoor Mihaly Farkas en enkele officieren van de staatsvei ligheidsdienst nu worden berecht". Laten we de vraag, wie nu eigenlijk overwinnaar is in het geschil inzake het Suez-kanaal, voor lopig maar laten rusten. „Wij zijn nog niet uitgespeeld", zei Pineau in het Franse parlement. Inderdaad, het spel is nog niet uit, maar het blijkt toch wel, dat Nasser heel wat troeven in handen heeft weten te houden en dat zijn tegenspelers die verloren hebben. De troef, waar men aanvankelijk de meeste resultaten van verwachtte, was het martiale sabelgerin- 0 kei in de Middellandse Zee. Nasser heeft er zich niet door laten intimideren, de wereld lacht er om en de Britse reservisten op Malta zitten zich te verbijten, omdat ze voor spek en bonen ver van huis zitten te niksen. Het geval is voor de Veiligheids raad gebracht en deze heeft gezegd: „Jongens, gaat nu braaf naar huis en ziet, dat jullie het samen eens worden". Enige wijze vermaningen worden meegegeven in de trant van: „Nu niet vechten, hoor. Ieder het zijne geven". Op het verzoek van Engeland en Frankrijk om de wen selijkheid van internationaal beheer uit te spreken, antwoordde de Vei ligheidsraad: „Dat zou ik wel wil len, maar ik mag niet van Sjepilof". Zo staan nu de zaken. Engeland en Frankrijk moeten in onderlinge besprekingen het eens zien te worden met Egypte. Eden heeft, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, een kort beraad gehouden met Mollet en Pineau van Frankrijk en afgesproken, dat zij zich op het standpunt zullen blijven stellen, dat internationaal beheer een noodzake lijke vereiste is. Daartegenover blijft Egypte op het standpunt staan, dat internationaal beheer in strijd is met de Egyptische souvereiniteit. Hoe deze twee standpunten met elkaar te rijmen zijn, is moeilijk in te zien. Tenzij één van beide par tijen onder de druk der omstandig heden door de knieën gaat. De enige mogelijkheid, om Nasser onder druk te zetten, lijkt ons de toepassing van economische sancties, maar deze zijn niet alleen voor Egypte onvoordelig, maar ook voor de landen, die de sancties nemen. Wij zijn benieuwd tot hoever de vastberadenheid rei ken zal- een Israëlisch schip opgenomen zou zijn, naar het Suezkanaal te sturen. Franse zegslieden hadden ver klaard, dat zij deze berichten beves tigen noch tegenspreken konden. De Franse minister van buitenland se zaken, Christian Pineau, heeft dinsdag bij de bespreking van de Suezkwestie in de Franse Nationale Vergadering gezegd: „Wij zijn nog niet uitgespeeld. We zullen zien wie het spel heeft gewonnen, als de rob ber is afgelopen." Pineau, die zijn redevoering hield vóór zijn besprekingen te Parijs met de Britse premier Eden en minister Selwyn Llloyd zei: „Deze Brits-Fran se besprekingen zijn van kapitaal be lang. Wij zullen bepaalde aspecten van de gebruikersvereniging onder de loep nemen; er zijn nog teveel landen die de tolgelden niet aan de vereniging voldoen." Pineau zei, dat men had voorge steld, dat een Amerikaanse maat schappij de functionering van het Suezkanaal zou overnemen. „De Amerikaanse regering heeft deze gedachte niet aanvaard. Ik ge loof dat ik namens de Franse rege ring en de Nationale Vergadering kan zeggen, dat als het er om gaat een Frans-Britse en internationale maatschappij door een Amerikaanse te vervangen, deze idee door de Franse openbare mening zeer ongun stig zou worden ontvangen en zij de goede verhouding tussen Frankrijk en de Verenigde Staten ernstig zou verstoren." Fakir verslikte zich De „Siciliaanse Fakir", Salvatore Scandurra, die twee magen heeft en de kost verdient met een ervan te vullen met spijkers, glazen, scheer mesjes, enz., heeft tijdens een „maal tijd" een spijker in de verkeerde maag gekregen en ligt thans in een Turijns ziekenhuis. Scandurra kwam vijf jaar geleden in het nieuws, toen de artsen ontdek ten, dat hij twee magen heeft, waar van een zulke krachtige zuren pro duceert, dat hij de hardste voorwer pen kan verteren. Hij heeft eens in een jaar tijds een volledige Fiat 500 geconsumeerd. „De Nederlandse soldaten boden (in mei 1940) veel krachtiger verzet dan wij verwacht hadden", zo schreef Hitier op 25 mei 1940 in een brief aap Mussolini, waarin hij zijn mening gaf over de Nederlandse, Belgische, Franse en Engelse soldaten. „Veel Nederlandse eenheden voch ten bijzonder dapper. Zij hadden ech ter geen passende opleiding gehad en misten oorlogservaring. Daardoor konden zij over het algemeen worden overwonnen door Duitse troepen, die numeriek zwakker waren", aldus Hit- Iers brief, die maandag in Londen is gepubliceerd samen met een aantal documenten over de Duitse buiten landse politiek tijdens de oorlog. De publicatie geschiedde door de Britse regering, in samenwerking met de Ver. Staten en Frankrijk. „Ook de Belgische soldaten voch ten over het algemeen zeer dapper", zo vervolgde Hitier zijn brief. „De oorlogservaring van de Belgische sol daat is aanzienlijk groter dan die van de Nederlandse. In het begin was de Belgisóhe vasthoudendheid verbazend, doch zij gaat zienderogen achteruit, nu de Belgische soldaat be seft, dat hij voornamelijk de Britse terugtocht, als die al mogelijk is, moet dekken". (De strijd in België duurde op 25 mei nog voort). De waarde van de Franse troepen was volgens Hitier verschillend; er waren zeer goede en zeer slechte een heden aan het front. Óver het alge meen waren de actieve divisies veel beter dan de troepen uit de reserve. Wat de Britse soldaat betrof, ver klaarde Hitier, dat hij „armzalig ge leid" werd. Mussolini las in Rome de brief hardop voor, in tegenwoordigheid van de Duitse ambassadeur in Rome, Mackensen. Deze verklaarde later, dat de Duce hard gelachen had, toen hij Hitiers opvatting over de Britse soldaten las. Tijdens het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam, dat dinsdagmiddag plaats vond, onderhield H.M. de Koningin zich o.m. met een tweetal Liberiaanse studenten, die in ons land op de universiteit zijn: links mej. Florence Gadegdeku, die in Leiden voor medisch analyste studeert en midden mej. Williette Martin, die in Utrecht röntgenologie studeert. Hamann vrijgelaten De voormalige Oostduitse minister van Handel, Karl Otto Hamann, die in een communistische gevangenis een straf van tien jaar wegens sabo tage uitzat, is vrijgelaten. De voorzitter van de Westduitse vrije democratische partij, Thomas Dehler, heeft bekend gemaakt, dat hij bericht heeft gekregen dat Ha mann uit de gevangenis is ontslagen tegelijk met zijn dochter, Ljese. \an- gezien Hamann vroeger voorzitter is geweest van de Oostduitse liberale democratische partij, had Dehler vrij willig op zich genomen als zijn advo caat op te treden. Hamann werd in december 1952 ge arresteerd en in juli 1954 op beschul diging van sabotage van de distri butie van levensmiddelenvoorraden tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij was ook beschuld'gd van „misdadige verbindingen met impe rialistische agenten". Waarschuwing aan Israël Jordanië heeft gisteren Israël ge waarschuwd, dat een nieuwe grote aanval op Jordaans gebied beschouwd zal worden als agressie. Een woordvoerder van het Jor daanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat zijn land En geland zou vragen zijn verdrag met Jordanië na te komen in geval van een nieuwe Israëlische aanval. De woordvoerder was er zeker van, dat Engeland te hulp zou komen. Jordanië krijgt thans een grote zen ding wapens uit Syrië. Dit heeft de Syrische ambassadeur in Amman gis termiddag op een persconferentie meegedeeld. Hij verklaarde, dat de wapens een geschenk waren van het Syrische volk aan het Jordaanse leger. Met de wapens is ook een Syrische missie naar Jordanië gekomen om instructie te geven over de nieuwe wapens. Tegen het einde van deze maand zal een nieuwe zending wa pens arriveren. Gisteren liet de Iraakse regering weten, dat Engeland beloofd had wa pens te zenden wanneer Israël op nieuw aanvalt. Een woordvoerder bevestigde, dat Irak op de Iraaks- Jordaanse besprekingen in Amman officieel de verplichting op zich heeft genomen in geval van een oorlog met Israël naast Jordanië te vechten. New Yorkse politiemannen kijken verbaasd naar een geweldige stapel bankbiljetten, die zij vonden in het huis van een arme, door de gemeente gesteunde taxichauffeur, John van Huda, die aangifte had gedaan van 12000 dollar. Hij verklaarde al zijn geld in huis te heb ben, daar hij bang was dat Hitier de wereld zou ver overen en al het geld op de banken in beslag zou nemen. Geen agressie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconferentie ver klaard, dat Amerika elk slachtoffer van een agressie in Palestina te hulp zal komen. Over de Suezkwestie zei hij, dat de door de Veiligheidsraad aanvaarde beginselen over de vrije doorvaart door 't Suezkanaal voor alle schepen gelden, ook voor de Israëlische. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Sowjet-Russische vice-premier Miko- jan er ook deze uitleg aan heeft gege ven. Egypte heeft nog niet nadrukke lijk verklaard, dat 't de discriminatie tegen Israël bij het gebruik van het kanaal zal beëindigen, aldus de Ame rikaanse minister, maar in New York neemt men algemen aan, dat het dit op grond van de aanvaarde beginse len zal doen. Dulles wilde geen mening uitspre ken over het gemelde voornemen van Irak om troepen naar Jordanië te zenden teneinde de toestand in dat land te stabiliseren. Hij noemde de situatie uiterst moeilijk door de vele verdragen en overeenkomsten. Ame rika was niet van plan daarin een beslissende rol te spelen. Het recht om te knoeien. Minister Dulles verdedigde met klem zijn recht om de schriftelijke versla- Stalin's lijk naar Georgië? Charles Crutchfield, de directeur van een Amerikaans radiostation, heeft verklaard, dat hij op een reis, die hij kortelings door de Sowjet-Unie heeft gemaakt een hoge Sowjet- functionaris heeft horen zeggen, dat het gebalsemde lichaam van Stalin binnenkort uit het Mausoleum op het Rode Plein in Moskou op verzoek van de zoon en dochter van de Sow- jetleider naar diens geboorteland Georgië zal worden overgebracht. Naar de mening van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zal, aldus Crutchfield, de over brenging binnen 'n half jaar geschie den. Crutchfield zei voorts, dat de hoge functionaris, wiens naam hij weigerde te noemen, deel uitmaakt van 't pre sidium van de Opperste Sowjet. Tijdelijk regen Een depressie, die zich bij de Azo- ren uit een tropische storm losmaakte, bereikte woensdagmorgen met een luchtdruk in de kern van ongeveer '970 mib het zeegebied tussen Schot land en IJsland. De tropische storm zwenkte naar het zuiden af. Door dat de depressie snel in diepte toe nam, breidde het windveld ervan zich over de Britse eilanden en de Noord zee uit en nam ook bij ons de wind toe. De vochtige lucht, die boven Frankrijk aanwezig was, kwam daar door in beweging en stroomde later met veel bewolking ook ons land binnen. Het koufront van de depres sie trok woensdagmorgen over En geland naar de Noordzee en zal in de avond de Noordzeekust bereiken en daarna met enige regen een groot deel van het land passeren. De wind draait naar westelijke richtingen waarna aanzienlijk koudere Oceaanlucht zal binnenstromen, waarin naast opkla ringen ook enkele verspreide buien voorkomen. gen van zijn persconferentie te wijzi gen als hij naar zijn oordeel iets heeft gezegd dat de Amerikaanse belangen in gevaar brengt of de vriendschap van de bondgenoten geweld aandoet. Met een van emotie gesmoorde stem zei Dulles tot de verslaggevers, dat hij er geen belang bij heeft goede krantencopij te leveren door een ver spreking of door een gezegde dat, gedachteloos geuit, aanleiding geeft tot grote koppen in de wereldpers over „Dulles, die weer eens heeft staan koeien". De minister zei dit, toen men hem een verklaring vroeg van het feit, dat hij twéé weken geleden een uitlating over fundamentele misverstanden tus sen Amerika en Engeland en Frank rijk over kolonialisme uit het ver slag van zijn persconferentie liet schrappen. Dulles verklaart, dat hij voor de vuist weg niet alles precies kan zeg gen, zoals hij het bedoelt. Daarom behoudt hij zich het recht voor later correcties aan te brengen. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van woensdagavond S tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). REGEN. Aanvankelijk opklaringen, J later weer toenemende bewol- king gevolgd door regen. Tijde- lijk afnemende, later weer tot matig of krachtig en langs de kust mogelijk tot hard toenemen- de wind tussen west en zuid. La- gere temperaturen. 16 Okt.: zon op 7.12, onder 17.42; maan op 16.51, onder 05.45. Hoogwaterstanden 18 Okt. v.m. 2.20; n.m. 2.40. Het weer in Europa STOCKHOLM mist 8 C. OSLO nevel 8 KOPENHAGEN half bew. 12 ABERDEEN regen 14 LONDEN motregen 17 AMSTERDAM motregen 17 LUXEMBURG mist 15 PARUS zwaar bew. 20 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE nevel 19 NICE half bew. 19 EERLIJN nevel 15 FRANKFORT mist 15 MüNCHEN licht bew. 12 ZüRIOH mist 11 GENèVE mist 13 LOCARNO geheel bew. 16 WENEN nevel 14 INNSBRUCK mist 16 MALLORCA zwaar bew. 21 ROME nevel 21 Korreltje Een leugenaar gelooft men niet, zelfs als hij de waarheid spreekt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1