S)e£clci^(Eoti/tant Schmidt te Djakarta tot levenslang veroordeeld Veiligheidsraad kon internationaal Suez-kanaal niet accepteren Sjepilof kent het woordje „veto" ook Schmidt tekende hoger beroep aan Het Westen toch niet ontevreden over resultaat Wat doet op VEILIG- VERKEERSDAG Wederom Engelse publikatie rond Koninklijk Huis Tito en Kroestsjef delen satellieten Invloedssfeer afgebakend Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. MAANDAG 15 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13932 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 GROTE POLITIEMACHT WAAKTE TEGEN ORDEVERSTORINGEN _De 54-jarige Nederlander Henricus Schmidt is vandaag te Djakarta schul dig bevonden aan subversieve acties en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Schmidt glimlachte, toen hij zfjn handtekening zette onder het verzoek schrift tot hoger beroep. De speciale politiebewaking had voorzorgsmaatregelen genomen, die alle vorige overtroffen. Het verkeer voor het rechtsgebouw was omgeleid, het publiek in de rechtszaal werd gefouilleerd en gewapende politie hield de wacht voor het gebouw en in de rechtszaal. Vertegenwoordigers van de diplomatieke vertegenwoordigingen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Italië, Canada en West-Duitsland woonden de zitting bij. Duizenden jongeren, die „dood aan Schmidt" schreeuwden, stonden aan de andere kant van 't kanaal, dat langs het rechtsgebouw loopt, te wachten. De rechtszaal was overvol, toen de rechter om kwart over negen plaat selijke tijd begon met het voorlezen van het vonnis. In de overwegingen tot het vonnis gaf rechter Rochjani een overzicht van de verklaringen van de getuigen a charge en a decharge. Hij zeide het van groot belang te achten, dat zich onder de getuigen a charge een Isla- mietische godsdienstleider had bevon den. Hij achtte het bewezen, dat de beklaagde de opstandige Darul Islam in West-Java had gesteund. Hij 'bevond hem schuldig aan het eerste deel van de tenlastelegging: steun aan de vijand in oorlogstijd en verklaarde, dat slechts zeer hoge straf, levenslange gevangenisstraf, 't juiste vonnis was. Rechter Rochjani. gaf toe, dat de v/ij ze van confrontering van beklaag de met de getuigen niet altijd correct was geweest IN HOGER BEROEP. Een woordvoerder van de Neder landse vertegenwoordiging in Dja karta verklaarde, dat onder het In donesische recht het aantekenen van hoger beroep zeer veel 'gelijkt op de procedure in andere landen. Hij zei, dat thans drie rechters de zaak opnieuw in behandeling zullen nemen op basis van het bewijsmate riaal en daarna één zitting zullen houden achter gesloten deuren om tot een beslissing te komen. De verdediger of verdediging van beklaagde is gerechtigd een memo randum van appèl in te dienen bij het hogere gerecht. Hij kondigde aan, dat de Nederlandse vertegenwoordiging „stappen neemt" inzake een nieuwe verdediger in de plaats van mevrouw Bourn an. De woordvoerder verklaarde voorts, dat er veel pogingen zijn gedaan om de rechter onder druk te zetten. Hij v/ilde echter niet zeggen, dat de rech ter aan deze druk heeft toegegeven. Hij zei van mening te zijn, dat het proces op legale wijze was verlopen. De Nederlandse woordvoerder ont week antwoorden op vragen of het vonnis invloed zou hebben op de( Ne derlandsIndonesische betrekkingen, maar verklaarde wel, dat het zijn in vloed zou hebben op de Nederlandse openbare mening. Franse radicalen in tweeën De rechtse minderheid van de Fran se radicale partij is zondag uit de partij getreden, aldus is vernomen uit Lyon, waar het jaarcongres van de partij wordt gehouden. De uitgetredenen willen een nieu we politieke partij oprichten. Dadelijk na de mededeling ver klaarde Herriot, dat hij als voorzitter van de partij zal aftreden. „Ik ben lange tijd voorzitter geweest van een radicale partij die een eenheid vorm de, ik wil niet de voorzitter van een partij zijn, die in tweeën is ge scheurd". Eén der leiders van de rechtse dis sidenten, Morice, verklaarde zondag tegenover de pers, dat de rechtse radicalen het niet eens zijn met de politiek van Mendeès-France ten aan zien van Algerië. „Wij staan achter premier Mollet, wfj houden niet van Mendès-France's totalitaire methoden in de partij", zo voegde hij hieraan toe. Mendès-France verkeert nu in feite in een veel sterkere positie in de ra dicale partij dan tevoren; in de eer ste plaats omdat zijn felste tegen standers het veld ruimen en in de tweede plaats door het aftreden van voorzitter Herriot. (Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat deze laatste nog van gedachten veran deren zal). Wegens veto van Sow jet-minister Sjepilof Gestolen negerbaby terecht De zes weken oude negerbaby Joan ne, die door eén negerin, die zich als vriendin van de moeder voordeed, werd meegenomen, toen haar moeder haar onder hoede van een vriendin had gesteld, is terecht. Zij is door de politie die een inlichting had gekregen aangetrof fen in de woning van een getrouwde negervrouw, die ongeveer een week geleden haar eigen zuigeling had ver loren. Militaire treinen in botsing Twee militaire treinen zijn tijdens een dichte mist op het traject tussen Liss en Bordin in Zuid-Engeland, dat uitsluitend, door militairen worden bediend, met elkander in botsing ge komen, waardoor zes soldaten om het leven kwamen, terwijl er tien werden gewond. De treinen waren beiden op enkel spoor en reden toen op elkaar in. De gewonden zijn met spoed naar plaatselijke ziekenhuds overgebracht. I Rusland heeft zaterdagavond in de Veiligheidsraad zijn veto (het 78ste Sawjetveto) uitgesproken tegen een Brits-Frans verzoek om steun voor internationaal beheer van het Suezkanaal. Ook Joego-slavië verklaarde zich tegen dit verzoek, dat tevens erkenning inhield van de Londense organisa tie van Suezkanaalgebruikers (SCUA). Met algemene stemmen aanvaardde de raad echter een ander deel van het Brits-Franse voorstel. Dit deel be helsde de zes grondbeginselen voor voortgezette besprekingen, waarover Engeland, Frankrijk en Egypte het vrijdag waren eens geworden. Tevens sprak de raad de wens uit dat de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, hulp zou verlenen bij toekomstige onderhandelingen. In het westelijke kamp acht men het resultaat van de stemming moreel een grote overwinning voor het Westen, omdat Egypte bij zijn afwijzing van internationaal beheer alleen de steun heeft gekregen van de twee com munistische landen in de Veiligheidsraad. VOORTZETTING ONDER-ONSJES. Er zijn aanwijzingen, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van En geland, Frankrijk en Egypte tegen het einde van deze maand opnieuw met Hammarskjoeld zullen bijeenko men voor een nieuwe ronde van ge heime besprekingen. Zij zijn vorige week in New York zes maal achter gesloten deuren bijeen geweest en bereikten toen overeenstemming over de zes beginselen, die zaterdagavond goedgekeurd werden. Deze beginselen zijn: 1. Vrije doorvaart zonder onder scheid, bedekt of openlijk. 2. De soevereiniteit van Egypte wordt geëerbiedigd. De exploitatie van het kanaal staat 4. De tolgelden worden vastgesteld door Egypte en de gebruikers ge zamenlijk. 5. Een billijk deel van de inkomsten wordt voor verbetering van het kanaal besteed. 6. In geval van meningsverschil zul len onopgeloste kwesties tussen de Suezkanaalmaatschappij en de Egyptische regering door arbitrage worden geregeld. WESTEN OPTIMIST. De minister van Buitenlandse Za ken van Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Frankrijk hebben zich na de stemming in optimistische zin over de toêkomst uitgelaten. De Franse minister Pineau, die als voorzitter van de raad optrad, zei, dat de stemming over het tweede deel van de resolutie meer moreel gezag doet 0 op '7 "ktober Eindelijk is ons dan duidelijk geworden, wat de strenge rechter bedoelt, die ons reeds veertien dagen in de kranten en van schuttingen en muren vraagt: „Wat doet U op 17 oktober?" Hij blijkt namelijk hoe kan het ook anders? een bijzonder warm voorstander te zijn van Veilig Verkeer en bewees dat door te verschijnen op de persconferentie, die het Verbond voor Veilig Verkeer zaterdagochtend belegde in Amsterdam, om de na jaarsactie van het verbond toe te lichten. 17 oktober wordt, zo werd daar bekend gemaakt, de veilig verkeers- dag, vandaar die intrigerende vraag. De foto toont de rechter voor zijn eigen beeltenis tijdens de persconfe rentie. U zult in de nabije toekomst nog meer van hem horen.... aan de gebruikersorganisatie heeft gegeven. Hij wees er in dit verband op, dat negen landen zich voor de voorstellen hebben uitgesproken en slechts twee er tegen. Minister Fawzi van Egypte wilde niet zeggen of hij tevreden was met het resultaat van het debat. Hij was niet van plan dadelijk naar Egypte terug te keren. Hammarskjoeld, die van de Sowjet- Unie en het Westen Woorden van lof kreeg toegezwaaid voor zijn rol in de geheime besprekingen, zei na afloop van de raadszitting in een communi qué, dat het besluit een waardevol beginpunt betekent voor de verdere verkennende besprekingen. Hij zei zijn eigen pogingen, om in de kwes tie behulpzaam te zijn, te zullen voortzetten. President Eisenhower heeft zondag tegen persfotografen, die hem op zijn 66e verjaardag kwamen fotograferen, gezegd: „Ik heb een prachtige ver jaardag. Gisteravond zag het er niet zo goed uit door de Suezkwestie, doch vandaag staan de zaken er weer be ter voor". KAMERHEER ONTKENT OOIT EEN INTERVIEW GEGEVEN TE HEBBEN In het Engelse sensatieblad „Sun day Pictorial" komt een interview voor, dat een verslaggever van dit blad gehad zou hebben met mr. dr. I. G. van Maasrijk, kamerheer in bui tengewone dienst van H. M. de Ko ningin. In dat interview worden medede lingen gedaan over de „kwestie- Soestdijk", waarbij fantasie en waar heid dooreen zijn gemengd. O.a. wordt er in gefantaseerd, dat er een samenzwering bestaat om koningin Juliana tot aftreden te bewegen en dat de samenzweerders hun middel punt hebben op kasteel Warmelo (waar de moeder van prins Bernhard woont)! Dit dwaze verhaal en andere me dedelingen worden in het Engelse blad in de mond gelegd van mr. dr. Van Maasdijk, die daaromtrent het volgende heeft verklaard: „Verleden donderdag heb ik op verzoek van een mij bekende instan tie, een mij totaal onbekende Engels journalist in mijn auto een lift van Hotel Trier in Baarn naar Den Haag gegeven. De journalist had geen auto en had reeds vergeefs enkele uren moeten wachten, v De betreffende instantie wilde de journalist niet te woord staan, hem anderzijds ook niet bruskeren. Zij kon de journalist ook niet naar de voorlichtingsdiensten in Den Haag verwijzen, omdat deze niet bevoegd bleken hem te ontvangen. Tijdens de rit bleek de persoon een speciaal verslaggever van de „Sun day Pictorial" te zijn. Hij was naar Nederland gekomen om voor zijn blad nieuws te halen. Hij vertelde, dat zijn krant bezig was met een opinie-on derzoek in Engeland(!) naar de po pulariteit van ons Koninklijk Huis in Engeland en dat dit onderzoek zo zeer ten gunste van onze Koningin v/as uitgevallen! Gesloten deuren. De correspondent vertelde bij alle Officiële instanties gesloten deuren te hebben gevonden. Hij beschikte evenwel over sensationeel nieuws, waarover hij gedurende de rit tal van mededelingen deed. Ik probeerde ver geefs te weten te komen welke bron dat wel was, waaruit al hetgeen hij vertelde, waaronder de meest fan tastische verhalen, reeds sedert juli in verscheidene buitenlandse bladen was gepubliceerd, terwijl het meren deel ervan reeds officieel werd gede menteerd. De volgende ochtend heb ik de President Tito van Joego-Slavië en de leiders van de Sowjet-Unie heb ben tijdens hun jongste bijeenkomst op de Krim besloten Roemenië, Hon garije en Bulgarije vrij te laten bij het bepalen van hun weg naar het socialisme, waarbij zij zich zowel de „stijl" van Moskou als die van Bel grado eigen zouden mogen maken. Maar Polen, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland zouden onder Russi sche invloed moeten blijven. Dit hebben reizigers uit Praag in Wenen meegedeeld. De geloofwaardigheid van deze be richten vindt ondersteuning in het feit, dat, terwijl Hongarije, Bulgarije en Roemenië reeds hebben meege deeld delegaties, onder leiding van vooraanstaande communisten naar Belgrado te zullen zenden, er van Poolse, Tspechoslowaakse of Oost- Duitse zijde nog niets van deze strek king is meegedeeld. De Bulgaarse delegatie heeft in middels Belgrado reeds bezocht en zij is daar door Tito niet bepaald harte lijk ontvangen. Volgens deze berichten hebben de Sow jetleiders er bij Tito op aange drongen de gemeenschappelijke com munistische zaak niet in gevaar te brengen door het aanmoedigen van vrijheidsneigingen in landen, waar dit een gevaar voor het communisme zou kunnen betekenen. De Russen zouden dit gevaar voor staten als Hongarije, Bulgarije en Roemenië niet zo groot achten, omdat de inwoners van deze landen meer gewend zijn aan een dictatoriaal bewind. DE KOERSWENDING IN HONGARIJE. De Hongaarse communistische par tij heeft gisteren officieel ex-premier Imre Nagy weer tot de partij toege laten en openlijk erfeend, dat een „persoonlijk vooroordeel" van de in middels afgezette Matys Rakosi, se cretaris van de partij, tot het afzet ten van Nagy had geleid. Het officiële blad „Szabad Nep" heeft de beslissing van het centrale partij-comité gepubliceerd, waarbij Nagy in ere is hersteld. „Moeten we er nog de nadruk op leggen, dat het vertrek van Rakosi, de arrestatie van Farkas en het eer herstel van Rapk ook stappen zijn in de richting van een betere verstand houding met Joegoslavië?" vro°g het blad in een hoofdartikel. Kort. nadat de publicatie was verschenen vertrok een Hongaarse communisti sche delegatie naar Tito. Vijf Hongaarse generaals, die tij dens 'iet Stalinregime ten onrechte ter dood zijn gebracht, zijn zaterdag in Boedapest met militaire eer her begraven. Een grote menigte woon de de plechtigheid bij. Koning wil kleiner gaan wonen Volgens het Griekse dagblad Vima heeft koning Paul van Griekenland besloten, in antwoord op de actie van de oppositie tegen de uitgaven van het koninklijk huis, het paleis 4n Athene te sluiten, de meesten van zijn 180 personeelsleden te ontslaan en met koningin Frederika een klein huis in een buitenwijk van Athene te betrekken. Aanhoudend droog Ook gedurende het weekeinde bleef het weer onder invloed van een hoge- drukgebied staan. Door krachtige drukstij gingen in Scandinavië heeft zich aldaar een tweede hogedrukcen- trum gevormd. Terzelfder tijd daalde de luchtdruk in Frankrijk, waardoor in ons land 'n zuidoostelijke wind is gaan waaien. Deze voert betrekkelijk droge lucht aan, waardoor de mistkansen wat kleiner zijn geworden. Aan de oost zijde van het hogedrukgebied voeren noordelijke winden koude poollucht tot diep in Rusland. In de omgeving van Moskou is sneeuw gevallen. Een diepe depressie tussen Groenland en IJsland, die ge durende het weekeinde tot ontwik keling was gekomen, begint nu snel op te vullen. Voor het weer van dinsdag is een stijggebied van de luchtdruk van be lang, dat over Frankrijk naar het noorden schuift. Onder invloed daarvan zal de wind later weer iets gaan afnemen. De re genkansen blijven uiterst klein. voorlichtingsinstanties in Den Haag er terstond op geattendeerd, dat er weer buitenlandse verslaggevers in ons land waren en dat men zich op nieuwe publikaties moest voorberei den. Nimmer interviews. Zodra ik in de nacht van zaterdag op zondag uit Londen werd opgebeld met navraag over een zogenaamd door mij verstrekt interview heb ik direct verklaard, niemand ooit inter views over de rond Soest,dijk gerezen publikaties te hebben gegeven. Inmiddels is het duidelijk, dat de journalist in kwestie, die blijkbaar nergens officieel of officieus beves tiging van de inlichtingen „uit goede bron" kon krijgen, zijn verhaal maar aan mij heeft opgehangen. Waar schijnlijk nadat de Engelse journa list te Amsterdam had vernomen, dat degene, die hem een .ift bezorgde, in journalistieke kringen geen onbeken de figuur was en, aangezien door mij geen officiële of officieuze functies worden bekleed, me4 mijn dementi niet al te veel rekening behoefde te worden gehouden". Officiële tegenspraak De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: „In regeringskringen heeft men met verbazing en verontwaardiging kennis genomen van beweringen in het Britse Zondagsblad „Sunday Pic torial" als zouden er in Nederland ministers en politici zijn, die in con tact met de moeder van Z. K. H. de Prins der Nederlanden er naar zou den streven H. M. de Koningin tot abdicatie te bewegen. HET SPREEKT VANZELF. DAT HIERVAN SCHIJN NOCH SCHA DUW WAAR IS. Het is diep te betreuren, dat niet geschroomd wordt dergelijke onzin nige beweringen aan de openbaarheid prijs te geven". Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS MINDER WIND. Enkele overdrijvende wol kenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 16 Okt.: zon op 7.08, onedr 17.46; maan op 16.09, onder 03.27. Hoogwaterstanden 16 Okt. 1.n.m. 1.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 12 C. OSLO nevel 12 KOPENHAGEN mist 12 ABERDEEN mist 15 LONDEN mist 16 AMSTERD.kM mist 14 LUXEMBURG mist 16 PARIJS nevel 15 BORDEAUX zwaar bew. 21 GRENOBLE mist 18 NICE ■zwaar bew. 20 BERLIJN mist 15 FRANKFORT nevel 13 MüNCHEN mist 14 ZüRICH mist 16 GENEVE mist 14 LOCARNO mist 17 WENEN zv^aar bew. 16 INNSBRUCK mist 17 ROME onbewolkt 21 AJACCIO onbewolkt 20 MALLORCA regen 24 Korreltje De mens ontdekt zichzelf als hij zich meet met hinderpalen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1