I i DE NIEUWE EERSTE KAMER-LEDEN d> Bejaardenprobleem opvangen op vijf zuilen Rector verkocht kunstwerk aan Amsterdam en Limburg moppert! Terug van uacantie op Balmoral Zelfbedieningszaken gaan Europese zakenleven steeds meer beïnvloeden Oom van verdachte bracht 3500 valse tientjes bij politie In Artis kwam dwergnijlpaardje VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT Jhr.Dr, O.Pr.A.H. van NlsMn tot Pannorden (K.V.P, Prof T.L.M. Thurlinga J.A.A. Luyckx-SlayPer I.V.P.) (K.V.P.) Dra J.P.-Schouw» Frei»6Ben IVrTJ.) J .Ruetlgo (C.tf.U.) Rupperi (A.R.) Hierbij de 28 „nieuwelingen" in de Eerste Kamers: 25 wegens de uitbrei ding van 50 tot 75 en 3, die de plaats van leden, die bedankt hebben, zullen innemen. H.M. DE KONINGIN IN DELFT. H.M. de Koningin heeft gistermid dag incognito een bezoek gebracht aan Delft, waar zij met een klein ge volg heeft vertoefd in het gebouw, dat thans dienst doet als hoofdge bouw van de technische hogeschool. In dat gebouw zijn voorts o.a. onder gebracht het kunststoffeninstituut T.N.O. en het proefstation. Besluit Scheveningse conferentie Studiebijeenkomst in november Het resultaat van de tweedaagse conferentie over het bejaarden vraag stuk die gisteren in de Kurzaal te Schevenimgen werd afgesloten is, dat in de loop van november een twee daagse studiebijeenkomst zal worden gehouden. Dan zullen, zoals prof. W. F. J. Krul, voorzitter van het Neder lands Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling, mededeelde, zo wel organisatorisch als praktisch de maatregelen, voor de oplossing van het vraagstuk worden voorbereid. De voornaamste conclusie, die uit de negen pre-adviezen en de daaruit voortgevloeide discussies naar voren is gekomen is, dat nog een geïnte greerd wetenschappelijk onderzoek nodig is naar de verschillende facet ten van het bejaardenprobleem. Daar naast kwamen echter vijf meer direc te gezichtspunten uit het congres naar voren: 1. De bejaarden zullen in de gele genheid moeten worden gesteld zo lang mogelijk een zelfstandig leven te leiden. 2. De bejaarden mogen geen apar te groep vormen van onze samenle ving, doch moeten in de gelegenheid worden gesteld normale relaties met de medemensen en het maatschappe lijk leven te kunnen onderhouden. 3. Produktieve arbeid, zoals deze in bedrijven voorkomt, is in het al gemeen voor bejaarden weinig ge schikt; er is echter geen reden ge zonde bejaarden de mogelijkheid een rol in het maatschappelijk leven te vervullen, te onthouden, en voor zo ver dit niet mogelijk is zullen voor die bejaarden die hiertoe behoefte gevoelen, bezigheden dienen te wor den gevonden. 4. Bij de voorbereiding tot een zin volle „oude dag" spelen niet alleen de toekomstige bejaarden zelf, maar de hele maatschappij om hen heen, alsmede de kerk, een grote rol. 5. Ruimere financiële steun van de overheid voor de huisvesting van bejaarden zal noodzakelijk zijn. UITZENDING VAN MISSIONARISSEN. Pater Maria-Joseph Bisschop, pro vinciaal van de Paters der H.H. Har ten heeft in de kapel van het missie huis Pater Damiaan te St. Oeden- rode, het missiekruis uitgereikt aan de volgende missionarissen: voor de Cook-eilanden aan pater Damasce- nus Rovers uit 's-Gravenhage en pa ter Damiaan Marinus uit Tilburg, voor Mazambique aan pater Eusta- chius Verhoeven uit Gemert, pater Arnoldus Driessen uit Almelo en pa ter Joannes Luijten uit Beek (L.). Voor Brazilië aan pater Borromeus Goddijn uit Leiden. In een oude wegkapel in het ge hucht „De Boukoul" bij Swalmen in Limburg stond sinds jaar en dag een op de monumentenlijst van het depar tement van onderwijs, kunsten en wetenschappen voorkomende beel dengroep. Het is een bas-relief, voor stellende de bewening van Christus, "een werk van een onbekende mees ter uit het begin van de zestiende eeuw en vermoedelijk stammende uit de school van Oppergelder. Het is een typisch specimen van oude Maaslandse kunst, welke in die tijd in deze streek floreerde. De rector van „de Boukoul" heeft veertien dagen geleden het kunstwerk aan het Rijksmuseum te Amsterdam verkocht. In Limburg is men nogal verstoord over de wijze, waarop de verkoop is geschied. Men vraagt zich af, of de rector wel tot verkopen ge rechtigd was. Immers, was het kunst werk zuiver kerkelijk bezit, dan is de koop ongeldig, want te dien aan zien bestaan er strikte kerkelijke be- paügen, die een verkoop verbieden. Was het gemeenschapsbezit, dan had de rector de burgemeester of het ge meentebestuur er in moeten kennen. Het blijkt, dat er helemaal geen overleg is geweest en dat de rector op eigen verantwoordelijkheid heeft gehandeld. De zaak zal nader onder zocht worden door bevoegde instan ties. Dat het geen minderwaardig werk betreft bewijst wel het feit, dat het Rijksmuseum voor de aankoop 25.000 gulden heeft betaald, Het is niet onwaarschijnlijk, dat het stuk 'n onderdeel is geweest van een groot altaarstuk uit het vroegere Roer- mondse Karthuizen klooster. MOEDER VAN TIEN KINDEREN GEDOOD BIJ AANRIJDING. Naar eerst thans bekend is gewor den, heeft zich zondagavond in de ge meente Bennebroek een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij de 43-jarige mevr. LakeinanBakker uit Blokker om het leven is geko men. Haar echtgenoot stond op de rijks weg onder een lantaarn zijn brom fiets te repareren, toen een auto, be stuurd door J. K. uit De Rijp, mevr. L. aanreed. Het slachtoffer was moe der van tien kinderen. Het jongste kind werd pas veertien dagen gele den geboren. De chauffeur van de auto verkeerde onder invloed van sterke drank. Benoeming leden Tweede Kamer In de vacature, ontsaan door het bedanken van prof. dr. J. Zijlstra, j heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal benoemd tot lid der Tweede Kamer prof, mr. P. S. Ger- brandy (A-R.); in de vacature mr. J. Algera ds. C. van der Zaal (A.- R.); in de vacature ir .C. Staf de heer J. de Ruiter (C.-H.). Verder zijn benoemd: in de vaca ture J. M. L. Th. Cals M. M. A. A. Janssen (KVP); in de vacature F. J. F. M. van Thiel, de heer P. A. Blaisse KVP); in de vacature W. Drees de heer H. J. van den Born (PvdA); in de vacature S. L. Mansholt de heer H. M. Franssen (PvdA); in de vaca ture A. A. van Rhijn J. Reehorst (P vdA); in de vacature J. G. Suur- hoff J. C. Deering (PvdA) en in de vacature J. M. A. H. Luns W. J. Schuijt (KVP). NIEUW MISSIEGEBIED PATERS DER H.H. HARTEN. De Nederlandse Provincie van de Paters der H.H. Harten heeft een nieuw missiegebied aangenomen in Mozambique, Portugees Oost-Afrika. De paters gaan werken in het bis dom Beira dat in totaal 2.207.190 in woners telt. Er zijn 104 priesters voor 75.970 ka tholieken. Het gebied, dat aan de paters der H.H. Harten is toegewezen, is onge- i veer zo groot als Nederland, met circa 50.000 inwoners. De eerste plaats waar zij zich gaan vestigen, is Inhaminga, waar al een kerk ge bouwd is, die tot nu toe bediend werd door paters Franciscanen. Als eerste missionarissen zijn be noemd pater Eustachius Verhoeven uit Gemert, pater Arnoldus Driessen uit Almelo en pater Joannes Luijten uit Beek (L.). De twee eerstgenoemde paters hopen zeer binnenkort te ver trekken. Koningin Elizabeth n en prinses Anne zijn teruggekeerd van een vakantie op Balmoral in Schotland. In Londen werden zij met de auto afgebaaldi door prins Charles; tijdens de rit van het station naar Buckingham Palace werd deze aardige foto gemaakt van een charmant lachende koningin en een heel ernstig groetende prinses. De „zelfbedieningszaken" hebben de laatste jaren een ware veroverings tocht gemaakte in het zakenleven, en wat tot voor kort nog als een „merk waardig verschijnsel" werd bezien, geldt thans als een element, waar ter dege rekening mee moet worden ge houden. Momenteel wordt al 4 pet. van de winkel-omzetten in zelfoedieningsza- ken gedaan - en in cijfers uitgedrukt - In een koffer De valse-munterij, die zo lang iede re ontvangst van een tientje tot 'n riskante zaak in Nederland heeft ge maakt, is thans naar men mag aan nemen definitief uit de weg ge ruimd door de arrestatie van het viertal, dat zich het laatste jaar ten koste van de schatkist verrijkt heeft. Niet alleen heeft de recherche na de vrijwillige aanmelding van de hoofddader thans Mie medewer kenden onder controle, maar tevens is een aanzienlijk deel van het nog voorradige valse geld in handen van de politie gevallen. Woensdagavond kwam 'n heer een der Amsterdamse politiebureaus bin nenstappen met een zware koffer aan de hand. Hij verzocht de politie deze te willen openen en voor de ogen der verbaasde agenten, rolden er honder den bankbiljetten uit de koffer; een nauwkeurige telling leverde 3500 val se tientjes op. Eventjes achtergelaten. De man verklaarde een oom te zijn van de hoofdverdachte, die toen nog niet gearresteerd was, maar wiens spoor men toen al volgde, naar aan leiding van de arrestaties der 2 vrou wen, die zich met de uitgifte van het Slechte haringvangst De resultaten van de Nederlandse haringvisserij blijven dit seizoen aan. zienlijk achter bij die van het vorige jaar. Op 6 oktober 1955 waren 548.000 kantjes gezouten haring over de af slag gegaan tegen 495.000' op 6 okto ber 1956. De prijzen zijn dan ook aan zienlijk hoger dan het vorige jaar, niet alleen omdat thans een hogere opvangprijs geldt, maar vooral ook, omdat de buitenlandse vraag naar gezouten haring eer hoger dan lager is dan in 1955. En dit, terwijl er nog geen contrakten voor leveringen aan Rusland zijn afgesloten, hetgeen voor. heen wel het geval was. Ook de aanvoer van verse haring ligt vrij aanzienlijk onder die van 1955 met het gevolg, dat de prijzen ook hier aan de hoge kant blijven. Voor het visserij personeel, dat ge deeltelijk op grond van de besom mingen wordt beloond, zijn de matige tot slechte vangsten vaak teleurstel lend. Tweede boekenweek voor de kinderen 31 Oktober8 november De tweede Nederlandse Kinderboe kenweek zal worden gehouden van 31 oktober tot en met 7 november. De officiële opening zal geschieden door mevrouw d'Ailly op woensdag middag 31 oktober, waarna door een jury, bestaande uit mej. M. Bruyn, mevr. Rie van Rossum. pater H. Hel- mer en de heren D. L. Daalder en H. G. Hoekstra, békend zal worden ge maakt welk boek voor de titel „Het kinderboek 1956" is uitverkoren. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan de hogere klassen van de lagere scholen, door de verspreiding van een kinderboekengids, getiteld „Je eigen boek" en met een kinder boekenweekgeschenk, een prent ,an Bert Bouman, dat cadeau gegeven wordt bij aankoop van kinderboe ken. valse bankpapier belast hadden. De hoofdverdachte was dinsdag avond bij zijn oom gekomen met het verzoek.de koffer „eventjes" bij hem te mogen achterlaten. Toen de oom in de kranten over de verdenking las, die tegen zijn neef gekoesterd werd, kreeg hij het onbe haaglijke gevoel ergens buiten zijn wil en weten ingehaald te zijn en hij stapte met de koffer, waarvan hij de inhoud niet nagezien had, naar de politie. 55.000,totaal. Hierdoor kreeg de recherche een goede aanwijzing omtrent de hoofd schuldige in deze valse munterij. De man zelf zal wel ingezien hebben, dat zijn arrestatie slechts een kwestie van tijd was en heeft zich daarom aange meld. Daar de recherche vermoedt, dat nog ongeveer 200 valse tientjes in omloop zijn, levert een optelsommetje het aantal 5.500 valse biljetten op; immers 1.800 werden achterhaald, 3.500 zaten in de koffer en 200 zijn nog in circulatie. bezoeken de huisvrouwen ongeveer 1 miljoen maal per week de 300 zelfbe dieningszaken, die Nederland mo menteel telt. Wettelijke aanpassing. Tevens heeft de laatste jaren een verschuiving te zien gegeven van klein- naar grootbedrijf. Men is van mening, dat deze nieu we situatie een veranderde wetge ving vereist; het bedrijf moet niet meer bepaald worden door de arti kelen, maar door de werkwijze. Een deskundige uit Duitsland ver klaarde op een bijeenkomst te Arn hem, dat voor bepaalde artikelen b.v. vers vlees het zelfbedienings systeem een aanzienlijke omzetver- groting kan te weeg brengen. Niet alleen Nederland ziet steeds meer zelfbedieningszaken openen, maar ook in andere Europese landen, blijkt dit Amerikaanse systeem bur gerrecht te verkrijgen: Duitsland kreeg in één jaar 800 zelfbedienings zaken meer en Zweden zag dit soort zaken verdubbelen tot 4.000. NEDERLAND HEEFT I0.91t.216 INWONERS. Blijkens opgave van het C.B.S. telde Nederland op 1 september j.l. 10.912.216 inwoners. In de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 59.778 (v.j. 57.816), het aantal levendgeborenen 157.560 (v.j. 155.620) en het aantal overlede nen 55.737 (v.j. 55.374). Voorts stond tegenover een aantal immigranten van 31.830 in de eerste 8 maanden van dit jaar een aantal emigranten van 40.059. Voor de overeenkomstige periode van vorig jaar waren deze aantallen resp. 33.770 en 36.595. ...:r Een dag of tien geleden is de levende have van „Artis" te Amsterdam uit gebreid met een jong dwergnijlpaard je, dat door zijn Amsterdamse oppas ser, de heer Barend de Vente, (foto) Tobi werd gedoopt. Tobi komt uit Liberia, waar zijn soortgenoten in poelen en moerassen leven, 't Diertje weegt nu plm. 35 kg. en heeft een lengte van 60 cm. Zijn volwassen familieleden kunnen echter 't leng te van 1.60 meter bereiken en zijn dan ook heel wat „gewichtiger". De nieuwe gast kruipt hier, zoals in zijn geboorteland, overdag weg in een donker hoekje en is 's morgens en 's avonds het meest actief. De foto laat zien hoe Tobi door-zijn oppasser geliefkoosd wordt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9