Binnenkort éénrichtingsverkeer in de dorpskom Geen staatssecretaris van financiën meer Schriftuur van antwoord op begroting Lisse (1) Rechtzetting over verhoudingen in het college van B. en W. Suez-onderonsje schiet niet op volmaakte elegance) volmaakte pasvorm... VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 DE LEIDSE CQURANT PAGINA 3 Het 4e kabinet-Drees Hedenochtend is de afscheidsver- gadering van het oude kabinet ge houden en hedenmiddag te half drie zou de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet plaats heb ben. Het is de bedoeling, dat daarna de benoeming zal geschieden en mor genochtend de beëdiging. Naar de minister-president dr. Drees hedenochtend tijdens een pers conferentie mededeelde gaat mr. Struycken, vermoedelijk a.s. dinsdag, naar de Antillen terug om daar af scheid te nemen als gouverneur. Hij wordt dus nog niet aanstonds als mi nister benoemd. Oók worden nog geen staatssecretarissen aangewezen. Deze zaak zal in het kabinet worden afgewerkt. Van de zittende staatssecretarissen yalt dr Van den Berge af. Dit berust niet op geringschatting van het door hem verrichte werk, zeide dr. Drees, die verklaarde hem bijzonder warm te waarderen. Nu de heer Hofstra minister van financiën wordt heeft 't geen zin een staatssecretaris bijzon derlijk voor de belastingzaken te hebben. De minister-president gaf te kennen, dat het niet is te verwach ten, dat er staatssecretarissen zul len bijkomen, behoudens een voor binnenlandse zaken, onder wie de P.B.O. en de bezitsvorming zullen ressorteren. De benoeming van de minister van binnenlandse zaken zal worden aan gehouden en de portefeuille zal ad interim worden beheerd door minis ter Suurhoff. Die van het departe ment van Overzeese Rijksdelen zal voorlopig ad interim worden waar genomen door minister Staf. De minister-president merkte op, dat de kabinetsformatie zich al het ware in een glazen huis heeft vol trokken. Hij meende, dat het daarom geen zin had in de lange voorge schiedenis terug te treden. In antwoord op desbetreffende vragen verklaarde dr. Drees, dat bij de formatie de kwesties om Soest- dijk geen rol hebben gespeeld. Hij kon mededelen, dat er in elk geval dinsdag nog geen regerings verklaring zal komen. De eerstvol gende dagen zijn namelijk weinig geschikt voor het kabinet om samen te komen ter opstelling van die ver klaring. Dit met het oog op het staatsiebezoek, dat de president van Liberia aan ons land brengt. Een datum voor het afleggen der regeringsverklaring is nog niet vast gesteld. Daaromtrent dient overleg te worden gepleegd met de voorzit ter van de Tweede Kamer. De vraag of men nu moet yipreken van een parlementair of van een ex tra-parlementair kabinet zeide dr. Drees van weinig betekenis te ach ten. Helemaal los van de parlemen taire fracties kan men het kabinet z.i. niet noemen. De begrippen zijn wazig geworden, zodat een gedach- tenwisseling daarover hem weinig vruchtbaar leek. Met betrekking tot het departement van Overzeese Rijksdelen zeide hij, dat toen hij zijn eerste poging begon, hij gedacht had aan veertien ministers. Enige im- krimping was z.i. wenselijk en mo gelijk. Een verdeling der zetels, waarbij de grote, partijen er ieder vijf zouden krijgen en de A.R., C.H. en V.V.D. tezamen vier leek hem niet onredelijk. Hij was van plan het departement van Overzeese Rijksdelen prijs te ge ven, maar het ministerie van P.B.O., aangehaakt aan de apparatuur van het departement van Economische Zaken, te handhaven. Daartegen is bezwaar gerezen bij de K.V.P., die er prijs op stelde de P.BjO. te koppelen aan het vice- minister-presidentschap en dit aan de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Een praktische moeilijkheid was „binnenlandse zaken" een ander ka rakter te geven en daar de zaken van de West nog aan toe te voegen. De gedachte was de rijkszaken bij binnenlandse zaken onder te bren gen. Toen kwam nog de moeilijkheid, dat er een zetel te kort zou zijn. Op grond hiervan en van de prak tische bezwaren is toen besloten het departement van Overzeese Rijksde len te laten bestaan. De gevolmachtigde ministers van Surinaime en de Antillen, de heren Pos en Lampe hadden geen princi piële bezwaren, maar zij vonden het wel gewenst rijksaangelegenheden d«e West rakende rechtstreeks te kun nen behandelen b.v. met de minister van defensie. Ten aanzien van de departementen van oorlog en van marine komt er een wijziging. Zoals reeds het ge bruik was bij het verkeer met het buitenland, zal deze minister ge noemd worden minister van defensie, beherende de departementen van oorlog en van marine. De organisa tie der departementen blijft echter dezelfde. Met betrekking tot de besprekin gen van de informateur mr. Burger met de heer Korthals, wie gevraagd was of hij de portefeuille van Ver keer en Waterstaat wilde aanvaarden, verklaarde dr. Drees dat z.i. van overrompeling geen sprake is ge weest. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Vanmorgen om acht uur is in Al- blasserdam op de Rivierdijk langs de Noord een verkeersongeval met do delijke afloop gebeurd. Het slacht offer, de 16-jarige C. M. B., leerling van een christelijke kweekschool, wo nend in Nieuw Lekkerland, reed met een vriend op de dijk, toen een trai ler met aanhangwagen hem achter- opreed. Het slachtoffer werd door de aanhangwagen gegrepen, waardoor hij viel en een achterwiel ov^r -Hn rug kreeg, hetgeen de dood tot ge volg had. 9500 GEROOFD UIT PASTORIE. Eergisteravond is ingebroken in de pastorie van de St. Joannes de Doper-kerk in VI aardingen. Er is een bedrag van 9500.gestolen. Tevo ren had de dief al geprobeerd zijn slag te slaan, in een andere pastorie in Vlaardingen, maar hij werd op heterdaad betrapt door een paar dienstmeisjes en nam overhaast de vlucht. De meisjes gaven een goed signalement van de man. Rond Soestdijk Onjuiste publikaties Met betrekking tot de kabinets formatie zijn in de buitenlandse pers de spanningen ten paleize Soestdijk ter sprake gébracht. Van gezagheb bende zijde wordt im verband daar mede opgemerkt, dat er zeer veel is gepubliceerd, dat onjuist is. Mededelingen b.v., dat de Koningin zou weigeren een mobilisatiebevel te ondertekenen en dat haar verhin derd zou zijn een radiorede uit te zenden zijn uit de lucht gegrepen. Zo circuleren allerlei onjuiste me dedelingen. Bedoelde instantie gaf te kennen, dat het niet mogelijk is aan het tegen spreken te blijven. VOORHOUT SLACHTOFFERS VAN DE DIKKE MIST. De zeer dikke mist, welke gister morgen omstreeks negen uur op de Leidsevaart hing is oorzaak gewor den, dat twee luxe wagens met el kaar in botsing zijn gekomen. Ter hoogte van de Elstgeesterlaan reed de heer Buurman met een Symca van het garagebedrijf Bierman en passeerde voorbijrijdend een andere wagen, welke zeer langzaam reed. Hierdoor kwam hij op het linker weggedeelte. Plotseling doemde uit de mist een volkswagen op uit te genovergestelde richting. Volgens getuigen was deze wagen niet ver licht en een ernstige botsing was on vermijdelijk. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De gevolgen voor de chauffeurs bleven ook niet uit. De heer Buurman kreeg enkele schram men aan zijn keel. De andere chauf feur, een vertegenwoordiger uit De venter, moest men uit zijn wagen halen met een gebroken enkel en snij wonden aan het hoofd. Dr. A. W. Bots van Voorhout verbond hem en gelastte overbrenging naar een zie kenhuis. Na behandeld te zijn werd de vertegenwoordiger per ziekenauto naar zijn woonplaats vervoerd. De verkeerspolitie van Oegstgeest stel de een onderzoek in naar de schuld vraag en nam de beide wagens in LEIDSEVAARTWEG THANS OFFICIEEL GEOPEND. De Leidsevaartweg vanaf Rijks straatweg tot Noordwijkerhoekbrug is gisteren officieel voor alle ver keer opengesteld. Ter hoogte van de Bisschoppelijke Nijverheidschool was een lint over de weg gespannen. Aanwezig waren burgemeester Smolders en de beide wethouders Derksen en Borst met de gemeentesecretaris, de heer J. W. v. d. Aardweg, het hoofd van Openbare Werken, de heer Fillipsen en de Technisch Adviseur, de heer v. d. Boogaard, de aannemer de heer Ver sluis met zijn hoofduitvoerder de heer Masselink, benevens de heren Brou wer en Rietveld van de Prov. Wa terstaat van Zuid-Holland. In korte bewoordingen sprak bur gemeester Smolders zijn vreugde uit over het tot stand komen van de verbreding. Hij sprak de hoop uit, dat deze nieuwe weg mee zal helpen de welvaart van de bloembollen streek en van de gemeente Voorhout te verhogen. Dank bracht spreker aan het Prov. Bestuur, vooral voor de .goede regeling van het financiële gedeelte. Ook de aannemer met zijn staf en alle technici bracht hij hulde voor hun werk. Tijdens deze korte toespraak hoop te aan beide zijden het snelverkeer zich op. Onder applaus der toeschou wers knipte Voorhouts burgemeester het lint door. Hierna begaf het gezelschap zich naar café „De Bonte Koe", waar in genieur Brouwer memoreerde, hoe men tot de verbreding van de weg is gekomen. Spreker bracht hulde aan het gemeentebestuur van Voor hout, dat met kracht medegewerkt heeft deze weg tot stand te doen ko men. Wij zijn er echter nog niet ge heel, aldus spreker, want nu is de verbreding van de Noordwijkerhoek brug aan de beurt en vervolgens vandaar naar de badplaats Noord- wijk. De besprekingen hieromtrent en de plannen zijn reeds ver gevor derd. Ook de heer Rietveldt sprak nog woorden van dank aafn de heren van de technische dienst en het gemeen tebestuur van Voorhout. Dat deze weg nu pas officieel voor alle verkeer is opengesteld, ligt in het feit, dat de éne helft van de weg enigszins was verzakt en thans weer is opgehaald. Dit euvel van direkt verzakken op een nieuwe aangelegd weggedeelte komt allerwege voor; hier was vol komen op gerekend. Het is ook zo, dat deze herbestrating in principe is opgenomen in de begrotingssom. \7ANDAAG IS VERSCHENEN HET v verslag van het onderzoek van de begrotingen voor 1957 van Lisse en de schriftuur van antwoord van b. en w. Deze eerste „ronde" van de begrotingsbehandeling omvat veertig pagina's, waarvan wij eerst het hoofd stuk verkeer zullen aansnijden. In de sectievergaderingen is namelijk op nieuw de aandacht gevestigd op de steeds groeiende verkeersstroom door het dorp, waarbij de raadsleden het betreuren, dat b. en w. er nog steeds niet in geslaagd zijn in de kom een éénrichtingsverkeer doorgevoerd te krijgen. Het feit, dat ook geen maxi mumsnelheid kon worden ingevoerd, maakt de toestand levensgevaarlijk. In hun antwoord onderschrijven b. en w. de wensen van de raad en to nen aan, dat alles wordt gedaan, om de verkeerssituatie veiliger te maken. Er is een brief gericht aan de minis ter van verkeer, waarin om maatre gelen wordt gevraagd. Aangezien de weg door het dorp een rijksweg is, kunnen b. en w. niet anders doen. Op 10 oktober jl. heeft de burgemeester Moet Ike erbij komen? De ministers van buitenlandse za ken van Egypte, Frankrijk en Groot Brittannië, resp. Fawzi, Pineau en Lloyd, hebben donderdag hun derde geheime bespreking over de Suez- kwestie gevoerd in bijzijn van de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjoeld. Pineau zei na afloop: „Wij hebben in het geheel geen vorderingen ge maakt. Er is geen basis voor onder handelingen. Er zijn alleen een hele boel woorden gesproken. Morgenoch tend zal de laatste bijeenkomst wor den gehouden". EISENHOWERS STANDPUNT. President Eisenhower heeft don derdag op zijn wekelijkse perscon ferentie te Washington de hoop uit- de Suez-kwestie spoedig opgehelderd zullen worden. De president zei dit naar aanleiding van vragen van ver slaggevers over een beweerde groei ende anti-Amerikaanse stemimdng in Groot-Brittannië en Frankrijk, door dat de Verenigde Staten in de Suez- kwestie een weifelende politiek zou den voeren. Eisenhower zei, dat de Franse hou ding ietwat van de Britse verschilt Immers, de Fransen zijn in Noord- Afrika al in een oorlog verwikkeld en leven in een meer gespannen sfeer dan de Britse bevolking. Hij zelf noch Dulles hebben ooit een officiële kennisgeving ontvangen, dat de Brit se regering ontevreden is over het standpunt van de Verenigde Staten of over een zogenoemde aarzelende houding, aldus de president. Gevraagd of hij zelf in de Veilig heidsraad zou verschijnen indien hij dat dit de Suez- acicuuc ic ïYaoi.iiL&wii uv van menmg Was, dat dit de fcyuez- gesproken, dat eventuele Brits-Ame- crjsjs lxnx kunnen oplossen, antwoord- rikaanse misverstanden aangaande - De toestand in Hongarije De corerspondent van het Zuid- Slavische partijblad „Borba" te_ Boe dapest, die vaak „de best geïnfor meerde man in de Hongaarse hoofd stad" wordt genoemd, bericht, dat er onder de boeren in Hongarije een „ernstige ontevredenheid" heerst naar aanleiding van een nieuwe campagne van gedwongen collectivisatie aan het einde van het vorige en in het begin van dit jaar. Voorts meldt de correspondent, dat twee voormalige presidenten van Hongarije de voormalige leider van de partij van kleine grondeigenaren Zoltan Tildy (1945—1947) en het voormalige hoofd van de sociaal-de mocratische partij Arpad Szakasits (1947—1950) die onlangs in vrij heid zijn gesteld, binnenkort zullen worden opgenomen in de leiding van het volksfront, waarvan de reorgani satie enige dagen geleden werd aan gekondigd Ook zijn de maatregelen tegen ver scheidene journalisten, onder wie me dewerkers aan het partijorgaan „Sza- bad Nep", die in december van het vorige jaar op bevel van de toenma lige secretaris-generaal Rakosi uit de partij werden gestoten, ongedaan ge maakt, aldus de correspondent van het Zuid-Slavische blad. de Eisenhower, dat hij dat natuurlijk zou doen en er niets in de wereld was, wat hij niet zooi doen om vrede en rechtvaardigheid te verzekeren. Vrede in de Suezkwestie, aldus Eisenhower, moet een rechtvaardige vrede zijn, anders is het geen vrede. BENDELEIDER GEEFT ZICH OVER. Het bendehoofd Ibnu Had jar, die de leider was van het „onderdrukte volksfront" op Borneo en tegen het leger op Zuid-Borneo heeft gevoch ten, heeft zich vrijdag met al zijn volgelingen, ten getale van 5.200 per sonen familieleden inbegrepen aan het leger overgegeven. Ten over staan van de militaire commandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basri, heeft Had jar in Hulu Sungai, nabij Bandjermasin, trouw beloofd aan de Indonesische regering. De overgave van Ibnu Had jar wordt beschouwd als een der grootste overwinningen, die zonder bloedver gieten dit jaar door het Indonesische leger is bereikt. BENDE-OVERVAL BU SUMEDANG Twee personen zijn gedood en vier ontvoerd by een overval, die een ge wapende bende donderdagavond heeft gepleegd op een dessa naby Sume- dang in West-Java. Bovendien stak de bende 80 hui zen in brand. overleg gepleegd met de minister n.a.v. deze brief en het resultaat is een beginselbesluit, dat de Hereweg in het dorpsgedeelte zal worden af gesloten yoor alle gemotoriseerde verkeer uit zuidelijke richting. Dit beginselbesluit zal nader uitgewerkt worden. Voorts zal vermoedelijk in 1957 worden overgegaan tot sloping van hét zuid-oostelijke hoekhuis ag,n de Kanaalstraat/Gladiolenstraat. Planologie. Enkele leden missen in het algeme ne beleid een zekere planologie. Een van de belangrijkste oorzaken daar van is naar hun mening, dat er nog steeds geen uitbreidingsplan is vast gesteld. Vorig jaar is reeds geklaagd over het lange uitblijven van de rap porten van E.T.I, en L.E.I. en het ziet er naar uit, dat deze rapporten ook dit jaar nog niet verschijnen. Hier- dodr zijn eeds moeilijkheden ont staan ten aanzien van de stichting van een r.k. H.B.S. en hierdoor doen zich ook allerlei bezwaren voor met betrekking tot de vestiging van in dustrie. B. en w. stemmen hiermede in. De onmogelijkheid op dit moment tot planologie voelen ook zij als een be zwaar. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat een misverstand de vertra ging van de L.E.I.- en E.T.I.-rappor- ten heeft veroorzaakt. Het college ziet zich voorlopig voor de taak gesteld om tussen de klippen doorzeilend zijn reeds voorheen uit gestippeld beleid zo goed mogelijk te verwezenlij ken. Ten aanzien van de uitgestelde be noeming van een gemeente-arts heb ben enkele leden opgemerkt: „Van politieke benoemingen moeten we af!" B. en w. antwoordden hierop, dat de benoeming in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde zal worden gesteld. Geen eenheid. In de sectievergaderingen is door enkele leden ook de mening uitge sproken, dat er niet voldoende een heid is in het college van b. en w., waardoor het gevaar ontstaat, dat een éénhoofdige leiding gaat domineren. Deze leden hebben het gevoel, dat er dikwijls sprake is van „burgemees ters" en „wethouders" in plaats van „burgemeester en wethouders". De voorzitter van het college wenst naar aanleiding hiervan uitdrukkelijk te verklaren, dat naar zijn wijze van zien de collegiale bestuursvorm, wet telijk voorgeschreven, voor elke ge meente onverbiddelijke eis is voor een goede en democratische gang van zaken. De beide wethouders verkla ren, dat de voorzitter van deze per soonlijke overtuiging immer door woord en daad heeft blijk gegeven. Wel moet worden erkend, dat door de wethouders enige malen bij ver gissing naar buiten de indruk is ge wekt, dat zij van een overigens met hun medewerking genomen beslissing geen weet hadden. Deze vergissing bleek later veelal te wijten aan de gecompliceerdheid van veler lei bestuursvraagstukken, waarin ook de wethouders, ondanks hun overige drukke werkzaamheden, waren be trokken en waarover het overzicht en waaraan de duidelijke herinnering wel eens verloren gaan. In het samenspel van krachten en personen speelt uiteraard, zoals over al elders, de persoonlijke overtui gingskracht een wezenlijke rol. Nie mand zal de voorzitter deze persoon lijke overtuigingskracht willen ont zeggen. Aantrekking industrie. Wat de industrie betreft kwam de vraag naar voren: Wat wordt er ge daan om industrie aan te trekken? waaraan nog een andere vraag werd verbonden: Zijn de omliggende ge meenten thans doordrongen van de noodzaak van een intergemeentelijke samenwerking op dit terrein? B. en w. antwoorden hierop, dat aan alle gegadigden voor industriële vestiging de grootst mogelijk mede werking wordt verleend, indien hun bedrijf aantrekkelijk voor Lisse is. Er is ook enkele malen geadverteerd, maar zonder succes. De intergemeentelijke samenwer king is er nog niet. B. en w. herinne ren aan de nieuwjaarstoespraak van de burgemeester ten aanzien van dit verlangen, welke in de Hillegomse pers niet vriendelijk werd ontvangen. Er wordt gewacht op een initiatief van andere gemeenten. Ook' de rap porten van È.T.L en L.E.I. zullen waarschijnlijk aanknopingspunten ge ven voor een dergelijke samenwer king. Oriëntatie-rit. De oriëntatie-rit van de Solexkluib De Bollenstreek, die verleden week zaterdag door het onstuimige najaarsweer geen door gang kon vinden, is verschoven naar zaterdag a.s. De start vindt plaats op het H.B.G.-plein. Het vertrek is als volgt: fietsers starten tussen half drie en kwart voor drie en brom fietsers tussen half drie en drie uur. Auto- en motorklub De Bloembol lenstreek. Op de filmavond van de auto- en motorklub De Bloembollen streek is deze week de uitslag bekend gemaakt van de op 4 oktober verre den oriëntatierit: motoren en auto's: 1. Leen Teeiiwen. 2. Piet Warmerdam; 3. Lammie Visser; 4. Wirn van Notoe- len. Bromfietsen: 1. Kok van Andel. Buurtver. WilhelminaDe buurt vereniging Wilhelmina, de enige die nog over is van de vele die Lisse vlak na de oorlog ryk was, mag zich ver heugen over een steeds groeiend aan tal leden. Men is de 200 reeds gepas seerd, maar men vond gisteravond nog geen wart daarvan in de zaal van „De Taveerne", toen men daar de jaarvergadering hield. De heer J. v. d. Slot, de voorzitter, zag hierin het bewijs dat de leden tevreden zijn met de hnidige gang van zaken. Aan de andere kant vond hij het niet leuk, dat men zo weinig belangstelling toonde. De secretaris, de heer Korsuize was door ziekte verhinderd; de twee de secretaris kon ook niet aanwezig zijn en daarom mocht de tweede voor zitter, de heer Schrama, het jaarver slag voorlezen. Men liet alle gebeur tenissen nog eens de revue passeren: van de feestavond tot de kransleg- ging bij het vrijheidsbeeld toe. De penningmeester kon een batig saldo melden van 169,en daar de buurtvereniging ook nog een saldo op de bank heeft van ruim 706,kan men aardig uit de voeten. Tot lid van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Faas en J. Westerink, terwijl de drie aftreden de bestuursleden, de heren J. v. d. Slot, J. Zandvliet en J. Knook herko zen werden. De feestaavond zal op 21 november worden gehouden. Bij de rondvraag vroeg de heer Schrama zich af of men in het ver volg de jaarvergadering en de feest avond niet kon combineren. Dan zou men stellig meer leden op de verga dering krijgen. De heer v. d. Slot was daar niet voor. Op de feestavond heb ben we de tijd nodig. Hiermee had men het officiële ge deelte gehad. Met een partijtje kie nen en het draaien van vrolijke gra- mofoonplaten bracht-men de rest van de avond door. Dr. H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155 neemt dat weekend praktijk waar. ae Që twee eigenschappen, die de Timtur-schoenen zo geliefd hebben gemaakt bi) dames van alle leeftijden. Zie hoe knap de internationale mode-tendenzen In deze verrassend nieuwe najaarscollectie zijn verwerkt. De beroemde Timtur-leesten U als steeds een garantie, dat U er heerlijk gemakkelijk op zult lopen. D« scho stonding

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6