©eficicbeSoii/^afit Wraak van Israël schept ernstige bezorgdheid Oog om oog aan Israels grens Iraakse troepen op Jordaans gebied? Onfusten in Hongkong duurden voort West-Europese Unie over bewapeningsprobleem Slachtoffer van zijn moed Om bij te komen van de schrik Het schooldrama in een Italiaans dorp Burgemeester van Hillegom niet in de Eerste Kamer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13930 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.10 - Advertenties: 17 et. p. m.m, Telefoontjes 1.50 Ten minste 48 Jordaniërs en 18 Isaëli's zijn gesneuveld bij de jongste Israëlische vergeldingsactie tegen Jordanië. De aanval was de grootste militaire actie sinds de Ver. Naties in 1948 een wapenstilstand tussen Irsaél en de Arabieren tot stand brachten. Volgens Jordaanse berichten wierpen de Israëli's een brigade en twee bataljons infanterie benevens een bataljon gepantserde troepen in de strijd, ondersteund door twee bataljons veldartillerie en tien straaljagers. Beduchtheid voor regeringscrisis in Jordanië AANVAL EN TEGENAANVAL. Bij een tegenaanval heeft de Jor daanse artillerie gistermorgen drie Israëlische nederzettingen bij Kalkil- ja gebombardeerd. Een Irsaëlisch peloton zou omsingeld en uitgeroeid zijn. „Onze strijdkrachten waren verrukt en gesterkt door de aanwe zigheid van de opperbevelhebber, koning Hoessein", zegt een Jordaans bericht. Volgens een telegram, dat de New York Times uit Washington heeft ont vangen, verluidt dtaar in diplomatieke kringen dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, verontrust over 'n mogelijke regeringscrisis en algemene Het vermiste Amerikaanse vliegtuig Een vliegtuig van de Pan American Airways heeft vanochtend vroeg aan het vliegveld Shanno gemeld, dat hetH ten westen van Ierland een „zeer dui delijk S.O.S.-signaal" heeft opgevan gen. Het ïijntoestel bevond zich toen ongeveer 900 mijl ten westen van Landsend. Blijkens de richting, vanwaar het S.O.S.-sein werd ontvangen, kan het zijn uitgezonden op een plaats, waar de koers van het vermiste Ameri kaanse militaire vliegtuig over liep. Het verdwenen toestel was een Lift- master, die vier vlotten,uitgerust met radio, levensmiddelen, appara ten voor het afiscihieten van vuur pijlen en rubber reddingsboten aan boord had. Engelse koningin danste „rock 'n roll" Koningin Elizabeth van Engeland, heeft de geruchtmakende „rock 'n roll' gedanst op een vrolijk feestje ter gelegenheid van de 21-ste verjaar dag van haar neef, de hertog van Kent. „Maar het ging allema-al erg ko ninklijk toe, weet u', vertelde een van de aristocratische feestgangers later, „je zou eigenlijk niet kunnen zeggen, dat de koningin echt de „rock 'n roll" danste, maar in ieder geval danste verwarring in Jordanië, zouden in stemmen met het legeren van Iraak se troepen op Jordaans grondge bied. Volgens het telegram vertrouwen Washington en Londen erop dat de Iraakse strijdkrachten niet dicht bij de grenzen met Israël zouden komen. Engeland en Amerika zouden Is raël hebben verzekerd dat een chao tische toestand in Jordanië een veel ernstiger bedreiging zou zijn dan een betrekkelijk klein contingent Iraakse troepen op Jordaans gebied en op eerbiedige afstand van de Is raëlische grens. In Tel Aviv deed gisteren echter het gerucht de ronde dat als Iraakse strijdkrachten Jordanië zouden bezet ten, premier David Ben Goerion de Israëlische troepen bevel zou geven, het gedeelte van Palestina, dat door Jordanië bezet, is te overmeesteren. Zelfverdediging. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven over de „vergeldingsaan- val" van Israël, waarin onder meer wordt gezegd, dat er aan de grens vrede zou heersen „als de Jordaanse autoriteiten een einde maken aan de gewapende aanvallen op Israël". De regering van Israël beschuldigt de Jordaanse regering er van, dat zij „de voortzetting van de aanvallen aanmoedigt" en koning Hoessein van Jordanië, dat hij de moordenaars in vrijheid heeft gesteld. „Onder deze omstandigheden aldus de verkla ring is Israël gewdongen zijn toe vlucht te nemen tot zelfverdediging". Uitkam-operaties op Cyprus Vrijwel onmiddellijk na de eerste operatie op grote schaal tegen de verzetsstrijders, zijn de Britse troepen donderdag in het noorden van Cyprus een tweede begonnen. Deze operatie wordt uitgevoerd in bet westen van de bergketen, bij Ky- renia, een bolwerk van de Cyprische verzetsorganisatie, de Eoka, waar vele aanvallen en hinderlagen zijn voorbereid en waarheen de aanval lers, na afloop van hun gewelddaden, de wijk namen om aan de achtervol ging van de Britse troepen en de politie te ontkomen. Een Britse woordvoerder deelde donderdag mee, dat er tijdens „Operatie Sperwer", die acht dagen duurde, 31 verzetsstrijders, onder wie de hoofdman Andreas Charalambos, op wiens hoofd 5.00 pond sterling stond, gevangen zijn genomen er grote hoeveelheden wapens en muni tie zijn buitgemaakt. Vier groepen van Eo-ka-strijders in de dorpen zijn opgerold. Aanvallen op kantoren In een gevecht tussen nationalisten en communisten te Tsoen Wan, aan de rand van Hongkongs nieuwe ge bied, zijn donderdagavond ongeveer 30 Chinezen om het leven gekomen. De onlusten, die al twee dagen du ren, hebben in Hongkong thans 42 doden geëist. De strijd brak gisteren uit, toen Rapport van Nederlander Het parlement van de West-Euro pese Unie is donderdag in Straats burg bijeengekomen en het bespreekt vandaag de vraagstukken van de de fensie van West-Europa. Grondslag voor deze bespreking, waaraan door afgevaardigden uit ze ven landen wordt deelgenomen is een door het Nederlandse Tweede Kamerlid J. J. Fens opgesteld rap port over de toestand, waarin de Europese verdediging op het ogenblik verkeert. De heer Fens heeft de Assemblée in dit rapport in zijn functie van rap porteur der commissie voor defensie zaken aanbevolen de wenselijkheid uit te spreken, dat zonder verwijl een beslissing zal worden genomen over de aard van een reorganisatie van de westelijke strijdkrachten. Eén der voornaamste gevaren der huidige situatie is, volgens de heer Fens, een groeiende begripsverwar ring -over de invloed die de atoom wapens op de conventionele strijd krachten en de lengte van de dienst plicht zullen hebben. Daarover heersen in de zeven lan den der West-Europese Unie me ningsverschillen en de heer Fens meent, dat het parlement in een groot debat deze meningen op elkaar moet laten botsen. Dit neemt, zo voegt hij eraan toe, echter niet weg, dat van de regeringen mag worden verwacht, met veel genoegen op de „rock i dat zij door harde beslissingen een 'n roll"-muziek van Paul Adams' orkest". De koningin danste onder meer met de 32-jarige lord Porch ester op de muziek van „See you later, alliga tor" en „Rock around the clock".. duidelijke leiding zullen geven. Bezuiniging mogelijk. De heer Fens heeft in zijn uit voerig rapport ook aandacht besteed aan de drang der publieke opinie naar bezuinigingen op militair gebied. Hij meent dat deze drang niet noodzake lijk in conflict behoeft te komen met de militaire noodzaken. Zo zou, vol gens hem, een vermindering van het aantal actief dienende militairen kun nen voortvloeien uit de nieuwe be schouwing van de militaire situatie. Daarom acht hij de tijd rijp' om de militaire politiek van West-Europa opnieuw op de helling te zetten, ten einde te zien, hoe de beschikbare mid delen het best kunnen worden be steed. Daarbij komt naar het oordeel van de heer Fens ook de vraag in het ge ding of de Duitse strijdmacht inder daad tot twaalf divisies zal moeten worden uitgebreid. „Het is niet on aannemelijk dat een algehele nieuwe beschouwing der Europese defensie- kracht zou kunnen leiden tot een nieuwe waardering van de bijdragen, die van ieder land wordt verwacht niet in termen van doeltreffendheid, doch mogelijk wel in termen van aan tal en structuur. nationalistisch gezinden de kantoren van twee communistisch gezinde vak verenigingen begonnen te plunderen. Enige tijd later kwamen Britse troe pen tussen beide en hielden het ge bied onder controle. Voordien had een menigte in een straat van het district Kowloon een Zwitserse consulaire ambtenaar, Fritz Ernst, en diens echtgenote aangeval len en de taxi, waarin het echtpaar reed, in brand gestoken. De Zwitser bevrijdde zijn vrouw uit het bran dende voertuig en hield zich met de blote vuist de menigte van het lijf, totdat er tenslotte hulp kwam. Me vrouw Ernst werd naar een zieken huis gebracht, waar haar toestand ernstig bleek. Haar echtgenoot had minder ernstige verwondingen opge lopen. Ook een bankgebouw en een brand, weergarage moesten het ontgelden, maar met geweervuur en traangas wist men de aanvallers te verdrijven. De overheid heeft een avondklok af gekondigd. De strijd in Algerië In Kabylië (Oost-Algerië) zijn bij gevechten, die dinsdag begonnen en donderdagavond werden beëindigd, 102 opstandelingen en vijf Franse militairen gesneuveld. In het gebied van Constantine zijn donderdag elf opstandelingen ge dood, terwijl er ten zuiden van Tlec men vijf sneuvelden. Bij aanslagen in verscheidene ste den in Algerië zijn donderdag 22 bur gers gewond. In Algiers werd een elektriciën doodgeschoten. Hetzelfde lot trof een Mohammedaan, die op het punt stond een handgranaat in een café te gooien. Vacantie in Terrazzano De heldin van Terrazzano, het dorp je bij Milaan, dat woensdag werd op geschrikt door een overval op een school met 96 kinderen, is Paola Ca- Deze telefoto toont op de achtergrond de school met voor het raam de invallers met een paar gijzelaars op de voorgrond 'n priester, die de misdadigers met opgeheven armen bezweert tot bezinning te komen. Verder op-;de voorgrond politiemannen en ouders van de opgesloten kinderen. ratore, de onderwijzeres, die de oud ste van de bandieten met zijn eigen mes aanviel en neerstak. Hierdoor had de politie gelegenheid gekregen de school binnen te vallen en de twee waanzinnige broers, Ar- turo en Osvaldo Sampato, te over meesteren. De kinderen in Terrazzano, die gis teren onder het wakend oog van hun moeders voor de deur speelden, heb ben een maand vakantie gekregc-n om bij te komen van de schris Elk kind zal geneeskundig worden on derzocht om vast te stellen of het van de verschrikkelijk dag lichamelijk of geestelijk letsel heeft overgehouden. Arturo (27), die voor een kort ver lof uit een krankzinnigeninrichting was ontslagen, bevindt zich op het ogenblik in een hospitaal te Milaan. Dokters verklaarden dat hij over tien dagen weer genezen zou zijn. Zijn broer Osvaldo (22) is opgeslo ten in de St. Vittoregevangenis te Milaan, beschuldigd van ontvoering en medeplichtigheid aan moord. Want de strijd rond de school heeft het le ven gekost van Santo Zennaro, een arbeider, die de politie bij de aanval de weg wees. In alle scholen in Mi laan is gisteren een rouwplechtigheid voor hem gehouden. Al te nationalistisch Een groep Indonesische jongelieden heeft een beweging gevormd, die zal streven naar het houden van een volksstemming in Portugees Timor. De beweging zal ook ijveren voor „een vrije en democratische regering in Brits Borneo". De woordvoerder van het Indone- nische ministerie van buitenlandse zaken heeft onmiddellijk verklaard, dat de Indonesische regering behal ve Nederlands Nieuw Guinea geen territoriale eisen heeft Wel zal het de beweging toegestaan worden haar gang te gaan, maar dat betekent niet, aldus de woordvoerder, dat de re gering achter de doelstellingen van de beweging staat Deze telefoto geeft een beeld van de strijd, die woensdag is gestreden in het Italiaanse plaatsje Terrazzano bij Milaan, waar twee gewapende woestelin gen de lagere school binnendrongen en bezetten, waarna zij dreigden de 95 leerlingen te doden of met zoutzuur te verminken als de ouders niet bereid warert 200 miljoen lire losgeld te betalen. De fotot Iaat zien hoe Santi Zenarro, de burger, die vrijwillig voorop ging toen de politie de aanval op de door de broers verdedigde school inzette, op het punt staat uit het raam te vallen, nadat hij tijdens het binnenklimmen van de school door een van de zwakzinnigen werd aangeschoten. Gisteren meldden wij, dat uit groep 3 (Noord-Holland en Friesland) de heer J. H. M. Derksen niet meer in de Eerste Kamer zou terugkeren, ver moedelijk tengevolge van afspraken tussen A.R. en C. H. Nader blijkt, dat zich het zeer bij zondere geval heeft voorgedaan, dat alle 19 leden van de K.V.P. een voor keurstem op de heer Derksen, de vierde kandidaat van de K.V.P.-Hjst, hebben uitgebracht. Het gevolg hier van is, dat de derde kandidaat op de lijst, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, niet is gekozen maar wel de heer Derksen, die reeds in de Eerste Kamer zitting had. Te mild in Poznan? De openbare aanklager van het eer ste proces in Poznantegen drie jon gemannen die meegedaan hebben aan het vermoorden van een korporaal heeft hoger beroep aangetekend. Hij vindt de straffen waartoe de verdachten veroordeeld zijn twee van hen kregen vier-en-een-half jaar gevangenisstraf en de derde vier jaar te licht. Weinig verandering Nog steeds wordt het weer in een groot deel van Europa beheerst door een uitgestrekt hogedrukgebied, waarvan het centrum bij de Alpen wordt aangetroffen met een lucht- drukwaarde van ongeveer 1036 mbar. Boven Engeland vertoont het een tweede kern met een druk van om streeks 1030 mbar. en in het zeege bied ten noorden van de Azoren ligt een derde centrum met barometer standen var» rond 1029 mb. Ten noor den van dit langgerekte hogedrukge bied trekken enkele actieve depres sies van de Amerikaanse oostkust via IJsland naar het noorden van Scan dinavië. Een dergelijke storing na derde vrijdagmorgen de Noordkaap. Het bijbehorende koufront verplaat ste zich langzaam in zuidelijke rich ting over de Noordzee, vergezeld door enkele wolkenvelden. Een nieu we oceaandepressie trok terzelfder tijd in de richting van IJsland. In onze omgeving wordt het weer ech ter nauwelijks beïnvloed door deze storingen. Er komt geen regen en de kans op mist blijft bestaan. AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM AFGELAST. Op woensdag 17 oktober is mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, verhinderd de gebruikelijke lekenr-audiëntie te verlenen. Dit blad bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). 5 WOLKENVELDEN. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. In het noorden van het land meest matige, elders zwakke zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 13 Okt.: zon op 7.03, onder 17.53; maan op 15.08, onder 00.10. Hoogwaterstanden 1,3 Okt. v.m. 9.55; n.m. 10.30. Het weer in Europa 14 C. 17 STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist mist mist nevel onbewolkt mist onbewolkt mist mist motregen mist mist mist nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. 16 14 14 17 20 18 20 14 15 11 10 14 20 14 22 Korreltje Wie de regen mijdt, moet oppassen, dat hij niet in de sloot valt.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1