RIJNSTREEK DUINSTREEK TERUGKEER VAN EEN BLOEDIG FRONT L.T.B. in Bodegraven verdiepte zich in ruilverkavelingskwestie VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RIJN J. SPREY Thzn OVERLEDEN. Donderdagmorgen is overleden de heer J. 3preij Thzn., directeur van de gelijknamige Houthandel en oud-wet houder van de gemeente voorvde C. H.U. Hij bereikte de leeftijd van 67 jaar. De h>cr Spreij genoot in Alphen a. d. Rijn en wijde omgeving algeme ne bekendheid op velerlei gebied. Meer dan 40 jaren was de heer Spreij mede-directeur van de N.V. Houthandel v.h. Jac. Spreij. Hij was vele jaren bestuurslid van het district „West" van de vereniging van Hout handelaren. In die functie was hij vaak de representant van de Neder landse Houthandel op congressen in binnen- en buitenland. Voorts was de heer Spreij vanaf 1932 Commissaris van de Alphense Bank, benevens Commissaris van de Spaarbank der Alphense Bank. In belangrijke mate ging de belang stelling van de heer Spreij in zijn ge meente ook uit naar het christelijk onderwijs, zowel voor wat de geeste lijk volwaardige kinderen als de gees telijk gestoorde kinderen betreft. Zo was hij vele tientallen jaren dage lij ks-bestuurslid van de Koningin Emmaschool voor b.lo. *en van de g.l.o. en de u.l.o. van de school met de Bijbel aan het Sint Jorisplein. Verder vervulde hij een functie in het bestuur van de Woningbouwver eniging „Des Werkmans Vriend" te Alphen a. d. Rijn, die in de vooroor logse jaren vele huizen tot stand liet brengen in het bloemhofkwartïer. Na de oorlog in 1945, toen de nood- gemeenteraad moest worden gevormd werd de heer Spreij als wethouder aangezocht door de toenmalige ge meentesecretaris mr. F. A. Helmstrijd, die toen tevens belast was met de waarneming van het burgemeester schap. De hee- Spreij volgde toen in feite als wethouder zijn broer op, de heer W. J. Spreij (l-l-'45 overleden), die deze functe op politiek terrein vóór de oorlog vervulde tot de ophef fing van de gemeenteraden door de bezetter. Toen op 1 nov. 1845 mr. Helmstrijd Alphen a. d. Rijn verliet werd de heer Spreij belast met de waarneming van het burgemeester schap. Deze taak vervulde hij tot 1 november 1946, precies een jaar, toen mr. F. M. A. Schokking, de late re burgemeester van Den Haag, tot burgemeester van Alphen a. d. Rijn werd benoemd. Einde maart 1949 heeft de heer Spreij om gezondheidsredenen be dankt als lid van de raad voor de C.H. U. en dientengevolge ook als wethou der. Als wethouder werd hij opge volgd door de heer J. v. d. Borg, de huidige loco-burgemeester en als raadslid door de heer G. Gesman Lzn., die eveneens nog als zodanig fun geert. Voor zijn vele verdiensten op ve lerlei terrein werd de heer Spreij bij Koninklijk Besluit van 22 april 1955 benoemd tot Ridder in de Órde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot van deze verdienstelijke geboren Alphenaar wordt maandagmiddag om 2.30 uur op de Oosterbegraafplaats te Alphen a. d. Rijn ter aarde besteld. E.H.B.O.-wedstrijden. Voor de vierde maal heeft de E.H.B.O. don derdagavond in hotel „Centraal" een bedrijfs-EHBO-wedstrijd georgani seerd, waaraan zich dit keer zeven ploegen hebben noderworpen. De eerste prijs werd behaald door de ploeg van de dienst van Gemeen tewerken, die 280 punten veroverde. Hiermede legde zij voor de derde maal achter elkaar beslag op de wis selbeker, die ze nu blijvend in ont vangst kon nemen. N. Samsom N.V. nam met vier ploegen deel. Ploeg B plaatste zich op de tweede plaats met 247 punten en verwierf een zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de heer J. v. Brummen. De derde prijs, een bronzen medaille van de vereni ging werd gewonnen door de ploeg van A. Oosthoek en zoon met 243 punten. Samsom A, C, en D bezetten de 4e, 5e, en 6e plaats met respectie velijk 235, 219 en 218 punten. De EHBO'ers van de Verffabriek „Alpha" behaalden 206 punten als zevende. De heer A. Ambaghtsheer, leider van de ploeg van Gemeentewerken, behaalde met 78 punten de eerste prijs als ploegleider. Mej. R. Ver- schure van Samsom n.v. werd tweede met 72 J4 punt; derde werd de heer J. Boonstra (Samsom C) bet 70 pnt; vierde de heer Jac. Verhorst (Sam som A) met 66 punten; vijfde de heer J. Griffioen (Oosthoek en zn.) met 65 punten en eveneens met 65 punten bezette de heer J. Plancke (Samsom D) de zesde plaats. De heer T. Lager- wij deed zijn ploeg (Alpha) niet on der en kwam ook op de zevende plaats met 63 punten. De directie van Samsom N.V. schonk een nieuwe wisselbeker voor de volgende wedstrijden. Hengelaarsverbond. De heer J. N. de Wit uit Voorburg, voorzitter van het Centraal Nederlands Henge laars Verbond en tevens voorz. van de Leidse Hengelaarsbond, sprak donderdagavond in café Lunneman voor leden van „Tijdverdrijf", over het wel en wee van de binnenvaart- visserij, inzonderheid voorzover de portvisser hiermee te maken heeft. De heer De Wit trachtte verband te leggen tussen de vroegere tijd, toen de visserij vrij was, en deze tijd van allerlei voorschriften. En dan noemde hij 'n aantal cijfers, welke een duide lijke taal spreken. In 1935 waren er ongeveer 28.000 vis-akten voor de hengel uitgegeven. In 1939 bedroeg dit aantal reeds 30.000. In 1954 waren 79.500 kleine visakten afgegeven, 70.000 hengelakten en bijna 350.000 hengelbewijzen. Dit laatste cijfer heeft nu de half miljoen overschre den. Voorts zijn er bijna 2500 erken de beroepsvissers, voor wie het niet allemaal om den brode gaat maar de visserij als neven-bedrijf uitoefenen. Om verder niet te vergeten de bijna 10.000 z.g. „gelegenheidsvissers". Te genover deze enorme toename van het aantal dergenen die in enigerlei Wit de vermindering van visgelegen- heid. Vele wateren zijn waterbouw werken geworden; de scheepvaart nam enorm toe, de visstand vermin derde met de jaren door allerlei oor zaken, zoals verzilting, verontreini ging, sterke temperatuurwisselingen, hetgeen vooral voor de snoek nadelig is. Tussen .leze twee polen in de toe name van de vissers en afname van de visstand, rijpte de noodzakelijk heid voor het treffen van maatrege len. De heer De Wit wees tenslotte op de noocfcaak van een sterke henge laarsbond voor de belangen van de sportvisser te verdedigen. Alphense Bridgeclub. Voorlopige uitslag parencompetitie Alphensche Bridge Club 3e ronde. Groep A: 1. ArlemanZijerveld 165.87; 2. HartingStraver 162.50; 3. 4. HorstWalraven 145.24; 5. v. d. 4. Horstwalraven 145.24; 5. v. d. HelmNoordenbos 143.66; 6. Cars- jensv. Oort 141.21; 7. v. Heiningen de Vos 133.99 8. KromhoutMeier 114,04. Groep B: 1. BroekmanOttens 171.10; 2. Starrenburg—Stehouwer 166.27; 3. de JongLeeuwenhoek 163.82; 4. BosMeirik 159.40; 5. Smit Verwegen 157.74; 6. Bahlman Driehuis 153.89; 7. v. Winkel Jr. Zijerveld 147.29; 8. v. Beest—Mevr. Straver 139.38; 9. Mej. de Roonvan de commissie tot het afnemen BOSKOOP Geboren: Geertruida Johanna d. van F. J. -Colla en A. v. d. Erf. Jaco bus Arnoldus Petrus z. van P. J. We- cer en A. J. Ragetlie. Bernardus Francisca Maria d. van F. C. M. Ver bakei en G. C. Rozenstraten. Ondertrouwd: Hendrik Izak Pau- lusse 35 j. en Cornelia de Groot 27 j. Johannes Cornelis Heemrood 25 jaar en Adriana Geers 26 j. Herman Bas- tiaan Schoemaker 25 j. en Johanna Vonk 21 j. Gehuwd: Nicolaas Henk van Lin- gen 25 j. en Wilhelmina Annie Drie sprong 22 j. Overleden: Jacoba van den Brink 86 j. weduwe van N. Hoogendoorn. GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpen zonder clips; schepnet; blauw grijze haarkam; drie sleutels aan touwtje; schakelarmbandje; zak doek; wit kindermutsje; zijden sjaal; damesrijwiel; bruine gebreide heren- want; damespolshorloge; busje vogel zaad; lederen rozenwant; bruine he- renportemonnaie met geringe inhoud; witte haarstrik; rieten mandje; schaar; blauw plastic kinderporte- monnaietje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. LE1K1UIBEM Veilig Verkeer. Deze week heeft de heer P. de Bil uit Roelofarends- veen in zijn kwaliteit van secretaris Wanrooy 137.73; 10. BultmanSakko 108.73. Groep C; 1. v. d. LeedeMevr. Sep- pen 164; 2. KorenOskam 160; 3. DomburgVink 154; 4. v. Sprang Zaal 152; 5. Sluisv. Winkel Sr. 139; Dms. HooijerStarrenburg 131. Groep D: 1. Blomv. d. Hulst 172; 2. SeppenVisser 157; 3. JohaMevr. de Klerk 150; 4. dr. HertogKroon 145; 5. BulkTuin 140; 6. Jansen Rijnsbergen 132. Klaverjastournooi. De uitslag van het Klaverjas-tournooi der Al phense bedrijven is na de derde ron de als volgt: 1. koppel 69, Drikzwager Kroon (Boot) 15.725 pnt; 2. koppel 53, v. d. Stouwev. d. Nagel (Boot), 15.531 p.; 3. koppel 39, Treurende Korte (Baronie) 15.526 p.; 4. koppel 80, de Groot-Vroege (Spreij;, 15.503 p.; 5. koppel 67, Verkade—Demoet (Boot), 15.409 p.; 6. koppel 19, Van Veen-Koelewijn (v. d. Neut), 15.365 p.; 7. koppel 60, VerboomSchreve (Oosthoek), 15,323 p.; 8. koppel 49, Rijsdamde Jong (v. Dijk), 15.172 p. 9. koppel 38, Apeldoorn—v. d. Sluis (Leerhoeve), 15.028 p.; 10. koppel 34, de KorteVerkerk (Boot), 14.753 p. Alphense Schaakclub. Voor de eerste groep van de Alphense Schaak club werden gespeeld de partijen A. PostL. Kantebeen HVi\ W. v. d. RoestA. H. Hooijer YYi\ A. H. BalkJac. de Hoed 01; A. Zweers P. de Jong 01. W. v. d. Roest heeft nog steeds de leiding met 3M punt, gevolgd door A. H. Hooijer en Jac. de Hoed, e'k met 3 punten. Voor groep twee zijn de uitslagen: PlantfeberP. J. Wijnbeek 10; P. de RuiterH. Rademakers M Voor de af val wedstrijd van de L.S.B. won C. Brunt van G. Horree. Hier door plaatste Brunt zich bij de laat ste vier spelers. van verkeersexamens gesproken over de klemmende noodzaak van ver- keersonderwijs aan jong en oud. Spreker voerde het woord voor een talrijk en aandachtig gehoor in het leslokaal van de Leimuidense afde ling. Ter illustratie noemde spreker o.a. het dodencijfer in het Neder lands wegverkeer gedurende de af gelopen 28 jaren. Dit komt overeen met het huidige inwonertal van de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Bodegraven. In hetzelfde tijdsbestek werden door verkeersongevallen min of meer ernstig gewond een aantal mensen, overeenkomende met het ge zamenlijk inwonertal van de steden Haarlem en Arnhem. Spreker besloot zijn interessante rede met een dank woord aan het gemeentebestuur en de afdeling voor Veilig Verkeer te Leimuiden voor de harerzijds met zo. veel succes ontwikkelde initiatieven in het belang van de verkeersveilig heid. K.A.B. In het café van de heer J. Keijzer hield de K.A.B. haar eer ste avond van het winterprogram. Het begon deze keer met een kaart- wedstrijd en wanneer bij de volgen de programma's dezelfde belangstel ling getoond wordt zal het bestuur tevreden zijn. Er werd fel gespeeld om de eer en de prijzen die bestonden uit vleeswaren en 'n rokertje. De ge lukkige winnaars waren: 1. J. v. d. Acker, J. N. de Koning R. Broekhui zen, L. v. d. Tol, J. A. Strobbe, J. Vork, J. de Rijk en Jac. Droogh. NIEUWKOOP Geb.: Gerarda Johanna Maria, d. v. G. van Tol en J. M. G. Hoogeveen; Wilhelmina Maria, d. v. Th. Tersteeg en R. B. Pieterse. Ondertr.: A. Blom 37 j. te Waddinx- veen en J. P. Kranenburg 24 j. - - -- - - -i.üCi; - In de nacht van woensdag op donderdag zijn de Isaëliërs slaags geraakt met Jordaanse troepen ter hoogte van Tel Aviv over de Jordaanse grens. Door bemiddeling van de cl»ef van de bestandscomniLssie. generaal E. L. M. Burns, is na zes uren strijd de rust weergekeerd. Aan beide zijden zijn doden en gewonden te betreuren. Op de foto ziet men een Israëlische legerauto met soldaten die van het front terugkeert. Nadat de ruilverkaveling is uitge voerd, worden de kosten vastgesteld, welke door de deelnemers moeten worden betaald, ze omvatten het verschil in waarde der grond voor en na de uitvoering der r.v.k., aan de hand van vorengenoemde schattin gen. Van de kosten der boerderijen- bouw moet het rendabele deel door hen die laten bouwen worden be taald, deze prijs wordt vastgesteld door de grondkamer. De kosten van de r.v.k. kunnen worden betaald mid dels een ruiverkavelingsrente van 5 pet. gedurende 30 jaar. Bijv. kosten 200,per h.a. gedurende 30 jaar, betalen 5 pet. ad 200,wordt 10 per jaar, de rente is dus zowel ren te als aflossing. De aangelegde en of verbeterde wegen, waterlopen, gema len e.a. kunstwerken worden gratis overgedragen aan een publiekrechte lijk lichaam, voor de wegen is dit bij voorkeur de gemeente. Waarom? Wat is nu het belang van de grond in de Rijnstreek en Reeuwijk t.a.v. de r.v.k.: De omgeving van Bodegra ven en Reeuwijk bestaat in hoofdzaak uit veengrond, waarop het weide-be- drijf wordt uitgeoefend. Het is van groot belang, dat juist in dit gebied een juiste waterbeheersing wordt toe gepast, d.w.z. dat elk perceel t.a.v. het maaiveld de juiste waterstand moet hebben. Hieraan mankeert nog wel 't een en ander; 't is n.l. noodza kelijk, dat gedurende droge perio den in de zomer, voldoende water kan worden ingelaten en dat in het na jaar vroegtijdig een verlaging van het grondwaterpeil kan worden verkregen Land n.l. dat een te hoge waterstand heeft blijft in het voorjaar te lang koud, waardoor de grasgroei wordt vertraagd, terwijl in het najaar het land te nat is, hetgeen tot gevolg heeft dat de koeien vroeg moeten v/orden gestald en een lange staltijd is onvoordelig voor de boer. Hierbij wordt in de eerste plaats aandacht geschonken aan en zodanige werken uitgevoerd dat praktisch elk perceel zijn eigen waterstand kan beheersen, waar nodig worden stuwen geplaatst en door middel van drain-buizen wordt het water in en uit de percelen gevoerd. Indien nodig kunnen de percelen worden geëgaliseerd en na bemesting worden ingezaaid. Als ge volg van indroging liggen de percelen vaak hol, dit is een gevolg van het niet baggeren der sloten, de sloot- e„„awand gaat dichtzitten en het water opzicht"".vissen",''stelde de heer De kan niet meer in de grond komen. Drainage heft dit euvel op en zorgt er voor dat in elk perceel dezelfde waterhoogte wordt verkregen als in de aangrenzenden sloten. Ook aan de bereikbaarheid der percelen ont breekt nog al het een en ander, veel percelen wegen over elkaar uit, dit gaat ten koste van landvérlies en tijd. Wegenonderhoud. De sporadische wegen welke er zijn, zijn vaak slecht en duur in on derhoud, ze zijn immers in het ver leden aangelegd voor het gebruik van paard en wagen en niet berekend voor het steeds toenemende zwaar dere verkeer. Verbetering buiten r.vk-verband is moeilijk en kost baar vanwege het nagenoeg ontbre ken van bermen. Daar de wegen meestal in onderhoud zijn bij de pol der en de bedrijfsuitkomsten vaak niet beest zijn, gebeurt er aan deze wegen niet veel. Hier moet grote aan dacht worden besteed en tevens noet worden nagegaan of het wel juist is dat deze wegen door de polder wor den onderhouden, daar vele niet-agra- riërs welke thans ook de weg ge bruiken verzuimen in de onderhouds kosten bij te dragen. Er wordt dan ook terdege nagegaan aan welke in stantie na het gereed komen van de weg, deze moet worden toegewezen. Na uitvoering van het r.v.k.-plan moet elk perceel aan een waterloop en aan een weg liggen, de kostprijs van het geteelde produkt wordt hier door zeer gunstig beïnvloed. Boven dien liggen vele percelen te ver van de bedrijsf gebouw en verwijderd en geldt hier vaak de regel: „Ver van huis, dicht bij de scha". Het land moet dus dichter bij de boerderij ko men of de boerderij dichter bij het land. Vele gronden vertonen grond gebreken, bijv. ingedroogde veen gronden of hebben geen goede bemes tingstoestand. Het is de taak van de r.v.k. bovenomschreven werken voor de landbouw uit te voeren en alleen middels de r.v.k. kan dit alles worden gerealiseerd. Daar allerwege in Ne derland r.v.k. worden aangevraagd en tot uitvoering gebracht is het ook voor onze omgeving van belang dat men niet ten achter raakt, opdat de goede naam van midden Z.-H., die zij in het verleden had, niet verloren gaat. Wij ontveinzen ons niet dat r.v.k. een ingrijpende maatregel is, doch het is de enige manier om aan het steeds in omvang toenemende vraagstuk van het arbeidstekort het hoofd te kunnen bieden en te komen tot kostprijsverlaging. LEIBSCHENDAM Oudercomité in oprichting. In verband met het verlangen van vele ouders van schoolkinderen is in het patronaatsgebouw een bijeenkomst belegd om te komen tot de vorming van een oudercomité. Pastoor J. H. van der Kolk sprak een inleidend woord en constateerde met voldoe ning dat vele ouders tot de conclusie zijn gekomen, dat het met het oog RIJNSATERWOUDE L.U.T.O. De onderlinge compe titie werd weer vorotgezet met de volgende resultaten. Dammen: R. ReumermanM. Jansen 11, A. KooyE. Mur 02, B. RoestA. v. Rijn 20, G. de BoerW. van Eg- mond 20, W. v. IperenB. Roest 20, A. v. RijnH. Oostveen 02, R. Reumerman'H. Oostveen 2O, W. v. EgmondG. de Boer 02, H. JnsenE. Mur afgebr, W. v. Egmond A. Kooy 02. Schaken: C. RijlaarsdamJ. v. d. Zwan 10, M. v. d. Zv^an—C. Rij laarsdam 01, J. v. d. ZwanJ. Kin kel 10, C. RijlaarsdamP. v. d. Zwan 1—0, J. v. d. ZwanR. Appel- melk 10, R. AppelmelkJ. v. d. Zwan 10, R. AppelmelkP. v. d. Zwan 10. TER AAR Nooit Gedacht. Uitslagen van de dam wedstrijden in de onderlinge competitie: J. van der StarreW. van Vliet 02; A. HartveldD. Spek 11; H. BroerW. Snaterse 02; J. BesemerW. van der Starre 02; R. LubbertsC. van Donk 20; L. BesemerN. Kalshoven 02; H. MuhrG. Kalshov.en 20; R. Lub bertsN. Kalshoven 11. Z0ETERW0UDE- LEIDERDT0RP ONDERLINGE WEDSTRIJDEN GYMNASTIEKVER. MEERBURG. De gymnastiekvereniging Meer burg heeft gisteravond onderlinge wedstrijden voor een selectie gehou den voor de afvaardiging naar de bondswedstrijden. Met groot enthou siasme hebben de deelnemers gekampt Bij de dames was de spanning voor de eerste plaatsen het grootst, hetgeen de uitslagen ook uitwijzen. Bij de heren was het weer J. Kok, die de beste prestaties leverde. Voor de aan vang van de wedstrijden vond eerst nog een kleine huldiging plaats i.v.m. het afscheid van de heer Krijger, die om gezondheidsredenen moest be danken als voorzitter. De heer P. v. d. Geer dankte de scheidende voor zitter die eerst, als penningmeester het had gepresteerd een nadelig sal do in vier jaar tijds om te zetten in een zeer behoorlijk batig saldo. De heer de Krijger dankte op zijn beurt voor de erkentelijkheid en de pret tige samenwerking. Meisjes adspiranten: le pr. A. Ver meulen 29,5 pnt; 2e pr. M. Vermeulen 28,8 pnt. 3e pr. A. Volwater 27,3 p. J. Rotteveel 27,7 p. A. Dorlandt 27 p. L. v. Maasdam 27 p. M. Turk 26,5 p. Th. Straathof 26.4 p. J. v. Maasdam 26,2 p. N. Wesselman 25,2 p. P. v. d. Poel 24,8 p. W. de Groot 24,6 p. Dames 3e gr.: Ie pr. J. Straathof 31,2 p. 2e pr. M. Stuifzand 28,9 p. A. de Groot 28,2 p. E. Zwetsloot 26 p. L. Zwetsloot 25,8 p. M. de Groot 2,48 p. Dames 2e gr.: le pr. H. Bekkers 31,7 p. 2e pr. M. Straathof 29,8 p. A. de Groot 28 p. T. Mortier 27,8 p. Heren: le pr. J. Kok 4(7,5 p. 2e pr. B. Goddijn 45,1 p. 3e pr. M. Wesse- man 40,7 p. W. Goddijn 40,4 p. Th. Zandbergen 40,4 p. H. Dorlandt 37,2 p. De prijzen bestonden uit medail les. Alvorens tot uitreiking van de prij zen uit te gaan delen, deelde de heer v. d. Geer mede dat kapelaan Keesen die tijdens de wedstrijden was bin nengekomen, tot G. A. was benoemd, welke mededeling met groot enthou siasme werd ontvangen. Dank bracht hij aan de jury-leden, de heer en mevr. LemmerszaalMontfoort en de heer P. Meershoek, welke een kleine attentie aangeboden kregen. op de goede opvoeding van hun kin deren gewenst is, dat de ouders het recht hebben om de belangen van de kinderen met het onderwijzend per soneel te bespreken. De heer F. P. C. de Koek uit Was senaar gaf over dit onderwerp een belangrijke uiteenzetting. Spr. gaf daarbij antwoord op de vragen waar om een katholieke school en waarom een oudercomité. Hoewel het de bedoeling was tot de vorming van een oudercomité over te gaan, meende pastoor toch, dat het beter was de ouders van alle school gaande kinderen per circulaire nog eens 't nut van bedoelde comité voor ogen te stellen en dan tevens aan de ouders de vraag te stellen, of zij zich voor het lidmaatschap van het co mité wensen op te geven. Te gelege ner tijd zal dan weer een bijeenkomst gehouden worden opdat de ouders uit de gestelde candidaten een defi nitief bestuur kunnen kiezen. Geboren: Leonard us M., zn. v. J. J. de Haan en R. Doodkorte; Anna M., dr. v. C. A. van den Bosch en A. C. M. van Haaster; Frank M., zn. v. L. Maddens en S. M. Heemskerk; Christine M., dr. v. F. Hoekstra en J. J. Happé; Hendrik A., zn. v. J. T. Hooymans en H. Bunna; Ronaldus N. M., zn. v. J. W. van dier Meer en B. J. Spring in 't Velid. Ondiertrouwd: J. W. C. van Winden te Pijnacker en A. A. van Eb; A. J. J. van Winden te Snelderwaard en E. J. M. van Bohemen. 0EGSTGEEST MOEDERDAG KATH. VROUWENGILDE. Gewoonte getrouw vierde het kath. Vrouwengilde gisteren de feestdag van het Goddelijk Moederschap van de H. Maagd Maria. Deze dag begon men met een gezamenlijk morgen gebed in de parochiekerk, waarbij pastoor Looyaard een korte toe spraak hield. De H. Mis werd opge dragen tot intentie van levende en overleden leden van het Gilde- Het dameskoor onder leiding van mej. Weiter voerde daahbij de gezangen uit. Des avonds 'bood de afdeling haar leden een feestavond aan. Aan vankelijk zag men op deze feest avonden uitsluitend vrouwen, maar de laatste jaren is daar verandering in gekomen en zag men ook man nen, aanvankelijk ietwat schuchter, de feestavonden bijwonen. Hun aan tal nam geleidelijk toe, zodat men thans van een parochie-avond zou kunnen spreken, gelijk de presi dente mevr. StaalSantvliet in haar openingswoord ook zeide. Trad op de avonden voorheen een damestoneelclub voor het voetlicht, thans kwam men ten tonele met een blijspel voor gemengde bezetting. De feestelijk versierde zaal, waarvan aan de ene zijde van 't podium een reproductie van de H. Joanna de Chantal (patrones van 't Gilde) en aan de andere zijde de verenigings- vlag de open ruimte markeerden, was geheel gevuld toen de presi dente het openingswoord sprak en de geestelijk' adviseur en afgevaar digden van de omliggende plaatsen verwelkomde. In 't kort ging spr. na de groei der vereniging in de afgelopen 10 jaar en deelde mede, dat 't ledental thans 227 bedraagt. Vervolgens gaf zij een overzicht van de toekomstige plannen in dit verenigingsjaar. Hierna hield pastoor Looyaard een korte toespraak. Spreker schet ste Maria als de ideale Moeder en stelde het Heilig Huisgezin als voor beeld. Spreker sprak daarna over de ver hevenheid van 't moederschap en spoorde de aanwezigen aan steeds vu riger Maria-vereerders te zijn en de Maria-verering in de huisgezinnen te bevorderen en te verlevendigen. Het woord was daarna aan de to neelclub, die onder leiding van de heer Kienjet de komische drie-acter „Polly Perkins" opvoerde, waarom onbedaarlijk is gelachen. De rolbe zetting was sterk. Een langdurig applaus beloonde de acteurs en actrices. L.T.B. De L.T.B. hield haar eerste ledenvergadering in het win terseizoen. De vergadering werd zeer goed bezocht. Behandeld werden de diverse ingekomen stukken, alsmede het winterprogram. Aangewezen werden de afgevaardigden voor de Kringvergadering veehouders te Leiden. WASSENAAR Op zaterdag 13 oktober zal het feit worden herdacht, dat de afdeling van het Rode Kruis 25 jaar geleden de beschikking kreeg over een Rode Kruis-korps. De afdeling zelf was in begin 1930 opgericht. Ruim een jaar later werd een plaatselijk Rode Kruiskorps opgericht, dat zich sedert dien op tal van manieren verdienste lijk heeft gemaakt voor de plaatse lijke gemeenschap. Een van de be langrijkste taken, die het korps na de oorlog verrichtte was het verzorgen van de ongevallendienst in samen werking met de politie. Tot het mo ment, waarop de gemeente zelf de be schikking kreeg over ambulance auto's en verpleegsters, verzorgde het Rode Kruis imet een eigen ambulance auto en eigen personeel de gehele on gevallendienst. En ook nu nog is het korps wat dit betreft niet geheel uit geschakeld. In de avonduren houden bij tourbeurt enkele helpers en help sters van de Rode Kruiscolonne zich beschikbaar om met de ambulance wagen uit te rukken, als een ongeval gemeld is. Sinds vorige week bezet het Rode Kruis op zondagen een on- gevallenpost in restaurant Clingen- dael bij Duindigt, met het oog op dé vrij veelvuldig voorkomende sporton- gevallen in dit gedeelte van de ge meente. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum is voor de leden van het korps een puzzlerit uitgeschreven. Zaterdagmiddag 5 uur zal de colonne zich voor het raadhuis opstellen om te worden geïnspecteerd dor de bur gemeester, die daarna de leden van het korps in het raadhuis zal ontvan gen. Zaterdagavond wordt een fees telijke bijeenkomst door het afde lingsbestuur aan het kofps aangebo den. Geb.: Ronald J. M. z. v. P. W. van Veen en W. M. Wolters; Theodora G. B. d. v. L. J. Kouwenhoven en J. T. van Beek. Ondertr: L. Groenta en H. J. Reij- erse; A. C. M. Grotnewegen en A. van Sprongen; J. C. M. Horsten en C. T. M. C. Franken. Getr.: P. Hammes en G. J. Olden burg; J. T. Oosterveer en M. C. Com- pier; H. J. L. Donker en W. Maillette de Buy Weniger; C. Jongcneel en H. E. Schutte; J. C. de Bode en J. Muil wijk; T. A. Houben en H. J. A. Groc- neveld; M. E. Vreede en E. M. Groe- neveld. Overl.: Margaretha J. J. Kohn- stam, 52 jaar. ZOETERIGER Woningbouw. De bouwcapaciteit blijft zich gunstig ontwikkelen. De complexen woningen, die voor de verschillende bedrijven onder handen zijn naderen hun voltooiing en reeds zijn die plannen voor een nieuwe serie in verre staat van voorbereiding. De bewoners van Zoet ermee* kun nen echter slechts zijdelings op be scheiden wijze voordeel trekken van deze woningen. Anders ligt het met de bouw van woningwetwoningen, waarmee juist dezer dagen begon- jwen is. Een complex van 77 van deze huizen wordt in snel tempo opgetrok ken. Van deze serie zijn er 30 be stemd voor grote gezinnen. Deze wor den gebouwd aan de Karei Doonman- laan tussen het Piet Heinplein en de Rokkeveenseweg. Dit wordt een ge heel nieuw type woningen. De 47 andere woningen komen tussen de Karei Doormanlaan en de De Ruyter- straat. Klaverjassen. De grote klaver jas wedstrijd, georganiseerd door de klaverjasklub Zonder Naam, is we derom een groot succes geworden. Er werd lang en vinnig gestreden om de uitgeloofde prijzen. De uitslagen wa ren tenslotte als volgt: I. P. Heijnen 5333 pnt.; 2. L. Reuneker 5252 pnt.; 3. J. Dorst 5168 pnt.; 4. P. Rietkerk 5120 pnt.; 5. G. Bos 4975 pnt.; 6. W. v. Elleswijk 4780 pnt.; 7. mevr. v. Elleswijk—-Groene weg 4770 pnt.; 8. mej. J. Jonkers 4676 pnt.; 9. Joh. Hoogduin 4651 pnt. De trootstprijs werd gewonnen door A. Bolleboom met het laagst aantal punten, nil. 3419.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13