DE SPOKENJAGE „Vrije" slijter verslaat fabriek Rechter veroordeelde tot verplichte melkievering Mist belemmert verkeer Drank verwoest gezinsleven VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 19 Voor de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een „vrjje melkslijter" uit Amstelveen het door hem tegen een melkfabriek aanhangig gemaakte kort geding gewonnen; de fabriek werd door de rechter verplicht met ingang van zondag a.s. aan de „vrije slijter" melk te leveren op straffe van een dwangsom groot 100 per dag. Tevens werd de fabriek veroordeeld tot de kosten van het kort geding. Deze rechtzaak is een gevolg van de melksanerirag te Amstelveen, waar over nocht het publiek, noch het gemeentebestuur enthousiast is. De fabriek had een „basis-contrakt", waarin werd bepaald, dat zij alleen maar zou leveren aan leden van de slij tersvereniging „Ons aller Belang", die zich akkoord hebben verklaard met het contract. Daar in hetzelfde contract een verbod opgenomen is aan niet-onderteke- naren van het contract te leveren, kon de fabriek haar weigering om melk aan de slijter te leveren niet rechtvaardigen, daar de slijter ongesaneerd het contract had getekend. „Mgr. Giobbe-stichting" voor medische studenten Spoedig eerste beurzen Onlangs is een stichting in het le ven geroepen, die de naani „Mgr. Giobbe Stichting'" draagt. Zij is mo gelijk geworden door de gift, groot ongeveer 100.000,welke mgr. Gi obbe ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest heeft gedaan. De inkom sten van de te zijner ere ingezamelde gelden, wil hij namelijk doen strek ken ten dienste van de katholieke medische wetenschap. De nieuwe stichting heeft onder meer als doelstelling, doctorandi in de geneeskunde in staat te stellen zich verder te bekwamen in vakken, waarvan de kennis in belangrijke ma te aan hun geneeskundige vorming ten goede kan komen en van belang is voor de ontwikkeling van de ka tholieke geneeskundige wetenschap of voor de opleiding van katholieke artsen. Ook kunnen zij, die met goed gevolg de studie in de geneeskunde voltooid hebben, in staat gesteld wor den daaraan een specialisten studie te verbinden. Tenslotte kunnen kan didaten in de geneeskunde in de ge legenheid worden gesteld, speciale medische onderwerpen te bestuderen. Nederland: grootste eieren-leverancier De Nederlandse eierexport be droeg in 1955 3 miljard 750 miljoen stuks en vermoedelijk zal men in 1956 de vier miljard halen. De totale pro- duktie leverde in 1955 750 miljoen gulden op en in 1956 vermoedelijk 800 miljoen. De export, met een ver moedelijke waarde van 450 miljoen gulden, maakt 24 pet. uit van de ge hele opbrengst uit de veehouderij in Nederland. Nederland staat met zijn export aan de spits van de wereldexport op het gebied van de pluimveehouderij. De Nederlandse export bedraagt 54 pro cent van de wereldexport, tegen die van Denemarken 25 procent. Aetherklanken ZATERDAG. Televisieprogramma. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS.: 20.00 Journ. en weeroverz. NORV: 20.15 Lied van de maand. 20.20 Dit is nou mijn hobby. 20.30 Nieuwe gram. 20.50 Cabaret. 21.10 Ge var. progr. 21.55 Dagsluiting. NTS: 22.30—23.10 Eurovisie: Sportrep. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbjmeded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Idem. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 En gelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Aimateursprogr. 15.10 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.45 Amateursprogr. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.20 Musette ork. en solist. 17.40 Accord.ork. 17.55 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch Al lerlei; Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Inter, vo calistenconcours 1956. 20.10 „Lichtba ken", caus. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 We luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en li turg. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Dansmuz. HILVERSUM IT, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 2.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. ".10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuw. 8.18 De Ontbijt- club. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Zi- geunerork. 10.50 De familie Door snee. 11.20 Buitenl. overz. 11.35 Bari ton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Fanfare-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespr. 15.05 Gram. Van de wieg tot het graf. 15.45 Kamerork. en so list.. 16.30 Is de maat vol?, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Weekjourn. 17.40 Hammondorgelspel. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Nieuwe Testament: een levend boek, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Amateur- prog. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorsp 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Ministers ontmoetten elkaar op de „Firato" De minister van economische za ken, prof. dr. J. Zijlstra heeft gister middag een officieus bezoek gebracht aan de radiotentoonstfelling „Firato" te Amsterdam. Juist toen aan de rondgang zou worden begonnen, kocht minister Suurhoff aan 't loket twee toegangs bewijzen. Hij werd direct herkend en met zijn echtgenote werd de minister in het officiële groepje van zijn col lega opgenomen. Gisteren waren er weer 20.000 kij kers, waarmee het totaal aantal in vier dagen is gekomen op 60.000. Kolendamp doodt 82-jarige dame De 82-jarige mevrouw wed. F. A. Seijbel-Mol te Apeldoorn is woens dag in het Juliana-ziekenhuis, waar zij was opgenomen wegens kolen dampvergiftiging, overleden. Een slagersknecht had op zijn bel len aan haar woning geen gehoor gekregen. Nadat hij de deur geopend had, kwam hem een sterke kolen- damplucht tegemoet: in de woonka* mer vond hij de bejaarde dame, die in een stoel bij de haard zat. Een gewaarschuwde dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk; kort na aankomst is zij hier overleden. De vrouw was pas dinsdagmorgen uit het ziekenhuis ontslagen, nadat zij hier enkele maanden was ver pleegd. De mist heeft de afgelopen nacht en ook vanmorgen nog het verkeer te land, te water en in de lucht be lemmerd. Vooral het scheepvaartverkeer en de luchtvaart werden gestagneerd. Diverse schepen, die in de vroege ochtenduren uit Amsterdam hadden moeten vertrekken, zijn blijven lig gen om op beter weer te wachten. Bij de Oranjesluizen was het van morgen nog potdicht al zijn daar en kele scheepjes, die gisteravond bij de vuurtoren van Durgerdam een ankerplaats hadden gezocht, binnen gekomen. Maar over het algemeen is er weinig scheepvaartverkeer ge weest. Te land was de situatie iets beter. In het ongunstigste geval bedroeg het zicht ongeveer 190 meter, vooral buiten de bebouwde kommen. Rijen automobielen trokken kruipend over de toegangswegen naar Amster dam. Het luchtverkeer tenslotte heeft ook hinder ondervonden van de mist, vooral gedurende de nacht. HET NIEUWE GENERALAAT DER KRUISHEREN. In de loop van de maand septem ber werd het generalaat der Orde van het H. Kruis vanuit het oude klooster St. Agatha te Cuyk overge bracht naar Amersfoort in een af zonderlijk daartoe bestemd huis. Vóór de Franse revolutie was de waardig heid van magister-generaal der Kruisheren steeds verenigd met die van prior van het moederhuis der orde te Hoei (België) gesticht in de jaren 1210—1211. Na de opheffing en vernieling van het hoofdklooster te Hoei onder de Franse revolutie werd St. Agatha dat al de beroeringen van het einde der achttiende eeuw had overleefd, het nieuwe moederhuis van waaruit de orde sinds 1840 weer ging opbloeien. Tijdens het jongste generaal kapit tel van 1955 werd besloten de orde in provincies te verdelen. Vermoede lijk zal deze beslissing uitgevoerd worden in 1957. Vandaar dat mgr. dr. W. van Hees, de huidige magister ge neraal, besloten heeft het oude St. Agatha te verlaten. Het generalaat is thans gevestigd te Amersfoort in de onmiddellijke omgeving van het Kon. stantijn-college, dat door de Kruishe ren aldaar sinds enkele jaren be stuurd wordt. Vader voor rechter Twee jaar gevangenisstraf met af trek, voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering en het ver bod van café-bezoek en alcoholge bruik, is gisteren bij de rechtbank te Breda geëist tegen een inwoner van Terheide, die voor twee gevallen van poging tot doodslag terecht moest staan. De agressiviteit van verdach te was een gevolg van zijn drank zucht. Zo had hij op 4 januari van dit jaar na de zoveelste ruzie, zijn vrouw bij de keel gegrepen, die, om hem van de drank af te houden, een fles jenever in de tuin had laten leeg lopen; de dochters hadden hun vader weggetrokken. Op 17 juni was het er nog feller aan toe gegaan. Op het erf van zijn schoonzoon stond hij dronken met een mes te zwaaien en hij dreigde de rui ten in te gooien als zijn vrouw en dochter, die van hem waren weggelo pen, niet met hem meegingen. De schoonzoon ging naar buiten om verdachte te kalmeren en het kwam daarbij tot een gevecht, waar bij hjj zijn schoonzoon met een mes te lijf ging; de schoonzoon wist met een hark de woesteling tot kalmte te brengen. Verdachte zei voor de rechtbank, DALING DER WERKLOOSHEID IN SEPTEMBER. In de maand september daalde het aantal werkloze mannen van 17.845 tot 16.640, terwijl de bezetting van de aanvullende werken terugliep van 58S3 tot 1562, zodat de totale geregi streerde arbeidreserve van 23.728 met 5626 afnam tot 18.202. Het laagste september cijfer tot dusver bekend was dat van 1948, nl. 24.152. Het lage werkloosheidsniveau is kenmerkend voor de aanhoudende expansie, vooral in de industriële sec tor. Ook in de verslagmaand kwamen weer verscheidene uitbreidingen van bedrijven tot stand. De belangrijkste oorzaak van het lage peil der werkloodheid was echter de opeenhoping van werkzaamheden in de landbouw door het voorafgaan de slechte weer: De achterstand in de graanoogst moest worden inge haald, de aardappeloogst, kwam in volle gang. Voorts werd hier en daar een begin gemaakt met de bietencam pagne. In enkele gebieden werden oogstcolonnes ingeschakeld. OPSPORING VAN SCHOLIER VERZOCHT. De hoofdinspectrice van politie, chef van het bureau kinderpolitie te 's-Gravenhage, verzoekt namens de ouders, de opsporing van de verblijf plaats van de minderjarige Johannes Hubertus Smits, geboren te 's-Gra venhage op 16 december 1943, scho lier, wonende te 's-Gravenhage, die sinds 10 oktober j.L te 13.00 uur wordt vermist. Signalement: lang plus minus 1.40 meter, tenger blond haar, blauwe ogen, bleke gelaatskleur, Kleding: zwart jack met capuchon, blauwge- ruite, lange broek, blauw-zwarte gymschoenen. Een ongeluk wordt gevreesd. dat zijn vrouw van alles de schuld was: „Telkens loopt ze weg naar een van haar schoonzoons; ze hoort bij mij!". Hij zei, dat zijn vrouw hem op 4 ja nuari had aangevallen en ontkende alle schuld. De schoonzoon zei, dat zijn schoonvader een dronkaard was, die thuis telkens de boel op stelten zette. Uitspraak over veertien dagen. GEMEENTELIJKE GAS. VOORZIENING ZUID-HOLLAND. De vergadering van de algemene raad van het intercommunale lichaam „gemeentelijke gasvoorziening Zuid- Holland" heeft besloten als lid voor Schiedam toe te laten mr. P. van Bochove en als plaatsvervangend lid de heer J. J. Bieze. Mr. van Bocho ve is tevens benoemd als plaatsver vangend lid van het college van be heer voor mr. M. J. M. van Kinde ren. Voor Den Haag is de heer L. P. Duyvestyn als plaatsvervangend lid van de algemene raad toegelaten. De directeur van het lichaam, ir. F C. Rüter, die op 1 oktober de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, zal zijn functie nog een jaar blijven ver vullen. De toetreding van de gemeente Dordrecht tot de gemeenschappelijke regeling is na korte discussie door de raad met algemene stemmen aan vaard. Boze huiseigenaar kreeg milde straf Enige tijd geleden kocht een inwo ner van Beerta een huis in de ver onderstelling, dat hij daar dan ook zelf in zou mogen wonen. Toen de ge meente de woonruimte echter aan een ander toewees, werd de teleurgestel de man zo kwaad, dat hij met een bijl de woning binnendrong, grote vernielingen aanrichtte en de bewo ner verwondingen toebracht. De officier van justitie eiste eind september een gevangenisstraf van een jaar met aftrek waarvan 5 maanden voorwaardelijk. De rechtbank heeft gisteren een vrij mild vonnis uitgesproken door de man te veroordelen tot vier maanden met aftrek voorwaardelijk, met een proeftijd van drie maanden, plus een geldboete van honderd gulden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia" 17 okt.; Canada: s.s. „Rijndam" 17 okt.; s.s. „Groote Beer" 19 okt.; Chili: via New York 18 okt.; Indonesië: nu. „Kota Agoeng" 18 okt.; Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" 15 okt.; Nieuw Zee land: via Engeland 20 okt.; Suriname: m.s. „Delft" 16 okt.; Unie van Z.- Afrika: m.s. „Bloemfontein" 17 okt en Z. W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle' 20 okt. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. PROLONGATIE MET EEN HALF PROCENT VERHOOGD. Met ingang van heden is de pro longatierente op de Amsterdamse ef fectenbeurs met een half procent ver hoogd tot 3 3/4 procent. (Er bestond aandrang in beurs- kringen de proion gatierentè aan te passen aan de heersende rentevoet). DRIE KOLENWAGONS TE SITTARD ONTSPOORD. Vanochtend tegen half vijf zijn op het stationsemplacement te Sittard drie lege kolenwagons ontspoord. De lijn SittardMaastricht is versperd. Het treinverkeer geschiedt tot Lut- terade over enkel spoor en heeft een vertraging van ongeveer een kwar tier. KORTE golf BINNENLAND Bij de postzegelhandel zullen ter gelegenheid van de uitgifte van de kinderpostzegels 1956 eerste-dag-om- slagen te krijgen zijn. De op 12 november 1956 aan een loket van een postinrichting afgege ven eerste-dag-omslagen, waarop uit sluitend één of meer kinderpostzegels 1956 mogen zijn geplakt, worden voorzien vani een afdruk van een bij zonder stempel. Bij schilderswerkzaamheden aan een pand aan de Crooswijkseweg te Rotterdam is de 62-jarige H. van den Heuvel uit de Zwaansbocht aldaar uit de dakgoot gevallen. Hij was op slag dood. In een verfopslagplaats van de n.v. Verblifa te Krommenie is gister middag brand uitgebroken doordat een fles met verdunningsvloeistof brak. Van het pand dat een grootte had van 15 bij 6 me ter en dat gelegen was tussen an dere fabrieksgebouwen, staan alleen de muren nog gedeeltelijk overeind. In de aardappelmeelfabriek „Musselkanaal en omstreken" te Terapelkanaal is gistermiddag een 39-jarige arbeider uit Valtermond door een drijfas gegrepen en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. De Rembrandttentoonstelling in museum Boymans te Rotterdam loopt ten einde en nog neemt het aantal bezoekers toe. Hun getal is de 180.000 reeds lang gepasseerd. Het hoogste aantal op zondag werd, met 4300. deze week bereikt. Het record voor de werkdagen, die ook zeer druk zijn, viel tot nu toe op een woensdag met niet minder dan 4700 bezoekers. Bij het voetballen geraakte gis termiddag een 18-jarige leerling- bankwerker uit Rotterdam in de Ach terhaven aldaar. Toen de bal in het water rolde, sprong de jongen op het gangboord van een gemeerd schip. Hij struikelde- en viel in het water. Hoe wel de schipper de jongeman na on geveer zeven minuten op het droge wist te brengen, waren de levensgees ten reeds geweken. Een vrachtrijder uit Eysden, die gistermorgen door een met paard be spannen wagen werd overreden, is thans in het St. Annadal-ziekenhuis te Maastricht aan de verwondingen overleden. Onverwacht holde het driejarig zoontje van de familie Langedijk uit De Weere, gemeente Hoogwoud, de rijweg over. Het kind werd door een motorrijwiel overreden en dodelijk gewond. Een vijfjarig jongetje dat op de provinciale weg in de gemeente Wor. merveer plotseling de weg overstak, werd door een bestelauto gegrepen. Het kind was onmiddellijk dood. De heer Th. C. Gendeker, oud voorzitter van de Nederlandse Meel centrale is op 79-jarige leeftijd te 's-Gravenhage overleden. BUITENLAND Verscheidene gebieden van Noordwest-India staan meer dan een halve meter onder water tengevol ge van de nu al vier dagen achter een neergutsende regen. De rivier de Joemna is nog maar luttele centime ters beneden haar kritieke punt; zes dorpen aan de oevers zijn reeds overstroomd. Op het platteland is ernstige schade aan de oogst aange richt. De slagers van Neurenberg zijn van plan, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van hun vereniging op 2o oktober, een worst te vervaar- j digen van 500 meter. Hiervoor zul- De zon windt een klok op Deze lieftallige jongedame, de Engelse filmster Anne Weywood, houdt het enige door licht aangedreven uurwerk ter wereld in haar handen. In de (Zwitserse) klok wordt door een foto-elektrische cel licht omgezet in elek trische energie, die een kleine accu laadt. Deze accu voedt weer een elek tromotor die vijfmaal daags automatisch aanslaat en een onbreekbare veer opwindt. Vier uur „normaal" daglicht per etmaal is voldoende om het zaakje aan de gang te houden, zonder dat de reserve-energie van de accu (genoeg voor een jaar lopen van dè klok) aangesproken behoeft te worden. Winkelprijs? ongeveer 4500 gulden. RECHTZAKEN PACHT WAS TE HOOG. Voör de Haagse Econojnische Po litierechter stond terecht de direc teur van een N.V. te Sassenheim. In het jaar 1955 had verdachte 356 Rijn landse roe verpacht, waarvan geen schriftelijke overeenkomst was ge maakt en waarvan ook geen goed keuring was gevraagd van de grond kamer. Verdachte zeide op een vraag van de Politierechter, dat hij niet wist, dat men hier een goed keuring van de grondkamer moest hebben. len vijf koeien, vijf kalveren en vijf varkens het leven moeten laten. In een weiland bij Montgomery in de staat New York zijn 23 koeien door elektrische stroom gedood. Een hoogspanningskabel brak en kwam terecht in de wei, waar 109 koeien graasden. Eén van de dieren raakte de draad aan en werd gedood. Ten gevolge van een „kettingreactie" werden nog 22 koeien door het "zelfde lot getroffen. Edith Diana Brown, een negen jarige dochter van een ingenieur te Beaumont in Texas, heeft van een vrijwel onbekende nicht een fortuin van ruim zeven miljoen gulden ge- erfd. Edith krijgt de erfenis in drie gedeelten, resp. op haar 21ste, der tigste en 37ste verjaardag. In twee ruimen van het 8.000 ton metende Nederlandse motorschip „Ridderkerk", dat in de haven van Antwerpen ligt, is donderdagmiddag brand uitgebroken. Het vuur kon in de loop van de avond worden ge blust. Het schip maakt door het blus water lichte slagzij, doch er is geen gevaar. De officier van justitie eiste een boete van 300,waarvan 200, of 80 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verdachte kreeg er echter nog een bijzondere bepaling bij, dat hij binnen veertien dagen 'het te veel gevraagde aan de gedupeerde terug zou betalen. De Politierechter 'hield bij zijn vonnis rekening dat verdachte nu wel wist, dat men een goedkeuring van de grondkamer nodig had en dat hij voor dit jaar goedkeuring had ge vraagd en het vonnis luidde: enn, boete van 250,waarvan 200, of 80 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar en als bijzon dere bepaling dat hij binnen veer tien dagen het te veel gevraagde aan de gedupeerde zou terug betalen. OOK HIER TERUGBETALEN. Een timmerman uit Leiden wilde wel land verpachten, maar geen pachtovereenkomst aangaan met een 56-jarige veehouder uit Hoogmade. De veehouder, die op geen andere manier land kon krijgen, accepteer^ de het aanbod en moest van te voren 1150,betalen zonder dat hij wist hoeveel kg gras hij hiervoor zou krij gen. Op het stuk land, dat een wei land was, liet hij zijn dieren lopen en ook onderhield hij de greppels, sloten, de dammen en^. Ook 'had hij het land bemest met kunstmest. Om dat er geen pachtovereenkomst was gesloten, was er dus ook geen 'toe stemming van de grondkamer. De prijs, die hij had betaald, was veel te hoog. Bij verstek veroordeelde de Politierechter de timmerman tot een geldboete van 850,of 85 dagen, waarvan 650 gulden of 65 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en als bijzondere be paling dat hij binnen vier weken het te veel gevraagde terugbetaalt. (34)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10