Jongveekeuring te Hazerswoude nog steeds „in de groei" ttMa" Braun overleden Bij M ATZE VERENIGINCS- DRUKWERK Haarden, Kachels, Oliestook Petroleumkachels deBoePs 45 PONDERDAG 11 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het begint er op te lijken, dat de jongveekeuring van de fok- en con trolevereniging „Al Beter* te Hazers- woude uit haar jasje begint te groeien. Deze keuring is gisteren ge houden op het terrein van „Rienen- burg" van de heer Van Dorp. In het begin der na-oorlogse tijd was de op zet simpel. Allengs kwam de groei. Er waren 163 kalveren aangegeven. Dat dwingt respect af. De groei brengt mee, dat men naar een ruimer terrein zal moeten om zien. Burgemeester Den Hollander gaf blijk van zijn belangstelling. Hij stelde zich terdege van de kwaliteit op de hoogte. Het bestuur was actief geweest en had een paar dagen voor de keuring in een rondschrijven aan leden en inzenders heel wat wijze raadgevingen ten beste gegeven om een vlot verloop van de* keuring te bewerkstelligen. Desniettegenstaande kwamen heel wat dieren en eigenlijk ook enige inzenders onvoldoende voorbereid en getraind tér keuring. Van verschillende dieren was het toilet onvoldoende verzorgd, terwijl de wijze van voorleiding der dieren voor de jury in verschillende geval len slecht was. De heer Van Vliet, het hoofd van de lagere landbouw school had er heel goed aan gedaan door de leerlingen van zijn hoogste klas zich te doen beschikbaar stellen voor het helpen bij het geleiden. Nu straks in november deze ver eniging het 50-jarig bestaan gaat vieren mogen we wel vaststellen, dat deze vereniging heel wat goede fok kers telt. Men kan de toekomst hoop vol tegemoet zien. De blaarkoppen waren numeriek ver in de meerderheid met 110 aan giftes tegen 53 aangiftes van zwart bonten. De eerste groep was echter ook in kwaliteit verreweg de beste. Bij de zwartbonten was deze gemid deld bezien iets teleurstellend. De blaarkoppen hadden in de meeste rubrieken prima kopdieren en even eens in de groepen. De uitslagen van de keuring zijn: Stierkalveren: le pr. niet toege kend; 2e prijzen: Arnold van A. G. v. d. Hulst en Benno van W. G. v. d. Hulst. Kalveren geb. voor 1 jan. '56: le prijzen: Truus 37 van H. Roest, Ger- da 7 van dezelfde en Annie 3 van A. van Dorp. Kalveren geb. voor 15 febr. 56: ge wone klasse met goed kopnummer. IA Truus 38 van H. Roest en Nelleke 2 van W. H. v. d. Hulst. 2e prijzen: Betsy 7 van A. P. Bos, Grada 4 van A. van Dorp, Ada 1 van G. E. Goed hart en Ada 20 van A. Roest Jr. Kalveren geb. voor 1 mrt. Goede klasse .IA Clazien 18 van A. Roest en Zn. 1B Amalia 33 van A. Roest Jzn; IC Lina 17 van H. Roest. 2 prij zen: Guusta 7 van Gebr. Groen en Henni 30 van A. P. Bos. Kalveren geb. voor 8 mrt. Heel goede klasse met zeer typische die ren aan de kop. IA Cato 5 van W. H. v. d. Hulst, 1B Josien 2 van J. H. Kompier, IC Hendo 3 van M. J. Kom pier, 1D Truus je 6 van Gebr. Groen, IE Marie 9 van A. G. v. d. Hulst, 1F Louise 2 van J. H. Kompier. 2 prij zen: Geertje 33 van A. Roest .Jr. en Beatrix 16 van A. Roest en Zn. Kalveren geb. voor 18 mrt. Goede klassen met mooi dier aan de kop. IA Sien 2 van G. J. Goedhart, IB Marie 13 va nW. H. v. d. Hulst, IC Amalia 35 van A. Roest Jr., ID Nellie 2 van M. J. Kompier, IE Agnes 36 van A. J. Streng, 1 F Paula 12 van Gebr. Groen. 2e prijzen: Meta 6 van de zelfde, Gretha 11 van A. J. Streng, Lena 7 van A. G. v. d. Hulst en Nora 3 van Gebr. Groen. Kalveren geb. voor 31 mrt. Beste klasse met fraaie typische kopnum- mers. IA en tevens aanwijzing beste blaarkopkalf Dient je 5 van A. van Dorp, 1B Jeltje 4 van dezelfde, IC Siska 2 van M. J. Kompier, 1D Mol- lie 2 van J. H. Kompier. 2e prijzen: Roza 10 van W. H. v. d. Hulst, Arda 62 van H. Roest, Jo 7 van C. P. Wijs man en Jacoba 2 van C. Verhagen. Kalveren geb. voor 15 apr. Kleine gewone klasse met goed kopnummer. IA Naaitje 4 van M. J. Kompier, Irene 5 van W. H. v. d. Hulst, 2eprij- zen: Magda 18 van A. J. Streng en Elza 14 van A. van Dorp. Jongste kalveren. Kleine redelijk goede klasse IA Olga 2 van M. J. Kompier. 1B Anneke van W. H. v. d. Hulst, IC Elza 15 van A. van Dorp, 2e prijzen. Gretha van W. H. v. d. Hulst en N.N. van A. van Dorp. De groepen kalveren vijf stuks, van één vader afstammende, waren zeer goed met beste deelneming (9 groepen). IA het zeer uniform vijf tal van Adolf van Alma van A. van Dorp. Kalveren met correcte bouw en beste type, iets licht. 1B eveneens best en uniform vijftal van Knaap van Alma van „Vita Nova". Deze stier is nauw verwant aan de eerst genoemde. Kalveren met mooie kruisvorm. IC iets minder uniform vijftal van Gustaaf van „Vita Nova". Typische dieren, 2A Gerrit van W. H. v. d. Hulst: 2B Emiel van „Vita No va"; 2C Evert van Gebr. Groen; 3A Gerit v. A. G. v. d. Hulst; 3B Kor van fam. A. Roest; 3C Kor van A. J. Streng. Bedrijfsgroepen eveneens best, en kele heel goed. IA H. Roest, IB A. v. Dorp, IC Gebr. Groen, ID M. J. Kom- piter, 2A W. H. v. d. Hulst, 2B A. G. v. d. Hulst, 2C J. H. Kompier, 3A A. Roest J®n., 3B A. Roest en zn., 3C A. J. Streng. De toüetprijs ging naar de groep van A. P. Bos. Zwartlbon-te stierkalveren: derde prijzen: Esthers Saimson en Dina's Adolf, beiden van J. C. Wesselingh. Oudste kalveren matige klasse. 1ste Prijs Grietje 25 van Wesselingh, 2 prijzen Corry's Adema 12 van de zelfde en Martha 59 van C. J. Ver- kleij. Kalveren geboren vóór 15 febr. Be hoorlijk goede rubriek niet vrij goe de kop. 1ste Prijzen: Iene 4 vam H. L. van Teylingen, Hilda 35 van Wesse lingh en Sophie 4 van Th. J. Verkleij; 2 prijzen Emma 26 en Amalia 19 van -NT TT A K wt-oivrv. Kalveren geb. vóór 15 maart. Ma tige rubriek. LA Toe* II van J. Wes selingh, 1B Tiena 3 van C. P. Wijs man; 2 prijzen Gretha 3 van H. L. v. Teylingen en Tini 4 van Th. J. Ver- kley. Kalveren geb. vóór 5 april. Knappe rubriek. IA Nellie 10 van N. H. A. Kapteijn, 1B Joukje 3 van P. C. de Jong en Hilda 37 van Wesselingh; 2e prijzen Miranda 6 van P. C. de Jong, Dieuiwertje 26 van Jac. H. de Jong en Anitje 17 van Kapteijn. Jongste kalveren. Kleine rubriek met goed kopnummer. IA en tevens aanwijzing beste kalf der zwartbon ten Esther 43 van Wesselingh, IB Do- ra 8 van Van Teylingen; 2e prijzen Kooistra 12 van Wesselingh en Em ma 28 van Kapteijn. Groepen van 5 stuks afstammende van één vader: IA knappe groep van Hercules van Wesselingh, tevens prijs voor beste toiletten, 1B groep van Wtetzens Teatskes Adema van „Vita Nova". Kalveren van vrij goed type, doch wat te schraal. Tweede prijs groep van Kuyk Nico van „Vita Nova". Iets onregelmatig. Derde prijs Roland Adema 2 van „Vita No va". Heel gewoon. Bedrijfsgroepen 1. Wesselingh, 2. Kapteijn. derde prij zen H. L. van Teylingen, P. C. de Jong, N. J. Verkley en C. J. Ver- kley. LEIKTSCHENDAM KATHOLIEK VROUWENGILDE De afdeling „Gilde" van de Ned. Katholieke Vrouwenbeweging heeft het winterseizoen geopend met een H. Mis ter intentie van de leden. Deze H. Mis werd opgedragen door de geestelijk adviseur kapelaan F. Wüst die tevens de predikatie hield. Des avonds had in het patronaats gebouw een bijeenkomst plaats waar de presidente mevrouw A. Kraay- vanger-Buskens eerst een inleiding hield over de vrouw als middelpunt van het gezin. Daarna gaf zij in grote trekken de inhoud weer van het ont worpen winterprogram waarin enige lezingen zijn ingelast, welke voor de leden van groot belang zullen zijn. Verder spoorde spr. de leden aan be hulpzaam te zijn bij de vervaardi ging van enige paramenten voor de eerlang te openen nieuwe kerk aan de Van Ruysdaellaan. Na dit huishoudelijk gedeelte hield mevrouw Staal-Van Santvliet een interessante causerie met lichtbeel den en muziek over een reis van Canterbury in Engeland tot Inver ness in Schotland. LISSE DOOR AUTO GEGREPEN. De glazenwasser Zwart uit Sassen- heim had hedenmorgen zijn auto ge parkeerd ter hoogte van het perceel Blokhuis, waar hij enkele ramen moest zemen. Op een gegeven mo ment passeerden daar twee auto's elkaar, zodat met de wagen van de glazenwasser mee drie auto's zich naast elkaar bevonden. Een zoon van de heer Zwart kwam toen juist achter de bestelwagen van zijn va der vandaan en liep ónder de auto van de heer H. uit Haarlem. De jon geman liep een ernstige hoofdwond op en moest nadat dokter Holl eerste hulp had verleend, naar het Acade misch Ziekenhuis worden vervoerd. I00RDWIJKERH0UT DODELIJK ONGEVAL. Gisteravond om 10 uur is de 68- jarige caféhouder K. Seijerling op de Herenweg door een auto aange reden en op slag gedood. Het slachtoffer had in de duinen tegenover zijn woning de hond uitge laten en keerde naar huis terug. Met een snelle remactie poogde de chauf feur, de heer J. v. P. de bejaarde man nog te ontwijken, maar hij slaagde hierin niet. S. kwam tegen het por tier van de auto terecht en de slag was zo hevig, dat hij ter plaatse over leed. VOORSCHOTEN KATHOLIEK VROUWENGILDE Het Katholiek Vrouwengilde, afd. Voorschoten, hield haar eerste leden vergadering in het Bondsgebouw. Na de opening door de presidente mevr. E. van Gent-Zonneveld volgde eerst een kookdemonstratie met de Vita- vite-pan. Mevr. Van der Bijl, die deze avond leidde liet zien, hoe met deze bijzondere pan vlug en toch smakelijk enige gerechten op tafel konden worden gebracht. Eerst werd een heerlijk erwtensoepje gekookt, daarna liet mevr. v. d. Bijl, zien hoe met deze pan runderlappen konden worden gebraden. En tot slot van deze demonstratie een heel diner in de pan en kant en klaar op tafel. Worteltjes, aardappelen en vis. Van zelfsprekend was het daarna proe ven. De heer P. Kraayeveld gaf hierbij nog enige uitleg en toonde aan hoeveel gas of electra met deze pan bespaard kan worden. De aan schaffingsprijs van de pan is niet laag, maar hij betaalt zich zelf terug. Na deze demonstratie met uitleg volgde eerst pauze. Mevrouw v. d, Bijl en de heer P. Kraayeveld wer den dank gebracht voor hun mede werking bij deze demonstratie. Daarna werden de leden opgeroe pen om zich als collectrice beschik baar te stellen voor het Christus Koningfonds, waarvan de baten be stemd zijn voor rustbehoevende moe ders. De Knutselcursus zal op 29 Oc tober a.s. een aanvang nemen. De kosten hiervan zijn ƒ3,50. Zij, die hiervoor nog interesse hebben kun nen zich tot zondag a.s. opgeven bij het bestuur. Daarna werd bekend gemaakt, dat het meisjeskoor „De Zonnebloemen" op zondag 25 nov. a.s. een zang- en operette-uitvoering zullen geven. Opgevoerd zal worden o.a. Repelsteeltje. Een ander hoogte punt zal zijn zondag 16 december a.s. I Dan komt Pater Henri de Greeve naar Voorschoten en zal dan zowel voor de leden als voor andere be langstellenden een opvoering geven van „Een opzienbarende rechtspraak". Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen nog bekend worden gemaakt. Het belooft in ieder geval een prach tige avond te worden. Tot slot kwam de Medische Missieactie ter sprake. De presidente deed een beroep op de leden om deze actie te doen slagen. Nog deze avond gaven zich veel le den op voor het breien van rekver- band, waaraan grote behoefte be staat. Repen linnen zijn ook hard nodig en worden gaarne in ontvangst genomen. Geboren: Johannes Wilhelmus, zn van W. A. de Jong en J. M. de Hey; Johannes Henricus, zn van A. van Duij ven voorde en H. M. van Berne. Geboren te Leiden: Johanna Maria, dr van N. J. Stikvoort en A. M. W. v. d. Assem; Robert Jan, zn van W. K. E. Takens en H. J. Bakker; Maria, dr van P. C. Luijnenburg en A. M. v. Munster en; Gerardus Petrus Maria, zn van N. A. v. d. Valk en C. v. Diest. Engelina Margaretha Johanna, dr v. Z. Verhard en H. H. Verhoog. Ondertrouwd: Jh. L. van Dorp te Voorburg en M. A. v. d. Peet; V. A. M. Zeeuw van der Laan en J. M. M. Duijnstee. Gehuwd: W. A. Overgaag en J. W. M. van Velsen; P. F. Volders en M. J. de Graaff. Overleden: Leentje Verhoog 57 Jr. Bij Bheumatiscb* Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Krnichen nitkomit. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes mine rale zouten waaruit 't is samenge steld, hebben zo'n aansporende wer king op de bloedzuiverende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. (Advertentie VOORHOUT Sneltrein passeerde geopende spoorbomen Ongeval liep goed af De sneltrein van Rotterdam naar Amsterdam is gisteren de spoorbo men onder Voorhout gepasseerd, zon der dat deze gesloten waren. Op dat moment het was ongeveer twaalf uur 's middags passeerde mevr. J. C. Plasmeijer juist de overweg per fiets. Op het laatste ogenblik be merkte zijn de trein en met een for se pedaaltrap wist zij zich nog maar net het leven te redden. De trein greep echter het achterwiel nog en mevr. Plasmeijer deed een lelijke val. Dokter Bots, die haar naar haar woning vervoerde, constateerde eni ge ontvellingen, een gekneusde voet en een shock. Vermoedelijk is het ongeval ver oorzaakt door het weigeren van de alarmschei in de wachtpost Voor hout. Wel werkten de lichtsignalen, maar op het moment, dat de trein naderde, was de overwegwachter de baan aan het vegen. De trein kwam na het ongeval ongeveer tweehonderd meter voorbij de overgang tot stilstand. Het trein verkeer had een half uur vertraging en aan weerszijden, van de overweg hoopten de auto's zioh op. De Voorhouters vragen zich af, of er niet beter knipperlichten zouden kunnen worden geplaatst bij deze reeds vaak besproken spoorwegover gang. KORTE golf BINNENLAND. Koningin Juliana heeft gister morgen een bezoek gebracht aan de expositie van tekeningen van Rem brandt in het Rijksmuseum te Am sterdam. De vorstin, die zonder ge volg was, heeft vrijwel onopgemerkt door de andere bezoekers, van kwart voor elf tot half een op de tentoon stelling vertoefd. De 80-jarige voetganger T. L. uit Nijmegen, die gisteren in Den Haag de Gouverneurlaan overstak, stona reeds met een been op de verkeersgeleider, toen hij werd aan gereden door een auto, bestuurd door een zeventigjarige Hagenaar. De heer L. liep een linkeronderbeen- fraktuur, een bekkenfraktuur en in wendige verwondingen op, tenge volge waarvan hij gisteravond in het ziekenhuis Westeinde is overleden. Wegens verduistering van 20 mille heeft de politie te Baarn een boekhouder van een der plaatselijke bedrijven gearresteer.d De man heeft over een periode van ongeveer an derhalf jaar een reeks van gefin geerde uitgaven geboekt waarvan hij de „opbrengst" in eigen zak stak. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. BUITENLAND. Een luchtballon heeft uitkomst gebracht in de plaats Yvetot bij Rouaan. Voor het verven van het 23 meter hoge plafond van een nieuwe kerk was, naar men eerst dacht, een steiger nodig die 30.000 gulden zou moeten kosten. Na een goede inval van de architect waa het werk veel eerder en goedkoper klaar. De schilders hebben gewerkt op een plankier, dat aan een luchtballon wa« bevestigd. Het Amerikaanse tijdschrift „The American Weekend", dat in West-Duits Land verschijnt, heeft al zijn lezers opgeroepen een Amerikaan uit te nodigen hun vriend te worden. Deze oproep is een gevolg van de verklaring van de bevelhebber van het zevende Amerikaanse leger, ge neraal Clarke, dat „de soldaat zich niet bij een Duitse familie mag in dringen, doch op een uitnodiging moet wachten". Groot verlies voor Nederlandse zwemsport Op 74-jarige leeftijd is te Rotterdam na een ernstige ziekte mevrouw M. Braun-Voorwlnde, zwemtrainster van in ternationale bekendheid, overleden. Met de olympische zomerspelen van Melbourne in zicht had mevrouw Braun, in de zwemwereld algemeen bekend als „Ma Braun", haar grote liefde, namelijk het opleiden en trainen van zwemsters, raan zij zich sedert de twintiger ja ren, met tussenpozen, heeft gewijd, moe ten opgeven. Want enkele maanden geleden werd deze toen nog vol aktivlteit zijnde en vitale 74-jarige vrouw, ernstig ziek. Dit betekende een einde van haar loopbaan als trainster van .de Rotterdamse Dames- zwemclub (RDZ). waaraan zij na de oorlog was verbonden. Haar „kinderen", die zij trainde voor een eventuele uitzending naar Mel bourne, zoals o.a. Joke de Korte, Jopie van Alphen en Doortje de Leeuw, waren onder de hoede gesteld van de KNZB- bondstrainer Dries Peute. Ongetwijfeld zal men de steeds be drijvig langs het perron van het zwem bad lopende Ma Braun, die haar pupil len tijdens het baantjes trekken in de vroege morgenuren (meestal was mevr. Braun om zeven uur al in het bad aan wezig) van raad diende, zeer missen, evenals haar aanmoedlgingskreten bij wedstrijden, die niet onderdeden voor die van de jeugd. Mevrouw Braun, lid van verdienste van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond, en die ook het bonds-ereteken heeft gekregen, was 19 jaar lang (van 1912 tot 1931) directrice van de gemeentelijke zweminrichting af deling dames te Rotterdam. Op 1 mei 1922 richtte zij de Onder linge Dameszwemclub (ODZ) op waar van zij sedert 1929 ere-presidente is. Vroeger nam zij ook de training in deze club waar, die zij in 1937 beëindigde in welk jaar zij de Moeder Triebelsbeker ontving, welke jaarlijks uitgereikt wordt aan hen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de zwemsport. Tot haar meest beroemde „kinderen" be hoorden toen onder meer haar dochter „Zus" Braun, verder Marie Baron en la ter Rie Mastenbroek, die of wereld records op hun naam brachten of olym pische medailles mee naar huis namen. VOETBAL MIDHALF FIRMIN IN BELGISCHE PLOEG. De als midhalf gekozen Belgische spe ler Robert van Kerckhoven, zal zondag in de wedstrijd tegen Nederland te Ant werpen worden vervangen door Firmin de Coster van La Gantoise. Van Kerck hoven, die zich de laatste tijd minder in conditie voelt, had zelf het verzoek ge daan hem te vervangen. Humphrey Mijnals, de beste spil, die in de laatste jaren op de Surinaamse voetbalvelden is verschenen, vertrekt op 17 oktober per boot naar Nederland, waar hij voor het Utrechtse Elinkwijk zal gaan spelen. De lange Mijnals, die in december 26 jaar oud wordt, is aan voerder van de Surinaamse kampioens club Robin Hood. Het vorige jaar is hij gedurende zes maanden voor de Bra ziliaanse club „America" in Belem uit gekomen. Een langdurig contract, dat hem door verscheidene Braziliaanse clubs werd aangeboden, heeft hij ge weigerd. Het contract tussen Elinkwijk en Mijnals werd gelegd door de predikant ds. Graafland, die onlangs naar Neder land terugkeerde, na zich in Suriname met jeugdwerk te hebben bezig gehou den. In het dagelijks leven is Mijnals monteur. Het ligt in de bedoeling, dat hij ook in Nederland dit beroep zal blij ven uitoefenen. RACING CLUB DE PARIS— ARSENAL 3—4. De jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen Racing Club de Paris en het Londense Arsenal, voor de 25e maal te Parijs ge speeld, is geëindigd in een 43 over winning voor de Engelsen. Bij de rust leidde Arsenal met 30. De rechtsbin nen van de „Gunners" Derek Tapscott, scoorde alle doelpunten voor zijn club. U nadert een oversteekplaats voor voetgangers. Gedurende diverse perioden was mevr. Braun bondstrainster van ae KNZB, welke functie zij ook in 1948 bekleedde tot na de spelen van Londen. Vanaf 1950 stelde zij zich beschikbaar )or adviezen aan diverse verenigingen en als zodanig heeft zij ook de training van de RDZ op zich genomen. Zij nam onder meer Irma Schuhmacher en Ria van der Horst onder haar vleugels, die het tot Europees kampioenen wisten te brengen. In de laatste jaren waren het o.m. Joke de Korte, Jopie v. Alphen, Doortje de Leeuw. Lotte Heniger en Els Stee houwer. die haar successen dankten aan de uitstekende training van deze, de zwemsport zo'n groot hart toedragende De grote kennis van zaken, waarmee zij haar pupillen onder handen nam, is niet alleen in Nederland zeer geappre cieerd, maar tevens in het buitenland. Zo heeft zij onder meer twee weken de meisjes van de Antwerpse club „Olym pic" onder handen genomen en toen ver leden jaar in november een Nederlandse damesploeg voor wedstrijden naar Mos kou werd uitgenodigd, was ook mevrouw Braun van de partij, voor wier trainings methoden in het bijzonder de Russische zwemexperts grote belangstelling aan de dag legden. Weliswaar sprak mevrouw. Braun geen woord Russisch, maar de Russen zullen uit haar levendige geba rentaal genoeg hebben begrepen. De naam van mevrouw Braun zal als de trainster van vele Nederlandse top- zwemsters haar glans bewaren en menig een zal haar deskundige lessen node missen. De ter aardebestelling is .vastgesteld op vrijdag a.s. 12 uur op de hervormde begraafplaats te Hillegersberg. ROLSCHAATSEN Het wereldkampioenschap kunstrijden op rolschaatsen voor paren is gewonnen door het Duitse paar Sigrid Knake- Gunther Koek met 76.9 pnt. Het Nederlandse paar Hilde Hutten- Chris Bruinius eindigde op de negende plaats met 53.5 pnt. De Italiaan Caballini werd wereld kampioen op de 1000 meter hardrijden. In de finale over drie ritten versloeg hij zijn landgenoot Rossi. PAARDENSPORT NIEUWE STARTMETHODE BIJ DRAVERIJEN. Het is thans zeker dat tijdens de tweede landenwedstrijd voor dravers Nederland-België-Duitsland, welke op zondag a.s. op Duindigt wordt gehouden, voor de eerste maal in Nederland bij de start gebruik zal worden gemaakt van een startauto, welke voor deze gelegen heid ter beschikking wordt gesteld door de Westdeutscher Traber Zucht- und Rennverein. Op deze auto waarvan de achterruimte is omgebouwd is plaats voor de starter. De wagen heeft twee vleugel® van elk 8 meter lang. Deze auto wordt 200 meter voor de start met uit geklapte vleugels neergezet, waarachter zich de paarden formeren. Het tempo van de auto wordt gedurende deze 200 meter voor de start langzaam maar zeker opgevoerd, zodat wanneer de startlijn is bereikt, zowel auto als paar den hun topsnelheid hebben bereikt. De vleugels van de auto worden dan dicht geklapt, terwijl het voertuig dat dan hogere snelheid zal moeten hebben dan de paarden de baan verlaat. Dit startsysteem, dat thans voor de eerste maal in Nederland wordt toege past, is reeds een tiental jaren bij de Amerikanen in gebruik. Op de renbanen van Milaan werd een dergelijke start auto voor het eerst in Europa gebruikt en wel in 1948. Daarna volgden Dene marken en Duitsland het voorbeeld. Bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport bestaan plannen, welke reeds in een ver gevorderd stadium verkeren, in de toekomst eveneens met een derge lijke startauto te gaan werken bij wed strijden. WIELRENNEN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN 1957. Voor de wereldkampioenschappen wielrennen, welke in 1957 door de Bel gische wielerbond worden georganiseerd, zijn de volgende data bekend gemaakt 10, 11, 13 en 15 augustus op de baan Rocour, zowel voor professionals als amateurs. 17 augustus: wereldkampioen schap op de weg voor amateurs te Wae- regem en 18 augustus, eveneens te Wae- regem, het wereldkampioenschap op de weg voor beroepsrenners. In het Brussselse sportpaleis heeft het Belgische paar Van Steenbergen-Seve- rijns gisteravond de grote landenprijs gewonnen, een ploegomniumwedstrijd in 5 manches, waaraan vijf koppels deel namen: Anquetil-Darrigade (Frankrijk), Schulte-P. Post (Nederland), Gaignard- Brankart (Frankrijk-België), Severijns- Van Steenbergen (België) en Plattner- Pfenninger (Zwitserland). Schulte-Post werden tweede in het eindklassement, met 1 punt verschil. Eindklassement: 1. Van Steenbergen- Severijns 22 pnt., 2. Schulte-Post 21 pnt., 3. Plattner-Pfenninger 19 pnt, 4/5. An quetil-Darrigade en Brankart-Gaignard 14 pnt. Migraine? Nourytien helpt! 'Ztóui verlaagde prijzen DEZE WEEK K pond Choco-boterham- vlokken voor 29 ct. bij aankoop van ƒ2.50 aan kruidenierswaren Nieuwe bruine bonen, per H kg. 55 ct. Nieuwe kapucijners, per V, kg. 55 ct. Groente erwten. 39 ct. Imp. bruine bonen, per 3 pond fis- Gebroken rijst, p. kg. 55 ct Grove rijst. p. v* kg. 42 ct. Javathee, p. 14 pond I. Koffie p. yv pond 0.95-1.25 BON voor grote bus schuurpoeder 1 staaf zeep 1 stuk toiletzeep samen BO ct. al.: programma'S biljetten reglementen convocaties n.v. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32, LEIDEN Abonneert U op het Parochieblad r* Ïua&jum QcPuda Oliver caramels. per 100 gram 25 ct. Diverse dropsoorten. per 100 gram 25 ct. Hoesttabletten, y2 pond 50 ct. Gevulde ijsbonbons, per y pond 50 ct. MORSSTRAAT 50 HOGEWOERD 115 per jaar ƒ4,50 per kwartaal 1.20 per maand f 0,40 Bureau: Papengracht 32, Lelden Telefoon 20935 Slnda 1844 Kwaliteit en Service. Kopen bij Langezaal be tekent: SUPER SERVICE ONTVANGEN! Wij voeren alle topmerken en de allernieuwste B.K., HALLER, P.O.D.. PITSOS, B.E.S.. SOLAR enz. „KWALITEIT EN SERVICE" Stille Rijn 3—4 Leiden Telefoon 26545 OA6//ETÏ5CWE ^^PRUZEM UMBLEMMEQSTPAAT 164-166 5 CH. HAGEL, 250 gram ONTBIJTKOEK, flink stuk, extra prijs NU KLEUTERTAAI, 250 gram Tomatenpuree, 3 blik LEVERPASTEI, blik 200 gram Chocolade Pudding 2 pak RUNDVET, 500 gram APPELMOES, literblik BAK ROZIJNEN, 500 gram ZALM, blik met hele moot TOMATENSOEP, met 10 balletjes gehakt, literblik GEHAKT, blik 500 gram VRUCHTENWIJN bekende literfles Luxe Trommel met 12 zware repen chocolade, van 3.00 NU 33 33 35 39 43 49 54 62 69 85 85 93 129 200 EIEREN 10 stuks HEN 10 stuks nr. 6 10 stuks nr. 3 98 115 165 ZOUTE PINDA'S, 200 gram ENGELS DROP, 150 gram BRUIDSSUIKERS 200 gram BORSTPLAAT, 260 gram SINAAS STICKS, 150 gram Pinda Rotsjes, 150 gram Echte room- BORSTPLAAT, 200 gram OH. TABLETTEN, volop voorradig SPECIALE VERKOOP onze overbekende WEENER-KOEKEN deze week 6 stuks AARDBEI o. s., flink blik ANANAS, flink blik Mandertfntjes, goed gevuld blik KERSEN op sap, grote pot ANANAS, literblik, NU SPECULAAS, 250 gram SPECULAAS met noot, 250 gram Banket-Staafjes, 2 stuks NU Cocos-Macronen, 6 stuks Goudse Oublies, 250 gram Luxe SCHUIM - BANKET, 200 gr. ROOKWORST prima kwaliteit per stuk NU ROOKWORST, gesn. 150 gram TÊTE PRESEE, 150 gram Ardennerworst, 150 gram SNIJWORST, 150 gram JACHTWORST, 150 gram SCHOUDERHAM, 150 gram Strooier Zwitg. KAAS, per stuk Geraspte KAAS, 200 gram SMEERKAAS v.v., 2 pak Kwart Edammers, uitzoeken, vanaf Jongo Goudse KAAS, 500 gram Volvette belegen Goudse, 500 gram Oude Goudse KAAS, 500 gram 36 49 59 99 129 149 155 Aan de Cassa bjj f 3. CHOCOLADE-REPEN Bekende merke van 80 ct. NU

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8