V OLKSK APIT ALISME Drie jonge mensen aangereden Vondst bij Diefsteeg te Leiden Weer een wraakneming van Israëlische zijde Onlusten met vluchtelingen in Hnngkong Veense gezinsverzorgster in huwelijksboot DONDERDAG 11 OKTOBER 1356 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Amerikaanse beurs-president in Amsterdam: zal de industrieën van de toekomst bouwen De „kleine man" betaalt een grote fabriek In Amerika is de term „volkskapitaal", het aandelen-bezit van kleine spaarders uit de midden- en arbeidersstand, na de oorlog zozeer ingebur gerd en verwezenlijkt, dat de economie van dat land in een geheel nieuw stadium is gekomen. Vroeger was het aandelen-bezit met de daaruit voortvloeiende invloed op de gang van zaken bij naamloze vennootschappen voorbehouden aria een bepaalde en betrekkelijk kleine klasse, die door hiun functie toch meestal reeds een leidinggevende positie in de maatschappij innam. Na de oorlog is „de kleine maai" irn Amerika ook aandelen gaan kopen en zijn invloed op het bedrijfsleven wordt steeds duidelijker merkbaar. Door economen wordt deze invloed en het verschijnsel „volkskapitalisme" in het algemeen van harte toegejuicht, omdat de stabiliteit van de volks welvaart door diit systeem in niet geringe mate verhoogd wordt. N\iet alleen, omdat aandelenkapitaal over het algemeen een groter rende ment heeft dan b.v. bankkapitaal, maar vooral cimdat aandelenkapitaal een vorm van vast bezit is, dat in verhouding tot t V'kkapitaal een grotere waarborg biedt in tijden van inflatie en crisis dan bankkapitaal. Natuurlijk zijn aan aiandelen-foezit ook grótere risico's verbonden en een - ramp als die beurs-crash in 10129 zou thans voor een zeer groot deel van de 1 ?te vertrouwen kunnen stellen. Er Amerikaanse bevolking fatale gevolgen hebben. I is voor ons allen in de toekomst iets Maar de hoogccmj'unctuiur, die de wereld thans beleefd, valt eerder op groots te verrichten. Wij kunnen door de afwijkingen, die zij heeft imet de toestand van 1029 dian door de daarin slagen, indien wij ons ten volle wijden aan de taak om de stroom van particulier kapitaal over de gehele wereld te doen aangroeien, en de vrije economieën overal op aar de te versterken". raakt en de nieuwe vindingen op technisch gebied aan de wens om deze te behouden, tegemoet komt VRIJERE HANDEL. Een speciaal pleidooi hield de heer Funston voor het vrijer maken van internationaal effectenverkeer. Met getallen toonde hij aan, dat b.v. de B.P.M. een zeer groot aantal Ame rikaanse aandeelhouders heeft en dat ook omgekeerd vele Amerikaanse fondsen voor de Europeaan zeer aan trekkelijk moeten worden geacht. De heer Funston besloot zijn rede voering, die uitgesproken werd voor de leden van de American Business men's Club in Nederland, aldus: „In de vrije wereld gaan wij naar een grote toekomst, waarin wij het vol- overeenkomsten. DRIE VOORWAARDEN de industrie de komende tien jaren I enorme investeringen moeten doen, Verder wordt de Amerikaan van die niet alleen van de bestaande kapi- hoger hand steeds gewezen op de taalmarkt betrokken kunnen worden. voordelen en de risico's van het aan delenbezit; hij wordt gewaarschuwd tegen speculaties met vreemd kapi taal, waarmede hij door een enkele ongunstige beurswenteling aan de rand van de economische afgrond kan geraken. Het beleggen van kleinere bedra gen door zeer grote bevolkingsgroe pen kan hier een uitkomst betekenen, zoals dat ook voor Amerika een uit komst gebracht heeft. Vooral voor Nederland, waar de economie zich in de na-oorlogse jaren Drie voorwaarden worden ge- wonderbaarlijk goed hersteld heeft steld om met succes „volkskapi talist" te zijn: Èen regelmatig in komen: de beschikking over „een appeltje voor de dorst; bescher ming tegen onvoorziene omstan digheden. Voor Nederland bete kent dit dus een vaste werkkring of een zaak met een stabiel inko men; verzekeringen tegen ziekte, invaliditeit eet.; een kleine re serve op de spaarbank. Vanmiddag heeft de president van de New Yorkse effectenbeurs Keith Funston, die een studiereis door Euro pa maakt, in het Amsterdamse Am- stel Hotel een redevoering gehouden over dit onderwerp. OOK IN EUROPA. zo betoogde de heer Funston liggen zeer goede kansen voor het „volkskapitalisme". De groei van de industriële moge lijkheden, zowel in Amerika als in Europa, gaan nog steeds voort, omdat de mens in brede lagen aan een ho gere levensstandaard gewend is ge- Bromfietsendief gegrepen Door waakzaamheid van wachtmeester Tijdens een nachtelijke verkeers controle werd vrijdagnacht te Am- Funston was van mening, dat het sterdam een 46-jarige grondwerker BEZORGDHEID OVER HARING STAND IN NOORDZEE. Op het internationale visserijcon gres te Kopenhagen, gehouden onder auspiciën van de internationale raad voor het onderzoek van de zee, dat, zoals gemeld gisteren is geëindigd, hebben de deelnemende landen hun bezorgdheid geuit over de toestand van de haringvoorraden in het zui delijke gedeelte van de Noordzee en dat op grond van veeljarige onder zoekingen. Men wil door middel van het mer ken van haring op grote schaal vooral in de: Duitse Bocht waar de z.g. Blödengrongen liggen na gaan hoe groot de schadelijke in vloed van de visserij op de daar voorkomende jonge haring is. Voorts wil men onderzoeken of er verband bestaat tussen het interen op het „kapitaal", dat zich daar in de vorm van jonge haring bevindt en de vis serij op oudere haring in de zuide lijke Noordzee. Alle deelnemende landen (Frankrijk, België, Engeland, Nederland, Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Polen, Rus land en IJsland) is aanbevolen, het verdere haringonderzoek met alle middelen voort te zetten, opdat er een beter inzicht verkregen kan worden in de stand van zaken aan gaande de haringvoorraden der Noordzee. Om tot eventuele beperking van de visserij te komen zal men over meer gegevens moeten beschikken voordat er overbevissingsmaatrege- len genomen kunnen worden. TWEE DODEN „volkskapitalisme" in Europa ook 'n zeer goede kans heeft. Het verschijn sel zal echter moeten groeien en een geforceerde invoering kan grote risi co's met zich brengen. Zoals in Amerika, zal ook in Europa Gemeente-ontvangers in Utrecht bijeen Op uitnodiging van het contact orgaan van ontvangers in gemeen ten boven 40.000 inwoners zijn gisteren in Utrecht de ontvangers van gemeenten boven 15.000 zie len bijeen geweest ter bespreking van rapporten over de functie van gemeenteontvangers. De vergadering stond onder leiding van de heer F. Verstegen, ontvanger in Leiden. In zijn openingswoord merkte hij op, dat de ontvangers functie in de gehele organisatie van de financiële gemeente-administratie in vakkringen en daarbuiten in de belangstelling staat. Dit is het ge volg van een interim-rapport over de financiële gemeente-administratie, uitgebracht door 'n commissie van het instituut voor bestuurswetenschap pen, alsmede van een rapport, samen gesteld door een commissie van het contact-orgaan. Uit de vergadering werd de nood zakelijkheid geuit om in gemeenten met 'n zielental van tenminste 15.000 op de kantoren van de ontvangers het kasbeheer en de boekhouding te oen- traliseren, met een uitwijkmogelijk heid voor de boekhouding van de door de gemeenteraad onder goed keuring van gedeputeerde staten aan te wijzen takken van dienst. ELEKTRIFICATIE VENLO ROERMOND. Bij de Spoorwegen zijn plannen goedgekeurd voor de elektrificatie van het baanvak Venlo'Roermond. Waarschijnlijk zal tevens nog defini tief worden besloten tot electrificatie van het traject VenloNijmegen. De werkzaamheden zullen aanvangen zodra de elektrificatie Alkmaar Den Helder voltooid is. Eind 1059 zullen naar verwachting deze werken in Limburg zijn uitgevoerd. Kraaien vallen mensen aan In de onmiddellijke omgeving van Ouderkerk aan den LJisel zijn de laat ste dagen enige mensen aangevallen door kraaien. Men neemt aan, dat deze vogels zulke verbeten aanvallers werden, omdat ze hiun verblijfplaats hebben moeten verlaten. Eén hunner pikte een slagersknecht in de handen. Een meisje sloeg voor een andere zwartrok op de vlucht en miste daar door haar bus. Deze groep van vijf kraaien oefent een ware terreur uit onder de dorps bewoners. Twee timmerlieden moes ten het vooral ontgelden: Ze zitten vol krabben en beten. Maar ook de kruidenier en notaris, de groenteboer en de bakker kijk nu en dan vol wraakgevoelens naar de lucht. Ken nelijk in hun schik over de aange richte schade keren de kraaien na iedere razzia teruig naar bun verblijf plaats: een paar 'hoge bomen bij de buurtschap De lytolenplaat. door een wachtmeester van de rijks politie aangehouden. Het verbaasde de wachtmeester, dat hij dezelfde man de volgende dag op een ander merk bromfiets zag rijden. Hij hield daar om de grondwerker opnieuw aan en verzocht hem mee naar het bureau te lopen. In de politieberichten kwam de bromfiets niet voor als vermist. De man had echter zijn politioneel verleden niet mee en daarom zocht de wachtmeester contact met alle plaatsen in de omgeving. Nergens werd de brommer ver mist en daarom moest men de aange houdene weer vrij laten. De ijverige wachtmeester noteerde te voren ech ter de nummers van frame en motor. Tot zijn girote verwondering las de politieman een dag later een telex bericht, waarin de recherche van het I eidseplein opsporing verzocht van de bewuste bromfiets De vermis sing was aangegeven enkele ur^n mad at de wachtmeester alle plaatsen in de omgeving van Amsterdam had opgebeld. Toen werd het zoeken naar de grondwerker, van wie het bekend was, d'at hij' dikwijls verblijf hield in bepaalde café's in Haarlem. De politie trok daarop naar de Spaarnestad, waar men de dief inderdaad wist te snappen. De man bekende vijf bromfietsen te hebben gestolen. Van de vijf vehikels, die hij te Amsterdam ontvreemdde en in Haarlem verkocht had, wist de politie er reeds drie te achterhalen. Daar de politie vermoedt, dat de grondwerker nog meer bromfietsen heeft ontvreemd is het onderzoek nog niet gesloten. Gisteravond omstreeks kwart over tien zijn op de grens van de gemeen te Utrecht en Westbroek drie jonge lui aangereden door een auto, die kwam uit de richting Maarsen. Op de Gageldijk stonden op het ogenblik van het ongeval het 16- jarige meisje L. P. uit Westbroek, de 17-jarige jongen H. P. uit Utrecht en de 16-jarige jongen L. A. G., even eens uit Utrecht, te praten. De auto, bestuurd door G. V. C. uit De Bilt, reed op het groepje in. Hierbij werd het zestienjarige meis je L. P. dodelijk gewond. De 17-jarige H. P. werd in zorgwekkende toestand o.m. met een schedelbasisftractuuir, naar het Stads- en Academisch zie kenhuis te Utrecht overgebracht. De zestienjarige L. A A. G. liep lichte verwondingen op. De bestuurder van de auto is door de politie van Utrecht in veiband met het onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Op het ogenblik vain het ongeval Z.W.O. SUBSIDIEERDE STUDIE TAN ARMEENSE ELAND SCHRIFTEN De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft een aantal jaren prof. dr. W. C. H. Driessen, hoogleraar in de patro logie (de kennis en de geschiedenis der kerkvaders) aan het Albertinum te Nijmegen, subsidies verleend om foto's te maken van fragmenten van Armeense handschriften. Het Alber tinum is een theoligisch studiehuis van de paters Dominicanen te Nijme gen en gelegen aan de Driehuizerweg aldaar. Bij deze arbeid heeft prof. Driessen duizenden handschriften onder ogen gehad en ongeveer 10.000 foto's genomen. -maai, 1 évenAoett... is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIBOOPffl 'hing er een dichte mist, terwijl de plaats, waar dó drie jongelui ston den, slecht verlicht was. De toestand van H.P. is niet zonder Nader vernemen wij nog dat in de loop van vanochtend ook het. tweede slachtoffer van het ongeluk te West broek, de 17-jarige H. P. uit Utrecht, in het Stads- en Academisch zieken huis te Utrecht aan de bekomen ver wondingen is overleden. Bij graafwerkzaamheden aan de Langebrug te Leiden werden zo als gemeld gistermorgen de res ten blootgelegd van een oude beer put, waarin enig zestiende-eeuws aardewerk werd aangetroffen. De hierboven afgebeelde pot kwam ge heel onbeschadigd uit de bak van de dragline te voorschijn. (foto „De Leidse Courant") Overval op een fort Langs de JordaansIsraëlische grens heeft sinds gisteravond tot de vroege ochtend van heden een hevig artillerie-duel gewoed. De Israëliërs hebben n.1. een aan val gedaan op een Jordaans fort in het gebied van Kalkilja; het fort is opgeblazen. Volgens Jordaanse me dedelingen hebben de Israëliërs gis teravond eerst het gebied rondom Kalkilja van uit de lucht gebombar deerd. Een beroep van generaal (Advertentie) Anti-Westerse tendenz Ernstige ongeregeldheden zijn gis teren uitgebroken in de Britse kroon kolonie Hongkong. De moeilijkheden begonnen in een vluchtelingenkamp voor nationalistische Chinezen, die de 45ste verjaardag van de stichting van de Chinese republiek aan het vieren waren. Enkele Chinese kampfunctio narissen scheurden papieren natio nalistische vlaggen af, die op de mu ren van de kampgebouwen waren ge plakt. De kampbewoners drongen daarop de bureaus van de kamplei ding binnen, sloegen de boel kort en klein en staken meubels en papieren in brand. De onlusten namen reeds in om vang toe en ten slotte waren zeven honderd gehelmde politiemannen, ge steund door de brandweer, in gevecht met vijftienduizend Chinese vluchte lingen. De politie slaagde erin l.et kamp te omsingelen en de bewoners van de buitenwereld af te sluiten. Niettemin braken enkele uren later ook in de stad ernstige ongeregeld heden uit Volgens de laatste cijfers werden twee personen gedood en ten minste zestig, onder wie tien blanken, wond. Op alle wegen stonden grote groe pen Chinezen. Zij hielden auto's aan, en als er Europeanen in zaten, wer den deze eruit geslingerd en afgeran seld en de auto's verbrand. Waarnemers lieten er geen twijfel aan dat de relletjes georganiseerd wa ren en bedoeld cm anti-westerse ge voelens aan te hitsen. Uit alle. delen van de kroonkolonie kwamen de berichten binnen dat de toestand als „zeer ernstig" beschouwd moest worden. Volgens de jongste berichten zijn Een stralende bruidspaar, joh. v. Velzen en Annie Turk, stapte vanpiorgen te Roelofarendsveen in het huwelijks bootje. Bij de kerk vormden de meisjes van de gezinszorg een ere-haag. Het huwelijk van Annie betekent voor de gezinszorg „weer een gezinsverzorgster minder" en dat was de schaduwzijde, want helaas bestaat er te weinig belangstelling voor dit mooie, echt vrouwelijke beroep. gister en vandaag drie mensen bij de onlusten om het leven gekomen en 125 gewond. Mogelijk bedraagt het aantal doden zes, doch van drie Chi nezen staat het nu vast dat zij om het leven gekomen zijn. Onder de ge wonden bevinden zich twaalf Euro peanen en vijftien politiemannen. Duitslands hereniging Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten hebben bij de Sowjet-Unie opnieuw een lans gebroken voor de Duitse hereniging. In „bijna gelijk luidende nota's hebben zij Moskou gevraagd nieuwe voorstellen te doen over de wijze waarop de hereniging door middel van vrije verkiezingen ten uitvoer zou kunnen worden ge bracht. In de mota's wordt er aan herin nerd dat de Russen nog steeds geen bevestigend antwoord hebben gege ven op de uiteenlopende voorstellen die het Westen heeft gedaan. Voorts wondt in de diplomatieke boodschap pen instemming betuigd met het ver zoek dat de Westduitse regering in september tot Moskou richtte en waarin werd verzocht om de interna tionale onderhandelingen weer te beginnen. In Bonn hebben de westelijke nota's volgens een regeringswoordvoerder, „een zeer positieve indruk" gemaakt. Diplomotieke vertegenwoordigers in de Duitse bondshoofdstad twijfelen er echter aan of de nieuwe diploma tieke bedrijvigheid de hereniging een stap dichterbij zal brengen. Rusland heeft herhaaldelijk verklaard dat de Duitse hereniging een zaak is die de twee Dudtsianiden zelf moeten uit werken. DRAMA IN WOONWAGEN Vrouw omgekomen Toestand van man zorgwekkend Door onbekende oorzaak is giste ren in een salonwagen te Bergen op Zoom de vijfentwintig-jarige be woonster om het leven gekomen. Haar 28-jarige echtgenoot werd in bewusteloze toestand in de wagen aangetroffen. Voor het leven van de man, die nog steeds buiten kennis is, wordt gevreesd. Buren die uit de aanwezigheid van de rijwielen van het echtpaar, meenden te moeten afleiden, dat de bewoners thuis waren, waarschuw- h*ben(. °P«evangen, die moge- Iiilc srlrnrnstiö 7iin var» npt vprmittp den de politie, toen ze m de middag uren nog steeds geen leven in de wagen hadden waargenomen. Een rechercheur heeft toen een ruit in geslagen en is naar binnen gegaan. In het slaapgedeelte van de wagen werd de vrouw dood op bed aange troffen. De man, die nog tekenen vsn leven vertoonde, werd naar een ziekenhuis vervoerd. Burns, het hoofd van de waarnemers der Verenigde Naties, die toezicht houden op de naleving van de wa penstilstand, werd door de Israëliërs afgewezen. Naar van gezaghebbende Israëli sche zijde werd vernomen, gaf Is raël geen gehoor aan deze oproep als een gevolg van het „onbevredi gende" antwoord van de V. N. op Israëlische verzoeken om een einde te maken aan de aanvallen van Jor daanse zijde. Om haif vijf in de ochtend (plaat selijke tijd) werd het vuren gestaakt. In berichten uit Israëlische dorpen aan de grens wordt gezegd, dat mu nitiedepots in Azon in de lucht zijn gevlogen en dat het Jordaanse mili taire kampement aldaar verwoest is en in brand staat. Volgens Israëlische autoriteiten zijn negen Israëliërs gesneuveld en twaalf gewond. Zij voegden hieraan toe, dat de verliezen van de Jorda- niërs zeer zwaar zijn. Kalkilja vormt de punt van een driehoek van Jordaans gebied, die in de Israëlische kuststrook ten oos ten van Tel Aviv uitsteekt. Waarne mers beschouwen de actie van de Israëliërs als een represaille voor twee overvallen van Jordaanse zijde op dinsdag en donderdag j.l., waar bij resp. twee en vijf Israëliërs wer den gedood. Eerstgenoemde overval vond plaats bij Even Jehoeda, tien km van het toneel van de huidige strijd, en de andere overval, die van een hinderlaag uit werd gedaan, ge schiedde bij Sodom. Volgens officiële, te Amman ont vangen berichten, zouden duizend Israëlische militairen door het Ara bische legioen te Kalkilja zijn om singeld. De Israëliërs zouden niet door de omsingeling kunnen breken en de strijd zou vanmorgen nog gaande zijn. Verder zijn volgens Jordaanse be richten drie Israëlische nederzettin gen in de buurt van het strijdtoneel door zware Jordaanse artillerie be schoten. De Israëlische verliezen zou den groot zijn. Cyprus wordt uitgekamd Volgens berichten uit Kyrenia zijn woensdag drie vrachtauto's met ver dachten, onder wie ongeveer een ze vental „onverzettelijke" verzetsstrij ders van de Eoka, onder zware be waking naar Kyrenia gebracht. De mannen zijn gevangen geno men tijdens een militaire operatie op grote schaal in het noorden van Cyprus. Vliegramp bij Azoren? Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat woensdagavond met 59 personen aan boord van de basis - Lakenheath in Engeland was ver trokken naar het vliegveld Lagens op de Azoren, wordt vermist. Het toestel, dat om 18.26 uur was opgestegen, heeft om 20.55 uur voor het laatst iets van zich laten horen. Het had kort na middernacht op de Azoren moeten aankomen. Het vliegtuig vervoerde Ameri kaanse militairen, die op weg waren naar de Verenigde Staten. Op de Amerikaanse luchtbasis An drews in Maryland is bekend ge maakt, dat reddingsvliegtuigen van ochtend om kwart over acht noodsei- Raadselachtige dood. Aanvankelijk werd aangenomen, dat het echtpaar het slachtoffer was geworden van een gasverstikking, maar aangezien er geen gas of ko lendamp in de wagen werd aange troffen, staat de politie voor een raadsel. Etensresten, bestek en medi cijnen die in de wagen werden ge vonden, zfjn voor een nader onder zoek door de politie meegenomen. Het enig kind van het echtpaar, een tweejarig dochtertje, was niet in de wagen aanwezig. Het was dins dag in een ziekenhuis opgenomen, MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht van het type „Nep. tune" is woensdagavond laat in een dichte mist nabij Campbeltown (Schotland) tegen een rotswand ge vlogen. Nabij het uitgebrande wrak werden de lijken van vier van de negen inzittenden ontdekt. De vijf overige leden van de bemanning zijn nog niet gevonden. De spoorwegmaatschappij van Pennsylvania moet een kellner, die drie jaar geleden ten onrechte be schuldigd was van diefstal van an der half pond ham, een schadeloos stelling van 104.000 dollar (370.000 gulden) betalen. De kellner, die had kunnen aantonen dat hij met de ham op weg was naar een koelkast, had een half miljoen dollar geëist.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7