Imam Uitslag Eerste Kamer-verkiezingen Eerste gewestelijke kaderbijeenkomst KAB. Scherp 4 25 K.V.P.-zetels op de 75 DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ontwikkeling van persoonlijkheid In het gebouw voor Christelijk So ciale Belangen aan de Oude Singel werd gisteravond onder de titel „Een schip op het strand is een baken in zee" de eerste gewestelijke kader- bijeenkomst van de KAB gehouden, in de vorm van een forumavond. Het probleem, dat besproken zou worden was de zorg om de arbeider die van buiten komend in de grote stad wordt geplaatst, een pro bleem dat zeker urgent mag heten. Nadat de heer J. H. van der Ploeg, die de bijeenkomst voorzat de avond geopend had met een korte inleiding, waarin hij de verschillende facetten van het stadsleven belichtte, werd de eerste vraag gesteld, die het ac cent van de verdere avond enigszins verlegde. Het forum, dat bestond uit pas toor P. L. W. Bakker uit Zoeterwou- de en de heren De Bree, Van Leeu wen en Jaarsveld, werd namelijk gevraagd aan te tonen, dat de arbei dersstand werkelijk in peil is ge daald, terwijl het er toch in de prak tijk niet zo somber uitziet. Het forum was van oordeel, dat de vraagsteller bij het poneren van de kwestie niet had mogen uitgaan van statistieken, daar deze als „mo mentopnamen" niet het peilglas zijn van de mentaliteit. Hand in eigen boezem. Het forum, dat van mening was, dat er altijd omstandigheden waren aan te wijzen, die in bepaalde geval len criminaliteit in de hand wer ken, kreeg daarop van dezelfde vraagsteller het verwijt te incasse ren dat het de oorzaak van het peil van de arbeidersstand bij de om standigheden zocht en niet bij de mensen-zelf. De moraal is niet veranderd en Bezinningsmorgen kath. Vrouwengilde Het katholiek vrouwengilde te Lei den heeft vanmorgen een bezinnings morgen gehouden, die werd ingezet met een H. Mis in de kapel van het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoudse singel om 9 uur. Onder de H. Mis heeft de pater J. H. Bokeloh, Montfor- taan, overste van het klooster „Be- resteijn" te Voorschoten een preek gehouden over het moederschap van de H. Maagd Maria. In het Centrum van huishoudelijke- en gezinsvoorlichting aan het Leven daal hebben de dames vervolgens een ontbyt gebruikt, waarna pater Boke loh een conferentie heeft gehouden over de H. Eucharistie. Het Eucharistisch teken omvan een gastmaaltijd en een offermaaltijd. De gastmaaltijd veronderstelt vriend schap met de gastheer en vriendschap van de gasten onderling. Spreker bracht dit van toepassing op hét Godsvertrouwen en op de onderlin ge liefde. Het begrip offermaaltijd houdt in een delen in het offer. „Al dus moeten wij een eenheid zijn tus sen ons lijden en het offer van de H. Mis". Na de conferentie bleven de leden onder het genot van een kopje koffie enige tijd bijeen. AMBTSAANVAARDING DR. B. H. M. VLEKKE. Morgen zal dr. B. H. M. Vlekke, die benoemd is tot bijzonder hoog leraar in de actuele internationale staatkunde aan de Leidse universiteit door het Leids universiteitsfonds een inaugurele rede uitspreken. De plechtigheid vindt plaats om 4 uur natm. in het groot auditorium van de Leidse universiteit. POTLOOD en GEEST 1 2 3 5 6 9 10 11 1? '3 14 15 '6 17 18 19 20 2' 22 23 lu 25 26 No. 512. Horizontaal: 1. begin, 8 diamantgruis, 10. boom, 12. jon gensnaam, 13. slede, 14. soort van hert, 16. meisjesnaam, 17. ooftkunde, 18 bastaarduitgang, 19. vaartuig, 20. bekende afkorting, 21. gem. in Gel derland, 23. afkorting van selenium, 24. grasland, 26. op geen plaats. Verticaal: 2. de elfde maand bij de Joden, 3. ontkenning (Eng.), 4. voor afgaand, 5. lichaamsdeel, 6. deel van de bijbel (afk.), 7- de naam der pa radijsslang, 9. Europeanen, 11. hoofd stad van Korea, 13. schertsende toe naam, 15. badplaats in Duitsland, 16. Turks bevelhebber, 21. achting, 22. gem. in Gelderl., 24. voornaamwoord, 25. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizontaal: helm, 4. slot, 7. aak, 8. Peru, 9. kade, 11. fronton, 14. Ide 15. Pasteur, 19. Ares, 20. koon, 21. bed, 22. land, 23 leep. Verticaal: 1. Haps, 2. larf, 3. Mau- rits, 5. laat, 6. teen, 9. kneukel, 10. dol, 12. ode, 13. Aar, 15. paal, 16. sein, 17. rode, 18. knap. ook de mensen zijn niet slechter dan ze vroeger waren, aldus het forum, maar men is door psychologische en andere studies gekomen tot meer begrip voor de omstandigheden, die de vrije wil van de mens beïnvloe den. Voorts concludeerde het forum, dat de persoonlijkheidsvorming was ver waarloosd en dat de materiële wel stand van de mens een veel hogere vlucht genomen had dan de geeste lijke. Het is wenselijk, dat de ge loofsverkondiging zich aan deze om standigheden aanpast. Het antwoord op de derde vraag, waarin het forum gevraagd werd of het in verband met het voorgaande van mening was,'dat de gewestelijke sociale school de geestelijke achter stand kan bijspijkeren, deed de fo rumleden elkaar op vriendschappe lijke manier in de haren vliegen. De mening was wel, dat de vorming van de arbeider en van diens houding ten aanzien van mensen wereld on misbaar is. Problematiek verdiept. Dit lokte de vraag uit, hoe het ka der vroeger de KAB zo veilig heeft kunnen loodsen zónder al die studie. Gebrek aan kennis was, naast een overvloed aan idealisme niet sto rend in een tijd, waarin de proble matiek zo veel eenvoudiger was. Persoonlijke hulp door een Schaep- inan of Ariëns is niet meer nodig. Nu de KAB'ers hun eigen bonen kunnen doppen, mag ook een dege lijke scholing geëist worden. De laatste vraagsteller kwam te rug op het punt van uitgang. Hij vond het onredelijk, dat de institu ten gemeente en staat die door het bouwen van de monstersteden zoveel ontreddering hadden veroor zaakt, het opvangen van de gerezen problemen overlieten aan de enkele mens. Bovendien wilde hij graag weten hoe men kan ontkomen aan dc invloed van de omgeving. Het forum, bij monde van de heer Jaarsveld, was van mening dat voor' de leken de kerk het middelpunt moet zijn van de wijk, waarin ze le ven. Bovendien ontkende de spre ker, dat de overheidslichamen niets zouden doen voor het geestelijk wel zijn van de buurtbewoners. Er wa ren hem enkele positieve voorbeel den bekend, die echter weer nieuwe problemen met zich mede brachten. Met het oog op het late uur sloot hierna de voorzitter deze levendige forumavond met de conclusie, dat voor de KAB nog genoeg werk zal overblijven. i LEDENVERGADERING „DE NATUURVRIEND" Gisteravond werd In het gebouw aan de Steenschuur wederom de maandelijkse vergadering gehouden voor de leden van de Aquariumhou- dersver. „De Natuurvriend". De voor deze avond vastgestelde lezing over de hardheid en zuur graad van het water kon echter niet doorgaan door afwezigheid van de heer N. Ruyssenaars. Desondanks werd de agenda op de gebruikelijke wijze afgewerkt en de rest van de avond gevuld met het uitwisselen van elkanders ervaringen. Nadat de voorzitter de heer W. Zwart de leden verwelkomd had, ging hij over tot ballotage van enige nieuwe leden. Vervolgens werd de heer M. C. Overduin aangewezen als afgevaardigde naar de ledenraad van „Aqua-Terra", daar geen tegencan- didaten waren ingebracht. Tenslotte opende de heer C. Borg- hart het vraaggesprek door het on derwerp over de beruchte witte stip- ziekte aan te snijden. Het bevreemdde hem n.l. gunstige resultaten te boe ken door slechts de .temperatuur be hoorlijk te verhogen. Na uitwisseling van elkanders ervaringen deed de voorzitter een oud doch beproefd middel aan de hand nl. door de bak te verduisteren, de temperatuur sterk te verhogen en enkele centi meters onder de waterspiegel een uitstromer te plaatsen. Vervolgens wees hij er op bij het gebruik van chemische preparaten uiterst voor zichtig te zijn en grote risico's te vermijden. Na aldus op genoeglijke wijze sa men te zijn geweest ging men deze avond weer spoedig uiteen. LEIDSE SCHILDERS IN „LAKENHAL". In het Stedelijk Museum „de La kenhal" te Leiden zijn op het ogen blik tentoongesteld een aantal schil derijen van Leidse schilders uit de 19e en 20e eeuw. Onder andere van Bakker Korff, Cornet, Kamerlingh Onnes, Verster, Chr. en L. van der Windt, van der Nat en van Driesten. Hieronder bevinden zich ook enige recente aanwinsten. HERHALING VAN „DIE LUSTIGE WIT WE". Ofschoon de Hoofdstad Operette een maand geleden aankondigde, dat er niet meer dan één voorstelling in Leiden zou worden gegeven van de bekende operette „Die lustige Wit- we", is er toch een weg gevonden om een herhaling te kunnen geven. Op vrijdag 19 oktober koimt het gezel schap opnieuw naar de Leidse Schouwburg met het vrolijke werk van Franz Lehar. DM !\eh v O Vary az> Installatie pastoor Blok. Wij herineren er aan, dat de in stallatie van pastoor W. E. Blok in de St. Petruskerk vrijdag a.s. om half acht plaats vindt. Grondwerker kreeg gas vergiftiging. Een 54-jarige grondwerker A. K. uit Alphen, is gistermiddag te Lei den door gasvergiftiging bewusteloos geraakt. Hij was werkzaam aan een gasbuis in de Valkensteeg, waarait gas ontsnapte. In het Academisch Ziekenhuis "kwam hij weer tot be wustzijn. In de loop van de avond kon hij het ziekenhuis verlaten. Leidse Agenda DONDERDAG 11 OKTOBER. Oegstgeest. Katholiek Vrouwengil de. Katholieke Moederdag 1956. Mor- gegebed, 6.30 v.m. H. Mis. 7 u. nam. Maria-lof en 8 uur toneelopvoering Polly Perkins". VRIJDAG 12 OKTOBER. St. Petruskerk. Installatie pastoor Blok. 7.30 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken. St. Leonardushuis, Haagweg. Aanvang 8.15 uur nam. ZATERDAG 13 OKTOBER. Toneelvereniging „Tot ieders ge noegen" De Beunhaas". Schouw burg. 8 uur nam. Instuif Leiden. Pater Maximinus. Spiritisme en occulte verschijnselen. St. Leonardushuis Haagweg. 8 uur nam. Dienst van de apotheken to Leiden en Oegstgeest Avond- en nachtdienst wordt van maandag 8 tot en met vrijdag 12 oktober waargenomen door: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1>219 oktober zijn dioor de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Hongaarse Rhapsodie", strikt volwassenen. Lido: „Jacht zonder genade", 18 jaar. Luxor: „De zesde juni", 18 jaar. Trianon: „Verloren spel", 18 jaar. Rex: Schrikbewind in Ocatilla", 18 jaar. Jubileum. Zaterdag a.s. viert de heer L. Gijs man, werkmeester bij .de Leidse tex tielfabriek N.V. Gebr. van Wijk en Co., zijn 50-jarig jubileum. Rijksmuseum voor geologie en mineralogie. De grote belangstelling voor de nieuwe afdeling in het museum voor geologie en mineralogie, v. d. Werff- park te Leiden, heeft de directie er toe gebracht het museum voortaan ook op zaterdag- en zondagmiddag voor het publiek open te stellen. De toegang is vrij. De openingstijden zijn dus op werkdagen 1012 en 24 uur nam. Op zon- en feestdagen 24 uur nam. Geslaagd. Aan de technische hogeschool tè Delft is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen civiel-ingenieur de heer B. J. Huurman te Leiden. Pianist Béla Siki. Op maandag 15 okt. opent de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" het seizoen 1956-57 n^et het optreden van de Hongaarse pianist Béla Siki, die terstond bij zijn eerste optreden de aandacht op zich vestigde door zijn buitengewoon pianistische be gaafdheid. Ook in ons land is hij reeds meerdere malen met groot suc ces opgetreden. Voor de pauze speelt hij werken van Beethoven en Chopin en daarna van Lipatti en Ravel. „Sportief". De lessen van „Sportief" zijn vrij dagavond voor het laatst in de gym nastiekzaal Vrouwenkerkhof. Mej. Vaase neemt afscheid. Om 8 uur morgenavond neemt de maatschappelijk werkster en de leid ster van het colonnehuis van de ka tholieke gezinszorg te Leiden, mej. M. Vaase, afscheid van de katholieke gezinszorg te Leiden. In het colonne huis aan de Morssingel 8 wordt een afscheidsavond gehouden. Philidor-schaaktoernooi. Het tournooi voor huisschakers, dat georganiseerd wordt door de Leid se Schaakclub „Philidor" zal niet, zoals eerder vermeld, worden ver speeld op donderdagavonden, maar op maandagavonden, de clubavond van de vereniging, eveneens in Het Federatiehuis, Gerecht 10 te Leiden. Aanvang a.s. maandag 15 oktober 1956 des avond om 7.30. Inschrijving voor deelname worden nog gaarne in gewacht door de bestuursleden van „Philidor" en eventueel op de eer ste speelavond. De uitslagen van de Eerste Kamer verkiezingen zijn als volgt: In de Prov. Staten van Zuid-Hol land zijn gekozen: (de met ge merkte namen zijn nieuwe leden). P. v. d. A.: In 't Veld, mr J., Hoog land, J. L., Kapteyn, P. J., De Dreu, H. J., Van Hall, mr. G., De Niet, mr. M. K.V.P.: Kraaijvanger, ir. E. H. A., Roebroek, A. L. H., Luijckx geb. Sleijfer, mevr. J. A. A., Hooij, Th. S. J. A.R.: Anema, mr. A., Schipper, J. C.H.: Lichtenauer, mr. W. F., Van Hulst, J. W. V.V.D.: Molenaar, mr. A. N., Schouwenaar geb. Franssen, mevr. dra J. F. C.P.N.: Polak, B. S. S.G.P.: Smits, ds. C. In de provincies Noordholland en Friesland zijn gekozen: P. v. d. A.: Schermerhorn, dr. ir. W., Tjeenk Willink, mej. mr. M., De Loor, D., Broeksz, J. B., Samkal- den, prof. dr. I., Willemse, mr. H. K.V.P.: Kropman, mr. G. C. J. D., Witteman, mr. P. J., Van Nispen tot Pannerden, jhr. mr. O. F. A. N. A.R.: Hellema, mr. H. J., Algra, H. C.H.: Pollema, mr. R., Rustige, J. V.V.D.: De Wilde, mr. J., Van Riel, mr. H. C.P.N.: Geugjes, C., Seegers, L. Nu prof. Samkalden de portefeuille J. DERKSEN NIET MEER IN DE KAMER. Uit groep 3 (Noordholland en Fries land) keert naar zich laat aanzien tengevolge an afspraken tussen A.R. en C.H. de heer J. H. M. Derksen (KVP) niet meer in de Eerste Ka mer terug. van justitie aanvaard heeft, zal in zijn plaats worden benoemd: Scho- rer, jhr. mr. T. A. J. W. In de provincies Gelderland, Over ijssel, Groningen en Drenthe zijn ge kozen: P. v. d. A.: Jonkman, mr. J. A., Oosterhuis, H., Wibaut, dr. F., Ver- weij geb. Jonker, mevr. dr. H., Vos, ir. H., Van Wingerden, C. W. K.V.P.: Beaufort, dr. L. J. C., Gie- len, dr. J. J., Sassen, mr. E. M. J., Nijkamp, H. C. A.R.: Rip, mr. W., Tjalma, J., Rup- pert, M. C.H.: Kolff, mr. G., Vixseboxse, mr. G., Geuze, ir. M. A. V.V.D.: Louwes, H. D., De Vos van Steenwijk, mr. R. H. baron. C.P.N.: Brandenburg, J. In de provincies Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg zijn ge kozen: P. v. d. A.: Cammelbeeck, mr. G. Jeugdconcert Mij voor Toonkunst HET 5 os te JEUGDCONCERT, een soort lustrumcorjcert als men wil! De jongelui hadden het zo'n beet je alidus opgevat. Mooie bloemen op het podium en als huldeblijk een be langrijke gramofoonplaat, door een jongedame aangeboden aan de diri gent van het Rotterdams orkest met een keurig speech je. Eduard Flip6e gaf hierop een aardig vlot antwoord, zoals men dit van hem gewend is. Op het programma prijkte 't voorspel tot „DieMeistersinger" van Rich. Wag- nier. De handeling, aldus de toelich tende dirigent, speelt zich af te mid- den van het I6e eeuwse gilde van de Meesterzangers me t hun verstarde schoolse voorschriften (Beckmesser) tegen de nieuwe kunstrichting, waar van W-alher von Stolzing de stuw kracht is, met als bemiddelende fi guur Hans Sachs. Ook Wagner was een vernieuwer, fel omstreden en ge- critiseerd, miai3r deze is en blijft toch een verschijning, die de opera heeft omgevormd tot muziekdrama. Luis tert men goed, dan kan men volgen wat er alzo voorvalt op de St. Jans dag die met een zangwedstrijd des tijds werd gevierd. Eduard Flipse er met hem 't Rotterdams Philharmo- nisch orkest hielden een brillant plei dooi voor de grootse ouverture tot dit Wagner-drama. De klankrijke schilderij, naar aan leiding van het gelijknamige schilder stuk van Rembrandt over het Bijbels- gegeven Saul en David (het Sympho- nisch gedicht van de hand van dr. Joh. Wagenaar) is een werk, dat het nog altijd goed doet. Anne Maria Bom vertolkte de harpsolo van de her dersjongen David bijzonder mooi en het orkest gaf een rake schildering van koning Saul's waanzin. Raussel's „Soir d' été was, aldus de inleider, als de klinkende stilte een impressie van de zomeravond en haar warme rust en sfeer. Met raf finement van expressie vertolkte Flipse en de zijnen het mooie stuk. Ten slotte Berlios fantastische „Tête chez Capulet" uit Roméo et Juliette. Bij zulk een uitmuntend in leiding en zo'n mooi programma zou de aandacht en rust hier en daar onder de jeugd el wat groter mogen zijn. Beide concerten op deze middag waren absoluut bezet. J. KORTMANN. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Gen. II mej. H. S. Biewinga te IJmuiden, mej. P. J. M. Kruijf te Den Haag, ipej. A. F. F. Manusama te Leiden, mej. H. A. Pontier te Rotterdam en de heren C. A. Donker te R'dam, A. H. Goldstein (USA), M. J. Haver- korn van Rijsewijk te Utrecht. B. Pollock (USA), H. van Rees te Lei den, J. Ringelberg te Utrecht, G. G. Schermers te Vaassen (Gld), R. E. Spijker te Leiden, L. J. A. Straathof te Leiden en S. H. M. Vrind te Leiden. Geslaagd voor het semi-artsexamen de heren F. M. Gerritzen te Oegst geest, C. H. Cips te Harderwijk, W. F. R. van de Graaff te Den Haag, A. de Grave te Den Haag, F. M. W. Groot te Den Haag en H. C. Jasperse te Leiden. Geslaagd voor het Artsexamen de heren D. J. Bastmeijer te Den Haag, J. Duijser te Heemstede, W. A. F. van de Kamp te Scheveningen, J. W. Stoop te Voorburg en H.H. Stroo te Haarlem. Geslaagd voor het Doet. ex. Socio logie de heer P. van der Gaag te Leiden. Geslaagd voor het Cand. ex. Socio logie de heer J. F. van Gemund te Den Haag. Geslaagd voor het Doet. ex. Na tuurkunde mevr. T. van Peski-Tin- bergen te Friedrichstadt. SELSKIP „FRYSLAN" ACTIEF De Leidse Friezen hebben gister avond hun verenigingsjaar geopend met een druk bezochte samenkomst in Den Burcht. Toen de voorzitter zijn openingswoord uitsprak, was de Jacobazaal tot de laatste stoel bezet. Hij memoreerde de voornaamste ac tiviteiten op Fries cultureel gebied van de laatste tijd, met name in Friesland zelf. De Fryske Akademy is een brandpunt van wetenschappe- lijk werk, dat onder leiding is geko men van prof. dr. J. H. Brouwer, die zijn Groningse leerstoel verliet om zich geheel te wijden aan de belang rijke taken, waarvoor de zich uit breidende academie gesteld wordt. Onder auspiciën van de Friese Cul- tuurraad worden waardevolle initia tieven genomen. Spr. herinnerde er aan, dat het openluchttheater te Bee- sterzwaag bezig is een gelijke functie te gaan vervullen als het Dieverse dat in Drenthe doet. Onlangs is de slag bij Warns, op 25 september 1345, weer onder grote belangstelling her dacht; wat 3 oktober is voor de Lei- denaren, wordt 25 september voor de Friezen. En de op 6 oktober door de Raad van de Friese beweging beleg de Friezendag te Leeuwarden was een demonstratie van de ernst, waar mede in Friesland gestreden wordt tegen ontworteling en vervlakking. Na de behandeling van de-huishou delijke zaken, heeft prof. dr.' S. Bloembergen in een eenvoudige, boeiende causerie het beeld getekend van de in de oorlogstijd omgekomen schrijver Nykle Haisma, die hij in het gevangenkamp te Tjilatjap leerde kennen en aan wiens werk, waarin met name het heimwee van de uitge- zworven mens naar zijn oorsprong dikwijls aangrijpend tot uiting komt, hij universele waarde toekende. Mevr Van der Schaaf en de heer F. Piers- ma illustreerden het gesprokene door ieder een prozaschets van de schrij ver, handelend over hetzelfde grond motief, van weemoedig verlangen, op gevoelige, beheerste wijze voor te dragen. Na de gezellige pauze vergastte een toneelgroep van de zusterveerniging te Den Haag de aanwezigen op een levendige vertolkipg van het blijspel „de Genamt". Dit verbeeldt de ko mische situaties, die het verkeerd be grijpen van een woord kan teweeg brengen. Het amusante spel werd door de vergadering zeer gewaar deerd. Er bleek wederom animo te be staan voor een door mevr. Liizinga te geven Friese taalcursus. Enkele leden spraken hun oordeel uit over het door de vereniging uitgegeven, onlangs vergrote en verfraaide maandblad, waarin naast huishoude lijke aangelegenheden ook onderwer pen van letterkundige, historische en algemeen culturele aard worden be handeld. De Friezen kunnen weer op een uitstekend geslaagde avond te rugzien. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina, dr. v. H. van Wezel en A. M. Ouwerkerk; Onno Vincent Hans, zn. v. W. van Prooijen en E. C. J. van Moll; Willem Adriaan, zn. v. J. M. Knelsch en J. A. v. Zoest; Jacobus, zn. v. L. J. Jonker en T. E. Haak; Rinaldo Adolf, zn. v. J. P. Inen en P. Lagas; Jansje Susanna, dr. v. J. P. N. Uljee en M. Kluivers. Jósepha Maria Johanna, dr. v. J. Ouwerkerk en J. vain Leeuwen. Getrouwd: J. J. de Boer en E. M. van der Steen; J._ L. Van den Bosch en C. F. B. Langezaal; C. D. E. de Roy van Zuyderwijn en A. H. Reekers; J. Westhoek en H. C. van der Meij; M. W. de Kluijver en A. Hilleger; W. J. de Ru en E. van Rossuim; G. C. Pielanen en K. Jansen; J. Vlasveld en J. Arnoldus; H. de Graaf en T. Mulder. G. P. Sandberg en J. J. Bro- caar. Overleden: W. A. Rasink, hsvr. v.: Vogt, 60 jr.; J. C. Heijstek, hsvr. v.: De Geus, 55 jr.; D. A. van Niekerk hsvr. v.: Snelderwaard, 53 jr.; P. J. M. van Dooren man, 34 jr. OEGSTGEEST Geboren: Mir j aim, dr. v. N. Olivier en M. Kolderman; Anna Hendrika Petronella, dr. v. P. H. van der Perk en A. C. Timmermans. Wouter Gert, zn. v. M. J. de Vogel en J. Stigter; Gerrie Catharina, dr. v. G. de Mooij en C. Kralt; Tristan Enno, zn. v. J. Krebbers en E. Cornelissens; Theo doras, zn. v. E. A. van Kampen en J. M. C. Briër; Cornelis Leonardus, zn. v. A. A. Bentvelzen en Th. A. C. Schoo. Ondertrouwd: H. A. Robbers, 26 jr. Leiden en A. de Nie, 21 jr. H. Busé, 31 jr. en G. S. Drenth, 22 jr. Getrouwd1: H. H. W. Borghardt en D. Asana. Overleden: C. W. Splinter, 03 jr.; W. van Vliet, 86 jr. J. P., De Rijk, dr. L. M., De Roos, mr. A., De Jong, S. K.V.P.: Teulings, mr. F. G. C. J. M., Middelhuis, J. A., Van Lieshout, H. M., Matser, Chr: G., Van Velt- hoven, dr. H. J. J., De Gou, mr. L., Schuurmans, N$ Zegers, J. M., Thurlings, prof. dr. Th. L. M., Mer- tens, C. G. A., Maenen, J. H. J., Re- gout, mr. L. F. H., Koops, J. A., Van Meeuwen, jhr. mr. P. G. M. A.R.: Diepenhorst, mr. I. A. C.H.: Reijers, J. V.V.D.: De Grooth, prof. mr. G. De oude en nieuwe samenstelling van de Eerste Kamer is: oud nieuw P. v. d. A. 15 22 K.V.P. 17 25 A.R. 7 8 C.H. 6 8 V.V.D. 4 7 C.P.N. 1 4 S.G.P. 1 50 75 Niet meer in de Kamer terugko mende leden: J. J. Kramer Brunssum (P. v. d. A.) Mr. W. C. Wendelaar, 's Gravenhage (V.V.D.). Laatste Berichten HOOFDPERSOON IN VALSEMUN- TERSKOMPLOT MELDT ZICH VRIJWILLIG BIJ POLITIE. Vanmorgen omstreeks elf uur heeft zich de voortvluchtige 34-jarige A. G. H., die door de politie werd ge zocht verdacht van het vervaardigen van valse bankbiljetten van tien gul den, vrijwillig aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam gemeld. De man, die in de omgeving van Amster dam heeft vertoefd, legde een volle dige bekentenis af. In verband met het verdere onder zoek in deze zaak kan de politie zo deelt zij mede voorshands geen nadere inlichtingen verstrekken. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 10 okt. Vee. Aanvoer 6.348 stuks vee, nl. 3.205 runderen, 452 vette kalveren, 286 nuchtere kalveren, 98 fokzeugen, 257 slachtvarkens, 42 lopers, 1.640 biggen, 352 schapen, 16 geiten. De prijzen wa ren als volgt: melk- en kalfkoeien 7301100; guiste koeien .660—820; zware soorten boven notering: kalf- vaarzen 6701000; klamvaarzen 615660; guiste vaarzen 610700; pinken 460525; graskalveren 260 360; nuchtere slachtkalveren j 45 67,50; zware soorten 75—100; lopers 6882; biggen 38- -56; drachtie zeugen 2b0340; schapen 75100; zuiglammeren 8098 alles per stuk. Aanvoer slachtvee: 1016 stuks. Prijzen extra kwaliteiten vaarzen 3.20—3.30; le kw. 3.05—3.15, 2e kw. 2.852.90, 3e kw. 2.70—2.75; vette stieren 2.903.05; worstkoeien 2.602.70, alles per kg. geslacht ge wicht. Vette kalveren prima soorten van 2.803.20; vette kalveren midden klasse 2.552.75; vette kalveren lichte soorten 2.202.45; nuchtere slachtkalveren 1.401.65; zware soorten 1.652.00; slachtzeugen 1.611.68; jonge slachtvarkens 1.731.78 per kg. lev. gewicht. Overzicht: zeer grote aanvoer van rundvee. Melk- en kalfkoeien handel rustig en ongeveer prijshoudend. Guiste koeien handel redelijk, zware soorten werden prijshoudend verhan deld. Grote aanvoer van jongvee, handel stroef, prijzen bleven nauwe lijks gehandhaafd. Normale aanvoer van vette kalveren, handel vlot-prijs- houdend. Nuchtere slachtkalveren stroeve handel met weinig verande ring in prijzen. Ruim aanbod van schapen en vette lammeren, handel rustig, prijzen bleven op gelijk ni veau. Minder aanvoer van fokzeugen, handel balm met iets lagere prijzen. Grote aanvoer van biggen en lopers, handel traag, prijzen gedrukt. Ruim aanbod van slachtvee, in de prima en le kw. vaarzen konden de prijzen zich handhaven. Mindere soorten handel traag, prijzen lager. Minder aanvoer van slachtzeugen, handel re delijk en ongeveer prijshoudend. Scheepsberichten AAGTEKERK, 12 Dar es Salaam verw.: ABBEDIJK, 11 te Tampa; AEGIS, 11 te Mobile; ALUDRA, 11 te Rangoon naar Colombo; BLOEMENDAEL (t.), 10 v. Trinidad n. Zweden; CALTEX ROT TERDAM (t.), p. 10 n.m. Gibarltar n. Pt Said; CALTEX UTRECHT (t.), 11 te Curasao; DALERDIJK. 11 te Porta- leberniDIEMERDIJK, 11 te Crsitobal; EEMLAND. 11 te Montevideo; EEN HOORN, 10 v. Bilbao n. Algiers; ENA (t.), 11 te Bahia; FARMSUM, 10 n.m. v. Jacksonville n. Le Havre; FRIES LAND ssm, 10 v. Leith n. Gdansk; HAU- LERWIJK, 10 v. Newportnews n. Bre men; HELENA, p. 10 v. Flores Azoren n. A'dam; HERMES, 10 v. Bremen naar Antw.; HILVERSUM <t.). p. 11 Aden n. Mena al Ahmadi; KREBSIA (t.), 11 te Pto la Cruz; LAAGKERK, 10 v. Dubai n. Djibouti; LAWAK. 10 n.m. te Van couver; LOENERKERK. 11 te Aden; MAASDAM. 10 v. New York n. St. Tho mas; MATARAM, 10 v. Pt Said n. Na pels; MITRA (t.), 11 te Cux-asao; MUI- DERKERK. 10 v. Marseille n. Antw.; OOTMARSUM, 11 te Bermuda eil.; ORANJESTAD. 11 te Trinidad; ORION, 10 te New Orleans; PRINS MAURITS, 10 n.m. v. Cleveland n. Toronto; ROE- BIAH, 11 te Kaapstad; SCHIE, 11 te Sa- loniki; SCHOUTEN. 10 v. d. Seychellen n. Tj. Priok; STAD VLAARDINGEN. 10 v. Narvik n. R'dam; STATUE OF LIVERTY (t.). p. 10 Azoren n. Phila delphia; TERO. 10 v. Buenos Aires n. Antw.; WESTERDAM, 11 te New York.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2