49 Hautes Nouveautés Vlotte Verkoopster KOK Aartsbisschoppelijk Kleinseminarie vierde feest Tilburg eerste gemeente met een bouwraad Tot uitbreiding teeltrecht aan jonge kwekers besloten ZeTANDTECHNICUS EZ 1 1 rtLI wrijf was tijdelijk goedkoper! grote doos nu reuzenbus nu thans binnen ieders bereik BAKKERSBEDIENDE LEERLING Verkoopster Verkoopster PRIJSJASSEN VROOM DREESMANN LEIDEN N.V. Christelijke Technische School TYPIST (E) WOENSDAG 10 OKTOBER DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Rond 50-jarig bestaan Gistermorgen is in tegenwoordig heid van vele kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders in het aartsbis schoppelijk klein-seminarie te Apel doorn het feit herdacht, dat 50 jaar geleden het aartsbisdom begonnen is met de opleiding van priesterstu denten. Deze opleiding was tot 1906 in handen van de paters Jezuieten te Culemborg, waar het opleidings instituut nog tot 1935 gevestigd was. In oktober 1935 opende Johannes kardinaal De Jong het nieuwe aarts bisschoppelijk klein-seminarie aan de Arnhemseweg te Apeldoorn, waarvoor de toenmalige aartsbis schop, mgr. J. Jansen twee jaar te voren de eerste steen had gelegd. De overplaatsing van Culemborg naar Apeldoorn vond voornamelijk haar reden in het gebrek aan rpimte. Het aartsbisschoppelijk klein-se minarie, waar de jongens vóór hun priesteropleiding de gymnasiale stu die volgen, telt nu bijna 400 leerlin gen, hetgeen ongeveer twee maal zoveel is als vijftig jaar geleden. Het lerarencorps steeg van 7 tot 32 personen. De huidige president, mgr. dr. A. C. Ramselaar, die oud-hoofdaalmoe zenier is van de katholieke jeugdbe weging, nam in 1946 de leiding van het seminarie op zich. Onder zijn leiding werd het streng gesloten op voedingssysteem belangrijk verlicht en kwam er een ruimer contact met de ouders der leerlingen, die in de eerste plaats voor hun opvoeding verantwoordelijk zijn. Onder mgr. Ramselaar werd ook de gymnasium opleiding aan het klein-seminarie of ficieel erkend. Ter gelegenheid van het gouden jubileum heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, die reeds maandag in Apeldoorn ar riveerde en toen bezoeken gebracht aan de St. Jozefstichting en het sa natorium „Caesarea" te Ugchelen, in de ochtenduren een pontificale hoog mis opgedragen, prof. dr. P. Calon uit Nijmegen hield voorts een in leiding over de vraagstukken waar voor men zich bij de seminarie-op voeding gesteld ziet. Hooggeplaatste aanwezigen- Bij de zeer velen, die de feestelij ke herdenking bijwoonden, bevon den zich o.m. de bisschoppen van Groningen en Rotterdam, respectie velijk mgr. P. A. Nierman en mgr. M. A. Jansen, de presidenten van de klein-seminaria, de provinciaal van de paters Jezuieten, pater L. Kolf schoten, de vicaris-generaal van het bisdom Groningen, mgr. G. van Dijck, de vicarissen-generaal van het bisdom Utrecht, mgr. D. Huurdeman en mgr. C. Venings, de officiaal van het aartsbisdom mgr. dr. J. A. Geer- dinck, de president van het seminarie „Dijnselburg", mgr. prof. drs. H. J. M. M. Fortmann, alsmede de presi dent van het groot-seminarie Rijsen- burg te Driebergen, mgr. G. C. Hart man. Verder prof. dr. R. R. Post, hoogleraar aan de r.k. Universiteit te Nijmegen, de inspecteur van de gymnasia, dr. J. M. van Buytenen uit Amersfoort, en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tom bes. Meer woningen door samenwerking De minister van Wederopbouw en Huisvesting riep op 10 december 1955 etfh landelijke bouwraad in het leven, ter stimulering van de woningbouw. Naar analogie van deze nationale raad heeft Tilburg als eerste gemeente in den lande een stedelijke bouwraad in gesteld, die gisteren door burgemees ter mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst is geinstalleerd. Jn deze stedelijke bouwraad hebben naast de wethouders L. Janssens (voorzitter) en N. Pontzen als ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, representanten zitting geno men van hen, die, direct of indirect bij de bouwnijverheid zijn betrokken, zoals vertegenwoordigers van de Bond van Nederlandse Architecten, van de aannemers- en patroonsbon den, van de bouwvakarbeidersbon den, van de vereniging van hande laren in bouwmaterialen en van de werkgevers in de steenindustrie. Het zal de taak van deze raad zijn, de plaatselijke woningbouw te ze zullen de loketten bestormen, en dat wil zeggen dat er geen crediet meer zal zijn, enzovoort, enzovoort. Je weet, hoe de mensen zijn als er zoiets gebeurt. De aandelen van de Hoogoven en de Mijnen zullen kelde ren Carver zat in het bestuur van bevorderen, o.m. door het uitwerken van planinen inzake werving en oplei ding van werknemers, de zorg voor tijdige leveranties en het onderzoek naar de mogelijkheden van continu- bouw. Meer capaciteit. Voor alles streeft men naar jen verhoging van de bouwcapaciteit, zulks mede met het ook op d'e moge lijke vergunning van 't bouwvolume, dat wordt toegewezen op basis van de bouwcapaciteit ter plaatse. De TiiLburgse bouwraad wil tevens zijn een orgaan, waar alle mogelijke Produktschap Siergewassen Zwitserse klacht Het bestuur van het produktschap voor siergewassen heeft zeer lang gesproken over het uitreiken van gratis teeltrecht in de bloemkwekerij aan beginnende kwekers. Zoals men weet, staat het teeltrecht onder con trole en is het aan vergunningen verbonden. Een aantal kwekers, ruim 800, heeft in voorgaande jaren reeds eni ge uitbreiding van areaal gekregen, teneinde deze beginnende kwekers iets ruimer economische armslag te kunnen geven. Dit ligt thans ook weer in het voornemen, doch over de voorwaarden waarop dit zou kun nen geschieden, was men het lang niet eens. Het landbouwschap meen de, dat de uitbreiding van dit teelt recht gebonden zou moeten zijn aan 4500 vierkante meter koude grond met een maximum van 2250 vierkan te meter extra teeltrecht. Het bestuur van het produkt schap vond dit criterium echter niet juist en zag liever andere maatstaven aangelegd. Men kwam na breedvoerige discussie overeen voorshands extra teeltrecht aan beginnende, erkende kwekers uit te reiken tussen de 24 en 35 jaar, mits deze fiscaal in de laatste drie adviezen worden verstrekt en even tuele klachten met betrekking tot de woningbouw kunnen worden inge diend. Tijdens zijn installatierede sprak de burgemeester de verwach ting uit, dat het Tilburgse initiatief spoedig door meer gemeenten zal worden gevolgd. jaren minder dan 6000 per per soon hebben verdiend. In discussie kwam voorts een ver zoek van de importeurs en grossiers organisatie „Migros" uit Zwitser land, om de heffing van 3,50 aan de Nederlandse grens per honderd gesneden narcissen voor de uitvoer naar Zwitseland, op te heffen; men dreigde zelfs in de toekomst de ge- snelen narcissen van het eiland Guernsey te gaan betrekken. Eigen wil. Het bestuur besloot te antwoor den, dat de heffing van 3.50 per honderd gesneden narcissen een uit vloeisel is van een omstreeks 1950 gemaakte afspraak met de Zwitserse organisatie van kwekers, teneinde met gesneden narcissen hun in het eigen land gebroeide produkt niet te beconcurreren. Hetzelfde geldt voor tulpen. Dat de „Migros" zich beroept op het feit, dat voor Duitsland deze uitvoerheffing niet geldt, kan ver klaard worden uit het feit, dat Duits land slechts in de periode van kou- degrond narcissen en dan nog voor beperkt contingent is opengesteld. Herziening mogelijk. Aan de „Migros" zal o.m. geant woord worden, dat zodra genoemde afspraak, die volgend jaar verloopt, weer ter sprake komt, ook de wen sen van de „Migros" ter tafel zullen komen bij de Zwitserse producenten. Het bestuur heeft voorts besloten om de omvang van het teeltrecht 1957 voor de bloemkwekerij vast te stellen op 104 percent. Voorts werd besloten om de om vang van het teeltrecht voor bloem bollen in het teeltjaar 56/57 op 100- percent vast te stellen. Wilt U iets weten? Vraag: Welke r.k. gymverenigin gen zijn er in Leiden; en het adres bij wie men zich op kan geven? Antwoord; r.k. Groen Wit, mej. J. Bokern, Pieterskerkgracht 1, r.k. Sportief, mej. N. Bergers. Bredero- straat 16, r.k. Victorie, mej. R. God- dij n—Wesseling, Leedestraat 8. Vraag mevi. v. N. te W. inzake gymnastiekles. Antwoord: Gymnastiek is een ver plicht vak. Men heeft op de scholen gewoonlijk grote moeite met dit vak, wegens de beperktheid van lokaal ruimte en de schaarste aan perso neel. Zonder geldige redenen weg blijven staat gelijk met schoolver- Vraag: Opleiding en ev. diploma's voor leraar meubelmaken op de Am bachtsschool. 2. Waar kunnen die cursussen gevolgd worden en exa mens worden afgelegd? Antwoord: Na een opleiding LTS (ev. MULO, MTS of academie voor beeldende kunsten) moeten gegadig den in de praktijk gaan werken, waarvoor een contract afgesloten kan worden volgens het leerlingen stelsel. Hij moet minstens twee jaren in de praktijk werkzaam zijn geweest. In deze tijd kan hij het nijverheids- avondonderwijs volgen. Daarna het VMTO, waarvoor van rijkswege exa men wordt afgenomen, dat beloond wordt met het bewijs van algemene ontwikkeling. (Voor hen, die MTS, Academie of MULO hebben gevolgd, is dit bewijs niet vereist). Dit geeft recht op toelating tot de cursussen voor leraar N.O., welke o.m. te Rot terdam en Den Haag gehouden wor den. Hierna volgt dan de opleiding voor de werkelijke acte, voor welks eindexamen de gegadigden ten min ste 23 jaren oud moeten zijn. Alle verdere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de direkteur van de r.k. tech nische school „Don Bosco", Boerhaa- velaan 44 te Leiden. en QUIRINA J. ENGEL hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vin den op woensdag 7 no vember 1956 te 9.30 uur in de parochiekerk van St. Jans' Onthoofding te Zoe- terwoude. Daarna zal tot hun intentie een gezongen H. Mis worden opgedra gen. Zoeterwoude. Verlaatweg 1 Gelegenheid tot felicite ren: woensdag 7 november a.s. van 2 tot 3 uur. GEVRAAGD een of AANKOMENDE. Aan te melden bij J. N. VREEBURG Tandheelkundige Watersteeg 2a De enige wrijfwas met Vlidosol, waardoor Peli uw meubelen beschermt tegen de gevaarlijke houtworm. Dat voordeel wil geen enkele huisvrouw missen. Haal daarom vandaag nog Peil. Geeft dank zij de edele wassoorten in een wip ZONNEGLANS <2 Motorrijwiel aangebo den 125 c.c.. merk Batavus met I.L.O.-motor, duo. ki lometerteller en lederen zijtas. Wielen op kogel lagers. Na 5 uur. Regen- tesselaan 9, Oegstgeest. Wegens vertrek Philips radio klein model van 1952 55.Nieuwe herenfiets, merk Balako, weinig bere den 90.Sleestofzuiger 125 v., merk Electroiux 15.Alexanderstraat 7. 21 Pension ter overname aangeboden, bevattende 17 kamers, geheel gemeubi leerd. Woningruil niet no dig. J. Hoogervorst. Nieu we Rijn 8. Leiden, telef. 3? Aangeboden in Voor schoten zit-slaapkamer met stookgelegenheid en kast. Vrije kookgelegen heid en vrije w.c. Brieven onder no. 2582 bur. v. d. blad. Onze hoeden collectie omvat een enorme sortering van courant tot exclusief modisch welke gebracht wordt tegen bijzonder aantrekkelijke prijzen voor zulke hoogwaardige en modieuze modellen. Villstof is één van die leuke soepele materialen, die ook door hel sportieve type zeer vlot te dragen zijn. Charmante model len, leuk gegarneerd. In de prijzen 6.50 - 6 90 - 7.90 ~j <JQ De grote mode voo» hoeden fs ruwharig, zowel voor de „leuke mode" als voor het „populair moderne genre". Wij brengen deze prachtige kwaliteit in 20 modieuze modellen ,9.75 VROOM DKEESMANN LEIDEN Alles op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed. badcommode. afdruipmatjes. onderzet ters, vatenkwasten, tocht- band. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof. glijdt niet, onverslijtbaar 40 ct. p. st. 3T Piano, haard, orgel, ra dio's. 2-pers. ledikanten, spiralen. boekenkasten, bureaux, fauteuils, badgei- sers, wascommode. spira len, kinderledikantjes. ver sterkers. pracht gespijkerd kleed, fraaie antieke kist. gashaarden, gasfornuizen, enz. Nieuwe Rijn 60. bij hoek Hooigracht, tel. 2215Ó 2* Gevraagd een schil dersknecht bij W. de Boer. Hoge Rijndijk 99. Zoeter woude. 3T AJS-. Puch-, Sparta-, Ardie-, Salira-motoren. Goggo-, Puch-, Diana- scooters. Sparta-, Puch-. Union-, TWN-. Berini- bromfietsen e.a. Ze wor den u graag geleverd door Valk a. d. H. Schouw. Voorschoten. 2" Bremmer vraagt te koop: Antieke meubels, ronde tafels, bronzen en koperen beelden, pendule- stellen. kristallen kronen. Saksisch porselein, goud. zilver, dekenkisten kope ren voorwerpen. Perzen enz. Bremmer. Morsstraat 41. telef. 26918. Goeeerrit- steeg 1. telef. 22791. 3? Gevraagd in R.K. gezin een werkster voor 3 dagen per week. 5.per dag. A. van Es. Dr. van Noort- straat 96. Stompwijk. 3? De nieuwste ballpoints merk Bic, met doorzichtige plastic inkthouder, rood, groen of blauw schrijvend, gegarandeerd prima, slechts 60 ct. Met drukme- chanisme slechts 75 ct. Al leen bij Paddenburg. Nieuwe Rijn elf. 3? Aangeboden Singer electrische - naaimachine (ring spoel) en handnaai machine. Beide machines in prima staat. Verkoop met garantie. Haagweg 172a. Leiden tel. 25510. 3? Borduuratelier C. Don- cker vraag borduurster en enige leerlingen borduur sters. Breestraat 159, Lei den. "2* Sierteeltvergunningen. Aangeboden of gevraagd. Huur of verhuur, ruilen J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen, Telef 291 - K 1713. 3? Gevraagd per 1 nov. een beschaafde, eenv. R.K. Huishoudster bii oudere heer (middenstand) liefst van buiten. Brieven onder no. 2592 bur. v. d. blad. GEVRAAGD een L. v. VLIET Hoofdstr. 130. Sassenheim GEVRAAGD: Aankomend Leerling DE HAAS Haarlemmerstraat 8082 WARMOND Café Sport. Op alle vrijda gen, aanvang 8 uur. Be leefd aanbevelend: H. v. d. HULST KOPPERS Brood- en Banketbakkerij W. J. OUDSHOORN vraagt NETTE JONGEN voor alle voorkomende werkzaamheden. Dorps straat 67, Warmond. Echtpaar zonder kinderen waarvan de man (techni cus) belangrijke functie in Wassenaars bedrijf ver vult, zoekt tijdelijk Woonruimte met kookgelegenheid. Brieven aan: Melkinrich ting Menken, Rijksstraat weg 500, Wassenaar. WONINGRUIL Beschikbaar nieuw huis te Groningen. Gevraagd huis te Leiden of omgeving. Brieven aan: Melkinrich ting Menken. Rijksstraat weg 500, Wassenaar. 2* Te huur 250 R.R. tuin land in Roelofarendsveen. Br. onder no. X. R. Paauw. Kantoorboekhandel. Roe lofarendsveen. Gevraagd net meisje voor de dag en werkster voor halve dagen. Hoog loon. Rhijngeesterstraat- weg 161, Oegstgeest. 3P Te koop aangeboden Hudson, bouwjaar 1948. ruime 6-pers. wagen, prijs 750.Financiering mo gelijk. Hoogervorst, Nieu- Wij vragen voor onze afdelingen A. GORDIJNEN VITRAGES TRICOTAGES Voor de opleiding tot verkoopster voor de afdelingen Patronen (afd. stoffen), gebak (Min. leeftijd 17 jaar). Sollicitaties dagelijks of brieven met volledige in lichtingen aan de afd. Personeelszaken. Vroom &Dreesmann Leiden N.V. gevraagd in Herenmodezaak Brieven onder nr. 4759 bureau van dit blad Wij vragen voor onze LUNCHROOM-KEUKEN Zelfstandig werkend Sollicitaties dagelijks of brieven met volledige in lichtingen aan de afd. Personeelszaken Achter 't Bospark Telefoon 0 17202480 ALPHEN AAN DEN RIJN GEVRAAGD PER 1 NOVEMBER A.S. in tijdelijke dienst, voor gehele of gedeeltelijke dagtaak, diploma Machineschrijven vereist; U.L.O.-diploma strekt tot aanbeveling. Sollicitaties vóór 16 oktober a.s. aan de directeur. 3T Op ons atelier kan een 2* Meisje. Gevraagd hulp 4oail^ «mei(leeftijd 15 hn de huishouding voor de voor diverse atelierwerk- da& was Keheel buitens- zaamheden. Kors. Haar- huis. Aanmelden 's avonds lemmerstraat 241-243. Ina 5 u.. Bloemistenlaan 50

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9