MAMMOETH-BEENDEREN doen de muren scheuren Bescherming Bevolking is VOOR iedermaar ook DOOR ieder Woningnood in het museum voor geologie en mineralogie Leiden Mercedes Benz 16 Oktober a.s. wonen de zusters Carmelitessen 40 jaar in Leiden DE BB: WAAROM EN HOE? Velen zijn voorgegaan, hun werk moet voortgezet Con fare voerde „The Messiah" uit WOENSDAG 10 OKTOBER DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Tijdens een persconferentie gis termorgen in het museum voor geo logie en mineralogie te Leiden, sprak de directeur, prof. Van de Vlerk over het nijpende ruimte gebrek in dit museum. „We staan aan de rand van een faillissement" sprak hij. In een museum kpmt er n.l. steeds nieuw materiaal bij, maar er gaat nooit iets van af, met het gevolg, dat de voorwerpen zich op stapelen. Wekelijks komen been deren van mammoeths en wpl- harige neushorens en fossielen bin nen. Vooral de amateurs maken zich zeer verdienstelijk in het aan dragen van beenderen, die bij graaf- en baggerwerkzaamheden worden gevonden. Het museum is daar zeer erken telijk voor. De amateurs krijgen steeds bericht over de ontvangst en een uiteenzetting over de waarde van hun vondst. Maar de plafonds buigen zich inmiddels door onder het ge wicht van de duizenden kilo's heen- deren. Als het zo door gaat, staat de museum-diirectie voor de keus alles Burgerlijke Stand Geboren: Charlotte Philomena Ma ria, d. v. J. J. Dingjan en F. M. J. H. Kupers; Antonia Maria Josephina Christina, d. v. E. J. Wolters en C. M- Vorst; Theodorus Jacobus, z. v. G. J. Emans en S. E. Ouwerkerk; Peter, z. van C. Zevenhoven en C. Houwe- ling; Elisabeth Maria, d. v. C. F. v. Hoekelen en M. A. Goddijn; Ma^ga- retha Anna 'Maria, d. v. C. F. v. Hoe kelen en M. A. Goddijn; Maria Cle- nientia Brigitta, d. v. C. H. Hoogka mer en J. Engel; Cornelia, d. van S. Horasbeek en H. M. Overduyn; Susan na Catharina, d. v. G. A. C. Hoppe- zak en C, Zirkzee; Robert Eduarcl, z. v. E. A. A. Westerbeek en W. M. van der Helm; Louis Jan Clemens, z. v. J. J. Ruïjgrok en J. G. C. Luyben. Gehuwd: A. C. Bobbert en A, M. J. Dolk. Overleden: H. Riebeek man 74 j.; J, v. Schoon der woerd den Bezemer man 61 j.; W. Ie Foole weduwe v. Goudriaan 75 j.; C. C. Stol huisvr. v. van Riet 78 j. maar in het Rapenburg tc gooien (en diat zal nooi't gebeuren) of de exposi tieruimte als opslagplaats te gaan ge bruiken. Deze laatste crossing zou voor het museum minnend- en -be zoekend jubïïek een gevoelig verlies betekenen. Ook mager instituut. Het institupt dat zich naast het museum bevindt heeft al evenzeer met ruimtegebrek te kampen. Toen het gebouw in 19&2 in gebruik geno- wen werd, was men van mening dat het berekend was op de maximum- bezetting, die men voor de geologi sche studierichting zou kunnen ver wachten: 30 studenten. Inmiddels is het aantal studenten aangegroeid tot ruim 150 en er ko men er steeds nieuwe bij. De geologie en mineralogie is een gewilde studie richting geworden. Nederlandse geo logen worden in de gehele wereld gevraagd. Prof. v. d. Vlerk is dezer van een geologencongres in Mexico teruggekeerd. Daar vroegen buiten landse geleerden hem geregeld of hij geen geologen kon leveren. Uit dit alles blijkt, dat ook dit mu seum en dlit instituut hoognodig uit breiding behoeven. Het gehele uni- versitair-coonplex is uit zijn "jas ge groeid. Eén van de benauwdste knel punten ligt ongetwijfeld bij de ge bouwen aan het Van der Werfpark. De foto toont een zeer klein gedeelte van de voorraad beenderen. De rijks gebouwendienst heeft voorlopig een verdere toevoer verboden omdat de muren van het gebouw onder het enorme gewicht scheuren vertonen. U ziet de heer G. Kortenbout van der Sluis bezig met het opbergen van een machtig Mammoeth-opperambeen. Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. Prijs: ƒ11.995. ROOYAKKERS AUTOMOBIELHANDEL GEM. AANKONDIGING VERORDENING OP DE STRAATPOLITIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedu rende drie maanden ter inzage is ge legd de verordening van 3 september 1956, houdende wijziging van de ver ordening van 2 mei 1912 (gemeente blad no. 17) op de straatpolitie, laat stelijk gewijzigd bij verordening van 9 juli 1954 (gemeenteblad no. 18). De wijziging betreft: het opslaan van stoffen of voor werpen, welke stank verspreiden, het water verontreinigen of voor de gezondheid schadelijk kunnen zijn; 2. het zich ontdoen van as, vuilnis en afval; 3. het op of aan de openbare weg la ten staan van rijwielen met hulp motor. Geen groot feest, maar grote dank Tijdens de eerste wereldoorlog, 16 oktober 1916, betrokken enkele zus ters Carmelitessen het kleine hoek- huisje NieuwstraatHooigracht te Leiden waar zij de zorg over enkele kinderen, die door omstandigheden buiten het gezin waren komen te staan, op zich namen. Het begin was bescheiden, niet al leen van omvang maar ook wat be treft de middelen, want de zusters moesten „leven van de liefdadigheid" en dat vereist andere economische in zichten dan het beheer van een vast maand-inkomen. Toch geloven we niet diat de zus ters erg veel op economische stelsels vertrouwd hebben; zij namen Sint Joseph als hemelse econoom en deze heeft gedurende 40 jaar het huishou den van de zusters Carmelitessen op voortreffelijke wijze beheerd. Als in het begin de broodkast leeg was en dat gebeurde nogal eens dan werd het beeld van St. Joseph in de kast geplaatst en de „econoom", herinnerd aan zijn taak, inspireerde dan vlug enkele Leidse bakkers of slagers om wat bij de deur af te geven. Dit is de eerste jaren zo gegaan en dit heeft zich gedurende veertig lan ge jaren weten te handhaven. Soms is het wel eens moeilijk geweest, maar Leiden heeft de zusters Carmelites sen nooit in do-steek gelaten. Bakkers brachten op warme dagen het over schot van hun gebakjes, slagers vlees en de boeren die naar de markt kwamen een kaasje, naar de Hooi gracht, later naar de Herensingel en sinds 1924 naar de Oude Vest, waar de werkzaamheden een grootse vlucht genomen hebben, zodat thans bijna 100 kinderen bij de zusters een nieuw tehuis vinden. Als eerste in Nederland voerden de zusters het „familie-systeem" in,-waardoor de beruchte „wees huis-sfeer" doorbroken werd. Zij zijn daarmede hun tijd ver voor uit geweest, want eerst na de oor log hebben meerdere instellingen ingezien, dat oip deze wijze alleen het kind een vergoeding gegeven kon worden voor het gemis aan gezinsverband. A.s. dinsdag, 16 oktober, is het, dus feest op de Oude Vest, maar aan de buitenkant zal daar niet zo heel veel van te merken zijn. Alleen zal in de morgenuren in de kapel een H. Mis worden opgedragen voor de vele wel doeners, die de zusters hier in Leiden hebben en dit enige programma-punt toont de dankbaarheid van de zusters en moge tévens een aansporing voor Leiden zijn om zijn „stand" hoog te houden en de Carmelitessen, die reeds veertig jaar praktisch alleen van de liefdadigheid geleefd hebben, ook in de toekomst hun heilzame werk onder dé jeugd mogelijk te ma ken. Afscheid Annie Woud VOOR DE UITVOERING van Han del's „Messiah" door de Christe lijke Oratorium vereniging (onder leiding van Simon Jansen) bestaat steeds grote belangstelliing, en vele geïnteresseerden hebben gisteren de kans benut het machtig oeuvre bij te wonen. Na de orchestrale inleiding klin ken er in verscheidenheid van op volging majestueuse koorgedeelten, naast een ragfijn contrapunt. Voor de solisten grootse aria's en recita- tivo. Dit alles begeleid door orkest en clavecimbel. Con Amore liet zich meer dan ooit kennen als een voortreffelijk ge schoold ensemble, dat vocaal en technisch voldoet aan de zware eisen door 't werk gesteld. Met veel in telligentie en volharding wordt te vens aan de eisen, die de dirigent stelt, voldaan. Tekorten zijn er be slist niet geweest. Altes heeft de bij zonder begaafde muzikale dirigent tot in de puntjes afgewerkt. Het con trapunt was zo gaaf en transparant, zo rhythmisch en fraai van toon, een instrumentaal koor gelijk. De largo-koren waren breed en mooi uitgezongen. De inspiratie van de dirigent vond onmiddellijk ingang bij de actieve koorleden. Mooi en imposant. Televisie-toestel in een Amerikaanse taxi In Chicago begint de victorie..,,: een ondernemende taxichauffeur heeft in de rugleuning van de voorbank een televisie-apparaat laten monteren, zodat zijn aan t.v. verslaafde passagiers niet genoodzaakt zijn te laat op hun afspraken te komen, omdat zij hun programma willen uitzien; dat kan nu onderwegAls de passagier er op staat, kan de chauffeur het apparaat nog afzetten óók. VAN DE SOLISTEN noemen wij 't eerst mevrouw Woud, die met haar volle vrije wil, het concertpo dium gaat verlaten. Te Leiden heeft zij dit gedaan met de prachtige alt partij uit „The Messiah", die zij steeds met treffende zeggingskracht en volmaakt begrip heeft vertolkt. Corry Bijster, de sopraan soliste, en Reinhardt van Randwijk, de tenor, sloten zich met overgave aan bij de opvatting van de dirigent. De jonge bas Hans Wilbrink, is een veelbelo vend zanger, die zijn partij zuiver aanvoelt, nobel en muzikaal zingt, en met beheersing zijn moeilijke partij verklankt. Het Amsterdams Kunstmaandorkest heeft in de bege leidingen en instrumentale gedeelten zeer goed voldaan, evenals de cem balist Hans Philips, zich geheel in stellend op de geïnspireerde leiding van de dirigent. Zo was deze uitvoering zeer kunst zinnig en geslaagd. Het machtig slot koor van deel H, de beroemde Hal leluja-roep, de treffende lofzang, werd evenals in Handel's tijd staan de aanhoord en de vele toehoorders waren onder de indruk van de voor treffelijke interpretatie van deze avond en de macht van het weidse werk. MEVROUW ANNIE WOUD werd luisterrijk gehuldigd. Eerst ge schiedde dit door de ere-voorzitter van het huldigingscomité Jhr van Kinschot, onze burgemeester. Met waarderende woorden de kwalitei ten 'van de kunstenares memorerend, bood hu haar prachtige orchideeën aan. Wethouder van Schaik bood na mens muziekminnend Leiden het feestgeschenk aan. Dan volgde de heer C. Grijpma, de voorzitter van de Mij voor Toonkunst, die onder aanbieding van een geschenk de hoogstaande kwaliteiten van de kun stenares roemde. De. leerlingen waren prompt op 't appèl met talloze bloemstukken en de vrienden ontbraken al evenmin. Mevrouw Woud dankte telkens weer, met een vriendelijk gul dankwoord, ha de pauze was er een receptie in de ontvangkamer, waarop velen de hand van de scheidende zangeres drukten ten afscheid en met dank. J. KORTMANN. JUBILEUM DE HEER L. W. STEENSMA. De heer L. W. Steensma, kring ambtenaar bij de Plantenziektenkun- dige dienst te Leiden, heeft gisteren zijn 25-jaxig jubileum als ambtenaar gevierd. Tijdens een receptie van 35 uur nam. in het Hof van Holland te Noordwijk, aangeboden door de bol- lenéxporteurs, werd de jubilaris toe gesproken door de heren A. J. v. d. Meer uit Noordwijk, namens de bol- lenexporteurs uit Leiden en omstre ken, J. M. Ballego uit Leiden, namens de dahlia-kwekers, S. C. Hendriks®, Zoeterwoude, ngftnens de vaste plan- tenkwekeïs, W. Borkent, namens de directie en N. H. Dofferhoff, naméns de collega's. De jubilaris ontving enige geschen ken. OOOOOOOOCOCXXXDOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOC)OOCCOO« In het ondervolgende artikel, dat nog door vier andere gevolgd zal worden, geeft het Hoofd Bescherming Bevolking van de A-kring Leiden, de heer S. W. Hagedoorn, de Commandant van de Leidse Brandweer, een beeld van de Organisatie B.B. Deze, in enkele jaren, vooral hier ter plaatse, snel uitgegroeide organisatie verdient de volle belangstelling. De B.B. is ten slotte een zaak, waarbij een ieder ten nauwste betrokken is en belang heeft, als de omstandigheden daar zijn, waarvoor deze beschermings organisatie in het teven geroepen is. OCOOSOCOOOWOODOOOMOOOOOOCOOOCOOOOOOOCiOOOOOOaXOCXXOCPOCOOIXXXJCX^XlOCWOOOOOOOOOpOXXXXXXCCOCOOOOMCOOOOOOOOO^ De tijd waarin oorlog uitsluitend was een strijd tussen de legermachten van de in oorlog zijnde landen behoort tot het verleden. Hoewel in de eerste wereldoorlog, de oorlog '14'18, met zijn vele verschrikkingen, door de burgerbevolking in meerdere landen veel leed geleden is door gebrek aan voed sel en in de omgeving van de slagvelden ook wel direct door het oorlogsgeweld, kan toch gezegd worden dat die oorlog een strijd, een krachtmeting was tussen de legers van de bij de oorlog betrokken landen. Met de oorlog '40'45, wereldoorlog no. 2, is hierin een ommekeer gekomen. Niet meer leger tegen leger, maar over en weer een trachten om de tegenstander te verzwak ken door ook het burgerfront aan te vallen. Hiermede deed de z.g. totale oorlog zijn intrede. Deze oorlog gaat aan nie mand voorbij, hoever men ook in het achterland woont. Ver achter de fronten dringen de bommenwerpers door om de industrieën en bevolkingscentra te vernietigen. Dit om dat men weet dat de slagkracht en het moreel van de troe pen aan het front afhankelijk is van de materiaal-toevoer, dus van de industriële capaciteit en van het moreel van het thuisfront. Wat de industrie moet produceren om een modern leger te voorzien van wat nodig is, is schier on voorstelbaar en duidelijk is dat het uitvallen van de oor logsindustrie of van een groot gedeelte daarvan, in feite betekent het verliezen van de strijd. Men zegt dan ook wel dat de moderne oorlog niet aan het front maar in de fa brieken van de elkaar bekampende landen beslist wordt. Leiden-nummer van „De Bouwrevue" Het tweemaandelijkse tijdschrift „De Bouwrevue" voor bouwwereld en industrie, heeft haar tweede nummer van de jaargang 1956 geheel gewijd aan de stad Leiden. In een voorwoord wijst burgemeester Van Kinschot op de belangrijkheid van de stad, die als hoofdplaats van Rijnland zulk een centrale positie inneemt. Het behoeft geen betoog, aldus de burgemeester, dat deze centrale ligging ook haar problemen met zich brengt. Na een beschouwing over de groei van Leiidiem van nederzetting tot grote stad, wordt achtereenvolgens het zoeklicht gericht op alle aspecten, de een moderne stad vertoont. De groei van de Leidse Universi teit wordt onder ogen gezien even als de scholenbouw irn verband tot de maatschappelijke en culturele wel stand. Aandacht wordt voorts gewijd aan middenstand, markten en musea en aan de importantie Van moderne nutsbedrijven. De vele oude en mo numentale gebouwen alsmede de restauratie ervan evenals de nieuwbouw en de groenvoorziening van de nieuwe woonwijken leveren stof tot interessante artikelen. Ook worden nog 'behandeld de oude en nieuwe industrieën van de Sleu telstad en worden de spoorwegwer- ken, het culturele leven sport en recreatie in ogenschouw genomen. De redactie van „de Bouwrevue" is er in geslaagd een pakkend bewijs te leveren dat Leiden werkelijk lééft! Daarnaast valt men ook de bevol kingscentra aan om daar het maat schappelijk teven te ontwrichten, de bevolking te terroriseren, haar mo reel, het moreel van het thuisfront te breken. Wat heeft het voor een aan het front staande soldaat voor zin zijn leven in te zetten als hij weet dat hij, terugkerend, huis en haard vernield vindt en de zijnen niet meer of in er barmelijke toestand. Een toekomstige oorlog, waarvoor wij allen gespaard hopen te blijven, zal zo mogelijk nog totaler zijn dan wereldoorlog no. 2. Wie hieraan twij felt bedenke slechts tot welke helse vernietigingsmiddelen het menselijk vernuft gekomen is. De dreiging van dit alles lijkt ons ver weg en laten we hopen en bid den dat dit zo is, doch we weten dat de wolken aan het internationale po litieke zwerk ontstellend snel kun nen samentrekken. En wat doen wij als uit die don kere wolken het onweer losbarst? Het met een „daar is toch niets tegen te doen" over ons laten komen of ons uiterste geven om er doorheen te komen? Deze vraag behoeft eigenlijk niet gesteld te worden, want een ieder doet, gedreven door zijn bestaans drift het laatste. Het gaat er nu maar om hoe we dit doen: individueel of gezamenlijk; onvoorbereid of voor bereid. De hiervoor aangegeven ge varen, die voor de burgerbevolking in een moderne oorlog liggen, heb ben onze regering ertoe gebracht we gen te zoeken om de bevolking in de gegeven omstandigheden zo effec tief mogelijk daartegen te bescher men. Dit heeft niet alleen de Neder landse regering gedaan, doch ook die van andere landen. Het probleem van de bescherming van de burgerbevolking is intussenOegstgeest. zelfs een aangelegenheid, die in N.A.T.O.-verband bezien wordt. Doordrongen van het grote belang van deze zaak heeft de regering de opbouw van de Organisatie Bescher ming Bevolking ter hand genomen en niet geaarzeld om zich daarvoor belangrijke financiële offers te ge troosten. Gedachtig aan het gezegde „je moet een hand hebben om een vuist te maken", is men begonnen met een formidable hoeveelheid, zeer degelijk en doeltreffend materiaal aan te schaffen voor de diverse be schermingsdiensten: Brandweer, Red dingsdienst, Geneeskundige Dienst en de Dienst Sociale Verzorging. In de oorlog '40'45 is, ik meen door de Engelsen gezegd: „Give us the tools and we will do the job" (Geef ons de spullen en wij zullen het wel op knappen). De regering heeft in deze dit verzoek niet afgewacht en is be gonnen de „tools" beschikbaar te stellen om met het nodige vertrou wen een beroep op de Nederlandse burgerbevolking te kunnen doen om het „job" op zich te willen nemen. Het Nederlandse volk heeft dit vertrouwen niet beschaamd; heeft doen blijken ervan overtuigd te zijn dat er tegen de verschrikkingen van een eventuele oorlog iets gedaan kan en moet worden. Tienduizenden Ne derlanders, mannen en vrouwen van allerlei rang en stand, hebben zich bereid verklaard om thans een offer aan vrije tijd te brengen om zich voor te bereiden op de taak, die zij, als de B.B. tot actie zal moeten ko men, zullen vervullen. Hoe de Bescherming Bevolking ge organiseerd is en welke taken zij te vervullen heeft zal in volgende ar tikelen behandeld worden, in het bij zonder ook voor wat betreft de or ganisatie in de A-kring „Leiden", omvattende de gemeenten Leiden en

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7