Ere doctoraat van Wageningen werd aan minister Mansholt uitgereikt Migres (Zwitserland) wil heffing op narcissenbloemen kwijt Z.W.O* geeft subsidie aan prof* dr v. cL Ploeg C)*P. Gevaar voor Rijnsburgse export? Een nieuw beroep ontsproot aan de realiteit Bannelingen van Londen naar het vaderland terug WOENSDAG 10 OKTOBER DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Op de foto ziet men prof. Edelman die de promovendus rechts) zijn hul overhandigt Toekomst-eisen Gistermiddag is aan minister Mans- holt in de Groie Kerk te Wagenin gen de doctorsbul honoris causa uit gereikt van de landbouwhogeschool te Wageningen. De promotie, die ge schiedde door prof. dr C. H. Edel man, werd behalve door mevrouw Mansholt en haar vier kinderen, bij gewoond door 9 ministers, 3 staats secretarissen en 4 commissarissen van de Koningin. Prof. Edelman zette uiteen, dat de resultaten, die minister Mansholt be reikt heeft bij zijn streven om het Altijd feest in Den Bosch Brabants hoofdstad is bezig met de voorbereidingen voor een permanen te stadsversierimg welke in hoofdzaak gerealiseerd zal worden in de wijze van avondverlichting en dan voor lopig in het centrum van de stad. De gemeente heeft 110.000 beschikbaar gesteld en de zakenmensen uit het centruan der stad brengen 40.000 op. Binnenkort zal de opening van de tunnel onder het spoorwegstation een feit zijn. Nog voor St. Nicolaas hoopt 's Bosch de feestverlichting te ontste ken. Inentingsvrees voert naar hoog militair gerechtshof Een militair, die als jongetje van 8 Jaar ruim een maand ernstig ziek was geweest door een pokken-inenting en toen van de dokter te horen had ge kregen, dat inenting voor hem gelijk stond met levensgevaar, deed een be roep op de wet immunisatie, waarbij aan militairen ontheffing kan worden verleend zich te laten inenten. De betreffende commissie, die de minister moet adviseren, meende, dat de inenting wel moest doorgaan en doodsbang weigerde de jongen, het geen hem voor de krijgsraad bracht. De krijgsraad nam enkele maanden geleden overmacht aan en sprak de jongen vrij, maar de openbare aan klager dacht hier anders over en tekende hoger beroep aan. Gisteren verscheen de jongen voor het Hoog Militair gerechtshof, waar de advocaat-fiscaal een maand mili taire detentie tegen hem eiste; er werd nog geen uitspraak gedaan. Ontslag politieagent gehandhaafd De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het beroep van de Haagse politieagent J. N. P. tegen zijn ontslag, dat wegens gebleken psychische ongeschiktheid voor de dienst was verleend, verworpen. Het ontslag blijft dius gehandhaafd. Ook het Haags Ambtenarengerecht had het beroep reeds verworpen. De rechtbank te Zwolle heeft gis- tegen een notaris uit Genemuiden, wegens valsheid in geschrifte ver oordeeld tot een week gevangenis straf voorwaardelijk, alsmede een geldboete van 500,Tegen hem was een week gevangenisstraf even eens voorwaardelijk geëist, doch een boete van 750, De notaris had terecht gestaan om dat hij in een notariële akte als ver koopsom van een boerenerve 65.000 had opgenomen, hoewel de grijs in werkelijkheid 90.000 had edragen. Deze prijs was echter door het prijzenbureau niet goedgekeurd. Bij de boedelscheiding (de eigenaar was overleden) werden de boeren erve en de pacht daarvan voor twaalf jaar toegewezen aan een van de dochters. De verkoop geschiedde voor 65.000, het afkopen van de pacht voor 25.000. Hierdoor kwam men toch op 90.000. technisch peil van de agrarische sec tor in Nederland te verhogen, en hij het onderzoekingswerk, dat onder zijn leiding verricht is, zeer nauw verwant zijn aan de doelstellingen van de Hoge School, v Minister Mansholt zeide in een redevoering, dat de Nederlandse land- en tuinbouw de komende ja ren dient te zorgen voor een ver hoging van de arbeidsproduktivi- teit om daardoor de situatie van de agrariër in de Nederlandse sa menleving te verbeteren. Voorts pleitte minister Mansholt voor een eerlijker verdeling van de wereld- produktie, omdat alleen daardoor een internationale rust en samen werking kan ontstaan. Resten kerkelijk leven in Syrisch kultuurgebied De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. J. P. M. van der Ploeg O.P., hoogleraar in de weten schap van het Oude Testament, het Hebreeuws en het Oud-Syrisch, een subsidie verleend voor een onder zoek naar de resten van het oude culturele kerkelijke leven in het Syrische cultuurgebied. Prof. v. d. Ploeg, die tot de orde van de Domi- canen behoort, maakt tevens deel uit van het directorium van het in stituut voor het nabije Oosten te Leiden. Reeds in 1942 verscheen van zijn hand een studie getiteld: „Oud-Syrisch monniksleven". De hoogleraar heeft het plan deze publikatie over enkele jaren in sterk uitgebreide vorm opnieuw uit te ge ven, maar dan bijvoorbeeld in het Frans om een grotere lezerskring te bereiken. Hij wil dit werk onder meer met de gegevens aanvullen, die hij tijdens zij nlaatste reis verzameld heeft. Reis had een speciaal doel. In een onderhoud met prof. v. d. Ploeg vernamen wij dat de hoogle raar die reeds verschillende malen in het nabije Oosten is geweest, doch nog nimmer Noord-Mesopotamië had bezocht, een speciale doel met deze reis had. Vertrokken omstreeks Pa sen, heeft prof. v. d. Ploeg gedu rende acht weken een onderzoek in gesteld naar de resten der oude Syri sche kerkelijke beschaving, waarbij hij in het bijzonder aandacht heeft besteed aan het oude monniksleven in de door hem bereisde gebieden. Tot nu toe, zo vervolgde de hoog leraar, is er nog geen samenvattend werk over het Syrische monnikswe zen verschenen en waar dit in de Sy rische kerk een grote rol heeft ge speeld, daar stelt prof. v. d. Ploeg zich voor de betekenis ervan in een nieuwe studie duidelijk te maken. „De athos van het Syrische oosten. Op zijn reis door het nabije Oosten heeft de hoogleraar in Syrië, Libanon en Irak (speciaal Noord-Irak) vele resten van Syrische kloosters bezocht en in Irak ook Nestoriaanse. De Nes- torianen vormden een eigen nationale kerk in Perzië, die zich wegens poli tieke druk van de andere had afge scheiden. Gelijk de naam aangeeft, waren de Nestorianen de aanhangers van Nestorius, die in het begin van de vijfde eeuw patriarch van Constan- tinopel was en die zich verzette te gen de benaming „Theotokos" („Moeder Gods") van de Maagd Maria. Hoewel prof. v. d. Ploeg ook gaarne naar Turks-Koerdistan was gegaan, en wel naar het gebied van de „toer-ab-dien", dat als een soort athos van het oude Syrische oosten kan worden beschouwd, maakten bijzondere omstandigheden dit niet mogelijk ofschoon hiervoor door de Turkse regering een visum was toe gestaan. VOORTSCHRIJDENDE MECHANISATIE IN DE TUINBOUW. Ter ontsmetting van tuinbouw- en kasgronden is vooral na de laatste oorlog het stomen van grond in zwang geraakt. Deze sterilisatie, waarbij alle vijanden van de inten sieve groenten- en fruitteelt worden vernietigd, heeft een aanzienlijke evolutie naar mechanisatie doorge maakt. De Haagse machinefabriek „Ko- mex" heeft een apparaat geconstru eerd, dat ingraven van stoomleidin- gen overbodig maakt. Nadat de grond is losgemaakt trekt een lier de stoombuizen door de grond, waarbij diepte en stroomsnelheid regelbaar zijn. Demonstraties, die thans worden gehouden, trekken veel belangstel ling uit ambtelijke en bedrijfskrin- gen. Behalve het snelle werk trekt het ook de aandacht, dat de mecha nische methode aanzienlijk minder arbeidskrachten vergt en daarom reeds doelmatiger, dan de traditio nele moet worden geacht. Rheumatiek? Spit in Uw rug? "AKKERTJES" "flitBen Uw klachten wegl (Advertentie) Pompéi-slachtoffer na 1887 jaar gevonden Tijdens opgravingen bij de Porta Nocera in de Italiaanse „dodenstad" Pompei, welke in het jaar 79 tijdens een uitbarsting van de Vesuvius vol komen door gloeiende lava werd bedolven, trof men op vrij geringe diepte dit versteende lichaam aan van een man, die 1887 jaar geleden door de lava werd overvallen en die in de gloeiende massa op ellendige wijze omkwam. Duidelijk is na al de eeuwen nog te zien hoe het slachtoffer, voor de lava stroom uitvluchtend, moet zijn gevallen. Reeds vaker deed men in Pompei dergelijke ontdekkingen, maar slechts zelden trof men een lichaam zo vol komen onbeschadigd aan. Er heerste de afgelopen dagen wel dacht getrokken. Niet zo zeer om- Vandaar dat de hoogleraar hoopt over enkele jaren hierheen een stu diereis te kunnen maken. Toer-abdien (het woord „toer" betekent „geberg te" en „abdien" zijn „dienaren gods' is namelijk een zeer belangrijk cen trum van de Nestorianen geweest, waar de resten van de vroegere kloos ters zich als het ware aaneen rijen. De bewoners zijn echter aan het ein de van de eerste wereldoorlog weg getrokken in verband met politieke omstandigheden. Daar de Nestoria nen zich reeds in 424 van het westen afscheidden, is er sindsdien weinig, contact meer geweest en kan men er nog gebruiken uit de eerste eeuwen aantreffen. Daarnaast vindt men riten, die ook nog in het westen worden gevonden, welke dus teruggaan op het oudste christendom. Irak een land dat zich sterk ontwikkelt. Aan het einde van het gesprek wees prof. v. d. Ploeg er op, dat Irak een land is, dat zich op het ogenblik sterk ontwikkelt en veel ingenieurs en technici gebruiken kan. Zo zag de hoogleraar in Mosoel een brug over de Tigris bouwen door .Nederlandse ingenieurs en ontmoette hij er een enige onrust in het bollentrekkers- centrum Rijnsburg. Want het grote Zwitserse concern de Migros, dat naar het heet 20 van de naar Zwitserland geëxporteerde bolbloe- men afneemt en dus wel enige vin gers in de pap heeft, had een ver zoek tot het Produktschap voor Sier- teeltprodukten gericht. En men had meteen al een stok achter de deur ook: „als men aan ons verzoek geen gevolg geeft, dan gaan we voor onze bloemen naar een ander". Het is nJ. zo, dat de Hollandse in stanties in overleg met de Zwitserse producentenvereniging hebben be sloten de narcissenbloemen, die Hol land naar Zwitserland zendt, te be lasten met een heffing van f 3.50 per 1Q0 stuks om de dumping van de markt ginds te voorkomen en om de Zwitserse bloemkwekers niet al te zeer in de wielen te rijden. En nu wil de Migros die heffing wel kwijt. ,,Met volledig begrip", aldus de Mi gros, „voor de Zwitserse vakgeno ten, moet de Migros echter in de eerste plaats om de belangen van onze klanten denken". Het Zwitser se concern acht die heffing een dis criminatie ten opzichte van hun klan ten en zöu het P.V.S. erg dankbaar zijn, wanneer men de kwestie van deze „onrechtvaardige" heffing eens onder de loep willen nemen en de mogelijkheid zou overwegen tot af schaffing daarvan over te gaan. De Migros is, zo schrijft het Zwitserse concern verder, in contact gekomen met narcissenkwekers op Guernsey en deze zouden niets liever willen dan een uitvoer beginnen naar het land van Wilhelm Teil. Zou men in Nederlander, die daar de Engelse taal Holland niet aan de eisen van de en letterkunde op een katholiek col-1 Migros tegemoet komen, dan zou lege doceert. Hoeveel buitenlandse behoefte aannarcissenbloe- krachten Irak nodig heeft, bleek. prof. v. d. Ploeg wel uit de mededeling dat men .ondanks de intensieve werving, toch nog een zeer groot deel van de benodigde mensen tekort komt. men wel elders (op Guernsey) dek ken. En de tulpen? Dit bericht heeft in de kringen der bollentrekkers wel de nodige aan- dat de Migros dreigt in Engeland narcissenbloemen te gaan kopen, want op de keper beschouwd neemt de export van narcissenbloemen'lang niet zo'n grote plaats in als bijv. de tulpen. Maar men vroeg zioh wel af, of de Migros ook geen stapje verder zou willen gaan en bijv. ook eisen gaan stellen t.o.v. de tulpen, want dan zou Leiden (Rijnsburg) zwaar in last zijn. De Rijnsburgse broeiers steken ieder najaar voor een vol wassen kapitaal aan bollen in de grond. De grote hoeveelheden bol- bloemen, die Rijnsburg 's winters en in het voorjaar aan de markt brengt, kunnen onmogelijk door de binnen landse markt worden afgenomen te gen goede prijzen. Bloemen-Rijns- fburg staat of valt met export. En wegvallen van de export naar Bel gië en Zwitserland bijv. zou een ramp betekenen. Werkelijk ernst? Het is natuurlijk de vraag, of de Migros met dit dreigement je een spelletje speelt of dat het allemaal werkelijk ernst is. In de vergadering van het Produktschap, die gisteren in Den Haag is gehouden, was er weinig verontrusting over deze brief. De voorzitter van het P.V.S., dr. Verhage meende dat men hierop niet kon ingaan, omdat men met de Zwitserse organisaties een afspraak heeft gemaakt, dat men deze hef fing twee jaar zou handhaven en dan de zaken opnieuw zou be zien. Hij achtte het onjuist om bui ten de organisaties om met de Mi gros over deze kwestie te gaan pra ten. Hij stelde voor de Migros een brief te zenden, waarin men de di rectie mededeelt, dat men deze kwestie ter sprake zal brengen, wanneer volgend jaar de onderhan delingen met de Zwitserse instanties heropend worden. De heer Th. de Vroómen (blóem- bollen-sector!) meende, dat men met een Zwitserse importeur niets te maken heeft. Als er verzoeken zijn, dan móeten de betreffende organi saties uit dat land het maar doen. Dr. Verhage was het niet met hem eens. De afspraken zijn destijds ge maakt met producenten èn impor teurs. Na nog enkele opmerkingen te hebben geplaatst, meende dr. Verha ge, dat het beslist ontactisch zou zijn de rustige verhoudingen met Zwit serland. te gaan verstoren door nü te gaan praten, terwijl de afspraak nog een jaar moet lopen. Men be sloot dan ook de Migros een brief te zenden, waarin men het standpunt van het P.V.S. zal uiteenzetten. Het is dus nu even afwachten, wat de Migros zal antwoorden. Zou het dreigement werkelijk ernstig genomen moeten worden? CHEMICIEN: beroep met toekomst Bij de chemische industrieën en die van vocdings, en genotmiddelen is vooral na de modernisering en me chanisering van de laatste jaren een grote behoefte ontstaan aan vakkun- Seretse Khama, het voormalige stamhoofd van de Ba raangwato's in Brits Beetsjoeana-Iand, is na een onvrij willig verblijf in Engeland van zes jaar, met zijn vrouw, een vroegere Londense typiste, en zijn beide kinderen per vliegtuig van het Londense vliegveld London Air port vertrokken voor de terugreis naar zijn volk, dat hij echter niet meer zal leiden. Deze telefoto toont de geluk kige banneling op de Londense luchthaven met in zijn armen zijn zesjarige dochtertje Jacqueline, en zijn drie jarige zoontje Seretse Jr., kort voor het vertrek van het gezin. Links staat mevrouw Ruth Khama. dig.e bedieners van de kostbare machi. nes. Tot dusver moesten deze mensen in het eigen bedrijf worden opgeleid, maar daar het te riskant is onge schoolden de apparaten te laten be dienen die vaak een waarde hebben van enkele tonnen, zonder dat ze de werking van de machine begrij pen ,is er langzamerhand een nieuw beroep ontstaan n.l. dat van chemi- cien. Het bleek namelijk tevens, dat door de aanstelling van vakkundige bedie ners de produktiviteit in de bedrijven werd opgevoerd. Bij gelegenheid van de opening van de Cochema-expositie die te Utrecht gehouden wordt, vertelde mr. G. A. van Haeften gisteren op een perscon ferentie, dat de vakopleiding tot che- micien op de technische school en in het leerlingstelsel op de expositie voor het eerst naar buiten treedt. De heer Van Haeften, secretaris van de Stichting Opleiding Chemi- ciens, zeide dat Nederland het enige land is in Europa, dat een dergelijke opleiding kent. Aan enkele technische scholen is reeds een opleiding tot chemicien ver bonden. Er wordt naar gestreefd de opleidingen, die ook in het leerlin genstelsel kunnen worden gevolgd, te vestigen in de centra van chemi sche industrieën. Het zijn niet de meest actieve jon gens, die we nodig hebben voor de opleiding, zei mr. Van Haeften. Een rustige natuur is nodig om de meet instrumenten in de gaten te houden en de kranen, schakelaars en afslui ters te hanteren. De behoefte naar geschoolde che- miciens groeit met de stormachtige groei van de chemische industrie. Het Nationaal Planbureau verwacht, dat over veertien jaar de chemische in dustrie in onsland, waarin thans 60.000 mensen werken, verdubbeld zal zijn. De chemische industrieën van de Benelux nemen na Duitsland de tweede plaats in in Europa en de zesde in de wereld. Tussen Valera en Tnujillo in Ve- nezela is een autobus in een honderd meter diep ravijn gereden. Negentien inzittenden kwamen oan het leven en 22 werden gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6