Veiligheidsraad geeft gelegenheid tot beraai Suez-kanaal en de internationale politiek Indonesische officieren weigeren collega's te arresteren De president van Liberia zal Nederland bezoeken Wordt het leven duurder? [onge inbreker-psychopaat ont snapte uit observatie-kliniek WOENSDAG 10 OKTOBER DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 OPLOSSINGEN WORDEN GEVONDEN' BUITEN DE VERGADERZAAL De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op de gisteren gehouden bijeenkomst van de Veiligheidsraad ter be handeling van de Brits-Franse en de Egyptische klacht inzake het Suez- geschil verklaard, dat er weinig kans is om een oplossing te vinden voor het vraagstuk van het Suez-kanaal „zolang het mogelijk is dat een land het kanaal gebruikt als instrument van zijn nationale politiek". Dulles zei, dat het Suezkanaal van internationale politiek moet worden geïsoleerd. Hij verwierp het Egyptische voorstel tot vorming van een onderhande lingscommissie niet zonder meer. Hij noemde het „constructief", doch was van mening, dat het niet ver genoeg ging. DULLES NOG ALTIJD SOLIDAIR. Dulles zei, dat hij voor het Brits- Franse voorstel zou stemmen, dat be rust op de resultaten van de Londen- se conferentie. Hij geloofde, flat de beginselen, die waren vastgesteld op de Londense conferentie, rechtvaardig waren, maar dat er een grote verscheidenheid van methoden mogelijk is om deze begin selen ten uitvoer te leggen. Het debat was dinsdag geopend door de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popovic, die de Brits-Franse resolutie verwierp, om dat zij naar zijn mening het feit ne geerde, dat dit voorstel voor het meest rechtstreeks erbij betrokken land Egypte reeds onaanvaard baar was gebleken. De Sow jet-minister van Buiten landse Zaken, Sjepilof, heeft later, na de openbare zitting het Amerikaan se standpunt van de hand gewezen, dat het Süezkanaalvraagstuk van de Onrust onder Britse reservisten Onder de tienduizend Engelse Ie- gerreservisten, die zijn opgeroepen na het ontstaan van de Suez-crises, schijnen zich nieuwe uitbarstingen van wanorde te hebben voorgedaan. In Engeland zowel als op Malta zijn weer betogingen gehouden. Op Malta betoogden manschappen van een artillerieregiment maandag avond. Zij liggen in een kamp naast het grenadiersbataljon, dat vrijdag een protestmeting hield. Reservisten, die in Crockham in Engeland in garnizoen liggen, heb ben maandagavond een protestver gadering gehouden om zich te bekla gen over de discipline en over het voedsel. Zij namen een motie aan, waarin zij protesteerden tegen de een tonige corvee. De Britse minister van Oorlog heeft in een televisie-interview gezegd, dat de reservisten moeten blijven, „aangezien dat de beste manier is1 u om een oorlog te voorkomen". I gele4en haar beslag kreeg, is hg nog Toen hem vragen werden gesteld politiek van welk land ook moet wor- dfen gescheiden. „Wij achten het voor stel om het kanaal te internationali seren niet juist, omdat het een fla grante schending van Egyptes soe vereiniteit zou betekenen en in die zin is de uitdrukking de kanaalkwes tie van de politiek scheiden kunstma tig", aldus verklaarde Sjepilof. ONDERLINGE BESPREKINGEN. De Veiligheidsraad heeft daarop een Brits voorstel om de besloten ver gadering van de raad over het Suez- voor besprekingen van de Britse Franse minister met de Egyptis minister van Buitenlandse Zakep, Fawzi. Na drie uur bijeen geweest te zijto, deelden zij mede, dat de besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. De stemming onder de gedelegeerden is gematigd optimistisch. Onveilige sport in Birma Naar verluidt hebben communis tische opstandelingen in Birma acht leden van een voetbalploeg van het Birmaanse leger in een hinderlaag bij Pyoe, 200 km ten noorden van Ran goon op de weg naar Mandalay, om het leven gebracht. Drie leden van de ploeg worden venmdst, en drie werden door verster kingen van het leger en de politie bevrijd. Zij waren ernstig gewond. Na een kort gevecht met de verster kingen trokken de opstandelingen zich terug. De stoker van een voor bijrijdende trein, die door de rebel len was beschoten, liep verwondin gen op. Lubis in Djakarta Indonesische legerofficieren hebben geweigerd de arrestatiebevelen tegen een aantal van hun medeofficieren uit te voeren, aldus werd gisteravond verklaard in legerkringen in Djakar ta, waar met geladen spanning wordt afgewacht, hoe het Indonesische leger zal reageren op de reeks arrestaties van eergisteren. Ook uit West-Java werden berichten ontvangen, dat de regimentscommandanten in dat ge bied geen genoegen nemen met de arrestaties en zich daartegen willen verzetten. Alle officieren en mansohappen van het legercommanido te Djakarta zijn reeds tien dagen in hun kwartieren geconsigneerd. In deze atmosfeer heeft het sterk die aandacht getrokken dtat de voor malige vice-chef-staf van het leger, kolonel Zulkifli Luibis, die kort na de „affaire-A'bdulgani" naar Noord-Su- miatri werd overgeplaatst, in Djakar ta is teruggekeerd. Hoewel zijn over plaatsing reeds bijna twee maanden over klachten van de soldaten over het feit, dat zij voortdurend moesten „boenen en schoonmaken" antwoord de hij: „Wij zijn meer dan paraat. In zo'n situatie is het bijzonder moeilijk om de mensen bezig te houden". Nog geen koek en ei Het semi-officiële Zuidslavische persbureau „Yugopress" meldt, dat bij de besprekingen tussen de Zuidsla vische en de Bulgaarse communisti sche partij te Belgrado bleek, dat er nog moeilijkheden en punten van onenigheid bestonden. Ook is ten aan zien van verscheidene essentiële kwesties op het gebied van de socia listische theorie en praktijk een aan tal punten onopgehelderd gebleven. In het weekeinde gaven beide par tijen een verklaring uit, waarin zij zeiden overeenstemming te hebben bereikt over het herstellen vain de vriendschappelijke samenwerking. Dit betekent echter niet, aldus „Yu gopress", dat alle problemen zijn op gelost. Er kan een lang en geleide lijk proces van uitwisseling der we derzijdse standpunten en ontwikke ling van onderling begrip worden verwacht „als inleiding tot een poli tiek van werkelijke samenwerking", aldus het persbureau. 1 Mutaties in Polen Radio-Warschau heeft dinsdag mee gedeeld, dat de eerste vice-premier van Polen, Hilary Mine, ontslag uit zijn functies heeft gevraagd. Volgens radio-Warsohau heeft hij ook ontslag genomen als lid van het politieke bureau van de Poolse com munistische partij. Als reden voor dit besluit heeft Mine zijn slechte gezond heidstoestand opgegeven. Mine, die in 1905 is geboren, was voor de oorlog bekend als econoom en statisticus. Na de oorlog was hij eerst hoofd van het Poolse bureau voor industrie en daarna minister van zware industrie. Hij was de be langrijkste na-oorlogse ontwerper van Polens economische plannen en was een van de twee Poolse vertegen woordigers op de vergadering, in 1947 in Polen gehouden, waarop de Kominform werd opgericht. Het centrale comité van de Poolse communistische partij komt maan dag a.s. bijeen. Verwacht wordt dat op deze bijeenkomst gesproken zal worden over de toekomst van Wladis- law Gomulka, die na drie jaar ge vangen te hebben gezeten op beschul diging van rechtee afwijkingen, in augustus werd gerehabiliteerd en weer in de partij werd opgenomen. Men verwacht, dat Gomulka een vooraanstaande post in de regering zal krijgen. steeds niet formeel als territoriaal commandant van Noord-Sumatra ge- Lubis de sterke man. Lubis is de man, die in 1965 het verzet van legerofficieren tegen de „politieke" benoeming van een nieu we chef-staf van het leger leidde. Dit verzet veroorzaakte de val van het eerste kabinet-Sastroarnidy oj o. Teen Sastroamidjojo, opnieuw premier, op 13 augustus van ddt jaar de arrestatie Mijnwerkerstekort in België De Belgische minister van arbeid, Le Troclet heeft dinsdag te Brussel op een gezamelijke bijeenkomst van de commissie voor arbeid en econo mische zaken van het Belgische par lement meegedeeld, dat het mijnwer kers aantal in België sinds januari van dit jaar teruggelopen is met 11.000 De mijnramp te Marcinelle heeft het vertrek van 1.000 buitenlanders ver oorzaakt. Troclet zei, dat dit een ernstig te kort aan mijnwerkers tengevolge heeft gehad, maar dat buitenlandse mijnwerkers de opengevallen plaat sen bezetten. Ondanks het feit, dat de Italiaanse regering de emigratie van Italiaanse mijnwerkers naar België niet toestaat komen er volgens Troclet nog steeds Italianen via Frankrijk naar België. Na de tot standkoming van de des betreffende Spaans-Belgische over eenkomst zyn er 700 Spaanse mijn werkers naar België gekomen. Er zijn voorts onderhandelingen gevoerd met het oog op de tewerkstelling van Morokkanen in de Blgische mijnen, aldus Le Troclot. LASTIGE AMBONNEES. Vier maanden geëist. Een gevangenisstraf van vier maan den met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar gistermiddag geëist tegen een Am- bonnees, die verblijf houdt in het afzonderingskamp Oude Zeug in de Wieringermeer. Deze Ambonnees, een van de leidende figuren van de minderheidspartij van de Ambonne- zen in Nederland, had een opper wachtmeester van de rijkspolitie de woorden „Smeerlap, met je vieze re gering" naar het hoofd geslingerd, omdat er in het kamp moeilijkheden gerezen waren over de kolenvoor- ziening. van minister van buitenlandse zaken Abduigand verijdelde, uitte Lubis be zwaren tegen de inmenging van de premier. Onder die hoge officieren van het Indonesische leger, die eergisteren zijn gearresteerd, bevindlen zich en kelen „die hebben getracht de wettige regering te veranderen of omver te werpen". De overigen zijn gearres teerd omdat zy er van verdacht wor den betrokken te zijn geweest bij ge vallen van corruptie. Aldus verklaarde gisteren de woord voerder van het leger, die meedeelde, dat de arrestaties zijn verricht op order van de chef-staf van het leger, generaal-majoor Abdul Harris Nasu- tion. Anti-Schmidt-demon- stratie verboden De massale „anti-Schmidt"-demon- stratie, die a.s. vrijdag op het Merde- kaplein in Djakarta zou worden ge houden, is door de politie van Dja karta verboden. Op deze massa-bijeenkomst zou een resolutie worden aangenomen, waar in die doddstraf tegen Schmidt wordt geëist. De moordpartij te Kebajoran Vernomen wordt, dat de Indonesiër die vorige week een Indonesische vrouw en haar vier-kinderen in de satellietstad van Djakarta Kebajoran vermoordde, zich bij de politie heeft aangegeven. De vrouw was zijn vroegere echt genote, die van hem scheidde, toen hij in de gevangenis was voor een andere moord. Twee van de kinderen, die hij onthoofdde, waren zijn eigen kinderen. Hij zei, dat hij had gehan deld in een vlaag van jalouzie. DIRK COSTER f Op 69-jarige leeftijd is maandag middag te zijnen huize aan de Voor straat te Delft onverwacht overleden de litterator dr Dirk Coster. In 1952 werd hem bij zijn 65e ver jaardag het ereburgerschap van Delftaangeboden en twee jaar gele den benoemde de senaat van de ge meente-universiteit van Amsterdam hem tot doctor honoris causa. Dirk Coster, 7 juli 1887 te Delft geboren, trad aanvankelijk in dienst van de Nederlandse Gist- en Spiri tusfabriek aldaar. Zijn grote liefde voor litteratuur bracht hem tot het schrijven van artikelen, die hem op het litteraire vlak brachten, waar hij Amerika bedreigt onze uitvoer van gevogelte Hoewel *200.000 boerderijen in Ne derland een niet gering deel van hun inkomsten uit de produktie van slachtgevogelte trekken, is Neder land toch het land, dat relatief ge zien het minste ge vogelt je verbruikt; in slechts 13 van de Nederlandse gezinnen wordt geregeld gevogelte gegeten en het gemiddelde verbruik ligt per jaar een pond lager dan in enig ander land van West Europa. Slechts de uitvoer kon de produk tie hier in Nederland lonend maken en Duitsland was onze grootste af nemer door 80 van onze uitvoer voor zijn rekening te nemen. De laatste tijd echter komt Ame rika onder onze vogels schieten, door de uitvoer naar Duitsland te subsidiëren. Het produktschap voor pluimvee en eieren ziet voor Nederland slechts de mogelijkheid om de produktie aan trekkelijk te houden door verlaging van de produktiekosten te bewerk stelligen en verhoging van binnen lands gebruik. DODELIJKE DRUK. In het ziekenhuis Bergweg, te Rot terdam, is overleden de 19-jarige chauffeur G. J. van Oosten uit Schip luiden, diie op het terrein van een melkfabriek aan de Ludiolf de Jongh- straat gistermorgen bij een poging een aanhangwagen aan een vracht auto te koppelen, bekneld is geraakt. De chauffeur raakte met de borst bekneld tussen de aanhangwagen, die voortgeduwd werd en de horizontaal neergelaten klep van de vrachtauto. Tengevolge van een instorting zijn dinsdagavond in een mijn te Wal sall Wood in het Engelse graafschap Staffordshire vier mijnwerkers be dolven. Aangenomen wordt, dat zij om het leven zijn gekomen. De hoofdzaak wordt kostbaar Voor dames hebben we weer een nieuw middel ontdekt om op te vallen: tooit u de hoed met dollar-biljetten!! Gaat dat niet zegt u? Kijkt u dan eens naar deze foto; de lachende dame is mevrouw Katie Lochheim uit Kansas City in de Amerikaanse staat Missouri en de versiering van haar hoed bestaat echt uit splinternieuwe dollar-biljetten. Zij had zich de*e vreemde hoofdtooi aangemeten ter ere van het bezoek van de democratische kandidaat voor het Amerikaans presidentschap, Adlai Stevenson, die in de stad een van zijn vele verkiezingsrede's hield. Stevenson speelde, zoals u ziet, het spelletje prachtig mee en deed, alsof het dollar-boeket heerlijk geurde. De Franse academie van genees kunde heeft het ministerie van volks - gezondiheiid te Parijs gevraagd, het gebruik van röntgeniapparaten in schoenwinkels te verbieden, aange zien deze apparaten niet voldoende bescherming geven tegen gevaar. B EZOEXEN van vreemde staats hoofden zijn in de na-oorlog se jaren gebruikelijk geworden. Afrikaanse staatshoofden zijn hier te lande echter slechts weinige ge weest. Dit alleen reeds geeft aan het verblijf van President Tubman van Liberia een bijzonder karakter. Het is geen wonder, dat de Presi dent Nederland op zijn reisprogram ma zette, want de Verenigde Staten, Nederland en Engeland zijn de sta ten, die de voornaamste leveranciers van Liberia zijn. Daar er in Liberia nog aanzienlij ke produktie- en handelsmogelijk heden braak liggen, is het te hopen (en ligt het in de lijn der verwach tingen), diat Tubman's bezoek bij zal dragen tot verdere versteviging en uitbreiding van de economische betrekkingen tussen zijn land en het onze. Liberia is onder de Afrikaanse landen een der merkwaardigste. Het ligt ingesnoerd tussen Frans en Brits gebied, te weten tussen de (Britse) Sierra Leone en de (Franse) Ivoor kust. De kust is lang, ongeveer 560 km. Langs de kust liggen negen ha vensteden, waarvan Monrovia, de hoofdstad des lands, de belangrijkste is. (20.000 inwoners). Liberia is ongeveer tweemaal zo groot als Nederland. Het heeft een bevolking van circa een miljoen zie len. Hiervan zijn er ongeveer 20.000 negers van Amerikaanse afkomst, nazaten van de bevrijde slaven, die kort na 1820 in Liberia een eigen ne derzetting vormden (met steun van Amerikaanse philanthropische ge nootschappen.) Die nederzetting werd in 1847 tot de onafhankelijke en vrije republiek Liberia. Afgezien van een duizendtal Wes terlingen bestaat de rest der bevol king uit Afrikaanse negers. Langs de kust hebben zij reeds een redelij ke trap van ontwikkeling bereikt, doch in het binnenland (waar onge in gezelschap van zijn vrouw en dochter zal de President van Liberia, William V. S. Tubman, twee weken in Nederland ver toeven. Drie dagen 15 tot 18 oktober officieel, nadien voor zijn genoegen en om per soonlijke zaken af te doen. Wij geven in deze grafiek een over'1 zicht van het verloop van een aam- tal prys-indices sedert 1651. Hierbij valt op dat b.v. voor voer dingsmiddelen de prijs van 1953 1954 een vrij belangrijke sprong ge maakt heeft, terwijl ook 1956, zij het dan augustus op nieuw een belangt rijke stijging te zien geeft. De kosten -voor woningen lopen uiteraard gelijkmatiger doch een be langrijk verschil is merkbaar met de situatie van 1052. Tevens hebben wij in deze grafiek aangegeven op welke manier de ver- 1 schillende kosten-soorten over het gezinsbudget verdeeld zijn veer 90 der bevolking woont) is de cultuur der mensen nog primitief. Zij behoren tot een twintigtal vol ken of stammen, die tot voor kort veelal in onmin leefden en de cen trale regering in Monrovia daardoor veel werk en moeite bezorgden. Het verschil in ontwikkeling tus sen de nazaten der Amerikaanse ne gers en de Afrikanen komt ook tot uitdrukking in het kiesstelsel, daar de in het achterland gelegen pro vincies naar verhouding van hun be volkingscijfer in de volksvertegen woordiging zwak zijn vertegenwoor digd. Behalve verschillen in ont wikkeling zijn er ook godsdienstige verschillen, want de Amerikaanse Liberianen zijn vrijwel allen Chris tenen, terwijl sommige stammen (de Mandigo's b.v.) Mohammedaans en weer andere (de Kru's b.v.) hei denen zijn. De Amerikaanse invloed op eco nomisch gebied is sterk in Liberia, want wel zijn de agrarische en mijn- bouwmogelijkheden nog weinig ont wikkeld, maar niettemin wisten Ame rikaanse firma's als Firestone en Goodrich grote gebieden in pacht te verkrijgen voor de rubbercultuur. Ook in het mijnwezen (ijzer en goud) hebben de Amerikanen (Li beria Mining Company) grote belan gen. Trouwens, de Liberiaanse dol lar is gelijk in waarde met de Ame rikaanse dollar. President Tubman kent zijn land en volk als weinig anderen. Hij is ook zeer gezien in Liberia, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hij, na 6 mei 1943 voor de eerste maal tot pre sident te zijn gekozen, nog tweemaal nadien -— en wel op 1 mei 1952 en op 3 mei 1955 tot dat hoge ambt door zijn volk werd aangewezen. BLIJFT BLAUWE TRAM VOORBURG—SCHEVENINGEN? In verband met personeelsmoeilijk- heden bij de H.T.M. moet er rekening mee worden gehouden, dat de Blau we Tram VoorburgScheveningen in 1957 nog wel zal blijven rijden. Dit heeft wethouder ir. Van Lissa Nessel in de Haagse raadsvergade ring meegedeeld bij een voorstel van B. en W. ter verbetering van het straatoppervlak. Burgerzin redde A'dams jongetje De 10-jarige Wim Viink uit Amster dam is vorige week door d'e vermaar de Zweedse chirurg professor Olive Crona in Stockholm aam een hersen tumor geopereerd. Het comité van de Palmgrachtschool, dat Wims uitzen ding naar Zweden financieel mogelijk maakte, heeft bericht ontvangen, dat de operatie tot diusver is geslaagd: en Wim het maar omstanidighedieni rede lik goed maakt. Als het genezings proces vérder normaal verloopt, dan kan Wim over ongeveer drie weken in Amsterdam terug worden ver wacht, zo werd uit Stockholm aan het comité bericht. KORTE 'golf Een plaatselijke politiecommis saris en een priester zijn dinsdag om het leven gekomen toen een autobus met 21 'passagiers bij Simancas in dte Spaanse provincie Valladolid' in een ravijn stortte. Drie Japanse hoogleraren in de tandheelkunde hebben dinsdag te Tokio meegedeeld, een boormachine te hebben gebouwd, waarmee patiën ten pijnloos behandeld kunnen war den. De boor van dat apparaat, aan gedreven door een waterdrukturbine, maakt 30.000 tot 70.900 toeren per minuut. De boor van een gewone boormachine heeft een toerental van 6.000 tot 7.000 per minuut. Een werkloze Belgische musicus, Kluchert, die zich te Wenen schuldig heeft gemaakt aan oplichting door ge bruik te maken van de naam van Eduand van Beinum, de dirigent van het Concertgebouworkest, is dinsdag door een rechtbank in de Oostenrijkse hoofdstad tot veertien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De musi cus werd bovendien het recht ontzegd zich in Oostenrijk op te houden. Op een congres van insectenkun- digen te West-Berlijn is o.m. vastge steld, dat de vlo, die voor de oorlog in Europa nog slechts hier en daar werd aangetroffen, er na de oorlog in bepaalde landen in is geslaagd zich weer op opvallende wijze te verme nigvuldigen. Daarentegen is gebleken, dat de wandluis in talrijke landen bezig is te verdwijnen, zelfs in die mate, dat de insectenkundigen vaak moeite heb ben de hand te leggen op een exem plaar voor hun verzameling. Een jonge psychopaat uit Heerlen, die ter observatie opgenomen was in de Dr. H. v. d. Hoevenkliniek te Utrecht, heeft kans gezien maandag ochtend in alle vroegte daaruit te ontsnappen en tot nu toe speurt de politie tevergeefs naar hem. De jongeman heeft een verlangen naar publiciteit en is zeer geraffi neerd in het uitvoeren van inbraken. In 1954 slaagde hij er eveneens in een psychiatrische inrichting te ont vluchten en toen de politie hem 5 dagen later arresteerde, had hy reeds 6 inbraken gepleegd. De ontsnapping van j.l. maandag is hij ook wederom met een inbraak begonnen. In het kantoor van de so ciaal-werkster van de kliniek, brak hij geldkistjes open en stal een be drag van 590. De laatste jaren had de jongeman geen aanleiding tot klachten gege ven. Hij genoot een zekere bewe gingsvrijheid in de kliniek en .was zeer volgzaam. Hij was ter observatie in de kli niek opgenomen, vanwege een serie door hem gepleegde inbraken, waar voor hij nog voor het gerecht moet verschijnen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5