Grote meerderheid kreeg ópct. IzeekeK Twee zwaar- en 4 lichtgewonden bij tram-ontsporing R'dam-Zuid Een helicopter dook in de Seine Politie vond ,tschatkamer" van „Gerrit de Stotteraar" Wereldpetroleumproduktie is in juli verder gestegen Droomhus met televisie voor allenl DINSDAG 9 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 LOONBALANS VAN DE ONDERHANDELINGEN Uitkering ineens ruim toegepast Bijna 80 procent van de Nederland se werknemers heeft een loonsverho ging van zes procent ontvangen. On geveer 20 procent kreeg 3 procent of een percentage tussen de 3 en 6 pro- cent, terwijl een kleine groep werk nemers in het geheel geen loonsver hoging kreeg. Ongeveer het gehele bedrijfsleven met uitzondering van de landbouw en enkele kleine groeperingen heeft gebruik gemaakt van de moge lijkheid de secundaire arbeidersvoor- LOONADVIES KABO AAN KATHOLIEKE INSTELLINGEN. De Katholieke Bond van Overheids personeel heeft een loonadvies gezon den aan de besturen van daarvoor in aanmerking komende katholieke in stellingen. Verzocht wordt ten behoeve van het bij katholieke instellingen in dienst zijnde personeel een loonsver hoging toe te kennen van 6 procent, zo mogelijk per 1 juli 1956, waardoor wordt bereikt, dat over 1956 dezelfde loonsverhoging wordt toegekend als over het jaar 1955 is gebeurd, n.l. 3 procent. TEL. 2188 (K1726) BODEGRAVEN (Advertentie) Aardappelprijs voor werknemers in bollenbedrijf De organisatie van werkgevers en ben overeenkomstig het bepaalde in -nmers in het bloembollenbedrijf heb- de artikelen 31 en 32 van de C.A.O. voor het bloembollenbedrijf de ver- goedingsprijs voor aardappelen vast gesteld. De prijs bedraagt, indien de werjcgever geen aardappelen ver strekt, 8.10 per h.l. Indien de ar beider zelf voor de aanschaffing van zijn vroege aardappelen heeft moeten zorgen, is deze vergoedings- prijs 8.50 per hl. Tunnels onder Haagse binnenstad Het nog steeds toenemende ver keer en de moeilijkheden bij het vin den van een afdoende oplossing voor het parkeerprobleem in de Haagse binnenstad, hebben ertoe geleid, dat de gemeente Den Haag thans plan nen heeft opgevat tot de aanleg van tunnels onder de Grote Marktstraat. De tunnels zijn gedacht te beginnen bij de St. Jacobstraat onder de Vol dersgracht en vervolgens onder de Grote Markstraat door. Er zou een tunnel moeten komen voor rijverkeer en een voor voet gangers. Bij de St. Jacobstraat is voorts een groot parkeerterrein ge dacht en aan de Gedempte Gracht een parkeerterrein uitsluitend voor de warenhuizen. Een voorstel tot het aanleggen van deze tunnels en par keerterreinen, waarvan de kosten op 2 miljoen worden geraamd, werd gisteren door b. en w. bij de raad ingediend. De gemeente moet nog de beschik king krijgen over de in het plan be trokken gronden. waarden met 3 procent te verhogen, voornamelijk in de vorm van uit breiding van de vakantie en de va kantiegelden. De drie procent uitkering ineens over 1955 is ook op grote schaal ge schied, hoewel hier ten aanzien van de verschillende groepen minder undforimiteit bestaat. In de industriële sector is deze drie procent vrijwel over de gehele linie uitbetaald. Dit is de balans van de onderhandelingen, in alle bedrijfstakken gevoerd over de mogelijkheden tot loonsverhoging op basis van het regeringscommuni qué van 19 maart j.l. De ondierhain- clelingen zijn op een enkele, kleine bedrijfstak na, thans beëindigd. De hekkesluiters waren de grafici en de werknemers in het goederen- en per sonenvervoer. Zoals bekend is, kregen de grafici 3 procent, het goederen vervoer cv eens 3 procent, terwijl de werknemers in het personenvervoer vrijwel allen 6 procent zullen ontvangen. Het totaal aantal betrokken werk nemers in nijverheid, handel, ver keer, landbouw en visserij bedraagt 2.450.000. Dwars door tramhuisje In Rotterdam-Zuid ontstond gis teravond een vrij grote verwarring, toen een motor- met bijwagen van de tram in de bocht Groene Zoom Lange Geer uit de rails reed en dwars door een wachthuisje over het plaveisel naar het water hobbelde, waar zij precies op tijd tot stilstand kwam, doordat de bijwagen voor de trottoirband bleef steken. Onmiddellijk te hulp geschoten buurtbewoners moesten 5 pasagiers en de trambestuurder gewond uit de wagens dragen; onder deze gewon den bevonden zich twee zwaar-ge- wonden, de heer R. Witkamp, die bewusteloos met inwendige kneuzin gen naar een z'okenhuis moest wor den vervoerd, en de 26-jarige ver pleegster A. Nanninga, die per am bulance naar het Zuiderziekenhuis, van waaruit zij kort daarvoor ver trokken was, terugkeerde. Drie passagiers, waaronder twee bejaarden, plus de 28-jarige bestuur der W. H. Philipsen, konden, nadat zij in een ziekenhuis verbonden wa ren, naar huis terugkeren. Vestigingseisen in de landbouw Onderzoek wordt ingesteld De commissie grondgebruik van het landbouwschap heeft aan de landbouworganisaties een discussie nota gezonden over eventueel te stellen vestigingseisen in de land bouw. Voorts wordt gevraagd of be- drij fssplitsingen ten gevolge van boedelscheidingen beperkt dienen te worden. Deze vraag is gesteld in verband met het in stand houden van kost bare verkavélingswerken, met de problematiek rond de uitgifte van domeingronden en tot een nieuwe wettelijke regeling voor het erfrecht. Voorts zal de wetgever zich in 1958 over de wet vervreemding land bouwgronden uitspreken. In verband ook met de toenemende industriali satie vermindert het aantal bedrijven kleiner dan 5 hectare. Moet, zo wordt gevraagd, deze natuurlijke sanering in stand worden gehouden door het invoeren van eisen t.a-v. minimale bedrijfsgrootte? Zulks mede met het oog op het grote aantal zoons van grotere boeren, voor wie, zonder splitsing 'van bedrijf, geen grond aanwezig is. Daarnaast stelt men de kwestie van eisen nopens praktische en theoretische bekwaamheden. De commissie grondgebruik poogt dóór het stellen dezer vragen te ko men tot een vastomlijnd standpunt in deze materie. Een meisje, dat in het tramhuisje stond te wachten, wist zich op het laatste moment in veiligheid te bren gen, anders had dit ongeval ongetwij feld nog ernstiger gevolgen gehad. Larense woning-strijd door econoom verloren De bedrijfseconoom uit Laren, die in de afgelopen strenge winters met zijn gezin te Laren zonder toestem ming woonruimte betrok en daar voor door de Hilversumse kanton rechter tot 7 maal 20 gulden boete was veroordeeld, werd gisteren door het Amsterdams gerechtshof in ho ger beroep met 7 maal 5 gulden ge vonnist. De econoom, die een werkkring in Amsterdam heeft, had vroeger een pension in Baarn. Dit verkocht hij, zonder dat hij een nieuw dak bo ven het hoofd had. In februari j.l. kreeg hij te Laren in een groot huis enkele gestoffeerde kamers aange boden, waar hij introk. Zijn huisbaas was ook in hoger be roep gekomen en deze hoorde een boete van 6 maal 5 gulden in het vonnis staan. Zodra de econoom het huis betrok ken had, werd hij door de gemeente eruit gezet; 7 maal moest deze han deling herhaald worden en de huis baas, die ten slotte zei, dat hij geen huurpenningen meer zou aannemen, glipte hiermede niet langs de wet, want de officier beschouwde de titel „gast" als een „simpele camouflage". Unesco-optocht op 20 oktober Nederland eerste in rij van 76 landen Een optocht op Unesco-niveau is wel niet gebruikelijk, maar op za terdag 20 oktober wil het Unesco- centrum Nederland nochtans trach ten, in een grootse stoet de bevol king enthousiast te maken voor het internationale werk, dat de Verenig de naties nu reeds 10 jaar verrichten op de terreinen van orvoeding, cul tuur en wetenschap. De organisato ren willen het publiek dat werk aan schouwelijk voorstellen en het al dus confronteren met de internatio nale gedachte. Deze Unesco-optocht, die vanuit het RAI-gebouw zal starten, brengt niet minder dan drieduizend mensen op de been, die er enige functie in krijgen. Er komen verder honderd ruiters met de vlaggen van de Ver enigde naties aan te pas, groepen van de jeugdbewegingen in ons land, rij- en sportverenigingen, de pad vinderij en het Rode Kruis. Onder de 12 begeleidende muziekcorpsen zijn twee drumbands. De optocht zal niet minder dan anderhalve kilometer lang zijn en door vorm x kleur stijlvol. Verschil lende draagstukken zullen worden meegevoerd, o.a. de Unesco-temp -1 exi een wereldbol. Grote blokken sporters zullen de eenheid voorstel len. Doorlopende teksten zullen ver halend de betekenis van de Unesco verklaren. Achter een vrijheidsboom zullen groepen gaan, die teksten meedragen en steun vragen voor on der ontwikkelde en andere gebieden. De cultuur wordt voorgesteld door een notenbalk van tien meter lengte. In een oplage van 10.900 exempla ren zal een herdenkingsboekje wor den uitgegeven, met bijdragen van bekende internationale figuren, o.a. prof. dr. Sassen. In verband met de optocht zal waarschijnlijk het woord worden ge voerd door minister Beyen. In de slotzitting, te houden in het Tropen museum zal zeer waarschijnlijk ook prinses Beatrix aanwezig zijn. Amsterdam is de eerste stad in de 76 bij de Verenigde naties aangeslo ten landen, die een optocht als in het hier beschreven formaat aan durft. Artistiek samensteller is de heer A. W. van Driel, algemeen lei der de heer J. D. Veen en muzikaal adviseur de heer Nico van der Lin den. De zeventienjarige 'Margaret Mckenzie, die vijf en een half jaar in een toestand van bewusteloosheid heeft geleefd, is zondag te Westerly in de V.S. overleden. Zij viel in maart 1951 van haar fiets en liep daarbij 'n hersenschudding op. Zat muziek in Onmiddellijk na de arrestatie van „Gerrit de Stotteraar", welke donder dag j.L op vrij opzienbarende wijze in de Amsterdamse Ceintuurbaan plaats vond, is de Amsterdamse re cherche gaan speuren naar opslag- Meisje in brand BIJ AANMAKEN VAN KACHEL De veertienjarige Mia Brummans van de Vosberg te Helden (Limburg) raakte zaterdagmiddag in brand, toen zij de kachel met benzine wilde aan maken. Er zaten nog gloeiende kolen in de kachel, toen zij er benzine in goot. De kleren van het meisje ston den binnen een oogwenk in vuur en vlam. Het slachtoffer liep over het gehele lichaam ernstige brandwonden op. De vader van het meisje kreeg brandwonden aan beide handen, toen hij de vlammen wilde doven. Het meisje is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis gebracht. Gouden vinkjes vlogen naar verdienstelijke vliegers Maandagavond werd op Schiphol aan ruim honderd leden van het vliegend personeel van de K.L.M. onder scheidingen uitgereikt wegens het gevlogen aantal uren. Op de foto ziet men (v.l.n.r.:) boordwerktuigkundige lte klasse G. E. P. Alsem, die de „gouden vink" kreeg omdat hij de 20.000 vlieguren had overschreden, vlieger lste klasse T. Witkampf, die de zelfde onderscheiding kreeg, de president directeur van de K.L.M. de heer L A. Aler, die de onderscheidingen uitreikte, radio-telegrafist lste klasse W. N. Broekhuysen, die eveneens de „gouden vink" kreeg. plaatsen, waar Gerrit zijn buit ver stopt heeft. Na enkele dagen heeft dit speuren gisteren al succes gehad. In Amster dam-Oost had een musicus 'n kamer gehuurd en deze musicus bleek „Ger rit de Stotteraar" te zijn. De politie vond op de kamer een groot aantal kleine voorwerpen, ter waarde van ongeveer 1000,die Gerrit door insluipingen te pakken had gekregen. De recherche houdt rekening met de mogelijkheid, dat Gerrit nog andere plaatsen „magazijnen" heeft en speurt dus voort. De mensen, waar hij de kamer ge huurd had, waren volkomen te goeder trouw. Vishandelaar-chauffeur schuldig aan aanrijding K.L.M.-atewasdess gewond Een 42-jarige vishandelaar u Monnikendam verzorgde een bus- dienstje voor touristen over het ijs, toen de bevroren Gouwezee in de afgelopen winter een vast verbin ding tussen Marken mogelijk maak te. Op 16 februari reed hij over het drie meter brede, schoongeveegde ijspad, toen hij plotseling moest stop pen voor een 27-jarige K.L.M.-ste- wardess, die met haar zuster de tocht te voet ondernomen had. Volgens de vishandelaar slipte zijn auto tijdens het remmen en de ste wardess werd door het voertuig dus danig geraakt, dat zij 434 maand met gekneusde ribben en een lichte hersenschudding op bed moest lig gen. Evenals de rechtbank, was het ge rechtshof te Amsterdam gistermor gen van mening, dat de vishandelaar roekeloos gereden had, en ook het rechtbankvonnis 14 dagen voor waardelijk en 150 gulden onvoor waardelijk werd eveneens door het gerechtshof overgenomen. OUDE DAME VERDRONKEN. Gistermorgen vroeg is uit de Gracht te Oudewater, achter de echtelijke woning, opgehaald het stoffelijk over schot van die 70-jarige echtgenote van de heer C. van Achthoven. Toen de man zijn vrouw, die reeds om half zes het bed had verlaten niet in de woning aantrof, is hij met zijn in de omgeving wonende dochter op onder zoek uitgegaan, waarna spoedig het lichaam werd gevonden. Geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. De vrouw was de laatste tijd zie kelijk en leed veel pijn. Het was haar gewoonte geworden 's nachts het bed te verlaten. Zij is vermoedelijk door de duisternis misleid en te water geraakt Tijdens een marine-schouw op de Seine in Parijs Is een helikopter, welke boven het water demonstraties gaf, door een mislukte landing op een pon ton-brug in de rivier terecht gekomen. De Franse kolonel Curie, en een journalist, die in de „wentelwiek" zaten, kwamen er rillend van het koude bad met de schrik af. De foto laat zien hoe de verdronken vogel op het* droge werd gehesen. Voor eerste maal 15 miljoen vaten per dag De produktie van ruwe olie in de vrije wereld overschreed in juli van dit jaar voor de eerste maal de 15 miljoen vaten per dag. Het record van juli, t.w. 15.054.800 vaten per dag, betekende een toeneming ten opzichte van de produktie van de maand juni met 83.100 vaten per dag. De produktie buiten de Ver. Staten bedroeg in juli 7.964.000 vaten per dag, hetgeen 12 procent hoger was dan de binnenlandse produktie, welke In juli met 10.000 vaten per dag terugliep en op 7.090.000 vaten per dag kwam. In het Midden-Oosten bedroeg de produktie in juli 3.800.100 vaten per dag. De produktie in Irak bereikte een nieuw hoogepunt met 764.800 va ten per dag, evenals de produktie van Qatar, welke 130.400 vaten per dag bedroeg. De produktie van Koe weit kwam in juli uit op 1.204.700 vaten per dag, of 51.600 meer dan in juni. De produktie van ruwe olie van Saoedi-Arabië daalde daaren tegen ten opzichte van juni met 49.700 vaten per dag tot 1.033.600 va ten. Het gemiddelde van de produk tie van ruwe olie van Saoedi-Arabië over de afgelopen zeven maanden kwam uit op 1.05.100 vaten per dag, hetgeen 101.000 vaten, of 10,7 pro cent, meer was dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar. PROTEST VAN KASTREURS EN VEEVERLOSKUNDIGEN. Zeer veel bezwaren hebben de kas- treurs en veeverloskundigen tegen de jongste bepalingen in de wet op de uitoefening van de diergeneeskunde en de veewet ten aanzien van hun be roep. Dit bleek tijdens een vergade ring van hun stichting tot bevorde ring van hun vakbelangen. Bij de wet is het thans aan een ieder verboden zonder bevoegdheid diergeneeskundige behandelingen toe te passen. Aan de bestaande kastreurs en verloskundigen wordt nog de over gangsmogelijkheid gelaten examens af te leggen, ofwel bij gebleken ge schiktheid een oudere vergunning voor het beroep in te ruilen voor een nieuwe. Maar velen hebben vroeger een vergunning aangevraagd en nooit meer iets gehoord of zij vroegen geen vergunning, omdat deze uitvloeisel zou zijn van bezettingsmaatregelen. Vakgenoten zonder vergunning of zonder diploma mogen hun door de generaties heen gegroeide bedrijf niet meer uitoefenen. De voorzitter van de De in Venezula werkzaam zijnde maatschappijen konden de produktie van ruwe olie in juli met 13.000 va ten per dag opvoeren tot 2.459.200 vaten per dag. Het gemiddelde van het land over de eerste zeven maan den van dit jaar kwam uit op 2.376.900 vaten per dag, hetgeen 13,1 procent meer was dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. stichting, die zelf maatregelen ter verbetering van het vakpeil beraamt, bij het tot stand komen van de wet door het ministerie van landbouw en door het landbouwschap is gene geerd. Een verdere groei van het feit, dat het kastreren van mannelijke big gen en lammeren door iedereen mag geschieden, dus ook door boeren en mesters. Schade aan de veestapel. Dit leidt, aldus een heer Van Apel doorn, tot ernstige dierenmishande ling door onkundigheid. De schade aan verkeerd gekastreer- de varkens bedraagt jaarlijks pijn. 150.000 gulden. Het feit, dat men geen vrouwelijke dieren meer mag behan delen brengt de inkomsten van de vakgenoten tot de helft terug, terwijl zulks tevens bij de veehouder de ge dachte oproept om zelf de mannelijke dieren te behandelen. Hierdoor zal groeiende schade aan de veestapel naast dierenmishandeling ontstaan. Tienduizenden boeren en vee- en vleeshandelaren staan achter ons, zo meende de heer Van Apeldoorn, die ook opmexlkte, dat de nieuv/e wette lijke maatregelen z.i. niet zozeer op het beschermen van dieren, dan wel op het beschermen van dierenartsen gericht zijn. Ter vergadering was de heer Joh. de Veer, voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, aanwezig. Binnen enkele jaren aldus de directeur van de bekende Amerikaanse „Greyhound" busmaatschappij, zal deze luxebus op de Amerikaanse hoofd wegen verschijnen. Het gevaarte, dat veel weg heeft van een rondvaart boot op wielen, is uitgerust met een speciaal getint dak, toiletten, een uit- kijkkoepel, mistdoordringende koplampen, een teïcv'^r" r inplar i van een achteruitkijkspiegel, en een t.v.-toestelletje v„ur ittlue ;inss?iier.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5