Leiden is ruim één miljoen meer waard Exposities in „geologie en mineralogie" te Leiden Rode hoofddoek der Berbervrouw stond gelijk met een „Roode Kruis" Gemeentelijke tegemoetkoming leerlingen avond-onderwijs Agenda van de Leidse raad DINSDAG 9 OKTOBER 1956 DE LEID SE COURANT PAGINA 3 Kostbare collecties edelstenen bijeen De stad Leiden is sinds van daag tenminste één miljoen gul den méér waard geworden. In het rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan het van der Werffpark is een collectie edel stenen verzameld, dat zeer kost bare stenen bevat. Zij zijn in bruikleen afgestaan door de ju weliers Bodes en Bode te Den Haag. Ook is er een kostelijke collectie van wijlen dr J. Erb. De kostbare kleinnoden, die met een weinig fantasie „oogverblin dend" genoemd kunnen worden, liggen zonder enige pretentie in de grijze kastjes van het museum. Slechts een glasplaat en een een voudig slotje, sluit hen af van de boze wereld, die zich door deze gekleurde stukjes glas door alle eeuwen heen heeft laten fascine- ren. Toch is waarde maar iets betrek kelijks. In de collecties, die beken de edelstenen als diamanten, robij nen, saffieren en smaragden ver toond, zijn stenen, die zó merkwaar dig gekleurd en gevormd zijn, dat er over de waarde geen categorische uitspraak te doen is. Toen wij aan de conservator van deze schatten, dr P. C. Zwaan, vroegen wat de zeldzame stenen waard zijn wad het antwoord: „Wat de gek er "taor geeft". 'De firmanten van Bodes en Bode zullen deze stenen tenminste niet weg doen, omdat zij ook zélf fana tieke verzamelaars zijn. Kostbaar en zeer interessant is ook de verzameling van koning Wil lem I, die lang geleden al in het be zit van het museum is 'overgegaan. Internationaal bekend uit deze col lectie zijn de grote stukken amethist en citrien, die de afmetingen van grote keien hebben. Minidier bekend!, imiaar niet min der waardevol zijn de fraai geslepen specimina van andalusiet, brazilia- niet, amblygoniet en cordiëriet. Op vallend zijn ook exemplaren van granaat, topaas en toermalijn met andere dan de gewoonlijk voorko mende kleuren. Wat is namaak? Hoe moeilijk vandaag de namaak (synthetische) stenen van echte zijn te onderscheiden bewijst wel het feit, dat aan het museum onder lei ding van dr P. C. Zwaan ook een laboratorium wordt ingericht voor edelstenen onderzoek ten bate van de handel. Enige'tijd geleden hebben wij u hierover reeds uitvoerig be richt. De syntetische stenen, waarde één rijksdaalder zijn slechts ma een zeer nauwkeurig onderzoek van echt te onderscheiden. De geschiedenis van 't leven. In verband met de museumweek is in hetzelfde museum vandaag ook een belangwekkende expositie ge- De tentoonstelling laat het skelet van een grottenbeer uit de ijstijd zien. Eén miljoen jaar geleden kwam de mens op aarde. Op de tentoonstelling kan men de schedel van de beroemde Neandertahl-mens, die onlangs een jubileum vierde, bewonderen. Het is het sluitstuk van de expositie. Daarna komt het portret van de op richter van het museum, prof. dr. H. Martin, als het ware om te laten zien, dat ook het vernuft van de mens een evolutie heeft ondergaan. (Foto's: „De Leidse Courant"). opend „De geschiedenis van het le ven op aarde". Wandelend door het museum wandelt de bezoeker door löOO miljoen jaren. Een tabel laat zien hoe de geolo gen proberen vast te stellen, dat er al sinds 100 miljoen jaar leven op aarde is. Aanvankelijk zullen er slechts laag ontwikkelde planten en dieren geleefd hebben. De eerste duidelijke fossielen zijn gevonden in aardlagen, die ongeveer 500 miljoen jaar geleden gevonden zijn. In deze lagen zijn echter uitsluitend over blijfselen van ongewervelde dieren gevonden. Duidelijk blijkt uit de vondsten, dat het dierlijk leven op aarde geëvolueerd is. Van ongeveer 500.000.000 jaar geleden zijn uitslui tend ongewervelde dieren gevonden. De gewervelde dieren zijn pas later verschenen. Het eerst de vissen, toen de amphibieën en daarna de reptie len. De vissen waren dus eerder ver tegenwoordigd dan de hoger ont wikkelde reptielen. Ook uit de ont wikkeling van het plantenleven blijkt duidelijk de evolutie. Dit alles wordt in de expositieruimte duide lijk aangetoond. Het geeft een syste matisch overzicht van de belangrijk ste groepen uit het planten- en die renrijk. Men ziet de fraaiste fossie len, die het museum rijk is, naar ouderdom gerangschikt, beginnend met de oudste. Men ziet de ammo nieten van Timor uit de Trias-perio de, de crinoiden en sauriërs uit de Jura-periode, de palm en ds zeekoe uit de tertiare periode en de grot tenbeer uit het ijs-tijdvak. Beide tentoonstellingen zijn voor onbeperkte duur ingericht. Burgerlijke Stand Geboren: Robertus Adrianus Ge- rardus z. v. N. M. van der Poel en G. M. van Goozen. Albertus Martinus z. v. J. J. Wesselman en S. M. van den Berg. Susanne Elisabeth d. v. C. van der Holst en S. Masurel. Nicolaas z. v. K. Roest en M. Abrahams. Hendrica Johanna d. v. P. J. Riemens en H. J. Prins. Simone Nicolette d. v. S. L. Verheus en A. M. HoltzappeL Hen drik Jacobus z. van P. A. Douwes en M. Querreveld. Onno Alijd z. v. A. H. Immink en J. J. Boeff. Dirk z. v. D. Broekhuizen en R. J. Welling. José Maria d. v. J. C. van Berkel en M. W. Müller. Overleden: J. Brouwer man 69 j. J. de Jong man 69 j. P. M. Opdam huisvr. v.: Ouwerkerk 73 j. G. C. van den Ing man 22 j. P. Rotteveel man 83 j. Gehuwd: A. J. M. van der Zwet en J. M. C. van Tongeren. O. L. Magiel- sen en G. Viele. J. J. Rigter en D. de Graaf. P. van der Keur en F. T. Gras. H. G. R. Klinkhamer en J. C. v. Oosten. J. C. B. van Hattum en C. Schmidt. P. F. Ruben en G. Tegelaar. G. Leget en G. Zitman. VIRO-AVOND TE LEIDEN Boeiende lezing over Marokko door drs De Koning In het verzekeringsgebouw aan het i der vrouwen is de rode hoofdbedek- Rapenburg had zich gisteravond een verrasend groot aantal leden van de Vereniging voor Internationale Rechts orde, afd. Leiden en Oegstgeest, ver zameld voor de lezing, die de heer G. de Koning zou houden over de Ber bers en hun levensgewoonten. De heer G. de Koning, die als geo loog verscheidene jaren tussen de Berbers van het Marokkaanse Atlas gebergte geleefd heeft, beschikt over een rijke ervaring op dit gebied, die gisteravond gekleurd werd met een boeiende serie lichtbeelden en een „actie-film". Mevr. P. H. Smits-Witvliet ver ving de voorzitter van de VIRiO, dr. ir. H. M. J. Hart, die wegens ziekte tijdelijk het voorzitterschap niet kan waarnemen. Na woorden van wel kom tot de aanwezigen, sprak mevr. SmitsWitvliet de hoop uit, dat dr. Hart spoedig weer zelf de voorzitters hamer zou hanteren. Historisch. Drs. De Koning opende zijn inlei ding met een historisch overzicht en vertelde, dat sinds mensenheugenis de Berbers in Marokko gewoond heb ben. Zij treden in de geschiedenis door de veroveringen van de Oost- Europese Phoeniciers, die hun land rond 12 eeuwen voor Christus bezet ten. De beroemde olifanten, waarmede Hannibal de Alpen overtrok tijdens zijn strijd tegen de Romeinen, kwa men uit Marokko, maar zelfs deze olifanten konden de Romein niet te genhouden en het duurde tot 400 na Christus voor de Romeinen Ma rokko verlieten, verdreven door de Vandalen. De Vandalen werden verjaagd door de legers van het Oostromeinse Rijk en dit Rijk werd in Afrika rond 700 ten val gebracht door Mohamed, die met de Islam een geheel nieuwe cul tuur in Afrika en ook in Marokko vestigde. Uit Europa afkomstig. De vruchten van de Islam waren niet zo spectaculair, want gedurende vele eeuwen speelde Marokko geen rol in het wereldgebeuren, totdat de kolonisatie-drift van de vorige eeuw, rond Marokko zich toespitste. Frank rijk kreeg tenslotte 't Westelijk deel toegewezen en bracht daar een geheel Westerse cultuur, die echter de laat ste jaren weer verdrongen is door het oplevend nationalisme in geheel Noord- en Midden-Afrika. De Berbers komen oorspronkelijk uit Europa, hetgeen nog te zien is aan hun opvallend lichte huidskleur en de Europese sfeer van hun zeden. Zij leven in de bergen, waar zij in onmogelijke, bijna verticaal-gelegen dorpjes, de grond bebouwen, geiten fokken en de produkten verhandelen op markten. Een typisch kenmerk bij de kleding king, die nog afkomstig is van de tijd, toen nog iedere stam oorlog voerde met zijn buurman. Een afspraak heeft toen bepaald, dat vrouwen aan hun rode hoofdtooi van verre afstand kenbaar moesten zijn, zodat de aanvaller kon weten of hij moest schieten als het een man was of moest roven als het een vrouw was. Thee-drin)ken is bij de Berbers een hele ceremonie, die bijna anderhalf uur duurt en aan zeer stringente re gels gebonden is de bezoeker mag o m. niet meer en niet minder dan 3 kopjes drinken. Gezelligheid. Wanneer in de avonduren het werk geschied is, gaan de mannen op de plattedaken van hun huizen zitten en vertellen elkaar eindeloze verhalen over de vrij spaarzame belevenissen van de dag; de kunst van vertellen, die in het jachtige Europa praktisch verdwenen is, vult daar nog vele uren. Nadat mevrouw SmitsWitvliet de heer De Koning, die na de pauze een „actie-film" vertoond had, aan het slot van de avond hartelijk dank ge zegd had, vestigde zij de aandacht van de aanwezigen op de „Dag der Verenigde Naties", die de VIRO op 24 Oktober a.s. te Leiden organiseert; op dezelfde dag zal 's avonds in de aula van het gymnasium een scholieren avond gegeven worden. ALMA MATER KOOR Dezer dagen zijn de aanmeldings- kaarten voor het lustrum-concert op 24 October a.s. van het Alma Mater koor de deur uit gegaan. Het kan niet anders of de Stadsgehoorzaal zal al gauw geen vrij plaatsje meer te bieden hebben. Het programma ver meldt immers het „Te Deum" van Verdi en „Das Alexander Fest", ora torium van G. F. Handel. Dit orato rium wordt op de Nederlandse con cert-podia niet zo dikwijls uitgevoerd Voor de minnaars van Handels mu ziek ligt hier een kans met dit werk kennis te maken. Katholiek Leiden zal ten aanzien van het jubileum van dit koor zo vertrouwen wij zijn gevoelens ook niet onder stoelen of banken steken. Slechts óp de stoelen van de Stadsgehoorzaal kunnen deze gevoelens van een trouwe supporter- schare tot hun recht komen. Gunt „Alma Mater" een volle zaal en zendt spoedig een ingevuld biljet rê- tour. WINTERSEIZOEN K.A.B. De K.A.B. in de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef begint haar winterseizoen met een feestavond. Op zondag 21 oktober des avonds om 8 uur zullen „De Gastspelers" on der regie van de heer Jac. Buis in „Den Burcht" een opvoering geven van de comedie: „Daar liegen wij ons uit". Na afloop van het toneel zal er gelegenheid zijn om te dansen. Kaarten voor deze avond zijn te ver krijgen bij de adressen: Kooihof 29, Javastraat 6, Mauritsstraat 36, Gas- straat 74, Sophiastraat 64 en Ko ningstraat 22a. Plaatsbespreken vindt plaats op zondag 21 oktober van 3 uur tot 4.30 uur. Op donderdag 18 oktober zal een begin gemaakt worden met de kla ver jascompeti tie voor dames en he ren. Deze heeft plaats om 8 uur n.m. in de zaal aan de Maria Gijzensteeg. Er wordt op een flinke deelname ge rekend. E. N. JONKER VERLAAT BELASTINGEN. Bij koninklijk besluit is aan de heer E. N. Jonker, inspecteur van 's rijks belastingen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belas tingen te Leiden, tweede afdeling, op zijn verzoek met ingang van 1 november 1956 eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. KLEUTERSPEELPLAATS AAN BEYERINKLAAAN. De gemeente heeft na een ver zoek van de woningbouwvereniging „Ons Doel" voor de aanleg van een speeltuin aan de Melchior Treublaan uitgezien naar een geschikte speel plaats voor de kinderen. Men meent die gevonden te hebben op een ter rein vóór het gymnastieklokaal aan de Beyerinklaan ter grootte van 19 12.5 m. Gazon en beplanting van dit plantsoentje zullen verwijderd wor den en een tegelvloer met grijze rode tegels zal worden aangebracht. Er zullen vier zandbakken worden enige klimrekken en een zitbank geplaats worden. De kosten van deze inrichting worden geraamd op 4.' MEER AD SPIRANT-AGENTEN^TE LEIDEN. De gemeente Leiden mag volgens de beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken niet méér dan 165 man in dienst hebben. In 1957 dreigt echter in de bezetting van de dienst een ernstig tekort te ontstaan, Onderbezetting kan men slechts voor komen door tijdig aspirant-agenten in dienst te nemen. B. en w. van Leiden, ach/ten het daarom gewenst per 1 janiuarie a.s. 10 voor de gemeente be stemde aspiranten op de poLitie-sohool te plaatsen. Aangezien er op 1 januari a.s. 5 vacatures in het korps zullen 'bestaan, betekent dit, dat 5 van de 10 aspiranten niet voor vergoeding van rijkswege in aanmerking zullen ko men. Dit kost de gemeente 16,500 in dit jaar extra. Aan Leidse leerlingen bij het avond onderwijs werden tot dusver alleen tegemoetkomingen uit de gemeente kas verleend voor het bezoeken van avond-ulo scholen en avond-lycea, en wel tot bedragen van ten hoogste 50 en 200 per cursusjaar. B. en W. zfjn van oordeel, dat de mogelijkheid dient te worden gescha pen ook tegemoetkomingen te verle nen voor het bezoeken van scholen voor avond-nijverheidsonderwijs en van andere avondscholen en avond cursussen aan scholen. Bovendien achten zij het nodig, dat de bedragen der tegemoetkomingen hoger kunnen worden gesteld dan 50,of 200, Naar raming zal voor het jaar Geen snoekvergunning Voor sportvissers in Haarlemmer Trekvaart Zoals bekend, werd in verband met gerezen moeilijkheden het voorstel van 10 april j.l., betreffende de a pachting van het visrecht in de Haar lemmertrekvaart en in een gedeelte vain het Poelmeer aan C. D. Zandvliet en J. Zandvliet, zulks voor de tijd van zes jaren, aangevangen 1 januari 1956, voor de som van 250 per jaar en verder onder de voorwaarden, ver bonden aan de op 31 december 1965 geëindigde overeenkomst, voor een nader onderzoek aangehouden. Het college van b. en w. te Leiden heeft een bespreking gehad met de' voorzitter en de secretaris van de Kamer voor de Binnenvisserij. Het Leidse college stelde voor een bepa ling op te nemen, dat de pachters verplicht zijn aan de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken ten behoe ve van zijn leden, in elk pachtjaar ten hoogste 300 zg. srioek-hengel- vergunningen uit te reiken, zulks on der de door de Kamer vast te stellen voorwaarden en vergoedingen. De beroepsvissers Zandvliet kon den, hangende de beslissing van de Kamer, voorlopig ongestoord hun be drijf in de Haarlemmertrekvaart en in het Poelmeer uitoefenen. Uitein delijk deelde de Kamer mede, dat zij het aanvankelijk ingenomen stand punt handhaaft, hetgeen mede brengt, dat die gemeente aan de pachters Zandvliet niet de verplichting mag opleggen tot afgifte van snoek-'hen- gelvergunningen aan de Hengelaars- bond voor Leiden en omstreken ten behoeve van zijn leden. Het visrecht in de Haarlemmertrek vaart, van de Trekvaartbrug te Lei den tot de limietpaal „Halfweg", on der de gemeente Noordwijkerhout, waaronder begrepen het zuidelijke deel van het Poelmeer to t de Molen - sloot, zal dus verpacht worden aan C. D. Zandvliet en J. Zandvliet, be roepsvissers, wonende te Leiden voor de tijd van zes jaren. CLUB AVOND LEIDSE AMATEUR FOTOGRAFEN. De bijeenkomst van de Leidse Ama teur Fotografen Vereniging, die gis teravond in de Doelen werd gehou den, stond in het teken van de echte „klubavond". Dat wil zeggen: foto's en hun makers een grondige be oordeling en bespreking van het werk. Er waren ruim 20 inzendingen en men kan dus over deze eerste com petitie-avond tevreden zijn! Voor de pauze hield de heer N. van' der Horst een gezellig praatje over zijn bezoek aan „Fotokina" de grootste tentoonstelling op fotoge- bied, die in Europa gehouden wordt met inzendingen en bezoekers van alle landen. Een uitgebreide collec te folders en tijdschriften lagen in de Pfuze voor de ledien ter inzage, illustratie van het vele nieuws dat gebracht wordt op fotografisch ter rein. Artikelen te over zijn in staat om zelfs d)e meest veeleisende ama teur te doen watertanden! NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. De gemeenteraad van Lelden, verga dert op maandag 15 oktober 1956, te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Preadvies op het verzoek van de direc trice van de r.k. Middelbare School voor Meisjes „Maria Auxiliatrix" te Weert om ten behoeve van een Leidse leerlinge van haar school een gemeentelijke bij drage te verlenen. (Afwijzend preadvies). Voorstel inzake verhoging van het presentiegeld voor de leden van de Com missies tot wering van schoolverzuim (van ƒ50,tot ƒ100,per jaar). Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen ten be hoeve van de eerste klasse van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewerking voor de ver nieuwing van de elektrische installatie in de school voor gewoon lager onder wijs aan de Pasteurstraat 2. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor het verbeteren van de rookafvoer en de ondersteuning van een balklaag in een lokaal op de verdie ping. een en ander in het gebouw van de school voor gewoon lager onderwijs aan het Rapenburg 48 (ƒ4.130, Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor het aanschaffen van meubilair en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Damlaan. 3.854,—). Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor de 5e klasse van de r.k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Caeciliastraat 11. 555, Voorstel tot het vaststellen van de kosten van het openbaar gewoon lager, voortgezet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1953. Voorstel tot het vaststellen van de kosten van het openbaar buitengewoon lager onderwijs over het jaar 1953. Preadvies op een drietal ingekomen vei'zoeken van ouders van Leidse kin deren, die de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs, uitgaande van het Christelijk Instituut voor doof stomme kinderen „Effatha" te Voorburg bezoeken, om vergoeding van de kosten van het vervoer van en naar die school. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken om medewerking voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de r.k. kleu terschool aan de Lusthoflaan 2a. (ƒ2.927,—). Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor het verlenen van tegemoetkomingen in studiekosten van Leidse leerlingen bij het avondonderwijs. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg en inrichting van een openbare kleuterspeelplaats op een terrein, gelegen voor het gymnas tieklokaal aan de Beyerinklaan (ƒ4.300). Voorstel inzake het verpachten van het visrecht in de Haarlemmertrekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer preadvies op het verzoek van de Henge laarsbond voor Leiden en omstreken terzake. Voorstel tot het verlengen van de ter mijn van ontruiming van een aantal on bewoonbaar verklaarde woningen. Voorstel inzake het aangaan van eei overeenkomst met de n.v. Bouwka6 Ne derlandse Gemeenten inzake het waar borgen van rente en aflossing van een te verstrekken geldlening onder verband van eerste hypotheek. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente en de rekeningen van de takken van dienst over 1954. Voorstel lot het vaststellen van verordening, regelende de heffing en invordering van rechten voor het keu ren van vee en vlees en voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis. Preadvies op het verzoek van de Ko ninklijke Schippersvereniging „Schutte- vaêr", inzake wijziging van de verorde ning havengeld en liggeld en afschaffing bruggelden. Voorstel inzake het verlenen van me dewerking aan de totstandkoming van een besluit tot aanvulling en wijziging van de Gemeenschappelijke Regeling inzake samenwerking op het gebied van de gasvoorziening. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van wijziging van de spanning van het elektriciteitsnet van de psychiatrische inrichtingen „En degeest" c.a. Voorstel betreffende het in dienst ne men van adspirant-politieagenten boven de toegestane sterkte en tot het beschik baar stellen van gelden voor de werving van adspiranten. Voorstel inzake het verhogen van de salarissen van het gemeentepcrsoneel. 1956 in totaal beschikbaar moeten zijn voor tegemoetkmingen aan: leerlingen van avond- ulo-scholen f 350. b. leerlingen van scholen voor avond-v.h.m.o 900. leerlingen van scholen voor avond-nijverheids onderwijs 90. leerlingen van andere avondscholen en avond cursussen aan scholen 200. 1.540.— Op de begroting vor het jaar 1956 is beschikbaar: Volgnr. 656. Bijdragen aan leerlingen van de avond u.l.o. 400. Volgnr. 680. Bijdragen aan leerlingen van avond lycea (suppletoir) 400.— 800.— Naar raming zal derhalve f 740. meer nodig zijn dein beschikbaar is gesteld. Leidse Agenda DINSDAG 9 OKTOBER. St. Eloy. Adviesavond. Geb. Ohr. Belangen 7.308.30 uur na/m. „The Messiah" Oratorium G. F. Handel. Stadsgehoorzaal 7.30 uur n.m. WOENSDAG 10 OKTOBER. Mij. voor Toonkunst. Jeugdconcert R'dauns Philh. Ork. Aanvang 2 uur en half vier nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. Kwart vóór zeven nam. „Natuurvriend'. Steenschuur 6. 8 uur nam. Gewestelijke KAB. Kaderforumavond Oude Singel 236. Aanvang 8 uur nam. Selskip „Fryslan". Fryske Joun. Opviering Toaniel „De Genamt" door Rjucht en Sljucht. Jacobazaal Den Burcht 7.45 uur nam. DONDERDAG 11 OKTOBER. Kath. Vrouwengilde. Bezinnings- morgen. 9 uur v.m. H. Mis kapel Zoe ter woudse Singel 33a, daarna ont bijt Levendaal 1. Conferentie door pater J. H. Bokeloh. VRIJDAG 12 OKTOBER. St. Petruskerk. Installatie pastoor Blok. 7.30 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken. St. Leonardushuis, Haagweg. Aanvang 8.15 uur nam. ZATERDAG 13 OKTOBER. Toneelvereniging „Tot ieders ge noegen" De Beunhaas". Schouw burg. 8 uur nam. Instuif Leiden. Pater MaxLminus. Spiritisme en occulte verschijnselen. St. Leonardushuis Haagweg. 8 uur nam. Dienst van de apotheken tc Leiden en Oegstgeest Avond- en nachtdienst wordt van maandag 8 tot en met vrijdag 12 oktober waargenomen door: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Marktberichten LEIDEN, 9 okt. Varkens. Aange voerd 253 vette varkens. Notering lichte 1.821.92; slagers var kens 1.90—1.96; zeugen 1.70—1.76. Han del matig. Tevens 3 nuchtere kal ve ren aangevoerd. LEIDEN, 8 okt. Groente. Drui ven 116122; peren 22; andijvie 12 —24; augurken 2080; pronkbonen 3465; snijbonen 91108; stambonen 72144; stokbonen 103113; Chinese kool 1416. rode kool 1323; gele kool 1619; groene kool 12—21; witte kool 1011; postelein 1743; prei 14 18; spinazie 2550; stoofsla 13; spruitenA 1658; idem B 1523. komkommers 18; tomaten A 2441; idem B 2741; idem C 20; idem bon ken 21; uien 718; vvaspeen 31—41; witlof 63193 per 100 kg., bloem kool A 4665; idem B 3154; kom kommers A 31; idem B 1623; idem C 15; sla A 513; idem B 35 per 100 stuks; bospeen 3043; peterselie 37. selderij 48 per 100 bos. BODEGRAVEN, 9 okt. Kaas. Aanvoer 146 partijen. Ie Soort f 2.33 —2.38; 2e soort 2.28—2.32; extra soort tot 2.55. Handel flauw. ROTTERDAM, 9 okt. Vee To taal aanvoer 4194 stuks, weektotaal 5953 stuks, 650 vette koeien, 1533 ge- bruiksvee, 125 vette kalveren, 505 graskalveren, 537 nuchtere kalveren, 113 varkens, 258 biggen, 108 paar den, 30 veulens, 290 schapen of lam meren, 45 bokken of geiten. Vette koeien 310—328 290—308 270 280; vette kalveren 295315 275 290 245265; graskalveren 440 380 280; varkens 68 58 48; biggen 58 50 40; slachtpaarden 240 220 205; scha pen 125 110 100; lammeren 120 110 95 kalfkoeien 1150 950 750; melkkoeien 1150 950 750; vare koeien 800 700 600 vaarzen 840 740 575; pinken 625 500 400. Vette koeien aanvoer ruimer, han del levendig, prijzen constant, pri ma's boven notering; vette kalveren aanvoer gewoon, handel stroef, prij zen stabiel; graskalveren aanvoer even meer, handel tamelijk, prijshou dend; nuchtere kalveren aanvoer iets groter handel redelijk, staande prijzen; biggen aanvoer ruimer, han del kalm, niet geheel prijshoudend; slachtpaarden aanvoer als vorige week, stugge handel, beste jonge paarden ruim prijshoudend, verder onveranderd; schapen aanvoer gro ter, handel kalm, lammeren iets stij ver in prijs; lammeren aanvoer gro ter, handel kalm, prijzen schapen als vorige week; kalfkoeien aanvoer rui mer, handel goed, prijshoudend; melkkoeien aanvoer ruimer, handel goed, prijshoudend; vare koeien flin ke aanvoer, handel kalm, prijzen on veranderd; vaarzen aanvoer als vo rige week, handel redelijk, prijzen ongewijzigd; pinken aanvoer als vo rige week, handel redelijk, prijzen ongewijzigd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3