2)e ftzidóeSou/ïa/rit Egypte verklaart zich tegen Brits-Franse resolutie Paus Pius XII benadrukt 't belang van 'n gezonde middenstandsgroep Sus-commissie voor Suez? NASSER KOMT MET EIGEN VOORSTEL IN DE V.RAAD De eerste vonnissen vielen in Poznan Sluier vluchtte van de bruid Kabinets-grapje van de V.V.D. Een bescherming voor handhaving van privaatbezit Kardinaal Roey doopte jongste loot aan koningsstam 1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 9 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13927 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoed Fawzi, heeft gisteren in de Veiligheidsraad tijdens het debat over de Suezkwestie zoals reeds werd verwacht, de Brits-Franse resolutie verworpen, waarin onderhandelingen worden gevraagd op basis van het voorstel van de acht tien landen om het Suezkanaal onder internationaal beheer te plaatsen. Fawzi stelde voor een commissie van „redelijke omvang" in te stellen, voor onderhandelingen over een vreedzame oplossing van het geschil, en, wat hij nog belangrijker achtte, ten behoeve van die commissie de nodige richtlijnen vast te stellen. Een van de belangrijkste punten noemde de Egyptische minister het beginsel van de vrije doorvaart voor iedereen en te allen tijde. „Wat wij weigeren zijn geen onderhandelingen, maar een dictaat", aldus minister Fawzi. Sjepilof steunt het en werkt het uit doorvaart zou garanderen, te bespre ken en goed te keuren. Sjepilof noemde vier beginselen, die de grondslag zouden kunnen vormen van een akkoord tussen Egypte en de kanaalgebruikers. 1. Vrije doorvaart voor de koop vaardij- en oorlogsschepen van alle landen, met gelijke behandeling wat tolgeld en andere condities betreft. 2. Egypte, als eigenaar van het ka naal, verzekert de vrijheid van door vaart, houdt het kanaal in behoor lijke staat, brengt de nodige verbe teringen aan en houdt die V.N. regel matig op de hoogte van de gang van zaken. 3. Alle partijen beloven zich te onthouden van daden, die zouden in- ALT1JD DIE SOEVEREINITEIT. Er moet volgens Fawzi overeen stemming worden bereikt over de sa menwerking tussen de Egyptische kanaalmaatschappij en de gebruikers van het kanaal met inachtneming van de soevereiniteit en de rechten van Egypte zowel als de belangen van de gebruikers. Er moet een stelsel van tolheffing komen, dat de gebruikers een billijke behandeling waarborgt. RUSSISCH VOORSTEL. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, noemde de Frans-Britse klacht tegen Egypte ongegrond. Afgevaardigden en waarnemers meenden uit de woorden van Sjepi lof te kunnen opmaken, dat de Sow- jet-Unie haar veto tegen de Frans- Britse resolutie zal uitspreken. Sjepilof steldie voor uit de Veilig heidsraad een commissie te .benoe men, waarvan b.v. Egypte, Engeland, India, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten deel zouden kun nen uitmaken. Deze commissie zou op een bepaal de tijd rapport aan de Veiligheids raad kunnen uitbrengen. Ook zou men die commissie kunnen opdragen een nieuwe conventie te ontwerpen. Zij zou ten slotte een grote interna- tionale conferentie vanalle kanaal- gebruikers kuinnen voorbereiden om de nieuwe conventie, die een vrije Sjepilof is geen haar beter De Amerikaanse afgevaardigde In de Veiligheidsraad, Henry Cabot Lod ge, heeft maandag verklaard, het te betreuren, dat de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, de „kou de oorlog" in de „delicate onderhan delingen over de Suezkwestie" heeft gebracht. In ©en officiële verklaring over de, Veiligheidsraad zei de Amerikaan, dat hij nu bijna vier jaar in de Veilig- iheidiraad zitting heeft en de redevoe ringen heeft gehoord van wijlen Wys- insky, Groimiko, Zorin en Sobolef, maar dat hij na het horen van de rede van Sjepilof slechts kaïn vast stellen, dat de man die de redevoe ringen schrijft dezelfde is gebleven. Zelfs toen de koude oorlog het felst was, heeft geen spreker de Verenigde Staten van zoveel gezichtspunten aangevallen als thans Sjepilof. druisen tegen de onschendbaarheid van het kanaal en van beschadiging van de installaties. Het kanaal mag nooit het terrein van vijandelijk heden worden en het mag niet wor den geblokkeerd. 4. Vaststelling van de vorm van samenwerking tussen Egypte en de gebruikers van het kanaal. HEEFT ENGELAND ER OREN NAAR? Nia de Egyptische en de Russische rede waren er aanwijzingen, aldus Reuter, dat Groot-Brittanië concrete plannen voor een orgaan, zoals voor gesteld in de redevoeringen, wel zou willen aanhoren. Het land staat nog altijd op het standpunt, dat alleen het vinden van een betere oplossing dan de naas ting door president Nasser en herstel van het internationale beheer over het kanaal de enige onderwerpen van onderhandelingen kunnen zijn. Vanavond besloten vergadering. heeft maandag avond besloten dinsdag om 21.00 Ne derlandse tijd in geheime vergade ring bijeen te komen voor de behan deling van de kwestie van het Suez kanaal. Voordien komt de Veiligheidsraad dinsdag in openbare vergadering bij een om redevoeringen aan te horen van de minister van buitenlandse za ken van Zuid Slavië en van de Ver enigde Staten. Nog milde straffen De drie Poolse jongelieden (in de leeftijd van 18 tot 20 jaar) die werden beschuldigd van moord op een korpo raal tijdens de opstand in Poznan van 28 juni, zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen variërende van Twee andere processen. In/middels gaan twee processen te gen andere beklaagden, verder. In een proces heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist tegien tien jonge beklaagden, die beschuldigd zijn van het stelen van wapen en het bestor men van het hoofdbureau van politie. In een and-er proces tegen negen vier tot vier-en-een-half jaar met af-1 beklaagden, zijn ook de zwaarste be trek van voorarrest. I schuldigingen uitgebracht van op- Deze vonissen werden algemeen alsstand en aanval op openbare gebou- mild beschouwd. Men heeft in Poznan nog steeds de indruk, dat de Poolse regering deze processen zo snel mogelijk wil beëin digen, aangezien tijdens de zitting vele onthullende getuigenissen wor den afgelegd over de buitengewoon moeilijke levensomstandigheden in Polen. Bekendgemaakt werd, dat een vier de proces tegen „misdadigers", dat binnen enkele dagen zou beginnen, De rechter verklaarde, dat hij bij het vaststellen van de vonniss-en al leen rekening had gehouden met ver klaringen, die in de rechtszaal waren afgelegd en niet met die, welke voor dien waren afgelegd voor de politie. Sommige beklaagden hebben tot dusver de bekentenissen, die zij voor de politie hadden afgelegd, ingetrok ken, aangezien deze verklaringen volgens hun medledelingen voor de rechter waren verkregen door zware mishandeling. wen en politie en soldaten. In dit proces kwam het tot een treurig incident toen de beklaagden onder elkaar begonnen te twisten en elkaar begonnen te 'beschuldigen. Politiek in Indonesische leger Kolonel Loebis, die een „veldtocht" houdt tegen de corruptie in ho gere kringen en zijn opdracht tot ar restatie van de minister van Buiten landse Zaken, Abdoelgani, op IS aug. op het nippertje zag verijdeld, zal waarschijnlijk binnenkort door een legercommissie worden verhoord. Deze uit vijf man bestaande com missie is ingesteld door de chef staf, genieraalimajoor Nasoetion, dtie tot de Soekarnokring wordt gerekend. De officiële opdracht aan de com missie luidt: „Een onderzoek instel len naar alle officieren, die zich actief in de politiek hebben bewogen". In goed ingelichte kringen neemt men aan, dat Loebis de door deze commis sie meest ondervraagde man zal wor den. Gerenaal-majoor Nasoetion heeft ook bevel gegeven tot arrestatie van tien hoge legerofficieren, die beschul digd worden van corruptie. Tot hen behoort ook de militaire commandant van Djakarta, luit.-kol. Taswin. Ook Roemenen naar Belgrado In Belgrado is maandag meegedeeld, dat een delegatie van de Roemeense regering en de Roemeense communis tische partij oJ.v. premier Chivii Stocja en de eerste partijsecretaris Gheorghi Gheorghiu-Dej, in de twee de helft van oktober een bezoek zal brengen aan Zuid-Slavië. Het Roemeense bezoek volgt op de bezoeken van de delegaties van de Bulgaarse, de Italiaanse en de Hon gaarse communistische partij. Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron worden de Roemenen, wier bezoeken een gevolg is van Tito's uitnodiging tijdens zijn verblijf in Roemenië in juni van dit jaar, om streeks 20 oktober in Zuid-Slavië ver. wacht. Arme zigeuners De zigeuners is in de Sowjet-Unie mogen niet meer rondtrekken, zoals zij dat van oudsher gewend zijn, maar zij moeten „sociaïil nuttig werk" gaan verrichten, aldus wordt verklaard in een decreet van de Opperste Sowjet. De zigeuners, die zich niet aan het decreet storen, lopen gevaar vijf jaar in verbeteringsgestichten te moeten doorbrengen. Volgens de bekendmaking van de Opperste Sowjet heeft een meerder heid van de zigeuners zich al ergens Voor een ogenblik verdween de gelukkige lach van het gelaat van Elizabeth Lamer, toen de wind er tijdens het maken van een trouwfoto met haar sluier vandoor wilde. Haar bruidsmeisjes stonden ook machteloos tegen de kracht van de wind. Zij weigert deelname aan regering De woordvoerder van de informateur deelt mede: „De informateur heeft alsnog een poging ondernomen, een bevredigende antirevolutionaire bezetting te bevorderen voor de ministeries van Econo mische Zaken eri Overzeese Rijksdelen. Toen deze poging niet bij voorbaat kansloos leek, heeft hij er zich van vergewist, of gerekend kon worden op deelname van V.V-D.-zijde aan het kabinet. Gekeken is dat zekerheid daaromtrent niet kon worden gegeven, terwijl toen de informateur met het oog op de zetelverdeling niettemin nu uit sluitsel verlangde, de betrokken V.V.D.-kandidaat deelname aan het kabinet heeft geweigerd". TOELICHTING VAN DE HEER KORTHALS. In aansluiting aan het door de woordvoerder van de informateur uitgegeven communiqué over deel neming van WD-zijde aan het kabi net wordt namens de heer Korthals, de betrokken WD-kandidaat, het volgende medegedeeld: Het communiqué van de woord voerder van de informateur geeft aanleiding tot enkele opmerkingen. In een gesprek tussen de heren Bur ger en Korthals heeft de heer Kort hals medegedeeld, dat hij voor het nemen van een beslissing niet alleen De ruim 2.000 middenstanders uit Duitsland, België, Italië en Neder land, die thans te Rome bijeen zijn om te komen tot een internationale organisatievorm, zijn gistermorgen door Paus Pius XH ontvangen, bij welke gelegenheid de Heilige Vader een belangrijke redevoering uitge sproken heeft over het belang van De regiering heeft aangekondigd, j de middenstand in de samenleving. dat een aantal politiemannen is gear resteerd en voor deze mishandelingen De Paus zeide, dat bij de midden- zal moeten terechtstaan. I stand kapitaal en arbeid elkaar ont- Tijdens 'n intieme plechtigheid in de kapel vartChet paleis te Laken is zaterdag prinses Maria Esmeralda, het dochterje van koning Leopold en prinses Liliane door kardinaal Van Roey gedoopt. De bijgaande foto werd tijdens de plechtigheid genomen, rechts staan prins Albert van België en prinses Maria Adelaide van Luxemburg. moette in een en dezelfde persoon; dit noemde de Paus een goed, dat aan meer mensen beschoren diende te zyn. De Paus toonde zich verheugd over het grote aantal middenstan ders in vele landen, die het privé- bezit garanderen. Uitvoerig sprak de Heilige Va der over de grote kans, die de middenstandder heeft ten opzich te van de werknemers, die bij hem in dienst zijn. De Paus beschouwde het als wenselijk, dat de werknemer per soonlijk geïnteresseerd zou zijn in de resultaten van het bedrijf, waardoor hij een grotere werk- stimulance zou krijgen, hetgeen de produktie ten goede zou ko men. De afstand tussen werkge ver en werknemer bij de midden stand is minder groot en dus ge makkelijker te overbruggen, dan bij het grootbedrijf en de indus trie. De Nederlandse Veldkamp, die te zamen met zijn echtgenote door de Heilige Vader in particuliere audiëntie ontvangen werd, hield in de middaguren een 't Wintert in Italië Iatlië heeft op het ogenblik te lij den van een koudegolf, die vergezeld gaat van onweersbuien, sneeuwval en hagel. In de bergachtige gebieden vam Noord- en Midden-Italië is de tem peratuur tot onder het vriespunt ge daald en er valt een dichte sneeuw. Zware onweersbuien hebben voor honderden miljoenen lire schade ver oorzaakt, vooral in het gebied van Meran (Zuid-Tirol) waar de schade op 60 miljoen lire wordt geschat. Twintig a dertig procent van de fruit oogst kan men als verloren beschou wen. redevoering, waarin hij het nut van internationale samenwerking tussen de middenstand benadrukte. Van groot belang is daarbij, dat de ka tholieke middenstanders zich inter nationaal organiseren, omdat daar door de integratie van Europa meer van de Christelijke geest doordron gen wordt. Tijdens de audiëntie, die de Paus aan de middenstanders verleende, werden de Heilige Vader verschillen de missie-attributen aangeboden, be nevens een aanzienlijk geldsbedrag voor de opleiding van priesters ach ter het ijzeren gordijn. Nassers tegenoffensief President Nasser van Egypte heeft zioh volgens de dagbladen van Cairo uitgesproken voor oprichting van een AfrikaansAziatische Economische organisatie in de trant van de Euro pese Betaling Unie teneinde de Afri kaansAziatische landen te helpen weerstand te bieden aan de weste lijke economische druk. Afnemende bewolking In die afgelopen nacht is minder koude en vochtiger lucht van de Britse eilanden en de Noordzee ons land binnengedrongen. Dit ging op de meeste plaatsen met wat regen of motregen gepaard. De koude lucht, waarin ons land zich ongeveer 5 dagen achtereen bevonden had, werd verdreven en zodoende waren de nuniimiumitemperaturen belangrijk hoger dan gisteren. Intussen komen er nu belangrijker wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling. Een hogedrukgebied, dat gisteren ten zui den van Ierland lag, trekt over de Britse eilanden naar Zuid-Scandina- vië. Het is te verwachten, dat dit hogedrukgebied in de komende dagen de Ooeaainidepressies op grote afstand van ons land zal houden. Achter een zwak koufront, dat ko mende nacht ons land zal passeren en dat plaatselijk nog wat lichte regen kan brengen, zal drogere lucht uit Scandinavië ons land binnenstromen. De regenkansen nemen na vannacht dan ook sterk af en er mogen zon nige perioden verwacht worden. het program, maar ook de samen stelling van het kabinet diende te kennen. Alvorens hij de nodige ge gevens had achtte de heer Korthals het in een zo belangrijke aangelegen heid niet verantwoord een beslissing te nemen. Daar hem niet voldoende gegevens ter beschikking stonden en door de informateur ook niet ter beschik king werden gesteld, terwijl noch tans werd aangedrongen op een di recte beslissing, zou het aanvaarden van een ministerspost zijn neergeko men op het blindelings stappen in een kabinet. De heer Korthals meent, dat zulks niet verantwoord is. Dit blad bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdag-avond tot woensdagavond. Opgemiaiakt te 11.16 tiur). j ZONNIGE PERIODEN. 0,p de meeste plaatsen droog 5 weer. Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag zonnige S perioden-. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen S als vandaag. 10 Okt.: zon op 6.58, onder 17.59; maan op 13.36, onder 22.05. Hoogwaterstanden 10 Okt. v.m. 7.—; n.m. 7.15. Het weer in Europa De weerrapporfcen van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM licht bew. 9 C. OSLO zwaar bew. 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 10 ABERDEEN mist 15 LONDEN mist 13 AMSTERDAM nevel 11 LUXEMBURG geheel bew. 10 PARIJS nevel 14 BORDEAUX mist 16 GRENOBLE zwaar bew. l'l NICE half bew. 19 BERLIJN regen 10 FRANKFORT mist 10 MüNCHEN mist GENèVE zwaar bew. 10 LOCARNO onbew. 16 WENEN licht bew. 11 INNSBRUCK zwaar bew. 9 ROME onbew. 14 AJAOCIO licht bew. 19 MALLORCA motregen 19 Kor r e 11 j e Twee honden aan hetzelfde been komen zelden overeen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1