Kruis en haan staan weer op toren Hooglandse kerk Hoogste poot vao de restaoratie is bereikt Christen Studenten Raad vierde te Leiden zijn 10-jarig bestaan Interessant forum over „Mens-wording en Mens-beeld" „Spil" van Van Wijk huldigde „de jubilarissen van 't jaar" voor NETTE WINKELJUFFROUW MAANDAG 8 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA ,'n Nieuwe dageraad' Een vijftien kilo zware haan en een 350 kilo zwaar, smeedijzeren kruis, beide gloednieuw, zijn van morgen op de uiterste spits van de Hooglandse kerk geplaatst. De res tauratie van deze kerk heeft hier mede haar hoogste punt bereikt. Zoals bekend is men ruim een jaar geleden met de resfcïuratiewerk- zaamheden, die gedeeltelijk door Rijk, provincie en gemeente ge- financieerd worden, begonnen. Het zal dan ook nog jaren duren voor de steigers van het bouwwerk verwijderd kunnen worden. De haan „symbool van de nieuwe dageraad van Christus", zoals de heer J. Stigter, voorzitter van de centrale kerkvoogdij, tijdens een korte plech tigheid opmerkte, werd aangebracht door de loodgieter Cornelius Gabriël uit Arnhem van de firma Bogaerds uit Ravensteyin en Gerrit Romijn uit Leiden, steigerbouwer van de aanne mer, de firma Huurman uit Delft. De haan is gesmeed door de klok- K AD ER-FORUM K.A.B. GEWEST LEIDEN. Onder de titel „Een schip op het strand, is in baken in zee", gaat de KAB, gewest Leiden a.s. woensdag avond haar eerste kaderforum-avond houden en een gesprek voeren over de stadssamenleving en de vele pro blemen die in deze samenleving ont staan. Wonen en werken in de stad, mo gelijkheden voor ontspanning en vrije tijdsbesteding, de gevaren van de stad, de voorschrijdende ontker stening, migratie naar de stad enz. enz., allemaal problemen, die de aan dacht vragen en voor de K.A.B. in groot arbeidsveld openleggen. Deze nieuwe vorm van forumavond zal de aantrekkelijkheid en naar we hopen ook de belangstelling verho gen. kegieters Geijsbouts te Asten, het kruis is gemaakt door de firma Pauw uit Leiderdorp. Alle werklieden aan de restauratie, de architect, die heer P. v. d. Sterre, leden van de kerkvoogdij, verzamel den zich vervolgens in de kerk, waar de heer J. Stigter een korte toespraak hield. De haan, aldus de heer Stigter, is een bijbels dier. en en en aan het dieptepunt in het leven De foto toont rechts C. Gabriëls en links G. Romijn even na het moment, dat zij de haan geplaatst hadden. (Foto: „De Leidse Courant"). van Petrus. De haan maakte de donkerheid van zijn hart bewust De haan is dam ook het symbool van de komende dag, de dageraad van Jezus Christus. Hij dankte alle medewerkers en sprak van de blijd schap van allen, die tot de hervormde gemeente behoren over deze restau ratie. Alle werknemers ontvingen een gratificatie. De Christen Studenten Raad, vatte: De relatief gezien onbe- waarin studenten van verschillende opvatting, die het geloof in Christus gemeen hebben, elkaar ontmoeten, vierde zaterdag j.l. te Leiden het tweede lustrum van zijn officiële op richting. Zoals praeses Ten Boeft in zijn welkomstwoord zaterdagmorgen uit. eenzette, is de idee van de Chris ten Studenten Raad tijdens de oor log geboren en zo kan de Raad dus op een langer bestaan terugzien, dan de 10 jaren van zijn stichtingsbe- staan. De praeses toonde zich verheugd over de grote belangstelling ,bij deze lustrumviering, die, geheel in de sfeer van de Ra§td, gevat was in een contact-zoeken, waarvan een forum in de middaguren het centrale punt was. Drie taken. Voorafgaande aan de receptie, die in de receptiekamer van de Leidse Universiteit gehouden werd, sprak ds. Bj. Kristensen in het Groot- Auditorium over het doel van de Raad, dat hij in drie punten samen- Feest in Leidse Stadsgehoorzaal Gezellige sfeer Tijdens een gezellige feestavond, die de personeelsvereniging van de Leidse Textielfabrieken Gebr. Van Wijk Co. N.V., zaterdagavond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal aan haar leden presenteerde, ver schenen na de pauze 3 werkers op het podium, die in het afgelopen jaar een jubileum gevierd hebben. Het aantal jubilarissen bedroeg feitelijk 8 man, maar door huiselijke omstan digheden waren 5 hunner niet in staat aanwezig te zijn De heer L. Gijsman, die als voor zitter van de personeelsvereniging de avond opende en in het bijzonder directeur J. W. Heringa, adj.-direc teur R. de Jong met hun dames, en de afgevaardigden van zustervereni gingen welkom heette, nodigde na de pauze de heren F. Pison (50 dienst jaren), M. G. Donders (25) en A. Plezier (25) met hun dames op het toneel om hen met hartelijke woor den te huldigen. De vriendelijke woorden werden onderstreept door bonbons voor de dames en sigaren voor de heren. De heren G. Nieboer (4° dienst jaren), I. Broomans (40), I. Louw- rier (40), B. A. Diersman (25) en H. ten werd, Matters (40), die het afgelopen jaar eveneens jubileerden, waren door huiselijke omstandigheden niet ii staat deze openbare hulde in ont vangst te nemen. Zwak programma. Het cabaretgezelschap „Florida", dat o.l.v. Kees Nouens de show „Ster ren stralen uit Den Haag" voor het voetlicht bracht, voldeed niet aan de via het programma gewekte ver wachtingen. De conferencier kreeg niet vol doende contakt met de zaal, waar door veel van zijn overigens niet on verdienstelijke conference verloren ging en „De 3 Howards" brachten een sentimenteel liedje, dat bij vo rige generaties ongetwijfeld een vochtig succes geoogst zou hebben, maar waar thans de zaal onbewogen onder bleef. Het beste nummer van het pro gramma bracht Kees Stet, die als gastspeler optrad, met zijn gezellig voorgedragen grapjes, die hij als boertje van West Friesland in de microfoon liet verdwijnen. De gezellige sfeer, die de avond kenmerkte, vond haar bekroning in het „grote familiebal", o.l.v. Kees Nouens, waarmede de avond beslo- langrijke organisatorische taak; het voeren van een „godsdienstig ge sprek", waarbij de nadruk op het luisteren valt; het Christelijk getui genis in de universitaire gemeen schap. Na de lunch werd in het stu dentenhuis „Prytaneum" aan het Rapenburg een forum gehouden over het onderwerp; „Menswor ding en mensbeeld", waarbij de roorris-katholieke Studentenver eniging „Sanctus Augustinus", de Nederlandse Christelijke Stu dentenvereniging, de Sociëtas Studiosorum Reformatorum en do Vrijzinnig Christelijke Stu denten Bond, gerepresenteerd werden door resp. prof. dr. J. van Dodewaard, ds. J. v. d. Wiel, dr. F. H. von Meyenfeldt en prof., dr. K. A. H. Hidding. Op soepele wijze leidde ds. W. P. ten Kate uit Delft het forum dat uitgroeide tot een algemeen gesprek met de aanwezigen langs de klip pen van tijdnood en uitweiding. Het gestelde onderwerp bleek al spoedig tot een nadere detaillering aanleiding te geven, toen dr. Von Meyenfeldt de vraag stelde of er wel van een mens-„wording" gesproken kan worden, omdat men dan een groei en geen schepping suggereert- Twee kernpunten. Dit gezichtspunt werd verder uit gesponnen door de 4 forumleden, waarbij zich de vraag voordeed, wat men onder „scheppen" diende te verstaan. Hierbij kwam natuurlijk het vrijzinnig denkbeeld in botsing met het meer orthodoxe standpunt en tenslotte bepaalde de voorzitter het gesprek tot de punten: een de finiëring van het woord „scheppen" en een bepaling van het woord „mens" met betrekking tot God, het geen nauw met het eerste in verband bleek te staan. Het standpunt van prof. Dode waard was, dat men bij het woord scheppen aan iets geheel nieuws moet denken, zodat met betrekking tot de mens en het Christendom gesproken zou kun nen worden van een „herschep ping in Christus". Prof. Hidding was echter de me ning toegedaan, dat de mens eerst mens geworden is (volgens het be grip, dat hij aan het mens-zijn wil de geven) bij de verlossing van Je zus Christus. Het interessante debat, dat het ge volg van deze problematiek was, en dat werd aangevuld met de bespre king over de reactie van de mens op zijn mens-zijn, moest ontijdig door de voorzitter afgebroken worden, omdat de tijd verstreken bleek. De praeses van de Raad sprak tot slot van deze lustrumviering een kort dankwoord tot de forumleden, de leider van het forum en de aan wezigen. £en ketziening,, die 7 jaten te iaat komt In Boedapest zijn de stoffelijke resten van Laszlo Rajk en drie andere Hongaarse staatslieden, die in 1949 na de beruchte „schijnprocessen" zijn ter dood gebracht, tijdens een staatsbegrafenis opnieuw ter aarde besteld* Deze telefoto geeft een beeld van het défilé van een groot aantal Hongaren langs de kisten van de gerehabili teerde slachtoffers van een radicaal regiem. kwattsè iftëét, kwmtim repen of* SÊBSu g Dame (b.b.h.h.) vraagt gestoffeerde of gemeubi leerde étage of zit-slaap- kamer met gebruik van keuken te Leiden of om geving. Brieven onder no. 2573 bur. v. d. blad. ff Aangeboden. Kaiser pecial, type 1950. prima motor, radio, verwarming, kent.bewiis. wegenbel. 800.Te bevr. Noord einde 36, tel. 31287, na 18 uur. Tl Bij de Rijks werkplaats voor Vak ontwikkeling te Leiden kan worden geplaatst: Een Werkmeester Pijpfitten Taak: praktisch en theoretisch leiden van cur sussen in pijpfitten. Vereist: l.t. opleiding, ge specialiseerde ervaring. Reflectanten moeten goed vakman zijn. Salaris afhankelijk van leef tijd en ervaring tot een max. van ƒ446.p.m. 6%. Soil, onder Ba 1591 D/033 aan het hoofd v. d. afdeling Personeel van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Zeestraat 73, Den Haag. GEVRAAGD EEN Liefst met het vak bekend. Banketbakkerij M.A.M. v. Noort DOUZASTRAAT 19 TELEFOON 20969 INGENIEURS-BUREAU VOOR BOUWNIJVERHEID - OEGSTOEEST vraagt voor haar afdeling timmerfabriek VOLSLAGEN TIMMERLIEDEN HALFWAS TIMMERLIEDEN LEERLING TIMMERLIEDEN MEUBELMAKERS Aanmelden bij de fabriek te Oegstgeest. 's Avonds bij de heer H. Engels, Fr. v. Eedenlaan 45, Leiden, Telefoon 31234. Zolang de voorraad strekt. Alles per 2 V, kg. Zigeunerin appels klein 40 ct. zigeunerin appels 1ste 60 ct. Guldeling appels 1ste 55 ct Banaan appels 1ste 55 ct Banaan appels extra 80 ct Transparant appels lste 55 ct Transparant appels extra 90 ct Notaris appels (extra) 6 Glorie van Holland lste 65 ct Keswick appels (moes) 55 ct Lemoen Goud Renette lste 70 ct William peren lste 60 ct Burée cle Merode lste 65 ct Tafelperen extra 80 ct Aan de winkel afhalen Haarlemmerstraat 75 g Werkster gevraagd voor 1 dag in de week (vrijdag) of 2 ochtenden. Aanmelden: Coster. Haar lemmerstraat 204. S? Huisvlijt!!! Figuurza gen, hout- en linoleumsnij- werk, zaag voor beelden, vliegtuigen, scheepsmodel len, boerderij, sprookjes- meubeltjes. bouwplaten, alle klein gereedschap, vijltjes, drilboren, zaagjes. Rich. J. Blok. Hogewoerd 62. g Kolenzeven passend op uw vuilnisbak, geen stof. p. st. 2.10. kachelpijpen, ellebogen, haardaanslui- tingen, vuurstenenspecie, kit, vloerplaten, asbest, mica, poken, vuurtangen roosters enz. A. J. Hart- wijk. Nieuwe Beesten markt 79. Leiden, telef. 26627. tg Mooi zuinig Fordje, banden in prima staat met kentekenbewijs en rijks- keurlampen, prijs slechts 1050.Chevrolet 750 kg bestelwagen in prima staat, geen olieverbruik 975.Johan Willem Frisolaan 45. Voorschoten. g Aangeboden. Singer- handnaaimachine in prima staat, zonder gebreken, prijs 45.Moderne hand naaimachine in z.g.st., priis 85.Herenstraat 23, Leiden. g Herensportfiets, merk Maxwell, met handrem men 75.Erres radio KJ 505 van 1952 als nieuw 95.stofzuiger 125 volt geheel compleet 20. Pelikaanstraat 10. g Huisvlijt!!! Schilderlin nen op spielatten. Talens tube verven (Rembrandt) en studie. Penselen, me dium. vernissen. Schilder dozen compleet (water - plakkaat - olie) Stoffen verven (vloeien niet). Alle soorten penselen. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62 g Gevraagd interne erva ren hulp i.d. huishouding. V.g.gv. Hoog salaris. Aan melden na 7 uur n.m. Pr. Bernhardlaan 62. Oegst geest, of tel. 25315. g Gevraagd wegens hu welijk net meisje of werk ster voor 3 a 4 dagen per week. in gezin van 2 per sonen. Grote was buitens huis. Emmalaan 15, Oegst geest. g Electrisch licht kan plotseling uitvallen. Zorgt daarom dat U altijd echte, zuivere stearine Gouda- kaarsen in huis hebt. Pad denburg, de kaarsenspe- cialist. Nieuwe Rijn elf, heeft steeds alle soorten voorradig. ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6