DUINSTREEK RIJNSTREEK Problemen rond de Kabinetsformatie Voor BOMT Scherp Leidse hoogleraren „verontrust en geschokt" over de Kabinetsformatie ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft gistermiddag voor de leden van ljiet contactcentrum op voorlichtingsge- bied in een bijeenkomst te 's-Graven- hage gesproken over problemen rond de kabinetsformatie. Met betrekking tot het vraagstuk der zetelverdeling merkte hij o.m. op, dat dit na 1945 in toenemende mate centraal is komen te liggen. Van 1900 tot 1940 speelde de zetelver deling een heel andere rol. Dat het nu anders is heeft een complexe oorzaak. Enige punten uit dit samen spel heeft prof. De Jong nader aan geduid en uitgewerkt. Daar is o.a. allereerst de verander de elatie tussen volksvertegen woordiging en regering. Het bestu ren is meer op de voorgrond geko men bij de regering en de wetgeving is achterop geraakt. Er heeft zich een structuur wijziging voorgedaan om daar tegen in te gaan wordt getracht invloed uit te oefenen op de zetelver deling. In dit verband wees spr. er ook op, dat de positie van de indivi duele minister is veranderd. Deze positie is veel gewichtiger geworden dan ze in vroeger jaren was. Dit is een tweede reden waarom er aanlei ding is ontstaan tot strijd om de ze telverdeling. Het derde punt, dat prof De Jong uit het door hem aangeduide com plex van oorzaken lichtte, is het in groeien van de politieke partij in de staat. Minister Zijlstra over de kabinetsformatie In de avondbijeenkomst van de A.R.- toogdag, die gisteren te Leeuwarden is gehouden, heeft de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra het woord gevoerd over de kabi netsvorming. Prof. Zijlstra herinner de aan een rede van prof. Oud, in 1937 te Leeuwarden uitgesproken, toen men ook bezig was een kabinet te formeren, en waarbij prof. Oud het de formateur wel zeer moeilijk heeft gemaakt. Spreker zei, het thans de tegenwoorddger informateur niet moeilijk te willen maken. Prof. Oud verklaarde destijds, dat de WD geen slaaf wenste te worden van de coali tie, maar wij AR,, zo zei spreker, zijn r.iet bereid slaven te worden van de brede-basis-politiek. Wij willen wel volwaardige partner zijn. Wij zijn l>ereid onze last mee te dragen in het beleid, een taak die niet gemakkelijk zal zijn. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Verkiezing 1ste Kamer-leden. Op donderdag 11 oktober, 's-mor- gens te elf uur, zal in de vergader zaal van de Tweede Kamer te Den Haag een buitengewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land gehouden worden. Op de agenda van de vergadering staat een onder zoek van geloofsbrieven en de ver kiezing van 18 leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de groep Zuid-Holland. met betaalbare exclusiviteit sS® TURFMARKT 11 LEIDEN TEL 21744 (Advertentie) Eden ziek geworden De Britse premier sir Anthony Eden is wegens een met koorts ge- paardgaande verboudheid in het ziekenhuis opgenomen, aldus is van wege zijn ambtswoning te Londen meegedeeld. Volgens de desbetreffende meder deling bevindt Lady Eden zich in het zelfde ziekenhuis, waar zij voor klach ten over haar bebit is opgenomen. Eden is vrijdag tijdens het ebzoek aan zijn echtgenote plotseling ziek geworden. Men raadde hem toen aan in het ziekenhuis te blijven. De koorts neemt af en Eden hoopt dat ook bin nen een dag of twee aan 'het werk te kunnen gaan. „Beschermingsgeld" Autoriteiten in Medan hebben ver klaard, dat de buitenlandse planta ges in Noord-Sumatra steeds meer aan terroristische bedreigingen ko men bloot te staan. De benden eisen tienduizenden roepiahs „beschermingsgeld" van de eigenaren der plantages. Wanneer deze weigeren te betalen worden de plantages ir* brand gestoken, aldus de autoriteiten. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 508. Horizontaal: 1. Somme, 5. dar, 6. ore, 8. M.O., 9. ark, 11. pt, 13. are, 15. mei, 16. Segre, 17. nop, 19. toe, 21. er, 22. Inn, 24. o.r., 25. eed, 27. aar, 29. Douro. Verticaal: 1. sa, 2. ora, 3. mok, 4. er, 5. dor, 7. Epe, 8. Marne, 10. re gen, 12- Tiber, 14. esp, 15. met, 18. ore, 20. oor, 22. ido, 23. nar, 26. ed, 28. Ao. Dit inbouwen is blijkens het be toog van de inleider bespoedigd doordat de socialisten werden be trokken in de kabinetsformatie. Dit is z.i. een der zwaarst wegende com ponenten van de complexe oorzaak van de strijd om de zetelverdeling. Een ander nieuw probleem is dat der publiciteit. Het instellen van een officiële woordvoerder van de kabi netsformateur is een instituut gewor den in het raam van de kabinetsvor ming. In dit verband merkt spr. o.a. nog op, dat het door een overdaad van publikaties wel eens moeilijk wordt een zaak op te lossen. Na de voordracht van prof. De Jong ontspon zich een geamimeerde gedachtenwisseling. Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen 's nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt opl Vijfentwintig hoogleraren van de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden hebben vandaag aan de voor zitters van de btf de kabinetsformatie betrokken kamerfracties de volgende brief doen toekomen: „Ten zeerste verontrust en geschokt door de staat van feitelijke regering loosheid, waarin ons land sinds meer dan honderd dagen verkeert, voelen wij ons gedrongen het volgende on der uw aandacht te brengen: door de wijze waarop nog steeds verantwoor delijke raadslieden aan H. M. de Ko ningin worden onthouden, is een toe stand ontstaan waarin de gehechtheid van de bevolking aan ons democra tisch staatsbestel, eerbied voor de overheid en het aanzien van ons land in den vreemde teloor dreigen te gaan. Tal van dringende voor ons land en volk belangrijke vraagstukken, nationale en internationale, wachten op behandeling. Inmiddels verglijden de dagen met onmachtig beraad dat bij de burgers slechts wrevel en afkeer wekt. Politieke partijen hebben tot taak 's lands belang te dienen overeenkom stig de beginselen en op de wijze welke haar aanhangers juist oorde len. Zij verzaken hun plicht zo zij zich dr. P. C. van Traa, dr. M. H. van der bij hun besluiten laten leiden door Valk, mr. J. v. Rijpperda Wierdsma andere overwegingen dan de belan- I en dr. D. Wiersma. gen van de volksgemeenschap als ge heel. Een politieke partij welke geen be zwaren van principiële aard heeft tegen een voor een ministerie ont worpen regeringsprogramma, moet daarom in beginsel bereid zijn aan de vorming van dat kabinet mede te werken. Het getuigt van een gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef als men die bereidverklaring afhankelijk stelt van voorwaarden welke vreemd zijn aan de behartiging van 's lands be lang. Bij de samenstelling van een mi nisterie heeft men zich te onthouden van berekeningen welke de reken meester zouden sieren maar de staats man misstaan". De brief is ondertekend door de volgende hoogleraren in de rechts wetenschappen: Mr. F. M. baron van Asbeck, dr. W. Banning, mr. J. M. van Bemmelen, mr. R. P. Cleveringa, mr. J. Drion, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, mr. R. Feenstra, dr. Sj. Groenman, mr. G. de Grooth ,dr. F. van Heek, mr. J. E. Jonkers, mr. dr. R. D. Kollewijn, dr. V. E. Kom, dr. P. B. Kreukniet, mr. G. E. Langemeijer, dr. W. L. G. Lemaire, dr. J. H. A. Logemann, dr. W. H. Nagel, mr. A. van Oven, mr. 1 C. H. F. Polak, dr. L. W. G. Scholten, Psychisch gestoorde apothekeres Ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een rijkskrankzinnigen- gesticht voor de duur van een jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht gisteren tegen een 54-jarlge apothekeres uit Biltho- ven geëist wegens overtreding van de opiumwet. Aan de niet verschenen verdachte was ten laste gelegd, dat zij op 26 maart j.l., hoewel door het medisch tuchtcollege voor de duur van een half jaar uit haar functie geschorst, nog een zeer grote hoeveelheid nar cotische middelen in voorraad had en daarvan verkocht. Als getuigen-deskundigen werden in deze zaak gehoord dr. R. Schilt uit Hilversum, inspecteur van de volksgezondheid, en jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois, zenuw arts te Utrecht. Eerstgenoemde deelde mede, dat hij op 26 maart j.l. in de apotheek van de verdachte gekomen was om de naleving van de haar opgelegde tuchtmaatregel te controleren. Hij had geconstateerd, dat de apotheke res zich van deze maatregel kenne lijk niets aantrok en daarom legde hij op grond van de opiumwet be slag op de aanwezige narcotica. Naar getuige mededeelde, waren er reeds veel eerder klachten gere zen over de wijze waarop verdachte haar taak als apothekeres vervulde, maar waren er niet voldoende be wijsstukken om in te grijpen. Dit kon eerst geschieden nadat was komen vast te staan, dat de ver dachte aan een cliënte een exorbi tante hoeveelheid slaaptabletten had verkocht, waarvan het gebruik de dood van de patiënte had veroor zaakt. Dokter van der Does de Willebois verklaarde dat de verdachte dusda nig psychisch gestoord is, dat opne ming in een psychiatrische inrichting dringend noodzakelijk is. De officier van justitie mr. W. H. Overbeek, merkte in zijn requisitoir op, dat al het mogelijke is geprobeerd om de kennelijk psychisch gestoorde apothekeres te bewegen haar func tie neer te leggen. Dit alles was ech ter afgestuit op de onwil en het wantrouwen van de verdachte. Justistieel ingrijpen achtte de of ficier van justitie thans dringend no dig, omdat deze verdachte een ge vaar voor de volksgezondheid bete kent. Behalve plaatsing voor een jaar in een krankzinnigengesticht, requireerde hij vernietiging van de In beslag genomen narcotica. De rechtbank zal op 19 oktober uitspraak doen. Stierven koeien door inenting? Gerekt proces De veehouder R. Sponselee uit Eist liet ruim een jaar geleden 15 koeien tegen mond -en klauwzeer inenten en enkele weken daarna waren 10 van de 15 koeien gestorven. De veehouder diende een aanklacht tegen de staat in omdat de inenting was geschied door het veeartsenijkun- dig onderzoekingstistituut, maar de directeur van het instituut verklaar de gisteren, dat besmetting bij inen ting praktisch uitgesloten moet wor den geacht. De vehouder betoogde echter, dat J de vijf koeien, die met het serum van een aangebroken fles entstof behan deld waren, de behandeling overleefd hadden en dat de 10 gestorven koeien het serum van een nieuwe fles ont vangen hadden, waaruit hij conclu deerde, dat de entstof van de nieuwe fles niet in orde zou zijn geweest. Voordat de rechter een beslissing j neemt, zal hij eerst nog de vee-arts ondervragen over de juiste gang van zaken tijdens de inenting. Dit zal ge- j beuren op 29 oktober. Opstandige zenuwen krijgt U blijvend onder de knie met Mijnhardt's Zenuwtabletten (Advertentie). GEM. AANKONDIGING SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op maandag 15 okto ber 1956, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, stra ten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, bene vens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunst werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhinde ring door of vanwege rechthebben den voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervan ging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 6 oktober 1956. (Advertentie) GEM. AAKK0NDIGING MUSEUMWEEK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Stedelijk museum „De La kenhal" in de week van 8 tot en met 13 oktober 1956, in verband met de internationale museumweek, gratis voor het publiek toegankelijk zal zijn- v (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN Vierde rit .Rijnland". De com petitiestand van de Auto- en Motor club „Rijnland" te Alphen a. d. Rijn ziet er na de vierde rit als volgt uit: Auto's: 1. J. T. H. Wurzer, 37 p., 2. W. A. Kasteleijn 30 p., 3. D. van Amstel, 17 p., 4. L. G. Besemer 10 p., 5. J. Besemer 9 p., 6. J. de Grauw 9 p., 7. C. Verduyn 7 p., 8. C. van Leeuwen 6 p., 9. J. Lemkes 6 p., 10. C. J. Winninghoff, 6., 11. H. Scheer der, 4 p. Kaartlezer (ster) van auto's: 1. Van Leeuwen, 37 p., 2. mej. v. Amstel, 17 p., 3. Knorringa, 16 p., 4. Hamel *8 p., 5. Van Kerkhoven 8 p., 6. mevr. Verduyn 7 p., 7. C. G. v. Giezen 8 p., 8. J. Henry, 6 p., 9. W. Lemkes 6 p., 10. A. Winninghoff 6 p, 11. mej. van Wijk 6 p. Moren: 1. J. Reijneveld 27 p., 2. P. Koetsier 20 p., 3. J. W. Goedhart 19 p., 4. KI. Tensen 17 p., 5- K. v. Wijk 17 6. H. Quartel 12 p., 7. A. Min der-man 9 p., 8. F. Chardon 6 p., 9. Heemskerk 6 p., 10. G. Vos 6 p., 11. J. de Bruin 5 p. Kaartlezers(sters) motoren: 1. J. de Lange, 19 p., 2. J. Kroon 19 p., 3. Van Gelderen, 18 p., 4. Fr. v. Deuren 17 p., 5. W. v. Rijn 17 p., 6. mej. L. Langhout 12 p., 7. W. Goedhart 9 p., 8. mevr. Catc, 8 p., 9. mej. v. 't Hoog, 6 p., 10. mej. Heemskerk 6 p., 11. mevr. Vos, 6 p., 12. C. de Bruin, 5 p., 13 J. Kempt, 2 p. ALKEMADE Geboren: Sophia M., dr. v. C. H. van der Star en A. M. v. d. Fits; Eli sabeth C. M.f dr. v. J. A. G. V. d. Geest en P. van Veen; Petronella M., dr. v. P. vain Kaimpen en C. C. van Seggelen; Theresia M. J., dr. v. A. M. Kerkvliet en C. C. Straathof; Theo dora C. E., dr. v. L. Elstgeest en C. M. van Klink; Petronella M. M., dr. v. P. 1' Ami en A. H. M. Pouw; Pe trus P., zn. v. A. van Veen en M. G. Akerboom. Ondertrouwd: H. Jansen en C. M. Hoogenboom. Getrouwd: J. Th. H. Olijerhoek en 'H. H. van Velzen. Overleden: Frans B. H. Bernefeld, 80 jr.. Johanna Klerks e. v.: H. Bouw meester, 57 jr. BODEGRAVEN Jeugdnatuurwacht. Bijna 300 jongens en meisjes vulden de zaal van Hotel van Rossum, toen vrijdag middag de installatie plaats vond van de nieuwe leden van de Jeugd natuurwacht. Behalve het bestuur waren voor deze gelegenheid ook aanwezig Burgemeester Croles en de heer J. Voorhoeve, landelijk direc teur. De voorzitter van de plaatselij ke jeugdnatuurwacht, ir. M. van Eden, heette allen welkom en wees op de betekenis van het lidmaat schap. De heer Schakel, secretaris, roemde het grote aantal nieuwe le den (168), prees de activiteit van de leden i.v.m. het kweken van bloe men van het verstrekte zaad (80 bloemstukjes waren binnengekomen) en riep van elke school 2 leerlingen naar voren om namens hun klas het insigne in ontvangst te nemen. Hier na sprak de burgemeester een kort woord en vroeg de medewerking van alle leden om de plantsoenen in Bo degraven netjes te houden. De heer Voorhoeve speldde de kinderen het insigne op. Nadat ir. van Ede nog de uitslag had laten horen van de slagzinprijs vraag, zette de heer Voorhoeve de taak van een natuurwachter uiteen aan de hand van practische voorbeel den. De burgemeester roemde het werk van de heer Schakel en sprak zijn waardering uit voor het werk voor de hongerende vogels aan de Broekhovenplas in februari j.l. Hierna volgde de vertoning van een tweetal prachtige films van Pe ter Tyssen, getiteld Aquamarijntjes wonderreis, de geschiedenis van een waterdruppel in kleuren, en Sporen in het bos, waarbij zeldzame opna men van flora en fauna met grote aandacht gevolgd werden. Op de scholen zal nog een exem plaar van de Jeugdnatuurkrant aan de kinderen worden uitgereikt. Buurtvereniging Emmakade. In hotel van Rossum vond een contact avond plaats van de buurtvereniging Emmakade o.l.v. voorzitter M. Stap per. Behalve de leden van de ver eniging waren hier ook aanwezig de leden van de reisvereniging. In zijn openingswoord benadrukte de voor zitter de bedoeling van deze avond n.l. het onderling contact weer eens te verstevigen. Het ledental vertoont jammer genoeg tekenen van achter uitgang, waardoor de financiële toe stand er niet sterker op wordt. Middelen werden beraamd om nieuwe leden aan te trekken en de eendracht van 194*5 weer terug te krijgen, zoals de voorzitter het uit drukte. Na enige discussies was de beurt aan de heer N. Schoolenberg uit Dordrecht, humorist-conferencier en bespeler van verschillende instru menten, die in Bodegraven reeds eerder lauweren oogstte. Met zijn uitgebreid repertoire hield hij de aanwezigen geruime tijd aangenaam bezig. Een uitstekende imitatie van Johnny Jordaan e.a. ontlokten een verdiend applaus. Het was een ge slaagde avond. Voor het komende weekeinde zal de medische dienst worden waar genomen door Dr. S. Beye, tel. 2113. Zaterdag Zr. Conradi, Prins Bern- hardstraat 2; zondag Zr. Faber, Burg. Le Coultrestraat 17. HAZERSW0UDE Samen Sterk. De uitslagen van de borden-competitie van de R.W. Damvereniging „Samen Sterk" zijn als volgt: lste ronde: J. WordmanP. Ver- degaal 20; A. v. d. MeerC. Kerk vliet 02; N. SchoonderwoerdC. Kerkvliet 02; Ph. WordmanJ. Wesselingh 02; J. LourierA. Stol wijk 02. 2e ronde: J. LourierJ. Wordman 0—2; W. VerdegalA. Stolwijk 2—0; C. KerkvlietPh. Wordman 11; G. KerkvlietJ. Wesselingh 11; C. SlingerlandN. Schoonderwoerd af gebroken. NIEUWKOOP Schaken. Voor de onderlinge competitie van dte schaakklub wer den de volgende wedstrijden gespeeld W. v. d. BoschJ. v. Ginkel 01; D. v. d. LaanA. A. Ruiterman af- gefoa:.; G. v. Bremen—A. Vijfhuizen YiV*\ J- G. Vroonhof—J. Horsting 01; G. v. d. LaanJ. Schuurman 1—0. TER AAR Geboren: Wilhelmina A. E., dr. v. C. A. Lek en Th. A. Plasaneijer; Ja cob J.f zn. v. G. van Harten en D. W. Radder; Hendricus G. A., zn. v. J. A. Versluis en L. E. Th. Borst; Johannes P. O., zn. v. P. Wouters en J. W. M. Brouwer; Maria G., dr. v. W. A. van Tol en M. C. Vermeulen; Maria G., dr. v. G. Theums en E. A. Droog; Adrianus P. M., zn. v. G. A. Bocxe en C. M. Borst. Ondertrouwd: Th. v. d. Meer, 22 jr. en C. Helling, 20 jr. Getrouwd1: G. Pellegrom en J den Dekker; S. P. v. d. Zwan en A. Mul der. P. A. Zandvliet, wed. van: A. Hetem en C. Lek, wed. van: P. J. Hoogervorst. Overleden: J. van Eijk, 79 jr.; M. C. Egberts, wed. van: J. van Eijk, 77 jr.; M. Egberts, wed. van: A. Cor- nelisse, 83 jr. DE KWAKEL Kunst en Genoegen. K. en G. speelde haar eerste wedstrijd van de competitie 1956-1957, Het was een uitwedstrijd tegen het vrij sterke D.D.V. I uit Amsterdam. De gedetailleerde uitslag is als volgt: M. Delsen (D.D.V.) A. Luthart („Kunst en Genoegen") 1-1; G. v. d. Velde H. Vermeij 0-2; G. H. v. Wijk— P. Verhoef 0-2; J. Middellusker—C. Spring in 't Veld 1-1; P. Verkerk— Jac. de Kuijer 1-1; K. v. Proosdij Jac. v. Doorn 2-0; C. Minderkoud P. Bartels 2-0; H. MeijerC. van Zaal 1-1; F. v. dl. HeuvelJ. v. Eg- mond 0-2; G. v. DijkM, Duister- winkel 0-2. Geboren: K. de Rooij en A. M. J. C. Willems, zoon; G. Blackstone en T. Klancke, dochter; C. Meilof en J. Ver- klauw, zoon; W. F. Kelderman en J. R. van Kolfschoten, dochter; J. J. Nota en P. F. Potma, zoon; G. Kar- sten en D. Bakker, zoon; P. J. Schijf en L. M. van Balen, zoon; J. H. Tref fers en M. G. Mulders, zoon; Th. P. A. van Rijn en G. F. C. Bartels, zoon; J. A. Kork en M. G. Wijfjes, dochter; D. Reitsma en M. H. v. d. Maat, doch ter; F. C. Heemeijer en L. Dekker, dochter; J. Gravesteijn en M. Bree- ker, dochter; A. P. Oudshoorn en J. C. M. de Jong, dochter. Ondertr.: G. J. Smit en C. J. W. Smits; J. Korenstra en W. Bakker; F. B. Kort en H. Meeuwenberg; G. A. Slof en H. G. Kas; St. C. Weijers en W. Th. van Diemen; A. Ch. v. d. Vaart en C. A. Koppenol; W. J. Zwetsloot en M. C. Maarschalk. Getr.: G. J. v. Zaal en M. J. Klijn. K.O.D. Het eerste elftal speelt zondag op eigen terrein tegen Z.P.C. aanvang 2.30 uur. De reserven spelen uit tegen S.N.A. aanvang 1 uur. Ver trek per auto om 11.45 uur. Het derde elftal speelt ook een uitwedstrijd n.l. tegen Slotermeer, aanvang 2.15 uur. Vertrek per auto om 1 uur. Handbal. Zondag spelen de da mes van K.D.O. op eigen terrein tegen „De Meer" aanvang der wed strijd 12 uur. LISSE JAN GLISSENAAR SPRAK VOOR K.A.B. Voor de eerste ontwikkelingsavond in dit seizoen had de K.A.B. de be kende spreker Jan Glissenaar uitge nodigd, die voor een aandachtig ge hoor een boeiende causerie met licht beelden gaf over zijn bevindingen per jeep-expresse in Egypte. In zijn inleiding gaf deze eerst een uiteenzetting van de oude geschiede nis van Egypte. Op het platteland zijn de toestanden, zoals die 2000 jaar geleden waren. Egypte is 30 maal zo groot als Nederland en telt 22 mil joen inwoners.80% Van de bevol king woont in het dal van de Nijl, die dwars door de woestijn stroomt. 90% Van de bevolking bestaat uit boeren, 1 die op de meest primitieve manier het land bewerken. Men gebruikt hier nog houwelen, houten ploegen en bij de „beter gesitueerden" af en toe 'n buffel. Een boer heeft ong. 1 ha. grond, die hij pacht van de grote landeigenaren. Van de opbrengst is ie helft bestemd voor deze groot grondbezitters en omdat de oogsten nog vaak mislukken door zandstor men, sprinkhanenplagen etc. hebben bijna alle boeren grote schulden. Ook moeten zij vaak nog de schulden van voorouders aflossen, zodat er voor deze mensen zo goed als niets over blijft. Velen vallen dan ook in han den van woekeraars die geld lenen tegen abnormale hoge rente, 56, 60 a 70%. Het gemiddeld inkomen van zo'n boer bedraagt 84 ct. per dag. Het onderhoud van een ezel kost bijna '80 ct. per dag; van een muilezel 1.30 per dag en van een koe 2.80 per dag. Alleen de „beter gesitueerden", die maar een zeer gering percentage vormen, zijn dus in staat enig vee te houden. Het gemiddelde gezin heeft 4 a 5 personen. De voeding bestaat voor namelijk uit maisbrood. Voor brand stof gebruikt men gedroogde koe mest. De bevolking is voor 90% an alfabeet en wordt volkomen uitge buit. Omdat elke vorm van hygiëne hen volkomen vreemd is treft men er zeer veel ziekten aan. Ongeveer 50% van de bevolking lijdt aan Oog ziekten, malaria, rheumatiek, t.b.c. of bronchitis. Vooral het sterftecijfer bij kinderen is zeer groot. De Westerse invloed heeft al veel goed gedaan. Hier en daar heeft men al wegen, kanalen en stuwdammen aangelegd. Ook de teelt van katoen is hier ingevoerd. Door de groeiende beschaving vermeerdert de bevol king met ongeveer 100% en de pro- duktie met ongeveer 25%. De laatste tijd trekken veel boeren naar de steden, omdat ze daar onge veer driemaal meer kunnen verdie nen, dan op het land. Toch worden ze niet rijker, want in de steden zien ze -allerlei luxe artikelen, zoals bijv. schoenen, en maken ze dus al hun geld op. Ze wonen dan ook in krot ten en stegen. Veel Fransen en Italiaanse missio narissen en Amerikaanse en Schotse zendelingen zijn in dit land werk zaam en doen ontzaglijk veel goeds. Langzamerhand verschijnen er scho len en zijn de eerste stappen gedaan, om de bevolking, die tot nu toe vol komen geïsoleerd leefde, wat kennis en hygiëne bij te brengen. KATWIJK AAN ZEE De zondagsdienst van de artsen wordt waargenomen door dokter J. Cleveringa, Zeeweg 11. KATWIJK AAN DEN RIJN Kleuterschool. Met de bouw van de nieuwe kleuterschool zal binnen kort een begin worden gemaakt. Het •gebouw, dat voorlopig eerst een nood gebouw zal zijn waarvoor enige nood woningen zijn aangekocht op het Vuurbaakplein, zal worden gebouwd aan de Wassenaarseweg waar een perceel grond hiervoor is aangekocht. De zondagsdienst wordt voor de patiënten van de doktoren J. Berg man, H. M. Hueting en E. E. van der Laan te Rijnsburg, voor Katwijk Valkenburg en Rijnsburg waargeno men door dokter J. Bergman, Val kenburg weg lb, tel. 2921. 0EGSTGEEST Beziningsochtend. De K.A., het Vrouwengilde en de K.A.V. organise ren dinsdag van 912 uur een be- zinningsochtend, die geleid zal wor den door prof; dr. J. J. M. Stieger. VOORHOUT Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. van Nes, Sassenheim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond tel. K 1711220. SASSENHEIM Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. van Nes, Sassenheim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond tel. K 1711220. WARMOND Zondag wordt de doktersdienst waargenomen door: dr. J. van Nes, Sassen'heim, tel. 7119; dr. H. Walen kamp, Warmond tel. K 1711—220. VOORHOUT Tennisvereniging „Voorhout". De -onderlinge naj aars wedstrijden hebben 't volgende resultaat opgele verd: Single handicaps: le prijs mej. G. v. d. Berg (Noordwijk), 2e prijs mej. A. Vergouwen. Gemengd dubbel: le prijs mej. R. Vergouwen en D. Blank, 2e prijs mej. A. Vergouwen en dr. A. Kla- sens. Dames-dubbel: le prijs mej. A. Vergouwen en mej. R. Vergouwen, 2e prijs mevr. Weve en mevr. Jagers. Heren-dubbel: le prijs J. Ebbers en Th. W. Kassa, 2e prijs J. v. d. Aard weg en dr. A. Klasens. Z0ETERMEF.R K.V.P. vergaderde. Gisteravond hield de KVP een ledenvergadering in „De Jonge Prins". Van het zittend bestuur stelden zichvier leden op nieuw beschikbaar, terwijl de vijf andere bestuursleden door verschil lende omstandigheden hun functie neerlegden, zodat het bestuur inder daad sterk vernieuwd zou moeten worden. Voordat deze verkiezingen plaats vonden werd het punt contributie verhoging aan de orde gesteld. De af dracht aan het hoofdbestuur wordt namelijk met 50 cent per lid ver hoogd. Het bedrag der contributie zal echter met 75 cent verhoogd wor den, omdat de plaatselijke afdeling niet met het resterende kan toeko men. Sommige leden koesterden be zwaar tegen deze verhoging, daar zij bedankjes vreesden. Opgemerkt werd echter, dat Zoetermeer de laagste contributie heft in geheel Nederland. Naar later bleek wordt deze contri butieverhoging o.m. gebruikt om elk gezin van de leden voortaan gratis het propagandablad „De Opmars" te doen toekomen, waardoor een be langrijke compensatie plaats vindt. De vergadering accepteerde hierop de verhooogde contributie. Tot afge vaardigden voor de Kringbestuurs vergadering werden gekozen de heren J. Moers en H. Balvert. In een eenmalige verkiezing, waar door de vergadering aanzienlijk be kort werd, stelde de vergadering het nieuwe bestuur samen. Gekozen wer den achtereenvolgens mej. Van Dijk en de heren G. van Leeuwen, J. Moers, C. van Wijk, G. van Stein, W. Kuiper, J. v. d. Kraan, J. Boortman en A. C. van Velzen. Door deze ver kiezing heeft voor 't eerst een dame zitting in het bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Kuiper, die de benoeming accepteerde. Pastoor J. A. Voorham maakte van de gelegenheid gebruik de scheidende functionarissen, in het bijzonder de scheidende voorzitter, hartelijk te danken voor het vele werk door hen voor de afdeling verricht. De functies in het bestuur werden als volgt verdeeld: voorzitter: W. Kuiper; lse secretaris: J. v. d. Kraan; 2e secretaris: G. van Stein; vice-voor zitter: A. C. van Velzen; le penning meester: J. Moers; 2e penningmees ter: J. Boortman. De medische dienst wordt waar genomen door dokter P. Vegt, Sta tionsstraat 49, tel. 35 en voor de bei de Kruisverenigingen door zuster P. Jonker, Groene Kruisgebouw, tele foon 230.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2