Veiligheidsraad sneed Suez probleem aan TITO KEERDE TERUG IN BELGRADO EN ZWEEG Ay^ivClM^CvOU/^Uti Belgrado wordt Stroom van communistenleiders naar Belgrado Volgende week begint de S.C.U.A. te werken De geblinddoekte vrouw sleept zich voort in Poznan Franse minister deed felle aanval op Nasser ZATERDAG 6 OKTOBER 1956 JT A O S 48ste JAARGANG No. 13925 Directeur: C. M. HAMEKSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^et ro<k Mekka j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., 17.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes ƒ1.50 Geheimzinnigheden in zijn hoofdstad Belgrado van het reisje naar de Krim. Hij heeft er verscheidene kopstukken van de Sow jet-Unie ontmoet en misschien ook nog wel een paar leidende figu ren uit de satellietlanden. Wat heb ben ze daar gedaan aan de Zwarte Zee? Zij hebben zeker niet gedaan, wat zij zeiden te zullen doen, nl. vakan tie houden. En zij hebben ook geen debatingsclubje gespeeld, om zich eens heerlijk te verdiepen in ideolo gische beschouwingen. Wat zij wel gedaan hebben, zal later nog 0 wel eens duidelijk worden, maar men kan er verzekerd van zijn, dat kameraad Kroestsjef Tito gehaald heeft om zeer concrete dingen te regelen; dingen die ten nauwste verband houden met de zeg genschap over de satellietlanden. Men heeft verondersteld, dat er in Moskou een diepgaand inwendig me ningsverschil is ontstaan over de jongste glimlach- en handjesschud- taktiek. Dat zou volgens sommige Russische leiders, die het oude Sta- lin-complex nog niet helemaal kwijt zijn, onvermijdelijk moeten uitlopen op gebeurtenissen, zoals in Poznan zijn voorgevallen, met tenslotte een algehele verslapping van de partij discipline en voor Moskou een ver lies van de satellietlanden. Anderen daarentegen wezen erop, dat de sa tellietlanden dezelfde weg van Tito zouden gaan, als Moskou hun natio nale gevoelens niet respecteerde en hun niet toestond de communistische j doelstellingen op hun eigen manier te verwezenlijken. Met Tito is het tenslotte weer koek en ei geworden, maar het zou de vraag zijn of de an dere satellieten dezelfde ontwikke lingsgang zouden volgen. Het is be ter te voorkomen dan te genezen en daarom zou men de satellieten juist meer de vrije hand moeten geven. DAT EEN DERGELIJKE contro verse in het Kremlin bestaat, lijkt zeer aannemelijk, maar wij kun nen ons moeilijk voorstellen, dat het Kremlin niet mans genoeg is, om dat varkentje zelf te wassen; daar heeft men Tito niet voor nodig. Neen, de heren uit Moskou hadden klaarblijkelijk een plannetje, waar bij zowel de Sowjet-Unie als de Joe goslavische dictator gebaat zou zijn, anders was Kroestsjef niet naar Tito gekomen en was Tito niet met Kroestsjef meegegaan naar de Krim. Wat dat plannetje is, weten we niet, maar we denken onwillekeurig aan het oude plan van Tito, waar Stalin indertijd een stokje voor ge stoken heeft, nl. een Balkanfedera tie, onder hegemonie van Joego-Sla- vië. Landen als Roemenië, Hongarije, Bulgarije en misschien Tsjecho-Slo- wakije zouden zich met Joego-Slavië kunnen associëren, om gezamenlijk een meer bruikbare economische eenheid te vormen. Onder leiding van Tito zou dit gebied dan meer profijtelijk voor Moskou geëxploi teerd kunnen worden, alsTito zich aan bepaalde voorwaarden zou willen onderwerpen. Om die voor waarden is dan natuurlijk het zwaar ste gedebatteerd. Het is slechts een hypothese, een veronderstelling, want weten doen we niets. En als de heren iets los la ten, zullen zij het wel zó weten in te kleden, dat de ware bedoelingen vol komen gecamoufleerd worden. President Tito van Zuid-Slavië is vrijdag in Belgrado teruggekeerd van een verblijf van een week in de Sowjet-Unie, waar hij geheime bespre kingen heeft gevoerd met de Sowjet-leiders. Uit welingelichte Sowjet-Russische bron te Moskou wordt vernomen, dat er geen communiqué over de besprekingen zal worden uitgegeven. Wel is meegedeeld, dat maarschalk Worosjilof, de president van de Sowjet-Unie, later in deze maand een staatsiebezoek aan Zuid-Slavië zal brengen. Wat Tito en Kroestsjef informeel gedurende de afgelopen twee weken hebben besproken eerst in Zuid-Slavië en daarna in Zuid-Rusland zal waarschijnlijk nooit volledig bekend worden. Maar wat het resultaat van het overleg ook moge zijn, de Zuidslaven hebben afspraken met andere communistische partijen gemaakt voor besprekingen, welke beschouwd worden als de volgende fase in hun pogingen om op internationale schaal invloed te winnen voor het „Titoïsme". Tito's invloed en prestige sterk gestegen van een Poolse parlementaire dele gatie, die onlangs Zuid-Slavië heeft bezocht, zouden bij hun terugkeer verscheidene aspecten van het Tito's- stelsel, zoals de democratisering en decentralisering in het economische leven, hebben geprezen. ITALIANEN ZIJN ER AL Vrijdag is een delegatie van dc Italiaanse communistische partij on der leiding van de plaatsvervangende secretaris-generaal Luigi Longo in Zuid-Slavië aangekomen voor over leg met het centrale comité van Tito's partij. De Italianen willen het Zuid- slavische systeem bestuderen om te zien, wat zij er van voor hun eigen partij kunnen overnemen. In de loop van de maand wordt een afvaardiging van de Roemeense communistische partij verwacht. Uit Polen zijn intussen berichten ontvangen, die er op duiden, dat het Titoisme daar al veld wint. Leden Een balk, die van twaalf meter hoogte viel, trof gisteren op de scheepswerf N.V. Smit Czn, te Alblas- serdam een 18-jarige ongehuwde ijzerwerker uit Dordrecht. De jongen was vrijwel op slag dood. Vijftig jaar S.O.S. Het morsesein S.O.S., dat wordt uit gezonden door in nood verkerende schepen, bestond deze week vijftig jaar. Het sein is in oktober 1906 vast gesteld op een conferentie in Berlijn, waar een Britse en een Duitse maat schappij overeenstemming hebben bereikt over het radioverdrag voor de zeevaart, dat later door 27 lan den werd bekrachtigd en in 1908 van kracht werd. Dit verdrag schiep voor de eerste maal een internationale zee- reddingdienst .ongeacht de nationali teit van de schepen of het gebruikte radiocodesysteem. Voordien werden noodseinen dikwijls niet beantwoord, indien ze werden opgevangen door schepen die een andere radiocode ge bruikten. Het sein S.O.S., is niet gekozen om dat het de afkorting zou zijn van het Engelse „Save our souls" (Red onze zielen), zoals men tegenwoordig wel meent, maar omdat deze morsereeks drie punten, drie strepen, drie pun ten zeer gemakkelijk werd her kend uit de toentertijd niet zo heel goed werkende apparaten. Onrust onder Britse reservisten In verband met de onrust onder de Britse reservisten, die opgeroepen zijn wegens de naasting van het Suez- kanaal, heeft het Britse ministerie van Oorlog bekendgemaakt, dat alle reservisten in Duitsland en het Ver- Donderdag meldde het Parijse par tijloze blad „France Soir", dat bin nenkort ook een delegatie van de Franse communistische partij zich naar Belgrado zal begeven om de banden met Tito's beweging te ver sterken. Vijftien oktober komt een afvaardi ging van de Hongaarse communisti sche partij onder eerste-secretaris Erne Geroe naar Zuid-Slavië. Ook premier Hegediu.es zal deel uit maken van de groep. Te Belgrado is inmiddels ook be kend gemaakt, dat de regeringen van Zuid-Slavië en Hongarije hebben be sloten hun resp. gezantschappen tot ambassade te verheffen. Twaalf man zaten onder de „Cyranka" Het Poolse persbureau meldt, dat zich achttien bemanningsleden aan boord van de „Cyranka" bevonden, van wie er zes zijn gered. Twaalf Poolse treilers zoeken thans nog naar de twaalf vermisten, aldus het pers bureau. Het dagelijks bestuur De eerste bijeenkomst van de vijf tien zeevarende landen die tezamen de coöperatie van gebruikers van het Suezkanaal (S.C.U.A.) vormen, is gis teren geëindigd. Het dagelijks be stuur, waarin voorlopig zes landen vertegenwoordigd zijn (de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië, Perzië en Noorwegen) zal met ingang van volgende week de belangen van de leden behartigen. Er moet nog een zevende lid wor den gekozen in hêt dagelijks bestuur en men hoopt daarvoor een van de landen te krijgen, die als waarnemers de conferentie hebben bijgewoond. Dat zijn Japan, Pakistan en Abessi- TWEE BAGGERMOLENS VERTROKKEN. Twee baggermolens van de Neder landse maatschappij Holma zijn don derdag uit Port Said naar Rotterdam vertrokken. De Maatschappij had ge weigerd een contract te sluiten voor nieuwe baggerwerkzaamheden, voor dat de toekomst van het beheer over het kanaal opgehelderd is. Ander materiaal van de Holma, waaronder een drijvende werkplaats, zal de volgende week versleept wor den. Enige deskundigen van de Maat schappij zullen achterblijven om toe- enigd Koninkrijk in aanmerking ko men voor zeven dagen extra-verlof plus eventueel een reisdag. De maatregel volgde op talrijke aanwijzingen, dat de ontevredenheid onder de 20.000 man, die opgeroepen zij,n het kookpunt nadert. Deze week heeft een demonstratie voor terug keer naar huis geleid tot de arresta tie van 21 korporaals en soldaten op Cyprus. zicht te houden op de verdere bag- gerwerkzaamheden met materiaal van de Egyptische Suez-Kanaal Maat. schappij. SAMENZWERENDE SCHEEPSMOTOREN. De uitvoerende directeur van het Egyptische orgaan voor het Suezka naal, Joenis, heeft volgens het blad „Al Akhbar" verklaard, dat onlangs een Brits tankschip en drie schepen van andere nationaliteit bij de vaart door het Suezkanaal plotseling machi- neschade kregen, „kennelijk om de vaart door het kanaal te belemme ren". „Het kan ons niet schelen of die machineschade echt was of niet", al dus Joenis, „de hoofdzaak is dat de vaart door het kanaal ondanks deze samenzweringen niet gestremd is". Koningin Dina in het Egyptische Maadi Volgens de officiële berichten bezoekt koningin Dina, de 28-jarigc echt genote van koning Hoessein van Jordanië, haar zieke vader in Maadi, een van de voorsteden van Cairo, Egypte, volgens andere berichten zou er echter een verwijdering zijn ontstaan tussen koning Hoessein en zijn vrouw waarvan een van de voornaamste motieven zou zijn dat de koningin, die haar universitaire opleiding in Cambridge, Engeland, kreeg, zich moei lijk kan schikken in ht teruggetrokken leven van de Orthodox Islamitische vrouw. Deze foto van de koningin werd gemaakt ten huize van haar vader te Cairo. Egypte handhaaft zijn eenmaal ingenomen standpunt De Veiligheidsraad is vrijdag onder voorzitterschap van de Franse minis ter Pineau bijeengekomen om zich bezig te houden met de Suezkwestie. Minister Selwyn Lloyd van Engeland, die het debat opende, verklaarde, dat de Veiligheidsraad, als onderdeel van zijn taak de vrede te bewaren, er voor moet zorgen, dat het recht blijft heersen. De Suezkwestie zag Lloyd als een belangrijke gelegenheid voor de raad om „het recht te hand haven en een situatie te beëindigen, waardoor het economische leven van zo vele landen in gevaar wordt gebracht". Tijdens de zitting in het gebouw van het Provinciale Hof van Justitie te Poznan in Polen in verband met het proces tegen J. Foltynowicz, K. Zurek en J. Sroka, die er van worden beschuldigd korporaal Z. Istebny van de veiligheidspolitie te hebben vermoord, legt Marian Pietka getuigenis af van hetgeen er zich heeft afgespeeld. De korporaal kwam om het leven tijdens de onlusten van 28 juli die ontstonden als protest tegen de lage levensstandaard en de slechte lonen en waarbij 53 mensen om het leven kwamen. Op de foto ziet men getuige Pietka voor de rechters. ENGELANDS OPVATTING. De minister vatte de opvatting van Engeland in twee punten samen: 1). „Wij zijn vastbesloten onze rechten te handhaven, n.l. op de juiste wijze verzekerde en gewaar- j borgde rechten op vrije doorvaart door deze internationale waterweg. In deze handelen wij niet louter voor ons zelf, maar voor allen, die van het kanaal afhankelijk zijn'. 2). „Wij streven naar een vreed zame oplossing door middel van on derhandelingen en wij hebben een basis voor onderhandeling opgesteld, die naar onze mening zowel voor jle gebruikers als voor Egypte rechtvaar dig is". „Voor deze twee punten zoeken wij ter wille van de vrede de steun van deze raad", ald'us Selwyn Lloyd. Tegenover het optreden van Egyp te zijn de kanaalgebruiikers gerechtigd een eigen vereniging op te richten, daar Egypte hen niet kan dwingen dë nieuwe toestand te rekenen en de tolgelden voortaan aan een Egypti sche maatschappij te voldoen, zo zei de Britse minister. Over het recht van nationalisatie op zichzelf wilde bij niet twisten. De Suezkanaalmaatschappij kon echter niet als een gewone onderneming worden beschouwd. Aanval op Nasser. Na Lloyd kwam de 'Franse minis ter Pineau aan het woord. Deze deed een felle aanval op president Nasser van Egypte. „Wij mogen ons afvra gen, of het hier gaat om het welzijn van het Egyptische volk of om de grenzeloze expansie van de eerzucht van één man". Ook vroeg Pineau zich af, of de nationalisatie van de Suezkanaalmaatsohappij niet de eer ste fase betekent van een politiek, welke de wereld zal voeren tot „vre selijke rampen". Pineau zei ook, dat er een gevaar lijke neiging bestaat om antikolonia lisme te verwarren met het schenden van verplichtingen. Achter gesloten deuren. Vervolgens deelde de Amerikaanse minister Dulles mee, dat hij van plan is de Brits-Franse ontwerp-resolutie te steunen. Ook betuigde 'hij zijn in stemming met een Britse voorstel om volgende week achter gesloten deu ren te vergaderen. De bijeenkomst werd hierop ver daagd tot maandag a.s. NASSER WIL GEEN INTERNATIONAAL BEHEER. Uit goede bron wordt vernomen, dat Egypte zal blijven weigeren in te stemmen met enige vorm van inter nationaal beheer van het kanaal. Wel is het bereid alle waarborgen te ge ven voor een vrije doorvaart. Als uiterste concessie zou het akkoord kunnen gaan met een internationale commissie van toezicht. Koude nacht De weerstoestand boven Europa verandert maar weinig. Tussen een opvullende depressie boven Scandi navië en een 'hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden, wordt met noordelijke winden nog voort durend koude polaire lucht naar on ze streken getransporteerd. Bij op klaringen daalde de temperatuur van nacht in ons land plaatselijk tot om het vriespunt. Ook de komende nacht zal de temperatuur weer aanzienlijk dalen, waarbij hier en daar mist ont staat. De buiigheid vertoont een tendens tot afneming. Tussen IJsland en Groenland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die ech ter geen grote activiteit vertoont. Dit blad bestaat uit 1 2 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 5 uur). KOUD. Koud weer met op de meeste 2 2 plaatsen enkele buien, afgewis- j seld door opklaringen. Vannacht g en morgenochtend hier en daar g 2 mist. Langs de kust af en toe g krachtige, elders matige tot zwaklke wind tussen noordwest, g 2 en noord. 7 Okt.: zon op 6.53, onder 18.00; maan op 10.56, onder 19.33. 8 Okt.: zon op 6.56, onder 18.04; maan op 11.58, onder 20.18. Hoogwaterstanden 7 Okt. v.m. 5.n.m. 5.25. 8 Okt. v.m. 5.45; n.m. 6. Het weer in Europa STOCKHOLM mist 11 C. OSLO onbew. 9 KOPENHAGEN nevel 10 ABERDEEN regenbui 10 LONDEN onbew. 12 AMSTERDAM half bew. 12 LUXEMBURG zwaar bew. 9 PARIJS zwaar bew. 13 BORDEAUX regenbui 15 GRENOBLE regen 16 NrCE onbew. 26 BERLIJN zwaar bew. 12 FRANKORT licht bew. 9 MüNCHEN regen 14 Zurich regenbui 14 GENEVE regen 12 LOCARNO licht bew. 18 WENEN regen 13 INNSBRUCK regen 13 ROME licht bew. 22 AJACCIO licht bew. 21 MALLORCA half bew. 25 Korreltje De zoeker van de weelde is de vin der van de armoede.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1