BOEKENNIEUWS BELGEN KRIJGEN TELEVISlE-distributie Vijftienhonderd jaar geleden werd Rome geplunderd SANOSTOL RECHTZAKEN Na 7 maanden vrijheid werd Gerrit de Stotteraar gister gearresteerd Hoe worden we honderd jaar? VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Als een machtige niet te stuiten en Corsica. Aanvankelijk keerde de vloed stroomden de Vandalen op 15 Juli 455, nu 1500 jaar geleden, het rijke en prachtlievende Rome binnen, waar ieder wist welk lot hem of haar te wachten stond, want het volk der Vandalen was in de gehele toenma lig bekende wereld berucht om zijn plunder- en vernieldrift. Op beestachtige wijze hielden de invallers in het mooie Rome huis. Veertien dagen lang werd er geplun derd en gemoord. Volkomen zinloos werden de mooiste kunstschatten ver. njetigd en schitterende bouwwerken gingen in vlammen op. De Vandalen waren onder aanvoering van hun be kende koning Geiserik na een lange zwerftocht door geheel Europa en Noord-Afrika het culturele en poli tieke hart van de wereld binnenge rukt, met alle trieste gevolgen van dien. De Vandalen bewoonden in de tweede eeuw van onze jaartelling de Noordoosteli'ke hellingen van het Reuzengebe e, dat op de grens van Tsjechoslowaicije, Polen en Duitsland ligt. Zij waren gezworen vijanden van de Romeinen en deden regelma tig invallen in de door deze bezette gebieden. Een ramp trof hen toen een groot deel van hun volk door de gotische koning Geberic vernietigd werd. Na een rustperiode begonnen zy in het begin van de vijfde eeuw hun ge weldige zwerftocht door Europa, waarbij zij alles op hun weg ver moordden, verbrandden en leegplun derden. Zo trokken ze door Frank rijk, over de Pyreneeën naar Spanje waar zij ergerlijk huishielden. Zij vestigden zich geruime tijd in Anda- lusië, vanwaar zij rooftochten onder namen naar 't zuiden en naar de Ba- learische eilanden. In 429 trokken zij over de Straat van Gibraltar naar Afrika. De op roerige Romeinse stadhouder Boni- facius, die hen eerst aLs bondgenoten daarheen had gelokt, werd bang voor hun ontstellende macht en wreedheid, verzoenden zich snel met Rome en keerde de wapens tegen de Vandalen. Hij leed een nederlaag, evenals Asper, door het Oostromein- se hof met een leger tegen hen uit gezonden. Het vandalisme. Onder aanvoering van hun koning Geiserik veroverden zij zelfs in 430 het beroemde Carthago en het duur de niet lang of hun geweldig rijk breidde zich uit over de gehele noord kust van Afrika, voorts over de Ba- learische eilanden, Sicilië, Sardinië Vogel zonder nest door Ro gier van Aerde, uitgave „De Lanteern", Utrecht. Rogier van Aerde is in dit boek niet op de eerste plaats literator, maar socioloog, die de lezer mee voert langs de lijdensweg, die een jongen zonder thuis, via voogdij- stichtingen en rechtbanken moet gaan. Met zeer veel mededogen be schrijft Rogier van Aerde de geringe kansen en bijna onoverkomelijke moeilijkheden voor dit kind, met daarnaast de behulpzame maar mach teloze maatschappij, die de jongen moet straffen voor zijn falen en die onmachtig is hem het verlies van „zijn eigen nest" te vergoeden. Voor de werkelijkheidszin van de schrijver pleit het slot van deze ro man, dat de jongen niet naar een pad van louter rozen voert. Voor hen, die nauw bij het voog- dijwerk betrokken zijn, een interes sant „studieboek"; voor buitenstaan ders een boeiende roman, die meer begrip kan brengen voor de door de maatschappij vaak zo slecht begre pen voogdij-jeugd. „Utopia", door Thomas Mo re, vertaald door dr. A. H Kan Uitgave Ad Donker, Rotterdam Thomas More schreef zijn fantasie over een ideaalstaat in het Latijn van de humanisten, nieuw-klassiek Latijn dus, dat zeer moeilijk te le zen is Dr. A. H. Kan heeft het boek in vlot Nederlands vertaald. De uit gever deed er goed aan deze verta ling zo goedkoop aan te bieden, zo dat velen kennis kunnen nemen van Thomas More's wonderlijke schep ping. „Uit de gedenkschriften van den Heer von Schnabele- wopski, door Heinrich Hei ne. Uitgave Ad Donker, Rotterdam. Dit geestige verhaal van Heinrich Heine (1797—1856) speelt zich voor een gedeelte af in Leiden d.w.z. de naam Leiden komt er in voor. Want wie verwacht er in te vinden, hoe Heine Leiden vond, komt bedrogen uit. Niettemin: een plesant verhaal. „Moord in het studenten huis", door Agatha Christie. Uitgave A. W. Sijthoff's Uitgeversmij, Leiden. Het verhaal speelt zich af in een Londens studentenpension, waar jon gelui uit alle delen van de wereld elkaar treffen. De titel vermeldt al, dat er een moord iji dat pension ge pleegd wordt en Agatha Christie vertelt op haar amusante manier, hoe Hercule Poirot de moordenaar (of is het een moordenares?) ontdekt. „De Koningsdochters", door Bruce Marshall. Uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Een goedkope Prisma-uitgave van het terecht beroemde boek van Bruce Marshall. Bruce Marshall schrijft op baret. 21.40 Socialistisch comm. 21.55 ongewone en geestige wijze over Leert Uw landgenoten kennen. 22.20 oie<renhr n, wrike Roomsen Dansmuz. 22.40 Samen uit, SP"'/ 1 rl doe* ^ebhen gevon- thuis, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23 r r is dit boek zo hart- 24.00 Gram. Vend. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.0017.30 Voor de kleu ters. NTS: 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.15 Mimosa. 20.55 Film- overz.progr. 21.25 „Sous le ciel de Paris". 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. lO.Oö Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 10.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Eoekbespr. 14.50 Harmonie-ork. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Gemend koor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.20 Musette-ork. 17 40 Lichte muz. 18.15 Journalistiek overz: 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.10 Lichtbaken 20.30 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Nouveauté's. HILVERSUM H. 928 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 18e Eeuwse Kamermuz. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Promenade ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Swing- muz. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Muz. caus. 15.35 Van de wieg tot het graf, caus. 15.50 Omr. ork. en solist. 16.35 Orgelspel. 17.00 Radio week journaal. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ballroomork. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 14.30 „Passe partout", caus. 19.40 „De Bijbel in het Kerkelijk Jaar", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws 20.05 Vol verwachting klopt ons hart. 20.10 Ca- rust weer Doch in deze periode be reidden de Vandalen zich voor op hun grootste daad, de aanval op het Romeinse Rijk. Zij legden zich toe op de zeevaart, waardoor zij in staat waren later een invasie op het schiereiland te onder nemen. In 455 begon deze gigantische militaire operatie die eindigde met de val van Rome, veertien dagen plundering van de stad en vernieling van alle pracht en schoonheid die deze metropolis ^>ezat. Van die tijd af werd iedere vorm van zinloze vernietiging vandalisme genoemd. Zo gaf een volk zijn naam aan een vorm van geweld, die weer zinwekkend is en tot in onze tijd is hun naam vereeuwigd. Het onverbiddelijke einde. Na de dood van Geiserik volgden verschillende koningen elkaar op, maar langzaam zakte het volk der Vandalen af in een poel van krach teloosheid en degeneratie. Nog en kele malen deden ze zich in hun on stuimig bruut geweld gevoelen, zo als bij de Christenvervolgingen aan het einde van de vijfde eeuw. Door innerlijke strijd verdeeld, bleek bun kracht aanmerkelijk ver minderd. Hiervan maakte keizer Justinianus I van het Oostromeinse rijk gebruik om zijn veldheer Beli- sarius met een leger van 15.000 man ini het hart van het Vanctalenrijk te doen landen en te laten oprukken naar Carthago, dat ingenomen werd. De laatste slag in 534 besliste het lot der Vandalen. Hun koning Gelimer werd gevangen genomen en het volk verspreid. Hiermede hielden de Vandalen op een zelfstandig volk te zijn. In de loop der tijden losten ze zich in an dere volkeren op, maar hun naam bleef door de eeuwen een zinnebeeld van woeste wreedheid en vernieti ging. Afyn v&ft Sep€e*n6e*. Mee Ook deze maand elke dag Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers (Advertentie) Voordelige primeur De Belgische radiodistributie heeft haar abonnees aangekondigd, dat zij binnenkort via de lijnen van het net ook televisie zullen kunnen ontvan gen. Na jarenlange experimenten heeft de technische dienst van dit bedrijf namelijk een betrekkelijk eenvoudig toestel ontworpen, dat in huur kan worden betrokken en waarmee zo wel de radio- als de televisiepro gramma's, welke over het radiodis tributienet worden verstrekt, naar keuze kunnen worden gevolgd in de huiskamers van de aangeslotenen. Deze apparaten zijn zodanig inge richt, dat zij met een simpele hand beweging kunnen worden omgescha keld van radio op tv. en omgekeerd. Het grote voordeel van het distri butiesysteem is wel, dat de kijkers nu over een lijnverbinding met de stu dio zullen beschikken, zodat bij deze televisie-ontvangst lucht-, en zender- storingen niet kunnen voorkomen, evenmin als bij de radio-lijnverbin ding het geval is. Voegt men daarbij de lage kosten van het huurapparaat en de distributie-aansluiting, dan ligt het in de lijn der verwachtin gen, dat de verkoop van (kostbare) televisietoestellen in België komend jaar met sprongen zal dalen. Tenslotte wordt ook het bereik van de kijkers groter, want onge twijfeld kan de programmaleiding van het distributienet een keuze doen uit de zenduren van Brussel Vlaams, Brussel Frans, Frankrijk en Nederland, waarschijnlijk later ook van West-Duitsland en Londen, zo dat de aangeslotenen op dit net meer te zien zullen krijgen dan de kijkers voor een eigen toestel, waarvan de antenne slechts de golven van een in de nabijheid werkende zen der kan opvangen. Omdat voor de t.v.-uitzendingen meer aders van de kabel gevergd worden, gal er voorlopig naast de ra- dio-statiops één t.v.-programma te gelijk worden aangeboden, dodh hiervoor kan men dan de beste zen der uitzoeken en steeds afwisseling brengen. met bromfiets er vandoor. Zes maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank tegen een 26-jarige straatmaker uit Roelof- arendsveen. Tenlaste was gelegd, dat deze te Leiden op 18 augustus 1956 een bromfiets met benzine had ont vreemd, althans op de Beestenmarkt had gebruikt. „Ik wou er een eindje op gaan rijden", zei hij thans. Verdachte was die dag van 3 tot 7 uur in een café geweest, waar hij 20 glazen bier had gebruikt. Daarna had hij een bioscoop bezocht. Een tikje aangeschoten wilde hij naar de bus gaan, toen hij opeens een brom fiets zag. Hij was er op gesprongen en naar huis gereden. Daar had hij de fiets in de schuur geplaatst. De volgende morgen had hij de brom mer ergens tegen een transforma torhuisje gezet. De verdachte was al driemaal ver- Precies 7 maanden heeft Gerrit de nomen, maar thans is de beruchte Stotteraar van zijn vrijheid geno ten, nadat de politie enkele jaren geleden een klein warenhuisje bij hem aantrof en hij daarvoor enkele jaren uit de maatschappij werd ge „Honds bejegend", door Lo- riot. Uitgave Ad Donker, Rotterdam. Dit boekje bevat 38 Liefdeloze tekeningen" op honden en het hon deleven. Op honden? Of een satyre op mensen? Goedmoedige scherts. „Catharina van Siënna", door Michaël de la Bedoyère Uitgave „Het Spectrum", Utrecht. Er zijn verscheidene H. Cathari- na's, aan wie alle Trijntjes en Kaat jes hun naam kunnen ontlenen. Een van de vermaardste is de verschrik kelijk bij-de-hande, maar ook hevig- heilige Catharina Beninease. Het boekje is op de eerste plaats geschre ven voor meer-ontwikkelden. „Flossy voor anker", door Annie Helmich. Uitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Annie Helmich, een stadgenote die onder haar meisjesnaam reeds meer dere boeken heeft geschreven, komt thans voor de dag met een roman, welke bij de oudere meisjes wel in de smaak zal vallen. Als Flossy voor anker gaat, betekent dat, dat zij zich bindt met ketenen, welke wel stevig binden, maar gewoonlijk niet te zwaar vallen. En dat is een onder werp, dat elk meisje met belangstel ling leest. Vanzelfsprekend gaat het niet allemaal over rozen en zijn er de nodige moeilijkheden en teleur stellingen, maar die maken tenslotte het verhaal. De schrijfster zoekt haar personages blijkbaar niet ver buiten de eigen kring, al laat zij hen lotge vallen beleven welke zij in werke lijkheid wel niet meegemaakt zullen hebben. Het procédé is echter goed, men bereikt er vaak rake typeringen mee. „Flossy voor anker" is er een vlot geschreven, goed lopend verhaal door geworden. Gods Molens.door Chris tine Arnothy. Uitg. Ad. Donker N.V., R'dam. Zo we ooit onder de indruk ge komen zijn van de rampzalige ge volgen van een oorlog, dan was dit wel toen we het boek „Ik ben vijf tien jaar, en wil niet sterven" van de jonge schrijfster Christine Arnothy hadden gelezen. En zie: binnen een jaar verscheen een tweede boek van de hand van deze Hongaarse vluch telinge, die in 1954 te Parijs de Grand Prix Verité" uit handen van de beroemde schrijver Georges Du- hamel in ontvangst mocht nemen. Dit verhaal speelt zich weer af in Hongarije, waar de schrijfster een blik doet slaan in een familiekring te Budapest, waar een jonge vrouw te Budapest. Men krijgt in dit boek op zeer reële wijze een kijk op het wisselend lot van mensen, die leven achter het IJzeren Gordijn en men vraagt zich niet zonder enige vrees af, of men daar het heerlijk bezit van de vrij heid nog wel eens zal mogen ge nieten. Om enkele details in het boek ma ken we gaarne voorbehoud voor vol wassenen. „Vader heeft het moeilijk", door Horst Biernath. Uitg. „De Lanteern", Utrecht. Er is een Duits gezegde, volgens hetwelk vader worden gemakke lijk, maar vader zijn moeilijk is. De romanschrijver Lutz Ventura, die in de toren van Halfeld woont, slaat de periode van (het vader worden over wanneer hij onverwacht de zorg op zich neemt voor Rudi en Trudi, twee weesjes. Hoe edelmoedig zijn daad ook is, hij krijgt ruzie met zijn verloofde, die zich 'in zyn liefde tekort gedaan voelt. Wanneer hij dan nog verliefd raakt op een ander meisje, wordt de situatie er njet eenvoudiger op. Ge lukkig komt er toch nog een oplos sing en krijgen de kinderen weer een vader. Een gemoedelijke, humo ristische vertelling uit het na-oor- logse Duitsland, die de trouwe lezers van de Katholieke Illustratie in welk blad het verhaal in feuilleton vorm werd opgenomen zich wel zullen herinneren. De woeste hoogte, door Emi ly Brontë. Uitg. Het Spec trum, Utrecht. „De woeste hoogte" kent men hier te lande, al was het alleen maar uit de gelijkmamige film, welke enkele jaren geleden furore maakte. Het verhaal van de zonderlinge bewoners van de eenzame hoeve, door Eraily Brontë meer dan honderd jaar gele den beschreven, is thans in de Pris ma-serie opnieuw uitgegeven. De vertaling uit het Engels is verzorgd door K. Luberti, die er een verant woording aan vooraf heeft doen gaan, waarin hij zegt, het boek niet woordelijk te hebben vertaald, om dat hij meende daardoor het werk onrecht aan te doen. De schrijfster wilde nl. een bepaaide stemming kweken bij de lezers «an haar tijd en de vertaler heeft gelracht er voor te zorgen, dat dezelfiie indrukken werden verkregen door de lezers van tegenwoordig. Een weliswaar omstreden maar niettemin verdedigbaar standpunt. Het spreekt vanzelf, dat het verhaal daarmee geen moderne roman is ge worden, maar Eimily Brnntë's boek blijft nu eenmaal een zeer merk waardig werk met een aangrijpende inhoud en de lezer van nu zal dank baar zijn er zonder al te grote in spanning kennis van te kunnen ne men. KORTE golf Vijf jongelieden, gekleed in kor te broek en dun hemd, zijn woens dag de Noorse bergen ingetrokken met de bedoeling te onderzoeken of het menselijke lichaam op 1500 tot 1800 meter hoogte bestand is tegen temperaturen ver beneden nul. Een zevenjarig Noors jongetje, dat na een ongeval bijna drie maan den bewusteloos is geweest, is vrij dagmorgen plotseling tot bewustzijn gekomen. De dokters van het zieken huis Stockholm waar hij verpleegd werd, hadden alle hoop hierop reeds opgegeven. Bij Sjisjidoe (Japan) is vrijdag een autobus met 20 inzittenden in een 30 metre diep ravijn gestort. Vijf inzittenden zijn om het leven geko men, negen werden ernstig gewond. Amsterdamse inbreker weer ingere kend, na een zeer opzienbarende ar restatie, die gisteren op de Amster damse Ceintuurbaan plaats vond. Reeds vrij spoedig na zijn vrijla ting kreeg de politie aanwijzingen, dat de insluiper zijn oude praktijk hervat had en toen in de afgelopen weken 15 aangiften van karakteris tieke insluipingen binnenkwamen, begon de politie naar Gerrit te zoe ken. Gisteren werd hij op heterdaad betrapt, toen hij „aan het werk" was in een huis aan de Rustenburgerlaan en de politie was spoedig ter plaat se om hem in te rekenen. Omdat bij een van de vorige in sluipingen een revolver verdwenen was, werd de man met de handen omhoog gedwongen «en sportzaak aan de Ceintuurbaan in te gaan, waar de politie hem zonder gevaar voor de omgeving kon fouilleren. Gerrit had geen buit, noch revolver bij zich, maar wel een complete in- brekersuitrusting. De politie heeft direct na de ar restatie een (begin gemaakt met het verhoor, dat wel enkele dagen in beslag zal nemen. oordeeld. Van twee vonnissen liep de proeftijd nog. Een psychiatrisch rap port vertelde dat verdachte op de grens van het normale is. De officier van justitie vond het joyriding als verdachte de brommer weer in de buurt had neergezet, maar hier was het kilometers ver weg en geloofde hij eerder aan dief stal. Uitspraak 18 oktober. VADER EN ZOON. Vader en zoon, beide kwekers van beroep en afkomstig uit Leiderdorp, stonden terecht voor de Haagse Eco nomische Politierechter. De eerste verdachte had opgegeven dat hij la te tulpen, die voor zijn risico werden gesteeld. In werkelijkheid waren de ze niet voor zijn rekening doch voor die van zijn zoon. De vader veytelde op de zitting dat er in werkelijkheid geen kwestie was van het mijn en het dijn. De tulpep waren gekweekt op de teeltvergunning van de vader, ook de grond was van de vader, evenals de bollen. De zaak van va der en zoon is voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat zij beiden volgens de stukken aan de verbalisant een andere verklaring hebben gegeven. Het één en ander zal nu eerst wor den uitgezocht. Scheepsberichten AGEMEMNON 5 Baltimore. AMSTEL- SLOT 4 v. Montreal n. Europa. ALA- MAK 5 Rio de Janeiro; ALPHERAT 3 v. Santos n. Montevideo. EEMDIJK 5 v. New Orelans n. Galveston. GAASTER- LAND 4 Bahia. GROOTE BEER p. 4 Belle Isle n. R'dam. HECUBA p. v. Pt. au Prince n. Santiago. HEELSUM 5 Mo bile KELLIA 5 Buenos Aires. KERTO- SQNO 4 v, Balbao n. Los Angelos. KO- PIONELLA 5 Texas City. LAERTES p. 4 Kp Finisterre n. Lè Havre. PEN- DRECHT p. 4 Kp Finisterre n. Nynas- ham. RIJNDAM 4 v. New York n. Cobh. SAMARINDA 5 Kaapstad. SUMATRA 4 New York. VASUM 5 v. Mena al Ahr madi n. Gibraltar. WESTLAND 4 v. Las Palmas n. A'dam. ALIOTH 4 v. Las Palmas n. Antwer pen; ALMKERK 4 te Antwerpen; AR- GOS p, 4 Ouessant n. Malta; BALI p. 4 Gibraltar n. Bilbao; BATJAN 4 te Bre men; BLOMMERSDIJK 3 n.m. v. Phi ladelphia n. R'dam; CAMEROUNKUST 4 v. Dakar n. A'dam; DELFLAND p. 4 Finisterre n. A'dam; EOS p. 4 Malta n. Patras; ERINNA 5 te Chittagong; FRIESLAND krl. 4 v. Port Said n. Bol- tenau; HOOGKERK 5 te Penang; KHA- SIEELA 4 v. Abadan n. Lourmarques; KONINGSWAARD 5 te Baljlpapan; LEKHAVEN p. 4 Ousseant n. Galveston; LINDEKERK p. 4 Kaap Vilano n. Ant werp; MALVINA 4 v. Qokohama n. Mirl MYDRECHT 4, v. Maracaibo n. Landsend OLDEKERK 4 te Antwerpen; OVERIJSEL 4 v. Penang n. Aden; P.G. THULIN 4 te Seven'islands; PRINS ALEXANDER 4 te Quebec; PURFINA HELLAS 4 v. Antwerpen n. Kuwait; PRINS PHILIPS WILLEM p. 4 Wight 5 nm. R'dam verwacht; RIDDERKERK p. 4 Finisterre m Havre; STAD HAAR LEM 3 n.m. Wabana n. Birkenhead; STAD SCHIEDAM p. 4 OuessSnt n. Rot terdam; TOMORI 5 te Rastanura; WIT. MARSUM 5 nm. te A'dam. Men moet stoppen en voorrane geven aan het verkeer op de andere wee- Wilt U iets weten? Vraag: Route per bromfiets van Rijpwetering naar Harreveld, hoe- Antwoord: Rijpwetering, Oudewe- ^rac^'Ê en tering, Leimuiden. Uithoorn, Vree-" land, Hilversum, Amersfoort, Barne- veld, Otterlo, Hoenderlo, Dieren, Doesburg, Hummelo, Zelhem, Halle, Harreveld; afstand 170 km. Het zal velen ongetwijfeld wel eens opgevallen zijn, dat een hond bijvoorbeeld op ongeveer tweejarige leeftijd volwassen is en omstreeks twaalf jaar oud kan worden. Een paard, dat op vierjarige leeftijd vol wassen is, haalt de vijfentwintig jaar wel, terwijl een mens die op vijfen twintig-jarige leeftijd lichamelijk volwassen is maar in verhouding veel sneller sterft. De wetenschap heeft nu uitge maakt, dat het de mens ook gegeven moet zijn om een veel hogere ouder dom te behalen, zo van ongeveer honderdvijftig jaar. De geleerden zijn het er over eens, dat we zeker tweemaal zo oud kun nen worden als momenteel het geval Sommigen menen, dat het hier voor noodzakelijk is, dat wij ons bloed op peil weten te houden, waar door ziekten kunnen worden voorko men. ilen heeft een studie gemaakt van de ouderdom en zijn kenmerken en men kwam tot de slotsom, dat het mogelijk was het leven tot boven de honderd te verlengen, maar het mag niet een kwestie van rekken worden. Er moet kracht en gezondheid by te pas komen. Ouderdomskwalen behoeven niet voor te komen, want men meent, dat dit slechts een neurose-verschijnsel is, waarbij de lyders sterk onder de indruk zijn gekomen van hun eigen hoge leeftijd, waardoor een storing optreedt, die zich manifesteert in kwalen. Wordt een lichaam voorzien van de juiste voedingsstoffen en van de no dige warmte, dan zal de tyd er aan zienlijk minder invloed op kunnen uitoefenen. De geest speelt ook een belangrijke rol, want men is zo oud als men zich voelt. Wanneer men er van overtuigd is, dat ouderdom met gebreken komt, dan ontwikkelt zich een zenuwtoestand, die reeds spoedig alle levenslust en levenskracht weg vreet en leidt tot een toestand van seniele aftakeling, die de betrokken persoon snel grafwaarts sleept. Wie de geest jong weet te houden blijft jong. Hoe dit t« bereiken? Men heeft een onderzoek ingesteld die een zeer hoge ouderdom hebben bereikt en kwam tot verrassende ont dekkingen. Een oude neger in Georgia in de Verenigde Staten, waarvan officieel vast kwam te staan, dat hij in 1825 was geboren, gaf als reden van zijn hoge ouderdom op, dat hij leefde op een diëet van mager vlees, eieren, kaas, beschuit en melk, terwijl hij een zeer matig gebruik maakte van alcohol. Een andere man van ruim hofiderd jaar in Australië meende, dat hij zijn hoge ouderdom te danken had aan de stevige maaltijden die hij altijd tot zich nam en het feit, dat hij al tijd een scheut whisky door zijn kof fie deed. Een dame in Amerika is van opi nie, dat zij haar zeer hoge leeftijd bereikte door het feit, dat zij nooit vlees at en genoegen nam met één maaltijd per dag, die echter rijkelijk gevarieerd was en haar alle stoffen bood die haar lichaam nodig had. Zo zijn er tientallen voorbeelden te noemen en zij zullen alle een ander recept geven om een hoge leeftijd te bereiken, maar er zijn belangrijke punten van overeenkomst in te vin den, al zou men dit op het oog niet menen. Blijf aan het werk! Om te beginnen zijn zij het er al len over eens, dat een lui leven fu nest is en dat slechts geregeld wer ken en actief zijn het heilzaamst is. Dit wordt onderstreept door ver schillende geleerden, die zeggen, dat ieder die zich geheel uit zijn werk zaamheden terug trekt snel zijn ho rizon ziet vernauwen, de belangstel ling voor de wereld om zich heen verliest, zich concentreert op zijn eigen gezondheid en daardoor de deur openzet voor de seniele aftake ling. Hij is een verloren mens. Door regelmatig actief zijn, zal de geest ook fris blijven hetgeen tot ge volg heeft, dat men zich niet bewust wordt van zijn ouderdom en men geen tijd heeft om zich in problemen te verdiepen. Natuurlijk is een goede en juiste voeding van zeer veel belang en dit is iets, dat men zelf in de hand heeft. Matigheid in alles en voldoende va riatie zijn waarborgen voor een ge zond leven. En een gezond leven ver lengt de levensduur. Dit gepaard aan een vrolijk humeur met een gezond gevoel voor humor zijn de peilers waarop men een hoge ouderdom kan bereiken. Het is slechts een kwestie bij mensen over de gehele wereld, van geestelijke instelling.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6