S)e CöidóeSoii/ïant Acht Polen op de Noordzee in een gekapseisde boot Tito bleef nog een dagje in de Krim Het logboek van de „Doria4' met het schip gezonken Wie is verantwoordelijk voor Poznan? Ministeriele klap op eerste paal van TH te Eindhoven Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13924 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ f 7e- p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. mm. Telefoontjes 1.50 Redding bleek onmogelijk Acht Poolse zeelieden zaten gister avond op de Noordzee opgesloten in hun gekapseisde boot. Het was het Poolse vissersvaartuig „Cyranka", dat ongeveer 135 mijl ten oosten van Newcastle in de storm was omgesla gen. Vijf leden van de bemanning konden door andere vissersschepen worden gered, maar acht zaten in de romp en gaven door luide klopsig nalen van hun aanwezigheid kennis. Blijkbaar konden zij in leven blij ven in de enorme luchtbel, welke het schip drijvende hield. Het reddings werk was uiterst moeilijk. Men vreesde dat als getracht zou worden een gat in de een halve duim dikke stalen pisten te snijden, de lucht zou ontsnappen en het vaar- Suez-debat in V eiligheidsraad Zeven Arabische landen hebben gisteren in een brief aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad verzocht te mogen deelnemen aan het debat over de Suezkwestie, dat vandaag be gint. Deze landen zijn: Saoedi-Arabië Libanon, Syrië, Irak, Jordanië, Libië en Jemen. Dit verzoek volgt op een nieuw be roep van Israel op de raad, dit land toe te staan aan het debat deel te nemen. Israel zegt echter, dat het al leen die kwestie van Egypte's verbod op.de vaart van schepen met bèstém- ming Israël door het Suezkanaal ter sprake wil brengen. De raad besloot de vorige week Egypte uit te nodigen tot het debat. Er waren bezwaren tegen toelating van Israel, daar men vreesde, dat het gehele Palestijnse probleem hierdoor Jn discussie zou worden gebradht. Israel zegt thans, dat het een derge lijk delbat niet wenst. Moordpartij in Kebajoran Drie personen zijn gisteren binnen gedrongen in de woning van een In donesische intendant in Kebajoran de satellietstad van Djakarta en tuig zou zinken voor de mannen ge red konden worden. In Engeland werden een helikopter van de R.A.F. en snelle boten gereed gehouden om te trachten hulp te bie den zodra die zee wat kalmer zou zijn gewordien. Vissersboten waren in de nabijheid maar konden niet helpen omdat ze het benodigde red dings maater ai aal niet bezatten. „We doen alles wat we kunnen, maar de toestand is hope loos', zei een functionaris van de En gelse kustwacht. Hedenmorgen werd gemeld, dat de „Cyranka' met de acht man aan boord, is gezonken. Grensincidenten aan de lopende band Een Jordaanse patrouille heeft gis teravond laat bij een overval op het Israëlische dorp Sodom vijf Israëli sche burgers gedood. De vijf burgers werden gevonden door arbeiders van openbare werken, die het dorp in een vrachtwagen pas seerden. Sodom ligt aan de Zuidzijde van de Dode Zee. Vier lichamen werden op de weg gevonden. Het vijfde lag in een grep pel. Twee der lichamien konden reeds w orden geïdentificeerd. Het zijn Solel Boneh, directeur van een plaatse lijke bromidefaibriek, en een zekere Waldman, voorman van de fabriek. Waarnemers van de UNO zijn on middellijk naar Sodom gegaan, om een onderzoek in te stellen. Interne moeilijkheden Maarschalk Tito van Joegoslavië is een dagje langer in de Krim gebleven dan te Belgrado verwacht was. Men had gisteren de vlaggen reeds uitge stoken in de straten van de Joegosla vische hoofdstad, doch gisteravond konden ze weer worden ingehaald, Tito kwam niet. Eerst vandaag zou hij, naar gemeld wordt, naar Belgrado terugkeren. Was er nog wat te be spreken? Waren er nog meningsver schillen op te ruimen? Wie zal het zeggen? Communistische partijen in West en Oost-Europa maken zich intussen op, de banden met Tito te verstevi gen. Binnenkort zullen in Belgrado partij delegaties aankomen uit Frank rijk, Italië, Roemenië en Bulgarije. In WestiBerijln verklaardie Robert Murphy, de Amërikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, dat dé Sowjét-heersers op interne moeilijk heden zijn gestuit. Dit zou hen wel eens kunnen dwingen, met de .vrije wereld een akkoord te sluiten op de basis van „leven en laten leven". Dit wil volgens Murphy niet zeggen, dat de huidige Sowjetkoers een passieve is. „De afgelopen anderhalf jaar een van de meest dynamische perio den uit de geschiedenis van de Sow- jet-diplomatie getuigen, dat de Het was Nina niet Enkele Londense bladen hadden de aandacht gevestigd op de aanwezig heid van een geheimzinnige „miss Jo- aan boord van het Russische vliegtuig, dat woensdagavond naar Moskou was vertrokken, nadat het gebruikt .was voor het vervoer van een gedeelte van de balletgroep van 1 i het Bolsjoi-theater naar de Engelse hebben zijn 25-jarige vrouw en vier j hoofdstad. Men dacht, dat 't hoedjes- kinderen door onthtofding om het Nlna was> die op deze wijze de vlucht leven gebracht. De oudste van de kinderen, twee jongens en twee meisjes, was acht jaar en de jongste vier maanden. De moordenaars verschaften zich met geweld toegang tot de woning en brachten de vijf gezinsleden om het leven toen zij de intendant, Arnas, niet thuis aantroffen. De politie heeft tot dusverre geen spoor van de misdadigers kunnen vinden en tast over het motief van de daders volkomen in het duister. nam. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft de journalisten echter ge rustgesteld^ Miss Jones was een ty piste van d>e Britse ambassade te Mos kou, die terugkeerde naar haar post. Hoe haar voornaam was kon de woordvoerder niet meedelen, maar in elk geval heette ze niet Nina. Er was volgens de woordvoerder geen reden om aan te nemen, dat de Nina, waarin de Britse pers nog altijd heftig geïn S o wj et - heersers „naast elkaar be staan" beschouwen als een activis tische politiek, welke nieuwe gelegen heden biedt om de internationale oog merken van de Sowjet-Unie te bevor deren. Opstand der Naga's ten einde Het belangrijkste verzet van op standige Naga's in het noordoosten van India is gebroken, aldus is don derdag In legerkringen te Delhi ver nomen. In de laatste dagen gaven op standelingen onder de koppensnel- lende Naga's 900 jachtgeweren, 228 legergeweren en twee machinepisto len over aan Indische militairen. De activiteit van de opstandelingen is thans beperkt tot enkele overval len en het optreden van sluipschut ters, aldus ambtenaren van het In dische ministerie van landsverdedi ging. De Naga's wilden door middel van een gewapende opstand de Indische regering dwingen een onafhankelijk „Nagaland' te erkennen. Desbetref fende eisen werden door minister president Nehroe van de hand gewe zen. Vorige maand echter deelden leden van een afvaardiging van de Naga's, die te Delhi besprekingen met de Indische regering voerden, mee, dat premier Nehroe had gezegd, dat de regering bestuurshervormingen in het gebied zou overwegen, zodra de vrede in het door de Nagastammen bewoonde gebied zou zijn hersteld. De opstandelingen onder de 200.000 Naga's in India zijn twee jaar in op stand geweest Tot dusver zyn 400 opstandelingen gevallen tegen 66 In dische soldaten, aldus de berichten uit Delhi. Prinses Margaret bezocht Mauritius Eén mistsignaai had ramp voorkomen Gezagvoerder Piero Calamai van de Andrea Doria, het trotse Italiaanse passagiersschip dat in de nacht van 25 juli na een aanvaring met het Zweedse stoomschip Stockholm bij het eiland Nantucket verging, heeft gisteren toegegeven dat het logboek van de brug van de Doria niet is ge red. In dit logboek stonden de gege vens over de navigatie tijdens de reis van de Doria opgetekend. Wel werd het logboek van de gezagvoerder ge red. Calamai legde deze verklaring af tijdens het vooronderzoek naar de oorzaak van de scheepsramp, waarbij vijftig mensen het leven verloren. Onmiddellijk na de ramp deden ge ruchten de ronde, dat de logboeken van de Doria verloren waren gegaan. Later werd dit door de Italië-Lijn tegengesproken en werd meegedeeld, dat de logboeken waren gered en naar Italië waren overgebracht. Tijdens het verhoor gevraagd wat hij had gedaan om de logboeken te redden, verklaarde de gezagvoerder dat hij het bergen van de documenten aan zijn staf had overgelaten en dat hij om half drie (de aanvaring ge beurde om negen over elf 's nachts) opdracht had gegeven de logboeken te redden. „Hebt u een bepaalde stuurman daarmee belast?" „Helaas niet, ik zei het tot hen allen". Hij was naar zijn hut gegaan om het log boek van de gezagvoerder en andere documenten te redden, in de overtui ging dat de andere officieren de an dere logboeken in veiligheid zouden brengen. De gezagvoerder van de Andrea Doria zeide, geen enkel signaal van „Had ik maar een kort mistsignaai van de Stockholm kunnen opvangen, toen het schip zich op een afstand van 1.8 tot 1.9 mijl afstand bevond, dan zou ik onmiddellijk naar stuur boord gezwenkt zijn en een aanvaring voorkomen hebben", aldus Calamai. Ondergronds verzet in Polen **Het West-Btrlijn*' «lagblsd Der Kurier beweert dat „verzetsstrijders" in Polen, aangespoord door de pro cessen in Poznan, een nieuwe onder grondse strijd tegen het communisme zijn begonnen. Het blad verklaart dat deze „onder grondse beweging" overal in Polen moeilijkheden veroorzaakt. Vooral onder de anti-communistische boe ren zouden de verzetsstrijders veel steun ontvangen. Der Kurier, die als een niet-sen- sationeel orgaan bekend staat, schrijft zijn berichten toe aan „diplo matieke waarnemers" in Warschau. Sinds de relletjes in Poznan van de afgelopen zomer zouden de politieke en economische moeilijkheden in Po len eerder toe dan afgenomen zijn, aldus Der Kurier. Een ander Westberlyns blad, Der Tagesspiegel, uitte gisteren het ver moeden dat Polen bezig is te probe ren zich los te maken van de Rus sische overheersing, op dezelfde ma nier als waarop Tito dat indertijd ge daan heeft. In het gouvernementsgebouw van Port Louis op het eiland Mauritius is een banket aangericht ter ere van prinses Margaret van Engeland, die drie dagen verbleef op het eiland, waarvan de bevolking bijzonder enthousiast op dit koninklijk bezoek reageerde. De prinses heeft inmiddels haar Oost- Afrikaanse reis voortgezet naar Zanzibar. De foto laat zien, hoe Sir Robert Scott, de gouverneur van Mauritius de charmant geklede prinses het gouvernementsgebouw binnenleidt. Twee jaar diensttijd Generaal Gruenther, de scheidende Atlantische opperbevelhebber in Europa, heeft in Brussel nog eens na drukkelijk gezegd dat een militaire diensttijd van twee jaar noodzakelijk is om de soldaten van het Westen voor te bereiden op het soort oorlog dat de Navo hoopt te kunnen voor komen. Achttien maanden de tijd die in de meeste Atlantische landen geldt is volgens de géneraal wel het ab solute minimum. „En wij zijn er niet eens erg zeker van, dat het werkelijk voldoende is", zei hij. teresseerd is, niet meer in het gebouw j de Stockholm te hebben gehoord en van die Russische ambassade in Lon- verwacht te hebben, dat het schip aan den vertoefde. stuurboord zou passeren. In Eindhoven heeft mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het demis sionaire kabinet, donderdagmiddag officieel de eerste paal geheid voor de tweede Nederlandse Technische Hogeschool, die hier gaat verrijzen. De foto toont mr. Cals bezig met deze historische gebeurtenis. De achtergrond van het verleden U bent verantwoordelijk voor de ze jongelieden, zei gisteren de laat ste van de drie verdedigers die in een van de processen in Poznan heb ben gepleit voor drie jeugdige ver dachten, aan wie moord op een lid van de veiligheidspolitie ten laste is gelegd. Wij zijn allemaal verant woordelijk, vervolgde advocaat Sta- nislaf Heymofski. Want zij zijn door onze generatie grootgebracht. Heymofski betoogde dat de straat schenderij in Polen niet los kon wor den gezien van het tragische en bloe dige verleden van het land. De jeugd van het land is opgegroeid in een at mosfeer van oorlog, beestachtigheid, concentratiekampen en crematoria. Hij vond het dan ook niet te ver wonderen dat vele jongelieden geen eerbied voor het individu, het gezin enz. kennen. Bovendien hebben wij na de oorlog tien jaar lang bloed en willekeur gezien. Morele waarden kunnen nu een maal niet bij decreet bijeenbracht worden, maar alleen döor het goede voorbeeld, zo zei hij. Volgens welke wet? De drie verdedigers hebben een beroep gedaan op de rechters de moord te berechten als een gewone doodslag volgens de strafwet van 1932, die als straf voor iemand die een ander in heftige gemoedstoestand doodt zes maanden tot vijf a tien jaar gevangenisstraf noemt. De openbare aanklager wenst hen gestraft te zien volgens de strafwet van 1946, die voorziet in straffen voor misdrijven die bijzonder ge vaarlijk zijn in de periode van Po- lens wederopbouw. Op grond daar van kunnen zij van tien jaar tot de doodstraf krijgen. De drie verdachten vroegen in een laatste woord hun rechters om cle mentie. Daarna werd het proces ge schorst tot maandag, wanneer de rechtbank uitspraak zal doen. AUDIëNTIES BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, zal op woens dag 10 oktober geen audiëntie ver lenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal dinsdag 9 en woensdag 10 oktober geen audiëntie verlenen. Aanhoudend koud Ook in de afgelopen 24 uur bleef de aanvoer van koude lucht uit het Poolgebied via IJsland en de Britse eilanden naar West-Europa aanhou den. De koude luchtlaag werd daar bij boven het zuidelijk deel van de Noordzee nog dikker, waardoor de buiïgheid toenam. Op vele plaatsen kwam onweer en hagel voor. Ook in het komende etmaal zal de aanvoer van koude en onstabiele lucht blijven voortduren. Het depressiegebied aan de achterzijde waarvan de aanvoer van de koude lucht plaats vindt, neemt wel langzaam in omvang en diepte af en verplaatst rich daarbij naar Zweden. Ook de rug van hoge luchtdruk op de oceaan neemt in de buurt van Usland in betekenis af. Dit heeft tot gevolg, dat de aanvoer van koude lucht uit het noorden wel ge leidelijk minder wordt. De oostwaart- se verplaatsing van de genoemde druksystemen heeft tot gevolg, dat de wind in ons land meer naar het noorden ruimt. De nieuwe St. Pauluskerk in den Haag is gisteren door de bisschop van Rotterdam ingewijd. Het was de eerste kerkwijding van mgr. Jansen. Dit blad bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j BUIIG EN KOUD. Buiïg en koud weer. Matige S tot krachtige, aan de kust tijde- lijk harde wind tussen west en noord. 6 Okt.: zon op 6.51, onder 16.08; maan op 9.46, onder 18.56. Hoogwaterstanden 6 Okt. v.m. 4.25; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bew. 13 C. OSLO nevel 12 KOPENHAGEN half bew. 13 ABERDEEN regenbui 9 LONDEN on'bew. 13 AMSTERDAM onweer 12 LUXEMBURG regenbui 10 PARIJS regén 15 BORDEAUX half bew. 18 GRENOBLE regen 23 NICE licht bew. 17 BERLIJN geheel bew. 15 TRANKFORT regenbui 14 MÜNCHEN regen 15 ZüRIGH regen 15 GENèVE zwaar bew. 16 LOCARNO zwaar bew. 23 WENEN zwaar bew. 16 INNSBRUCK zwaar bew. 17 ROME onbew. 25 AJAOCIO zwaar bew. 23 MALLORCA motregen 23 Korreltje der zijn hennen te roepen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1