f) he-he dank Delftenaar ging goed aan de rol Koningin bood te A'dam president van Costa Rica 'n gala-diner aan Uitkering Ouderdomsvoorziening met 1 |uli 1957 omhoog Spoorwegarbeiders zagen 'n granaat door ASPRO 'ASPRO beschermt! Oplettende bediende van G.A.K. bracht een duistere diefstal tot klaarheid Doortrapte huwelijkszwendelaar hoort 2V2 jr. gevangenisstraf eisen Cliö het nu maat atug wit gaan zegenen! 52 BANKJES VAN F 100.- GEROLD VRIJDAG 5 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Gisteravond heeft in het paleis op de Dam te Amsterdam koningin Juliana een diner aangeboden bij gelegenheid van het staatsiebezoek, dat de president van Costa Rica, vergezeld van zijn echtgenote, momenteel aan Nederland brengt. Tot de gasten behoorden mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eerste Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer, minister-president dr. W. Drees, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de burgemeester van Amsterdam en andere bestuursautoriteiten van Nederland. Prinses Beatrix, die ook aan het diner deelnam, keerde omstreeks 11 uur naar Leiden terug; de koningin vertrok op die tijd naar Soestdijk en de gasten naar kasteel Oud-Wassenaar. De uitkeringén vara de Sociale Ver zekeringsbank te Amsterdam aan hen, die per 1 januari a.s. recht heb ben op een uitkering ingevolge de Algemene Ouderdomsvoorziening, zullen ingaande 1 juli 1957 worden verhoogd tot 1494 en ƒ900 per jaar, resp. voor gehuwden en ongehuwden. Dit geschiedt meldt de „Tel." naar aanleiding van een reeds thans vastgestelde stijging van de loonin dex met 11.24 procent (berekend over de periode 1 juli 1956 tot 1 ja nuari 1957) een percentage, dat is opgebouwd uit de welvaartsronde 1956, alsmede uit de compensatie voor de a.s. huurverhoging. Alhoewel bij de afkondiging der wet de basispensioenen werden vast gesteld op ƒ1338 en ƒ804 per jaar, liet het zich reeds vrij spoedig aan zien, dat in verband met de prijsstij ging van het levensmiddelenpakket deze bedragen om een nadere her ziening vroegen, die dan ook werden gewijzigd in 1404 voor gehuwden en 846 voor ongehuwden. Omdat de tweede wijziging admi nistratief door de Sociale Verzeke ringsbank niet meer voor 1 januari is te verwerken, zullen dus het eerste halfjaar van 1957 de uitkeringen voorlopig resp. ƒ117 en 70.50 per maand bedragen, waarna in juli 1957 Sergeant verdween van 't ministerie Desertie in oorlogstijd! Sinds anderhalve week is een be roepssergeant, die ambtshalve iedere dag op het bureau-sport van het mi nisterie van oorlog behoort te ver schijnen* niet meer op zijn basis ge weest en de militaire politie is thans een ijverige speurtocht door geheel Nederland begonnen teneinde de ser geant op te sporen. In militaire kringen fluistert men over desertie en dit zal voor de ser geant, als hij gevonden wordt, uiterst onaangename gevolgen hebben, want de Nederlandse leger-administratie is een weinig „achterlijk" en spreekt nog steeds van „oorlogstijd", zodat de sergeant voor de krijgsraad ge daagd kan worden, wegens „desertie in oorlogstijd", hetgeen natuurlijk aan de rechtzitting een zeer drama tisch tintje zal geven. Men is met spoed begonnen het werk van de sergeant te controleren, maar tot nu toe werd geen enkele fraude of iets van die aard ontdekt, zodat men aanneemt, dat persoonlij ke motieven de sergeant verleid heb ben „in oorlogstijd te deserteren". VECHTPARTIJ IN DE TREIN. Gistermiddag werd in de trein tus sen Delft en Schiedam een dame door een man op onheuse wijze toegespro ken. De 19.-jarige student T. de L. uit R'dam maakte hiertegen bezwaar maar de man ging er mee voort, waarop de student handelend optrad. Er ontstond een vechtpartij, de student kreeg een slag in het gezicht, waardoor zijn bril verbrijzeld werd en splinters van de glazen in zijn ogen drongen. Toen de trein in Schie dam stopte moest hij in allerijl naar het ooglij dersgesticht te Rotterdam vevoerd worden, waar men er in slaagde de splinters te verwijderen. De Schiedamse politie heeft direct een onderzoeik ingesteld. De dame beeft een aanklacht ingediend we gens belediging. de definitieve maanduitkeringen zul len worden gebracht op 124.50 voor een gehuwde en 5 voor een onge huwde per maand. In dezelfde maand dus juli 1957 zal dan de na-uitkering over het eerste halfjaar geschieden, zodat aan achterstallig pensioen zal worden uit betaald aan een gehuwde 45 en aan een ongehuwde 27. Bejaarde rechter in bos verdwenen Militairen zoeken Sedert maandagavond wordt in de bosrijke omgeving van Zeist koorts achtig gezocht naar de 81-jarige oud- rechter, mr. J. A. van der Mersch, die in de middaguren uit de woning van zijn dochter aan de Lindelaan te Zeist vertrok en sindsdien verdwe nen is. Omdat de bejaarde rechter de laatste tijd aan geheugenzwakte leed, liet men hem niet meer alleen uit gaan, maar maandagmiddag heeft hij een onbewaakt ogenblik benut en men vreest, dat de oude man tijdens een wandeling in de bossen ver dwaald is; gezien de koude nachten van de laatste dagen en het feit, dat de man slechts in een colbert ge kleed is, heeft men nog maar wei nig hoop dé verdwenen rechter le vend aan te treffen. Toen een onderzoek met familie leden niet baatte, heeft men de po litie gewaarschuwd, die woensdag de assistentie van honderden militairen uit Amersfoort inriep. Deze hebben twee dagen lang reeds alle bossen in de omgeving uitgekamd zonder re sultaat. Gruwelijk ongeluk in schaftkeet 1 Dode en een zwaar gewonde Een wegwerker van de Spoorwe gen heeft gistermiddag het leven verloren, nadat hij ernstig was ver minkt door een granaat, die hij met twee wegwerkers trachtte te demon teren. Van deze twee collega's kreeg één 'n ernstige buikwond, dat hij he dennacht aan de gevolgen is over leden. De mannen hadden de granaat een 2 cm vliegtuigprojectiel langs de spoorlijn bij Neder-Hardinxveld gevonden en meegenomen naar hun schaftkeet. Hoewel ze tevoren ge waarschuwd waren zijn ze tijdens de middagschaft begonnen het pro jectiel te demonteren door het in een bankschroef te klemmen en open te zagen. De granaat ontplofte, waarbij de 27-jarige J. Versluis uit Leerdam een Oneerlijke buschauffeur verduisterde f 8.700,— 15 Maanden geëist Een 35-jarige Haarlemse buschauf feur in dienst van de N.Z.H.V.M. had zich in de eerste helft van dit jaar ten koste van zijn werkgeefster verrijkt met 8.700,door te knoeien bij het afrekenen en door het achterhouden van de dagstaten. Dit laatste werd hem ten slotte noodlottig en gisteren eiste de offi cier bij de Haarlemse rechtbank 15 maanden gevangenisstraf tegen hem. De chauffeur toonde zich verbaasd, dat de bedragen tot een dergelijk kapitaal opgelopen waren en beken de, dat hij het geld aan uitstapjes op gemaakt had. De verdedigster toonde zich ver baasd over het gebrekkige controle systeem en weet daaraan de dwaling van haar cliënt. De rechter besloot over 14 dagen uitspraak te doen. TREIN ONTSPOORD. Bovenleiding vernield. Omstreeks half vijf gisteravond zijn bij binnenkomst op het station Maassluis twee wagens van een goe derentrein ontspoord. Deze waren op weg van Rotterdam-Zuid naar Hoek van Holland. Er kan nu niet gere den worden tussen Maassluis en Vlaardingen, omdat er een seinpaal is geraakt, die de bovenleiding heeft meegesleurd. hoofdwond kreeg. In het ziekenhuis te Gorinchem is hij overleden. De 21-jarige J. W. de Vries, even eens uit Leerdam, werd ernstig in de buik gewond: hij overleed hedennacht. De derde wegwerker J. M. A. Dingemans uit Bergen op Zoom kreeg een scherf in een van zijn benen, maar kon op eigen gele genheid naar huis gaan. Ondankbare dieven kregen 8 maanden De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermorgen een 41-jarige schilder uit Utrecht en een 28-jarige kok zonder vaste woonplaats, ieder, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest en terbe schikkingstelling van de regering. De mannen hadden van een dame, bij wie zij liefderijk onderdak had den gevonden, gouden en zilveren sie raden ter waarde van ongeveer 1500, gestolen. De dame had hun verteld dat zij, als de sieraden ooit gestolen zouden worden, daarvan geen aangifte bij de politie zou doen. De diefstal was uitgekomen omdat de schilder werd aangehouden wegens het stelen van een hond. z«J Dank zij 'ASPRO' was ik vanmorgen toch in de zaak. Gisteravond voelde ik mij wat koortsig. Zeker een opkomende verkoudheid of griep. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in en vanmorgen was de koorts weg. Daarom - geef mij maar 'ASPRO', want (Advertentie). VOCHEMA VAN 9 TOT 17 OKTOBER. In de Bernhardhal van de Jaar beurs in Utrecht zal van 917 okto- bes een groot aantal machines en apparaten worden tentoongesteld die gebruikt kunnen worden in indus trieën, die in hoofdzaak hun grond stoffen uit of van eigen bodem be trekken. Voor de derde maal wordt deze „Vochema"-vakbeurs thans in Utrecht gehouden. Vijfhonderd bedrijven uit veertien verschillende landen zullen op deze beurs tonen welke machines zij voor de industrie vervaardigen. Voor de eerste maal is de zuivelbeurs in de Vochema-expositie opgenomen. Het bleek nl. dat combinatie van deze beurs met die van de voedings- en genotmiddelen de chemische en de farmaceutische industrie verschillen de voordelen biedt. Boerderij verbrand door blikseminslag 2 Huwelijksuitzetten verloren Bij een zwaar onweder dat gis teravond tegen zes uur boven West- Friesland woedde, is de bliksem inge slagen in een kapitale boerderij te Zuid Spierdijk, gem. Berkhout (N.-H.), eigendom van mevrouw Kla reSchade te Haarlem en gepacht door de heer N. Wiering. De boerderij brandde in korte tijd geheel uit; slechts een stamboekstier kon worden gered. Ook twee landbouwschuren als mede 80 ton hooi gingen verloren. De schade wordt* geschat op twee ton. Het perceel was verzekerd, doch de inboedel van twee dochters, die op het punt stonden in het huwelijk te treden, niet. De brandweer van Berkhout was spoedig aanwezig doch kon tegen de vuurzee weinig uitrich ten. Geld en illusie kwijt Op 1 en 2 mei werd in Den Haag een inbraak gepleegd in een kantoor voor verwarmingsartikelen en op acht september werd uit een zaak aan de Houtmarkt aldaar 100 gulden uit de kassa ontvreemd. De oogst van de eerstgenoemde diefstallen bestond uit een geldkist met o.m. 1.000,twee schutbladen van ziekenfondscouponboekjes van 500 gulden en verder spaar- en ren tezegels ter waarde van enige hon derden guldens. De recherche vond geen spoor van de inbrekers. Dank zij de oplettend heid van een kantoorbediende van het gemeenschappelijk administra- kantoor te 's-Gravenhage, werd een der bij deze instelling ingeleverde schutbladen gesignaleerd als afkom stig van deze inbraak. De Parijse modehuizen hebben een serie nieuwe creaties op het gebied van regenkleding voor deze herfst en winter op de markt gebracht. De linkerfoto toont „Frimousse" van het bekende huis „C.C.C.". De grote cape met opstaande kraag is vervaardigd van bruin water-proof fluweel in dezelfde kleur als de eronder gedragen rok. Midden: „Alaska" is eveneens een creatie van C.C.C. Het is een driekwartse mantél van zeer warme stof en wordt hier gedragen met witte „apres ski" waarvan men veel verwacht voor de komende winter. Rechts: eveneens van C.C.C. is „Falbala", een uit satijn vervaardigde cocktail- en avondmantel die volgens een speciaal procédé waterdicht is gemaakt. De controledienst van het ver eveningsfonds van de verplichte zie kenfondsverzekering heeft het schut blad bij het administratiekantoor in genomen. De politie kon nu een spoor volgen, van enige personen uit Delft, die in de omgeving van deze stad inbraken hadden gepleegd. Na twee dagen kon ook het tweede schutblad van de ziekenfondscoupon boekjes worden opgespoord en kon den de daders van de inbraak gegre pen worden. Op zeker ogenblik kwam men er achter, dat een 46-jarige inspekteur bij een bedrijfspensioenfonds uit Rijswijk, in Amsterdam de boven genoemde spaar- en rentezegels had verkocht. De inspekteur vertelde de zegels te hebben gekregen van een 19-jarig vriendje van zijn dochter. Aan de tand gevoeld, bekende de knaap dat hij aan de twee diefstallen schuldig was. De 27-jarige dragline-machinist, die gistermorgen voor de Amster damse rechter stond, poogde met stromen krokodillen-tranen het hart van de rechter te vermurwen, maar de rechter dacht slechts aan de tal loze meisjes en vrouwen, die om de ze draglinemachinist werkelijke tra nen hadden vergoten en toonde wei nig medelijden. De 27-jarige jongeman, die het uiterlijk van een filmster heeft, was uit 'n provincieplaats naar de hoofd stand gekomen, waar verscheidene Amsterdamse meisjes niet tegen zijn charme opgewassen bleken. Alhoewel hij getrouwd was en vader van een kind, stond hij al vrij spoedig na kennismaking met zoet klinkende trouwbeloften klaar en meestal vormde dit de inleiding van een ingewikkeld financieel betoog, dat zijn einde vond in de portemon- naie van de betrokken meisjes. 3 Gevallen stonden op de ten-las- te-legging vermeld, maar zij vorm den slechts een onbelangrijk deel van het geheel; de vroegere oplichte rijen, waarvoor hij reeds verschei dene malen veroordeeld is, nog niet meegerekend. Coupeuse. Het eerste geval, dat de officier van justitie behandelde, betrof een 28-jarige coupeuse, die hij als „boordwerktuigkundige van de K.L. M." ontmoet had en aan wie hij na lang aarzelen! zijn moeilijk heden voorlegde. Hij was zijn porte feuille verloren en moest nu tot het einde van de maand wachten, voor hij weer over contanten kon beschik ken. De coupeuse gaf hem f 700, en hij kocht haar een gouden ring, zodat zijn volgend smoesje nog vlot ter beloond werd met 700, Lerares. Toen het meisje hierna een beetje wantrouwend werd over de trouw van haar „KJJ.M.-ridder", riep hij in edele verontwaardiging uit: „Moe ten wij man en vrouw worden, als we elkaar nu al niet vertrouwen!". Het meisje gaf hem nogmaals 1.000 en zag de „K.L.M.-er" voor 't laatst; wel hoorde zij een poosje later, dat haar vriendin contact met hem had Een 25-jarige onderwijzeres telde ruim 500,uit, toen hij haar ver telde, dat hun beider geluk bedreigd werd door de gevolgen van een auto ongeluk en een 64-jarige vrouw, die hü vertrouwelijk „moeder" noemde, maakte hij 300,afhandig. Weinig hoopgevend. Nog na zijn arrestatie poogde hij met een van zijn slachtoffers in contact te komen en op de woorden van de officier: „Huwelijkszwendel is een van de gemeente misdrijven; ik eis 2 'A jaar gevangenisstraf met aftrek", had hij slechts tranen als antwoord. De officier kon maar ni begrij pen, hoe verdachte tot deze praktij ken was gekomen, want hij had een lieve vrouw, die zelfs na al het ge beurde een brief aan de rechtbank geschreven had, waarin zij voor de zwendelaar pleitte, en hij verdiende een salaris, dat ver boven de 100, per week ligt. De verdediger legde uit, dat ver dachte door een drang tot zelfver heffing gedreven werd, en vroeg een lichtere straf. Voordat de rechter kon beslissen, dat hij op 18 oktober uitspraak zou doen, legde de jongeman nog uit, dat hij alle bedragen zou terug betalen met verzekeringsgelden en toen de rechter zeer sceptisch was, omdat hij de naam van de maatschappij niet wilde noemde, zwaaide verdachte met een kwitantie, waarop hij een groot bedrag kon innen. De officier liet de kwitantie in beslag nemen om een onderzoek in te stellen. ZUSTERS VAN LIEFDE KOPEN KASTEEL TE BAAK (GId.). De Zusters van Liefde (Vereniging der Dochters der Liefde van de H. Vincentius Paulo) hebben het acht- tiende-eeuwse kasteel .Huize Baak" te Baak bij Zutphen aangekocht. Het is de bedoeling dat .iet thans te Nuth in Limburg gevestigde provincialaat van de Congregatie naar Baak wordt overgebracht. Voorts zal er het no viciaat en een retraitehuis voor zus ters in worden gevestigd. Het pand telt ongeveer dertig kamers. NA AANRIJDING OVERLEDEN. Op de Zuiderzeestraatweg te Wezep is gisteravond de 22-jarige ongehuw de A. R. P. S. uit Heino tengevolge van een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De heer S. reed op een motor in de richting Zwolle en wilde een stilstaande vrachtauto pas seren. Uit tegenovergestelde richting naderde toen een vrachtauto met aèn- hanger, waardoor hij werd aangere den. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn motor werd geheel vernield. GRONDMIJN OPGEVIST. Het vissersvaartuig Goeree 8 is gis terochtend om half zeven de Scheve- ningse haven binnengelopen met aan boord een grondmijn, die het schip 20 mijl ten noorden van het lichtschip Goeree in de netten had gekregen. Een ploeg van de mijnendienst in Den Helder heeft het projectiel, dat 1000 kilo woog, onschadelijk gemaakt. De Goeree 8 heeft door deze gevaarlijke vangst nogal wat schade aan de net ten opgelopen. Een Delftenaar, die in 'n onbewaakt ogenblik f 5.200 contanten op zak had, be gaf zich vrijdag j.l. met een vriend naar Schiedam om de bloemetjes buiten te zetten, maar al spoedig rees het vermoeden, dat Rotterdam meer te bieden had en dies stapten zij weer in een auto, die een kwartier later stopte bij een café, waar de gezellig heid al spoedig een kook punt bereikte. De Delftenaar was niet een-kennig en maakte de gehele kroeg-inhoud deel genoot van zijn rijkdom; eerst mochten ze alleen maar kijken, maar al spoe dig stroomden diverse dranken in de gretig bij gehouden glazen. Een buffetjuffrouw, die in het kroegje een vrije avond doorbracht, bleek over een bijzonder verfijn de maag te beschikken, want haar maag verdroeg niets anders dan cham pagne. De Delftenaar stond voor niets en omdat het makkelijker was allemaal hetzelfde te drinken, dronk het gehele kroegje fles sen champagne, voor het schappelijke prijsje van 35.per fles. Deze prijs was echter ex clusief en door een nog niet opgehelderd misver stand meende de buffet juffrouw, dat de rest van het bankje van honderd, heden mee, als er onver wachts iemand binnen komt, die de stemming niet aanvoelt", overwoog de baas en daarom draaide hij zijn plooibaar apparaatje tot 300.terug. De inhoud van de kas stoorde zich echter niet aan deze administratieve te rugschakelingen en op een dat telkens voor een fles op tafel werd gelegd, be- dieningsgeld was. Royaal deelde zij deze naar boven afgeronde 15% met de twee in het kroegje aanwe. zige muzikanten en ook de baas nam een strootje mee, zodat het kasregister op een gegeven moment 1.4O0.aanwees. „Daar krijg ik moeilijk gegeven moment lagen er 22 bankjes van de Delfte naar in dc kas. De uitsmijter kreeg een seintje en plechtig uitge leide gedaan door de twee buffetjuffrouwen en de muzikanten verdween de Delftenaar in de wagen van zijn vriend, maar voor de hulp bij het instijgen re kende een Hagenaar, die nauwe relaties met de buf fetjuffrouw onderhoudt, zelf even af. De portefeuille legde hij vervolgens in de auto en de vriend, die ook niet goed wist, wat hij met de volge goten Delftenaar aan moest, deponeerde hem op de Markt van Schiedam, waar de politie hem de vol gende morgen in volle rust aantrof. Deze rust verdween schielijk, toen de Delfte naar ontdekte, dat alle 52 bankjes van honderd uit zijn portefeuille verdwenen waren en zij had precies vijf dagen nodig om een volledig inzicht in de ge beurtenissen van de rumoe rige avond te krijgen. Toen ging zij tot daden over en thans zitten de twee buffetjuffrouwen, de behulpzame Hagenees, de 2 muzikanten en de kroeg baas achter tralies luid keels te betogen, dat alles helemaal eerlijk is gegaan en dat zij het slachtoffer dreigen te worden van een betreurenswaardig misver stand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13