Huize St. Ursala te Nieuwveen beschikt nu over prachtige school RECHTZAKEN DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 De Congregatie van de Zusters Ur- sulinen in Nieuwveen heeft een nieuwe school gesticht voor geestelijk gestoorde kinderen. Zij heeft met de ze school, die dinsdag namens de Bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen plechtig werd ingewijd door rector J. A. Slijkerman, directeur van de Congregatie der zusters Ursu- linen te Bergen (N.H.) en officieel ingebruik gesteld door de heer Y. Vlietstra, hoofdinspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs, een monument van liefde gebouwd. Het is menselijk dat men voor zijn leven op velerlei gebied waarborgen verlangt en dat men zich rondom verzekert. In deze school bezitten wij een polis, die in werking treedt zo dra een imbeciel kind zich in een gezin aankondigt. Het is rechtvaardig en plichtmatig dat naast de grote zor gen die besteed worden voor normale kinderen, alles, wellicht zelfs wat meer wordt gedaan voor 't kind, dat al deze zorgen nodig heeft. Met deze woorden stelde de h^er Vhetstra het fraaie schoolgebouw op het landgoed „Sassenoord' te Nieuwveen ingebruik. Dit vond plaats in het eveneens nieuwe gymnastieklokaal, o.m. in te genwoordigheid van Rector J. A. Siijkerrran, Moeder Gabriel, alge meen Overste te Bergen, Moeder Di- lecta van Huize Ursula, Zuster Vir- ginea. hoofd der nieuwe school. Zus ter Concordia, directrice van de on- derwijsstichting der zusters Ursuli- nen, dr. Piebenga, hoofd-inspecteur Staatstoezicht Krankzinnigenzorg in Den Haag, de inspecteur van het B.L.O. in Noord- en Zuid-Holland en van de zuidelijke provincies, J. M. P. Richters, Rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer J. Verduin, vertegenwoordiger van het Provinciaal Bestuur van deze pro vincie, deken L. H. M. Nieuwenhui- zen tiit Alphen aan den Rijn, pastoor Ta'oink, Bisschoppelijk inspecteur van he l.o.burgemeester B. Kamminga en de wethouders D. Bos en G. v. d. Hoorn van Nieuwveen, zuster Paula, het voormalig hoofd der school van Huize Ursula en zuster Bonefatia, de voormalige Moeder Overste, alsmede pastoor Schretlen en de parochieka pelaan van de parochie te Nieuwveen en tal van personen uit onderwijs kringen, benevens de ir. A. en H. Thunnissen, mevr. Van Kranendonk Thunnissen, binnenhuisaschitekte en echtgenote van de ontwerper van het complex. Nieuwe mijlpaal. Er is tijdens deze feestelijke bijeen- 'itomst in vele toonaarden en door tal van sprekers de lof gezongen van het werk der zusters Ursulinen, inzon derheid ten opzichte van het geeste lijk gestoorde kind. Vandaag luidden de klokken in Nieuwveen omdat op nieuw een mijlpaal is bereikt op de weg naar de overtuiging dat heel in het bijzonder deze kinderen goede zorgen nodig hebben, zei de heer Vlietstra voorts, die verder een schets gaf van de situatie, zoals die in het verleden was, als het ging om een school voor debielen. Burgemeester Kammenga getuigde oprecht van de warme belangstelling van ihet gemeentebestuur voor Huize St. Ursula. Spr. zeide zich één te voe len met de katholieke inwoners van zijn gemeente en daarom volgaarne ook de kerkdienst te hebben bijge woond. De opening van deze school noemde spr. een feit, dat ver uitsteekt boven de gebeurtenissen van alle dag in zijn gemeente. De betekenis van de totstandkomning der school strekt zich nog verder omdat het werk van barmhartigheid in de toekomst beter en omvangrijker kan worden gedaan. De heer J. A. Verduin, die als ver tegenwoordiger van het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland het woord voerde, zei als rechtgeaard geestelijke vader van de prilste plannen, blij te zijn dat de school tot stand is geko men. Hij belichtte het grote voorrecht dat men in Nederland geniet door de mogelijkheid dat ook dergelijke kin deren in eigen principiële sfeer kun nen worden verzorgd. Dr. Piebenga, hoofd-inspecteur van het Staatstoezicht op de krankzinni gen-zorg uitte grote waardering voor het werk van deze inrichting. Hij achtte het gelukkig, dat de laatste jaren ook op het terrein van de zorg voor de geestesgestoorden een evo lutie ten goede is losgeslagen. Het is een eerste plicht van ons volk om al les te doen voor hen die geestelijk gestoord zijn. De heer P. Prince, voorz. van de R.K. Bond van BO-krachten roemde de groote belangstelling voor cultive ring en subliemering die van de Zus ters Ursulinen uitgaat, naar het b.l.o. Zij verrichten voortreffelijk werk, dat meer gestalte zal krijgen door de briljante en riante omgeving waarin het in dc toekomst zal worden ver richt. Initiatiefneemster. Pastoor Schretlen bracht in het bij zonder dank aan Zuster Paula van wie ihet initiatief tot de stichting van de school is uitgegaan en die het enor me voorbereidend werk heeft verricht met steun van de voormalige Moeder Overste, Zuster Bonefatia. Zij hebben als instrumenten in Gods handen, stil hun plicht vervuld als goede moe der der kinderen en stuwende krach ten van dit onderwijs. Verder spraken nog de heren W. W. L. Holleman, en Lunneman, bei den hoofd ener BLO school te 's-Gra- venhage, uitgaande van dezelfde St. Jozefstichting onder wier hoede, zij het zijdelinfs ogk de Sint Ursila- school te Nieuwveen staat. Beide 'he ren waren vol lof over de nieuwe inrichting maar lieten hun vreugde hierover volgen door een noodkreet vanwege de slechte behuizing waar in zij in Den Haag moeten werken. Rector Slijkerman, die zeide als voorzitter van tal van schoolbesturen over enige ervaring te kunnen be schikken voor wat schoolgebouwen en schoolinrichtingen betreft, noem de hetgeen zo juist ingebruik is ge steld, een juweeltje op dit terrein. Tevoren heeft Rector Slijkerman met assistentie van pastoor Schret len, oud kapelaan Keesen en kape laan Metten de plechtige inwijding van de school verricht. De school heeft inclusief inrichting tussen de 5 en 6 ton gekost. Er is on geveer twee jaar aan gewerkt. Ont werper is de architect ir. A. v. Kra nendonk, die meerdere prijzen heeft gewonnen o.a. met zijn ontwerpen voor raadhuizen te Schiedam en Amersfoort. Algehele architectonisch toezicht berustte bij het architecten bureau irs A. en H. Theunissen te Den Haag. Aannemer G. Evers, Bloemen- daal. dagelijks opzichter van Rijn, Leiderdorp, uitvoeder G. v. Markus, Hillegom. De school is opgetrokken van metselsteen. Ze heeft 12 theorie klassen, 2 werkklassen, een huishoud- klas, 'n gymnastieklokaal, alles voor zien van veel licht en verversings mogelijkheden. Elke klas heeft een eigen ingang, hetgeen mogelijk is ge maakt doordat het gehele complex in het vierkant is gebouwd met een grote binnenplaats met fontein, ron dom ingesloten door een grasmat, dat als een talud naar het fontein af loopt, alles rond omzoomd. Boven de hoofdingang wordt een medaillon ingemetseld, voorstellende het beeld van S. Ursula in mozaiék. vervaar digd door Van Heman, Rotterdam. De school is voorzien van het nodige sanitair, keuken en tegelvloeren, wanden in frisse kleurenwerking. ALPHEN AAN DEN RIJN AANHANGWAGEN SCHOOT LOS Dinsdagmorgen omstreeks half tien reed de heer G. Spierenburg, wonen de te Hazerswoude (Rd.) met zijn vrachtauto met aanhangwagen, waar van de laatste met 14 ton tegels zwaar beladen, over de Emmalaan te Alphen aan den Rijn in de richting van het centrum. Ter hoogte van de Verf-, lak- en Vernisfabriek Varossieau en Cie n.v. schoot de aanhangwagen plotseling los, zette koers naar de linkerkant van de weg, reed het trottoir over en bleef tenslotte met de voorwielen over de sloot aldaar hangen. De vrachtauto reed nog even door totdat de.bestuurder had bemerkt dat hij het achterste deel van zijn com binatie kwijt was geraakt. Toen zette hij zijn wagen stil. Vermoedelijk is slijtage aan de kop peling de oorzaak van de plotseling en ongewone scheiding van de twee wagens in rollende toestand. Gelukkig gebeurde het ongeval op een zeer gunstig moment, toen noch tegenliggers zich op de rijweg, noch voetgangers op het trottoir bevonden. Er kwamen derhalve geen persoon lijke ongelukken voor. BODEGRAVEN De Hanze. De Hanze-leden kwamen in het Parochiehuis bijeen, waar ook de dames en huisgenoten genodigd waren. Voorzitter Stolwijk opende en heette in het bijzonder welkom dr. Dominicus, historicus en leraar aan een Alkmaars lyceum, die zou komen spreken over „Roman tisch Spanje". Spr., die op zijn rei zen Spanje meermalen heeft be zocht, vertelde op een boeiende ma nier over gebruiken en zeden van het Spaanse volk. Lange tijd stond hij stil bij oorzaken en gevolgen van de burgeroorlog van 19361939, die van de 26 miljoen inwoners 2 mil joen slachtoffers eiste. Na de pauze werd het gesprokene verduidelijkt door de vertoning van een seri<? lichtbeelden. Bijzonder interessant waren de opnamen van kathedralen en kerken in hun diverse bouwtrant. Dit werd afgewisseld door prachtige natuuropnamen. De heer Stolwijk, die de matige opkomst betreurde dankte na afloop dr. Dominicus voor zijn boeiend, maar bovenal leerzaam betoog. Programma's organisaties. Han ze: op 5 nov. zal Wouter Perquin ko men spreken over loon- en prijsbe leid; op 6 jan. volgt de jaarvergade ring en op 4 febr. een ledenverga dering. De jaarlijkse feestavond zal worden gehouden op 4 maart. Op 1 april bespreekt mr. P. Lubbers het onderwerp „Wat wordt er in Den Haag voor ons gedaan?", terwijl op 6 mei de sluitingsavond zal zijn. L.T.B.: op 28 nov. zal een spreker belastingzaken behandelen voor het veehoudersbedrijf o.m. zal de liqui- d&tiewinst behandeld worden. Deze avond wordt georganiseerd in sa menwerking met de L.T.J. Op 23 jan. zal het 25-jarig bestaan feestelijk worden herdacht. De jaarvergadering op 7 maart sluit het seizoen. L.T.J.op 14 okt. is er een con tactavond met een der zustervereni gingen; op 26 okt. komt een deskun dige spreken over de PBO. De g. ad viseur, kap. J. Voortwist zal ver schillende sociale onderwerpen handelen, waarna discussies volgen in groepsverband. Op 28 nov. spreekt de heer Verdonschot van het boek houdbureau van de L.T.B. over li- quidatiewinst. Sint Nicolaas komt op 1 dec. Op 22 dec. zal de heer J. Koe- voets behandelen: de vormende waarde van toneel, declamatie, zang en muziek. Deze avond wordt gege ven in samenwerking met de L.T.M. Op 5 jan. zal een spreker komen over beroepskeuze. Op 12 jan. is een kaartavond ingelast, terwijl de leden zelf cle avond van 26 jan. zullen ver zorgen; 2 febr. spreekt de g. advi seur over een nog nader te bepalen onderwerp. De vastenavond wordt gehouden op 13 febr. Enkele leden van het Diocesaan bestuur zullen op 23 febr. komen praten over het jeugdwerk. Op 3 maart volgt de jaarvergadering. Op 16 maart heb ben L.T.J. en L.T.M. een gezamen lijke discussie-avond. De slotavond valt op 2 april. BOSKOOP Dammen. Voor het clubkam pioenschap van de damclub Boskoop werden onderstaande wedstrijden ge speeld: Jac. SchoenmakerJ. v. Tol 20; W. NederhofD. Lankhuijzen 2—0; T. A. VenemaJ. van Es 20; LuijbrechtsAnt. Trimp 20; Jac. SchoemakerH. Luijbrechts 2 A. RietveldW. A. van Otterloo 11; J. MesmanH. Glazenborg 20; D. LankhuijzenJ. van Tol 11; J. Burggraaff—D. W. de Zeeuw 2—0. KOUDEKERK BEKEND ECHTPAAR VIERT ZESTIGJARIGE BRUILOFT. Het zal 15 oktober 60 jaar geleden zijn, dat de heer N. P. Slegtenhorst te Woubrugge in het huwelijk trad met mej. L. Kroon. Het huis, in de Hogewaard, waar de bruidegom ge boren was, werd als manufacturen zaak ingericht. Reeds als 12-jarige knaap was de heer Slegtenhorst de boer opgetrokken met een pak manu facturen. Sinds enkele jaren woont hij nu dicht bij zijn voormalige zaak, die gesloten is. In tal van col- s neeft de heer Slegtenhorst zit ting gehad. Wij noemen: de gemeen teraad 15 jaar, tevens als wethouder, de kerkeraad der Ger. kerk; het be stuur der A.R. kiesvereniging, hij was regent van het verpleeghuis en secr. van de brandstoffencommissie KoudekerkHazerswoode. Jarenlang was hij voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim, zo ook de vereniging Helpt Elkander. Hij bewoog zich op allerlei gebied en was steeds een geziene ftguur bij alle gezindten. Bruid en bruidegom zijn allebei 84 jaar. Uit hun huwelijk werden twee zoons en drie dochters geboren, van wie er een is overleden. Op de recep tie, die volgende week woensdag in het verenigingsgebouw zal worden gehouden, zal het zeker niet aan be langstelling ontbreken. Schaaknieuws. De uitslagen van onderling gespeelde schaakwed strijden zijn: mevr. Boelee-de Wit R. Geerlof 01 G. de WitH. Boelee 1; G. SnatersenA. Scheer 10; C. v. Egmondmevr. Boelee 10; DorrepaalJ. Colijn 01; R. GeerlofA. Hoogeveen 10. LEIMUIDEN L.T.J. vergaderde. De jonge boeren en tuinders bezochten hef Pa rochiehuis om het L.T.J. seizoen in te luiden. Nic. v. d. Salm was de eerste spreker. Hij verwelkomde ka pelaan De Munck, de nieuwe geeste lijk adviseur. De L.T.J. voorzitter sprak de wens uit, dat de g. a. met hetzelfde enthousiasme leiding zal geven als kapelaan Kuttschrütter. Ook de notulen en het jaarverslag werden door Nic. v. d. Salm aange boden, aangezien de secretaris in mi litaire dienst vertoeft. De penning meester A. Straathof Mz liet hierna een gunstig finantieël verslag horen. De kascontrolecommissie werd ge vormd door Joop Straathof Mz en Theo- v. d. Salm. Hierna werd het winteruprogramma besproken. De plannen zijn weer een toneelavond te verzorgen, gezien het gunstige re sultaat van het vorig seizoen. De re petitieavond werd bepaald op vrij dag. Vervolgens zijn enkele sprekers uitgenodigd een actueel onderwerp te behandelen, en de lcaartwedstrij- den blijven natuurlijk niet achter wege. Bij de bestuursverkiezingen, die hierop volgde, werd allereerst de voorzitter Nic. v. d. Salm met alge mene stemmen herkozen. Wim Kom pier werd als secretaris gekozen, en A. Rijkelijkhuizen Cz. kreeg de af deling finantiën toebedeeld. De g.a. sprak de jongelui met een geestig woordje toe. Hij wees op de verant woordelijkheid van het nieuwe be stuur, dat door de leden zelf geko zen is. Verkeersongeval. Woensdag middag omstreeks 4 uur had een ver keersongeval plaats in Vriezekoop, nabij het watergemaal van de Vrie- zekoopsepolder. Het 6-jarig zoontje van de heer H. v. Harten reed per rijwiel in de richting Bilderdam, ver moedelijk aan de linkerzijde van de weg. Hij kwam in botsing met de uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto van de expediteur van I. te Rijnzaterwoude. Het ventje liep enige kneuzingen en schaafwonden op, zodat geneeskundige hulp nodig was. Door de rijkspolitie is proces verbaal opgemaakt. Derde verkeerscursus. Deze week is de derde cursus Veilig Ver keer voor volwassenen begonnen. Deze cursus, die drie maanden zal duren, wordt gegeven onder auspi ciën van het Nederlands Verbond voor Veilig Verkeer. Het is de be doeling dat de deelnemers na afloop zich onderwerpen aan een examen, waardoor zij in het bezit kunnen ko men van een officieel diploma Vei lig Verkeer. Het fraaie leslokaal bo ven de brandweergarage was geheel bez^t toen de waarnemend voorzitter van de afdeling Leimuiden, de heer A. C. v. d. Hoek, de cursisten en ge nodigde een welkom toeriep. Spreker toonde zich verheugd over de gesta dige groei van belangstellenden voor het veilig verkeersonderwijs van de afdeling Leimuiden, dat zich niet be perkt tot gemeentenaren. Hij zag hierin het bewijs, dat men ernst maakt van de zaak van Veilig Ver keer. Hierna kreeg de cursusleider, de heer A. v. Dommelen, het woord. Spreker gaf allereerst een overzicht van het ontstellend hoge aantal ver keersongevallen in ons land, en wees in dit verband op de persoonlijke verantwoordelijkheid van iedere weggebruiker. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de rijkspolitie zijn als gevon den voorwerpen aangegeven de vol gende artikelen: een zilverkleurige schakelarmband, een lederen beurs met inhoud en een rood-grijs geblokt schoudertasj e. NIEUWKOOP EERSTE KULTURELE AVOND- Voor de eerste van de vier uitge stippelde kulturele avonden was Godfried Bomans uitgenodigd. Tal van belangstellenden uit Nieuw koop en omliggende plaatsen vulden de grote zaal van het parochiehuis, die zich voor dergelijke bijeenkom sten uitstekend leent. Ds. van Lent als voorzitter van het comité sprak een woord van welkom, in 't bizonder tot pastoor van Rooyen als gast in zijn eigen huis. Daarna gaf hij het woord aan Godfried Bomans. Als titel voor zijn onderwerp had spreker opgegeven: ,.Van de hak op de tak". En wat hij te berde bracht beantwoordde hier aan volkomen. Op bizonder geestige wijze vertelde spreker over het ont staan van zijn eerstelingen Pieter Bas en Eric en veroorloofde zich daarbij allerlei afdwalingen van het onderwerp, dat hij onderhanden had. Niemand nam het hem dat echter kwalijk, want wat Godfried Bomans te vertellen heeft is meestal zeer in teressant en met humor gekruid. Men hing aan zijn lippen en menig maal werd er hartelijk gelachen om zijn geestige vertelwijze. Of de pau spreker wat lang was gevallen Erop of eronder door Paul Brickhill, uitgave „Spec trum", Utrecht (Prismareeks 1,25). De schrijver van „Bommen op Roerdam" heeft in opdracht van de R.A.F. een bloemlezing samengesteld van de meest spannende ontvluchtin gen, die R.A.F.-piloten, tijdens de oorlog neergeschoten boven Duits land of bezet gebied, op touw gezet hebben. Evenals het eerder in de Prisma- reeks verschenen werk „Door het oog van de naald", wordt ook in dit boekje bewezen, dat de oudste ont vluchtingsmethoden meer succes hebben, dan ingenieus bedachte nou- veauteiten. Boeiende ontspannings lectuur, waaruit een eresaluut klinkt aan de mannen, die voor ons de vrij heid bevochten. De vijf vaders van Pepi door Ira Avery, uitgave „Spec trum", Utrecht, (Zonnewij- zerreeks ƒ1,25). Èen nieuw hoogtepunt van de Ame rikaanse kunst, romans over kinde ren te schrijven. De zon van het warme zuiden, waar een Italiaans weesje aan 5 toegewijde, maar on- weten we niet. Wij tenminste von- j handige vaders niet voldoende schijnt den hem voor de pauze belangwek- te hebben, overgiet dit heerlijke kender. Spreker besloot met een I werkje met een gouden glans, die ernstig sprookje, dat 't wellicht aan het begin van de avond beter ge daan had. Alles bijeen toch een mooie avond, die alle aanwezigen zeer heeft geboeid. R0EL0FARENDSVEEN Prijskaarten Sociëteit Ouden van Dagen. In de Pancratiuszaal kwa men de oude van dagen woensdag middag bijeen voor de opening van het winterseizoen der sociëteit. Reeds op deze eerste middag was er een grote belangstelling. In een prettige sfeer werd de middag doorgebracht met als hoofdschotel een wedstrijd in prijskaarten. De uitslag hiervan werd: wirinaarsronde: le pr. J. v. d. Meer Thz en D. v. d. Meer Jz; 2e pr. M. Akerboom en P. v. d. Meer Gz.; 3e pr. Th. v. d. Zwet Jz en Th. v. d. Klugt; 4e pr. B. v. d. Zwet en Jac. Kuipers. Verliezersronde: le pr. M. Verdel en C. Huigsloot; 2e pr. N. v. d. Haak en Corn. Loos, 3e pr. E. Koek Jz en D. Elstgeest; 4e pr. J. Vermeij en M. Hoogenboom. WOUBRUGGE TOREN THANS VERLICHT. Dank zij de gunstige weersomstan digheden konden de werkzaamheden aan de toren van de Ned. Hervormde kerk snel worden voltooid. Het hout werk is geverfd, de drie wijzerplaten vernieuwd en dinsdagavond konden de ingezetenen voor het eerst op een verlichte wijzerplaat kijken. De aan gebrachte stelling zal donderdag weer worden afgebroken. Men hoopt ook de wijzerplaten van de rooms katho lieke kerk te Hoogmade nog deze week te verlichten. Soos heropend. Ondanks de feestelijkheden in Leiden waren weer een groot aantal ouden van dagen woensdagmiddag opgekomen naar de heropende sociëteit voor ouden van dagen in het Wijkgebouw. Burgemeester J. C. van Wageningen, zijn echtgenote, dr .Loth en de beide plaatselijke predikanten «gaven van hun belangstelling blijk. Uit de ge- méente waren enkele cadeaux aan geboden o.a. twee taarten, cake en sigaren, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De soos wordt gehouden om de veertien dagen. zelfs de grootste nurks een vrolijker kijk op het leven moet geven. Met dit boekje bewijst de Zonne- wijzerreeks wederom, dat zij zich niet tot taak gesteld heeft „brave, zoetsappige lectuur" te brengen, doch dat zij met grote durf en critisch inzicht zoekt naar het beste in de wereldlitteratuur. Gevaar als beroep door Mar- jorie en Edward Ward, uit gave „Spectrum", Utrecht (Zonnewijzerreeks ƒ1,25). Het dagelijks brood wordt soms op zeer zonderlinge wijze bijeengegaard TE HOGE PACHT. Een boete van 250 of 25 dagen hoorde een veehouder/bloemist uit Voorhout tegen zich eisen door de officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter. Hij had een pachtovereenkomst gesloten, welke niet schriftelijk was gesteld. Verd. had een weiland verpacht voor 1.50 per Rijnlandse roe. Nadat hij het verpacht had deed verd. aan gifte bij de grondkamer en enige tijd daarna kreeg hij bericht terug, dat zijn verzoek was afgewezen. Toen de afwijzing kwam, waren de han delingen al gebeurd. De pachters hadden de grond gescheurd, geploegd en geëgd. De gewassen stonden ook reeds in de grond. De pacht, die ver dachte vastgesteld had, was veel te hoog. De eigenlijke prijs is 1.00 tot 1.10 en ook nog wel lager. Het car- dinale punt vond de officier van Ju stitie wel dat men zich tegenwoordig zo weinig aantrekt van de grond kamer. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Vijf maanden gevangenisstraf, waar. van één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, eiste de officier van Justitie bij de Haagse Politierech ter tegen de boekhouder G. J. K. uit Den Haag. Deze had door zijn handel wijze een Lcidse slager op de rand van een faillissement gebracht. De verdachte had thuis een boekje met een restant aantal cheques op de Ned. Middenstandsbank van een vleesgros sier, waarvoor hij werkte. Nadat ver dachte vergeefs had getracht een in- koopcomibinatie op te richten was hij in financiële moeilijkheden ge raakt. Om hier uit te komen, ging hy naar de Leidse slager toe en kocht hier voor 3500 aan vlees, zoge naamd voor een scheepsleverantie. Hij liet een vervoerder aanrukken en betaalde met een cheque op de Middenstandsbank. Later bleek dat verdachte geen cent op deze bank had staan. De verdachte had het vlees beneden de waairde ten eigen bate verkocht. De rechter veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. OOK NIET OP EEN MOTOR BAKFIETS. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid tegen een 38-jarige colporteur uit Leiden, die hij een potentiële moordenaar op de weg noemde. Na het bezoeken van diverse café's had verd. op 3 sept. j.l. in de Langestraat op een motorbak fiets gereden, terwijl hij onder in vloed van sterke drank verkeerde. Op de Haarlemmerstraat was hij in aanrijding gekomen met een meisje op de fiets. Mensen, die verdachte uit een café hadden zien komen, had den hem nog gewaarschuwd. Eén van hen had de politie gewaarschuwd. De verdachte meende nog wel in staat te zijn om de bakfiets naar behoren te besturen. Hij was reeds 12 maal be keurd wegens openbare dronken schap. Het vonnis luidde: drie weken gevangenistraf, vief maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid en acht maanden voorwaardelijke ontzegging. BESCHONKEN OP DE FIETS. Een grondwerker uit Alphen aan den Rijn was voor de Haagse Politie rechter gedagvaard, omdat hij op een fiets in de Prins Hendriklaan had ge reden, terwijl hij onder invloed van sterke drank had verkeerd. Verdach te had veel glazen bier gebruikt, maar het aantal was hij vergeten. Volgens een proces-verbaal reed de grondwerker zigzag, rook hij naar alcohol en verkeerde hij in kennelijke staat. De officier van Justitie requi- reerde 25 boete of 10 dagen en een week gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Met dit laatste kon de rechter meegaan, maar de boete verminderde hij tot 20 of 5 dagen. TEGELS VOOR ZIJN STRAATJE. Bij verstek behandelde de Haagse Politierechter een zaak tegen een ?3-jarige gepensioneerde koopvaar der uit Alphen a. d. Rijn. Deze had diefstal gepleegd van visbektegels ten nadele van de Provinciale Waterstaat. De visbekken sloeg hij er af en de tegels gebruikte hij voor het aanleg gen van een pad naast zijn woning. Deze tegels waren ontvreemd van de Herenweg te Alphen aan den Rijn. Overeenkomstig de eis werd verdach te veroordeeld tot 20 boete of 5 dagen. STRENGE STRAF. De Haagse Politierechter veroor deelde een 48-jarige winkelier Leiden tot drie weken gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid wegens het besturen van een auto onder drankinvloed. De eis was twee maanden en drie jaar ontzegging. De verdachte gaf toe iets te veel te hebben gedronken. Hij had nog jenever in de auto. Getuigen hadden verklaard, dat verdachte in een Leids café al te veel op had. Hij wilde toen maar Den Haag om het feest voort te zetten en twee mannen gingen met hem mee. Op de Veurse- straatweg nam verdachte echter een en hier is een beschrijving gegeven van zes mensen (en hun werk), die resp. als blusser van oliebranden, dierentemmer, diepzee-duiker, mis sionaris tussen de Mau Mau, test piloot en „film-verongelukker" in hun levensonderhoud voorzien. Het echtpaar Ward heeft over deze men sen en hun werk een serie radio reportages samengesteld, die thans verwerkt zijn tot een spannende reeks verhalen. Boeiende ontspanningslectuur over mensen, die nog dagelijks „in het nieuws zijn". Bakvis tussen sinaasappelen door Jessamijn West, uit- gav e „Spectrum", Utrecht, (Prismareeks 1,25). Amerika blijft de onbetwiste mees ter in de „boy-meets-girl"-lectuur, in het schrijven van verhalen over jon gens en meisjes, die langzaamaan ontdekken, dat de wereld meer mo gelijkheden biedt dan hun spoortrein poppewagen. Met verbluffende openhartigheid durven Amerikaanse schrijvers ervaringen en gedachten te boek te stellen, die iedere mens op de grens van volwassenheid ge had heeft, maar die men doorgaans als te intiem beschouwt om ze te bekennen. De Amerikaanse auteur laat de kinderen a.h.w. zelf hun boek schrijven en alleen het verwarmende vleugje humor verraadt de volwas sene op de achtergrond. Een plaats in de boekenkast voor sombere uren meer dan waard. Onder de zon van Mexico door Aster Berkhof, uitgave „Spectrum", Utrecht, (Zon- newijzerreeks ƒ1,25). Een boeiend boek over het land, dat door het contact met de blanke beschaving van zijn hoogstaande cul tuur beroofd werd en nog steeds verpauperd en verbijsterd zijn plaats in de wereld poogt te vinden. De schrijver volstaat niet met een reisbeschrijving, maar zoekt naar achtergronden en historische ontwik kelingen. Goede ontwikkelingslectuur op prettige wijze gebracht. „Vlugge Eekhoorn wordt opperhoofd" door W. J. Ver- beeten. Uitgave van „Hel mond" te Helmond. Prijs 3,75. Boeiend jongensboek, dat nu eens niet de fantastische perspectie ven van de toekomst serveert, maar in de eeuwen terugduikt om een avontuurlijk verleden week tot le ven te brengen. Vlugge Eekhoorn is een sportieve, dappere kerel, de be lichaming van de idealen der jeugd. In zijn stam beleeft hij een afschu welijk avontuur. Een duivelse tove naar wijst hem als dief aan en hij moet met zijn hond vluchten. Hij maakt van alles mee en keert ten slotte terug naar zijn stam, waar de grote afrekening plaats heeft, welke hem tot opperhoofd maakt, 'n Boek vol spanning, vaarin ook het een en ander over de pre-historie wordt verteld, zodat de jeugdige lezers er ook nog iets van opsteken. „De scheepsjongen van de Freelove" door J. D. De gree! Heldenserie. Uitga ve van „Helmond" te Hel mond. Dit zesde deel van de intussen reeds populaire serie vertelt het le ven van de beroemde Engelse zee vaarder en ontdekkingsreiziger Cook die als scheepsjongen zijn grote loop baan begon. Hij klom snel op, voer enkele malen rond de wereld en bracht als eerste de diepte van de zee in kaart. Op boeiende wijze wordt dit leven voor de jeugd ver teld. „Moord op de Plas" door P. Geijl. Prismareeks. Uitga ve van Het Spectrum, Utrecht. De scheve voorstelling van zaken, welke ontstond, toen Annie Berends het lijk van een jongeman in de ka juit vond en enkele ogenblikken la ter werd „betrapt" door haar man met een hele rompslomp van ontdek kingen en problemen, die daarop volgde, heeft onder de vaderlandse detective-romans een voorname plaats veroverd. Dit werk, dat wij destijds reeds besproken hebben, heeft zijn tweede druk beleefd in de prisma-reeks. Muiterij en victorie door C. S. Forester, uitgave Zuid- Hollandsche Uitgevers Maat schappij, Den Haag (Cul tuurserie ƒ8,90). Het laatste en tevens zelfstan dige deel van de „Lord Horn- blower-serie", die de avonturen ver telt van een legendarische Engelse zeeman ten tijde van Napoleon. Het avontuur begint ditmaal in eigen kamp, want lord Hornblower moet optreden tegen muiterij op een Engels schip. Het rechtsgevoel van deze eeuw zal zich maar moeilijk kunnen verenigen met de inzichten van de Engelse admiraliteit in die tijd en al poogt de schrijver zijn held een zo elegant mogelijke oplossing te doen vinden, toch zal deze de lezer slechts gedeeltelijk bevredigen. Als de muiterij onderdrukt en Na poleon bij Leipzig verslagen is, komt Hornblower door een liefdesgeschie denis in Frankrijk, waar de terug komst van Napoleon hen verrast en voor het vuurpeloton brengt; Water loo komt precies op tijd om hem te redden. Spannende ontspanning.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 14