m Ir. G. L. Driessen 95 jaar Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefarine ,4 Onvoldoende belangstelling voor de Wassenaarse politie-school DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Grote verdiensten voor de stad Leiden MORGEN viert de heer ir. G. L. Driessen zijn 95e verjaardag. Dit is een zeer verheugend feit als men in een uitstekende lichamelijke en geestelijke conditie verkeert als de heer Driessen momenteel. Hoe bijzonder verheugend het be reiken van deze leeftijd mag zijn, toch is dit niet de enige of voornaamste reden, waarom enige regelen in dit dagblad aan de persoon van ir. Dries, sen worden gewijd. De reden is veel meer hierin gelegen, dat deze dag de zo geschikte en gaarne aangegrepen gelegenheid biedt de verdiensten, spe. ciaal voor Leiden, van de jarige te belichten. De heer Driessen, iedereen weet het, werd te Leiden geboren als zoon van de bekende katoenfabrikant Louis Driessen en mevrouw E. A. M. Driessen-Von Forckenbeck. Na zijn studie aan de technische hogeschool te Delft voltooid te hebben, vertrok de heer Driessen, in 1890 gehuwd met mejuffrouw B. F. P. van Ditzhuyzen, naar Java. Hier hield hij zich voor namelijk bezig met de constructie van stuwdammen. Na een tienjarig ver blijf in de Oost, waarin een zeer voorspoedige carrière werd opge bouwd, repatrieerde het gezin in 1900. In diezelfde tijd was hier ter stede de plaats van adjunct-directeur van gemeentewerken vacant, zijnde deze functie echter niet als zodanig gekwalificeerd. De heer Driessen had ook in patria het getij mee. Na zijn benoeming op deze plaats, volgde hij twee jaar later ir. G. H. de Vries Broekman als directeur van gemeen tewerken op. De ambtsperiode van de nieuwe di. recteur van Gemeentewerken stond in het teken van stadsuitbreidingen. Om maar in het kort enkele te noe men: benoorden de Herensingel, be westen het speelterrein aan de Zoe- terwoudse Singel, uitbreiding voor de aanleg van het Xooipark, voor die van de Sophiastraat en de omgeving van de Os- en Paardenlaan, voor het plaatsen van een groentenveiling tus sen het Rijn- en Schiekapaal en de Roomburgerwetering, beoosten de Herenstraat en bezuiden de Witte Singel. Het Plantsoen werd verbreed ter plaatse, waar tot 1904 de korenmolen de „Oranjeboom" stond. Een ander markant punt in de stad onderging totale verandering. In 1906 n.L werd het besluit genomen tot verbreding van de Paardensteeg; in 1910 werd de verruiming van de verkeers weg Kort RapenburgPrinsessekade (voorm. Paardensteeg) werkelijkheid. Ik zou zo nog wel kunnen doorgaan. Samenvattend kunnen we zeggen, dat tijdens het directoraat van ir. Dries sen de stad grote veranderingen on derging. Eind 1927, het jaar, waarin het Gangetje verbreed werd, nam de heer Driessen afscheid als directeur van Gemeentewerken. Bij deze gelegen heid werd voor het eerst de erepen ning van de stad uitgereikt als er kenning van de grote verdiensten van deze Leidse burger. Ir. Driessen legde zijn- ambt neer, evenwel niet zijn werkzaamheden. 1 Een buitengewone belangstelling, gesteund door een even of nog grotere energie was oorzaak, dat de Leidse historiebeschrijving, speciaal op het gebied van de stadsontwikkeling, op uitstekende wijze in de daarop vol gende jaren werd gediend. Het zou een te omvangrijk artikel worden een bibliografie van de publicaties te gaan opsommen, die ir. Driessen in de loop der jaren heeft bewerkt. Zijn reper toria op de openbare werken vanaf de 15e en vroegere eeuwen tot 1931, zijn Leidsche Straatnamen, historisch toegelicht, gevolgd door een supple ment en zijn „Verdwenen Leidse Straatnamen" zijn van groot nut voor verschilllende belangstellenden ge weest; verschillende afdelingen van de gemeente-secretarie zowel als het gemeente-archief profiteren niet zel den van deze arbeid. De vereniging „Oud-Leiden" be wees hij een grote dienst met het bewerken van een index op de Leid se Jaarboekjes vanaf 1904 tot heden, een werk dat een omvang van hon derden fiches, in 8 stalen dozen ge borgen, heeft. Het gemeente-archief genoot enige jaren achtereen van de geregelde medewerking van Driessen op het gebied van fichering, een werk, dat veel energie vraagt om het moet gezegd worden een zo taaie en ogenschijnlijk een zo een voudige, maar in wezen moeilijke ar beid voortdurend op de juiste wijze te verrichten. Het is nog maar een paar jaar geleden, dat de heer Dries sen dit werk beëindigde. De fichering van de Leidse Jaarboekjes wordt evenwel nog altijd door hem bijge houden. Wanneer U het voorrecht heeft door de heer Driessen te worden ont vangen, dan garandeer ik u een pret tig gesprek met iemand, die „bij de tijd" is. ANNIE VERSPRILLE. De heer Driessen wenst deze dag in besloten familiekring door te bren gen. Hij zal geen bezoek ontvangen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijkal beroemd werken tezamen nèg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen WASSENAAR Pastoor Ch. N. J. Meysing f Bij de bushalte voor het Dieren park te Wassenaar is dinsdagmiddag pastoor Ch. N. J. Meysing onwel ge worden en ter plaatse, waarschijnlijk aan de gevolgen van een hartaanval, overleden. Pastoor Van Spanje was nog in de gelegenheid hem het H. Oliesel toe te dienen. Pastoor Meysing was rustend pas toor van de parochie „De Goede Her der" aan de Stoeplaan. Pastoor Meysing werd geboren 2 februari 1881 te Leiden. Hij werd na zijn priesterwijding op 4 augustus 1904 door de bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Rotterdam. Daarna werd hij benoemd te Amster dam en vandaar kwam hij als bouw pastoor naar Wassenaar. Wat bouwpastoor Meysing in deze tijd aan werk verzet heeft, grens aan het ongelofelijke. Zelf woonde hij in een krot, dat met de wijdse naam pastorie betiteld werd, maar in de winter een Nova-Zembla gelijk was. In het Wassenaarse verenigings leven was hij een zeer geziene figuur. Zo was hij o.m. voorzitter van de liturgische commissie, lid van de com missie tot beheer van het bisschoppe. lijk museum, censor deputatus van het bisdom, geestelijk adviseur van de Sint Pieterskring der architecten, lid en vele malen voorzitter van 't Sint Bernulphusgilde, promo tor van de goede kerkzang. Hij sti muleerde op zijn eigen bescheiden wijze de plaatselijke organisaties en vond daarnaast nog tijd voor ieder een die zijn hulp inriep, op welk ter rein ook. Bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest eerde de bisschop van Haarlem pastoor Meysing met het ere-kanonicaat van het Haarlemse kapittel, en de wereldlijke overheid (Advertentie). erkende zijn verdiensten door hem te KlinkenbergA. A. Vooys 0-2; Fr. benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Met het heengaan van pastoor Mey sing verliest de parochie De Goede Herder ,een priester, die in zijn god vruchtige eenvoud werkelijk groot was. De plechtige Mis van Requiem wordt gezongen a.s. Vrijdag 10.30 uur in de parochiekerk van De Goede Herder aan de Stoeplaan, voorafge gaan door de Lauden om 10 uur. VOORSCHOTEN VERKEERSONGEVAL. MET DODELIJKE AFLOOP. Dinsdagavond om half negen is op de grens van Voorschoten en Valken burg een personen auto met vier in zittenden met grote snelheid op een tegemoetkomende vrachtauto gebotst, doordat de bestuurder van de perso nenauto te veel uitweek voor een bromfietser. De vrouw van de be stuurder, de heer P. Bouwmeester uit Katwijk aan de Rijn, werd zodanig gewond, dat zij enige ogenblikken later ter plaatse overleed. De andere inzittenden werden slechts licht ge wond. De heer B. was veertien dagen geleden thuis gekomen, nadat hij anderhalf jaar in Biak als onderoffi cier-vlieger dienst had gedaan. Het bestuur van de politie-oplei- (Advertentie)dingsschool voor Zuid-Holland, die in Wassenaar gevestigd is, ziet met eni ge bezorgdheid het nieuwe jaar tege moet. Terwijl de school, die verleden jaar april door de commissaris van de koningin plechtig werd geopend in alle opzichten blijkt te voldoen aan de verwachtingen blijft het aantal aanmeldingen voor het nieuwe cur susjaar, dat in januari a.s. begint, be neden de begroting. De behoefte aan aanvulling met jonge krachten van de politiekorpsen in de samenwerkende gemeenten is nog steeds zeer groot. Commissaris J. J. Maandag, direc teur van de school, heeft op een pers conferentie het een en ander verteld over het tot stanidkomen van deze school en over het opleidingsschema. In maart '52 besloten de korpschefs van een aantal kleinere gemeenten in de provincie pogingen in het werk te stellen om te komen tot een ge zamenlijke opleiding van adspirant- Statiebezoek van president van Costa Rica aan Nederland Don Jose Figueres, president van Costa Rica, en zijn echtgenote, Senora Dona Karen Olsa de Figneres, zijn woensdagavond voor een staatsiebezoek aan Nederland met een vliegtuig uit Rome op Schiphol aangekomen, waar zij officieel werden verwelkomd. De foto toont v.I.n.r.: vice-admiraal tit b.d. N. A. Rost van Tonningen, opper-ceremoniemeester van H.M. de Koningin, die 4e president verwelkomde namens koningin Juliana en Z.K.H. prins Bemhard, president Figueres, mevrouw Fi gueres en mr. J. M. A. H. Luns, nederlands minister zonder portefeuille in het demissionaire kabinet, van het vliegtuig op weg naar de aankomsthal tussen de aangetreden erewacht. agenten. Voorzichtigheidshalve werd begonnen met een eerste vorming van twee maanden. Zes maal werd in Wassenaar een dergelijke cursus ge geven en 138 adspiranten maakten op deze wijze kennis met de eerste be ginselen van het politievak. Hun ver dere opleiding werd verzorgd door de korpsen, door wie ze naar Wassenaar waren „afgevaardigd". Toen deze eerste proef een succes werd, gingen de gedachten van de korpschefs en van de burgemeesters der samenwerkende gemeenten uit naar een gezamenlijke volledige op leiding voor het politiediploma, die een jaar zou duren. Er werd een „ge meenschappelijke regeling" in het le ven geroepen, die door publikatie in de Staatscourant in januari 1955 bin dende kracht kreeg. Inmiddels had men in het Wassenaarse villapark Rijksdorp beslag weten te leggen op een geschikt pand, dat in recordtem po tot een ideale politieschool met in. ternaat werd omgebouwd. In april '55 opende de commissaris van de Ko ningin de school, waar 27 adspirant- agenten een volledige opleiding kre gen voor het staatsdiploma. In juli '55 begon een tweede cursus van een jaar, in januari 1956 een derde en juli '56 een vierde cursus. Het gebouw aan de Meyboomlaan is berekend op de huisvesting van maximaal 60 leerlingen. De leerlingen die als adspirant- agent een salaris ontvangen be talen 90.per maand voor de huis vesting en verzorging. KATWIJK J. G. v. d. Ven overleden. Een der oudste inwoners te Katwijk aan den Rijn, de 93-jarige J. G. van der Ven, is gisteren overleden. De heer Van der Ven was vanaf zijn geboor te 13 augustus 1863 inwoners van Katwijk aan den Rijn. Hij was een zeer bekende figuur in het dorp. Hij bekleedde jarenlang verschillende kerkelijke functies en was bestuurs lid van de Baron v. Wassenaer van Catwijcksohool. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De uitslagen van de door de bridgeclub „De Brug" in De Roskam gehouden bridgedrive waren als volgt: 1. Dick ParlevlietH. Booy 53 m.p.; 2. mevr. van der ValkA. Spruitenburg 44 m.p.; 3/4 F. van der ValkJac. de Jong 42 m,p.; 3/4 W. Agema—S. Visser 42 m.p.; 5. de he ren van der Plas 33 m.p.; 6. J. Zijlstra P. Couprie 27 m.p. Dammen. KJD.C. De uitslagen van de Damclub K.D.G. van de ge speelde wedstrijden om de borden bezetting zijn als volgt: 1ste klasse: J. Houwer—J. Heemskerk 2-0; H. Voorzaat—C. van Klaveren 0-2; H. SpierenburgJ. Schoneveld 2-0. 2de klasse: J. C. van RijnC. Glasber gen 2-0 regl.; Alb. de KoningC. de Winter 0-2; J. Slootweg—Am. van Beelen 2-0; J. ZwaanJ. H. van Duy- venbode 2-0; Ab. van BeelenB. Bijsterbosch 2-0; J. R. van Slooten Ant. Verhoog 2-0. HILLEG0M R.K. Vrouwenbeweging, Dezer dagen kwam het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging, afdeling „Gilde" bijeen ter bespreking van het pro gramma voor het komende seizoen. Er zullen wederom cursussen worden georganiseerd en wel in de moderne talen, Engels, Duits en Frans. Verder les in het koken en bakken. Ook wordt gedacht aan een club voor thytmische gymnastiek. LEIDSCHENDAM M1DDENSTANDSBEURS. Uitgaande van de gezamenlijke middenstandsverenigingen wordt hier tot en met 6 dezer een middenstands- beurs gehouden in het katholieke verenigingsgebouw aan de Damlaan. De officiële opening van de beurs heeft dinsdag plaats gehad, Burgemeester Banning liet uitko men dat hij wat de middenstand be treft, optimist en pessimist is Als pessimist betreurt spr. het dat ver leden jaar geen beurs is gehouden en dat hij hans moet constateren, dat niet alle middenstanders op deze beurs vertegenwoordigd zijn. Spr. heeft optimistische gedachten over die middenstanders die hun tijd be grijpen en alles in het werk stellen om aan de bevolking te tonen dat Leidschendam ock cp middenstands- gebied de toets der critiek kan door staan. Nadat de genodigden, waaronder de parochie geestelijkheid de directeu ren van de bedrijven, de beide wet houders enz. een rondgang langs de stands hadden gemaakt, verenigden zij zich in de consumptietent waar als conferentier optreedt Willy Alfra- do, de sneldichter die aan de piano begeleid wórdt dcor de heer Jan v. d. Nat. Geb.: Gerardus C. M. z. van C. G. van Schie en W. J. Stijnman; Wilhel mus N. M. z. van J. W. van der Krogt en C. C. A. Wijtvliet; Anna M. d. van J. J. M. van Wissen en F. G. C. van Brecht; Jocobus J. M. z. van J. P. Hogerverst en M. Lelieveld. Ondertr.: Jacob Stapper te Ber gen ep Zeem en Hanny Barends; An- tenius H. Trampert te Den Haag en Elisabeth M. Lelieveld. Getr.: Adrianus M. H. van der Meer en Antenia C. M. Verhagen. Overl.: Jacebus Suykerland oud 86 jaar echtgenoot van C. W. van Dijk; Petronella M. van Leeuwen oud 75 jaar, ongehuwd; Herman R. A. van Elewout, oud 80 jaar, weduwnaar van M. Herz. SASSENHEIM Jo-K.V-P. In de dinsdagavond gehouden ledenvergadering werd het aftredende bestuur herkozen. Het dag. bestuur bestaat uit de heer B. van Spelde, voorzitter, mej. I. Roo- zen, secretaresse en inej. E. v. d. Voort, penningmeesteresse. Afgevaardigd naar de Kringverga dering werden de dames F. Zwaai en E. v. d. Voort. Als toegevoegd lid aan het senio ren-bestuur werd aangewezen de heer J. Scholte. Begin november zal er een pro- Verschillende andere zaken wer den besproken vnl. pogingen om meer belangstelling te wekken voor de gemeente-politiek. 0EGSTGEEST Zilveren jubileum. Mej. M. v. d. Berge herdenkt zondag a.s., dat zij 25 jaar geleden in dienst trad als huishoudster bij de familie G. Ho- gervorst aan de Wijthenbachweg 23. WARMOND E.H.B.O. Het ligt in het voorne men in dit winterseizoen wederom een cursus E.H.B.O. te houden. Deze cursus zal bestaan uit 26 les sen van 2 uur, waarvan 1 uur prak tijk en 1 uur theorie. De cursus zal aanvangen op vrij dag 12 oktober a.s. om 7.30 uur in de „Burcht" o.l.v. dokter H. A. G. M. Walenkamp. Aanmelding voor deze cursus kan geschieden voor of op 6 oktober a.s. bij de voorzitter der E.H.B.O.-vereniging de heer van den Berg. Burg. Ketelaarstraat 10. Z0ETERMEER Werknemers in industrie. De katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven hield gister avond de eerste algemene ledenver gadering in De Jonge Prins. Ter stimulering van het vergader- bezoek zal dit jaar wederom een competitie worden gehouden. Beslo ten werd echter om geen prijzen be schikbaar te stellen, maar het daar voor uit te trekken bedrag te storten in de kas van het vaandelfonds. Dit zal de eerste inzet zijn om te komen tot een eigen vlag of vaandel. Het bestuur zal nadere plannen overwe gen, om dit vaandelfonds in korte tijd sterk te maken. De jaarlijkse feestavond zal dit jaar gehouden worden op 25 november a.s. in De Jonge Prins. Een toneelgezelschap van een der omliggende plaatsen zal uitgenodigd worden om deze feest avond te verzorgen. De districtsbe stuurder Schoof sprak in verband met de kabinetscrisis over het vraag stuk der bezitsvorming, waarover zo veel te doen is. Tijdens de rondvraag werd gesproken over de drie vakan tiedagen in de winter opgenomen zouden moeten worden, waarvoor begrijperlijker wijze geen animo be stond. Overeengekomen werd, dat de 1 die daarmede gemoeid was, ge stort zou worden in het weduwen- en wezenpensioenfonds, zodat men in de zuivel zij het op een andere wij ze toch zijn portie krijgt. Promotie. De eerste clubavond van Promotie is een succes gewor den. Praktisch alle' leden waren pre sent. Op deze avond is er aan d». schaakborden fel gestreden. Van de tien partijen kwamen er slechts drie tot een beslissing. De andere partijen werden afgebroken. De stand is nu: T. KalisvaartL. Brengem 10; W. BreijerJ. Blonk 10; G. Been—W. van Mullem 01. Nieuwe leden zijn van harte wel kom op de clubavonden, die elke maandagavond gehouden worden van 8<11 uur in een der zalen van het Spaarbankgebouw. De Witpen. De postduivenver eniging De Witpen hield haar laatste vlucht van dit seizoen vanaf St. Ghislain. Eerste prijswinnende duif arriveerde om 10.11.40 u. De prijzen vielen als volgt: 1, 5, T. Pelle; 2, 3, 6 N. de Braber.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13