Boeren eisen maatregelen tot 350 miljoen gulden DE SPOKEN] AGE EEK MEISJE ,N(widest) Chrissemeuje werd 107 jaar Gematigde belangstelling wat doet U op 17 oktober Heidemij „stampt wegen uit de grond" DONDERDAG 4 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Nota's van Landbouwschap aan de regering Het bestuur van het Landbouwschap heeft gistermiddag vier nota's goed gekeurd, waarin voor de agrariërs een groter aandeel in de welvaart wordt geëist. De financiële consequenties van deze eisen gaan tot een bedrag van ongeveer 350 miljoen per jaar. De nota's zullen worden aangeboden aan de regering. Daarnaast eisen de Nederlandse veehouders 50 miljoen gulden extra voor de in het melkjaar november 1955november 1956 gele verde melk. Deze produktie omvat ongeveer 5 miljard kg. melk, zodat de eis op 1 cent per kg. neerkomt. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, noemde deze stappen „een forse ruk aan de bel, waarmee het agrarisch bedrijfs leven duidelijk maakt, dat het tekort komt". Wij laten ons niet bang maken door het mogelijk ook nu weer dreigende gerucht, want wij staan voor onze zaak t en hebben geloof in het gemotiveerde en rechtvaardige ervan, aldus de h'eer Louwes. de bedrijfsgebouwen gaat, aldus de heer Louwes, met inachtneming van een zeker bedrag voor grondrechten, gepaard met financiële consequenties ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet mogelijk om aap. te geven, welke de financiële gevolgen zijn van de herwaardering van de Veehouders eisen 50 miljoen De nota's behandelen het doorbere kenen van de eigenaarslasten in de produktiekosten, de waardering van de bedrijfsleiding, de waardering van handenarbeid van de boer en de me de handarbeid van de boer en diens dewerkende gezinsleden, daar hier gezinsleden en de beloning van de landarbeid op grond van werkklassi- ficatie in relatieve verhouding tot vergelijkbare arbeid. Herwaardering, De herwaardering van de grond en Aetherklar.k en VRIJDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00—21.S0 „Fluffy neemt de leiding", TV-spel. 21.30—22.00 „Te- levisiebezoek aan Nederland", film- documentaire. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 10.30 Parijse lied jes. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Idem. 15.00 School- Tadio. 15.30 Metropole-ork. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Lichte muz. 10.00 Nieuws. 19.10 Re- .geringsuitz.: Reclassering een nieuwe levenskans. Klankb. v. Jo van der Walle. Een uitzending in samenwer king met Radio Nederland Wereld omroep. 19.20 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verz. pro gramma voor de militairen". 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De springplank. 21.15 Alleen maar ge roepen, hoorsp. 22.05 Viool en piano. 22.25 Orgelconc. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 V.ARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23. Gram. 8.00 Nieuws 3.18 Gram. 8.50 Voor de •vrouw. S.40 Schoolradio. 10.00 „Thuis" caus 10.05 Morgenwijding. 10.20 Vo.V de kleuters. 10Ó -0 Viool en pia>-o. 11.05 Gram. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport 3n .piognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Meded en gram. 13.25 Theater- örk. 13.55 Koersen. 14.00 Cello en piano. 14.30 Slauerhoff-herdenking. 14.59 Herhaling fragm. dinsdagavond- progr. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muz.caus. 17.00 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 „Met de deur in huis", caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.19 Ma drigaalkoor. 19.30 Een dienende kerk, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 De Nationale Reclasseringsdag. 20.09 Boekbespr. 20.15 Twentse volkslied jes. 20.30' „10 Jaar Nederl-Belg. Oult. accoord." 20.40 „Het onderwijs nu", caus. 21.00 Gram. 21.40 De vijf ver bonden ringen, klankb. 22.00 Lichte muz. 22.25 Buitenl. overz. 22.40 „Zorg om de mens", caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.16— 24.00 Gram. voor nog niet voldoende basisgege vens ter beschikking staan. De herwaardering van de bedrijfs leiding betekent ongeveer 60 miljoen gulden,, terwijl het, realiseren van de relatieve gelijkstelling van de belo ning voor landarbeid met die voor gelijkwaardige arbeid in andere be drijfstakken ten plattelande gepaard gaat met financiële consequenties ten bedrage van ongeveer 90 miljoen guL den. Doorberekening? Indien de voorstellen van het Land bouwschap door de regering ongewij zigd worden overgenomen en de hier uit voortvloeiende kostenstijgingen niet worden gecompenseerd door ho gere op-brengstprijzen van de produk- ten, zijn de financiële gevolgen voor het landbouwegalisatiefonds ten min ste 350 miljoen gulden. Hiervan kunnen in principe aan de consument worden doorberekend de financiële consequenties voor wat be treft de produkten tarwe suikerbie ten en consumptiemelk, aangenomen, dat bij prijlsstijging het verbruik niet daalt. Het gaat daarbij dan om een bedrag van ongeveer 120 miljoen gul den in totaal. Zoals men weet, be staan voor genoemde produkten ga rantieprijzen. Met nadruk zei de heer Louwes dat deze berekeningen zijn gebaseerd op boekhoudingen van het Landbouw Economisch Instituut op zogenaamde kostprijsbedrijverï, dat wil zeggen op wat grotere, goed geleide bedrijven. Veehouderij. De eis van ƒ50 miljoen extra voor de in het melkjaar november 1955 november 1956 geleverde melk werd in de bestuursvergadering van het Landbouwschap ter tafel gebracht door de voorzitter van de hoofdafde ling veehouderij, de heer R. Visser. Overwogen werd dat de ontwikke ling in de melkveehouderij in de af gelopen jaren in hoge mate zorgwek kend is. Het kostenniveau is sedert 1954 voortdürend gestegen, voorname lijk ten aanzien van lonen en veevoe. derprijzen. De opbrengsten bleven gelijk of liepen in de ongunstige jaren terug. De verdiensten van de boer in het boekjaar '50-'51, waren reeds lager dan het gemiddelde van de periode van 1948-1953 en zij waren in het sei zoen '54-'55'zelf aanzienlijk lager. Het financiële weerstandsvermo gen is daardoor in zodanige mate aangetast, dat de hoofdafdeling vee houderij en met haar het bestuur van het Löndboüwschap unaniem tot de conclusie is gekomen, dat thans een tegemoetkoming in de vorm van een uitkering ineens ten bedrage van 1 cent per kg. op de totale in dit melkprijsjaar geleverde hoeveelheid melk met kracht bepleit moet wor den bij de regering. Bij deze overwegingen heeft men niet in aanmerking genomen, dat er verschillen bestaan tussen de op brengsten op minder gunstige en op zeer gunstige gronden. Men gaat in feite uit van de garantieprijzen, die, gezien het gestegen kosten- en loon niveau niet toereikend waren om een bevredigend resultaat in de melkvee houderij te verkrijgen. Tot hoofdaalmoezenier ter koop vaardij is benoemd, de wnd hoofd aalmoezenier H. A. C. Snelder. Hij werd geboren te Rotterdam en is 43 jaar oud. Op 81-jarige leeftijd is te Voorburg overleden d"e heer C. Bruynzeel Sr., oprichter van het concern, dat be halve fabrieken in de Zaanstreek ook bedrijven heeft in Haimlburg, Suri name, Borneo en Zuid-Afrika. Een bijna volle Rotterdamse schouwburg heeft dinsdag de 85 jaar geworden roman, en toneelschrijver 'Jan Fabricius een ovatie gebracht, toen'het gezelschap van de Koninklij- Nederlandsche Schouwburg te Antwerpen een wederopvoering had gegeven van zijn Indische toneelspel „Sonno". Niet alleen was deze ver jaardag aanleiding voor het huldigen van de sedert lang in Engeland wo nende auteur, maar ook het feit, dat „de Asser jongen" nu reeds een halve eeuw met toneelschrijven bezig is. Voorts was het veertig jaar geleden, dat te Rotterdam de wereldpremière van ditzelfde stuk ging, met Alida Tartaud-Kléin in de titelrol. Amsterdams gezin door gas gestikt Ongeluk of opzet? Een gezin van vier personen is gis termiddag dood aangetroffen in zijn woning aan de Ten Kate straat in Am sterdam- Met een voorbijganger heeft de buurman van één-hoog, toen hij gas rook, de deur naar de bovenver dieping geforceerd. De heer W. J. Philip, en diens vrouw, resp. 65 en 58 jaar oud, werden levenloos in hun slaapkamer gevonden; ook de beide zoons, 26 en 22 Jaar, bleken om het leven te zijn gekomen. De politie stelt, evenals de Justitie, een onderzoek in naar de oorzaak van dit tragische geval. Volgens omwonenden was de vrouw zwaarmoedig en de laatste tijd vrjj ernstig overspannen. In de slaapka mer zou zijn geconstateerd, dat een gasslang los van de buis hing en in de keuken zou de gaskraan hebben open HOOFDCOMMISSARIS. Bij koninklijk besluit van 2 okto ber is met ingang van 1 november 1956 benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te Amster dam, de heer H. J. van der Molen te 's-Gravenhage. De heer Van der Mo len is luitenant-kolonel bij de ko ninklijke marechaussée en thans 55 jaar oud. Dinsdag heeft Eibergen op niet al te luidruchtige wijze de verjaardag van 's Neerlands oudste inwoonster gevierd, die in haar kleine huisje, te Holterhoek vlak tegen de Duitse grens haar 107de verjaardag vierde. Chrissemeuje, de krasse dame, die de laatste 7 jaar minstens eens in de 12- maanden „in het nieuws" komt, was kennelijk opgelucht, dat de be langstelling minder groot was dan vorig jaar. Natuurlijk kwam er nog wel een hele stoet autoriteiten en be kenden de jarige feliciteren, maar het vorig jaar moest zij een uren lange parade afnemen en dit zijn bezigheden, die op 107-jarige leeftijd niet in je kouwe kleren gaan zitten, zelfs niet als je voor die gelegenheid een zondagse schort en een kraken de knipmuts heb opgezet. De post gaf, zoals gebruikelijk, van de meeste belangstelling blijk en bracht in de morgenuren al 'n goed gevuld postzakje brieven en kaarten naar het kleine huisje in de loop van de dag groeide het stapeltje geschen ke uit alle delen van Nederland tot eén flinke verzameling uit en in de avonduren had Chrissemeuje weer de warmmakende overtuiging, dat geheel Nederland haar een zeer voorspoedig 108ste jaar toewenst. (Advertentie) Omwenteling in wegenbouw? De Nederlandse Heide Maatschap pij heeft kortgeleden een nieuw pro cédé voor het maken van wegfunde- ringen in ons land geïntroduceerd, dat een omwenteling op het gebied van de wegenbouw in Nederland ten gevolge kan hebben. Bij deze nieuwe methode wordt ge bruik gemaakt van een zgn. „stabili- satietrein", een omvangrijke installa tie van Engels fabrikaat, die de weg- fundering met cement vervaardigt Met hun op roeispanen gelijkende pollepels in de hand, met smetteloos witte koksmutsen op en dito schorten voor, stonden gisterochtend leerlingen van de pas gereedgekomen, nieuwe vakschool voor banketbakkers aan de Wibautstraat in Amsterdam voor de ingang van hun school de geno digden af te wachten, die de officiële opening van het gebouw kwamen bij wonen. Deze opening werd verricht door burgemeester J. d'Ailly, in de grote door de vele hoge ramen met licht overgoten aula op de tweede verdie ping van de drie étages hoge school, waarvan één verdieping onder de be gane grond is gelegen. Deze school biedt plaats aan maxi maal 168 leerlingen en op het ogen blik zijn ongeveer 140 jongens voor de lopende cursussen ingeschreven; voorts is er nog een aanzienlijk aan tal leerlingen, die de avondcursussen volgen. (28) uit plaatselijk te verkrijgen materiaal als zand e.d. Enige dagen geleden is de N.H.M. in Midwolda in oostelijk Groningen begonnen met het maken van deze zgn. grond-cementfunderingen en de stabilisatietreiiT' vervaardigd op het ogenblik reeds 1200 meter wegfun- dering van 1.80 m. breedte per dag. Het benodigde zand wordt in de on middellijke omgeVing afgegraven. De stabilisatietrein bestaat uit een grote tractor gevolgd door een ce- mentsilo met verdeler. Een aange koppelde grondwoelmachine maakt de grond los, waarna automatisch cement wordt toegevoegd. Nadat dit is gemengd en met water uit een tank is besproeid, wordt het verkre gen „grondcement" gestampt door zes stampers van 250 kg elk. Hierna volgt een grondtrilmachine, waarna het oppervlak met bitumen wordt bespoten en „bezand". Op de verkregen keiharde en weer- bestendige wegfundering wordt ten slotte een deklaag aangebracht. Deze funderingsmethode werd in principe al door de Romeinen toege past, die bijv. 2000 jaar geleden de beroemde Via Appia bouwden door middel van stabilisatie met kalk. De ze wegfunderingen verkeren nog in uitstekende staat. RAZZIA-HERDENKING. Ter nagedachtenis aan de ongeveer 690 inwoners van Putten, die in 1944 1946 in Duitse kampen zijn omge komen, is dinsdagavond een herden kingsplechtigheid gehouden bij het monument in Putten. Vele honderden belangstellenden woonden deze plechtigheid bij. Van zes uur tot half zeven luiden de torenklokken. Het korps „Excelsior" speelde bij het mo nument gewijde muziek, het christe lijk gemengd koor zong gewijde lie deren. 47) „Laten we het op ons gemak doen, dan sparen we veel tijd, mr. Carver. Ik heb dat spoor aandachtig beke ken en had al dadelijk het gevoel, dat de man ons van de beginne af voor de gek hield. Hij was al van Tugboat af, nog voordat 'het paard de heuvel over was. En wij hebben niets anders gedaan dan het onbereden dier ge volgd. We moeten naar de ranch te- fug en opnieuw beginnen, of het zou moeten zijn, dat we geluk hebben en zijn spoor eerder vinden.wat ons moeilijk vallen zal, daar we allen met onze paarden er over heen ge reden zijn". Carver aarzelde een ogenblik. „Ben je daar zeker van?" „Zo zeker als ik maar kan." Waller begon dadelijk nieuwe in structies aan de mannen te geven. De twee Mexicanen kregen opdracht Tugboat weer op te vangen, terwijl Waller met de anderen terugreed naar de plaats, waar de sporen voor het eerst in Nonrd^liike richting af- dot. HOFFMANN SIDNEY j bogen. Daar zou men naar sporen van Courts laarzen zoeken. „Wat we nu doen, doen we net een uur te laaten dat isjuist, wat hij verwachtte dat we doen zouden!", verklaarde Waller. De advokaat nam zijn besluit. „Ik geloof, dat je gelijk hebt. Roep je mannen. Laten we naar de ranch teruggaan, zo vlug al we maar kun nen en van daar het spoor opnieuw volgen". „Als we het kunnen, zei Waller droog, terwijl hij zijn mannen wenk te hem te volgen. „Hij is net zo glad als een ouwe wolf; ik verwacht niet, dat hij ergens een stuk papier stuk gescheurd heeft en de snippers tij dens de vlucht heeft laten vallen om het ons gemakkelijk te maken. Halverwege kwamen ze plotseling Elliot tegen die hen zocht daar één van de Mexicaanse vrouwen in zeer opgewonden toestand naar het woon huis gekomen was en iets verteld had dat niemand verstond, aaftgezien de vrouw geen Engels sprak en Miss Mo- kon niet naders doen dan de cowboys I ran en Elliot geen Spaans verston- j den. Samen met Waller galoppeerde Carver naar de rnach. „Wat is er aan de hand, senora?", vroeg Carver, die zoals de meeste Yankees in de grensstreek' genoeg Spaans voor degelijks gebruik sprak en verstond. Ze sprak vlug en opgewonden. Carver keer Waller aan. „Heb jij het begrepen? Voor zover ik er wijs uit wordt vertelt ze ons, dat een man de rivier overkwam en uit de omrastering achter hun huis een paard en zadel en het nodig tuig stal. Daarna reed hij de weg naar de bergen op". Voor de tweede maal die morgen werd de jacht op Court begonnen. Recht naar de top van de Hidalgos en langs de Zilverbron leidde het pad. Bij de Zilverbron wapperde een stuk papier, dat met één hoek tussen twee stenen lag, zodat het niet kon weg waaien. Guus, beste kerel, stuur mijn post asjeblieft per adres Butch Lannin, in Roversrust. Eigenlijk ben je een uilkuiken, Guus; wist je dat? Zeg Miss Moran van mij, dat van nu af het motto luidt „fagh a ballagh". Deze laatste woorden waren dik ondertreept. „Wat betekend dat, mr. Carver? Het lijkt wel Chinees vroeg Huntoon. Carver kneep het papier tot een bal en stopte het in zijn zak, terwijl hij beval dat de vervolging voortgezet zou worden. Waller negeerde het be vel. „Wat geeft het, mr. Carver? Die man lacht ons nu al twee uren lang uit. In de tijd, dat wjj tegen de berg opklimmen en er aan de Noordkant weer afgaan.heeft hij al de helft van de vlakte achter zich". Zowel Moon als Fischer knikten, ten.teken dat ze de opzichter gelijk gaven. Carver's gezicht verduisterde maar Huntoon draaide zijn paard om. ,/VVat mij betreft, ik heb vanmor gen al genoeg gereden met een lege maag. Die Court, is een allemachtig handige kerel, dat heeft-ie bewezen. Laqt de sheriff hem uit Butch Lan- nin's schuilhoek halen, als ze hem hard nodig hebben. Ik word er niet voor betaald, om kogels met die ke rels- te ruilen. Zo lang zij aan hun kant van de vlakte blijven, blijf ik aari deze kant". Carver, woedend maar machteloos kon niet anders doen dan de cowboys volgen op hun terugtocht naar de ranch. Bij het woonhuis aangekomen, bracht Carver kort verslag uit aan Miss Moran en toonde haar Court's briefje. „Fagh a ballagh. Wat betekent dat Miss Moran?" „Ik weet het niet", loog ze. „De woorden lijken Iers. Misschien ver onderstelde hij dat ik, omdat ik van Ierse oorsprong ben, de woorden zou kennen." Ze sprak over Court alsof hij dood was. Carver smeet het papier in de haard. „Ik was eerst razend toen de man nen de teugels wendden, maar hij had werkelijk een te grote voor sprong. Hij zal nog voor donker in Rooverrust zijn en de bende daar zal hem beschermen, totdat hij veilig vertrekken kan. Maar ik zal mijn best doen 't hem zo moeilijk mogelijk te maken, dat beloof ik u." „Wat kunt u doen?" „Op het ogenblik niets, maar als hij de canyons daar verlaat zal hij ontdekken, dat er geen sheriff en geen politieman is die niet in het be zit van zyn signalement is. Ik zal er voor zorgen, dat men hem zoekt van Canada tot Mexico". „Och, waartoe dient dat alles? Laat hem lopen, zei ze vermoeid. „Sedert wat er vannacht gebeurde, heb ik tijd gehad om over dc dingen na te denken. Het enige dat ik nog wens is: met niets meer te maken te hebben en de ranch en het hele Wes ten te verlaten. Toen ik deze plaats het eerst zag, dacht ik dat ik hier ge lukkig kon zijn, maar ik heb niets anders ondervonden dan moord, on eerlijkheid en teleurstelling". „U bedoelt?", begon de advocaat voorzichtig, maar bedacht zich toen. „Nee, er is later, na het ontbijt, tijd genoeg om over een en ander te pra ten. Ze volgde hem naar de eetkamer. „Ik bedoel, dat ik van de rach af wil. Als het aanbod dat u mij des tijds deed nog geldig is, zal ik het gaarne accepteren". Carver roerde in zijn koffie en gaf mrs. Mace nadrukkelijke instructies hoe hij zijn eieren gebakken wenste. „Natuurlijk is het nog geldig, Miss Moran. Ik hoop niet dat u denkt, dat ik iemand ben die eerst een aanbod doet en het dan terugtrekt, alleen omdat er zich onvoorziene compli caties voorgedaan hebben. De gebeur tenissen van deze nacht zullen de definitieve regeling echter een beet je ophouden. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10