staat voor U klaar PLASTIC WONING ROTTERDAM HEEFT WEER EEN EIGEN LUCHTHAVEN (Vomes ICIfifeurs op. Dame&éewa, Den Maay ON-RX 18 18 RUTOg'RX Tijdens tragische klucht werd 1 week gevangenisstraf geëist Dansschool HENNY BOES JrtKÖ- RUTON RX L? DINSDAG 2 OKTOBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Damesbeurs. die de Houtrust- hallen in Den Haag weer in beslag genomen heeft, toont plastic voor al lerlei doeleinden, maar de grote trekpleister op dit gebied is toch de plastic woning, welke in Parijs werd vervaardigd en met medewerking van de staatsmijnen naar Nederland is gebracht. Drommen mensen staan in de rij, om dit „wonder van de vooruitgang" te zien, maar wie over het hoofd ziet, dat dit huis nog maar een experiment is, zal er niet en thousiast over zijn. Men dient te bedenken, dat hier een daad gesteld is, welke grote ge volgen kan hebben. Er is aangetoond, dat plastic mogelijkheden biedt voor de woningbouw, doch er zal heel wat water door de Rijn stromen, eer der gelijke woningen werkelijk in massa gemaakt kunnen worden. Daarvoor zijn nog veel proefnemingen nodig- 'n Nieuwe vorm. Omdat er met een heel nieuw ma teriaal gewerkt kon worden, heeft de ontwerper alles wat traditie is overboord gezet. De nieuwe vorm geving heeft echter niet per se 'n bui tenbeentje willen zijn. Men had de beschikking over iets nieuws en heeft daarmede drie doeleinden nagestreefd: Het aanpassen van de vormen van het huis en zijn inrichting aan de menselijke afmetingen en bewegin gen. De technische mogelijkheden van 't materiaal zoveel mogelijk uit buiten Het streven naar massa productie. Het huis bestaat uit een centrale rotonde, verdeeld in acht segmen ten, die alle met behulp van dezelf de elementen gemaakt worden, waarbij telkens een achtste van de gevel en een achtste van de vloer samen uit één stuk worden gegoten. Aan deze rotonde kunnen 1, 2 of 3 slaapkamers worden verbonden, uit dezelfde gietvorm, zodat elke slaapkamer tegen een achtste deel van de gevelrotonde wordt aange past. De acht elementen, waaruit de ro tonde is samengesteld, worden om een centrale holle kolom verenigd, welke kolom o.a. dienst doet voor de afvoer van het regenwater, dat op het dak valt. Indeling van 't huis. De rotonde, die het centrale ge deelte vormt, bestaat uit een woon vertrek, een rondlopende gang, het sanitaire vormstuk en de keuken. De gevelwand van het woonver trek is gegoten uit doorzichtig plexi glas, waarmede men dus gevel en ramen tegelijk bezit. Deze gevel- wand is niet alleen de scheiding met de buitenwereld, maar vormt tevens een geheel met een bank van een speciaal ontworpen gebogen lijn. In de rondlopende gang, die naar alle vertrekken voert, bevinden zich drie gelijke muurkasten, die tevens als afscheiding fungeren en zowel aan de gangzijde als in de slaapka mer geopend kunnen worden. Het sanitaire vormstuk heeft drie afdelingen, de badkuip met bidet en wastafel, de douchecel en de w.c. De keuken heeft een gootsteen, welke een uitgroeisel is van de muur, een aanrecht en een grote bergplaats. Koelkast en gasfornuis ontbreken niet De drie slaapkamers zijn aan dit centrale gedeelte aangebouwd en hebben dezelfde vorm en afmeting. Merkwaardige verwarming. De verwarming is een beweegbare eenheid, die in de winter buiten wordt geplaatst. Dit apparaat is van de keuken uit te bedienen en produ ceert warme lucht, welke circuleert in buizen door het plafond van de gang. Men krijgt de indruk, dat de opstelling van het apparaat het no dige warmteverlies zal opleveren. Ook het meubilair van het plastic huis is anders dan in gewone wonin gen. Het zijn geen elementen meer, die van buiten worden ingebracht, maar qua vormgeving en materiaal een voorzetting zijn van de architec tuur van het huis. Zo is de bank in de zitkamer gegoten uit plexiglas en wordt de leuning gevormd door het venster zelf en een bureau. De bed den zijn uit één stuk gevormd. Het huis wordt verlicht door een in -plexiglas gegoten honingraat in de zoldering. - Twee soorten plastic. Het huis is in hoofdzaak van twee soorten plastic gemaakt: plexiglas en een hars, dat gewapend is met glas weefsel. Het huis weegt ongeveer 8 ton bij een bewoonbaar oppervlak van 90 m2. Een gewoon huis weegt ongeveer 15 X zo zwaar. Natuurlijk is het nog niet zover, dat men der gelijke huizen kan bestellen, maar wanneer 't mogelijk wordt, moet men tevoren de kleuren bepalen, want er wordt gekleurd bij het gieten. 't Is de moeite waard om dit nieuw tje van de Damesbeurs eens te gaan bekijken. Niet dat men direct be hoefte zal voelen zich te gaan vesti gen in een dergelijke woonspiraal; men ziet er echter in welke richting het „woonhuis van morgen" mis schien zal gaan. Critiek heeft de plastic woning in Frankrijk reeds ruimschoots gekre gen. Het belangrijkste is wel de uit spraak, dat ze te duur zou zijn. Hoe veel zo'n huis in massa-productie moet kosten is uiteraard nog niet bekend, maar men fluistert, dat dit experimentele huis rond een half miljoen heeft gekost. En hoewel we tegenwoordig aan vette prijzen ge wend zijn, is dat nog altijd een som metje, waarvan de hoofdharen ook in de hoogconjunctuur recht overeind gaan staan. Géén concurrentie met Schiphol Rotterdam kan zich voor het éérst na 16 jaar weer in drie dimensies bewegen. Gisteren was het voor de Havenstad een grote dag, nu zij na lang op alle mogelijke instan ties druk uitgeoefend te hebben een vervanging heeft gekregen voor het in de oorlogsjaren ver woeste Waalhaven. Rotterdam had deze nieuwe expansie-mogelijk heid nodig. De burgemeester van Rotterdam mr. Van Walsum, wees hier nog eens op in zijn openings speech. Geen rivaliteit, géén door drijven van een idee, hebben aan de stichting van deze luchthaven ten grondslag gelegen, maar pure noodzaak. De havenstad Rotterdam heeft vooral behoefte aan een vracht-luchthaven, waar de stuk goederen in vliegtuigen overgeladen kunnen worden. Gelijk met de opening van dit vliegveld „Rotter dam Airport" zijn door enige par ticuliere luchtvaartmaatschappijen luchtbruggen over het kanaal ge slagen. Het is niet de bedoeling, aldus mr. Van Walsum, dat Rotterdam Airport met Schiphol gaat concurreren. Het vliegveld streeft ook niet naar een aandeel in 't intercontinale luchtver keer. Slechts de belangen van de ha ven zullen er mee gediend worden. Plechtigheid. Nederlandse en buitenlandse geno digden waren gistermiddag om twaalf uur op de luchthaven bijeen om van dit verheugende moment voor Rot terdam getuige te zijn. Onder de ge nodigden waren de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de heer I. A. Aler, president-direc teur van de KLM, de chef lucht machtstaf luitenant-generaal-waar- r.emer A. Baretta en vertegenwoordi. gers van de gemeentebesturen van Southend en Ipswich te Engeland. Voorts vijftig Engelse journalisten, die in de loop van de morgen met extra vliegtuigen van het eiland kwamen overvliegen. Ir. Tillema, hoofddirecteur van ge meentewerken te Rotterdam, wees op de grote betekenis, die de luchthaven heeft voor „het gehele van vitaliteit bruisende waterweggebied". De ver dere ontwikkeling van de totale Ne derlandse economie zal er door be- invloed worden. Ir. Tillema gaf een uitvoerig over zicht van de lijdensweg, die Rotter dam heeft moeten afleggen vóór het besluit viel, dat de stad weer in het luchtverkeer zou worden opgeno men. Kostbare jaren, aldus spr., zijn op deze wijze verloren gegaan. De driekleur werd gehesen en mèt het Wilhelmus werd dit vliegveld, dat gelegen is tussen Overschie (Rotterdam-Noord) en Delft, ge opend. Kolibrie. Er volgde een demonstratie met vliegtuigen, waarbij het optreden van de „Kolibrie", de meeste bijval on dervond. De „Kolibrie" wordt in de hefbla- den door gas aangedreven. Het toestel wipt practisch geruisloos over het terrein als een mug in de avondlucht. De gasten begaven zich vervolgens n,a§? het havenhoofd aan het Wü- lemsplein, waar zij in de gereedlig gende schepen „Erasmus" en „Re- gentesseplaat" stapten voor een rond- vaart over de haven. Aan boord werd de lunch gebruikt. Was meneer Van Doorn er wel? Mr. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, zou gis teren de luchthaven Rotterdam ope nen en had daartoe enkele ontroeren de woorden bijeengegaard, die hij van plan was op de meest voordelige wij ze door de loud-speaker het veld over te zenden. In dit laatste voornemen werd de commissaris geremd door een andere loud-speaker, die aan de luchthaven be hoorde en daar de vertrekkende vlieg, tuigen aankondigde, alsmede ver scheidene bezoekers en personeels leden van het vliegveld opriep naar een bepaald kantoor te komen. De eerste keer, dat zijn speech on derbroken werd, wachtte de commis saris geduldig tot de concurrent zweeg; de tweede keer had de com missaris al aanmerkelijk minder ge duld en toen het nog een paar maal gebeurde, veranderde het geduld in ongeduld en zei de commissaris on vriendelijk: „Die is kennelijk gehuurd >m de indruk te maken, dat er iets gebeurt op dit veld". Dit was geen leuke opmerking, wanneer men met welgekozen woor den een nieuw vliegveld een grote toekomst toewenst. Nog minder was de opmerking van de commissaris ,toen hij de daarop volgende maal voor de veld-loud- speaker moest zwichten. Er werd een zekere meneer Van Doorn opgeroe pen en de commissaris riep ver gramd uit: „Van Doorn is er hele maal niet; dat is maar een willekeu rige haam!" HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIë. De stichting „Hulp aan landgeno ten in Indonesië" gaat een inzameling houden ten behoeve van tehuizen voor bejaarden, verzorgingshuizen, ziekenhuizen, weeshuizen en jeugdte huizen in Indonesië, waarin Nederlan ders gehuisvest zijn of worden ver pleegd. Er is o.a. behoefte aan textiel, ser viesgoed, keukengerei, lakens, slo pen, badhanddoeken, theedoeken, molton dekens, radio's, invalidewa gens, frigidaires, verstelbare zieken- tafels, gezelschapsspelen, enz. Het ministerie van maatschappelijk werk heeft via het contactcomité ker kelijk en particulier initiatief (C.C. K.P.) aan de nieuwe stichting ver zocht, deze inzameling te houden. Le den van de Nederlandse Sociale Vrouwenorganisatie zullen helpen bij het uitvoeren van deze taak. Giften in natura kunnen worden gezonden naar het adres Christiaan de Wetstraat 6064 te Den Haag; het gironummer der stichting is 30804. Inplaats van een stuiver, wierp een Haagse dame, die zich wilde we gen dezer dagen een gouden tientje in de gleuf. Gelukkig kon de exploi- tant van de weegschaal het gouden muntstuk voor haar uit de geldladel halen. 74e Houlrust van de Den Haag Dameskroniek Bewonder het enige huis ter wereld, geheel van plastic, met talrijke ideeën, ook voor II en U zult erover meepraten 28 september t/m 9 oktober Geopend: 13-17 en 19-23 uur (zondags gesloten) Kom naar de Damesbeurs en U spaart geld (Advertentie) DRONKEN OF NIET? Bevestiging van een maand gevan genisstraf en ontzegging van de rij bevoegdheid voor een jaar requireer- de de procureur-generaal bij het Haags gerechtshof, tegen de zestig jarige bloemibollenkweker C. C. v. G. uit 's Graveruzande. Deze had op 20 februari te Oegstgeest op de rijks straatweg gereden, terwijl hij onder invloed van sterke drank zou hebben verkeerd. De verdachte ontkende dit. Hij had in Haarlem de bloemibollen- beurs bezocht en later geluncht in een restaurant te Overveen. Hier had hij drie glazen tip gebruikt „dub bele glazen", onderbrak de president en anderhalf glas wijn. „Ik voelde me heel fit", zei ver- „LOIT IN HOGER BEROEP Gisteren verscheen de 58-jarige vis- koopman Lou voor de rechtbank te Amsterdam omdat hij hoger beroep had aangetekend tegen een straf van twee weken; Lou was door de recht bank als getuige gedagvaard in een proces tegen een echtpaar uit Weesp, die volgens de „leer van Lou" geen dokter bij een stervend kind geroe pen had; dit kind overleed. „Hier is niet de mens, hier is god aanwezig, die zegt, dat hij gekomen is", meldde Lou zich, maar de rech ter raakte niet bijster onder de in druk en informeerde, waarom Lou niet op de rechtzitting verschenen was, toen men hem gedagvaard had. „U kunt god niet dagvaarden'^ legde Lou de rechter uit. „god kan zich niet laten dwingen. Men kan wel aan god vragen of hij wil komen. dachte. Uit de stukken bleek, dat een kennis van verdachte hem in Haarlem had ontmoet en gezien had, dat v. G. wat op had. Verdachte was luidruch tig en de kennis had hem nog voor gesteld een kop koffie te drinken. De verdachte had dit afgeslagen. „U geneert zich natuurlijk voor uw familie, maar het is altijd beter voor de waarheid uit te komen', zei de president. Een wachtmeester der rijkspolitie uit Leiden vertelde, dat men verdachte slingerend had zien rijden. Hij stopte op de rijbaan en liep vlak voor auto's de rijbaan op. Verdachtes raadsman achtte het tenlastegelegde niet bewezen en in elk geval was z.i. de strafmaat niet juist. Arrest 12 oktober. Voor de rechtbank kon ik daarom op een dagvaarding niet verschij nen, maar nu ben ik eiser van het hoger beroep". De president was nog niet tevre den en omdat Lou hem verteld had, dat hij geen beroep had, informeerde hij, waar Lou dan wel van leefde. „Dat is een manna, dat verborgen is!", onderwees Lou en de rechter toonde zich dankbaar voor het ver kregen onderricht met de woorden: „Dat weten we dan ook al weer!' Een 53-jarige fabrikant kwam ver tellen, dat hij Lou al 5 jaren kende en dat het voor Lou onmogelijk is om op een oproep te verschijnen. De verdediger meende, dat Lou niet volledig toerekenvatbaar is, omdat zijn overtuiging zover afwijkt van de normale normen. De officier had inmiddels 1 week gevangenisstraf geëist wegens het niet verschijnen als getuige en Lou, die het laatste woord had, vertelde nogmaals, dat het onmogelijk is god te dwingen voor een rechtbank te verschijnen. De rechter besloot veertien dagen over Lou en zijn proces na te den ken, voordat hij uitspraak zal doen. DIEFSTAL. Een Katwijkse timmerman werd bij verstek door de Haagse Politie rechter conform de eis veroordeeld tot 25 boete of 5 dagen wegens dief. stal van enige planken van een bouw werk. Hij had ze willen gebruiken voor het dak van een schuurtje van zijn schoonvader. 3 OCTOBER-BALÜ a.s. WOENSDAG 8-11 uur IN HET ST. ANT. CLUBHUIS, MARE 43, LEIDEN Toegang onder voorbehoud. Entrée 1,75. Gezellige muziek wordt u geboden door het bekende Leidse Dansorkest „The Rhythm Club" o.l.v. Theo Wisse De nieuwe Ruton RX staat voor U klaar, mèt een unieke oplossing van het stofzak-probleem. Een Ruton kunststoTring in de rand van de stofzak maakt het U mogelijk papieren stofzakken te gebruiken. Probeert U het eens en ontdek wat een gemak dat is. U zet de stofzuiger rechtop en maakt hup, met één hand de één-knipsluiting los. Leegschudden, met alle stofwolken van dien, is voorgoed voorbij! Bij aankoop van de nieuwe Ruton RX krijgt U 3 van die gemakkelijke papieren stofzakken cadeau! van gemakken voorzien een rustige motor rubber (anti-kras) wieltjes meliamide koppeling zuigkracbtregelaar super-elastic slang veerkrachtige stootranden handige drempelglijder draaibare onbreekbare hulpstukken front-air borstel speciale opnemer voor draden en pluizen stevige voetscbakelaar opbanghaak beschermende plastic hoes harmonica stofzak simpele één-knipsluiting metalen dubbelrooster kunststofring stofzakken papieren dè Ruton RX kan staan Kijkt U eens in de winkel naar de nieuwe van gemakken voorzien véél goedkoper veel heler Het kwaliteitsmerk voor stofzuiger», Wtibfacbiaei, strijMissr» eng. 2 Meisje zoekt kosthuis. Br. onder no. 2532 bureau van dit blad. 2 Overal vraagt U, bü Wassenaar slaagt U! voor opklapbedden, tuimelbed- den enz. Ombouwen uit eigen meubelmakerij. 30 modellen, ook met berg ruimte! Wassenaar. Jan- vossensteeg 60. tel. 20143. 2* Autorijschool Beatrix geeft les met nieuwste Ford Taunus. Lesuur f 6. Snelle opleiding door theo retische lessen met film. Beatrixstraat 4. tel. 30319. f2 Luxe Autoverhuur. Wii verhuren o.a. Mercedes 180-D.. Simca. V.-W. en Morris. Garage Bierman. Voorhout tel. 02532—7433. 12 Alles op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed. badcommode. afdruipmatjes. onderzet ters. vatenkwasten, tocht- band. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof. glijdt niet. onverslijtbaar 40 ct. p. st. 2 Brillen. J. A. Verheul. Haarlemmerstraat 86. er kend opticien levert u elk gewenst montuur en gla zen. Automatische sliipin- richting. Ruime sortering. Ziekenfondsleden krijgen gewone korting. 2 Een zonnig humeur door een goed bed! 1-Pers. ƒ52.50. 2-pers. 78.—. Auping, Pullman. Epeda, schuimrubber, kapok. U vindt ze bij De Kleine Winst. Haarlemmerstr. 51. 2 Wasmachinefabriek heeft wasmachines met lichte emaillebeschadiging. gloednieuw met garantie ƒ125.— en ƒ145.—. Des gewenst afbetaling Cen trifuges 150.—. Depót Gouverneurlaan 540. Den Haag. tel. 119711 2 „Rosine" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver, en iuwelen Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken. Steenstraat no 16. Tel 26854. 2' Nieuwe babybox met verhoogde vlonder en tel- raam f 17.75: plastic box- matrasie f 7.95: kinder stoel 17,25. Hooglandse Kerkgracht 40A. Leiden, tel. 22287. 2 Sierteeltvergunningen. Aangeboden of gevraagd. Huur of verhuur, ruilen. J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen. Telef. 291 K 1713. Abonneert U op het Parochieblad "xtAlum, GaAda I per jaar 4,50 per kwartaal 1,20 per maand f 0,40 Bureau: Papengracht 32, Leiden Telefoon 20S35

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8