f^eÊeiclóeSoii/ïa/nt Vereniging van Suezkanaal- gebruikers opgericht Vijftien landen nemen er aan deel Nederlands parlement moet het besluit bekrachtigen Indonesiër houding is in strijd met goede trouw Inzake schuldenkwestie De Vulcan" beschadigde bij de daling het landingsgestel BERICHT Russen uit Roemenië en Adenauer over Europa Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. DINSDAG 2 OKTOBER 1956 48ste JAARGANG No. 13922 NASSER krijgt 15 verenigde gebruikers dak op z n KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. 3. ROOZEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 i. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w.. 12.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties^ 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Te Londen hebben maandagochtend vijftien landen officieel de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal opgericht. De vertegenwoordigers van Ethiopië, Japan en Pakistan hielden zich afzijdig, terwijl de afgevaardigden van Nederland, Denemarken en Noorwegen lieten weten, dat de volksver tegenwoordiging in hun land het lidmaatschap nog moet bekrachtigen. De toegetreden landen zijn: Australië, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Perzië, Portugal, Spanje, Turkije, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden. DRIE COMMISSIES. De afgevaardigden besloten drie commissies van deskundigen te stel len. De eerste zal zich bezig houden met de interne organisatie van de ver eniging, met inbegrip van de be voegdheden van de plenaire raad, de uitvoerende raad en de nog aan te wijzen administrateur. Een Britse woordvoerder zei later in antwoord op een vraag van mening te zijh, dat deze commissie ook het vraagstuk van een uitbreiding van de vereniging zal behandelen. De tweede commissie, bestaande uit scheepvaartdeskundigen, zal het vraagstuk van de betaling van de tol gelden bestuderen. Deze twee com missies begonnen 's middags al met hun werk. De derde groep zal zich later wijden aan de financiële kwes ties van de vereniging, zoals de op stelling van een begroting. De Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd, die als voor zitter optrad, verklaarde in zijn ope- steeds van mening is, dat zij zekere rechten op het beheer en de exploi tatie van het Suezkanaal heeft, en dat zij niet bereid is toe te blijven zien, hoe één enkele regering het voor het zeggen heeft. Lloyd zei, dat de vertegenwoordi gers van Ethiopië, Japan en Pakistan op alle bijeenkomsten van de organi satie als waarnemers welkom zou den zijn. Na de instelling der drie commissies werd de conferentie tot een nader te bepalen tijdstip dinsdagmiddag of woensdagochtend verdaagd. RESERVE TANKERS GEREED. De maritieme commissie van de Verenigde Staten heeft maandag de eerste stap gezet om tankers van de Amerikaanse reserve handelsvloot ge reed te maken voor noodgebruik voor het geval zij in een eventuele Suez kanaal-crisis nodig mochten zijn. De commissie heeft twee scheep vaartmaatschappijen opgedragen er voor te zorgen dat zeven reserve tankers op enkele scheepswerven een inspectie ondergaan. Een woordvoer der van de commissie noemde het „zuiver een voorzorgsmaatregel". ningsrede, dat de Britse regering nog tingen". In een brief aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, vestigt de Neder landse regering er de aandacht op, dat de eenzijdige opzegging door In donesië van de schuldenovereenkomst met Nederland, „in strijd is met de goede trouw, welke door leden van de V.N. in acht moeten worden geno men, en met de eerbied voor de uit verdragen voortvloeiende verplich- Het ongeluk op London-Airport Naar aanleiding van het veronge lukken van de „Vulcan"-bommenwer- per op London-Airport, waarvan wij gisteren melding maakten, deelde een woordvoerder van de fabrikanten groep, waartoe ook de vervaardigers van bovengenoemd vliegtuigtype be horen, mede, dat het vliegtuig waar schijnlijk tijdens de landing tegen een hindernis opgevlogen is en hierdoor een der poten van het landingsgestel kwijtraakte. Hierdoor zou verklaard zijn, hoe het vliegtuig met de rechtervleugel- punt naar beneden op de grond te recht kwam. Toen de landing niet vol gens wens verliep, heeft de piloot nog gepoogd het vliegtuig op te trekken, doch na een zeer lichte stijging volg de onmiddellijk de ongelukkige da ling, die. met vernietiging zou ein digen. De gezagvoerder heeft toen alle bemanningsleden bevolen zich met hun parachutes in veiligheid te bren gen, doch de geringe hoogte, die het vliegtuig toen had ,is oorzaak ge worden, dat slechts 2 van de 6 be manningsleden veilig de grond be reikten. Prestatie-vlucht. De Britse straalbommenwerper was op de terugweg van een recordvlucht naar Australië en terug over een af stand van 40.000 km. De piloot en luitenant-generaal Sir Harry Broadhurst, die als tweede piloot fungeerde, wisten zich met hun schietstoelen in veiligheid te brengen. De „Vulcan", het grootste toestel jn de wereld met deltavormige vleu gels, is uitgerust met vier straalmo toren. Van dit type, ontworpen met de bedoeling een licht, goedkoop toestel te bouwen dat supersonische snelhe den kan ontwikkelen, zijn reeds en kele exemplaren aan de Britse lucht macht geleverd. Ooggetuigen. Volgens verklaringen van oogge tuigen zijn er geen aanwijzingen, dat er iets niet in orde was met het toe stel. Men heeft echter de indruk, dat het vliegtuig vlak voor de landing iets raakte. De piloot trachtte toen weer voldoende hoogte te krijgen, maar kon het toestel al spoedig niet meer onder controle houden. Hij gaf toen het bevel het toestel te verlaten. In deze brief, die gistermiddag door de permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. aan de heer Hammarskjoeld is overhandigd, wordt een uitvoerig overzicht gege ven van de schuldenkwestie. De Nederlandse regering komt tot de conclusie, dat Indonesië zich, met veronachtzaming der beginselen van het volkenrecht, onttrekt aam de ver plichtingen, die het zonder voorbe houd heeft aanvaard. Deze verplich tingen zijn niet aan te merken als voor Indonesië odieus, aangezien bij de vaststelling van de omvang der Indonesische schulden aan Neder land het totale bedrag van deze schul den werd verminderd met een bedrag van 2 miljard gulden, overeenkomen de met de kosten der militaire acties tegen Indonesië. Evenmin waren deze verplichtin gen voor Indonesië te zwaar, gezien1 de gunstige financiële en economische omstandigheden waarin Indonesië zijn bestaan als soevereine staat kon aanvangen. Met het oog op de belangrijke rol welke de Veiligheidsraad en de com missie der Venigde Naties voor Indo nesië destijds hebben vervuld bij het stichten van Indonesië als 'n onafhan kelijke en soevereine natie en bij het vaststellen van haar verhouding tot Nederland, acht de Nederlandse re gering het nuttig, dat de inhoud van de hrief onder de aandacht van de leden der Verenigde Naties wordt ge bracht. De heer Hammarskjoeld wordt verzocht hiervoor te willen zorgen. Explosie in tunnel In een tunnel die nabij de Theems in Londen in aanbouw is heeft zich zondag een ontploffing voorgedaan. Een arbeider kwam om het leven en twee anderen liepen kwetsuren op. De ontploffing was zo hevig dat een arbeider 15 meter de lucht in werd geslingerd. De politie haalde la ter zijn lijk uit de Theems op. Door de luchtdruk scheurden de duiker pakken van twee andere arbeiders die in de tunnel werkten. Zij ten gewond. EGYPTE VIA AMSTERDAM NAAR DE VER. NATIES Psychologie van Poznan De processen te Poznan duren nog In 't proces der drie die beschul- dag of vrijdag de uitspraak. Een Poolse psycholoog heeft gisteren ge tuigd, dat de opstand van 28 juni mede een uitbarsting geweest kan zijn van opgekropte haat tegen de veilig- heisdpolitie. Het was gisteren de vierde dag van de processen tegen 12 Polen, die mis schien ter dood veroordeeld zullen worden vanwege hun aandeel aan de opstand. Twee processen worden on afhankelijk van elkaar gehouden, één met drie beklaagden en het andere met negen. In het proces de drie die beschul digd worden van moord op een kor poraal van de veiligheidspolitie heeft professor Jozef Chalasinski van de universiteit van Warschau ver klaard, dat de beschuldigden zeer goed gehandeld kunnen hebben onder 'n psychose die in 't leven geroepen werd door de woedende menigte. „De menigte verkeerde in een toe stand van uiterste opwinding", ver klaarde professor Chalasinski voor het communistisch hof. „De volgende fase kan geweest zijn, dat de opge kropte haat tegen de veiligheids politie geleid heeft tot een uitbar sting". De presiderende rechter hield er echter aan vast, dat de drie beklaag den geweten moeten hebben, dat het gerucht dat de vermoorde korporaal een vrouw en twee kinderen tijdens de opstand gedood had, vals was. Dit bericht deed de woede van de me nigte tegen hem toenemen, zo was eerder getuigd. Morgen, 3 oktober, herdenkings datum „Ontzet van Leiden" verschijnt „De Leidse Courant" niet. DE DIRECTIE. Volgens prof. Schulman van d» universiteit van Arizona zijn drie kleine pijnbomen, die op grote hoogte in het rotsgebergte in Californië groeien, houders van het record voor lange levensduur van bomen. De leef tijd van deze bomen, die slechts acht a negen meter hoog zijn, wordt ge- schap op 4.000 jaar. Vroeger meende men dat de reuzen-sequia met 3.000 jaar de oudste boom was. Hier wandelen de bonzen nog „ongedwongenin de Krim Allerlei weinig zeggende berichten bereiken momenteel de pers over de conferentie, die de groten uit het Kremlin de laatste dagen in de Krim hebben met maarschalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd. Dit neemt echter niet weg, dat het fotograferen tijdens „ongedw ongen ogenblikken" wel wordt toegestaan. Deze telefoto geeft een beeld uit Jalta, waar de heren zich tusen tw ee besprekingen door wat vertraden. V.I.n.r. partij secretaris Nikita Kroestsjef, Tito, Boelganin, op vakan tie in de Krim, en Kirichencko, de eerste secretaris van de communistische partij in de Oekraine. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Mah moed Fawzi, en luitenant-kolonel Ali Sabri, de voor naamste politieke adviseur van de Egyptische preside nt Gamal Abdel Nasser, zijn op hun vliegtocht van Cairo naar New York in welke laatste stad zij de beha ndeling- van de Suezkanaal-kwestie door de Veiligheids raad van de V.N. zullen bijwonen, uitgestapt in Brus sel. Per auto ging de tocht verder naar Amsterdam, waar de beide heren maandag in een hotel hun intrek namen om dinsdagavond per vliegtuig naar New York te vertrekken. De foto toont dr. Fawzi en Ali Sabri in de hall van hun Amsterdamse hotel. Het rechtse Oostenrijkse blad „Die Presse" heeft dinsdag gemeld, dat volgens berichten uit Praag het hui dige bezoek van de Zuidslavische president, maarschalk Tito, aan de Sowjet-Unie in verband staat met het terugtrekken van Sowjet-troe- pen uit Roemenië en Hongarije. In Praag werd gezegd, dat de be perking van het spoorwegverkeer in Hongarije voor de tijd van drie we ken niet wegens tekort aan brand stof is afgekondigd, maar omdat men rijdend materieel voor het ver voer van Sowjet-soldaten naar de Sowjet-Unie nodig heeft. Ook werd in Praag vernomen, al dus „Die Presse", dat er Tsjecho- Slowaakse troepen naar de Hongaar se grens zijn gezonden om paraat te zijn, indien de terugtrekking van de Sowjet-eenheden uit Hongarije tot ongeregeldheden leidt. De Saar wordt weer Duits Nu het Saargebied met ingang van 1 januari 1957 weer in de Westduitse Bondsrepubliek zal worden opgeno men, haasten de gemeenteraden van de plaatsen in dit gebied zich de na men van de straten te wijzigen, ten einde de herinnering aan de tijd, dat het Saargebied onafhankelijk was, zo snel mogelijk uit te wissen. Speciaal in de gemeente waar de nationaal-democratische partij van dr. Schneider sterk vertegenwoordigd is, beijvert men zich de straten weer de namen te geven, die zij vóór de Duitse capitulatie in 1945 droegen. De gemeenteraad van Saarbrücken zou zelfs voornemens zijn een honderd tal straten andere namen te geven. Kanalisatie van de Moezel Omtrent de besprekingen, die te Bonn tussen Adenauer en Mollet ge voerd zijn, heeft staatssecretaris van Hallstein aan journalisten nog. mede gedeeld, dat voor 't bevaarbaarmaken van de Moezel een paritaire Duits- Franse Moezel-maatschappij zal wor den opgericht, die te Trier gevestigd zal zijn. Duitsland neemt de kosten van de elektrische installaties op zich. De bouwkosten, die in totaal 370 miljoen D.M. belopen, zullen tot een bedrag van D.M. 250 miljoen voor rekening van Frankrijk en voor D.M. 120 mil joen voor rekening van Duitsland komen. Bondskanselier Adenauer heeft zich m^hndag op een persconferentie in Hamburg uitgesproken voor een sa mengebundelde militaire en buiten landse politiek van de Westeuropese landen. Adenauer zei voorstander te zijn van een „activering" van de Westeuropese Unie, waardoor Europa tot „iets tussen een bondsstaat en een statenbond" wordt gemaakt. De herziening zou het onmogelijk moeten maken, dat een enkele staut een plan torpedeert. In plaats daar van zou voor het verwerpen van een plan een „minderheid van tamelijke omvang" nodig moeten zijn. Adenauer zei, dat zijn voorstel eveneens samenbundeling van de Westeuropese bewapening behelst. Hij gaf toe, dat dit voorstel reeds deel had uitgemaakt van het door Frankrijk verworpen verdrag voor een Europese defensiegemeenschap, maar bet zou nu „in een andere vorm" worden geformuleerd. Explosies in Algiers Vier explosies hebben zondag in het centrum van Algiers drie mensen levens geëist en verscheidene men sen invalide gemaakt. De politie heeft inmiddels versterking ontvangen van drie compagnieën van de Franse vei ligheidsdienst. Er vielen 63 gewonden. De toestand van 25 gewonden is ernstig. Er zijn al 27 operaties verricht, waaronder 14 amputaties. Onder de gewonden bevonden zich ook vrouwen en kin deren. De ontploffingen deden zich kort na het uitgaan van de bioscopen voor in drukbezochte café's. De politie ver moedt dat daar tijdbommen waren achtergelaten door terroristen. Maandagmorgen ontdekte men een tijdbom in de hal van een autobus station in Algiers. De politie maakte de bom onschadelijk. belangrijk in diepte toenam, trekt in de richting van de Noorse kust. Rond veelheden tamelijk koude polaire deze depressie stromen nieuwe hoe- lucht in de richting van de Britse eilanden. Dit blad bestaat uit 8 pagina's 't Wordt kouder Een stormgebied, dat maandagmid dag langs Zuidwest-Engeland trok, verplaatste zich gedurende de nacht over ons land naar het noordoosten. Dit ging vergezeld van regen en on weer, waarbij plaatselijk grote hoe veelheden regen vielen. Den Helder meldde met 31 mm de grootste hoe veelheid. Inmiddels heeft de algeme ne luohtdrukverdeling op de Atlanti sche Oceaan zich in zodanige richting gewijzigd, dat aan de aanvoer van vochtige en voor de tijd van het ta melijk warme lucht uit het zuiden tot zuidwesten naar West-Europa een einde komt. Koudere luchtmassa's van polaire oorsprong, welke de Britse eilanden reeds overstroomden, zullen verder naar het oosten opdringen. Een nieu we depressie bij IJsland, welke daar HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j LAGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en noordwest. Lagere temperaturen. 3 Okt.: zon op 6.46, onder 18.15; - maan op 5.53, onder 17.31. 4 Okt.: zon op 6.48, onder 18.13; maan op 7.13, onder 17.56. Schijngetallen van de maan 4 Okt.: 05.24. n.m. Hoogwaterstanden Het weer in £uropa STOCKHOLM zwaar bew. 15 C. OSLO licht bew. 17 KOPENHAGEN regen 17 ABERDEEN zwaar bew. 17 LONDEN geheel bew. 15 AMSTERDAM zwaar bew- H8 LUXEMBUR/G half bew. 22 PARIJS nevel 24 BORDEAUX zwaar bew. 27 GRENOBLE mist 25 NICE onbew. 25 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT zwaar bew. 24 MüNCHEN onbew. 24 ZURICH nevel 24 GENèVE mist 22 LOCARNO mist 22 WENEN licht bew. 26 INNSBRUCK nevel 24 ROME nevel 28 AJACCIO onbew. 25 MALLOBCA half bew. 27 Korreltje

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1