Verbinding Rijksweg 4a met provinciale weg van Leiden naar Oude Wetering 't Land ligt klaar bij Hoogmade Raad van Leidschendam debatteerde nver de verpachting en woonruimtecommissie Ambtswoning van burgemeester nabij het gemeentehuis VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De nieuwe rijksweg 4A, die in de omgeving van Ypenburg geboren werd en in de loop der jaren bij Lei den de Rijn bereikte, is uit het brug- gehoofd gekomen en slingert zich thans in de richting Hoogmade. Het landschap rond Zoeterwoude is door deze weg reeds van aanzien veran derd, maar het schone stukje polder land tussen Leiderdorp en Hoogmade zal er niet beter afkomen. Momenteel heeft het al iets weg van een slecht nagebootste duinstrook. Aan de Leiderdorpse kant van de Ryn is men, bij de Acacialaan, reeds begonnen met de 'bouw van een viaduct. Van dit kunstwerk af loopt er een brede aarden rug de polder in en wanneer men die volgt, be reikt men al spoedig een plaats, waar grote buizen een mengsel van zand en water in diepe sleuven storten. De kwaliteit van de bodem valt niet mee, tenminste uit 't oogpunt van wegenbouw. Tot een diepte van zes meter is het veen weggebaggerd en op sommige plaatsen moet men nog dieper gaan. Want het zand, dat straks de karavanen auto's moet tor sen, heeft een steuntje nodig. ,'n Aardig kapitaaltje. Een slechte bodem trof men overi gens niet alleen onder Leiderdorp en Hoogmade aan. De gehele nieuwe rijksweg, die ongeveer 30 kilometer lang wordt, voert over ongeschikt ter rein en het gevolg daarvan is, dat over grote afstanden de veenlagen tot 6 eni 8 meter diep verwijderd moe ten worden en opgevuld met zand. Voor deze omgeving zijn daarvoor de zandputten in het Brasemeermeer aangesproken, die tot op een diepte van 30 meter zijn leeggezogen. De kosten zijn daardoor niet gering en men verwacht, dat de weg op on geveer 60 miljoen gulden zal komen. Met deze uitgave krijgt men echter de beschikking over een autosnelweg met twee rijbanen van 7.25 meter, welke gescheiden worden door een middenberm van 4.50 meter met ver harde parkeerbermen van 2.75 meter. De weg zal een oppervlakte van 250 ha. in beslag nemen, welke men door ruilverklavelingen tracht te compen seren, zodat het grondverlies voor de boeren niet groot zal zijn. Verbindingsweg. Volgens de plannen moest de nieu we rijksweg in 1960 gereed komen, maar de nood, waarin het verkeer be land is die met de dag groeit, heeft zulke afmetingen aangenomen, dat er een tussenoplossing is gezocht. Deze tussenoplossing is de aanleg van een verbindingsweg tussen het eerste gedeelte van de rijksweg 4A (tot Hoogmade) en de provinciale weg Leiden-Oudewetering. Via deze verbindingsweg kan aansluiting wor den verkregen met de rijksweg 4 naar Amsterdam. Alweer volgens plan moet dat ge deelte tot Hoogmade plus de verbin dingsweg in 1958 voor het verkeer geopend worden. (Aan het eind van Werkzaamheden aan de Rijnover gang bij Leiderdorp. dat jaar). Velen vragen zich echter af, of dit wel mogelijk is. De wegenbouwers zelf zijn optimis tisch over deze kwestie en als men eens gaat neuzen in de omgeving van Hoogmade, dan komt ook een leek tot de conclusie: Niet ten onrechte! Centrum van activiteit. De brug over de dwarswatering tussen Leiderdorp en Hoogmade, eens de plaats, waar vissers van hun sport en de rust genoten, is een centrum van activiteit geworden. Net over de brug ligt een compleet dorp met houten huizen, keten werk en opslagplaatsen.. In dit centrum is men eigenlijk met twee dingen bezig: de nieuwe rijksweg en de verbin dingsweg. De hoge rug, die daar vlak langs de weg ligt, is de oprit van de toekom stige verbindingsweg. Voor de buitenstaander brengt dit langrijkste wel is: „Hoe komt 't, dat men aan de andere zijde van de weg nog een ongerept stukje polderland vindt, waarop nog geen spoor te be kennen is van de verbindingsweg? 't Antwoord luidt: „We wachten op de vergunning om te beginnen. En die kan iedere dag afkomen. Rust roest. Dat die vergunning komt, staat al lang vast en daarom is alles in ge reedheid gebracht voor de sprong over de weg. Als men de oprit volgt, kan men gemakkelijk vaststellen, v/aar de kruising komt. Dat is name lijk een paar honderd meter voorbij de Munnikkenbrug, waar - even voor bij een bocht een kleine brug ligt, welke men over het hoofd zou zien, als er geen leuning bij was. Over die 'brug zal de nieuwe verbindingsweg gaan in de richtingen van „het witte huis", de oude spoorwegwoning, wel ke op de weg Leiden.Oude Wetering staat vlak bij de afrit naar Oud-Ade. De enorme hoeveelheden zand langs de Hoogmadeseweg zijn hoofdzakelijk voor deze verbinding bestemd. Men heeft ze vast in voorraad om na m\MlH ■•f1'-l - -rd ••>.,- - - 5 ri" - Oprit naar de verbindingsweg. Deze oprit loopt evenwijdig met de Hoog madeseweg. het afkomen der vergunning zo snel mogelijk te beginnen. Het heeft er dus alle schijn van, dat eind 1958 het verkeer door de vroeger zo rustige polder zal dende ren om de rijksweg 4 te ontlasten. In 1960 kan de rijksweg 4A gereed zijn, als er tenminste geen tegen slagen komen. Dan is er in totaal 4.300.000 m3 veen weggebaggerd en vervangen door 7.500.000 m3 zand. Gisteren kwam de raad van Leid schendam bijeen. In de raadsverga dering van 4 januari j.l. werd beslo ten om in het belang van de volks huisvesting van de heer J. C. van de Bosch te Stompwijk aan te kopen diverse aan de Meerlaan gelegen percelen grond met een gezamenlijke oppervlakte van 5.23.29 ha. Een en ander geschiedde onder meer onder bepaling, dat de gemeente de gekoch te percelen na eigendomsoverdracht tot 1 december 1956 aan verkoper zou verpachten. De eigendomsoverdracht vond plaats op 13 juli j.L Het gis teren behandelde voorspel tot ver pachting van de grond lokte een diep gaande discussie uit. De heer Koerts (WD) maakte het college van b. en w. er op attent, dat een verpachting aan een raadslid enige vragen mee, waarvan de be- wettelijk niet geoorloofd is. Hoewel Gemeenteraad Katwijk Verhoging gasprijs PE NEDERLANDER KOOPT Dj; Gisteravond kwam de raad in open bare vergadering bij een onder lei ding van burgemeester Duiker. De heer Kornet, bioscoopexploitant, had een vergunning aangevraagd tot verbouwing van zijn bedrijfsruimte aan de Freek van Roonstraat, welke door b. en w. was geweigerd. Het ver zoek is door b. en w. geweigerd op grond hiervan dat een dergelijk ver zoek mondeling moet worden toege licht voor een commissie van drie leden als bedoeld in de nieuwste bouwverodersing en aangezien een commissie als hier bedoeld nog niet bestaat, stellen b. en w. voor deze thans te benoemen. De raad benoemd hierna tot leden dezer commissie de heren N. J. van Duyvenbode, C. H.. H. Haasnoot, P.v.d.A. en A. Wasse naar AjR. Tot leden der commissie van advies voor de vordering van woonruimte, tevens commissie voor de huisvesting worden gekozen de heren H. A. Dijk man, H. J. Grimbergen, J. N. Ouwe hand, Jac. van der Plas en A. Ver does. Als voorzitter zal ambtshalve fungeren wethouder D. C. van Leeu wen. Op voorstel van b. en w. wordt be sloten tot het indienen van een aan vraag tot verhoging van het jaar 1957 van het basis-bedrag der algemene uitkering uit het gemeentefond. B. en w. wijzen er op dat voor de jaren 1956 en 1956 een dergelijk verzoek is ingedien en met succes. Voor 1955 werd het basis-bedrag verhoogd van f 20.56 naar 28.09 en voor 1956 van 28.09 tot 29.—. Voor het bouwrijp maken van de gronden in het uitbreidingsplan „Overduin" vragen b. en w. een kre diet van 450.000 n.l. 60.000 voor rioolbuizen en trottoirbanden, voor be tonbanden en tegels 140.00 en voor 't bestratingsmateriaal 250.000. De bedoeling is het terrein op korte termijn bouwrijp te maken ter reali sering van de woningbouwplannen. Het bestuur van de bl.o.-school voor Katwijk en omgeving krijgt binnen kort een nieuwe school aan de Piet Heinstraat. Voor de eerste inrichting dezer school heeft genoemde vereni ging een lening aangegaan by de ge meentespaarbank, groot 60.000 te gen een rente van 4%, aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 3.000. Voor het garanderen van de 'betaling van rente en aflossing vraagt ge noemd bestuur dat de gemeente borg zal zijn, waartoe na enige toelichting z.h.st. wordt besloten. Ambtswoning. Vervolgens is er het voorstel tot het verlenen van een krediet voor de bouw van een ambtswoning van de burgemeester. Er is een plan ontwor pen door prol ir. H. T. Zwiers te Haarlem, die hiervoor was uitgeno digd. De woning zal dan komen ten westen van het gemeentehuis met op de achtergrond het de Ridderpark. Gekozen is het bungalow-type. Het gebouw zal op een kleine terp ver rijzen en zal met inbegrip van cen trale verwarming, bouwgrond, tuin aanleg architectenhonorarium, en kosten van dagelijks toezicht ten hoogste 88.000 kosten. Het ligt in het voornemen van b. en w. een der terreinen van het vroegere tentoon stellingsgebouw aan de Burgerdijk- straat bij de uitvoering van dit bouw plan te benutten, hetgeen impliceert dat ter zake op een rijksbijdrage van plm. 9000 kan worden gerekend. Hiertegen waren nogal bezwaren. De eerste spr. was de heer Nasveld, die bezwaren had tegen de hoge kosten. Hij had gaarne meerdere plannen ge. zien. Ook de heren Grimbergen, Jac. v. d. Plas en J. N. Ouwehand had den soortgelijke bezwaren. De heren N. J. van Duyvenbode en mr. J. v. d. Plas toonde zich voorstanders. De heer dr. Overdijkink had zich een ge heel andere voorstelling gemaakt van een burgermeesterswoning. De heer C. v. d. Plas was voor het plan. Wet houder Kleen verdedigde het voor stel nog uitvoerig. De voorzitter zeide zich aanvankelijk ook verwonderd te hebben over dit plan, doch ook hij had zich laten overtuigen van de juiste oplossing door bungalowbouw. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen met aantekening dat de heren Jac. van der Plas PvdA en H. J. Grimber gen KVP hadden tegengestemd. Gasprijsverhoging. De exploitatieresultaten van het gemeentelijk gasbedrijf over 1956 geeft over het eerste half jaar een verlies van 19.090. Bij de tegen woordige omstandigheden is het vol gens b. en w. niet verantwoord de gasprijs op het huidige niveau te handhaven. Het college acht het noodzakelijk het tarief met ingang van de meteropneming over septem ber 1956 met 1 cent per m3 te ver hogen. Bij de berekening is nog geen rekening gehouden met de op han den zijnde 6% salarisverhoging van het personeel, de aan de invoering van de ouderdomsvoorziening per 1 jan. 1957 verbonden lasten, de te ver wachten looncompensatie wegens huurverhoging, de stijging van de ka. pitaalslasten wegens een te verwach ten toename van de rentevoet. De commissie voor de bedrijven is van hetzelfde gevoelen als b. en w. om de prijs met 1 cent per m3 te verhogen. Dit voorstel lokte een langdurige dis cussie uit. Dr. Overdijkink zeide het een bittere ontgoocheling te vinden nu plotseling de bedryven het tegen deel blijken van rendabel te zijn. In tweede instantie voerden verschil lende leden nog het woord maar het voorstel werd tenslotte aanvaard met 11—4 stemmen. waaronder de benoeming het vorig jaar had plaats gehad toen meerdere raadsleden niet wilden medewerken aan de benoeming van een commissie en de raadszaal demonstratief verlie. tenè Thans achtte de heer Boone het gewenst de commissie te doen aan passen aan de reële samenstelling van de gemeente. De voorzitter achtte een wijziging in de samenstelling van de commis sie een onelegant gebaar tegenover de thans zittende leden, hoewel hij de heer Copray toch moest toegeven dat de huidige commissie niet geheel be noemd was volgens de richtlijnen door het ministerie vastgesteld. Na een uitvoerige bespreking week de raad toch af van het voorstel van b. en w. en benoemde als leden in bedoelde commissie de heren J. C. v. d. Bosch, H. W. Rolvink, C. M. Pouw en als nieuwe leden J. Koerts en J. de Wit. De heer Koerts kon niet da delijk besluiten de benoeming aan te nemen en vroeg enige dagen bedenk tijd. de wet in zulk een geval geen ver plichte schorsing van het betreffende raadslid eist, achtte de raad het na ampele bespreking toch juister een meer bevredigende oplossing te zoe ken. De heer Copray (KVP) bracht naar voren, dat sChorsing wel mo gelijk, maar niet verplicht is. De heer Boer deed daarna een bemiddelend voorstel n.l. het agendapunt aan te houden en inmiddels een pachtover eenkomst aan te gaan met de zoon van de heer v. d. Bosch wat z.i. ook meer met'de werkelijkheid overeen komt, omdat de zoon de bedoelde gronden in gebruik heeft. De Woonruimtecommissie. Het tweede veel omstreden punt was de herbenoeming van de leden voor de adviescommissie woonruim- tewet 1947. B. en w. stelden voor de vijf aftredende leden wederom voor de tijd van één jaar te herbenoemen. De heer Boone (P.v.d.A.) wees op de merkwaardige omstandigheid, rig van gedachten gewisseld. B. en Uit de door b. en w. overgelegde stukken bleek, dat de gemeente niet de middelen voorhanden heeft om de toename der uitgaven te dekken en dat het nodig zal zijn een hogere subjectieve uitkering uit het gemeen tefonds aan te vragen. De raad kon zich met dit voorstel verenigen ech ter nadat de voorzitters eerst had ver. klaard dat de raad zich door dit be sluit niet bond aan kredieten welke volgens dit verzoek in de toekomst waarschijnlijk door de raad genomen zullen moeten worden. 6% uitkering aan gemeente- personeel. Ook over dit voorstel werd uitvoe- LEIDERDORP Om het damkampioenschap. De uitslag van de eerste ronde om het damkampioenschap van Leiderdorp dat tussen de competitiewedstrijden door zal worden gespeeld is als volgt: van TolD. Hassefras 0-2; DorsmanVerhoogt uitgesteld; de KoningJ. Hassefras 1-1; v. d. Vel deSandijk uitgesteld; P. v. d. Zwan 0-2; BloemendaalA. v. d. Zwan 0-2; VerweyDegenaars uit gesteld; de Winterv. d. Vecht 2-0; G. A. v. d. ZwanMarijt uitgesteld; C. DeegenaarsSandijk 2-0; Dors manG. A. v. d. Zwan 2-0. Het kampioenschap van het vorig jaar is na een beslissingsmatdh tus sen D. Hassefras en C. Deegenaars gewonnen door de jeugdige Deege naars hetgeen een opvallende pres tatie genoemd mag worden. NIEUWVEEN Gb.: Adrianus Leonardus Maria z. van N. G. van der Klein en A. M. Straver. Lineke Lydia d. van A. M. van Dongen en P. D. Lammerink. Jacobus Wilhelmus Maria z. van J. Burgmeijer en J. M. van der Vlugt. Ondetr.: W. Meeuwis oud 22 jaar, won. te Ter Aar en L. Ch. M. Reve- nich oud 24 jaar; W. Wolzak, oud 28 jaar, won. te Mijdrecht en W. M. Romeijn, oud 23 jaar. w. wilden de uitkering doen met te rugwerkende kracht tot 1 juli j.l. wat in afwijking is met de regeling welke door het rijk is getroffen. Hoewel de heer De Rozario per soonlijk de terugwerkende kracht tot 1 juli j.l. juist vond meende hy toch, dat de raad deze toch niet langer moest verlenen dan tot 1 september 1956 dit in verband met het rijksper soneel en op grond van de zijns in ziens waarschijnlijke schorsing van het raadsbesluit door de regering. De voorzitter wees er op dat de minister slechts tot het verlenen van terug werkende kracht tot 1 september heeft geadviseerd en er dus geen sprake is van een bindend voorschrift. De heer Boone bracht nog in het midden dat als alle gemeenten een zelfde voorstel zouden aannemen als de raad thans doet, de mogelijkheid bestaat dat de regering ook terug werkende kracht tot 1 juli j.l. zal af kondigen. De heer Koerts stelde aan het ein de van de vergadering enige vragen en wel betreffende de wegen in Park Leeuwenbergh, de melksanering en de verbreding van de Oranjelaan. Aan Park Leeuwenbergh zal het college zo spoedig mogelijk de nodige aan dacht besteden, de rijweg van de Oranjelaan zal 1 meter verbreed worden. De vertrouwensraad voor de melksanering zal benoemd worden in overleg met het gemeentebestuur van Voorburg. De voorzitter juichte de melksanering toe omdat zij z.i. in sociaal-economisch opzicht een uit komst is. VCietmaCen in Maogmade zwichtte maat de wind De harde wind, die vannacht door de polders blies en definitief een einde maakte aan de na-zomer-illusies, heeft 't landschapschoon bij Hoogmade, dat er door de nieuwe rijksweg toch al niet fraaier op wordt, geweld aangedaan. Een harde windstoot ging plotseling verge zeld van een ijselijk gekraak, dat de heer Elstgeest, bewoner van de bekende Vlietmolen bij de Doesbrug, naar buiten deed rennen. Hij kwam terecht in een ravage van stukken wiek. Bij onderzoek bleek, dat de wind zo'n druk had uitgeoefend, dat de as door de kop van de molen was gedrukt, waarna de stukken en brok ken omlaag gestort waren. Op de onderste foto ziet men de ravage op de grond. De wieken kwamen op de schuur aan de Doeszijde terecht. De andere foto toont de geschonden molen. Het gezin Elstgeest, vader, moeder en vier kinderen, kwam er met de schrik af. De Vlietmolen, die bijzonder fraai is, geniet een grote bekendheid, want er zijn al heel wat kalenders uitge geven, waarop een afbeelding van de molen voorkomt. Bijzonder trots zijn de bewoners van Hoogmade erop, dat de molen destijds op het schildersdoek vereeuwigd werd door koningin Wilhelmina. Hoewel de schade niet gering is, zal restauratie zeker mogelijk zyn, vooral cmdat het mooie onderste gedeelte geen schade heeft opgelopen. Foto's v. d. Horst.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5