TITO'S mysterieuze reis naar de Zwarte Zee Destalinisatie-polifiek zou in gevaar zijn Het proces te Poznan begonnen Brits-Franse-solidariteit in de Suez-kwestie Recordbreker verongelukt Opstandelingenaanval bij Cheribon voor Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13919 Kroestsjef en Tito zoeken rusteloos naar rust Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.man. Telefoontjes f 1.50 WORDT KROESTSJEF BELAAGD DOOR MO LOT O F? Hoewel officieel is bekendgemaakt, dat de president van Zuid-Slavië, maarschalk Tito, met de Russische partijleider Kroestsjef naar de Sowjet- Unie is gevlogen om daar „verscheidene dagen rust te nemen", hebben waarnemers te Belgrado donderdag als hun oordeel gegeven, dat de bedoe ling van deze onverwachte stap is, de besprekingen van Tito en Kroestsjef in bijzijn van andere Russische leiders voort te zetten. Want toevallig zitten premier Boelganin en de Sowjet-minister van buitenlandse zaken Sjepilof ook aan de Zwarte Zee uit te rusten, en wel te Sochi, waar zij gisteren ook president Soekarno van Indonesië op zijn doorreis naar Peking hebben ontmoet. Behalve over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië zouden de besprekingen, naar de mening van de waarnemers, wel kunnen gaan over moeilijkheden, die Kroestsjef in zijn eigen partij onder vindt op de weg van de destalinisering. Men achtte onder de waarnemers te Belgrado de hulp, die Kroestsjef op dit terrein van Tito zou kunnen ontvangen, niet te verwaarlozen. WAT HET BUITENLAND ERVAN DENKT. De meeste Britse dagbladen lever den vandaag commentaar op de on verwachte reis van Tito naar de Sowjet-Unie. De meest geuitte hypo these is, dat Kroestsjef bloot zou staan aan aanvallen van „Stalinis ten" onder leiding van de voorma lige minister van buitenlandse zaken Molotof en dat Tito met hem mee naar Sochi gaat om hem te steunen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Mikojan, één der vice premiers, die het congres van de Chinese commu nistische partij te Peking bijwoon de, plotseling naar de Sowjet-Unie is gegaan. Volgens de correspondent van 't blad te Belgrado telt Kroests jef onder zijn vijanden niet alleen de „Stalinisten", maar ook bepaalde officieren van het Sowj et-leger, die ongerust zouden zijn over de defen sie posities in de Oosteuropese com munistische landen. Volgens de „News Chronicle" zou den leiders van het Sowj et-leger Kroestsjef hebben gewaarschuwd, dat een neutralisering" van Oost- Europa niet zou kunnen worden ge tolereerd. Zij zouden gedaan hebben gekregen, dat Moekou een rond schrijven aan de volksdemocratische landen zond om deze te waarschu- Bolivianen dwongen piloot Een en vijftig Boliviaanse politieke gevangenen, die per vliegtuig zouden worden overgebracht van Santa Cruz naar La Paz, hebben donderdag tij dens de vlucht een oproer in het vliegtuig ontketend en de vlieger ge dwongen bij de Argentijnse stad Sal- ta te landen. De mannen werden door de Ar gentijnse autoriteiten in verzekerde bewaring gesteld. Zij waren door de Boliviaanse politie gearresteerd op beschuldiging van deelneming aan de opstootjes in het weekend tegen de Boliviaanse regering. WAT GEBEURT DAAR? blik af in de Sowjet-Unie? Dat vraagt de wereld zich af, sinds be kend werd, dat maarschalk Tito van Joego-Slavië hals over kop met Kroestsjef is meegevlogen naar de Zwalrte Zee. Enige dagen geleden kwam de eerste secretaris van de Russische communistische partij naar Joego- Slavië; dat was niets bijzonders, zei men, het bezoek was louter „parti culier", hij kwam om wat vacantie te nemen. Nu begreep vanzelfspre kend iedereen, dat Kroestsjef, als hij inderdaad rust wilde hebben, -0 niet na?..- Joego-Slavië behoeft te gaan en dat hij Tito niet had opgezocht om samen een sigaretje te roken; maar Belgrado was potdicht en men dacht, dat het later wel eens uit zou lekken, wat de ware reden van Kroestsjef geheimzinnig bezoek was geweest. Gisteren kwam opeens het bericht door, dat Tito samen met vriend Kroestsjef naar de Zwarte Zee was gevlogen, ook al weer om vacantie te houden. Maar nu was het nog dui delijker dat er iets aan de hand was, want Tito is geen liefhebber van luchtreisjes en gaat anders altijd per trein. Er moet dus wel een buiten gewoon dringende reden geweest zijn, dat de maarschalk met Kroest sjef meevloog. Dat vermoeden wordt versterkt door de „toevallige" om standigheid, dat Boelganin en Sjepi lof, resp. premier en minister van buitenlandse zaken van de Sowjet- Unie, ook al aan de Zwarte Zee zijn. In het buitenland gist men naar de oplossing van dit raadsel en de meest verspreide mening is wel, dat de politiek van Kroestsjef, de desta linisatie, gevaar loopt. Het zou Mo lotof zijn, die het sein heeft gegeven tot terugkeer naar de oude politiek van straf en centraal geleide dicta tuur. Tito's tegenwoordigheid zou in de ze hypothese van groot belang zijn, omdat hij één der eersten is geweest, die zich tegen deze centraal geleide dictatuur van Stalin heeft verzet en met succes. Alles is nog te vaag en teveel om geven met mysteries dan dat men nu reeds een bepaald standpunt kan innemen, maar dat er iets bizonders aan de hand is achter het IJzeren Gordijn, lijkt ons voor geen twijfel vatbaar. komst van het centrale comité van de Sowjetrussische communistische partij zou hebben verklaard, dat de Sowjet-unie, door zich te laten lei den door de Titoistische leer, „enige zonderlingen beoordelingsfouten, met name in West-Europa, zou gaan maken". Kroestsjef zou Tito hebben ver teld van de gevaren van de politiek der destalinisering .binnen de Sow- jet Russische communistische partij. Volgens prado schijnt Tito te heb ben besloten naar de Sowjet-Unie te gaan, „niet zozeer om zich te recht vaardigen als wel om aan te tonen, welk een geweldige fout de Sowjet- Unie zou begaan, indien zij weer 't pad van de officiële en totale dicta tuur jegens de communistische par tijen zou betreden". DOEN1TZ KOMT VRIJ. De vroegere opperbevelhebber van de Duitse marine en opvolger van Hitier als rijkspresident, Karl Doe- nitz» wordt dit weekeinde vrijgelaten uit de Spandau-gevangenis in Ber lijn. Hjj heeft dan zijn straf tien jaar tot op de dag af uitgezeten. De gewezen grootadmiraal is 65 jaar. „Zwarte donderdag' In twee gerechtshoven te Poznan zijn gisteren de processen begonnen tegen twaalf der 154 beklaagden, die in deze Poolse stad terecht zullen staan op beschuldiging van moord en andere misdrijven gedurende de wan ordelijkheden, die op „zwarte donder dag", d.i. 28 juni J.I., uitbraken. Bij deze ongeregeldheden, die volg den op een betoging van metaalbe werkers van de grote „Zispo"-fa- briek ter plaatse, die een soort „hon- gerprotestmars" hadden georgani seerd, zijn 53 mensen om het leven gekomen. De processen worden door drie westerse rechtsgeleerden als waarne mers bijgewoond. Het zijn: de Brit se advocaat, tevens socialistisch La gerhuislid Frederick Elwyn Jones, professor Alfred Fernand Legal van de Universiteit van Monfpellier (Frankrijk) en de Belgische rechts kundige Ju'es Wolff, lid van de liga xoor de rechten van de mens. De toegangen tot het gebouw, voor iedere onafhankelijke po- waarin de rechtbank zitting hield litiek, zoals die van Tito. De franse commentator Dominique Prado schrijft in het rechtsradikale Franse blad „l'Aurore", dat Molotof op een onlangs gehouden bijeen waren door de politie afgezet, even als naar de rechtszaal leidende gan gen in het gebouw zelf. Een ieder, die het wilde betreden, had daarvoor een toegangskaart nodig, die bij vijf Eden twee dagen in Parijs Engeland en Frankrijk hebben „vol ledige overeenstemming" bereikt over de gedragslijn, die zij zullen volgen bij de behandeling van de kwestie- Suez in de Veiligheidsraad. De overeenkomst werd bereikt tij dens de tweedaagse geheime bespre king in Parijs tussen premier Eden en zijn minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd en de Franse pre mier Guy Mollet en minister Chris tian Pineau. Na een zitting van zes en een half uur verklaarde Eden tegenover de verslaggevers: „Wij zijn het nu eens en wij zullen het morgen ook eens zijn'. Mollet voegde hieraan toe, dat hij tevreden was. Vernomen wordt dat beide regerin gen zullen blijven aandringen op in ternationaal beheer van het kanaal. De Britse en Franse staatslieden zouden verder besloten hebben, nauw te blijven samenwerken bij het zoe ken van een oplossing voor de Suez- kwestie. De verklaring zegt voorts dat de twee regering vormen van Europese samenwerking zouden blij ven bestuderen. Uit de toon en de inhoud van het communiqué valt af te leiden dat Frankrijk mogelijk nader tot het door Engeland bewerkte Bagdadpact zal komen en dat Engeland anderzijds nauwere betrekkingen zal aangaan met Europese organisaties als de Euratom en de KSG. Waarschuwing tegen sancties. India en Saoedi-Arabië hebben gis teravond gewaarschuwd tegen het aanwenden van politieke en econo mische dwang tegen Egypte in de kwestie van het Suezkanaal. „Zulke dwang zou een vreedzame oplossing slechts uitstellen, en andere ongewenste en vergaande gevolgen hebben", verklaarden koning Saoed en premier Nehroe aan het einde van het bezoek dat Nehroe aan Saoedi- Arabië heeft gebracht. De Westduitse regering heeft beslo ten, toe te treden tot de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal. gelegenheden van stempels werd voorzien. Op de overvolle publieke tribune bevonden zich Amerikaanse, Britse, Franse, Poolse en Chinese verslagge- Drie beklaagden. Drie beklaagden, de 18-jarige Jer- zy Sroka, de even oude Kazimierz Zurek en de 20-jarige Josef Foltyno- wicz, worden beschuldigd van het „op beestachtige wijze vermoorden" van een korporaal van de Poolse veiligheidspolitie. Voor het tweede gerechtshof staan 8 jongelingen en een man van 35 jaar terecht op beschuldiging van het aanvallen van de gevangenis van Poznan en een militaire post, het stelen van wapens, die naderhand werden gebruikt voor een aanval op het hofodbureau te Poznan der Pool se veiligheidspolitie, en het plunde ren van flatwoningen en winkels. Er heeft geen gerechtelijk vooron derzoek plaats gehad in de zin, zoals de westerse rechtspraak dat kent. De beklaagden zijn ondervraagd d«or een ambtenaar van de gerechte lijke macht, die de stukken heeft voorbereid. Deze neemt verder geen deel aan het proces. Hij is slechts in dip rechtzaal aanwezig, waar het pro- ats wordt geleid door drie z.g. „rech ters van het volk". In de akten van beschuldiging voor Géide gerechtshoven wordt de schuld aan de onlusten voor een deel aan „imperialistische* en kapitalistische" propaganda gegeven. In de huizen, v^nkels en kantoren te Poznan zaten^ donderdagmiddag overal de mensen om de radiotoestel len geschaard om naar de voortdu rende uitzendingen van de rechtszit ting te luisteren. BEROEP VAN JURISTEN COMMISSIE. De „Internationale commissie van juristen", waarvan het secretariaat te s Gravenhage is gevestigd, heeft een beroep op de Poolse regering ge daan, de juridische wereld volledig op de hoogte te stellen van de gang van zaken bij het proces te Poznan. Betreurd wordt, dat de secretaris generaal van de commissie, Norman S. Marsh, niettegenstaande verzeke ringen van de Poolse gezant te 's Gra venhage, geen officieel antwoord heeft gekregen op een verzoek om vier vooraanstaande juristen als waarnemers tot het proces toe te la ten. O.m. was in dit verband de naam van de Leidse hoogleraar prof. mr. J. M. van Bemmelen genoemd. Ü)e fratóiny te ZXoetinchem Vliey&aat óUandde in de fiaaen aan Qenua Zo wild was de zeegang In de Genuese haven, dat een grote Britse „Solent" vliegboot er niet tegen opge wassen bleek. De machine werd van haar ankers geslagen en belandde op het strand, waar zij kapseisde. De bewoners van de huizen In de directe omgeving namen al maatregelen om de huizen te ontruimen, omdat gebleken was, dat er een brandstoffentank gescheurd was. Gelukkig bleek er geen gevaar te duchten en toen de storm was gaan liggen kon men de vliegboot minus twee motoren en een halve vleugel weer naar de ankerplaats slepen. p- V* Donderdagochtend is tussen Arnhem en Gendringen ter hoogte van Doe- tinchem een 17 meter lange harmonicabus in botsing gekomen met een trailer. De bus werd volkomen gekreukeld van de weg afgedrukt (foto boven) terwijl ook de trailer er niet zonder schade vanaf kwam zoals de onderste foto toont. Het Amerikaanse proefvliegtuig Bell X-2, een raketvHegtuig waarmee snelheids- en hoogterecords geves tigd zijn, is donderdag op de lucht basis van Edwards in Califórnië ver ongelukt. De piloot, die voor de eerste maal met dit toestel vloog, is om het leven gekomen, ajdus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Washington bekendge maakt. Het vliegtuig was ontworpen voor bestudering van vluchten op grote hoogte en de hitte die door wrijving met de lucht onstaat. Het toestel heeft op vroegere vluchten een snel heidsrecord van 3040 km. per uur ge vestigd en een recordhoogte van meer dan 40 km. bereikt. Evenals vroegere raketvliegtuigen startte de Bell X-2 niet van de grond maar werd het toestel door een bom menwerper van het type B-50 in de lucht gebracht. Door de korte wer kingsduur van de raket moest de piloot als zijn brandstof op was, in gl ijl vlucht naar een landingsbaan koers zetten. Het vliegtuig stortte echter bijna onmiddellijk nadat het door de B-50 was gelanceerd, naar beneden. Er waren speciale voorzieningen getrof fen voor de veiligheid van de piloot. Als deze op grote hoogte uit het vliegtuig zou moesten springen kon een explosieve lading de gehele druk- cabine van de rest van het toestel scheiden. Door middel van een grote parachute kon de snelheid van de naar beneden vallende cabine dan verminderd worden totdat de piloot in staat zou zijn zijn eigen parachute te gebruiken. Het heeft niet mogen helpen. LAGERE TEMPERATUREN Boven de Oceaan aanwezige krach tige west-circulatie heeft zich fiu ook tot over het Noordzeegebied uitge breid. Op een hoogte van ongeveer 5000 meter kwamen vanochtend bo ven Ierland en Schotland windsnel heden van 150 tot 180 km. per uur voor. Samenhangend met de uit breiding van deze west-circulatie drongen ook de Oceaandepressies verder in de richting van West- Europa op. Vanochtend vroeg had een kern de noordkust van Schotland be reikt terwijl de volgende nabij Noord- Ierland was aangekomen. Langs de zuidflank van dit depressiegebied bad zich over de Britse eilanden en het zuidelijk deel van de Noordzee een uitgestrekt stormveld ontwikkeld, waarin zuidwesten winden tamelijk zachte lucht naar West-Europa trans porteerden. Het koufront van de bij Ierland gelegen depressie nadert evenwel met grote snelheid, zodat vanavond al polaire lucht een groot deel van Nederland zal zijn binnen gedrongen. De bewolking gaat dan breken en de temperatuur zal mor gen lager blijven dan vandaag. De wind neemt waarschijnlijk morgen in de loop van de dag af. Blijkens een mededeling van het Iegerhoofdkwartier te Djakarta, zijn negen soldaten en zes burgers gedood bij een verrassende aanval van gewa pende opstandelingen op een leger post in Radjagaluh, bij Cheribon. Bij 'n tegenaanval werden bovendien nog zeven militairen ernstig gewond. naar NOLET Botermarkt 8-9 Haarlemmerstraat 206 PRIJZEN VANAF ....f45 (Advertentie) Dit blad bestaat uit I 6 pagina's HOE wordt het weer? j (Geldig van vrijdagavond tot 'j I zaterdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur), j BREKENDE BEWOLKING. i Wisselend bewolkt met enkele j verspreid voorkomende buien. Krachtige tot stormachtige, later i afnemende zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen. Het weer in Europa STOOKHDLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRilOH GENèVE WENEN LOCARNO INNSBRUCK ROME AJACCIO MAiLLORCA mist mist half bew. regen regen regen regen geheel bew. mist onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui licht bew. nevel onbewolkt zwaar bew. licht bew. Korreltje Men verandert dikwijls; verbete ren blyft een geluk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1