eek meisje Toekomst van de kantoorbediende Mogelijkheden en moeilijkheden van elektronische administratie Man beloofde luidkeels zijn familie te zullen onthalzen Toedracht van de Anjum-moord ENJKI GEEN NIEUWE STAKING AMSTERDAMSE GRAFICI Meisje uit Amsterdam won per ongeluk Zweedse voetbalpool VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Arbeidsverhoudingen en organisatie in de bedrijven zullen diepgaand'wor- den gewijzigd bij de invoering van de automatisering van administraties. De invoer van de gegevens bij elek tronische administratie-apparatuur is nog een bijzonder probleem. Bij de elektronische rekenmachines, die thans reeds op vrij grote schaal, in hoofdzaak voor wetenschappelijke doeleinden, in gebruik worden geno men, is de invoer geen vraagstuk, om dat bij de machines slechts weinig ge gevens worden ingevoerd; bij deze machines gaat het om de omvangrijke bewerkingen daarna. Bij elektronische administratie- apparatuur moeten echter zeer veel gegevens worden ingevoerd, het ver werkingsgedeelte doet daar betrek kelijk weinig mee, maar er vindt weer een grote uitvoer plaats. Daardoor komt inde huidige fase van ont wikkeling bij de elektronische admini stratie-apparatuur de nadTuk te val len op het invoersprobleem. Functie-verandering. De elektronika voor administratie systemen blijven voorshands beperkt tot de grotere administraties, maar te verwachten is, dat in de toekomst te dien aanzien ook mogelijkheden voor de middelgrote en kleine admi nistraties zullen blijken. De elektronische administratie zal van grote invloed zijn op de algeme ne organisatie, arbeidsverhoudingen en de bedrijfsleiding. Een vergaande eliminering van Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA. VPRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS. 20.00 Journ. en weenber. AVRO 20.15 „Weekend"-show. NTS. 22.00 22.45 Eurovisie: Intern, tenniskam pioenschappen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtcluib. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Viool en klave cimbel. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara-yaria. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.35 Gronings progr. 15.00 Orkest- conc. 15.20 Groter dan ooit, caus. 15.35 Omr.ork. 16.30 Roemeens ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ritmisch strijkork. 18.50 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 De bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 21.25 Soc. comm. 21.40 Opsporing ver zocht. 22.25 En dat alles om Sheba, hoorsp. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 3.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?. 11.00 Voor de zieken. 11.15 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath.nieuws. 13.20 Pro menade ork. 13.50 Lichte muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateursprogr. 15.10 Kroniek van Letteren en kun sten. 15.45 Amateursprogr. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Gram. 17.20 Musetteorlc. 17.40 Gram. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Jounalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regerings- uitz. 19.00 Nieuws. 19.10 Rotterdams Filh.ork., -koor en sol. 20.10 Lich- baken, caus. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 Gevar.progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram. functies en taken, gepaard gaande met een hergroepering van de over blijvende functies en taken, zal vaak het gevolg van de invoering van de nieuwe apparatuur zijn. Chefsfunc ties op de onderste geledingen van de uitvoering zullen ten dele over bodig worden, met het daaraan ver bonden „status"-verlies voor de be trokkenen. Voor- en nadelen. Wat de arbeidsomstandigheden be treft zullen sommige vormen van onaangename arbeid, zoals jaagwerk en monotone werkzaamheden, uit geschakeld worden. Sommige em- ployé's zullen hun werk interessan ter vinden en in het algemeen zal het gemiddelde salaris hoger zijn. Anderen verliezen hun vroegere po sitie en krijgen geen gelijkwaardige of betere terug. Vooral voor degenen Haarlem viert St, Bavo-feest te Gent Het Haarlemse kapittel zal in de namiddag van zondag 30 september met zijn bisschop mgr. J. P. Huibers, vertrekken naar Gent, de stad, die evenals Haarlem St. Bavo tot pa troon heeft. Op het feest van de heilige, maan dag 1 oktober, zal mgr. Huibers in de kathedraal van Gent een pontifi cale H. Mis opdragen in tegenwoor digheid van de (kapittels van Haar lem en Gent. In de loop van de mid dag keert het Haarlemse kapittel weer naar Nederland terug. Hiermede wordt een traditie be stendigd, volgens welke het ene jaar het Haarlemse kapittel naar Gent trekt en het andere jaar het Gentse naar (Haarlem komt. Bij het zemen van een vier meter hoog gelegen venster, is woensdag een 68-jarige huisvrouw te Arnhem gevallen. Met een scheclelbasisfrac- tuur werd ze in het ziekenhuis op genomen, waar ze des avonds aan de gevolgen is overleden. van middelbare leeftijd en ouder liggen er moeilijkheden. De centrale leiding van de bedrij ven, die voor omvangrijke elektro nische administratiesystemen in aan merking komen, zullen voor grote vraagstukken komen te staan. Deze beschouwingen over de toekomstige administratie-vorm zijn neergelegd in een pre-advies, dat aan de Accountantsdag 1956, die zaterdag te Utrecht wordt gehouden, wordt voorgelegd en dat opgesteld is door prof. dr. ir. L. Kosten, gewoon hogleraar wis- en natuurkunde Delft, prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, bui tengewoon hoogleraar Delft en enkele deskundigen op het ad- ministratief-organisatorische vlak DAMESBEURS IN DEN HAAG. Van 28 sept, tot en met 9 okt. zal in de Houtrusthallen te 's Gravenhage de 74ste damesbeurs worden gehou den. Op deze damesbeurs, waaraan T23 standhouders deelnemen, zal men als bijzondere attractie ook het „Huis van Plastic", kunnen bezichtigen, dat verleden jaar door de Franse staats mijnen wérd vervaardigd. Voorts zal een modemagazijn dagelijk een mode show geven, waaraan de wedstrijd „Wie is de elegantste vrouw van de damesbeurs"? is verbonden. Op 29 sept. zullen ter gelegenheid van deze damesbeurs de nationale kampioenschappen in machineschrij- ven worden gehouden, en op 1 okt. een technische dag onder leiding van mr. E. J. Hamers. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Libertad" (1 okt.); Brazilië: m.s. „Libertad" (1 okt.), Brits O Afrika: s.s. „Europa" (4 okt.); Canada: m.s. „Seven Seas" (3 okt.); •Chili: via New York (4 okt.); Ned. Antillen: s.s. „Telamon" (1 okt.); Nieuw Zeeland: via Engeland (6 okt.) Suriname: m.s. „Stentor" (3 okt) Unie van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Winchester Calstle" (6 okt.). Inlichtingen betreffende het ver zenden van postpaketten geven de postkantoren. Oudste verdachte blijft ontkennen Het enige motief, dat de twee moor denaars van de sükwerker Steegstra na hun bekentenis aan de politie voor hun daad hebben opgegeven, is: „Hij moest dood!" en daarmede verklaren zij hun gehele afschuwelijke daad. Naar thans door een deskundig on derzoek aan het licht gebracht is, werd de dood' niet door de slagen met de schop, maar door verdrinking ver oorzaakt. Doodsoorzaak. Toen de twee jongemannen vol gens hun verklaring de slik- arbeider neergeslagen hadden, heb ben zij hem in een sloot geworpen en zijn zij weggegaan om gereedschap te halen, waarmede zij hem begraven konden. In de sloot is het bewusteloze slachtoffer door verdrinking om het leven gekomen. Toen de beide jongemannen terug keerden en het lichaam uit de sloot haalden, was het slachtoffer over leden. De rol, die de vader van een hunner gespeeld heeft, is de politie voorshands nog een raadsel; sterke aanwijzingen zijn er, dat de oudere man de aanstichter van het gehele misdrijf is geweest en vast is ko men te staan, dat zijn vrouw de bebloede kleren uitgewassen heeft. Het diepere motief schijnt toch de rechtzitting te zijn, waar de moeder van een der twee jongemannen ver oordeeld werd wegens diefstal van 100.— Oud-zeer. He slachtoffer heeft deze rechtzit ting uitgelokt döor een klacht bij de politie in te dienen, nadat hij tijdens een feestje een fles cognac had laten halen en geen wisselgeld terug-ont vangen had. De 45-jarige verdachte, die nog steeds volhoudt niet bij liet misdrijf betrokken te zijn, heeft toen aanvan kelijk voor de rechtbank de schuld op zich genomen, maar later bleek, dat zijn vrouw het wisselgeld ver duisterd' had, waarom zij deswege werd veroordeeld. Vanaf toen heerste er een vete tussen de familie en de slikwerker, die voordien huisvriend van de familie was geweest. .oAksuo. w. &SL ftpvflw C&A Deed zichzelf de strop om „Als je mij geen geld geeft,snijd ik eerst jou en dan je broer de kop af!" deelde een 29-jarige transportar beider op 27 juni om drie uur 's nachts zijn 26-jarige zuster mede, die in haar huis te Delft de slaap der rechtvaardigen sliep. Zijn zuster, wakker geworden, keek uit het raam en zag haar broer Jan midden op straat staan en toen deze weer zijn zuster gewaar werd, trok hij zijn colbertjasje en zijn overhemd uit, welke voortbereidselen kennelijk bedoeld waren om de bovenomschre ven behandeling van broer en zus een onbelemmerd verloop te doen hébben. Niet voor 't eerst. De zuster ging geschrokken de met onthalzinig bedreigde broer waar schuwen en belde tegelijk de politie op, alhoewel haar moordlustige broer Jan buiten de ijselijkste dreigementen uitte, als zij de sterke arm bij deze familie-kwestie zou 'betrekken. Toen een paar agenten kwamen kijken, ging de moordenaar-in-spe onder luid protest met hen mee en gisteren stond hij voor de Haagse rechtbank. Hij had al eens meer voor het hek je gestaan in verband met moeilijk heden tussen hem en zijn familie leden en toen had de rechter genade voor. recht laten gelden, op voor- Bij de Amsterdamse dagbladen en drukkerijen zal door de typografen vandaag niet opnieuw een stakings actie worden gevoerd, zo is op een donderdagavond gehouden vergade ring van de contactcommissie met vertrouwensmannen van de grafische bedrijven en personeelsafgevaardig- den besloten. De contactcommissie had het advies gegeven om aan het werk te blijven. Verder adviseerden zij te trachten de toepassingregering der drie procent loonsverhoging zo volledig mogelijk te realiseren. Deze regeling is woensdag j.l. door het centraal bureau voor de grafische be drijven in Nederland bekend ge maakt. Plotseling van rijrichting veran deren werd gistermiddag op het Oost ende te Helmond een 64-jarige wiel rijder noodlottig. Hij werd door een jiersonenauto gegrepen en moest met zware verwondingen in het zieken huis worden opgenomen, waar hij kort na aankomst overleed. Een scooter reed gistermiddag op de Pleinweg te Rotterdam een 84- jarige man aan, toen die de weg over stak. Bij aankomst in het Zuiderzie kenhuis bleek het slachtoffer te zijn overleden. Nog nooit een wedstrijd gezien Vijftien jaren geleden zo vertelt de opgewonden 31-jarige Josina Prins uit Amsterdam voorspelde een waarzegster mij, dat ik een gro te som geld zou winnen aan het eind van een buitenlandse reis en nu ik op het punt sta Zweden te verlaten, vin ik 13.000,in een voetbal pool, terwijl ik nog nooit een voet balwedstrijd gezien heb en de cij fertjes voor de grap lukraak inge vuld heb!" Sinds enkele dagen is het Amster damse meisje de heldin van de Zweedse industriestad Nöhköping, waar zij enkele maanden als hulp in de huishouding gewerkt heeft en waar haar broer aan een grote we verij verbonden is. Toen zij op het punt stond om naar Nederland terug te keren zij had haar moeder reeds geschreven, dat zij maar weinig geld overgehouden had en dus niet veel cadeau'tjes mee zou brengen kreeg zij het formu lier van een voetbalpool in handen en voor de grap vulde zij getallen in, terwijl haar broer nog een klein be dragje inleggeld moest bijpassen, om dat ze 5 ore tekort kwam. De prins. De Zweedse pers raakte ogenblik kelijk na het bekend worden van de uitslag in opwinding, omdat er ver teld werd, dat „een prins" alle uit slagen goed geraden had en de hoofd prijs in de wacht zou slepen. Men fluisterde over 'n buitenlandse se prins en naarstig werd gezocht, wie de gelukkige zou zijn, toen uitkwam, dat „de prins" een meisje was, dat een paleis slechts aan de buitenkant gezien heeft. Josina Prins, die de volgende week naar Amsterdam zou terugkeren, blijft nu tot eind oktober in Zweden, want op 15 oktober wordt de hoofd prijs uitgekeerd en dan zal Josina wel beladen met cadeau'tjes naar Amsterdam terugkeren om van een onverwachte rijkdom te genieten. Radio en vervoer betalen de 6 procent ENKELE VOORWAARDEN Organisatorisch overleg heeft er toe geleid, dat de sector „geregeld perso nenvervoer met terugwerkende kracht van 1 sept. j.l. een loonsverhoging van 6 pet. krijgt uitgekeerd. Een speciale bepaling is gemaakt, dat ondernemers dispensatie kunnen aanvragen bij de ministeries van economische zaken en verkeer om ontheffing van 3 pet. en het doorbe rekenen van de overige 3 pet. Ook de Nederlandse Radio-Unie heeft besloten haar personeet de pet. opslag te geven. De moeilijk heid is echter, dat deze stichting niet meer over de benodigde financiën beschikt, zodat eerst overleg ge pleegd moet worden met het ministe rie van O. K. en W. om de gelden te verwerven. Huiseigenaar speelde eigen rechter Voor de arrondissementsrechtbank te Groningen heeft gisteren terechtge staan een 35-jarige huiseigenaar uit Beerta, die op 29 juni j.l. het recht in eigen hand nam, toen bleek dat zijn veronderstelling, dat het kopen van een huis ook betekende, dat het met een betrokken kon worden, niet op ging. Het perceel was n.l. toegewezen aan het gezin S. Verdachte werd zo kwaad, dat hij een bijl nam, het huis binnendrong en deuren en ramen kort en klein sloeg. De bewoner, die in de tuin aan het bloemen snijden was en kwam toe lopen kreeg een klap met de bijl op zijn arm. Verdachte was zo wild, dat de politie hem met traangas uit de wo ning heeft moeten verwijderen. De officier van Justitie kon zich voorstellen dat het voor verdachte hoogst onaangenaam is, in een door hem gekochte woning een ander te zien trekken, maar dat gaf hem nog niet het recht eigen rechter te gaan spelen. Hij eiste 1 jaar gevangenis straf met aftrek, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Veldhuis was van mening dat de gemeente on rechtmatig had gehandeld door de woning aan de huidige bewoner toe te wijzen. Dit was slechts mogelijk na vordering. Overigens was pleiter van oordeeld, dat zijn client zeker niet met opzet getracht hafl de man van het léven te beroven of ernstig te mishandelen. Een en ander was geschied in drift. Uitspraaak over 14 dagen. waarde, dat hij gedurende enkele ja ren niet in Delft mocht komen. Hij had deze voorwaarde echter overtreden en daarom vroeg de offi cier 4 maanden met aftrek, wegens bedreiging van het leven. De verdedigster legde uit, dat de man een primitieve geest had en de stellige overtuiging door het leven droeg, dat zijn familie hem onrecht aangedaan had. Omdat de man nu wil gaan varen, leek haar het gevaar voor herhaling niet erg groot en daarom vroeg ze weer een voorwaardelijke straf. De rechter zou er veertien dagen over denken. PREMIESPAARREGELING UNILEVER Unilever heeft van het college van rijksbemiddelaars vergunning ver kregen tot invoering van een premie- spaarregeliag voor het personeel van de in Nederland gevestigde bedrij ven van het concern. Aan deze spaarregeling, die op 1 november a.s. zal ingaan, kunnen deelnemen alle personeelsleden, wier inkomen beneden 6.000 per jaar be draagt. Gespaard kan worden tot 3 per week 13 per maand). Op de gespaarde bedragen ontvan gen de spaarders van de onderneming een premie van 35 pet. Als voorwaar de voor het geven van deze premie is4 gesteld, dat de spaargelden gedu rende vijf jaar geblokkeerd blijven bij een der aan de spaarregeling me dewerkende spaarbanken. Tussentijds kunnen de gespaarde gelden, met pre. mie, alleen worden opgenomen voor bepaalde bestedingsdoeleinden, zoals uitzet bij huwelijk, premies voor levens- en studieverzekeringen, kos ten eigen woningbouw, en studiekos ten. De uitvoering van de spaarregeling is in de verschillende bedrijven van Unilever toevertrouwd aan spaarra- den, die samengesteld zijn uit ver tegenwoordigers van directie en per soneel. Venter doodgereden Vanmorgen om half tien is op de rijksweg bij de Havelter Sluis te Ha- velte een verkeersongeval gebeurd, dat het leven kostte aan een 54-ja rige gehuwde petroleumventer uit Havelte. De iman was bezig imet petro leum te tappen uit zijn venterswa- gen, waarvan het paard aan een boom langs de weg was vastgebon den. Uit de richting Uffelte naderde een personenauto, terwijl tegelijker tijd een ventersauto, tussen de bo men door de rijksweg opreed in de richting Uffelte. De venter, die aan de verkeerszijde van de weg stond, werd door de uitwijkende personenauto aangereden en op slag gedood, politie was onmiddellijk ter plaatse en stelt naar de schuldvraag een on derzoek in. Wilt U iets weten? Vraag: Betreffende afbetaling. Antwoord; Een overeenkomst be treffende afbetaling is, wat het ren te-percentage betreft, aan geen be perkingen gebonden. U noemt in uw schrijven tweemaal het bedrag van 61.75; dit zal wel een vergissing zijn, want eenmaaal dit bedrag is al een enorm hoog rentepercentage. Het is verstandig vóór het sluiten van een afbetalingsovereenkömst door een deskundige het werkelijke ren tepercentage te laten berekenen iemand met Middenstandsdiploma moet dit reeds kunnen u wordt dan voor onaangename verrassingen gespaard. Tevens dient men zeèr goed te begrijpen, wat de overeen komst betekent, 'die men moet on dertekenen. Is deze niet duidelijk, neem haar dan eerst mee naar huis om haar rustig over te lezen of door een vakman te laten uitleggen. Wordt dit u niet toegestaan dan is zeer grote waakzaamheid geboden. Het beste advies, dat wij geven kunnen: koop slechts contant! Vraag P. O.: Hoe moet ik spuit water maken? Antwoord: Aangezien spuitwater een kunstmatig bereid mineraalwater is, waarin onder hoge druk koolzuur is opgelost, kunt u als leek dit werkje niet zelf opknappen. IN DE door HOFFMANN BIRNEY De verdwijning van de safe-deskun dige vond haar voornaamste oorzaak in de grote discretie van de man! Hij bezat uit hoofde van zijn beroep een uitgebreide kennis van nitrogly cerine en 'hij voelde absoluut geen be geerte om ergens te blijven rondhan gen, waar ieder ogenblik iets van die stof voor zijn voeten kon terecht komen. Met vreugde had hij Carver's bevel aangehoord, aan „Waller en de jongens te vertellen, dat ze de ramen bezetten moesten". Toen hij, buiten f akomen, naar de cowboys liep, kwam er als inspiratie een plan van bijna onnatuurlijke genialiteit in hem op. Hij vond de mannen buiten op de veranda bij één der ramen en bracht hen met enkele woorden van de toe stand op de hoogte. „Jullie zijn cowboys", voegde hij aan zijn uiteenzetting toe. „Mr. Car ver kan de man in bedwang houden, terwijl twee van jullie door de ramen naar binnen klimmen. Jullie kunt een lus om zijn arm wenpen. Als hij die fles neergooit of tracht te werpen kunnen jullie ze opvangen voordat ze valt'. Waller lachte hem in zijn gezicht uit. „Voel jij er wat voor, om handbal met een fles nitroglycerine te spelen, vreemdeling? Als je er zin in hebt. ga je gang! Niemand zal het je ver bieden. Ik geloof eerder, dat Court die Carver overbluft heeft. Hij zal die fles niet gooien. Onverschillig waarvoor ze hem nu gepakt hebben, iemand denkt er nog wel twee keer over voor dat hij zichzelf de lucht in jaagt. Laat mij dit zaakje maar in orde brengen". Vlug besprak hij de zaak met de andere jongens. Moon moest het wes telijke raam bewaken, Kennedy en Fisher werden bij het tweede raam geplaatst, aan de zuidzijde van het huis; Waller zelf liep. samen met Huntoon, naar het derde raam, dat zich het dichtst bij de huisdeur be vond. „Ik zou er wat onder durven ver wedden, dat hij zelfs in de verste verte niet aan denkt die fles naar iemand te gooien. Let op, wat ik ga doen. Ik zal een steen door het eerste raam gooien; als jullie het gerinkel van het glas horen, slaat een ieder het raam in waar hij voor staat". „En neem eens aan, hij gooit met de fles?", vroeg Joe Moon aarzelend. Maar Waller was vol vertrouwen. „Negenhonderd negen en negentig kansen op één dat hij 't niet doet. maar als hij het doet, laat je dan vlak voorover vallen. Ik heb in de mijnen genoeg met nitro te doen gehad en als je ziet dat hij niet gooit, klim dan maar naar binnen". Hij liep naar zijn eigen standplaats terug, wachtte een ogenblik en smeet toen een steen door het raam. Dade lijk daarop volgde een tweede slag. Het was Kennedy, die met de zware loop van zijn pistool het tweede raam stuksloeg. Carver, die niets van het plan van de opzichter wist, draaide zich vlug om. Court's hand ging om laag naar zijn heup, en kwam toen weer omhoog; hij vuurde een schot af in de richting van de lamp op de schrijftafel. Hij miste, maar bij het geluid van het schot dook ieder in de kamer neer. Ted bukte zich, legde in één beweging de fles nitroglycerine op de grond, greep de zak met de papieren en smeet de lamp van het schrijfbureau. Er volgde een ontplof fing. maar de kamer werd ogenblik kelijk in de diepste duisternis géhuld, die als het ware nog onderstreept werd door de kleine blauwe vlamme tjes, welke uit de gebroken brander van de lamp opstegen Van alle man nen, die Court omsingeld hielden, was Carver de eerste die zich van zijn verbazing herstelde. „Bewaakt de ramen!", brulde hij, en liet zich tegelijkertijd op de knieën vallen om de vloer van de kamer met vlugge schoten te bestrij ken. De korte vlammen uit de loop van zijn revolver gaven niet voldoen de licht om er iets bij te zien. Ken nedy brulde een waarschuwing toen een kogel rakelings langs zijn gezicht vloog. Court, helemaal inééngedoken achter de schrijftafel, telde rustig het aantal schoten. Eén, twee, drie, vier, vijf. Niet meer. Carver had waarschijnlijk, zoals alle mannen uit het westen, nooit zijn revolver met alle magazijnen tegelijk geladen. Tenzij Carver nog een tweede wapen bij zich droeg, had hij nu zijn revolver leeggeschoten en zou hij geen schot meer kunnen lossen, voordat hij opnieuw geladen had. Court had de plaats, vanwaar de schoten kwamen, goed in zich opge nomen. Carver stondof hurkte, te oordelen naar de hoogte vanwaar geschoten wasin de open deur. Ted stak zijn revolver in zijn zak, greep de zak en rende toen regelrecht op de advocaat af. Pang! Hij vloog tegen iets aan, struikelde. Zijn uitgestoken linker hand greep de deurpost; woedend trapte hij op de vingers, die zijn en kels wilden grijpen. Een kort ogen blik was hij vrij. Toen grepen andere vingers zim rechter schouder en toen hij zijn hand uitstak om zich te ver dedigen, greep hij een stuk zij, dat om een zachte arm heen zat. Waar om had ze niet gezorgd weg te zijn, toen het gevecht begon? Hij kon niet met haar vechtenniet met Nora Jane!maar hij kon zich ook niet overgeven. Hij greep het meisje om haar mid del, tilde haar op totdat haar voeten van de grond waren, draaide haar even om en liet haar toen plotseling los. Ze wankelde, hij rukte zich los en rende langs haar heen naar de deur van de eetkamer. In de weinige seconden, terwijl hij ofc> de tast een weg zocht naar de deur van de keu- ,ken, hoorde hij haar naar de cow boys roepen. „De achterdeur! Vlughij is door de keuken gegaan!" Hij liep tegen de keukentafel aan. De minuten, die hij nodig had om de zware grendels van de buitendeur te. openen, leken uren. Een stoel stond hem in de weg, hij duwde hem opzij; toen de deur eenmaal open was, greep hij de zak in zijn rechterhand en nam de stoel in de linker. Koele nachtlucht stroomde hem tegemoet. Even bleef hij op de drempel staan; met zijn laatste krachten smeet hij toen de stoel zo ver als hij kon naar rechte. Met geraas viel het meubel in de heg en hij hoorde de stem van Waller, die brulde: „Daar gaat-ie!" Hij sloeg links af, ging de hoek om en kroop toen op handen en voeten langs de westelijke muur naar het struikgewas dat in grote hoeveel heden aan de westzijde van het huis groeide. HOOFDSTUK XVIII. De eerste die van zijn verrassing herstelde, toen Ted Court uit de ka mer vluchtte, was Carver. Hij was het, die de betekenis van Nora Jane's waarschuwende roep het best be greep; hij was het, die Waller en zijn mannen waarschuwde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 14