Nederlands eerste draagvleugelboot beproefd Een Belgische mijnenveger strandde op het havenhoofd van Hoek van gisteren Holland Het grootste passagiersvliegtuig Bemanning van boord gehaaid Zilveren bestaan van Huize St* Liduina te Warmond Gemeenteraad van Wassenaar sprak over afschrijvingspolitiek VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Revolutionair scheepstype Tussen de herfstzeilers op het Noordhollands kanaal en het Alk- maardermeer scheerde de afgelopen dagen als een sierlijke, glanzende vo gel de eerste Nederlandse draagvleu gelboot „Witvis" over het water. Het vier ton nietende vaartuig, waarvan slechts de kiel in het water rust en dat prachtig in evenwicht voortgonst op zijn voor- en achtervinnen, was daar een sensationele verschijning. Tal van marine- en politie-autori- teiten kwamen 'kennismaken met het vaartuig, dat gebouwd volgens het systeem SchertelSachsenberg een lengte heeft van 10.75 meter. De breedte aan dek bedraagt 2.60 meter en de breedte met vleugels 3.64 me ter. Frapperende snelheid. Deze vinnen steken wanneer de boot stil ligt 1.25 diep maar tijdens de vaart slechts 60 om. Het vaartuig dat uitgerust is met een 235 pk Chrys ler Imperial benzinemotor, verbruikt 1 liter benzine op ongeveer drie ki lometer. De snelheid bedraagt ruim 45 mijl per uur bij 4000 toeren. In twee tanks kan brandstof voor twaalf uur varen worden meegeno: tmen. De motor kan betrekkelijk licht zijn, omdat een draagvleugelboot de helft minder weerstand te overwin nen heeft dan een traditioneel schip van dezelde omvang. Dit geeft een energiebesparing van ca. 50 percent 'bij een verlaging van 30 percent op de totale exploitatiekosten. Optimaal evenwicht. Deze besparing compenseert de hogere bouwprijs dezer vaartuigen. Zij worden namelijk van aluminium- plaat en -ribben gemaakt, hetgeen hen pl.m. 60 percent lichter maakt dan ijzeren schepen. De draagvleu- gels worden uit staal vervaardigd; ze zijn tijdens de vaart verstelbaar, zodat bij iedere belading een opti maal evenwicht kan worden bereikt. De idee om draagvleugelboten te bouwen ontstond bij mensenheugenis in 1897 in Italië. Men kende toen reeds het „Magnuseffekt", de op waartse druk in water en lucht op Een opname van de „Draagvleugel boot" de „Witvis" tijdens een proef vaart waarbij een snelheid werd be haald van 73 km./u. vleugels van bepaalde vorm. De con structeurs misten echter het motor vermogen om die opwaarts druk vol doende te benutten. Wel beseften zij echter, dat bij het opheffen van een schip uit het water de golfweerstand zou verminderen, waardoor met eenzelfde vermogen aanzienlijk grotere snelheden zouden worden bereikt. Toepassingen legio. De „Witvis", die een luxe karak ter heeft omdat hij voor de sport- visserij is verkocht aan de heer El- ridge Johnsons te Philadelphia (V. S.), werd in opdracht van de reders en cargadoors James Smith Zn, te Rotterdam, vervaardigd door de werf „Nicolaas Witsen" en Vis te Alkmaar. De meeste van de in Europa ont wikkelde vleugelboten zijn niet in particulier gebruik. Ze dienen kust wacht, douane, politie, leger en ma^ rine en zouden in havens en water wegen zeer goed bruikbaar zijn bij aan- en afvoerdiensten voor Oceaan schepen, die hen eventueel aan dek kunnen meevoeren. OVERWEGWACHTER TIJDENS DIENiST IN SLAAP GEVALLEN. De Zwolse politierechter heeft gis termorgen een 27-jarige overweg wachter uit Putten veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voor waardelijk en een boete van 75 omdat hij op 28 maart van dit jaar tijdens zijn dienst in slaap was ge vallen. De wachter bediende op de bewuste dag de met afsluitbomen en Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margriet" is véél gezelliger! (Advertentie) knipperlichten beveiligde overweg Bijsteren in Ermelo. „Ik had 's nachts slecht geslapen en had hoofdpijn", vertelde hij aan de rechter. Hij schrok wakker toen een trein voorbij den derde. Een chauffeur van een bestel, auto kon door krachtig remmen een ernstig ongeluk voorkomen. De auto hield stil met de neus op de over weg. De officier van Justitie had een maand voorwaardelijk en 50 boete geëist. Verdachte is als overwegwach ter gehandhaafd. Een Belgische kustmijnenveger, die meedeed aan de thans lopende N.A.V.O.-vlootoefening, is gister avond omstreeks tien voor acht, toen hij als vierde in een konvooi van vijf mijnevegers de Nieuwe Wa terweg wilde binnenvaren, op het Noorderhavenhoofd te Hoek van Holland gelopen. Het gebeurde juist De herdenking van het 25-jarig be staan van Huize „St. Liduina" ving gisterenmorgen aan met een plechtige H. Mis, opgedragen door pastoor J. Gussenhoven, Bisschoppelijk Com missaris van deze inrichting, daarbij geassisteerd door prof. v. d. Boog en prof. De Groot van het r.k. Semina rie. Behalve door de bewoners van het huis en de Eerwaarde Zusters, werd deze H. Mis ook bijgewoond door het voltallig college van regen ten en het Kerkbestuur, die allen ver gezeld waren van hun dames terwijl mede aanwezig was de burgemeester met zjjn echtgenote. Na afloop van de kerkdienst vond een gezamenlijk ontbijt plaats, waarna alle aanwezigen zich verzamelden in de hal van het gebouw. Hier nam de voorzitter van het Regenten college, de heer Slager, het woord. Spreker herdacht pastoor Oudejans z.g. Reeds jaren bouwde deze pastoor aan de plannen voor het stichten van een bejaarden-tehuis voor zijn parochia nen, omdat hij van nabij wist, hoe primitief sommige alleenstaande be jaarden soms woonden of bij hun kin deren inwoonden, terwijl zij zich te vreden moesten stellen met een mi nimum aan ruimte en verzorging. De ouderdom was voor deze mensen geen zegen, maar een last. Zo groeide bij pastoor Oudejans het idee tot het stichten van dit huis en het moet voor hem een voldoening zijn ge weest, toen hij op 30 maart 1927 zijn plannen in een gecombineerde ver gadering aan Kerk- en Armbestuur kon voorleggen en deze door de be sturen met grote bijval werden aan vaard. Ook in de parochie werden de plannen met enthousiasme begroet en een ieder droeg zijn steentje bij om de plannen te doen slagen. In 1929 had de aanbesteding plaats en op 21 september 1931 werd het huis door wijlen mgr. J. D. A. Aengenent z.g. ingewijd en plechtig in gebruik geno men. Het is een sierlijk gebouw ge worden en in zijn vernieuwde en ver fraaide omgeving, waarvoor het ge meentebestuur alle hulde toekomt, staat het als een sieraad van de ge meente en als een monument van ge meenschapszin. Tegelijk met de her denking van het 25-jarig bestaan van dit huis, jubileren de eerwaarde zus ters. Wij weten, dat onze zusters zich hier thuis voelen. Wij zijn dankbaar voor alles, wat zij gedaan hebben. Aan het slot van zijn toespraak bood spreker de bewoners van het huis een televisietoestel aan. Pastooqr Gussenhoven bracht een bijzonder woord van dank aan het college van regenten voor het vele en dikwijls moeilijke werk, dat zij geheel belangloos voor het huis en de bewoners verrichten. Speciaal memoreerde spreker de verdiensten van de voorzitter, de heer F. Slager, die de bijzondere dank verdient van geheel katholiek Warmond voor het vele werk dat hij in het belang van de katholieke zaak heeft gedaan. Daarbij wees hij op zijn jarenlange voorzitterschap van de vereniging „Het Wit-Gele Kruis", de R.K. Mid denstandsvereniging enz. Doch Uw werkzaamheden, aldus spreker, strek ten zich niet alleen uit tot het katho lieke gedeelte der bevolking, want voldoende is bekend Uw activiteit als leider van de Centrale keuken in de achter ons liggende oorlogsjaren, waarmede zulk een prachtig werk werd verricht. Ik prijs mij gelukkig U te kunnen mededelen, dat bij de hoog ste kerkelijke autoriteiten Uw chari tatief werk wordt gewaardeerd en het is mij een bijzondere vreugde U te kunnen mededelen, dat de Heilige Vader U benoemd heeft tot Ridder in de Orde van St. Silvester. Onder daverend applaus spelde de pastoor de heer Slager de versierselen van de orde op. Hierna nam de burge meester het woord, die de heer Sla ger van harte feliciteerde met deze hoge onderscheiding. Het behoeft geen betoog, aldus spreker, dat huize St. Liduina in deze gemeente in een grote behoefte voorziet, want ook de ze gemeente kent zijn zorg voor het bejaardenvraagstuk. Ook bestaat er een prettig en aangenaam contact tus sen de bewoners van het huis en de ingezetenen, hetgeen van een niet te onderschatten belang is. De heer Slager zeide zeer getroffen te zijn voor de hem toegekende on derscheiding, waarvoor hij zijn diep gevoelde dank uitspreekt. Ik wil in deze onderscheiding zien, aldus spre ker ,de waardering voor het werk van mijn medewerkers, want ook zij doen zeer veel werk in het belang van het huis. Namens de bewoners van het huis bood de heer Van Hees als jubi leumgeschenk een Kruisweg voor de kapel aan. Des avonds vond een plechtig Lof plaats met Te Deum, waarna „St. Matthias" de regenten en bewoners een serenade bracht, waarbij weder om hartelijke woorden van felicitatie werden gesproken. LEIffSGHENDAM Geboren: Cornelia E. A. dr van J. R. van der Hulst en C. L. Boers; Franciscus A. zn van J. P. Olijhoek en A. J. Ruygt. Erik J. zn van A. Om- mering en C. Beij; Christianus B. P. zn van C. J. Vieveen en J. C. van Santen. Ondertrouwd: W. M. Wiltenburg te Hekendorp en A. C. van Boheemen. Overleden: M. J. M. Holtkamp 60 jr echtgen. van L. P. Vieveen. bij hoog water, zodat pogingen, het schip vlot te krijgen, in de loop van de avond bij zakkend water moesten worden verricht. Het is gisteravond bij pogingen ge- De „President Jan Leis", heeft zich niet beperkt tot het redden van de mensen, maar ook een actief aandeel gehad in de pogingen het schip vlot te krijgen. Eerst werd een tros over gebracht van de mijnenveger naar de sleepboot „Blakenburg" maar de bleven en vanmorgen zijn de sleep- mijnenveger liet de tros glippen en boten weer uitgevaren om het bij - laagwater te proberen. De sleepboot „President Jan Leis" heeft alle veertig opvarenden van de mijnenveger in Hoek van Holland aan land gebracht. Volgens de opvarenden van het gestrande schip is het ongeluk ge beurd, doordat de mijnenveger moest uitwijken voor een manoeuvre van een koopvaardijschip, dat zich plot seling in de route vertoonde. De „President Jan Leis" en de „Blankënburg" vertrokken om kwart over acht uit de berghaven van Hoek van Holland. Omstreeks kwart over tien haalde de „President Jan Leis" 38 van de 40 opvarenden van boord. De commandant en chef-machi nist bleven echter aan boord, maar rond het middennachtelij k uur voer de „President Jan Leis" opnieuw uit en haalde de beide mannen van boord. een tweede tros werd tijdens het redden van de bemanning kapot ge varen. Later op de avond ging het har der waaien en het schip kwam „op de stenen te rijden", zoals de zeelui het noemen. Het lag tot voorbij de brug op de pier en had zware bo dem- en huidbeschadiging. Assisten tie van een pompboot werd gevraagd, omdat voor lekkage gevreesd wordt. De opvarenden van de mijnenve ger, die door de „President Jan Leis" naar de berghaven van Hoek van Holland waren gebracht werden eerst in de Marinekazerne te Hoek van Holland ontvangen en later met autobussen naar de onderzeeboot- dienst aan de Waalhaven te Rotter dam gebracht om daar de nacht door te brengen. Dicteer-apparaat voor politie-auto DeWassenaarse verkeerspolitie zal bin nenkort in de auto, die onlangs werd voorzien van een Traffipax-foto-ap- peraat, de beschikking krijgen over een dicteer-apparaat, waarmee de politieman, die de verkeerscamera's bedient, zijn bevindingen op eenvou dige wijze kan vastleggen. Bij het werken met de camera's is nl. geble ken, dat het maken van notities over de plaats waar een overtreding ge constateerd werd en over nadere bij zonderheden, die in het proces-ver baal verwerkt moeten worden, veel tijd ophoudt. Veel efficiënter is het, zoals ook in Duitsland gebeurt, deze bijzonderheden te dicteren in het apparaat, dat het gesprokene opneemt op weinig kwetsbare platen. Gisteravond heeft de gemeenteraad voor deze nieuwe aanwinst van de Wassenaarse verkeerspolitie een kre diet van ƒ1550,beschikbaar ge steld. Twee jaar voor een sigarettendiefstal De rechtbank te 's Gravenhage heeft gistermorgen een 54-jarige schilder uit 's Gravenhage, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voor arrest, omdat hij schuldig werd ge acht aan diefstal van sigaretten voor een waarde van ƒ21.000. De schilder heeft tezamen met en kele' vrienden in juni j.l. ingebroken bij een groothandel aan de Koningin negracht te 's Gravenhage. Enkele helers werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf; een 52-ja- rige koopman kwam er af met drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk en 250 boete. Het vliegtuig waarmee de Russische leiders een paar maanden geleden in Londen aankwamen betekende een sensatie voor het Westen en men was nog niet over de eerste verbazing heen toen Rroetsjef meer of minder triomfantelijk aankondigde, dat men in Rusland een nog groter straalvliegtuig aan het bouwen was dat het grootste passagiersvliegtuig met straalaandrijving ter wereld zou worden. In het begin van deze maand nu is dit aangekondigde toestel in Rusland in bedrijf genomen. Voorlopig spre ken de eerste berichten over één toe. stel dat door de Russen op de grote lijn naar het Verre Oosten is ingezet. Op onze foto geven wij een eerste af beelding van het nieuwe toestel. Dit vliegtuig is ontworpen door prof. A. N. Tupolev en zoals men ziet beschikt deze „Tupolev" over vier zware straalmotoren. Met deze motoren zou het toestel een snelheid kunnen beha len van ongeveer 1000 km. per uur. Totaal zou het 180 personen aan boord kunnen nemen en als dit juist is dan zou dit type „Tupolev" de toe stellen in het Westen verreweg over treffen. Het Westerse paradepaard is n.l. de Britse „Cornet" die echter slechts 70 personen kan bergen. Ver der zou de nieuwe „Tupolev" een gro tere afstand kunnen vliegen dan de „Cornet". In prof. Tupolev beschikken de Russen dus wel over een zeer be kwame technicus, getuige o.a. het toe stel dat in Londen zulk een opzien baarde en nu weer het nieuwe toestel dat het grootste ter wereld zou zijn. Prof. Tupolev is het hoofd van het Aero-Dynamisch Instituut in Moskou. In 1924 reeds ontwierp hij het eerste geheel metalen Russische vliegtuig terwijl hij daarna verschillende types vliegtuigen heeft ontworpen van klei ne éénpersoons tot zware 8-motorige vliegtuigen toe. Voor zijn diensten werd hij benoemd in de rang van Luit.-Generaal. Naast de vliegtuigen heeft Tupolev ook nog torpedoboten en sneeuw- en ijssledenr ontworpen. In het laatste deel van de oorlog hield hij zich bezig met de problemen van de straalaandrijving waarvoor hij thans dus ontwerpen heeft gebouwd die op een peil staan welke voor het Westen niet onder behoeven te doen. Integendeel, zijn vliegtuigen trekken zeer sterk de aandacht van het Wes ten. OOSTENRIJKSE KINDEREN WEER NAAR HUIS. Donderdag 4 okt. zullen 350 Oos tenrijkse kinderen, die drie maanden 'bij Nederlandse families hebben ge logeerd, van uit Eindhoven weer naar huis vertrekken. De kinderen werdc hier in Nederland gehuisvest via het Nederlandse R.K. Huisvestingscomité dat door het episcopaat is aangewezen voor de regeling van het opnemen van buitenlandse kinderen. Tot nu toe werden dit jaar reeds meer dan 1300 kinderen van verschillende nationali teit korter of langere tijd in Neder land ondergebracht. MR. DE BLéCOURT VOLGT JHR. MOLLERUS OP TE HAARLEM. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de kamer van koophan del en fabrieken' voor Haarlem en Omstreken is aan jhr. dr. J. C. Molle- rus wegens het bereiken van de pen sioen-gerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris van deze kamer. Tot zijn opvolger werd benoemd mr. A. G. de Blécourt, die reeds van af 1 mei adjunct-secretaris der ka mer is. Mr. De Blécourt was vroeger verbonden aan de kamer van koop handel voor Rijnland, gevestigd te Leiden. Een voorstel daartoe stond niet op de agenda, maar werd door burge meester van Wijnbergen er aan toe gevoegd. De raad stemde stilzwijgend in met het „mondelinge" voorstel, dat werd toegelicht door het voorlezen van een rapport van de commissaris van politie. Stilzwijgend werd ook het grootste deel van de eigenlijke agenda afge werkt. 34.000,werd beschikbaar gesteld voor het vernieuwen van de riolering in de Hallekensstraat en de Bloemluststraat, 15071,voor het opknappen van de garderoberuimte in het raadhuis en het uitbreiden van de afdeling algemene zaken. Akkoord ging de raad met 't voorstel om niet 5000,maar hoogstens 1000, subsidie toe te kennen aan de plaat selijke V.V.V. Aan een 17-tal bouw- spaarders, voor wie onder leiding van de Bouwkas Nederlandse gemeenten een woning wordt gebouwd aan de Middelweg werd de benodigde borg tocht toegekend; goedkeuring werd gehecht aan de verkoop van een po litieauto voor 1410 en de opcenten voor de grondbelasting werden voor het belastingjaar 1957 vastgesteld op 60 voor gebouwde en op 30 voor on gebouwde eigendommen. Een stuk grond op de hoek van de Katwijkse- weg en de Wassenaars Slag, bestemd voor wegaanleg, werd om niet aan vaard, op voorwaarde, dat een in de oorlogsjaren gebouwde bunker bin nen het jaar zal worden opgeruimd. En geen bezwaren werden inge bracht tegen het voorstel van b. en w. om de 6 pet.salarisverhoging toe te kennen met ingang van 1 juil j.l. Reservering winst. Een vrij uitvoerige discussie ging vooraf aan het besluit om voortaan ieder jaar 10 pet. van de winsten van de gemeentebedrijven in een reserefonds te storten. B. en W. hadden dit voorstel gedaan in ver band met een herziening van de af schrijvingspolitiek. Doordat er afge schreven wordt op basis van de his torische kostprijs, treedt er in feite ieder jaar een kapitaalintering op. Het reservefonds dient om die inte ring gedeeltelijk tegen te gaan. Mr. L. G. Hortensius (Prot. Chr.) vroeg zich af, of een reservering van 10 pet. van de winst voor dit doel bedrijfseconomisch wel verantwoord is. Zal deze reservering toereikend blijken? De heer C. E. van den Berg had op zichzelf geen bezwaren te gen het reserveren van een deel van de winst; openbare bedrijven behoren geen al te grote winsten te maken, aldus spr. Is het niet beter, van een vernieuwingsreserve te spre ken in plaats van een reservefonds? zo vroeg spr. zich af. Een juist oor deel over de toereikendheid van de 10 pet. zal men zich pas kunnen vormen, als een globaal overzicht wordt samengesteld van de huidige kostprijzen van de gemeente-eigen dommen. Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) voelde niet voor het reserveren voor latere investeringen. Daardoor zou het huidige geslacht belast wor den met lasten voor vernieuwing, die pas aan een volgend geslacht profijt zal opleveren. De heer van Gorcum informeerde naar de indertijd gedane toezegging van een verlaging van de elektrici teitstarieven, zo deze mogelijk mocht blijken. Wethouder E. M. Schade (WD) die namens het college antwoordde, moest wat dit laatste punt betreft de vragensteller teleurstellen. Het is niet mogelijk gebleken voornamelijk doro gestegen loonkosten en kolen- prijzen de elektriciteitstarieven te verlagen. Wat de afschrijvingspolitiek be treft zeide de wethouder, dat er aan afschrijving op basis van de histori sche kostprijs inderdaad bezwaren kleven. Bezwaren zijn er echter ook aan te voeren tegen afschrijving op basis van de vervangingswaarde. Om aan de bezwaren van de tot nu toe toegepaste afschrijvingsmethode enigs zins tegemoet te komen, is nu voor gesteld een reserve te vormen. Als tot nu toe de afschrijvingen te laag zijn geweest, aldus de wethouder, dan is de daardoor ontstane winst toch altijd v/eer aan de gemeente ten goede gekomen. Het voorstel om tot de vorming van een reservefonds te besluiten werd daarna zonder hoofdelijke stemming aanvaard.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 13