3)e CoicbeSoti^cmt Vliegtuig stortte op een Eindhovense woonwijk H. Vader sprak tot Int. Liturgisch Congres TWEE DODEN. DRIE EN TWINTIG GEWONDEN Wilde jonge vlieger zijn vrouw demonstratie geven? Spoor van vuur en verwoesting MAANDAG 24 SEPTEMBER 1956 47ste JAARGANG No. 13915 Directeur: C. M. v. HA MEES VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 De foto geeft een overzicht van de straat en in het mid den ziet men het huis waarop het toestel terecht kwam. BOVEN* DE BERGEN OP ZOOMSTRAAT te Eindhoven, waar de onlangs onder te (brengen. Tussen de dertig en (rphliwilp M.iüriirp «PrcrpnnEvlipirpp A rlo Tnnc wnnnilp llApff Hp7p VPPrtic hownnprs van rfp .(rptTflffpfl gehuwde 24-jarige sergeant-vlieger A. de Jong, woonde, heeft deze vlieger zaterdagmiddag ongeveer kwart voor twee met zijn vliegtuig, dat zeer laag over de daken kwam vliegen, de antenne van een televisietoestel geraakt, waardoor hij de macht over het vliegtuig verloor en op de huizen neerstortte. De sergeant-vlieger, die met zijn schietstoel het vliegtuig verliet, werd op slag gedood en een van de bewoners der getroffen huizen, werd door rondslingerende brokstukken dodelijk gewond. Op verscheidene punten brak brand uit en vele huizen werden vernield of beschadigd. 23 Bewoners van de getroffen buurt moesten gewond naar ziekenhuizen worden vervoerd en urenlang is de Eindhovense brandweer, geassisteerd door militaire hulptroepen en de bloekploeg van Bescherming Bevolking, bezig geweest de gewonden te vervoeren en orde in de chaos te scheppen. De door de ramp dakloos geworden gezinnen werden tijdelijk in de haastig ontruimde officiersmess van de vliegbasis Eindhoven ondergebracht. Ernstige vermoedens bestaan, dat de verongelukte vlieger om een groet aan zijn vrouw te brengen van de hem voorgeschreven route is afgeweken. Gezien de omvang van de ramp, mag het een wonder heten, dat slechts twee personen het leven verloren en slechts 23 mensen niet levens gevaarlijke verwondingen opKepen. Omstreeks kwart voor twee ver scheen het vliegtuig, een lesstraal- jager van het type Lockheed 33, af komstig van de vliegbasis Eindhoven, komende uit zuid-oostelijke richting, zeer laag boven het stadsdeel Strijp. Gekomen boven een woning aan de Zeelsterstraat, raakte het de aldaar geplaatste televisie-antenne en sloeg een groot deel van hét dak weg. Stuurloos geworden, boorde het vliegtuig zich vervolgens in de daken van de naastliggende woningen en spatte uit elkaar, waarbij de stukken over de achtertuintjes heenvlogen te gen de woningen van de Bergen op Zoomstraat. De weg, die het vliegtuig genomen had, veranderde onmiddellijk in een laaiende vuurzee en van verscheidene punten, waar brokstukken van het vliegtuijg terecht gekomen waren, sprong het vuur te voorschijn. VOLKOMEN VERRASSING. Aan de Zeelsterstraat stond het pand 166, bewoond door de machinist J. Beumers direct volop in brand. De bewoner zat in de voorkamer, toen hij plotseling een zware schok voelde en meteen daarop het geluid van een geweldige ontploffing hoorde. Hij rende het huis aan de achterkant uit, waar een deel van het dak was te recht gekomen. Daar zat een kindje van vier jaar in een teil'te baden; het had slechts enkele schrammetjes. De naastliggende panden 162, T64 en 168 waren meer of minder zwaar beschadigd. Aan de Bergen op Zoomstraat wa ren de gevolgen erger. De 48-jarige J. Kortooms, die op de achterplaats bezig was met het schoonmaken van zijn bromfiets, werd door een stuk van het vliegtuig getroffen en was vrijwel op slag dood. Vier huizen, aan deze straat, de panden 65, 67, 69 en 71, stonden in brand; de panden 61 en 63 hadden zware averij. De piloot was met zijn schietstoel terechtgekomen achter de woning nr. 73; toen men hem vond, was hij reeds overleden. De woning, waarachter hij gevonden werd, was gedeeltelijk ver nield; een stuk van een vleugel sloeg nog een groot gat in 't dak van nr. 85. ONMIDDELLIJK HULP. Direct na de ramp kwam van alle kanten hulp opdagen. De brandweer van de luchtbasis Eindhoven was het eerste ter plaatse en kort daarop verscheen de Eindho vense brandweer met zes wagens, die het vuur, dat ook in tal van schuur tjes achter de woningen woedde, krachtig aantastte. Ook de op de basis Eindhoven ge stationeerde brandweer van de Royal Air Force heeft de Eindhovense brandweer bijgestaan. De blokploeg van de Bescherming Bevolking kwam in actie en burgers evenals militairen van de vliegbasis hielpen energiek mee om de inven taris der woningen zoveel mogelijk te redden. Amibulancewagens van de gemeente Eindhoven en van de vlieg basis "reden om de stoffelijke over schoten der twèe doden weg te voe ren en gewonden naar de ziekenhui zen over te brengen. Verscheidene personen hadden een shock gekregen, de andere meren deels minder ernstige brandwonden. 40 PERSONEN DAKLOOS. Het mag achteraf gezien wel haast een wonder heten, dat de ramp niet meer slachtoffers heeft geëist in deze dichtbevolkte buurt. Van verschei dene getroffen huizen waren de be> woners niet thuis, terwijl de meeste kinderen buiten speelden. Ooggetuigen verklaarden, dat de machine schuin omlaag kwam aanzetten; zij kregen de indruk, dat de piloot nog gepoogd heeft zijn toe stel op te trekken, maar toen de tele visie-antenne op pand 160 aan de Zeelsterstraat raakte, waarna het drama zich voltrok. Op de vliegbasis is de officiersmess gedeeltelijk ontruimd en ingericht om de dakloze gezinnen provisorisch veertig bewoners van de getroffen woningen hebben hier voorlopig hun intrek genomen. In de Zeelsterstraat zijn de wonin gen van mevr. Smulders, van het ge zin Beumers en van de familie Van der Pijl nagenoeg verbrand. Het huis van de familie Goudsmit kon groten deels behouden worden, maar zij heeft het moeten ontruimen. Zwaar beschadigd zijn de huizen van de ge zinnen H. Smulders en Hofman; min der ernstige schade liep de woning van de familie Slabbers op. In de Bergen op Zoomstraat zijn de woningen van de gezinnen Gruyt- huizen, Van den Hurk en Lagarde grotendeels uitgebrand. De huizen van de families Herwijnen, Van den Broek en Van Beek zijn ernstig be schadigd. In de slaapkamer van de woning naast die van de familie Van Beek is de straalmotor van het ver ongelukte vliegtuig terechtgekomen; aangezien men vreest dat de motor door de vloer zal zakken en in de benedenruimte terecht zal komen, is deze woning ontruimd. Het huis van de familie Van de Kerkhof kreeg lichte schade, omdat er een vleugel helft op terecht is gekomen. In het Binnenziekenhuis te Eind hoven zijn zeven gewonden opgeno men; veertien anderen konden, na verbonden te zijn, dit ziekenhuis ver laten. In het Diaconessen-ziekenhuis zijn twee gewonden vrouwen, een moeder en een dochter opgenomen. ORDER OVERTREDEN. Naar aanleiding van het vliegon geluk heeft de Kon. Luchtmacht het volgende communiqué uitgegeven: „De vlieger had de opdracht een verkenningsvlucht te maken, ge volgd door enkele landingen op de vliegbasis Volkel. Hij is doelbewust afgeweken van die opdracht en met een aanzekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan aangenomen wor den. dat zijn echtgenote van zijn -komst boven dat getroffen stadsge deelte in Eindhoven op de hoogte is geweest. De vlieger, die zojuist een „refresher-course" had beëindigd, waren alle bepalingen en voor schriften ten aanzien van de vlieg veiligheid, zoals vlieghoogte en het vermijden van bebouwde kommen, medegedeeld. In het verleden heb ben zijn commandanten nimmer aanleiding gehad aan *de juiste uit voering van de aan deze vlieger verstrekte opdrachten te moeten twijfelen". BELANGSTELLING AUTORITEITEN. De minister van oorlog, ir. C. Staf, is zaterdagavond tegen half acht per vliegtuig op de vliegbasis Eindhoven aangekomen. Hij heeft in gezelschap van burgemeester Kolfschoten een bezoek gebracht aan de getroffen buurt. De commandant van de vliegbasis Volkel, kolonel-vlieger-waarnemer D. Berlijn, de commandant van de vlieg basis Eindhoven, kolonel-vlieger- waarnemer A. A. M. van Rest en de schadecommissaris van het ministerie van oorlog hebben zich eveneens van de toestand op de 'hoogte gesteld. Kolonel Van Rest was in Duitsland toen de tijding van het ongeluk hem bereikte; hij keerde terstond naar Eindhoven terug. De chef luchtmachtstaf generaal Baretta heeft zondagmorgen naar aanleiding van het ongeval een be zoek gebracht aan de tweede tactische vliegbasis Eindhoven. Hij heeft daar een onderhoud gehad met de staf en vergezeld van zijn echtgenote bracht hij een bezoek aan de officiersmess, v/aar de getroffen families zijn onder gebracht. SPOEDIG HERSTEL MATERIëLE SCHADE. Gistermorgen in alle vroegte zijn op de plaats van de ramp de oprui mingswerkzaamheden voortgezet. Met alle macht wordt eraan gewerkt de getroffen woningen zo spoedig moge lijk te herstelen en weer woonbaar te maken. De getroffen bevolking zal door de dienst sociale zaken te Eindhoven voorlopig worden geholpen in af wachting van een definitieve rege ling. Luitenant-generaal Baretta die zon dagmorgen met zijn vrouw op de vliegbasis arriveerde, heeft o.m. een bezoek van rouwbeklag gebracht aan de nabestaanden van de twee slacht offers. De uitvaartdienst voor het stoffe lijk overschot van de heer Kortooms zal gehouden worden woensdagmor gen te 9.30 uur in de Theresiakerk en de uitvaartdienst voor het stoffelijk overschot van de piloot A. de Jong eveneens in de Theresiakerk op woensdagmorgen te elf uur. De teraardebestelling van de slacht offers geschiedt op de bij de kerk be horende begraafplaats. Wetenschap dient zich aan te passen aan de openbaring De Kerk heeft ernstige redenen om in de Latijnse Ritus voor de cele brerende priester de onvoorwaardelijke verplichting te handhaven de Latijnse taal te gebruiken. Dit geldt ook voor de Gregoriaanse gezangen, die het' H. Misoffer begeleiden. Aldus de H. Vader aan het slot van zijn uitvoerige toespraak tot de deelnemers aan het Internationale Liturgische Congres, dat zaterdag te Rome werd besloten. Negen kardinalen, ruim 60 bisschoppen en honderden priesters uit de gehele wereld hadden zich zater dagavond om half zes verzameld in de Zaal der Zegeningen van het Vaticaan, waar de H. Vader hen tot besluit van het Congres toesprak. De H. Vader was daarvoor van het Castelgandolfo naar Rome overgekomen. Het Internationale Liturgische Congres voor pastorale liturgie was te Assisië gehouden en telde ruim 1300 deelnemers uit de gehele wereld, onder wie de' Nederlandse bisschoppen mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, die een delegatie van ruim 60 Nederlandse liturgisten leidden. 1 Israël meldt nieuw incident Van Israëlische zijde wordt gemeld, dat zondag van Jordaans gebied ge schoten is op 800 mensen, die tussen Jeruzalem en Betlehem oudheidkun dige vondsten bezichtigden. Er vielen drie doden en zeventien gewonden. In een Jordaans communiqué Over bet incident wordt gezegd, dat een Jordaanse soldaat in een aanval van krankzinnigheid op de menigte ge sel.oten heeft. Van Israëlische kant wordt hierbij opgemerkt, dat er met minstens twee mitrailleurs is geschoten. DE JUISTE HOUDING. In de houding tegenover de oudste liturgie dienen de liturgisten, aldus de Paus, extremiteiten te vermijden. De liturgisten van thans nemen over het algemeen de juiste houding aan. Men keert zich zonder slaafsheid tot het verleden en schept tegelijk iets nieuws door het gebruik van de volkstaal, de volkszang en de ker kenbouw. Bij de bespreking van de Mis liturgie, zeide de Paus, dat het tegen woordige streven erop gericht is, de gelovigen hieraan zo actief en zo be wust mogelijk deel te doen nemen. Ofschoon dit doel volstrekt gerecht vaardigd is, waarschuwt de H. Vader hierbij toch voor het gevaar, dat de aandacht van de voornaamste hande ling wordt afgeleid. De centrale han deling van de Mis is die, waarin Christus optreedt als de zich zelf op offerende, namelijk de consecratie, waarbij de celebrerende priester met dezelfde handeling, waardoor Chris tus de gedaanteverandering teweeg brengt, in de persoon van Christus handelt. Alhoewel de consecratie in alle eenvoud en zonder pracht of praal geschiedt, blijft zij, aldus de H. Vader, het centrale punt van de 1 liturgie van het H. Misoffer. Als de consecratie van het Brood en de Wijn geldig is verricht, is daarmee de gehele handeling van Christus zelf volbracht. Zelfs al mocht alles wat volgt niet kunnen worden verricht, dan zou toch niets wezenlijks aan het H. Misoffer ontbreken. In werkelijk heid is de handeling van de consa crerende priester de handeling van Christus zelf, die door zijn bedienaar wordt verricht. De Kerk bezit in de Eucharistie Christus met Zijn vlees en bloed, Zijn lichaam, Zijn ziel en Zijn god delijkheid. Hierover heersen bij de Katholieken geen enkel meningsver schil en niet de minste twijfeld. Maar zodra de theologische bespiegelingen, aldus de H. Vader, zich bezig begint te houden met de wijze, waarop Christus in de H. Eucharitie aanwe zig is, doet zich op tal van punten een vaak ernstig verschil van opvat tingen voor. De bespiegeling behoort als regel te volgen, dat aan de letterlijke be tekenis der H. Schrift, aan het geloof en aan de leringen der Kerk de voor rang toekomt boven de wetenschap pelijke systemen en theoretische overwegingen. Het is aan de weten schap zich aan te passen aan de openbaring en niet omgekeerd. MeiCige Vadet ontving, congteó&idten tuimtevawet Paus Pius XII schudt de hand van de Amerikaanse voor zitter van het Ruimtevaartcongres, dat in Rome wordt gehouden. Alle deelnemers aan het congres inclusief de Russische afgevaardigden werden door de H. Vader in Castelgandolfo in audiëntie ontvangen. Dit blad bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TAMELIJK ZONNIG. Tamelijk zonnig weer met een j I overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde of iets iets lagere temperaturen. Hoogwaterstanden 25 Sept. 6.10 v.m.; 6.30 n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- STOCKHOLM onbewolkt 12 C. OSLO mist 15 KOPENHAGEN onbewolkt 17 ABERDEEN mist 18 LONDEN nevelig 24 AMSTERDAM onbewolkt 22 LUXEMBURG onbewolkt 23 PARUS onbewolkt 26 BORDEAUX half bew. 26 GRENOBLE mist 24 NICE onbewolkt 26 BERLUN onbewolkt 22 FRANKFORT onbewolkt 22 MuNCHEN mist 21 zürich mist 25 GENèVE nevelig 23 LOCARNO half bew. 21 WENEN or) ewolkt 24 INNSBRUCK onoewolkt 27 ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA motregen 29 Weinig verandering Boven West-Duitsland bevindt zioh een krachtig gebied van hoge lucht druk, in welks centrum barometer standen van 1037 mb voorkomen. Dit verplaatst zich langzaam in ongeveer zuidelijke richting. Het wordt name lijk aan de noordzijde aangetast door een actieve depressie, die, al uitdie pend, van Jan May en naar Spitsber gen is getrokken. Zij heeft haar koers nu meer naar het zuidoosten verlegd. Voor het overigens is er weinig depressie-activiteit te bespeuren. Op de Oceaan ten westen van de Golf van Biscaye ligt een oude storing, die geleidelijk verder opvult. Het front ervan brengt aan de Franse westkust plaatselijk wat regen De cirrusbewol- king, die nu en dan boven ons land verschijnt, hangt samen met dit front De luohtdrukverdeling blijft in grote trekken ongewijzigd, zodat er maar weinig verandering in het fraaie zomerweer is te verwachten. Korreltje De beste manier om een slechte gewoonte af te leren, is haar te ver vangen door een goede.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1