Zo bloeit Leiden en pronken zijn plantsoenen Leidse Vebo wees het uit: een moeilijke zomer voor het vee Imposante ruitershow besloot Jeugd-VEBO ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1956 DE LEIDSF COURANT PAGINA 7 Beoordeling van de tentoonstelling Met gemengde gevoelens hebben de fokkers uit de Rijn- en Duinstreek de Vebodag 1956 tegemoet gezien Het is een moeilijke zomer voor het vee geweest en vooral de jongere dieren misten enigszins conditie. Een meevaller was echter, dat de weck van voorbereiding veel goed heeft ge maakt. Het bleef droog, zodat men met zeep en schaar aan het werk kon en dat was aan het toilet van de die ren goed te merken. De deelneming was uitstekend. Slechts enkele fokkers meenden be ter thuis te kunnen blijven, daar hun vee erg schraal was en dringen de werkzaamheden moesten worden verricht. Ook de belangstelling was groter dan gewoonlijk. Blaarkoppen. Met voldoening kon worden vastge steld, dat de uniformiteit bij de blaarkoppen steeds toeneemt. Die ren, die door hun type sterk van el kaar afwijken, worden haast niet mr-er aangetroffen. Vele dieren heb ben ook de gewaste maat. Men fokt en houdt graag een koe van middel zwaar type. Oo de vorm en de ont wikkeling van de uier waren in de meeste gevallen gunstig, al blijft er nogal wat te verbeteren en is waak zaamheid geboden. De oudere stieren (vijf stuks) vorm den een zeldzaam goede klasse. De jury kende aan alle vijf vlot een eer ste prijs toe, alhoewel de laatste Ba ron van Vita Nova achter bleef bij zijn voorgangers. De bekende Berend van de K.I. ver eniging Gouda toonde ook nu weer zijn uitstekende kwaliteiten als va- derdier. Hij is een ideale vertegen woordiger van het blaarkoptype en werd met glans kampioen. Zijn rech terbuurman werd Emiel van Vita Nova, die niet van plan was Berend de titel cadeau te doen. Hij werd vlot lb, stond er schitterend voor en be haalde het reserve-kampioenschap. De 5-jarige roodhartige Rikus liet evenmin met zich spotten. Een mal se, behangen stier, met veel volume. Op hen volgde de bekende oud-kam pioen Gustaaf van Vita Nova, die nog steeds om sportieve redenen ver schijnt en als 10-jarige een uitstekend figuur sloeg. Een goede klasse vormden eveneens de 2-jarigen. Ze hadden twee prima kopnummers. Gijsbrecht van A. Roest, Leiderdorp, werd zeer terecht aan de kop geplaatst en hij bleef tot het eind in. de running voor het reserve kampioenschap. Anton van J. v. d. Zon, Barwoutswaarder, werd lb, hij is van een best soort. Verder waren er twee goede tweede prijswinnaars. De een jarigen vormden een kleine, goede groep, met twee eerste prijzen, die o.i. ook in andere volgorde uitge deeld hadden kunnen worden. Mari- nus van J. J. Verhaar, Zevenhoven, is van het beste type en heeft een mooi kruis. Hij mist echter iets in de voorhand. Arie van A. H. Rotteveel, Oude Wetering, is daarentegen iets meer gesloten van type; hij loopt evenwel iets minder soepel. Goede oudere melkkoeien. Bij de stierkalveren kwam Panda van H. F. J. Mooren, Leimuiden, aan de kop. Een robuust kalf. Sjaak van G. Belt, Zoeterwoude, is wel zo cor rect gebouwd. Tal van goede inzendingen telden de groepen oudere melkkoeien. In de vijf rubrieken werden dertien eerste prijzen toegekend. In de oudste groep kwamen de beide beste dochters van Gustaaf (A. H. Rotteveel) vlot aan de kop. Dingena, die weer opviel door haar goede type, prima uier en melik- tekens, werd welverdiende kampioe ne. Vorig jaar werd zij aangewezen als de koe met de mooiste uier. Mar- go is zeker nog wel zo typisch en edel, maar toont een iets mindere melkrijkheid. In de volgende rubriek was het suc ces voor D. van Os, Rijnsaterwoude, die met de ruime, melkrijke Doortje 5 aan de kop werd geplaatst. De typische Co 3 van dezelfde eigenaar werd 1 b. Gerrie. van W. Hoogen- doorn, Zoeterwoude, legde welver diend beslag op de derde plaats. De zeer soortige Betsie 5 van Van Os, een mooie, platte koe, werd eer ste in de volgende groep en de sterke Jolan 8 van wed. Blij leven, Nieuw koop, werd hier lb. De ietwat kleine melktypische Claziena 8 van A. H. Rotteveel werd geplaatst als lc. De daarop volgende rubriek had twee goede kopnummers, te weten de kampioene 1955 Marian van J. J. Verhaar, Zevenhoven, die haar titel vlot prolongeerde. De bekende, fraai gelijnde en melktypische Netta 4 van W. van Santen, Wassenaar, werd lb. In de volgende rubriek ging de zeer typische Carolien 2 van Van Santen vlot voorop, ondanks het feit, dat ze iets storends in de horens heeft. Op haar volgde de sterke, ruime Annie 2 van H. F. J. Mooren, die iets minder met adel is begiftigd. Tenslotte mengde zich de sterke, typische Prei- 21 van M. van Briemen, Bode graven, in dit gezelschap. Zij is kennelijk in het bezit van meer hoof delijk schoon. De 4-jarige koeien vormden een vlotte, goede klasse, met een goede kop; la, Flora 2 van wed. Blij leven, is een koe van best type; lb, Liza 2 van A. C. Wieman te Alphen aan den Rijn, is heel mooi van soort, maar heeft een klein foutje in het kruis; lc, Minke 3 van Mooren, is een sterke koe en ld, Coba 4 van R. Roest, Zoeterwoude, hadden wij, mede door haar goede uier, een hogere plaats toegedacht. Bij de jongste groep 4-jarigen wa ren het vooral Coba 3 van Van Brie- men en Jopie v. Mooren, die er „uit liepen". De „gewone" produktieklasse kwam goed voor de dag met vijf eerste prij zen. De bekende Menni, thans eigen dom van S. J. v. d. Stoel, Zoeter woude, werd la. Ze heeft een best type, maar „mist" iets in de over gang van kop en hals. Ze behaalde de medaille van het ministerie van Landbouw, die was uitgeloofd voor de beste koe uit één der produktie- klassen. De eveneens bekende Leen- tje 30 van C. van Zwieten, Alphen aan den Rijn, werd lb en de iets minder gezonken Molliana 12 van Van Santen lc. Dan vólgden de flin ke Aaltje 13 van Angenent en Julia na 2 van G. Treur, Leimuiden. In de levensproduktieklasse kon de eerste plaats de bekende Diena van Hoogendoorn niet ontgaan. Op haar volgden de eveneens bekende Aaltje 6 van Angenent en des typi sche Grietje van J. J. Verhaar. In deze beste rubriek moet nog vermeld worden 2a, de preferente stammoe der Aaltje 2 van Angenent, die als 14-jarige een levensproduktie heeft van 74.449 kg. melk, met een zeer goed vetgehalte. De volgende rubriek levenspro duktieklasse was iets minder. De ty pische, melkrijke Afientje van wed Straafhof, Rijp wetering, als la. Melkschotten. Aan de kop van de rubriek melk schotten gingen resp. Tine van J. J. Verhaar en Bertha J. van S. J. v. d. Stoel. De melkvaarzen waren best en vormden twee goede rubrieken. Tal van dieren kunnen goede fok- en melkkoeien worden. Als beide kop- nummers noteerden we Maartji van W. van Santen en Dirkje 4 van H. F. J. Mooren. Bij de oudere, dragende dieren kwam Carolien 4 van Van Santen naar voren; ze heeft een vaste, solide bouw. Dit was in de jongere rubriek ook met Madam 7 van wed. Straat hof het geval. In de rubriek directe vrouwelijke nakomelingen van een stier kwamen niet minder dan 13 groepen uit, ge splitst in oudere en jongere dieren. Beide waren beste groepen, met een paar zeer goede kopgroepen. De uit slag was hier: la, de groep Gustaaf- dochters van A. H. Rotteveel, een prima kopgroep dieren, met veel ty pe, goede uniformiteit en beste tot goede uier. Doris van Schultinga van D. van Os, beste, ruime dier^i, met iets minder correcte afwerking, werd 2b en verder waren er nog vipr tweede prijzen. Bij de jongere groepen kwamen maar weinig onderlinge verschillen voor, er was dus goede uniformiteit. Uitslag: le de groep Gustaaf-doch- ters van Jac. Rijlaarsdam, gelijnde dieren, iets enkele én wat weinig ge spierd; lb de groep Court-dochters van W. de Wit, Lisse, zeer uniform soortige dieren ,met goede uier; lc Adriaan van W. van Santen, die o.i. veel toekomst hebben. Bij de groepen pinken (5-tallen) kwamen de Adelbert-dochters van G. W. v. d. Poel en G. Belt, Zoeter woude, aan de kop. Het zijn zeld- kunnen hebben, lb werd Riekje's zaam uniforme en robuuste dieren, die toch wel een tikkeltje meer adel Achilles van A. Roest en zoon, Lei derdorp, dieren van een goed fokty- pe; lc Berend van gebr. Zwanen burg, zeer uniform, sterk, enkele dieren iets ondiep. In de eigenaarsgroepen, eigen ge fokte volbloeiden, grotere groepen, ging het zevental van A. H. Rotte veel onbedreigd aan de leiding. Zeer uniform en typisch. Het zestal van D. van Os, beste dieren, iets missend in uniformiteit, werd lb en lc W. van Santen, een zevental, overwe gend jongere dieren, met veel toe komst. Er werden ook drie tweede en twee derde prijzen uitgedeeld. Bij de kleinere groepen (3-, 4- en 5-tallen) was het fraaie drietal van A. C. Wisman nummer een, op de voet gevolgd door het vijftal van Rijlaarsdam. Het vijftal van A. Noort, zeer uniform, werd verdien stelijke derde. Rotteveel won de be ker. De strijd in de eigenaarsgroepen ging tussen S. J. v. d. Stoel en H. Angenent. De groep v. d. Stoel, die uiteindelijk eerste werd, was zeer uniform. De dieren hebben veel kwaliteit. De groep Angenent telt dieren met ruime, solide bouw en goede uier, maar minder correct af gewerkt. De heer v. d. Stoel werd definitief winnaar van de wisselbe ker. Een spectaculair nummer bij de rui- terdemonstraties was „De Piramide". (Foto: „D, Leidse Courant"). V r ijheidsdressuur verbluffend Het slot van de jongerendag van de VEBO en tevens het hoogtepunt, was het optreden van de landelijke rijverenigingen „Koningin Emma" uit Wassenaar en „Jeanne d'Arc" uit Zoeterwoude, die zich gistermiddag, op het Schuttersveld te Leiden aan het publiek presenteerden. Na een imponerende opening door twintig paarden, met de fanfare en de beide vaandels werd al spoedig begonnen met het rijden van de caroussel, een serie van verschillende oefeningen, waarbij de te rijden figuren en de onderlinge afstanden zeer nauwkeu rig luisterden. Vervolgens was de beurt aan het voltigerijden. De slapgenvolte werd uitgevoerd en het was aardig om te zien, hoe in de grote volte de paar den eerst, spiraalsgewijs en gestuurd op de linkerhand steeds dichter bij- elkaar kwamen om dan achter het kop-paard op de rechter hand de spiraal weer af te winden. Het volgende programmapunt was een stoelendans, waaraan alle rui ters deelnamen. De onwillige paar den en de te ijverige ruiters die soms met de veroverde stoel over de grond gingen wekten het enthousiastme op van de vele kijkers die evenals bij het zaklopen geheel in de wedstrijd opgingen. In de vrijheidsdressuur gingen paarden doodliggen of zitten achter een tafeltje. De ruiters sprongen bok je over de nek van hun beesten en er was er zelfs een, die op de fiets over vlonders reed, waaronder men zijn paard „begraven" had. Men haalde staaltjes uit, waarvan een insider die langs het lijntje zat, de opmerking maakte, dat hij ge dacht had, dat de suikerprijs er wel te hoog voor zou zijn. Het hoogspringen had niet het ver wachte succes. Verschillende van de paarden weigerden botweg om over de barrages te gaan en andere deden het zo stijf, dat ze de balken afgooi den, zodat na twee ronden de twee prijswinnaars bekend werden ge maakt. r was een met bellen getuigd paard, dat bestuurd werd vanaf een tweede paard en dat daarbij tussen L.T.B.-bedevaart naar Heiloo Traditiegetrouw zijn ook dit jaar de boeren, tuinders en kwekers van de LTB ter bedevaart gegaan naar Onze Lieve Vrouw Ter Nood in Heiloo. Hun pelgrimstocht staat ieder jaar weer in het teken van een oogstdankdag, die én door de massale opkomst, én door de bijzondere sfeer immer een indrukwekkende manifestatie pleegt te zijn. Dat is het ook thans gewor den, toen de LTB-ers in twee groepen bijeen kwamen in de grote kapel van het genade-oord. De kapel was weer rijkelijk ver sierd met de vruchten van de akkers en met vele bloemen, toen de alge meen geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte uit Amsterdam, een plechtige Hoogmis opdroeg. Hij sprak de pelgrims ook toe onder de H. Mis en hij herinnerde er aan, dat 'het alle schijn had, dat men beter geen oogst dankdag kon vieren. De slechte zomer immers heeft de agrariërs over het al gemeen een grote strop bezorgd en Nagekomen uitslagen Jeugd-VEBO. Op de jeugd-VEBO werd, in de wedstrijd Toiletteren eerste: J. Rot teveel (LTJ); nummer 2 werd J. v. d. Stoel (CJBTB); 3. A. C. Mooren (LTJ); 4. J. Vonk, (CJBTB); 5. van Leeuwen (HMvL). De teams plaatsten zich hierdoor in de volgorde: 1. LTJ 138 punten; 2. CJBTB 134 punten en 3. HMvL 125 punten. In de wedstrijd Fruitschikken be haalde de eerste prijs: mej. A. van Leeuwen, Warmond (HMvL); 2. Truus Buitelaar, Leidschendam (H MvL); 3a Gré Verstegen, Zoeterwou de (LTM); 3b M. Oudshoorn Nieuw koop (LTM) Daardoor werd van de teams: 1. HMvL met 179 punten, 2. CJBTB 163Yt punten; 3. LTM 158 punten. zjjn eigen teugels liep. Ook was er een dier dat omge keerd voor een karretje stond, zodat hij het span duwde, maar waarvan men niet zeggen kon, dat de koetsier zijn paard achter de wagen had ge spannen. Het slot en hoogtepunt van de de monstratie was wel het pyramide- rijden, een zeldzaam staaltje van evenwichtswerk, dat zoveel meer be wondering verdient omdat een van de drie paarden, nogal nerveus was. Het was een demonstratie die be wondering afdwong. Om vier uur was er, tot slot van de gezellige VEBO-jeugddag een samenkomst in Het Schuttershof, waarbij de prijzen werden uitgereikt. het is bekend, dat de oogsten maar matig zijn. Het zou mij dus niet ver bazen aldus rector Van der Hoog te wanneer u niet in de juiste stemming zou zijn om met veel uit bundigheid een oogstdankdag te vie ren. Hij wees er echter op, dat ook slecht weer zegenrijke vruchten kan voortbrengen. In groot geloof zullen wij moeten aanvaarden, dat God met dat slechte seizoen ook Zijn bedoeling moet hebben gehad. In h£t vroege middaguur verzamel den de pelgrimerende LTB-ers zich rond de Willibrordusput, een bijeen komst, welke omlijst werd met mu ziek en zang. De eerste dag werd bij die gelegenheid het woord gevoerd door de algemeen voorzitter van de LTB, de heer G. Kaïmpschöer, de tweede dag door de algemeen secre taris, de heer N. van Wersoh. Beide sprekers brachten de ingrij pende invloed van de stad op het dorp ter sprake, en met name de indus trialisatie zoals die zich steeds verder voltrekt in het gebied van de LTB. Zij attendeerden er nogmaals op, hoe in vele gevallen een ernstige aanslag wordt gepleegd op waardevolle gron den, die naar kwaliteit primair be stemd zijn voor de land- en tuin bouw. Zij drongen er op aan, dat de gezonde mentaliteit van het platte land, die immer steunt op de chris telijke beginselen, bewaard zou blij ven. Een en ander geeft wel vele proble men, die om een oplossing vragen. De genen, die georganiseerd zijn bin nen de LTB dienen zeker een posi tieve houding aan te nemen om te zorgen, dat het genadenrijkgeloof, dat eens door Sint Willibrord naar de Lage Landen aan de Zee is gebracht, niet verloren gaat. Zowel de heer Kampschöer als de heer Van Wersch riepen de LBT-ers op trouw te zijn aan hun bisschoppen en daartoe werden telegrammen van aanhankelijkheid gestuurd naar de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers en de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Met een plechtig Lof werd de oogst dankdag besloten. DE ORGANISATIE VAN DE KATHOLIEKE TUINDERS EN FRUITTELERS. De tuinbouwvakbond van de ka tholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond heeft gisteren zijn sta tuten gewijzigd en in overeenstem ming gebracht met de situatie die is ontstaan na het uittreden van de fruittelers, die begin van dit jaar een eigen vakorganisatie binnen de KN BTB hebben opgericht. Beide vak bonden zullen in eikaars besturen vertegenwoordigd blijven. Tot voor zitter van de zoals die nu heet „tuindersvakbond" van de KNBTB is gekozen de heer Jac. Groen te Alkmaar, die sedert 1949 voorzitter is van de oorspronkelijke tuinbouw vakbond. »»oo<»ooocx»oooooooooooooooooooooo<xc>ooooooococxxxxxxx3oooooooo Een eerbiedwaardig park heeft Leiden in het Plantsoen, dat in landschappelijke stijl is aangelegd op de oude bolwerken in het zuiden van de oude stadskern. Komende van de Korevaarstraat, vinden we, vrijwel aan het begin van het Plant soen, een volière. Het is de grote ar- tractie van het park, zowel voor de kinderen, die hun neuzen tegen het gaas drukken om toch vooral niets te missen van de tientallen vogels die zich in de kooien bevinden, als wel van de wandelende moeders, die op de bankjes bij het vogelhuisje een welkom rustpunt vinden. De vreemde Hollandse witkuif-kip- pen, zwarte en witte kippen, die een kroon van witt veren dragen, en ook de zilverbrakels, de patrijskrielen en de spierwitte duiven pikken wel van het brood, dat de kinderen strooien, maar het gaat niet altijd van harte., belangstelling voor de volière De belangstelling van de ouderen gaat veelal uit naar de kleine vogels in de middenkooi. Daar kwetteren en krakelen zebra- en tijgervinkjes, par kieten, rijstvogeltjes en verschillende soorten van de drukke wevervogel, die vooral in de paringstijd overal takjes aftrekt en grasjes verzamelt om tientallen nesten te bouwen, die door zijn kameraden, bezield door de zelfde driften, weer even snel worden afgebroken. Er kwamen klachten binnen bij de parkopzichter, dat de belangstellen den in hun uitzicht in de kooi, gehin derd werden door de takken, die in het bovengedeelte bevestigd zijn. Maar deze betimmering is heus no dig om het de Dominikaan-Wida naar de zin te maken, die uit de oerwou den van San Domingo komt. Het is de meest schuwe, maar door zijn lange donkere staart direct opvallende, vo gel in de verzameling, die door zijn lange staart in de vlucht een won derlijke wendbaarheid krijgt. Met de bezichtiging van de Goud en Zilverfasanten, de Hamburgertjes, tortels en zwarte, Japanse sierkip, die herinneringen oproept aan een dot poetskatoen, hebben we de leven de have van de volière gezien. We gaan dus verder door het park, en komen bij de vijver, waarin de fontein, die alleen spuit op hoogtij dagen, „proefdraait" voor de Drie Octoberfeesten. (Overal waar we ko men houdt „gemeente-Plantsoenen" een race met tijd en natuur om voor oktober de parken netjes te hebben). Een bijzonder goed effect wordt met deze moderne vijver bereikt in de laat-romantische omgeving, waarin „treurende" bomen staan als de Krimiinde, de beuk en de wilg, die soms indrukwekkende stammen be zitten. De eendjes. Het opvallende in de aanleg van het Plantsoen is, dat men dikwijls niet aan de indruk ontkomen kan, dat men in een groot bos loopt, ter wijl het in feite zo'n smalle strook grond is. Een andere „trekpleister" vormen de eenden en ganzen, die kwakend en snaterend huizen in een afgescho ten stuk van de singel bij de Hoge Rijndijk. Daar lopen hartgrondige kreten van verontwaardiging uitstotende knobbelganzen en Nijlganzen, die met hun bruine ogen ieder ander dier im poneren en die daardoor de eerste rechten hebben op broodkorstjes en andere lekkernijen, die in het bereik van de vogelgemeenschap komen. Het mooiste beest van de samenleving is hier ongetwijfeld het stille Manda rijntje, een eend, die, op het beige van zijn onderlijf na, uitsluitend ge kleed gaat in stemmige, donkere kleuren, echter in zulk een wonder lijke combinatie, dat het beestje zeer in het oog springt. Bij de witte, Chinese- en zwarte fluweeleenden, hebben zich een le gioen van wilde eenden gevoegd en het leuke is, dat tussen die snateren de menigte door, een doodgewone kauw trippelt en fladdert. Zijn vleugel is gebroken en deze plaats, waar over vloedig voer aanwezig is, is voor hem de enige plaats, waar hij zich kan handhaven. moderne vijver in romantische omgeving

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9