EEN MEISJE Vijfde dag verliep voor de Nederlanders heel gunstig U.V.S.-LONGA Seizoen loopt af met vrij grote aanvoer van tulpen Maatregelen ten bate van de middenstand Akkerbouwprodukten stegen in een jaar ongeveer 30 procent Studentenrelletjes in DELFT De politie greep hardhandig in ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1856 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Internationale Motorzesdaagse De zon scheen stralend tijdens de vijf de etappe van de internationale motor- zesdaagse. En dat was bijzonder gunstig voor de reeds vier dagen afgetobde deel nemers. Het mooie weer heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat de rit van vrijdag gunstiger verliep, dan de mees ten hadden durven hopen. Er werd het zelfde traject gereden als donderdag, al leen in omgekeerde richting. Zo gingen de deelnemers dit keer de gevreesde Et- talerberg niet op, maar af. Daarentegen moest de Kcsselberg met enkele stijgin gen van 30 procent, wel beklommen worden. In ieder geval was de bekend heid met het terrein ook een niet gering voordeel. Toch ging het ook vrijdag allesbehalve om een pleziertochtje. En er was al zo veel geëist van de mensen envan het materiaal. Er de den zich steeds meer gevallen van frame breuk voor. Reeds na een handvol kilometers had den vijf van de 221 vertrokken rijders strafpunten te pakken. Van de Nederlanders is beter nieuws te melden. Zij hebben allen voortreffe lijk gereden en niemand van de overge bleven veertien landgenoten heeft vrij dag ook maar een enkel strafpuntje op gelopen. Nog altijd zijn er tien Neder landers met een blanco register, te we ten Martien den Haan, Simon" Schram, Priem Rozenberg, Ben Jansema. Jan van der Hoek, Theo Witberg, Frits Selling, Ton Bakker, Jan Markus en Bob Bak ker. Zij hebben dus nog een kans op de gouden medaille. De vier andere rijders hebben op de vorige lagen wel strafpunten gekregen en wel André Hak 3, Frans Vos 11, Piet van der Mispel 20 en Flip Haaker 51. Van de Nederlandse merkenteams is alleen het Maico-team met Van der Hoek Markus en Bob Bakker vrij van straf punten. Het Puch-team heeft 203 strafpunten, nl. 3 van André Hak, plus tweemaal hon derd van Ben Olie. wiens machine woensdag is uitgebrand. Bij de Trophy-teams is de stand ge lijk gebleven aan die van de vorige dag. Nog steeds bezit Tsjechoslowakije een blanco lijst, Italië heeft 1 strafpunt en gijn dus kansloos. In de strijd om de Zilveren Vaas zijn nog vijf teams zonder strafpunten en wel Duitsland A. Tsjechoslowakije B, Polen A. Engeland B en Nederland B, dat is uitgerust met twee Zündapp 250 cc ma chines, 1 Maico 175 cc en een Jawa CZ 125 cc. Deze teams zijn de kanshebbers voor vandaag, wanneer er nog een bij zonder zware route van 130 km te ver werken zal zijn, een route, waarin na genoeg alle moeilijke punten van deze zesdaagse nog eens zijn opgenomen. De Nederlandse B-ploeg hoopt daarna nog een hartig woord te kunnen meespreken in de speed-test over een uur, waarbij de rijders minimaal een voorgeschreven gemiddelde moeten halen en in on derlinge concurrentie een zo groot mogelijke afstand dienen af te leggen. Het lijkt er op, dat Duitsland A in de speed-test de beste kansen heeft, zeker als het waar is, hetgeen wordt beweerd, dat de Duitse NSU's over vijf versnel- Zondag 2.30 uur f Advertentie) DE NEDERLANDSE PLOEG VOOR WEDSTRIJDEN OM BRITANNIA SHIELD Voor de wedstrijden om het Britannia Shield 1956, die van 1 tot en met 5 ok tober in Londen zullen worden gehou den, is de Nederlandse militaire ploeg als volgt samengesteld; Boksen: vlieggewicht: sld Van Dam; bantamgewicht: sld Ong A. Kwien; lichtgewicht: mtr. Gerlach, lichtwelter- Ïewicht. sld Visser, weltergewicht: sld lateussen, middenweltergewicht: sld Spaay; zwaarweltergewicht: sld De Neef, halfzwaargewicht: hqfm. Groos; zwaargewicht: sld Van Essen, reserve: sld Staneke. Zwemmen: 100 yards vrije slag: sld Willemae; 200 yards vrije slag: sld Kay- ser; 500 yards vrije slag: sld Willemse; J00 yards rugslag: kpl Elzinga; 100 yards Schoolslag: matr. Bekkering; 200 yards schoolslag: matr. Bekkering; 4 x 66 2/3 yards estafette vrije slag: sld De Jonge, gld Kayser, kpl Elzinga, sld Willemse; algemeen reserve; recr. Hoogveld. 4 x 66 2/3 estafette wisselslag: kpl Elzinga (rugslag), sld De Jong (vlinderslag) matr. Bekkering (schoolslag), sld Wil lemse (vrije slag), 100 yards vlinderslag: sld. de Jong. Schermen: degen: kapt. ltz Van Kreg- ten; sabel: mej. Meynderts; floret: kapt. los schieten: maj. J. Cramer (leider), maj. Von Brucken Fock. kapt. Numan, s.m. Van Wanrooy, kpl Van der Velde. Chef de delegation is luitenant-kolonel J. J. F. Borghouts. lingen beschikken- Tsjechoslowakije B zal waarschijnlijk een gevaarlijk concur rent blijken met de snelle CZ's, al moe ten de lichte machientjes het gemiddel de maken van de 175 cc klasse. De der de concurrent, Polen A, schijnt iets min der te duchten, maar als outsiders dienen de Polen zeker in het oog te worden ge houden, hetgeen ook vorig jaar in Gott- waldow wel is gebleken. Wat Nederland B betreft, ziet het er naar uit, dat Ben Jansema met zijn rappe Jawa CZ 125 cc een belangrijke bijdrage zal moeten le veren. Voor Engeland B is men in het Nederlandse kamp minder beducht, om dat de Engelsen drie 500 cc machines gebruiken. Die rijden natuurlijk wel hard, maar ook het voorgeschreven ge middelde van de halve liter-klasse ligt hoger en in het zware terrein zal men van het grotere vermogen van deze ma chines vermoedelijk niet veel voordeel kunnen trekken. SCHAKEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR DAMES In de driekamp om het wereldkam pioenschap schaken voor dames, heeft de Russin Bykova de afgebroken partij tegen haar landgenote Rubtsova gewon nen. HET FIDE-LANDENTOERNOOI Te Moskou is het Fidelandentoernooi voortgezet met het spelen van de par tijen uit de achtste ronde van de finale poule. De resultaten waren: RuslandZwit serland 2\A— V> (1 afg.); Argentinië Bulgarije 12 (1 afg,); Israël—Dene marken 31. Na acht ronden luidt de stancj: 1» Rus land 22lA pnt. en 1 afg. partij; 2. Zuid- slavië 2014 pnt.; 3. Hongarije 19 pnt. 1 afg. partij. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de achtste ronde van het eerste kwalificatietoernooi luiden: Bei- giëZweden 1—2 (1 afg.); Noorwegen— Nederland 3—1; Chili—Polen 2Vi~VA\ Frankrijk—IJsland 02 (2 afg.); Oos tenrijkOost Duitsland 31. De stand na de achtste ronde luidt: 1 Zweden 19J^ pnt. en 1 afg. p.; 2. Oos tenrijk 19\4 pnt.; 3. IJsland 19 pnt. en 2 afg. p.; 4. België 17 pnt. en 1 afg. p.; 5. Nederland 17 pnt. In de negende ronde waren de uitsla gen: Finale-poule: Bulgarije—West Duits land 1\41 Vi (1 afg.); Tsj. Slowakije— Argentinië 11 (2 afg.); Zwitserland Hongarije 03 (1 afg.); Denemarken— Rusland V>—2\A (1 afg.); Zuidslavië— Israël V-,—Y, (3 afg.); Roemenië—En geland V—W (2 afg.). Eerst kwalificatie-poule: Noorwegen Zweden 2\4llA', ColumbiaBelgië 22 FinlandOost Duitsland 1]4V (2 afg.) OostenrijkIJsland 1*4V (2 afg); FrankrijkChili 1 \4\4 <2 afg.); Polen —Nederland VA—VA tl afg-). Boekbespreking Voetbal als Spel en als Sport Door H. Gpris. NKS-serie. Brochure no. 3- Als uitgave van de Nederlandse Ka tholieke Sportbond verscheen in de se rie brochures een lezenswaardig boekje van de hand van de heer H- Goris over: Voetbal als Spel en als Sport". Deze brochure, aldus de inleiding is bedoeld voor allen, die belang stellen in het spel- en sportverschijnsel in het al gemeen en in het voelbalspei en de voet balsport in het bijzonder. De schrijver behandelt vooral de theo retische zijde van dit veelomvattend on derwerp en wil fundamentele problemen aan de orde stellen, die tenslotte ook van richtinggevende betekenis zijn voor de praktijk. Is het dus in zekere zin al lereerst een goede handleiding voor de technische leiders in de sport; daarnaast kunnen allen, die een leidinggevende functie in een bestuur vervullen, er hun voordeel mee doen. De nog steeds toenemende uitbreiding, die de sport de laatste jaren ondergaai en de groter wordende invloed, die zij uitoefent op het gehele maatschappelijke leven zowel als op het leven van het individu, maakt het noodzakelijk, dat men op de hoogte is van de fundamen tele aangelegenheden, de sport betref fende. Een handleiding daarbij is on misbaar en daarom is het ongetwijfeld nodig iets mee te weten over de grote waarde en betekenis van spel en sport. Daarbij wordt vooral gewezen op het onverbrekelijke verband tussen arbeid, die inspanning vergt en sport en spel, die ontspanning geven. Zelfs wanneer de sport op zich eep inspanning genoemd moet worden, kgn zij toch een ontspan ning zijn voor het dagelijkse werk, maar daarom moet men beide op juiste waar de weten te schatten. De schrijver geeft daarbij een uiteen zetting over het voetbalspel en de voet balsport, over jeugdvoetbal en de voet balsportvereniging. Met zijn wens aan het slot om te trachten spel en sport tot zegen te doen strekken in tijd en eeuwig heid voor mens en mensheid, zal ieder rechtgeaard gelovig sportliefhebber ze ker van hartë instemmen. WIELRENNEN Swlft-Comblnatie De uitslag van de avondcompetitie luidt als volgt: A- en B-klasse: 1. J. v. d. Berg 263 p.; 2. P. Turk 219 p.; 3. C. Plasmeijer 116 p. C- klasse: 1. J. Faas 218 p.; 2. P. Hobo 188 p.; 3. B. Cramer 124 p. D-klasse: 1. B. Slingerland 125 p.; 2. Th. Boom 125 p.; 3. N. Kooien 78 p. De zomercompetitie gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Vertegaal 75 p.; 2. P. Turk 58 p.; 3. J. van Leeuwen 55 p. C- klasse: 1. L. Vertegaal 78 p.; 2. H. v. d. Laan 75 p.; 3. J. Herruer 73 p. D-klasse: 1. N. Kooien 65 p.; 2. B., Slingerland 59 p.; 3. Th. Kemp 57 p. In de recordrit over 34 km werd C. Plasmeijer met de tijd van 50 min. 8 sec. winnaar van de Nicolaasbeker. Voor het clubkampioenschap, dat 26 september te Wijk bij Duurstede wordt verreden, is het volgende team inge schreven: W. Vreeswijk, D. Wallet, A. v, Wetten, A. v. Houwelingen, C. Plas meijer en J. v. Wetten. De bekerritten welke zondag worden voortgezet, gaan over de volgende af standen: A- B-klasse 75 km; C-klasse 40 km en D-klasse 25 km. Start 9.30 uur aan De Zijl. Lenig en Snel Uitslag zondagcom petitie: A- en B-klasse: 1, J. v. Tongeren 84 p.; 2. en 3. P. Otto en P. Janssen 73 p. C-kl. en jun.: 1. Ant. v. d. Kaay 104 p.; 2. W. v. d. Berg 70 p.; 3. J. v. d. Kamp 69 p.; 4. P. v. Went 67 p. Uitslag woensdagavond competitie A- en B-kl.: 1. Th. Hoogkamer 103 p.; 2. P. Ottp 93 p.; 3. J. v. Tongeren 82 p.; 4. P. Janssen. C-kl. en jun.: 1. Ant. v. d. Kaay 05 p.; 2. R. Riethoven 87 p.; 3. P. V. Weqt 85 p.; 4. W. v. d. Berg 65"p. Zondag starten P. v. Went en R. Riethoven in de Ronde van Austerlitz bij de adspiranten. De amateur J. de Lange start in de Ronde van Kaatsheu vel. De overige renners rijden een club- rit, vertrek 9 uur Zijlpoort, start 10 uur Oud Ade. BOLLENHANDEL Het bollenseizoen 1956 loopt lang zaam af. De kermissen en andere fees ten in de bollenstreek zijn daar het teken van. Aan de tulpenaanvoer op de Lissese veilingen zou men het nog niet zeggen. Want het aanbod daarvan is voor de tijd van het jaar zeer groot. De prijzen van vorige week konden zich voor heel wat soorten niet hand haven en zakten opnieuw verder in. De leverbare hyacinten en narcissen zijn vrijwel allemaal geruimd. Van de hyacinten zijn het voornamelijk de blauwe variëteiten, die nog aangebo den worden en daarvoor kan men moeilijk een koper vinden. Ook de vroege broeitulpen zijn flink gezakt. Men kon deze week bijv. mooie twaalven van Krelage's Triumph kopen voor 4.en elven voor 3.50. Voor dat prijsje zal bloe men-Rijnsburg nog wel een gokje willen wagen..,. Van der Eerden kocht men ook voor 4.50 en f 4. terwijl de anders zo dure Piquant nu van de hand ging voor 6.per 100 of daaromtrent. De exhorbitant hoge prijzen van de dubbele vroege tulpen zijn ook verleden tijd geworden. Een soort als Boule de Neige kwam in beste kwaliteit dan nog aan f 14.en 15.per 100, maar Peach Blossom, P.B.O, maakt voortgang Aan de memorie van toelichting van de begroting van economische zaken is het volgende ontleend: De minister maakt met voldoening gewag van het feit, dat de gedachten van opvoering der produktiviteit in de middenstandssector meer en meer ingang vindt. Ook voor de ondernemers in de horeca-sector biedt de huidige eco nomische toestand gunstige perspex tieven, voorzover deze ondernemers zich weten aan te passen aan de wij zigingen in het uitgaansleven en de vakantiebesteding. Met de voorbereiding van de ont werp-vestigingsbesluiten zijn inmid dels aanzienlijke vorderingen ge maakt. De indiening van een ontwerp van wet tot wijziging van de winkelslui tingswet 1951 kan spoedig wordèn tegemoetgezierj. Bij de uitvoering van de wet be perking cadeaustelsel zijn enige moei lijkheden gebleken, die in studie zijn genomen. Na ontvangst van advies van de So ciaal-Economische Raad zal de indie ning van een wetsontwerp-inzake het af betalingswezen zoveel mogelijk worden bespoedigd. Nu de oprichting van branche waarborgfondsen een bevredigend verloop heeft gehad, kan de instel ling van een restfonds nader onder ogen worden gezien. Op het gebied der voorlichting zal spoedig een be slissing kunnen worden genomen ten aanzien Wm enkele door midden standsorganisaties ingediende pro jecten. Een aanvang is gemaakt mpt de voorbereiding van de uitvoering van de nieuwe kredietfinancieringsrege- ling ten behoeve van uitbreiding en modernisering van hotels. In overleg met de mede betrok ken departementen wordt een ont- werp-rijkswet voor het recht op de industriële eigendom voorbereid. De commissie ter bestudering van een wijziging dei» octrooiverlenings procedure heeft op 17 april 1956 rap port uitgebracht. Aan de commissie is verzocht haar voprsteljen in een Wetsontwerp neer te leggen. Over een ontwerp-vorderingswet is langdurig interdepartementaal over-, leg gepleegd. De daarbij naar voren gekomen inlichten hebben een om werking van het ontwerp nodig ge maakt, wglke binnenkort zal zijn vol tooid. De verwezenlijking van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie maakt tijdens het afgelopen jaar in verschillende delen van het bedrijfs leven wederom belangrijke vorderin gen. In totaal zijn thans 28 bedrijf schappen en twee hoofdbedrijfschap pen, en hoofdproduktschap en 14 produktschappen ingesteld. Een aan tal van deze lichamen heeft reeds een grote werkzaamheid ontplooid. De minister wijst met erkentelijk heid op de vruchtbare arbeid van de organisatie-commissie van de So ciaal-Economische Raad. De ervarin gen van deze commissie bewijzen dat met name ten aanzien van bedrijfs takken, die op' zich zelf rijp zijn voor de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, maar waarin bepaalde ook organisatorische moeilijkheden de verwezenlijking daarvan belemme ren, een stimulerend en voorlichtend optreden van grote waarde kan zijn. Met betrekking tot produktiviteits- bevordering wordt opgemerkt, dat projecten tot een totaal bedrag van ruim 22 miljoen in uitvoering zijn, waarvoor thans een bedrag van bij na/9 miljoen is uitgegeven. Het plan tot invoering van een jeugdspaarregeling is door de rege ring aanvaard. De indiening op korte termijn bij de staten-generaal van een wetsontwerp terzake zal worden, bevorderd. Enkele andere maatregelen, welke in het advies de? commissie bezits- spreiding naar voren zijn gebracht, zijn nog bij de regering in overwe ging. Electra, Maréchal Niel, Oranje Nas sau, e.d. kocht men nu gemakkelijk beneden het dubbeltje per stuk. De Coplanden verleden jaar tot de laatste bol „weggelikt", zols dat sier lijk heet liggen nu „in de goot". Er is een enorm aanbod van, terwijl de vraag nu niet bepaald overweldigend is. Men kan dan ook net zoveel twaal ven kopen voor 4.per 100 als men maar wil hebben. Wm. Pitt, kleuren pracht, Golden Harvest, Alberie en zelfs de parkiet Fantasy kwamen daar niet of slechts weinig bovenuit. Bij de Triumphtulpen sprongen soorten als Bruno Walter, K M's Triumph, Roland, Paris en Nivea er dan nog flink uit met 10.en 13.per 100, maar Edith Eddy en Rijnland kon men weer kopen voor 4.50 of daar omtrent. Van de narcissen was Golden Har vest met 18.tot 21.per 100 voor de „enen" weer veruit de duur ste. Van de hyacinten was het aanbod niet zo bar groot meer. En dan was er nog veel blauw bij. Van het bijgoed stond iris Wedgwood in het centrum van de belangstelling. Tienen van deze broeisoort brachten nog tot 14.— per 100 opl Veel nerveuze mensen maar slechts één goed middel MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN (Advertentie.) NED. VLOOTBEZOEK AAN BELGIë. Gistermiddag omstreeks 14.00 uur zijn de kruiser „de Ruyter" en de patrouillevaartuigen „Freyer" en „Hadda" van de koninklijke Neder landse marine te Antwerpen aange komen voor een driedaags bezoek aan België. Namens de Belgische regering maakte aan de kade zijn opwachting kolonel Brepnet van de artillerie- school te Brasschaat, die vergezeld werd door de bevelhebber van de basis Antwerpen van de Belgische zeemacht, de havencommandant en twee kanseliers van het Nederlandse consulaat-geperaal. HOOIBERG UITGEBRAND. Op het erf van de boederij van de heer C. J. Heldermand, aan de Poel- dijkseweg te Wateringen is gister middag een hooiberg uitgebrand. De nieuwe brandweerauto, die men bui ten de garage stond op te poetsen, toen het alarm kwam, bleek, op de plaats van de brand aangekomen, geen water te kunnen geven. Er ging enige tijd verloren, voordat men toen met de oude spuit ter plaatse was. Met veel moeite is de brand weer erin geslaagd het woonhuis van de boerderij voor het vuur te vrijwaren; de woning werd hier en daar geblakerd en liep veel water schade op. Buren hadden inmiddels de huisraad, het vee en de werktui gen uit de bijgebouwen bij voorbaat in veiligheid gebracht. De brand, die ontstaan is, doordat kinderen met vuur gespeeld hadden bij de hooiberg, heeft voor enige duizenden guldens schade veroqr- zaakt, die in elk geval gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Mislukte landing bij Soesterberg Piloot ongedeerd Gistermiddag om circa kwart over vijf is een gloster „Meteor—8" straal jager van de Koninklijke Luchtmacht in de landing op de vliegbasis Soes terberg afgegleden en bij de van Weerden Poelmanweg terechtgeko men. [De bestuurder van het toestel, de 25-jarige reserve sergeant-vlieger W. B. Burgstede uit Hilversum, heeft dank zij zijn vliegcapaciteiten het vliegtuig nog zo kunnen laten neer komen, dat hij zelf behouden bleef. Er ontstond een begin van brand, die door de brandweer van de basis in een snelle actie geblust kon wor den; het vliegtuig is zwaar bescha digd. 6 pet Voor personeel Haarlemmermeer In de gistermiddag te Hoofddorp gehouden vergadering van de hoofd ingelanden van de Haarlemmermeer polder is besloten de salarissen van het poldenpersoneel met ingang van 1 sept. j.l. te verhogen met 6 procent. De dijkgraaf verwachtte moeilijkhe den in andere waterschappen als het door jhr. mr. M. L. E. van Fisienne geopperde denkbeeld zou zijn aan vaard om deze verhoging per 1 juli j.l. te doen ingaan. Kosten: 5 procent Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het alger meen landbouwprijsindexcijfer (ba sis: 1949/'50 1952/'53 100) in augustus 111 tegen 107 in juli en 99 in augustus van het vorig jaar. Dit De ontgroeningsfeesten te Delft zijp vannacht op een onplezierige wijze geëindigd, In verband met animosi teit tussen het Delftse studenten corps en de Delftse studentenbond had de politie bepaald, dat de route van de traditionele fakkeloptocht van het corps niet over het Oude Delft, langs de sociëteit van de Delftse Stu dentenbond mocht leiden. De senaat bleek de stoet echter niet in de hand te hebben en kort na middernacht trokken de studenten van het corps langs de sociëteit van de bond. Daar was de deur gesloten en wa ren de ramen aan de binnenzijde ge blindeerd, terwijl geen mens zich liet zien. Ofschoon er dus geen enkele pro vocatie was, begonnen de leden van 't corps brandende fakkels en straat stenen naar de ramen van het socië- teitsgebouw te werpen, waardoor verscheidene ruiten sneuvelden. Inmiddels trachtten anderen de deur te forceren. Enige agenten vap politie, die de optocht begeleidden, konden aanvankelijk niets uitrichten. Nadat echter assistentie was gekre gen, werd met de gummiknuppel de stoet van corpsleden uiteengedreven en het Oude Delft schoongeveegd. Enige vertegenwoordigers van de senaat vap het Delftse studentencorps begaven zich daarna naar de socië teit van de bond om de zaak te be spreken. Zij werden echter verre van hartelijk ontvangen. Op het dak van de sociëteit werd intussen een ge vecht geleverd tussen politie en corpsleden, die via het dak de socië teit trachtten binnen te dringen. Een student viel daarbij van een hoogte van ongeveer drie meter, maar kwam er zonder letsel af. De verhouding tussen de burgerij van Delft en de studenten, die toch al gespannen was, is er niet beter op geworden. Er gaan al stemmen op om van het hoger gezag te eisen, dat aan het ge drag van de studenten paal en perk wordt gesteld. Er is, naar wij vannacht vernamen, een comité in oprichting, dat zich tot de officier van justitie wil wenden. Gistermiddag, tijdens de inauguratie van de candidaat-leden, hield de pre sident van de senaat van het Delftse betekent een toeneming van btyna 4 respectievelijk 12 procent. Onder invloed van de hoge note ringen vóór de peulvruchten steeg het groepsindexcijfer voor akker bouwprodukten met 2,5 procent, van 120 in juli tot 123 in augustus; het cijfer een toeneming van 8 procent, dat van augustus 1955 (94). Veehouderij. Het groepsindexcijfer voor vee- houderijprodukten bedroeg 108 (juli 103). Deze stijging werd, ondanks de compenserende invloed van de ge daalde prijzen voor rundvlees, ver oorzaakt door de hogere prijzen voor eieren en melk. In vergelijking met augustus 1955 (100) vertoont het cijfer een taeneming van 8 procent. Kosten. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef, alhoewel bij enige factoren een stijging viel waar te nemen (o.a. brandstoffen) gelijk aan dat van juli (121). Vergeleken met augustus van het vorig jaar, toen het 115 bedroeg, is het met ruim 5 procent toegenomen. NEDERLANDSE COURANT VOOR CANADA WORDT WEEKBLAD, De in Scarboro (Ont) verschijnen de Nederlandse courant voor Cana da, tot dusver als half-maandelijkge editie verschijnend, wordt met in gang van 6 oktober a.s. een week blad. studentencorps een rede, waarin hij gewag maakte van een „incident, dat zeer ernstig had kunnen zijn, doch gelukkig goed is afgelopen". IN DE J.or HOFFMANN BIRNEY »E) Of men heeft een fles alcohol op zijn hoofd kapot geslagen. Of men heeft later drank over hem heen ge gooid om het te doen voorkomen dat hij dronken geweest was. Ik voor mij voel het meest voor de tweede ver- enderstelling". Hij stond op en opende de deur. „Dat is alles wat ik je zeggen wilde Nora. Je kunt nu dadelijk naar hem toe gaap om de vredespijp te roken pf er mee wachten tot een volgende gelegenheid. Laat je geweten je gids gijn. Men kan schone en ingewikkelde beschouwingen houden over het ver schil tussen geweten, trots en woede Pin zijn eigen ongelijk toe te moeten geven. Eén van deze gevoelens of mischien wel allemaal leidden Nora Jane naar de uitgang van het zieken- huis inplaats van naar de deur van Court's kamer. Langzaam liep ze naar haar wagen. Het was haar geweten, dat haar voet boven de starter liet rusten; het was trots, d;e de voet tenslotte naar beneden drukte en de auto op gang bracht. „Ik moet eens over de zaak naden ken", dacht ze bij zichzelve. „Ik zal morgen teruggaan en hem bezoe kennadat ik met mr. Carver ge sproken heb. Ik zal mr. Carver mede delen, dat jk van plan veranderd ben en hem de ranch wens te verkopen. Het was al donker, toen ze het woonhuis van de ranch weer bereikte. Mrs Mace verontschuldigde zich met veel woorden. Ze had miss Moran eigenlijk niet terug verwacht en daar om al een uur geleden het avondeten alleen genuttigd, maar het was een werkje van vijf minuten om wat thee of koffie op te warmen en wat eieren klaar te maken. Het was een lange rit van de stad naar de raneh en juffrouw zag er vermoeid uit". „Ik bén vermoeid, gaf Nora Jane toe, terwijl ze zich in de stoel liet val len, die bh het schrijfbureau stond waar Ted Court zo dikwijls had zit ten werken. „Geen koffie alstublieft, mrs. Mace. Geeft u maar wat thee, vers gezette thee, en een stuk geroos terd brood. En brengt u het maar hierheen, ik moet een brief schrij ven". Ze nam het deksel van de schrijd machine, schoof de machine daarna op zij en nam een pen op. Ze schreef: „Beste mr. Court". Toen kneep ze ihet stuk papier tot een bal samen en begon op een tweede vel te schrijven „Beste Ted". Er lagen vier gekreukte vellen papier op de grond, toen mrs. Mace met het theeblad binnentrad. De huishoudster verlangde vurig naar verder nieuws of naar een praatje en begon op haar directe manier over het onderwerp te spreken. „Ik was werkelijk verbaasd dat van mr. Court te horen. Is hij erg ge-, wond, miss?" „Nee, de dokter zei dat hij over een week wel weer op de been zal zijn". „Gelukkig da nroaar. Mr. Waller vertelde mij er alles van: hij wist het weer van mr. Carver. Ik zei: wel, dat was nu de laatste jongeman van wie ik zoiets verwacht had! En toen moest ik plotseling aan mijn Tim denken, hoe hij zes weken achter elkaar elke week de enveloppe mot zijn loon or in ongeopend naar huis bracht.en toen zag ik hem op een keer warem pel de weg opkomen alsof hij een kruik met water op zijn hoofd droeg, zoals de Indiaanse vrouwen deen, en toen wist ik genoeg! Alle mannen zijn hetzelfde en ik denk, dat mr. Court net van de beste of ven de slechtste verschilt". Ze hield even op, doch alleen om adem te scheppen. Nora Jane dronk kleine slokjes hete thee en knabbelde op het geroosterde brood. Ze vond het gemakkelijker haar oren te slui ten voor het gepraat van haar huis houdster dan een duidelijk bevel om stilte te uiten, waarnaar haar ver moeide zenuwen tech verlangden. „Als1 hij tóch pas over een week terugkomt", ging de weduwe door, „heb ik tenminste gelegenheid deze kamer eens schoon te maken. Hij wilde me dat nooit laten doen, zolang hij achter die schrijftafel zat te wer ken. De stof zou nu al een halve me ter hoog liggen, als ik hem niet mis leid had en van tijd tot tüd, als hü voor een paar minuten naar buiten ging, met stoffer en blik naar binnen gegaan was om het ergste op te ve gen. Maar het was altijd maar erg vluchtig, want zodra ik hem hoorde terugkomen moest ik maken dat ik wegkwam". De voorstelling, dat de tweehonderd pond zware weduwe haastig vluchtte voor Ted Court bracht een glimlach op Nora Jane's lippen- „Het eerst wou ik morgen ie>ts doen, wat ik al altijd van plan was, als ik deze kamer vluchtig stofvrij maakte. Denkt u, dat één van de man nen me een stukje leer zou kunnen geven? De lip van een oude schoen bijvoorbeeld?" „Ik denk van wel. Waar hebt u het voor nodjg, mrs. Mace? „Om het onder de rand van de lijst van dit schilderij te doen. De haak is versleten, weet umaar het kan zijn, dat één van de mannen hem kan rapereren en dat ik het stukje leer dan niet eens nodig heb. Ziet u, miss Moran..., Nora Jane draaide zich vermoeid op haar stoel omiedere keer dat ik het stof van de bovenste rand van de lijst veeg, zwaait het schilderij van de safe afgrote hemel, miss wat hebt u? Is het de thee?" Ze rende door de kamer naar het meisje, dat zich wankelend met beide handen aan de rand van de schrijf tafel vasthield. Achter haar zwaaide de omlijste reproductie van „De Lachende Cavallier" open, als de deur van een kast, en liet het staal en het gepolijste slot van een ingebouwde safe zien. HOOFDSTUK XVI. Misschien kan het slechts eenmaal in het loven van een man of eep vrouw voorkomen, de beker van per soonlijke triomf tot de laatste drop pel te ledigen. In de uren na de ont dekking van de safe achter de repro ductie van „De Lachende Cavelier", loerde Nora Jane dit gevoel van vreugde kennen. Als de safe van glas geweest was èn niet van staal, had ze toch niet zekerder kunnen weten dat achter die grimmige metalen wanden de eigendomsbewijzen van de raneh lagen en de contanten, waarnaar ze lang gezocht was. De ontdekking van deze safe zou' de bank natuurlijk dwingen, de wettelijke maatregelen die ze op het punt stond te nemen uit te stellen, totdat de safe geopend was. Ze bracht het schilderij weer op zijn plaats en verzocht mrs. Mace drin gend, tegen niemand iets te zeggen- Die naeht sliep ze vast en droomloos, totdat het zware geluid van de ge ïmproviseerde gong weerklonk. De zes cylinders van haar auto zoemden een zang van triomf van de BarrRafter-K. tot in Black Butte. Toen de klok van het gerechtsgebouw tien sloeg, trad ze d ebartk binnen. (wordt vervolgd)*

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8